Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 1. Міжнародні норми в галузі охорони праці Тема 2

Работа добавлена на сайт samzan.net:


  1.  ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ  ДИСЦІПЛІНИ

Модуль 1.

Основні напрямки організації охорони праці.

Тема 1. Міжнародні норми в галузі охорони праці

Тема 2. Основні законодавчі та нормативно-правові акти з охорони праці в галузі.

Державний нагляд і громадський контроль за станом охорони праці.

Тема 3. Система управління охороною праці на підприємстві, в установі, організації.

Особливості організації та проведення навчання. Види інструктажів.

Тема 4. Травматизм та професійні захворювання. Розслідування та облік       нещасних випадків.

Тема 5.  Вплив факторів робочого середовища на процес діяльності. 

Тема 6. Соціальне страхування від нещасного випадку
   та професійного захворювання.

Модуль 2.

Особливості організації роботи психолога.

 Тема 7. Посадові інструкції. Основні вимоги до робочого місця психолога.

Тема 8. Актуальні проблеми охорони праці в наукових дослідженнях. Аналіз та прогнозування  основних факторів ризику. Психологічні аспекти причин  виробничого травматизму.

 Тема 9.Основні заходи для створення  безпечних умов праці:

- електробезпека,

- безпека експлуатації електронно-обчислювальних машин.

- пожежна профілактика.

 

2. ЗМІСТ НОРМАТИВНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
«ОХОРОНА ПРАЦІ В ГАЛУЗІ»

2.1.  Міжнародні норми в галузі охорони праці

Соціальне партнерство (соціальний діалог) в охороні праці. Соціальне партнерство як принцип законодавчого та нормативно-правового забезпечення охорони праці. Соціальний діалог в Європейському Союзі.

Охорона праці як невід’ємна складова соціальної відповідальності. Визначення та основні принципи соціальної відповідальності. Міжнародні норми соціальної відповідальності. Стандарт SA 8000 «Соціальна відповідальність». Міжнародний стандарт ISO 26000 «Настанова по соціальній відповідальності». Вимоги до забезпечення охорони праці в структурі соціальної відповідальності.

Законодавча основа Євросоюзу з питань охорони праці. Охорона праці - частина соціальної політики ЄС. Директиви ЄС з охорони праці. Рамкова директива 89/391/ЄС «Про введення заходів, що сприяють поліпшенню безпеки та гігієни праці працівників».

Трудові норми Міжнародної організації праці. Конвенції та Рекомендації МОП. Основні Конвенції МОП в галузі охорони праці.

Міжнародне співробітництво в галузі охорони праці. Основні напрямки співробітництва. Організація об’єднаних націй. Всесвітня організація охорони здоров’я. Міжнародна агенція з атомної енергії. Міжнародна організація праці. Європейський Союз. Співдружність незалежних держав.

2.2. Основні законодавчі та нормативно-правові акти з охорони праці в галузі

Законодавчі та нормативно-правові акти з охорони праці в галузі. Покажчик нормативно-правових актів з питань охорони праці. Галузеві програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Положення про організацію системи управління охороною праці в галузі.

Державний нагляд і громадський контроль
за станом охорони праці

Органи державного нагляду за охороною праці. Основні принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Держгірпромнагляд. Права і відповідальність посадових осіб Держгірпромнагляду. Перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці.

Проведення державного нагляду за охороною праці. Види та основні параметри проведення наглядових заходів.

2.3. Система управління охороною праці в організації.

Основні вимоги до побудови і функціонування системи управління охороною праці (СУОП). Забезпечення функціонування та побудова СУОП в організації. Положення про СУОП, структура та зміст його розділів.

Елементи системи управління охороною праці, міжнародний стандарт OHSAS 18001:2007. Політика в галузі охорони праці. Планування. Впровадження і функціонування СУОП. Перевірки і коригувальні дії. Аналіз з боку керівництва.

Примірний розподіл функціональних обов’язків з охорони праці керівників, посадових осіб і фахівців підприємства .Пріоритет функцій забезпечення безпеки. Ефективність функціональної структури СУОП.

Планування заходів з охорони праці. Види планування та контролю стану охорони праці. Виявлення, оцінка та зменшення ризиків небезпечних подій. Облік і аналіз показників охорони праці.

Галузеві системи управління охороною праці. Мета та принципи функціонування. Організаційна та функціональна структури СУОПГ.

Регіональні системи управління охороною праці, мета, принципи та основні функції. Служби охорони праці місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Особливості організації та проведення навчання. Види інструктажів

2.4. Травматизм та професійні захворювання в галузі. Розслідування нещасних випадків.

 Загальні положення та визначення. Мета та завдання розслідування нещасних випадків. Обов’язки роботодавця щодо розслідування нещасних випадків. Обставини, за яких проводиться розслідування.

