Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Освітньо-виховна діяльність
Особливості формування освітньо-виховної діяльності на заповідних територіях. Формування природоохоронного мислення пройшло тривалий шлях, починаючи від утилітарного світосприйняття й завершуючи усвідомленням першочерговості природних законів i невідворотності формування та існування біосфери і ноосфери. Сучасне суспільство стало перед проблемою гармонійних взаємовідносин з природою та оптимізацією довкілля, єдністю пізнання законів природи i їх використання для блага Homo sapiens. Вирішення цих проблем можливе за досягнення високого рівня свідомості, культури, освіти та виховання. При цьому екологічна освіта та виховання сприяють формуванню громадянина, його свідомості, патріотизму та професіоналізму.
Завдяки усвідомленню цього звязку в середині XX століття в багатьох країнах світу було поставлено питання про екологічну освіту та виховання, як необхідну складову загального процесу навчання та виховання. В Законі України “ Про охорону навколишнього середовища” (1991 р.) в ст.7 вказано” Підвищення екологічної культури суспільства і професійна підготовка спеціалістів забезпечується загальною обовязковою комплексною освітою та вихованням в галузі охорони навколишнього природного середовища, в тому числі в дошкільних дитячих закладах, в системі загальної середньої, професійної та вищої освіти, підвищенням кваліфікації та перепідготовки кадрів.” А в Концепції громадського виховання особистості в умовах української державності вказується, що “громадська зрілість передбачає дбайливе ставлення до природи, що є справою як внутрішньодержавною, так і міжнародною. Це ставлення виявляється в особистій причетності і відповідальності за збереження і примноження природних багатств, вироблення вміння співіснувати з природою, нетерпимості і безкомпромісній боротьбі проти губителів природи, усвідомленні особливостей і основних проблем навколишнього середовища.”
Комплекс екологічних цінностей зумовлює безперервний процес екологiзацiї освіти i виховання, який повинен розпочинатися з моральних устоїв в родині, а надалі здійснюватися через громадські організації, освітянські, навчальні заклади, суспільні, державні та недержавні організації.
Формальна екологічна освіта i виховання формується в спеціальних закладах i установах. В межах державної освіти розрізняють дошкільну, шкільну та позашкільну форми екологічної освіти. Перші дві форми чітко визначені i працюють за конкретними програмами, які враховують принцип послідовності i перманентності. Цілеспрямована екологiзацiя освіти проводиться у середніх спеціальних та вищих учбових закладах з урахуванням особливостей фаху. Окремим напрямком є перепідготовка та підвищення квалiфiкацiї спецiалiстiв різних галузей народного господарства, освіти, культури, яка враховує попередній рівень та передбачає набуття нових знань i продовження формування екологічної культури. Позашкільна екологічна освіта зараз дуже різноманітна. Вона може бути як доповнююча до попередніх видів формальної освіти з елементами поглиблення знань i формування екологічної свідомості.
В останні десятиліття в нашій державі створено державні природоохоронні заклади, які також активно займаються проблемами екологічної освіти та виховання. До них передусім відносяться такі установи, як заповідники, національні природні парки, ландшафтні парки, природничі музеї. Такі організації є місцем впровадження формальної i неформальної екологічної освіти, а також самостійно організовують і проводять освітньо-виховну діяльність. Особливість таких закладів полягає у тому, що тут сконцентровані наукові й освітянські кадри, існують розвинені iнформацiйнi бази, ведеться екологічний моніторинг за станом природного середовища, є можливості для формування, колекцій, музеїв, бібліотек, поєднання теоретичних та практичних аспектів наукових досліджень i пропаганди екологiзацiї виробництва, освіти, виховання.
