Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

це ряд санітарних правил які повинні дотримуватися працівники громадського харчування

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 27.11.2024

Особиста гігієна кухаря

  Особиста гігієна - це ряд санітарних правил, які повинні дотримуватися працівники громадського харчування. Виконання правил особистої гігієни має важливе значення в попередженні забруднення їжі мікробами, які можуть стати причиною виникнення заразних захворювань і харчових отруєнь у споживачів. Рекомендується щодня перед роботою приймати гігієнічний душ з використанням мила і мочалки або безпосередньо перед роботою ретельно вимити руки до ліктя.

У чоловіків кухарів , кондитерів повинна бути коротка стрижка волосся , вони повинні бути добре поголені. Зміст рук у чистоті має особливе значення для працівників громадського харчування, які в процесі приготування їжі постійно стикаються з продуктами. Зовнішній вигляд рук працівників харчоблоку повинен відповідати наступним вимогам : коротко стрижені нігті без лаку , чисте під нігтьове простір. Забороняється носити прикраси і годинник.
Руки  необхідно мити і дезінфікувати :

  1.  Перед початком роботи;
  2.  після відвідування туалету;
  3.  при переході від обробки сировини до обробки готової їжі;
  4.  після кожної виробничої операції.

При пошкодженні шкіри рук рану слід обробити дезінфікуючим розчином перекису водню або зеленки, закрити її стерильною пов'язкою і надіти резиновий на пальчик.
Санітарний одяг

Санітарний одяг кухаря захищає харчові продукти від забруднень, які можуть потрапити в них з тіла і особистого одягу працівників в процесі приготування їжі. У комплект санітарного одягу кухаря і кондитера входять:

. куртка або халат;
. ковпак або марлева косинка;
. фартух;
. рушник;
. косинка для витирання поту;
. брюки або спідниця;
. спеціальне взуття.

При носінні санітарного одягу кожен працівник зобов'язаний виконувати такі правила:
. тримати одяг протягом усього робочого дня в чистоті і охайності ,
. не користуватися шпильками або голками для застібання курток ,
. не класти в кишені санітарного одягу сторонні предмети;
. перед виходом з виробничого приміщення знімати санітарний одяг , а після повернення надіти її , попередньо вимивши руки ;
. не входити в технологічному одязі в туалет ;
. міняти санітарний одяг у міру забруднення (але не рідше 3 разів на тиждень) і перед роздачею їжі;
. зберігати санітарний одяг окремо від верхнього одягу ;
. забороняється прати санітарний одяг в індивідуальному порядку в домашніх умовах.

Персонал, що працює в приміщеннях з підвищеною вологістю повітря (овочевий цех, мийні кухонного та столового посуду), забезпечують крім санітарного одягу водостійкими фартухами і спецвзуттям.

Робітники, що займаються технологічними операціями без наступної теплової обробки, зобов’язані використовувати одноразові рукавички.

Санітарний одяг перевіряючого харчоблоку(«Ревізор»):

- санітарний одяг(картка або халат);
- косинка або ковпак;
- змінне взуття або бахали;
- стерильні рукавички.

Складські приміщення

Складські приміщення підприємств ресторанного господарства служать для приймання продуктів, що надходять від постачальників, сировини і напівфабрикатів, їх короткострокового зберігання і відпуску.
Розрізняють  приміщення для зберігання овочів/фруктів, сипучих продуктів, охолоджувальні та морозильні камери.
Готові продукти харчування повинні зберігатися окремо від сировини й напівфабрикатів, щоб попередити можливе інфікування готової продукції й появи харчових отруєнь.
Складські приміщення повинні мати лари, полки, стелажі, подтоварники. Шафи, лари й полки повинні на 15 див підніматися над рівнем підлоги й відставати від стін - на 25-30 див, що забезпечить гарну вентиляцію й очищення підлог від забруднення.
Сипучі продукти зберігають у мішках, покладених штабелями. Кожний штабель повинен нараховувати 6-8 мішків і розташовуватися на відстані 25 див від стіни. Між штабелями повинні влаштовуватися проходи.

Швидкопсувні продукти зберігають при низькій температурі, тому що холод затримує розвиток мікроорганізмів. Найкраще їх зберігати в холодильних камерах.

Холодильні камери необхідно очищати від ' сніжної шуби', яка утворюється на змійовиках з холодоагентом, затримує віддачу холоду й сприяє нагромадженню мікроорганізмів. При цьому з камери попередньо видаляють продукти. У холодильних камерах потрібно підтримувати чистоту: регулярно забирати їх, мити лужними розчинами й дезінфікувати.

  1.  Морожене м'ясо, субпродукти, птаха зберігають у спеціальній тарі або ящиках на стелажах при температурі не вище -2, охолоджену рибу - близько 4 °С (2-3 дня, а при більш низькій температурі - до 7 доби).
  2.  М'ясні напівфабрикати зберігають у холодильних камерах протягом 12-48 год, овочеві напівфабрикати - 8 ч. При недотриманні зазначених строків зберігання продукти зазнають швидке псування.

