Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Зміст
Ключові слова: маркетинг, нестаток, потреба, запит, товар, обмін, операція, ринок, комплекс маркетингу, ціна , розподіл (продаж), комунікації, ринок продавця, ринок покупця , концепція вдосконалення виробництва, концепція інтенсифікації комерційних зусиль, концепція маркетингу, функції маркетингу .
Цілі та завдання теми
Успішне вивчення теми дозволяє отримати уявлення про поняття і суть маркетингу, комплекс маркетингу, впливу певних соціально-економічних умов на розвиток концепцій маркетингу та роль функцій маркетинг у забезпеченні умов виконання завдань підприємства.
Методичні рекомендації до вивчення теми
Вивчення розділу 1 слід розпочати з розгляду наступних понять: нестаток, потреба, запит, товар, обмін, операція і ринок. Слід памятати, що маркетинг має місце в тих випадках, коли люди вирішують задовольнити свої потреби і запити за допомогою обміну. Комплекс маркетингу набір змінних чинників маркетингу, що піддаються контролю, сукупність яких фірма використовує в прагненні викликати бажану відповідну реакцію з боку цільового ринку.
При вивченні пункту 2 необхідно зрозуміти в чому полягають Концепції маркетингу. і їх розвиток відбувається під впливом певних соціально-економічних умов. З погляду кон'юнктури ринку і переважання на ньому продавця або покупця, виділяють поняття «ринок продавця» і «ринок покупця».
Пункт 3. дає нам уявлення про основні групи функцій маркетингу. Необхідно зрозуміти, що кожна з перелічених функцій важлива сама по собі, але, саме взяті в сукупності, вони забезпечують умови виконання завдань корпорації, являючи собою конкретне практичне відображення основних ідей маркетингу як ринкової орієнтації управління.
Навчальний матеріал
Термін «маркетинг» походить від англійського «market» (ринок) і означає діяльність у сфері ринку збуту. Проте, маркетинг як система економічної діяльності ширше поняття. Перш ніж говорити про суть маркетингу, необхідно розглянути наступні поняття: нестаток, потреба, запит, товар, обмін, операція і ринок.
Вихідною ідеєю, що лежить в основі маркетингу, є ідея людських нестатків.
Нестаток відчуття нестачі чого-небудь, що відчувається людиною. |
Нестатки людей різноманітні і складні, це:
Вони не формуються зусиллями рекламних , а є вихідними складовими природи людини.
Друга вихідна ідея маркетингу ідея людських потреб.
Потреба нестаток, що набув специфічної форми відповідно до культурного рівня і особи індивіда. |
Потреби виражаються в об'єктах, здатних задовольнити нестаток тим способом, який властивий культурному устрою і економічному рівню розвитку даного суспільства.
Потреби людей практично безмежні, а ось ресурси для їх задоволення обмежені. Людина вибиратиме ті товари, які доставлять йому найбільше задоволення у рамках його фінансових можливостей.
Запит це потреба, підкріплена купівельною спроможністю. |
Товар все, що може задовольнити нестаток або потребу і пропонується ринку з метою привернення уваги, придбання, використання і споживання. |
Поняття «товар» не обмежується фізичними об'єктами. Окрім виробів і послуг, це можуть бути особи, місця, організації, види діяльності і ідеї.
Маркетинг має місце в тих випадках, коли люди вирішують задовольнити свої потреби і запити за допомогою обміну.
Обмін акт отримання від кого-небудь бажаного об'єкту з пропозицією чого-небудь натомість. |
Якщо обмін основне поняття маркетингу як наукової дисципліни, то основною одиницею вимірювання у сфері маркетингу є операція.
Операція комерційний обмін цінностями між двома сторонами. |
Поняття «операція» - безпосередньо підводить нас до поняття «ринок».
Ринок сукупність існуючих і потенційних покупців товару. |
Ринок може сформуватися на якийсь товар, послугу або інший об'єкт, що має ціннісну значущість.
Маркетинг - це робота з ринком заради здійснення обмінів, мета якого - задоволення людських нестатків і потреб.
Головне в маркетингу двоєдиний і взаємодоповнюючий підхід. З одного боку, це ретельне і всебічне вивчення ринку, попиту, смаків і потреб, орієнтація на них виробництва, адресність продукції, що випускається. З іншої активна дія на ринок і існуючий попит, на формування потреб і купівельних преференцій.