В основних освітніх програмах, в т.ч. в Національній доктрині розвитку освіти України в ХХI столітті, природно-заповідні установи, не визначені безпосередньо як освітні заклади екологічного спрямування. Але в Законі України “Про природно-заповідний фонд” ( ст. 9 ) вказано , що “території та обєкти природно-заповідного фонду ... можуть використовуватися в ... освітньо-виховних цілях”, а в ст. 66 зазначеного Закону вказується, що з метою міжнародного співробітництва в галузі охорони та використання заповідних територій організується спільна еколого-виховна робота. Також у Концепції екологічної освіти при характеристиці неформальної освіти наголошується на допомозі співробітників центрального органу виконавчої влади в галузі навколишнього природного середовища для проведення заходів, спрямованих на екологічну освіту, а також про сприяння природничо-заповідних обєктів неформальній екологічній освіті населення.
На основі вищезазначених законів розроблено Положення “Про наукову діяльність заповідників та національних парків України” (зареєстровано в Мінюсті України від 29.08.97 №358/2162) та “Про еколого-освітню діяльність заповідників і національних парків України (зареєстровано в Мінюсті України від 05.10 .1998 р. № 630/3070). Згідно цих документів, усі природоохоронні обєкти є базою для проведення еколого-освітніх та виховних заходів. При цьому такі природоохоронні обєкти, як заповідники, НПП, зоопарки, ботанічні сади, регіональні ландшафтні парки та парки-памятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення мають адміністрацію і працівників, що налагоджують еколого-освітню роботу. Інші категорії ПЗФ, не мають таких спеціалістів, але використовуються для ведення освітньо-виховної діяльності.
Метою освітньо-виховної діяльності організацій природно-заповідного фонду України є формування нових етичних стосунків людини з природою, на що вказується в матеріалах конференції ООН з довкілля та розвитку ( Ріо-де-Жанейро-92), сприяння сталому розвитку суспільства та природи, формування екологічної свідомості та екологічної культури всіх верств населення, виховання розуміння сучасних екологічних та природоохоронних проблем та сприяння вирішенню їх на регіональному та державному рівнях, підтримка природно-заповідної справи широкими верствами населення як необхідної умови виконання ними своїх природоохоронних функцій.
Основний обєктом, який є базовим при веденні освітньо-виховної діяльності на територіях ПЗФ, - це природне середовище. Саме тут, а не в шкільних класах чи студентських аудиторіях, провадяться заняття та інші ведуться інші форми освітньої роботи з населенням. На територіях ПЗФ можуть формуватися зоопарки, живі куточки, колекції, розсадники, виробничі ділянки, гідрометеомайданчики, пробні площі, моніторингові ділянки, які використовуються як модельні чи базові обєкти для демонстрації і ведення освітньо-виховної роботи.
Освітня та виховна діяльність в природно-заповідних обєктах має гуманістичну спрямованість, при якій використовуються компоненти змісту шкільної освіти. Діяльний компонент складається із пізнавального, цілісного, технологічного, розвивального підкомпонентів, комунікативного та рефлексивного компонентів. Пізнавальний підкомпонент забезпечує опанування знань про природу, зокрема про ПЗФ, ландшафти, рослинний і тваринний світ. Ціннісний - поглиблює усвідомлення загальносвітових та загальнодержавних, національних природних цінностей (види флори і фауни, які мають символічне значення і використовуються в традиціях і обрядах, мають наукове і народногосподарське значення). Технологічний підкомпонент сприяє оволодінню та закріпленню методів та методик дослідження природних обєктів, навичок практичної роботи, розвиває вміння формувати базу даних, проводити камеральну обробку зібраного матеріалу. Розвивальний підкомпонент розвиває та закріплює раніше набутий інтерес до пізнання природних явищ, процесів, біорізноманіття та неживої природи, сприяє творчому мисленню, активізації та поглибленню наукових знань.
Комунікативний компонент екологічної освіти та вихованні забезпечує смислове сприйняття навколишнього середовища через спілкування з екологами, природоохоронцями, природолюбами. Фахівці природно-заповідних установ сприяють формуванню моральних засад природокористування, етики поведінки в природі. Рефлексивний компонент екологічної освіти сприяє формуванню життєвої позиції щодо збереження довкілля та створенню екологічно безпечного життя і здоровя людини та сприятливих умов для існування біорізноманіття.