Товарне сусідство також важливо при розміщенні продуктів. Не дозволяється зберігати разом сухі продукти і вологі, що пахнуть продукти з продуктами, що сприймають запахи.

Організація роботи цехів

Організація обробки овочів (Овочевий цех)
Процес обробки картоплі і коренеплодів складається з таких операцій: сортування за якістю і розмірами, миття, очищення, доочищення, сульфітації (картоплі), промивання, нарізання.
Очищену картоплю зберігають у воді, але не більше 4-х годин, щоб не почався процес бродіння крохмалю.
Операції з обробки цибульних і капустяних овочів зводяться до очищення, промивання і нарізання. Помідори, огірки, редиска, баклажани, салати і зелень спочатку перебирають, а потім очищують, промивають і нарізають.

Нарізають овочі в цехах, де здійснюється їх теплова обробка. Форма нарізки може бути різною залежно від страви. Від форми залежать зовнішній вигляд страви, рівномірність теплової обробки, а в деяких випадках і його назва. Інвентар овочевого цеху обов’язково повинен бути промаркований и не використовуватись у інших цехах.
Організація обробки м’ясопродуктів (М’ясний цех)
М'ясну сировину, що надійшла в цех, обмивають теплою водою (25°С) у спеціальному приміщенні за допомогою щітки-душу, середні і невеликі підприємства миють м'ясо у ваннах. Для обвалювання, зачищення і нарізання м'яса на порції встановлюють робочі столи. Для підрізання м'якоті і зняття її з кістки використовують обвалочні нож, що повинні бути промарковані.
Робоче місце для приготування м'ясних напівфабрикатів являє собою виробничий стіл, на який укладають дошку. З лівого боку розмішують сировину, з правого - необхідний інструмент і тару для напівфабрикатів. За дошкою встановлюють ящик з сіллю та спеціями і настільні циферблатні або електронні ваги.
Подрібнюють м'ясні продукти для одержання фаршу в м'ясорубках. Вибір типу м'ясорубки здійснюється з урахуванням кількості м'яса, що переробляється протягом зміни. Перед початком роботи м’ясорубку необхідно  обдати окропом.


Зберігання напівфабрикатів.

Напівфабрикати з м'яса є швидкопсувною продукцією, тому їх слід готувати невеликими партіями і зберігати при відповідній температурі. Санітарними правилами встановлені певні терміни зберігання м'ясних напівфабрикатів, якщо вони були піддані охолодженню після їх приготування до температури не вище 6°С. При цій температурі порціонні шматки м'яса (не паніровані) можна зберігати 36 годин, паніровані- 24 години, кістки рубані- 10 годин, м'ясний фарш - 6 годин, котлети - до 12 годин. Напівфабрикати із субпродуктів та дрібні шматки м'яса (для гуляшу, рагу та ін.) зберігають не більше 12 годин.

При зберіганні м'ясних напівфабрикатів і відправки у гарячий цех їх укладають на листи або лотки.

Догляд за інструментом та інвентарем.

Інструмент, який застосовується у м'ясному цеху, закріплюється за певними працівниками. Ножі, які використовуються для нарізання м'яса, повинні бути гострими, правильно заточеними. їх регулярно промивають гарячою водою, протирають ганчіркою, змоченою кістковим жиром, і зберігають у сухому місці.

Невеликі підприємства ресторанного господарства, які працюють на сировині, обробку м'яса і риби організовують в одному приміщенні - м'ясо-рибному цеху. Для правильної організації роботи цього цеху необхідно забезпечити роздільну обробку м'ясних і рибних продуктів, а також роздільне зберігання напівфабрикатів з м'яса та риби.

Обов'язковим є поділ технологічного обладнання, інвертаря й інструментів. На кожному столі, обробній дошці, інструменті, тарі має бути маркування із зазначенням, для обробки якого продукту вони призначені.

На лінії обробки риби встановлюють ванну з одним відділенням для миття риби та її відтавання. Для приготування напівфабрикатів виділяється робочий стіл. Рибні напівфабрикати зберігають охолодженими до 6°С не більше 12 годин, рибну котлетну масу за наявності охолодження - 6 годин.