Встановлення зв’язку нещасного випадку з виробництвом.

Розслідування та облік нещасних випадків, хронічних професійних захворювань і отруєнь на виробництві. Розслідування нещасних випадків. Спеціальне розслідування нещасних випадків. Розслідування професійних захворювань. Організація розслідування, склад комісій з розслідування, основні документи.

Розслідування та облік аварій. Розслідування інцидентів та невідповідностей.

Особливості розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру.

Дослідження та профілактика виробничого травматизму. Звітність та інформація про нещасні випадки, аналіз їх причин. Основні причини виробничих травм та професійних захворювань. Розподіл травм за ступенем тяжкості. Методи дослідження виробничого травматизму.

Основні технічні та організаційні заходи щодо профілактики травматизму та професійної захворюваності в галузі.

2.5. Вплив факторів робочого середовища на процес діяльності.

Атестація робочих місць за умовами праці. Карти робочих місць.Протоколи вимірювання рівня шкідливих і небезпечних чинників. План заходів з поліпшення умов праці. Профілактика професійних захворювань. Медичні огляди. Пільги та компенсації за несприятливі умови праці. Профвідбір.

2.6. Соціальне страхування від нещасного випадку
та професійного захворювання на виробництві

Завдання страхування від нещасного випадку. Принципи та види страхування.

Суб’єкти та об’єкти страхування. Види страхування. Страховий ризик і страховий випадок. Фонд соціального страхування від нещасних випадків. Правління Фонду. Виконавча дирекція Фонду. Страхові експерти з охорони праці, їх функції і повноваження. Фінансування страхових виплат, соціальних послуг та профілактичних заходів. Джерела фінансування Фонду. Страхові тарифи. Страхові виплати. Обов’язки та права суб’єктів страхування
від нещасних випадків. Обов’язки Фонду. Права та обов’язки застрахованої особи. Права та обов’язки роботодавця як страхувальника.
 

2.7. Посадові   інструкції. Основні вимоги до робочого місця психолога.

Аналіз умов праці у галузі за показниками шкідливості та небезпечності чинників виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу. Загальні вимоги безпеки в галузі. Вимоги безпеки до розміщення обладнання та утримання робочих місць. 

Вимоги безпеки праці під час експлуатації систем опалення, вентиляції і кондиціювання повітря. Особливості заходів електробезпеки .

Вимоги до працівників певних категорій і порядок допуску їх до роботи.

Санітарно-гігієнічні вимоги до умов праці в галузі. Шкідливі хімічні речовини, біологічні чинники, виробничий пил. Вібрація, шум, інфразвук, ультразвук. Виробничі випромінювання. Мікроклімат робочої зони.

Важкість праці: Динамічні, статичні навантаження. Напруженість праці. Увага, напруженість аналізаторних функцій, емоційна та інтелектуальна напруженість, монотонність праці.

Емоційна та інтелектуальна напруженість роботи психолога. Професійні деструкції: емоційне вигорання, деформація та девіація. 

2.8. Актуальні проблеми охорони праці в наукових дослідженнях

Вимоги безпеки до лабораторних приміщень та обладнання для наукових досліджень.

Організація наукових досліджень та основні наукові проблеми в галузі охорони праці. Наукова база охорони праці. Національний науково-дослідний інститут промислової безпеки та охорони праці, галузеві науково-дослідні інститути з питань охорони праці, відділи та лабораторії з питань охорони праці галузевих науково-дослідних інститутів. Кафедри охорони праці та інші підрозділи вищих навчальних закладів.

Програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Загальнодержавна (національна), галузеві, регіональні програми.

Аналіз професійного та виробничого ризиків. Аналіз, прогнозування, профілактика травматизму та професійної захворюваності. Мета і методи аналізу. Використання статистичної звітності і актів розслідування нещасних випадків і професійних захворювань в аналітичній роботі. Показники частоти та тяжкості травматизму. Автоматизовані системи управлінні охороною праці, обліку, аналізу та дослідження травматизму. 

Психологічні аспекти причин  виробничого травматизму.

Місце психологічних факторів в забезпеченні надійності та безпеки професійної діяльності. Психологічні фактори зниження безпеки праці. Стрес у професійній діяльності. Управління психологічними факторами безпеки праці.

2.9. Основні заходи для створення  безпечних умов праці:

а)електробезпека(види електротравм. Клінічна смерть. Напруга кроку та дотику. Класи електрообладнання щодо електрозахисту. Дія електричного струму на людину. Основні правила першої допомоги при ураженні електрострумом.)

б)безпека експлуатації електронно-обчислювальних машин( Нормативні документи з ОП користувачів ЕОМ. Шкідливі чинники при роботі з ПК. Синдром інтернету. Вимоги до приміщень , де  експлуатуються  ПК. Профілактичні медогляди.)