Освітньо-виховна діяльність проводиться з використанням різних педагогічних методів і прийомів та організацією різних форм освіти і виховання. При цьому необхідно враховувати ставлення людини до природи. Виділяють чотири компоненти цього ставлення: емоційний, пізнавальний, практичний, вчинків. Емоційний компонент характеризує ставлення до природи, яке повязане з оцінювальними судженнями, перевагами і почуттями людини щодо природи. Пізнавальний компонент характеризується ступенем готовності сприймати, бажанням отримувати, шукати та опрацьовувати інформацію про природу (відвідувати лекції, музеї, візит-центри, працювати з літературою, спеціалістами тощо). Практичний компонент характеризується готовністю і бажанням до практичної діяльності (спілкування з природою). Компонент вчинків характеризується активністю людини, спрямованою на зміну довкілля відповідно до її ставлення до природи. Важливим при впровадженні цього компоненту є позитивні зміни: охорона, збереження, відтворення та раціональне природокористування, і, призупинення негативних змін, які виникають при використанні довкілля для задоволення особистих чи колективних потреб.
Методи та форми проведення освітньо-виховної діяльності
Завдання освітньо-виховної діяльності в заповідних обєктах полягають у цілеспрямованій діяльності зі всіма верствами населення для забезпечення принципу безперервності екологічної освіти та виховання. Необхідним є виховання для усвідомлення єдності людини і природи, живого і неживого не через абстрактні поняття, а через живе сприйняття навколишнього світу в конкретному регіоні та на визначеній ділянці рідного краю, природно-заповідній території. Важливим є формування розуміння закономірностей розвитку екосистем та впливу на них діяльності соціуму, а також розвиток особистої відповідальності за стан довкілля. Невідємним завданням є виховання національної свідомості через відродження традицій українського народу у взаємовідносинах з довкіллям.
В еколого-освітній діяльності використовують такі підходи, як формування сучасних екологічних знань, формування нового ставлення до природи, формування нових стратегій та технологій взаємодії з природою. Для проведення роботи на сучасному рівні необхідно використовувати класичні та розробляти новітні методи та методики, цільові програми, забезпечити матеріально-технічну базу освітньо-виховного процесу. Успішність цієї діяльності можлива при співпраці з різними установами, які зацікавлені у вирішенні природоохоронних проблем чи мають безпосередній вплив на формування свідомості та культури особистості. Професійно підготовлені кадри, які володіють знаннями, інформацією, практичними навичками і уміннями з охорони довкілля та ведення заповідної справи і спроможні організувати педагогічний процес, просвітницьку діяльність, сприяють впровадженню екологічної освітньо-виховної діяльності в природно-заповідних обєктах. Для виконання природоохоронної діяльності та покращення рівня обізнаності населення про природні та культурні цінності заповідних територій освітньо-виховна діяльність спрямовується на створення інформаційного простору, що сприятиме цілеспрямованості, обєднанню зусиль різнорівневих установ, організацій та обміну досвідом роботи.
Виконання та впровадження завдань освітньо-виховної діяльності в заповідних установах здійснюють насамперед працівники відділу екологічної освіти. Також можуть створюватися творчі групи за участю зацікавлених представників державних та недержавних еколого-освітніх структур або надаватися права окремим особам, які співпрацюватимуть відповідно до програм та планів заповідного обєкта. Відповідальними за планування, виконання та впровадження освітньо-виховних заходів є директор природно-заповідного обєкта, заступник з наукової роботи, завідувач відділу екологічної освіти. Адміністрація та керівники інших відділів сприяють проведенню освітньо-виховної роботи, приймаючи безпосередню чи опосередковану участь у ньому.