Організація роботи гарячого цеху

Гарячий цех займає центральне місце на виробництві: тут здійснюється теплова обробка всіх продуктів, напівфабрикатів, доводяться до готовності перші і другі страв, гарніри. Важливе значення при організації роботи гарячого цеху має спосіб роздачі. Якщо роздавальна розміщена окремо від кухні, то відпуск продукції здійснюється спеціальними працівниками-роздавальниками. При організації роздачі на кухні страви відпускають кухарі безпосередньо з плити.
До комплекту робочого місця кухаря входять стіл із вбудованою мийною ванною, стіл для засобів малої механізації, стіл з охолоджувальною шафою і гіркою для короткочасного зберігання напівфабрикатів.
На полицях і в спеціальних ящиках розмішують кухонний посуд та інвентар. Поряд з гіркою встановлюють ваги. Для нарізання овочів та інших продуктів у невеликих кількостях застосовують настільні дошки, комплект ножів "кухарської трійки", корінчаті ножі. Напроти робочого місця розміщуються варочні казани або плита, якщо перші блюда готують на плиті в малих казанах.
Якщо в цеху немає розподілу роботи і не застосовується спеціальне обладнання, робоче місце кухаря складається з плити і робочого столу, розташованого від неї на відстані 1,5 м. Довжина робочого місця за столом має бути 1,25-1,5 м. Поряд зі столом встановлюють стелаж для посуду і холодильну шафу для зберігання напівфабрикатів.
На столі повинні бути ваги, обробні дошки, необхідний запас спецій і приправ. Поряд зі столом розміщують інструменти і необхідний інвентар.
Якщо підприємство ресторанного господарства відпускає страви безпосередньо з плити, робоче місце організовують так, щоб кухарям зручно було не тільки готувати, а й відпускати страви офіціантам або відвідувачам. У такому разі роздавальні столи або стійки для відпуску приготовлених страв встановлюються на відстані 1,3-1,5 м від плити.
Поряд з гарячим цехом повинно розміщуватися приміщення для добового запасу продуктів або холодильна шафа. Якщо немає складу добового запасу, холодильну шафу встановлюють на кухні. Дрібні підприємства для зберігання швидкопсувних продуктів використовують холодильну шафу холодного цеху, у великих - має бути спеціальна охолоджувальна камера.

Організація роботи холодного цеху
При організації холодного цеху з самого початку особлива увага приділяється суворому дотриманню санітарних правил, тому що значна кількість використовуваної сировини не піддається тепловій обробці.
Продукція в холодному цеху виготовляється не тільки з напівфабрикатів, що піддаються тепловій обробці, а й з продуктів, що відпускаються без додаткової обробки на кухні. Тому необхідно суворо розмежовувати виробництво різних виробів за видами використовуваної сировини або напівфабрикатів. Для нарізання і шаткування продуктів застосовується обробна дошка. Справа від кухаря встановлюють ваги.
Продукція холодного цеху, як правило, відразу ж після виготовлення відправляється на роздачу або в буфети, магазини кулінарних виробів. Холодні закуски та іншу продукцію відпускають у такій кількості, яка може бути швидко реалізована. Заправлення та оформлення виробів, як правило, здійснюються перед самою відпуском.

Організація роботи борошняного цеху
Як і на підприємствах хлібопекарної промисловості, для створення необхідних умов для бродіння дріжджового тіста у великих кондитерських цехах виділяються спеціальні приміщення, в яких підтримується оптимальна температура. Якщо таких приміщень немає, тісто підвозять або підносять до кондитерських печей, біля яких температура повітря вища. Бродіння тіста відбувається в тих самих діжах, у яких робився його заміс. Після бродіння дріжджового тіста або його замісу формують вироби. При виконанні цієї операції тісто розділяють на шматки певної ваги і надають їм необхідної форми.
Для випікання кондитерських виробів застосовують електричні і газові жарочні шафи. Нині існують електричні жарочно-кондитерські шафи, оснащені терморегуляторами, що дозволяють автоматично підтримувати задану температуру в будь-яких межах.




1. Исследование телевизионного индикатора
2. управленческих и правовых дисциплин Международные валютнокредитные отношения Программа к
3. 66067
4. базисная ~ устанавливается на товар имеющий заранее стандартные качества
5. Курсовая работа- Защита трудовых прав работников по законодательству Российской Федерации и Республики Беларусь
6. После долгого забвения недвижимость вновь возвращается в наш обиход не только как понятие но и как вполне
7. Лабораторная работа 7 Моделирование ЦУ на ПЭВМ Цель работы- 1
8. а т.е. определить как сумму вознаграждений владельцев факторов производства
9. Регламентом проведения соревнований по группе дисциплин дистанцияпешеходная 2009 г
10. ru Все книги автора Эта же книга в других форматах Приятного чтения Иван Сергеевич Тургенев
11. Курсовая работа- Историческое краеведение как элемент современного исторического образования
12. koob.ru СЕМИРА ПСИХОЛОГИЯ РЕЛИГИЙ СЕМИРА Щепановская Е
13. Алматинский универитет энергетики и связи Теплоэнергетический факультет Кафедра физики
14. Структура личности Адлер назвал свою психологию индивидуальной что в переводе с латинского означает н
15. Административная и гражданско-правовая ответственност
16. Системний підхід ~ відносно самостійні компоненти пед процесу розглядаються не ізольовано а в взаємозв яз
17. Тема- Обезболивание В настоящее время ни одна операция не проводится без предварительного снятия болей
18. Тема 0910- ldquo; Компьютерные сети
19. первых продолжить работу по исследованию села Моногарова и его храма
20. Анализ основных аспектов запуска и функционирования производственных мощностей