Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Центр досліджень науково-технічного потенціалу
та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України
ГОЛОВКО Ганна Геннадіївна
УДК 338.516.46
ФОРМУВАННЯ ТАРИФНОЇ ПОЛІТИКИ
НА НОВІ ВИДИ ПОСЛУГ В ГАЛУЗІ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙ
НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ КОНВЕРГЕНЦІЇ
08.02.02 Економіка та управління
науково-технічним прогресом
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Київ
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Центрі досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України
Науковий керівник: кандидат технічних наук, с.н.с.
Соловйов Вячеслав Павлович
Центр досліджень науково-технічного потенціалу та
історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України,
заступник директора
Офіційні опоненти: доктор економічних наук, проф., Заслужений діяч
науки і техніки України,
Калитич Георгій Ілліч
Київський національний університет
ім. Т. Г. Шевченко, професор кафедри
менеджменту інноваційної та інвестиційної діяльності
кандидат економічних наук, доцент
Кислий Валерій Миколайович
Київський університет економіки і технологій
транспорту Міністерства транспорту та звязку
України, декан фінансово-економічного факультету
Провідна установа: Інститут економічного прогнозування НАН України
Захист відбудеться “12” ___липня_____ 2005 р. о _14_ год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.189.01 Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України за адресою:
01032, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 60.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України.
Автореферат розісланий “_8_” ___червня___ 2005 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради Д 26.189.01
кандидат економічних наук,
старший науковий співробітник Лобанова Л.С.
Актуальність теми. Запровадження сучасних інформаційних технологій має виняткове значення для всіх галузей економіки. Першочергової уваги потребує створення високоефективної системи телекомунікацій, запровадження новітніх методів передачі та обробки інформації в усіх сферах людської діяльності. Це забезпечить якнайшвидшу інтеграцію України в світовий інформаційний простір. Але поки ще проблема формування єдиного інформаційного простору України і забезпечення її інтеграції в світовий інформаційний простір лишається невирішеною.
Для використання можливостей інформатизації у цілях підвищення добробуту народу і стимулювання зростання економіки сьогодні необхідно здійснити такі заходи:
Ці та інші питання розвитку інформаційно-комунікаційних технологій під кутом зору інноваційної моделі структурної перебудови економіки України розглядалися багатьма українськими вченими, серед яких: В. П. Александрова, Ю. М. Бажал, Л. К. Безчасний, В. М. Геєць, В. Г. Герасимчук, М. І. Долішній, Г. І. Калита, Ю. М. Канигін, О. Є. Кузьмин, О. А. Лапко, Б. А. Маліцький, Л. Г. Мельник, В. П. Семиноженко, В. П. Соловйов, В. І. Терехов, В. Г. Чирков, А. І. Яковлєв, В. С. Яцков. В той же час проблема використання такого фактору інноваційного розвитку, як тарифна політика щодо послуг телекомунікаційної галузі в Україні, майже не досліджувалась.
Необхідність насичення ринку якісними послугами звязку, захист прав споживачів на отримання традиційних та нових послуг, доступу до мереж загального користування в умовах конкуренції підприємств формують нові умови розвитку і модернізації мереж та відповідно реалізації на них нових видів послуг. Надання нових послуг на ринку регулюється та обумовлюється тарифною політикою оператора. На сьогодні в Україні відсутні обґрунтовані методи розробки тарифної політики та моделей обчислення витрат для встановлення тарифу. Розробка відповідних методів та моделей надасть можливість операторам уникнути збитків при продажу послуг, а споживачі будуть сплачувати реальну вартість отриманих послуг. Крім того, впровадження офіційних методик розрахунку тарифів допоможе досягти взаємопорозуміння при взаємодії операторів.