Напрямки освітньо-виховної діяльності різноманітні. Насамперед, це поширення інформації про природоохоронний обєкт, його цінність та особливості, що здійснюється через роботу із засобами масової інформації при проведенні прес-конференцій, організації радіо - теле та друкованих сторінок, публікацій, передач, надання інтервю, повідомлень тощо. Природоохоронні організації мають право сприяти видавництву, видавати свої чи спільно з іншими установами газети, бюлетені, прес-релізи, додатки до друкованих видань.
Рекламно-видавнича діяльність спрямована на формування позитивного сприйняття природних і культурних цінностей та етику спілкування з природою. З цією метою виготовляються буклети, брошури, календарі, листівки, конверти, етикетки, значки, фотоальбоми, сувеніри з символікою заповідного обєкта та його цінностей.
Важливим елементом у формуванні екологічного світогляду є вплив на людину через аудіо- та відеопродукцію, яка виготовляється на замовлення природоохоронної установи. Створення фільмів про природу, особливості життя рослинного та тваринного світу, передача природної звукової інформації через аудіо касети допомагають зрозуміти природні процеси, побачити, почути та отримати естетичну насолоду від своєрідного спілкування з природою. Також така інформація сприяє розвитку потреби живого споглядання та спілкування.
Вищевказані заходи та види продукції готуються науковцями, освітянами та іншими фахівцями природно-заповідної установи із залучення спеціалістів інших організацій.
Сучасним видом інформаційної діяльності є створення веб-сторінок, сайтів, з якими можуть працювати самостійно відвідувачі в різний час і в різних країнах. Еколого-освітня та виховна діяльність на заповідних територіях може проводитися в спеціально створених базових обєктах музеях природи, візит-центрах, бібліотеках, зелених школах, класах, лісництвах.
Тематика освітньо-виховних заходів розробляється з метою висвітлення історії розвитку геологічних, географічних рис регіону, його флори та фауни, археологічних обєктів, етнографічних особливостей, на усвідомлення природних та історико-культурних цінностей місцевого, загальнодержавного і міжнародного рівня, поглиблення знань про природні процеси й явища, види рослин і тварин, їх угруповання та екосистеми. Важливим також є інформування населення про законодавчі акти в галузі охорони природи та заповідної справи.
Музеї природи забезпечують активну роботу з відвідувачами. В них утримуються експозиційні та фондові матеріали, які мають освітнє та наукове значення. При формуванні музеїв необхідно дотримуватися наступних принципів:
науковість і сучасність презентація сучасних наукових понять, напрямків природоохоронної справи, відповідність сучасним вимогам біологічних, геологічних, географічних наук та інших природничих наук, демонстрація природоохоронного законодавства,
лаконічність експозиції повинні надавати достовірну, чітко сформульовану, цільову інформацію, яка стисло передає зміст в графічній чи в словесній формі,
естетичність всі музейні матеріали повинні справляти позитивний емоційний вплив, мати естетичний вигляд, сучасне оформлення та привабливість,
перспективність інформаційні матеріали повинні забезпечувати ретроспективу та перспективу. Завдяки моделюванню та прогнозуванню висвітлюється минуле (палеонтологічні зразки, схеми розвитку природи), сучасний стан (описи, фото - і відеоматеріали, статистичні, дані, аналітичні матеріали) та майбутні зміни природного середовища і його компонентів (прогноз зміни екосистем, флори, фауни, ландшафтів),
регіональність - подається інформація про особливості заповідної території (карти, схеми, переліки природних цінностей різного рівня від місцевого до світового) та регіону для демонстрації впливу заповідності на стан довкілля, екологічних проблем та методів і шляхів їх подолання, також подається порівняльна характеристика регіональних екологічних проблем на фоні загальнодержавних та міжнародних ( збереження місцевого та світового біорізноманіття).
Експозиції музеїв можуть бути постійними та змінними, що забезпечує оновлення інформації та цільову демонстрацію (наприклад, показ конкурсних малюнків, фотографій первоцвітів тощо), а також пересувними ( вивезення окремих експозицій для демонстрації в різних установах).
