Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
№ 642 від 09.07.2009р.
Про організацію вивчення гуманітарних
дисциплін за вільним вибором студента
На виконання пункту 2.6 рішення колегії Міністерства освіти і науки «Мета реформ у вищій школі якість і доступність освіти» від 2 квітня 2009 р., протокол № 4/1-4, рішення колегії Міністерства освіти і науки «Про вдосконалення нормативної частини змісту підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра (спеціаліста медичного та ветеринарно-медичного спрямувань) від 25 червня 2009 р., протокол №7/7-4, враховуючи результати широкого громадського обговорення питань гуманітарної підготовки у вищій школі та з метою організації вивчення дисциплін циклу гуманітарної та соціально-економічної підготовки за вільним вибором студента («вільної траєкторії» студента),
НАКАЗУЮ:
1. Керівникам вищих навчальних закладів, головам робочих груп з розроблення галузевих стандартів вищої освіти, Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (Удод О. А.), департаменту вищої освіти (Болюбаш Я. Я.) при розробленні освітньо-професійних програм та навчальних планів підготовки бакалаврів (спеціалістів медичного та ветеринарно-медичного спрямувань), починаючи з прийому 2009 року:
1.1. Встановити перелік нормативних дисциплін гуманітарної та
соціально-економічної підготовки для бакалаврів (спеціалістів медичного та
ветеринарно-медичного спрямувань) усіх напрямів (спеціальностей) та їх обсяги:
Українська мова (за професійним спрямуванням) |
3 кредити ECTS; |
Історія України |
3 кредити ECTS; |
Історія української культури |
2 кредити ECTS; |
Іноземна мова |
5 кредитів ЕСТS; |
Філософія |
3 кредити ECTS. |
При цьому загальний обсяг навчального часу дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки для бакалаврів (спеціалістів медичного та ветеринарно-медичного спрямувань) для фізико-математичних, природничих та технічних напрямів повинен становити 24 кредити ECTS; для гуманітарних і соціально-економічних напрямів 36 кредитів ECTS.
Припускається відхилення обсягу відведеного навчального часу на вивчення кожного циклу гуманітарної та соціально-економічної підготовки, математичної та природничо-наукової підготовки і професійної та практичної підготовки в межах 2 кредитів ЕСТS.
У разі, якщо дисципліни, що входять до переліку нормативних, є профільними для відповідного напряму підготовки (спеціальності), то вони вилучаються з нього з відповідним збільшенням обсягу часу на професійну та практичну підготовку.
1.2. Проводити підсумковий контроль з нормативних дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки у формі екзамену, з дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)» - державного екзамену.
1.3. Віднести решту часу циклу гуманітарної та соціально-економічної підготовки до вибіркової частини змісту освіти. Вибіркові дисципліни надавати студентам на вибір з переліку, який пропонує вищий навчальний заклад. Запропонований студентам перелік має містити не менше 20 навчальних дисциплін. Встановити мінімальний обсяг вибіркової дисципліни, як правило, 2 кредити ЕСТS.
Визначити мінімальну чисельність студентів у групі з вивчення вибіркової дисципліни - 25 осіб.
1.4. Організувати навчальні заняття з фізичного виховання в обсязі чотирьох годин на тиждень як позакредитну дисципліну. Для студентів
першого-другого курсів фізичне виховання планувати в аудиторне
навантаження студентів, яке не може перевищувати 30 годин на тиждень.
Для студентів старших курсів фізичне виховання проводити у формі
секційних занять.
1.5. Передбачити вивчення дисципліни «Безпека життєдіяльності
(безпека життєдіяльності, основи охорони праці)» в циклі нормативних
дисциплін професійної та практичної підготовки в обсязі 2 кредитів ЕСТS.
1.6. Рекомендувати вивчення іноземних мов понад встановлений
нормативний обсяг у формі факультативних занять.
4. Керівникам вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку бакалаврів:
4.1. Привести робочі навчальні плани першого курсу на 2009/2010
навчальний рік у відповідність до цього наказу з наступним корегуванням
навчальних планів до 1 лютого 2010 року.
4.2. Забезпечити розроблення навчальних, робочих навчальних
програм, методичних та організаційних матеріалів для забезпечення
вивчення вибіркових дисциплін гуманітарної та соціально-економічної
підготовки.
4.3. Забезпечити методичну підтримку та організаційний супровід
процесу вільного вибору студентами вибіркових гуманітарних та соціально-
економічних дисциплін шляхом їх попереднього ознайомлення з
програмними матеріалами, проведення оглядових лекцій та консультацій.
4.6. Дозволити затвердження навчальних планів підготовки бакалаврів
без розподілу на нормативну та вибіркову частину змісту освіти в порядку, передбаченому пунктом 1 наказу Міністерства освіти і науки України від 5 грудня 2008 р. № 1107 у разі відсутності затверджених освітньо-професійних програм.
Перелік навчальних дисциплін циклу гуманітарної та соціально-економічної підготовки фахівців, визначений додатком 1 до листа Міністерства освіти і науки України від 17 червня 2002 р. № 1/9-304, стосовно бакалаврів;
Загальний навчальний час за програмою підготовки бакалавра та розподіл загального навчального часу за циклами підготовки, визначений у таблиці 5.3 Методики розроблення освітньо-професійної програми підготовки фахівця в складі Комплексу нормативних документів для розроблення складових системи галузевих стандартів вищої освіти, надісланого листом Міністерства освіти і науки України від 31 липня 2008 р. № 1/9-484;
Межі коливань обсягу навчального часу за циклами підготовки, визначені в додатку до листа департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України від 19 лютого 2009 р. № 4.4-20/545.
7. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра
Фінікова Т. В.
Міністр І. О. Вакарчук
ПОГОДЖЕНО: |
|
Заступник Міністра |
Т.В.Фініков |
Директор департаменту вищої освіти |
Я.Я.Болюбаш |
Директор інституту інноваційних технологій і змісту освіти |
О.А.Удод |
Директор адміністративно господарського департаменту |
В.А.Ханюк |
Начальник відділу апарату Міністра |
Я.Я.Ясиневич |
Начальник юридичного відділу |
Т.К.Васечко |
PAGE 1