Дослідженню у сфері тарифоутворення та розробки моделей обчислення витрат високотехнологічних мереж присвячена значна кількість наукових праць як вітчизняних, так і зарубіжних дослідників. Зокрема, в Україні питанням тарифної політики, моделюванням витрат та плануванням нових видів телекомунікаційних послуг займалися В. В. Балюк, В. Н. Бурков, С. А. Довгий, Г. І. Калитич, Н.А. Князєва, В. М. Кислий, Д. А. Новіков. Проблемам конвергенції телекомунікаційної мережі України присвячені праці таких вітчизняних дослідників, як Геращенко Н. І., Петрова В. В., Соколова А. Н., Стріжак А. Є. та інших. Серед зарубіжних дослідників, котрі займалися питаннями тарифоутворення та конвергенції телекомунікаційних мереж, слід відзначити наукові праці А. Голишко, Р. Л. Дафта, Н. Ділініна, П. Доеля, Б. В. Звєрєва, А. Єленіна, Ендрю К. Бєррінга, Д. Козє, О. Крупнова, І. В. Ліпсіца, Н. С. Мардера, Н. П. Резнікової, А. Ю. Рокотяна, В. Н. Яшіна. Дослідження із зазначених питань також проводились у рамках провідних міжнародних організацій і вітчизняних науково-дослідних інститутів. Зокрема, питаннями тарифної політики та моделюванням витрат займається Одеський науково-дослідний інститут звязку, також проводить дослідження у цій сфері Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій. В країнах СНД розробленню принципів та напрямів тарифної політики присвячені роботи науково-дослідного інституту економіки звязку та інформатики “Інтерекомс” та регулюючого органу електрозвязку Регіональної співдружності в галузі звязку (РСС). Удосконаленню нормативної бази тарифікації та методик обліку витрат присвячені дослідження таких міжнародних організацій, як Міжнародний Союз електрозвязку, Союз електрозвязку у Великобританії та Федеральна комісія з звязку. Результатами виконаних ними досліджень є розробка загальних принципів тарифоутворення та конвергенції телекомунікаційних мереж. У той же час не проведена адаптація цих розробок для вже існуючих реальних телекомунікаційних мереж. У деяких працях порушується питання розробки моделі обліку витрат для мереж традиційної телефонії, але при цьому мультисервісні мережі залишаються осторонь загального процесу систематизації та обліку витрат. Тобто на сьогодні в Україні тарифи на нові послуги встановлюються на підставі маркетингових досліджень, а не реальних розрахунків. Крім того, більшість розробок пристосована для світового ринку та мереж телекомунікацій і не може бути запроваджена на вітчизняному ринку телекомунікацій. Таким чином, можна зробити висновок, що залишається відкритим питання розробки методик тарифоутворення та моделей обліку витрат та їхнього застосовування на вітчизняному рівні.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження виконувалися в межах передбачених планами відомчих науково-дослідних робіт Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України, а саме: “Теоретико-методичні проблеми формування інноваційного середовища в умовах реформування економічної системи” (1998 - 2000 роки, державна реєстрація № РК 0199V002824); “Дослідження чинників підвищення ефективності інноваційної діяльності” (2001 - 2003 роки, державна реєстрація № РК 0101V002613); “Інформаційно-методичне забезпечення трансферу українських технологій на міжнародному ринку” (на замовлення МОН, 2000 - 2003 роки, державна реєстрація № РК 0101V007843); “Визначення критеріїв вагомості (висоти) барєрів при визначенні меж товарних ринків” (на замовлення Антимонопольного комітету, 2002 рік, державна реєстрація № РК 0103V000354).
Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є - розробка тарифної структури та моделі обліку витрат, які будуть застосовуватись для інфокомунікаційних послуг, реалізованих у межах єдиної конвергованої мережі.
Зазначена мета потребує вирішення таких завдань дослідження:
Обєкт і предмет дослідження. Телекомунікаційні мережі перебувають на етапі бурхливого технологічного розвитку, що відповідно змінює і економічні фактори галузі. Одним з основних економічних результатів розвитку телекомунікаційних мереж є тарифна політика, як у всій державі, так і у межах окремого оператора. Тому обєктом дослідження у даній роботі є тарифна політика у сфері телекомунікацій. Предметом дослідження обрано принципи формування тарифної політики на послуги конвергованих мереж та традиційні послуги телекомунікацій.