Музейна справа та документація ведеться відповідно до вимог, прийнятих Міністерством культури для музеїв. В музеях демонструються геологічні, палеонтологічні зразки та гербарні зразки, чучела тварин, вологі препарати, спили різних порід дерев, композиції з обємно висушених рослин, які представляють різні угруповання регіону, діаграми, схеми, карти, діаграми, стенди, обємні географічні, геологічні макети, екологічні моделі.
Гербарні кімнати, сховища створюються з метою утримування гербарних матеріалів, які є носіями інформації про флору заповідного обєкта і використовуються як з науковою метою так і освітньою. Гербарні листи можуть експонуватися в музеях, на пересувних виставках, під час проведення просвітницької діяльності.
Візит-центри комплексна структура, що обєднує різнофункціональні обєкти: музейну експозицію, лекційно-демонстраційну залу, читальну залу з компютерним забезпеченням, рекреаційний куточок. Завдання візит-центру продемонструвати цінності заповідного обєкта, привабити відвідувача різними формами інформування та сприяти комфортному відпочинку людини у візит-центрі. На території візит-центру поширюється безоплатна та платна інформація про цінності обєкта: фотографії, відеофільми, слайди, буклети тощо. Складовою візит-центру може бути зовнішня експозиція, тобто земельна ділянка, де формується жива колекція флори, фауни, геологічних зразків, екологічний маршрут.
Бібліотеки можуть існувати як самостійні формування чи в комплексі візит-центру, офісу природно-заповідного обєкту. В них йде накопичення спеціалізованої літератури природоохоронного спрямування, журналів, буклетів, брошур, газет, а також проводиться формування слайдо-, відео-, аудіотек. При бібліотеці може працювати інтернет-бібліотека. Завдання бібліотеки надавати послуги не лише у вигляді опрацювання фондових друкованих матеріалів, але й готувати їх тематичні виставки, проводити зустрічі читачів та науковців, природоохоронців, організовувати виїзні виставки книг та інших бібліотечних матеріалів.
“Зелені школи“ формуються для проведення еколого-освітніх та виховних заходів на стаціонарно облаштованих майданчиках, де є будівлі для проживання, класи, лабораторії, спостережні вежі, дослідні площі, навчально-наукові маршрути. Дані школи функціонують кругло річно і сприяють вивченню природних процесів, біорізноманіття, впливів екологічних факторів.
“Зелені класи” тимчасово обладнані майданчики для проведення спостережень і досліджень в природних умовах.
Шкільні лісництва при заповідних обєктах формуються на базі лісництв цих обєктів, де під керівництвом спеціалістів проводяться освітні заходи та практична діяльність по охороні лісу, лісорозведенню, лісовідновленню.
Організація та діяльність зелених шкіл, класів, лісництв сприяють закріпленню набутих теоретичних знань і підтвердженню інформативних матеріалів, отриманих в музеї , бібліотеці, візит-центрі.
В заповідних обєктах проводяться аудиторні освітні та виховні заходи: лекції, бесіди, дискусії, “круглі столи”, конференції, семінари, лабораторні заняття в лабораторіях екомоніторингу, консультації, “мозкова атака”, вікторини. Мета таких заходів надати інформацію, поглибити набуті знання словесними, практичними та наочними методами, використовуючи наукові дані, результати статистичних, соціологічних і лабораторних досліджень, камеральної обробки даних. Учасники цих заходів проявляють незначну активність і спрямовані на отримання готової інформації або використовують здобуту працівниками ПЗУ інформацію. Також під час таких заходів відбувається активізація знань, навичок та вмінь для усвідомлення актуальності проблеми, прояву усвідомлення причетності до їх вирішення.
