Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 3. Капітал. Виробничі фонди та нематеріальні ресурси
Основні фонди це засоби праці, які неодноразово беруть беруть участь у виробничому процесі, не змінюючи при цьому своєї первинної форми, їх вартість переноситься на вартість готової продукції, частинами в міру зношення, шляхом амортизаційних відрахувань.
За функціональним призначенням, основні фонди поділяються на виробничі та не виробничі.
До виробничих належать:
До не виробничих:
Оскільки не виробничі фонди не беруть участь у виробничому процесі, то їх вартість не переноситься на вартість готової продукції,їх зношення відшкодовуються за рахунок бюджетних або інших асигнувань.
В залежності від участі у процесі виробництва, тобто від ступеня їх впливу на предмет праці, основні фонди поділяються на активну і пасивну частини.
До активної частини, належать, робочі машини і механізми, транспорті засоби, числові машини і устаткування, технологічні лінії, виробничі інструменти, інвентар, до пасивної будівлі, споруди.
До основних фондів підприємства не належать і вважаються іх оборотними засобами:
Оцінка вартості основних фондів використовують такі види оцінювання:
Первісна вартість основних фондів це їх вартість на момент введення в дію, визначаються за формулою: = + + + первісна вартість основних фондів. вартість придбання основних фондів. вартість доставки основних фондів. вартість монтажу основних фондів. інші витрати, повязані з придбанням основних фондів (митні збори, комісійні посередники).
Якщо вартість основних засобів значно відрізняється (на 10% і більше) від їх реальної вартості на дату балансу, то підприємство, має їх переоцінити, при цьому виникає поняття відновної вартості (переоцінення) це вартість їх відтворення в умовах і цінах, що склалися, вона враховує такі самі витрати, що й первісна вартість, але за сучасними цінами, визначається за формулою: вартість відновлення. індекс переоцінки, який визначається діленням справедливої вартості обєкта, що переоцінюється на його залишкову вартість.
Залишкова вартість основних фондів виникає у процесі їх експлуатації і характеризує реальну існуючу їх вартість , що ще не перенесено на вартість готової продукції, розраховується за формулою: = + вартість залишкова. вартість первинна. вартість зношення (амортизаційні відрахування).
Ліквідною називається вартість основних фондів після завершення терміну її експлуатації.
Середньорічну вартість основних фондів підприємства розраховується за формулою: = + - . вартість середньорічна. вартість основних фондів на початок періоду. вартість фонду, що вводиться протягом року. вартість основних фондів, виведених із експлуатації у звітному році
Наявність і рух основних фондів у Б.О. відображається щомісяця. Вартість основних фондів на кінець розрахункового періоду визначається за формулою: = + - вартість кінцева. вартість поточна, початкова.
Основні засоби, що беруть участь в процесі виробництва поступово втрачають первісні характеристики, через зношення.
Під зношенням основних фондів розуміється втрата їх вартості, існують два види зношення:
Для усунення зношення, застосовують різні форми відтворення основних фондів: ремонт або модернізація. Існує два види ремонтів:
За масштабами капітальний ремонт значніше від поточного та потребує більше витрат, часу і коштів.
Просте відтворення основних фондів , забезпечується амортизаційними відрахуваннями.
Амортизація це процес перенесення вартості основних фондів на вартість готової продукції частинами з метою готової продукції частинами з метою її повного відшкодування.
На витрати підприємства амортизації підлягають витрати, повязані з придбанням і введенням в експлуатацію основних фондів самостійним виготовленням основних фондів реконструкцією , модернізацією основних фондів та проведення капітальних ремонтів. Повна сума амортизаційних відрахувань за нормативний термін їх використання, складається із суми первісної вартості та витрат на підтримку їх в робочому стані.
А = + + вартість капітального ремонту.
вартість модернізована.
Балансову вартість основних фондів на момент ведення їх експлуатації, містить повну суму, амортизаційних відрахувань, нарахування амортизації, здійснюється протягом терміну корисної експлуатації основного фонду і призупиняється на період його реконструкції, його модернізації, добудови або консервації.
Щорічна сума амортизаційних відрахувань визначається діленням повної суми амортизаційних відрахувань на нормативний термін служби основних фондів:
= .
нормативний термін, служби основних фондів.
Сума амортизаційних відрахувань на підприємстві визначається за допомогою, річних норм амортизації.
Річна норма амортизації це відношення річної суми амортизації до балансової вартості основних фондів, виражена у відсотках.
=
вартість балансова основних фондів.
вартість ліквідна.
За бухгалтерським обліком нарахування амортизації, здійснюється щомісяця, місячну суму амортизацій визначають діленням річної суми амортизації на 12.
В Україні механізм нарахування амортизації для податкового обліку, визначається Податковим Кодексом України. Згідно з цим кодексом, застосовують три методи амортизаційних нарахувань:
Річні норми амортизаційного відрахування встановлюються у відсотках до балансової вартості кожної із 4-х груп основних фондів на початок звітного періоду.
Підприємство може, самостійно приймати рішення про застосування прискореної амортизації до третьої групи, основних фондів, за нормами в розрахунку на календарний рік:
Відповідно до положення ПСБО № 7, який має назву основні засоби субєктів господарювання, можуть нараховувати амортизацію за такими методами: прямолінійний або рівномірного списання:
Річну суму амортизаційних відрахувань визначають за формулою:
= .
= , де - залишкова вартість амортизації.
= () R.
На підприємствах обчислюємо значну кількість показників використання основних фондів, вони поділяються на дві групи:
Узагальненими називають показники, які використовуються на всіх рівнях економіки, галузі підприємства.
= .
= . =
=
=
Розширення відтворення основних фондів, передбачає збільшення обсягів виробництва и передбачає:
Виробнича потужність це максимально можливий обсяг випуску продукції за певний період.
Нематеріальні ресурси це складова потенціалу підприємства,здатна забезпечувати економічну корисність протягом тривалого періоду, для цієї складової характерні відсутність матеріальної основи невизначеність розмірів майбутнього прибутку від її використання.
Складові нематеріальних ресурсів:
Серед обєктів промисловості, важливу роль відіграють вироби.
Винаходи це результат творчої діяльності людини в будь-якій технології, що позначили достатньою новизною і дає позитивний ефект при його застосуванні.
Ноу хау - це значення або досвід, технологічного управлінського, комерційного, фінансового, або іншого характеру, що можуть бути практично використані, науково досліджені у виготовленні та реалізації конкурентно спроможної продукції, забезпечуючи їх власникові певні переваги.
Гудвіл це основний капітал підприємства або фірми здатний прискорити додаткова прибутки, завдяки підвищеній конкуренто спроможності з використанням іміджу, досвіду, ділових звязків, престижу товарних знаків, постійної клієнтури, прихильності споживачів.