Методи дослідження. Для розробки тарифної структури традиційних телекомунікаційних послуг, а також моделі тарифів та методу обліку витрат новостворених послуг телекомунікаційної мережі використовувались такі методи: системного аналізу - при дослідженні структури ринкового механізму телекомунікацій, а також визначенні існуючої структури тарифів та стратегії тарифної політики, при систематизації методів ціноутворення та концепцій моделей витрат; статистичної обробки - при дослідженні соціально-економічного стану галузі телекомунікацій України; метод стратегічного планування при визначені напрямів конвергенції телекомунікаційної мережі України та розробці нової тарифної структури і методики тарифного регулювання на державному рівні; метод економічного моделювання при створенні нової моделі витрат інфотелекомунікаційних послуг.
Наукова новизна одержаних результатів. У роботі проведено комплексне дослідження технологій, мережевої інфраструктури та послуг, а також моделей обліку витрат та методів регулювання тарифної політики. Основні результати у теоретичному та практичному аспекті, що відображують новизну дослідження, такі:
вперше:
удосконалені та отримали подальший розвиток:
Практичне значення одержаних результатів зумовлюється розробленими рекомендаціями стосовно оптимізації залучення інвестицій у галузь телекомунікацій шляхом упровадження тарифної структури та моделі обліку витрат, які включають пропозиції щодо удосконалення існуючої тарифної системи послуг традиційної телефонії; впровадження нової моделі тарифів для мультисервісних послуг; розробку нової моделі витрат; рекомендації щодо забезпечення загальнодоступними послугами малозабезпечених верств населення. Зазначені рекомендації були враховані при розробці Методики єдиних вимог до розрахунків окупності капіталовкладень (Наказ ВАТ “Укртелеком” № 30 від 01.02.2005), в “Методиці підгалузевого розподілу втрат” (наказ знаходиться на затвердженні ВАТ “Укртелеком).
Розроблені моделі тарифної структури та моделі обліку витрат можуть застосовуватись при проведенні оцінки економічної ефективності побудови нових конвертованих мереж і встановлення рівня тарифів на нові телекомунікаційні послуги та можуть бути рекомендовані як єдина методологія обліку витрат для всіх операторів. Реалізація єдиної моделі обліку витрат надасть можливість операторам контролювати витрати на утримання телекомунікаційних мереж та реалізовувати послуги за їх реальною собівартістю. Крім того, ця модель дасть змогу відслідковувати процес повернення інвестицій.
Рекомендації щодо тарифної політики у межах державного регулювання можуть бути реалізовані у загальнодержавному механізмі захисту малозабезпечених громадян. Реалізація зазначених заходів дасть можливість надавати малозабезпеченим верствам населення послуги телекомунікацій та нейтралізує негативні наслідки збільшення тарифів на послуги місцевого звязку.
Особистий внесок здобувача. Наукові результати, що наведені у дисертаційній роботі, отримані автором особисто. Всі результати опублікованих наукових праць отримані внаслідок особистої роботи здобувача.
Апробація результатів дисертації. Основні результати дисертаційної роботи доповідались та обговорювались на VIII міжнародній науково-практичній конференції “Актуальні питання розвитку інноваційної діяльності” (м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 2002 рік), ІХ міжнародній науково-практичній конференції “Актуальні питання розвитку інноваційної діяльності” (м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 2004 рік), на І Добровській конференції з наукознавства та історії науки (м. Київ, 13 - 14 березня 2001 року), IІ Добровськії конференції з наукознавства та історії науки (м. Київ, 13 - 14 березня 2002 року), III Добровській конференції з наукознавства та історії науки (м. Київ, 3 - 11 березня 2003 року), IV Добровській конференції з наукознавства та історії науки (м. Київ, 3 - 11 березня 2004 року), а також були представлені на науково-методичних семінарах Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України
Публікації. Результати дисертаційного дослідження знайшли відображення в 4 наукових статтях, загальний обсяг яких становить 2,5 д.а. Всі статті опубліковано у фахових виданнях.