Лекції та бесіди, консультації, екскурсії в музеї, візит-центрі проводяться з будь-яким колом людей та висвітлюють невелике коло питань з конкретним змістом, де подаються основні терміни, поняття з екології, охорони природи чи заповідної справи з прикладами на місцевому матеріалі (наприклад, темою лекції може бути “Рідкісні рослини заповідної території, їх особливості та охорона”). Дискусії, “круглі столи” передбачають залучення зацікавлене коло людей, представників науки, влади, природокористувачів для обговорення проблем та розробки шляхів їх вирішення (темою круглого столу може бути “Сучасний стан заповідної території та перспективи її розвитку”). Конференції, семінари організовуються для обміну досвідом, навчання для розвязання тематичних завдань (наприклад, “Менеджмент природних екосистем заповідної території”). Лабораторні заняття в лабораторіях дозволяють отримати практичні знання, провести досліди, виконати частину моніторингу (“Аналіз вмісту пестицидів в ґрунтах та природних водах”). “Мозкові атаки” спрямовані на активне сприйняття екологічних проблем та розробки шляхів і способів їх вирішення (Проблема “знищення первоцвітів”).
Активні заходи в природному середовищі: екскурсії, експедиції, польові практики, еколого-туристичні походи, спрямовані на активну самостійну індивідуальну чи групову діяльність в природних умовах для отримання конкретних результатів, підготовки висновків, обґрунтувань. Під час таких заходів набуваються і проявляються вміння та навички, розвивається спостережливість. Учасники можуть безпосередньо виконувати різні природоохоронні заходи.
Екскурсії проводяться після попереднього аналізу стану природних ресурсів, визначення маршрутів, розробки лімітів. Вони повинні враховувати специфіку природних, соціально-економічних, етнічно-культурних особливостей території, тривалість та протяжність маршруту. Підготовча робота передбачає прокладання маршрутів в природному середовищі, облаштування їх, підготовку екскурсоводів. Тексти екскурсій та маршрути затверджуються науково-технічною радою природоохоронної установи.
Своєрідною формою екологічного маршруту є екологічні та еколого-туристичні стежки, які розробляються відповідно до прийнятих методичних розробок і документація на них погоджується згідно законодавства.
При проведенні зазначених видів освітньо-виховної діяльності заповідні установи повинні забезпечити наукове обґрунтування виділення відвідуваної частини території, ; організувати спеціально облаштовані стежки і маршрути, встановити інформаційні аншлаги, межові знаки, стенди, які надають необхідну інформацію про обєкти, правила природокористування та поведінки в них. Розробляються також норми відвідування, які передбачені лімітами, сезонні обмеження, заходи контролю та спостережень за відвідуваними територіями, при необхідності, накладається заборона на відвідування території (при гніздуванні, цвітінні рідкісних видів). Еколого-туристичні стежки можуть організовуватися з пізнавальною метою, з іншою - лише на тих територіях, де законодавством дозволяється активна спортивна діяльність (змагання, розваги, ігри тощо).
Експедиції та польові практики з науковою та освітньо-виховною метою проводяться на території ПЗФ за погодженням з адміністрацією чи організаціями, відповідальними за ПЗО та відповідно до чинного законодавства. Проведення їх організовують як працівники ПЗУ так і спеціалісти інших зацікавлених організацій. Для експедицій розробляється маршрут, визначаються цілі і завдання. Експедиції і польові практики проводяться для закріплення теоретичних знань, набуття вмінь та навичок при роботі з обєктами живої та неживої природи. Базою можуть бути як визначені природні обєкти так і дослідні ділянки, колекції тощо. Важливим при проведенні таких видів діяльності є отримання нових знань та підтвердження цінності природи, її вразливості та необхідності для існування людини. Матеріали за результатами експедицій та польових практик надаються ПЗУ. Під час даних видів діяльності організовується відпочинок із дотриманням правил поведінки в природі.