Комплекс маркетингу набір змінних чинників маркетингу, що піддаються контролю, сукупність яких фірма використовує в прагненні викликати бажану у відповідь реакцію з боку цільового ринку. |
У комплекс маркетингу входить все, що фірма може зробити для здійснення впливу на попит свого товару. Численні можливості можна об'єднати в чотири основні групи: товар, ціна, розподіл, комунікації (просування).
Товар це набір «виробів і послуг», які фірма пропонує цільовому ринку.
Ціна грошова сума, яку споживачі повинні сплатити для отримання товару.
Розподіл (продаж) можлива діяльність, завдяки якій товар стає доступним для цільових споживачів.
Комунікації різноманітна діяльність фірми з розповсюдження відомостей про достоїнства свого товару і переконанню цільових споживачів купувати його.
2 Концепції маркетингу і їх розвиток.
Підприємство здійснює маркетингову діяльність в рамках певних концепцій. Концепції маркетингу складалися під впливом певних соціально-економічних умов. З погляду кон'юнктури ринку і переважання на ньому продавця або покупця, виділяють поняття «ринок продавця» і «ринок покупця». Розглянемо соціально-економічні умови, що їх характеризують.
Ринок продавця характеризується владою на ринку виробників товарів. Попит на товари, як правило, перевищує пропозицію і це дозволяє продавцеві диктувати свої ціни, умови продажу, нав'язуючи тим самим іноді товари сумнівної якості. Соціально-економічні умови, що формують ринок продавця, характеризуються низьким життєвим рівнем і низькою купівельною спроможністю населення; відсутністю конкуренції на вироблювані товари; наявністю постійного дефіциту товарів. В результаті цього реальну владу має продавець, а активність повинен проявляти покупець. Конкурують між собою покупці, прагнучи купити товар, що цікавить його. Ринок продавця сприяв формуванню концепції вдосконалення виробництва і концепції вдосконалення товарів.
Ринок покупця характеризується владою на ринку споживачів товарів. Пропозиція, як правило, перевищує попит на продукцію і покупець диктує свої вимоги до якості товару, умов продажу, вибираючи товар за більш відповідною для нього ціною. Соціально-економічні умови характеризуються збільшенням життєвого рівня і купівельної спроможності населення; посиленням конкуренції на пропоновані товари. В результаті реальну владу на ринку має покупець, а активність повинен проявляти продавець. Конкурують між собою продавці в прагненні «завоювати» свого цільового покупця. Для цього вони впливають на нього за допомогою маркетингових заходів. Ринок покупця сприяв формуванню концепцій інтенсифікації комерційних зусиль, концепції маркетингу і соціально-етичного маркетингу.
Нижче представлено п'ять відомих конкуруючих концепцій, на основі однієї з яких організація може будувати маркетингову діяльність: вдосконалення виробництва, вдосконалення товару, інтенсифікація комерційних зусиль, концепція маркетингу і соціально-етичний маркетинг. Найстарішою з них прийнято вважати концепцію вдосконалення виробництва.
Концепція вдосконалення виробництва (the production concept). Вона заснована на твердженні про те, що споживач віддасть перевагу товарам, які широко поширені і доступні за ціною; управління маркетингом має бути направлене на вдосконалення виробництва, форм і методів збуту.
Концепція вдосконалення товару (product concept). Вона заснована на твердженні про те, що споживач віддає перевагу товарам, якість, властивості і характеристики яких постійно поліпшуються; отже, компанія-виробник повинна докладати всі зусилля для вдосконалення своєї продукції.
В даному випадку діяльність підприємства зорієнтована на постійне удосконалення товару і розробку достатньої кількості модифікацій. Такий підхід виправданий за ситуації, коли для покупця низька ціна не є більш важливим аргументом, ніж якість товару.
Концепція інтенсифікації комерційних зусиль (selling concept). Вона заснована на тому, що споживачі активно не купуватимуть товар, що виробляється даною компанією, якщо не вжити спеціальних заходів із просування товару на ринок і широкомасштабному продажу. У основі даної концепції лежать наступні уявлення:
споживачам властива деяка купівельна інертність і навіть опір;
наважуються на покупку лише після тривалих умовлянь;
споживачі не купуватимуть товар, що виробляється даною компанією, якщо не вжити спеціальних заходів із просування товару на ринок і широкомасштабному продажу.