Структура та обсяг роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел з 161 найменування. Дисертаційна робота викладена на 258 сторінках, містить 27 рисунків та 14 таблиць.
У вступі показана актуальність теми дисертаційного дослідження, сформульовано предмет та основні завдання дослідження, визначено наукову новизну отриманих результатів та їх практичне значення.
У першому розділі “Теоретичні аспекти формування тарифної політики та сучасні напрямки технологічної конвергенції в сфері телекомунікацій” розглянуто етапи формування ринкового механізму та виникнення конкуренції у сфері телекомунікацій; визначено роль конкурентного середовища при формуванні тарифної політики та її історичний розвиток; визначено структуру тарифу; сформульовані основні підходи до ціноутворення та моделі розподілу витрат; розкрито роль та основні етапи технологічної конвергенції, а також відображено основні процеси розвитку світової інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури; розкрито значення телекомунікаційних послуг, які виникли в процесі технологічної конвергенції.
Сучасний стан ринку телекомунікацій України реально не досяг того рівня, коли можлива вільна конкуренція. Даний етап характеризується збереженням монопольного становища однією компанією та одночасно існуванням інших незалежних операторів. Проте сьогодні ринок телекомунікацій України поступово наближається до розвинутого ринкового середовища зарубіжних країн, тому відбувається перехід від абсолютної монополії національного оператора до вільної конкуренції та формування ринку.
Визначення ринку головне питання в політиці конкуренції та її аналізу. Для оператора вкрай необхідно визначити “доречний ринок” (який належить до даного виду діяльності), щоб встановити, яку позицію він буде займати на ринку.
У дисертації визначено основні етапи історичного розвитку ринку телефонного звязку. У більшості країн світу розвиток ринку телефонного звязку починався на базі приватних компаній, які діяли на невеликих територіях у містах та населених пунктах. В результаті бурхливого розвитку телекомунікацій, виникнення, злиття та зникнення компаній на початку 30-х років виникає три типи ринку: територіально розподілені монопольні ринки, система розподілу сфери послуг між компаніями, державна монополія (Рис.1).
Проведено аналіз процесу економічного реформування в Україні на підставі якого визначено, що початок економічних реформ в Україні був повязаний з максимальним скороченням присутності держави у господарській системі та спробою забезпечити функціонування цієї системи лише на умовах саморегулювання. Проте на сьогодні телекомунікації все ще відносять до категорії природних монополій. Незважаючи на це, в галузі відбувається процес приватизації підприємств та руйнування природних монополій на деяких ринках телекомунікаційних послуг, що значно відображається на структурі попиту і пропозиції телекомунікацій та тарифній політиці як на державному рівні, так і на рівні операторів.
В дисертації також розглянуто тарифну політику в аспекті історичного розвитку світових телекомунікацій та визначено, що він обумовлюється трьома основними подіями: зміна технологій, швидке зростання національних телефонних компаній та посилення конкуренції.
Проаналізована сучасна структура тарифів в Україні. На підставі проведеного аналізу визначені основні тенденції сучасного процесу реформування тарифів. Зокрема, спостерігається зміна балансу між вартістю установки телефону та абонентної плати. Змінюється і сама структура тарифів: збільшується вартість місцевих зєднань та відповідно знижується міжміських. У всіх країнах спостерігається зменшення значення фактору відстані у вартості телефонної послуги.
Результати проведеного дослідження дають можливість зробити висновок, що розвиток телекомунікацій завжди регулювався державою, але з поширенням лібералізації стиль регулювання змінюється. Зараз уряд переключається на непряме регулювання, але жорсткість контролю залишається. Все це у повному обсязі стосується тарифу, бо він є ключовим параметром регулювання.
d2
c4
d0
d2
c4
c7