Комбіновані (змішані) заходи: конкурси, олімпіади, тижні біології, свята, екологічні ігри, театралізовані та обрядові дійства, масові заходи та акції поєднують живе споглядання, активне мислення, практичну участь у вирішені екологічних, природоохоронних проблем та сприяють екологізації свідомості і культури значної кількості населення, а також можуть передбачати різні елементи дозвілля.
Конкурси вид змагань, спрямований на виявлення розумових, практичних здібностей та знань людини, навичок і вмінь. Вони проводяться ПЗУ чи іншими організаціями й спрямовані на покращення обізнаності про заповідні обєкти, їх особливості, охорону довкілля. Олімпіади, тижні біології проводяться в освітніх закладах різного рівня цілеспрямовано на державному та місцевому рівнях під керівництвом Міністерства освіти та науки і спеціалізованих організацій нижчго рівня. Центральний орган виконавчої влади в галузі навколишнього природного середовища може оголошувати екологічні конкурси та олімпіади із відповідно зорієнтованою тематикою.
Свята тривалі різноспрямовані види діяльності метою яких є освітньо-виховні заходи. В Україні є визначені календарні свята : Всесвітній День Землі (22 квітня), День Довкілля (третя субота квітня). До цих дат проводяться різні природоохоронні заходи. Окрім цих дат можна приурочувати заходи до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища (5 червня), Міжнародного дня захисту тварин, Дня науки тощо. Свято передбачає етап підготовки (попередня розробка програми та завдань проведення Свята ініціативною групою) та власне проведення Свята, Під час нього проводяться лекції, екскурсі, прес-конференції, спеціальні уроки, екошоу, вистави, концерти, фестивалі, конкурси, змагання, ігри, , художня, етнографічна, фотовиставки, демонстрація фільмів, спеціальні випуски теле- та радіопередач. Також під час подібних свят проводяться й практичні заходи посадка дерев, очистка території, встановлення щитів, аншлагів, збір благодійних внесків, організація спонсорської допомоги.
Масові заходи та акції передбачають залучення великої кількості учасників. Вони мають визначену мету та завдання і поєднують вище перелічені форми. Прикладом акції в межах ПЗФ є “Марш парків” (дні заповідників і національних парків), яка проводиться в Україні з 1996 року.
Організаційні форми освітньо-виховної діяльності
Організаційними формами освітньо-виховної діяльності, які найбільш поширені в заповідних обєктах, є гуртки, клуби, кінолекторії, школи природоохоронців, наукові товариства учнів, Мала академія наук екотабори.
Гурток це самодіяльна група учнів, студентів, інших громадян, які займаються поглибленим вивченням цінностей природно-заповідних заповідних територій та обєктів. Гурткова робота спрямована самостійне навчання та пізнання, проведення екскурсій, ведення спостережень за природою, дослідів у ній тощо. При цьому обовязковою є допомога збоку керівника гуртка. Ним може бути як працівник заповідної установи, так і працівники інших закладів. Гурток працює систематично протягом року відповідно до складеного плану. Види гуртків в природно-заповідних установах розрізняються за обєктом вивчення (ботанічний, зоологічний, геологічний, географічний та інші гуртки) за проблематикою своєї діяльності (екологічний, природоохоронний, гурток заповідної справи тощо), за видом діяльності (фотогурток, відео-аудіогрупа, кінолекторій). Кінолекторії є своєрідною формою діяльності, яка забезпечує відеоінформацію на природоохоронні теми. Вони можуть організовуватися як заповідними обєктами, так і іншими організаціями для різних верств населення й можуть проводитися систематично при візит-центрі чи в різних організаціях. В діяльності кіно лекторію використовуються промислово тиражовані відео матеріали та власного виробництва. Тематика в кіно лекторії підбирається спільно з працівниками ПЗУ для кращого подання відеоінформації про ПЗО.