Концепція маркетингу (marketing concept) стверджує, що умовою досягнення цілей організації є визначення нестатків і потреб цільових ринків і забезпечення бажаної задоволеності ефективнішими і продуктивнішими, ніж у конкурентів, способами.
У її основі лежить твердження, що товари продаватимуться в тому випадку, якщо добре вивчити потреби людей і задовольняти їх краще, ніж конкуренти. Концепція маркетингу починається з чіткого визначення цільового ринку, увага акцентується на потребах покупця, передбачається цілий комплекс заходів, що впливають на споживачів, що дозволяє вести рентабельне виробництво.
Концепція соціально-етичного маркетингу (societal marketing) стверджує, що завданням організації є встановлення нестатків, потреб і інтересів цільових ринків і забезпечення бажаної задоволеності ефективнішими і продуктивнішими (ніж у конкурентів) способами з одночасним збереженням або зміцненням благополуччя споживача і суспільства в цілому.
Концепція соціально-етичного маркетингу припускає, що товари продаватимуться лише в тому випадку, якщо вдасться знайти оптимальне поєднання інтересів виробників, споживачів і суспільства в цілому.
3. Функції маркетингу
Можна виділити наступні основні групи функцій маркетингу:
А оскільки весь комплекс маркетингу-mix підприємства нерозривно пов'язаний з цільовим ринком, то вказані чотири групи доповнюються п'ятою групою функцій маркетингу, пов'язаних з проведенням маркетингових досліджень:
Кожна із цих функцій викликає певний інтерес і має велике практичне значення. Однак лише в тісному зв'язку вони забезпечують успішну реалізацію принципів маркетингу.
Кожна з перелічених функцій важлива сама по собі, але, саме взяті в сукупності, вони забезпечують умови виконання завдань корпорації, являючи собою конкретне практичне відображення основних ідей маркетингу як ринкової орієнтації управління.
Величезну роль серед функцій маркетингу відіграє дослідна робота. Дуже важливо виробити добре скоординовану програму вивчення й оцінки різноманітних факторів, від яких залежить успіх виробничої і ринкової діяльності підприємства. Жодну із життєво важливих для будь-якого підприємства проблем не можна розв'язати без ретельного аналізу ринку, умов ринкової конкуренції. Той, хто хоче вийти в цій конкуренції переможцем, має максимально пристосувати обсяг і структуру свого виробництва до конкретних умов ринку, які склалися; знати, які вимоги висуває покупець до того чи іншого товару, які тенденції і динаміка суспільного попиту. Керуючись результатами ринкових досліджень, визначають потреби в елементах постійного і змінного капіталу, вирішують як планувати обсяг та асортимент продукції, що випускається, як диверсифікувати і комбінувати виробництво, обирають відповідну політику цін, засоби і характер реклами і т. ін.
На базі рекомендацій дослідного відділу планують товарний асортимент; визначають виробничі, технічні, фінансові потреби і джерела забезпечення їх; розробляють деталізовану програму виробництва і реалізації, загальні стратегічні завдання ринкової політики, а результати досліджень втілюють у програму маркетингу, яка, по суті, є планом проведення збутових компаній.
Розглянемо, які основні види діяльності охоплює кожна з функцій (табл. 1).
Таблиця 1. Основні види діяльності в розрізі функцій маркетингу
Функції |
Види діяльності |
Маркетингові дослідження |
|
Розробка і планування асортименту та якості товарів і послуг |
і поставку товарів
|
Збут і розподіл |
|
Реклама і стимулювання збуту |
|
Висновок.
Отже, маркетинг має ряд раціональних елементів. Він акумулював найважливіші досягнення соціальної психології, економіки, теорії управління, математичної статистики, програмування, розробив багатий арсенал форм і засобів організації збуту промислової продукції, тісного пов'язування внутрішніх ресурсів компанії з реальним ринковим попитом, координації діяльності всіх підрозділів підприємства з метою виконання загального господарського завдання. Маркетингова діяльність істотно відрізняється від виробничо-збутової.
Функція маркетингу тісно пов'язана з іншими функціями бізнесу.
Контрольні питання
Рекомендована література
Глосарій