в)пожежна профілактика(Класи виробничих та складських приміщень по вибуховій та пожежній небезпеці. Вогнестійкість будівельних конструкцій і матеріалів.

Протипожежні перешкоди. Забезпечення безпечної евакуації персоналу. Пожежна безпека технологічного устаткування, електрообладнання, систем опалення, вентиляції. Державний пожежний нагляд. Пожежна профілактика при проектуванні і експлуатації промислових об’єктів, будинків, споруд, технологічного обладнання.

Пожежна сигналізація і зв'язок. Засоби гасіння пожеж. Протипожежне водопостачання. Первинні засоби пожежогасіння. Автоматичні засоби пожежогасіння на об'єктах галузі.

Рекомендована література

Основні законодавчі та нормативно-правові акти

  1.  Закон України «Про охорону праці».
  2.  Кодекс законів про працю України.
  3.  Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
  4.  Закон України «Про пожежну безпеку».
  5.  Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
  6.  Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
  7.  Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
  8.  Постанова Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р.№ 1112 «Деякі питання розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві».
  9.  НПАОП 0.00-4.03-04 «Положення про Державний реєстр нормативно-правових актів з питань охорони праці». Наказ Держнаглядохоронпраці від 08.06.2004 р. № 151.
  10.  НПАОП 0.00-4.09-07 «Типове положення про комісію з питань охорони праці підприємства». Наказ Держгірпромнагляду від  21.03.2007 р. № 55.
  11.  НПАОП 0.00-4.11-07 «Типове положення про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці». Наказ Держгірпромнагляду від 21.03.2007 р. № 56.
  12.  НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці». Наказ Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 р. № 15.
  13.  НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці». Наказ Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 р. № 9.
  14.  НПАОП 0.00-4.21-04 «Типове положення про службу охорони праці».   Наказ Держнаглядохоронпраці від 15.11.2004 р. № 255.
  15.  НПАОП 0.00-6.03-93 «Порядок опрацювання та затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві». Наказ Держнаглядохоронпраці від 21.12.1993 р. № 132.
  16.  Рекомендації щодо побудови, впровадження та удосконалення системи
    управління охороною праці. Затверджено Головою Держгірпромнагляду
    07.02.2008 р.

     Базова

  1.  Житецький В. Ц. Основи охорони праці. –– Львів: Афіша, 1999.
  2.  Костанян В. Г. Посібник „Законодавство України про охорону праці (запитання та відповіді)”. –– Х.: Злагода, 2000.
  3.  Довбня А. В. Охорона праці в Україні: організація і управління. –– К.: Юрніком Інтер, 2000.
  4.  Катренко Л. А. Охорона праці в галузі освіти. –– Суми: Університетська книга, 2000.
  5.  Збірник нормативних документів з безпеки життєдіяльності.-К.:Основа,2004
  6.  Довідково-інформаційний посібник з питань охорони праці для керівників підприємств, організацій, установ, служб охорони праці, профспілкових комітетів Харківської області.- Харків:,2008
  7.  Довідник з охорони праці для керівників та спеціалістів (практичні рекомендації).- К.:Основа,2008
  8.  Т.А.Павлова Введение в профессию психолог.Учебное пособие.-М.:Аспект пресс,2007
  9.  Ткачук К. Н., Халімовський М. О., Зацарний В. В. та ін. Основи охорони праці: Підручник. – 2-ге вид., допов. і перероб. – К.: Основа, 2006. – 444 с.
  10.  Протоєрейський О. С, Запорожець О. І. Охорона праці в галузі: Навч. посіб. – К.: Книжкове вид-во НАУ, 2005. – 268 с.
  11.  Основи охорони праці: Підручник / За ред. проф. В.В.Березуцького – Х.: Факт, 2005. – 480 с.
  12.  Русаловський А. В. Правові та організаційні питання охорони праці: Навч. посіб. – 4-те вид., допов. і перероб. – К.: Університет «Україна», 2009. – 295 с.
  13.  Третьяков О.В., Зацарний В.В., Безсонний В.Л. Охорона праці: Навчальний посібник з тестовим комплексом на CD/ за ред. К.Н. Ткачука. – К.: Знання, 2010. – 167 с. + компакт-диск.
  14.  Гогіташвілі Г. Г., Карчевські Є.-Т., Лапін В. М. Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами: Навч. посіб. – К.: Знання, 2007. – 367 с.
  15.  Катренко Л.А., Кіт Ю.В., Пістун І. П. Охорона праці. Курс лекцій. Практикум: Навч. посіб. – Суми: Університетська книга, 2009. – 540 с.
  16.  Охорона праці в будівництві: Навч. посіб. посібник / за редакцією Коржика Б.М. і Іванова В.М. – Харків: Форт, 2010. – 388 с.
  17.  Ярошевська В.М., Чабан В.Й. Охорона праці в будівельній галузі: Навч. посіб. – Рівне: НУВГП, 2005. – 313с.
  18.  Батлук В. А. Охорона праці в галузі телекомунікацій: Навч. посіб. Львів: Афіша, 2003. – 320 с.

Допоміжна

  1.  Агаджанян Н. А. и др. Физиология человека: Курс лекций: В 2 кн. — Алма-Ата: Казахстан, 1992.
  2.  Синяков А. Ф. Секреты бодрости. Как восстановить работоспособность. — М.: КСП, 1995.
  3.  Мошкова И. Н., Маслов С. Л. Психология производственного обучения. — М., 1990.
  4.  Климов Е. А. Введение в психологию труда. — М.: Изд-во Моск. ун-та, 1988
  5.  Нвакатикян А. О., Ковалева А. И. Здоровье и работоспособность при умственном труде. — К.: Здоров’я, 1989.
  6.  Пирогова Е. А., Иващенко Л. Я., Страшко Н. П. Влияние физических упражнений на работоспособность и здоровье человека. — К., 1986.
  7.  Практикум по физиологии труда / Под ред. А. С. Батуева. — Л.: Изд-во Ленингр. ун-та, 1988.
  8.  Руководство по социальной гигиене и организации здравоохранения: В 2 т. / Под ред. Ю. П. Лисицина. — М.: Медицина, 1987.
  9.  Руководство по физиологии труда / Под ред. З. М. Золиной, Н. Ф. Измерова. — М., 1983.
  10.  Дмитриева М. А., Крилов А. А., Нафтульев А. И. Психология труда и инженерная психология. –– Л.: Изд-во Ленингр. ун-та, 1979.
  11.  Душков Б. А. Индустриально-педагогическая психология. — М., 1981.
  12.  Зинченко В. П., Мунипов В. М. Основы эргономики. — М.: Изд-во Моск. ун-та, 1979.
  13.  Егоров А. С., Загрядский В. П. Психофизиология умственного труда. — Л.: Наука, 1973.
  14.  Полежаев Е. Ф., Макушин В. Г. Основы физиологии и психологии труда. — М.: Экономика, 1974.

11. Інформаційні ресурси

  1.  http:\\www.social.org.ua
  2.  http://www.mon.gov.ua   Офіційний сайт Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.
  3.  http://www.social.org.ua   Офіційний сайт Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
  4.   http://www.iacis.ru  Официальный сайт Межпарламентской Ассамблеи государств–участников Содружества Независимых Государств (МПА СНГ).
  5.  http://base.safework.ru/iloenc  Энциклопедия по охране и безопасности труда МОТ.
  6.  http://base.safework.ru/safework   Библиотека безопасного труда МОТ.
  7.  http://www.nau.ua   Інформаційно-пошукова правова система «Нормативні акти України (НАУ)».
  8.  http://www.oxpaha.ru   ОХРАНА. Интернет-газета о безопасности.
  9.  http://www.tehdoc.ru   Интернет-проект «Техдок.ру» - ресурс,    посвященный вопросам охраны труда и промышленной безопасности.
  10.  http://www.kodeks-luks.ru  Нормативные документы в области охраны труда:
  11.  http://www.gazeta.asot.ru   Электронная версия газеты «Безопасность Труда и Жизни».
  12.  http://www.asot.ru   Центральный сайт Ассоциации специалистов по охране труда (РФ).

PAGE   \* MERGEFORMAT 5




1. HILL INC New York St
2. Образование Казахского ханства связано с историей Могулистана и ханства Абулхаира
3. Реферат- Тютчев- Лирик - мыслитель - художник
4. Дивосад 08
5. і. Мама і тато говорять що у них були інші підручники менш сучасні комп'ютери і телевізори коли
6. Введение ~ С. Синельников глава 1 ~ А
7. первых совершенно неожиданным оказался для меня сам объем написанного
8.  Таблица производных и интегралов Функция Производная
9. темам органов Неврологический статус
10. Барокко
11. Тема 1 ПРЕДМЕТ И МЕТОДЫ ИЗУЧЕНИЯ ФИЗИОЛОГИИ ВЫСШЕЙ НЕРВНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ Семинар 1
12. Начало Олимпиады Он перевернулся на живот и через спинку кровати пристально посмотрел на своего товарища
13. цзы богине Афине и моему коту Бруту ПРЕДИСЛОВИЕ Культура к которой мы принадлежим провозглашает де
14. а. Лазеры с гетероструктурой
15. Время 1861 No 1 Январь
16. технічного і соціальноекономічного розвитку суспільства
17. ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА 11
18. биосфера ввел австрийский геолог Э
19. 68 Галимов Эрик Михайлович Феномен жизни между равновесием и нелинейностью
20. Организация подготовки производства к выпуску новой продукции