Клуб - форма організації людей із екологічних та природоохоронних секцій та гуртків. Роботою клубу керує рада клубу, в яку входять керівники гуртків, голова ради та його заступник, секретар, консультанти. В клуб обєднаються групи людей із спільними інтересами, які спрямованні на вивчення екологічних проблем, особливостей заповідної справи та впровадження природоохоронних заходів через індивідуальні та масові заходи. Наприклад клуб “Друзі національного парку” може обєднувати всі попередньо названі гуртки.
Школи природоохоронців організовуються на базі природоохоронних закладів, де передбачаються різні форми теоретичної і практичної діяльності за розробленою програмою з використанням оснащення, приміщень, природних територій.
Товариство - самодіяльна організація, яка очолюється правлінням. Діяльність товариства різнопланова, але основна мета сприяти природоохоронній та заповідній справі. Наукові учнівські товариства спрямовують свою діяльність на проведення наукових досліджень природних, історико-архітектурних, культурних цінностей заповідних територій та розробці заходів їх збереження та відтворення. Науково-педагогічне керівництво товариством можуть здійснювати вчителі, педагоги позашкільних закладів та наукові і педагогічні працівники природно-заповідних установ.
Мала академія наук (МАН) є позашкільним закладом, який обєднує творчу молодь, що виконує навчально-дослідницьку, експериментальну діяльність, використовуючи базу природно-заповідного фонду. Головне завдання МАН створення умов для творчого самовдосконалення учнівської молоді, залучення її до наукової діяльності, подальший розвиток талановитої та обдарованої молоді, використовуючи нетрадиційні форми навчання і виховання. МАН має статут і обєднує наукові товариства. Організаційно-педагогічне керівництво МАН здійснюють працівники базових та позашкільних закладів. Науково-методичне забезпечення здійснює Всеукраїнська координаційно-методична рада, яка затверджена відповідно до Положення Міністерства освіти та науки і Президією Національної Академії наук України.
Екологічні табори проводяться з метою еколого-освітньої діяльності в поєднанні з відпочинком. Учасники мають можливість ознайомитися в природних умовах з рослинним світом, фауною, геологічними та географічними особливостями, історико-архітектурними, археологічними, культовими спорудами, пізнати основи краєзнавчої діяльності. Поряд з цим даються елементарні знання про виживання в природних умовах, основи туристичної діяльності. В екологічних таборах також проводяться розважальні заходи, конкурси, організується різновидовий відпочинок.
Методичне, матеріальне, фінансове забезпечення освітньо-виховної діяльності на територіях природно-заповідного фонду
Організація освітньо-виховної діяльності забезпечується єдністю методичних, матеріальних та фінансових можливостей заповідних установ та організацій, які утримують обєкти природно-заповідного фонду.
Методичне забезпечення здійснюється за рахунок методичних розробок, що затверджуються центральним орган виконавчої влади в галузі навколишнього природного середовища і його підрозділами, Міністерством освіти та науки, а також наукових методичних матеріалів, що розробляються Національною Академією наук України, Педагогічною Академією наук, науково-дослідними інститутами, вузами, закладами позашкільної освіти та працівниками ПЗУ. Для формування методичних матеріалів заохочуються працівники природно-заповідних організацій, вчителі, науковці. Для цього проводяться спільні методичні наради, обєднання, семінари, навчання, екскурсії по ПЗФ..
Методичне забезпечення може бути у вигляді методик, методичних рекомендацій, посібників, підручників, демонстраційного (муляжі, гербарії, композиції, таблиці, схеми, картки, аудіо - та відеопродукція тощо), роздаткового та довідкового матеріалів. Розробляються матеріали для проведення екскурсій, свят, інтерактивних і практичних заходів, поглиблення знань, інформаційного забезпечення, навчання видам роботи з різними групами людей.
Матеріальне та фінансове забезпечення освітньо-виховної діяльності здійснюється за рахунок державного бюджету, коштів місцевих фондів, спонсорської допомоги, грантової та інвестиційної підтримки, за рахунок коштів, які отримуються від діяльності та послуг установ ПЗФ.
Контрольні запитання і завдання: