Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ТЕМА 9. ЯКІСТЬ ЕКСКУРСІЇ СПОСОБИ її ОЦІНКИ План ОЦІНКИ ЯКОСТІ ЕКСКУРСІЇ

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 24.11.2024

ТЕМА 9. ЯКІСТЬ ЕКСКУРСІЇ, СПОСОБИ її ОЦІНКИ

План

  1.  ОЦІНКИ ЯКОСТІ ЕКСКУРСІЇ. ПРОСЛУХОВУВАННЯ ЕКСКУРСІЇ ЯК ВИД КОНТРОЛЮ ЗА ЯКІСТЮ ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЇ
  2.  ОСНОВНІ КРИТЕРІВЇ ОЦІНКИ ЕКСКУРСІЇ
  3.  РЕЦЕНЗУВАННЯ МЕТОДИЧНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ
  4.  МЕТОДИКА РОЗБОРУ ЕКСКУРСІЇ
  5.  ОЦІНКИ ЯКОСТІ ЕКСКУРСІЇ. ПРОСЛУХОВУВАННЯ ЕКСКУРСІЇ ЯК ВИД КОНТРОЛЮ ЗА ЯКІСТЮ ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЇ

Якість екскурсії має подвійне визначення: з одного боку - це оцінка екскурсії слухачами; з іншого - професійна оцінка спеціалістами.

Як показує екскурсійна практика, інтерес у слухачів викликають такі елементи екскурсії:

а) інформаційна насиченість, змістовність;

б) вміло підібрані об'єкти показу, їх видовищність;

в)        факти, що запам'ятовуються;

г)  життєво корисні приклади;

д) приваблива манера проведення екскурсії.
Екскурсанти   оцінку   проведеної   екскурсії   ставлять   у

залежності від того, чи була вона цікавою, новою. Іноді відмічають недоліки: лекційність (переважання розповіді над показом), надмірну інформаційність (багато фактів, прізвищ, цифр), ескізність (побіжність показу і розповіді); етюдність (випадкове, незначне виступає на перший план). Екскурсанти також відмічають організаційні моменти у проведенні екскурсії, її тривалість.

Професійна оцінка якості екскурсії враховує ряд факторів, у числі яких - якість методичної документації (технологічна карта, контрольний та індивідуальний тексти екскурсії, „портфель екскурсовода" тощо); її постійне удосконалення; впровадження і правильне використання методичних прийомів показу і розповіді; техніка ведення екскурсії.

Отже, збагачення змісту екскурсії, впровадження більш досконалої методики і забезпечення високої техніки її проведення є важливими компонентами якості екскурсії.

Якість екскурсійних послуг залежить не тільки від якості методичної документації, але й від професійних і особистих якостей самого екскурсовода.

Робота екскурсовода включає:

  1.  проведення екскурсії;
  2.  самостійну   підготовку  до  екскурсії  та  підвищення
    кваліфікації;
  3.  участь у роботі методичних секцій, об'єднань, творчих
    спілок, груп тощо, а також у розробці нових екскурсійних тем та переопрацювання вже існуючих кваліфікації у відповідних закладах.

Якісне виконання екскурсійної послуги - одне з важливих завдань в обслуговуванні туристів і екскурсантів. Головна роль при цьому відводиться менеджеру, який відповідає за екскурсійну діяльність, а також безпосереднім виконавцям - екскурсоводам, гідам, керівникам туристично-екскурсійних груп.

Менеджер повинен надавати методичну і консультативну допомогу екскурсоводам, прослуховувати їх на маршруті, надавати допомогу в переопрацюванні методичної документації.

Для того, щоб екскурсія була якісною, необхідний попередній контроль знань, що здійснюється менеджером під час співбесіди з екскурсоводом, проведення пробних екскурсій, а потім прослуховування екскурсії на маршруті.

Прослуховування екскурсії - це перевірка роботи екскурсовода на маршруті. У процесі прослуховування відбувається аналіз якості проведення екскурсії.

Результати прослуховування вносять у документ, який називається „картка прослуховування екскурсії (екскурсовода)".

Прослуховування буває цільовим або фрагментарним. Фрагментарне прослуховування відбувається на окремих відрізках маршрутів, біля конкретних об'єктів тощо.

Цільове прослуховування передбачає, наприклад, включення до змісту екскурсії нового матеріалу, перевірку в екскурсовода знань фактичного матеріалу, аналіз методики проведення, узагальнення досвіду роботи екскурсовода тощо. Узагальнення досвіду може мати різноманітний характер: вивчення досвіду роботи екскурсовода з дитячого аудиторією, відпочиваючими в оздоровницях, працівниками наукових установ; вивчення методики використання екскурсоводом першоджерел в екскурсії тощо.

Прослуховуючий має володіти вмінням прослухати екскурсію і написати об'єктивний відгук. Прослуховуючий повинен добре знати не тільки тему екскурсії, яку він буде аналізувати, але й методику проведення екскурсії.

Він повинен бути висококваліфікованим екскурсоводом, методистом. Основні вимоги для прослуховуючого: професійні навички володіння матеріалом, темою екскурсії, увага до екскурсовода. Свої зауваження він повинен обґрунтувати за допомогою аналізу,  об'єктивного розбору.  З метою допомоги екскурсоводу прослуховуючий має порадити йому, яку прочитати додаткову літературу, з якими новими матеріалами необхідно ознайомитися; поділитися своїм досвідом проведення екскурсії.

Перед прослуховуванням не рекомендується робити зауваження екскурсоводу. Краще його заспокоїти, налаштувати на успішне проведення екскурсії.

Прослуховуючому краще обрати собі місце в автобусі - серед екскурсантів, але не попереду, щоб не хвилювати екскурсовода.

Потрібно фіксувати, як розкривалися питання і підтеми екскурсії, чи правильно були зроблені логічні переходи між ними, за допомогою яких методичних прийомів здійснювались розповідь і показ екскурсійних об'єктів. Необхідно звернути увагу на контакт екскурсовода з екскурсантами, манеру його поведінки, найбільш вдалі методичні прийоми, володіння матеріалом, культуру мови, використання наочних матеріалів тощо.

Не рекомендується робити зауваження під час проведення екскурсії. Після екскурсії потрібно домовитися з екскурсоводом про розбір проведеної екскурсії.

2. ОСНОВНІ КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ЕКСКУРСІЇ

Основними питаннями, на які слід звернути увагу при організації прослуховування, є зміст екскурсії, методика і техніка її проведення. Ці питання взаємопов'язані. При оцінці змісту екскурсії слід врахувати доступність, об'єктивність, науковість, нерозривний зв'язок з життям, практикою тощо. Якщо говорити про науковість екскурсії, то "будь-який факт, будь-яка деталь, будь-яке судження повинні бути суворо обґрунтовані і ретельно перевірені; вони повинні неодмінно відповідати останнім досягненням наукової критичної думки". Науковість тісно пов'язана з об'єктивністю і достовірністю, що надає екскурсії переконливість. Правдивість у викладі матеріалу - це висвітлення подій у всій їх складності, розгляд явищ у їх розвитку. В екскурсії недопустимі чутки, сумнівні сенсації тощо. Правдивість передбачає повну достовірну інформацію, яку подає екскурсовод, об'єктивні оцінки та характеристики. Так, при висвітленні подій 1918 р. в оглядовій екскурсії по Києву доцільно наголосити на тому, що проголошення незалежної суверенної Української держави було не тільки піком тодішнього національного руху і найвищим моментом державотворення України. Він збігся з політичною кризою, обумовленою суперечками усередині УЦР, прорахунками її внутрішньої та зовнішньої політики, збройними повстаннями проти Центральної Ради, наступом більшовицьких військ тощо.

При аналізі екскурсії необхідно враховувати, наскільки логічно побудована екскурсія, чи немає в неї протиріч, наскільки вміло відібрані матеріал, факти та цифри. Необхідно визначити переконливість самого екскурсовода, тому що він виступає і в ролі вихователя.

Ефективність екскурсії залежить від новизни змісту. Тому необхідно включати матеріали мало або зовсім невідомі екскурсантам. Допомогу в цьому надають першоджерела, архівні документи, матеріали фондів і запасників музеїв тощо.

Важливо відмітити логічність вигляду, завдяки чому звучать чіткіше підтеми, питання екскурсії, аргументація; точне застосування різних термінів, понять, послідовність викладу матеріалу.

Важливо також відмітити й переконливість екскурсії, що досягається правдивістю і глибиною змісту, доказовістю, наявністю яскравих фактів, посиланням на авторитетні джерела. Від методики проведення екскурсії залежить, як екскурсанти побачать і запам'ятають об'єкти екскурсії. Методика проведення екскурсії передбачає передусім професійну майстерність екскурсовода, наскільки він цікаво, зрозуміло і неупереджено зміг викласти матеріал.

3. РЕЦЕНЗУВАННЯ МЕТОДИЧНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ

Підвищенню якості методичної документації сприяє рецензування контрольних та індивідуальних текстів, технологічних карт екскурсії. До рецензування залучаються спеціалісти відповідних галузей знань. Так, для рецензування контрольного тексту за історичною тематикою - історики-краєзнавці, воєнні історики, етнографи тощо; за природничою тематикою - біологи, географи. Рецензенти - це викладачі вузів, наукові співробітники інститутів відповідного профілю, музейні та архівні працівники, члени методичної ради.

До рецензування методичної документації {технологічної карти, контрольного та індивідуальних текстів екскурсії) обов'язково залучаються кваліфіковані спеціалісти    екскурсійно-методичних

служб.

Рецензія є найбільш докладна і серйозна форма аналізу екскурсії. Зазвичай її розмір складає 4-5 аркушів друкованого тексту.

Рецензія спеціаліста відповідного профілю має бути підписаної її автором і завіреною печаткою установи, представником якої є автор рецензії.

Рецензії разом з методичною документацією екскурсії зберігаються в методкабінеті.

4. МЕТОДИКА РОЗБОРУ ЕКСКУРСІЇ

При обговоренні екскурсії необхідно, насамперед, виділити моменти, найбільш вдалі за змістом, методикою і технікою проведення. Необхідно відзначити у роботі екскурсовода нове, цікаве, тобто позитивні моменти. При цьому наголошувати на сильних аспектах екскурсії в майбутньому. Це буде сприяти розвитку професійної майстерності екскурсовода.

Безперечно, зазначити позитивне складніше, ніж недоліки. Але доцільно все-таки з'ясувати, чому екскурсовод уникнув того чи іншого питання під час екскурсії, які прослуховуючий вважав важливими, і дати можливість довести правомірність своєї точки зору.

Необхідно, насамперед, відмітити науково-пізнавальний рівень екскурсії (актуальність теми, джерела, на яких вони побудована, об'єктивність, науковий рівень), чи правильно використані новітні дані, історичні події і факти. Важливо дати оцінку її тематичному напряму. Необхідно відзначити, чи відповідає проведена екскурсія вимогам технологічної карти і чи обґрунтовані відступи від неї.

Необхідно дати оцінку структури самої екскурсії, основних її частин: вступу, основної частини, заключному слову.

Розглядаючи методику проведення, відзначити, як поєднується показ з розповіддю, яке співвідношення загального і локального матеріалу, наскільки вдалі логічні переходи від однієї підтеми до іншої і узагальнення по підтемах, як використані методичні прийоми показу і розповіді, чи відповідає матеріал, що викладається, контрольному тексту екскурсії; як використовується "портфель екскурсовода". Необхідно також звернути увагу на культуру мови екскурсовода (загальна характеристика мовлення, ясність пояснень, точність формулювань, доступність, стислість, жвавість та образність мови, особисті стилістичні прийоми використання жесту в екскурсіях.

Прослуховуючий також має зазначити техніку проведення екскурсії: вибір місця для огляду об'єкта, розташування групи біля об'єкта, використання екскурсоводом мікрофона (мегафона), контакт екскурсовода з водієм автобуса.

Важливим моментом є й контакт екскурсовода з групою, вміння зацікавити екскурсантів, донести знання, активізувати увагу екскурсантів, створити необхідну обстановку для сприйняття екскурсійного матеріалу. Ці питання також має відмітити прослуховуючий.

Необхідно також відзначити, як екскурсовод відповів на питання екскурсантів, наскільки відповіді були правильними, чіткими, чи мали відношення до теми або ні.

Аналізуючи екскурсію, потрібно зупинитися й на недоліках. Загальними  недоліками  можуть бути такі:  не було розкрито  повністю тему екскурсії, відсутні вступ до теми екскурсії, нечітко," сформульовані  підтеми,  недостатність об'єктів показу або їх невиразність,  поганий  показ екскурсійних  об'єктів,  відсутність висновків, відрив розповіді від показу тощо. Одним з недоліків є й невдалий вибір місця для зупинок, або невмілий показ об'єктів по ходу руху автобуса. Можуть допускатися неточні дати, цифри, цитати,  фактичні  помилки,   неправильний  наголос  у  словах, захоплення історичними довідками, що "уводять" екскурсантів від засвоєння основного матеріалу екскурсії.

При розборі екскурсії необхідно вказати як на недоліки, так і на способи їх ліквідації.

Бесіда повинна закінчуватися висновками, що витікають з прослуховування. У висновках відмічаються: характерні позитивні якості і недоліки екскурсії в їх узагальненому вигляді, можливість подальшого залучення екскурсовода до проведення екскурсії на прослухану тему без додаткової його підготовки або вимоги перевірки цієї підготовки.

Важливі конкретні рекомендації по прослуханій екскурсії.

При виявленні недоліків прослуховуючий може запропонувати екскурсійній установі провести семінарські заняття по показу екскурсійних об'єктів, відбору, визначенню підтем і основних питань екскурсії; переглянути технологічну карту екскурсії, організувати проведення навчальної екскурсії з показом методики її проведення, підготувати та провести методичну, науково-практичну конференцію, організувати заняття в музеї, архіві.

Контрольні питання

  1.  Від яких факторів залежить якість екскурсії?
  2.  Що являє собою якість екскурсії?
  3.  Що необхідно для того, щоб екскурсія була якісною?
  4.  Яким буває прослуховування екскурсій?

Що    передбачається    цільовим    прослуховуванням
екскурсії?

  1.  Які вимоги до прослуховування екскурсії?
  2.  Як повинно проводиться прослуховування екскурсії?

На які питання треба звертати увагу при організації
прослуховування екскурсії?

  1.  Які основні критерії оцінки екскурсії?
  2.  Яка роль рецензування методичної документації?
  3.  Які документи підлягають рецензуванню?
  4.  Назвіть основні складові методики розбору екскурсії.

Література

Географічна енциклопедія України.У 3-х томах.- Київ, 1989 .

Гецевич А.Е. Основы экскурсоведения, Минск., 1992

Гілецький Й. Географія Івано - Франківської області. -  Івано - Франківськ, 2006.

Гуцульщина: історико - етнографічне дослідження. - Київ: Наукова думка. 2005

Гуцульщина: перспективи її соціально - економічного і духовного розвитку . 2006

Державна програма розвитку туризму на 2002-2010 рр. // Правове регулювання туристської діяльності в Україні : зб. нормат.-правових актів / під заг. ред. проф. В. К. Федорченка. – К. : Юрінком Інтер, 2002. – С. 32-39.  

Ємельянов Б. В. Основы  экскурсоведения, М., 1999

Закон України "Про природно-заповідний фонд"// Відомості Верховної Ради. - 1992. -№34.

Закон України "Про туризм"//Відомості Верховної Ради України. - 1995. - № 31.

Зорин И.В. Энциклопедия туризма: Справочник / И.В. Зорин, В.А. Квартальнов. – М.: Финансы и статистика, 2002. – 368 с.

Кифяк В.Ф. Організація туристичної діяльності в Україні: Навч. посіб. для студ. вузів. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2003. – 300 с.

Любіцева О.О. Методика розробки турів. Навчальний посібник. – К.: «Альтерпрес», 2003. – 104 с.

Пелипейко І. Пам’ятки природи Косівщини.- Косів, 2005

Полєк В.. Майданами та вулицями Івано-Франківська.-Львів, «Світло і тінь», 1994.

Положення про отримання дозволу екскурсоводами/гідами-перекладачами // Новости турбизнеса, № 17(19), сентябрь, 2004.

Посадова інструкція екскурсовода, гіда-перекладача (додаток № 1 до Порядку проведення екскурсійної діяльності у м. Києві) // Новости турбизнеса, № 8(10), апрель, 2004.

Рутинський М.Й. Музеєзнавство: навч. посіб. / Рутинський М.Й., Стецюк О.В. – К.: Знання, 2008. – 428 с.

Федорченко В. Екскурсія – невід’ємний складник туризму// Краєзнавство. Географія. Туризм. –2000. - № 46. – с. 1-2.

 




1. Лабораторная работа 1 Подключение оборудования к системному блоку Цель- овладеть знаниями об основных б
2. варианты ответов верный на ваш взгляд ответ нужно обвести кружочком
3. Сочинения по украинской литературе для выпускников средних школ
4. Гражданственность поэзии Некрасова
5. на тему- ldquo;Складні випадки правопису ненаголошених голосних м~якого знака апострофаrdquo; ІІ курс медич.
6. стресс стало общеупотребительным
7. Не проходит и месяца чтобы ученые мира не заявили что тот или иной продукт обладает противораковыми сво
8. Эпоха Нового времени
9. Порядок и условия исполнения и отбывания наказания в виде обязательных работ
10. Конгруэнтно плавящиеся соединени
11. Вероятные причины- Ручка регулировки подачи топлива находится в положении 0
12. Психологическая лояльность бренду
13. Социальноисторические и культурные особенности Нового времени
14. Курсовая работа- Системный анализ управленческих решений в организации
15. Ковалевский Максим Максимович
16. Окно в Европу СанктПетербург был столицей России с 1712 до 1918
17. 1998 Фамилия- Дата поступления- 22 октября 1998 г
18. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук ХАРКІВ 2003
19. . Эстетическое воспитание младших школьников как психологопедагогическая проблема 1.
20. Источники информации (Общая характеристика)