Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Рекомендацій Держнаглядохоронпрац

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-12-26

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 21.5.2024

2

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПРИ ВИКОНАННІ РОБІТ НА

ТОКАРНИХ ВЕРСТАТАХ

 1. Загальні положення.

  1.  Інструкція розроблена на основі "Рекомендацій Держнаглядохоронпраці" щодо застосування "Порядку опрацювання і затвердження власником нармативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві", "Положення про розробку інструкцій по охороні праці для працюючих, "Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці", "Правил по охороні праці на автомобільному транспорті", ГОСТ 12.1.013-78. 
  2.  Дія інструкції поширюється на всі підрозділи підприємства.
  3.  До роботи на токарних верстатах допускаються особи не молодше 18 років, що пройшли спеціальне навчання й одержали дозвіл на виконання токарних робіт.
  4.  Не слід торкатися до електропроводів та інших частин, що проводять струм, а також самому усувати несправності електрообладнання для уникнення ураження електричним струмом.
  5.  Бути уважним, не займатись сторонніми справами й розмовами, не відволікати увагу інших.
  6.  Не стояти і не проходити під піднятим вантажем або поблизу нього.
  7.  Постійно виконувати правила техніки безпеки, утримувати своє робоче місце в чистоті й порядку, не загромаджувати проходи.
  8.  Палити в спеціально відведених місцях.
  9.  Помітивши порушення правил по техніці безпеки іншою особою або небезпеку для оточуючих, попередити цю особу або механіка про необхідність дотримання вимог, що забезпечують безпеку праці.
  10.  У випадку травмування або недомагання закінчити роботу, сповістити про це механіка і звернутися в медпункт.

 2. Вимоги безпеки перед початком роботи. 

  1.  Надіти робочий одяг. Застібнути або обв'язати обшлаги рукавів, заправити одяг так, щоб не було кінців, що розвиваються.
  2.  Оглянути робочий одяг, забрати всі предмети, що заважають при роботі. Робочий інструмент і пристрої розкласти в зручному й безпечному для користування порядку і перевірити справність.
  3.  Переконатися в тому, що робоче місце достатньо освітлене і світло не буде сліпити очі.
  4.  Перевірити наявність, справність і міцність кріплення огородження та інших частин, що обертаються.
  5.  Перевірити чи не обірваний провід заземлюючого пристрою і його з'єднання.
  6.  При закріпленні інструменту в шпинделі за допомогою клинків, гвинтів, планок та інших пристроїв ці елементи не повинні виступати поза межі шпинделя. У випадку неможливого виконання цієї вимоги поверхні вказаних елементів слід закривати захисним пристроєм.
  7.  Перевірити на холостому ходу справність верстату, про всі несправності сповістити механіка і до їх усунення до роботи на верстаті не приступати.

 3. Вимоги безпеки під час роботи. 

  1.  Знімаючи (згвинчуючи) патрон або планшайбу, необхідно обертати їх тільки вручну. Забороняється для виконання цієї операції включати шпиндель верстата.
  2.  Під час роботи верстата забороняється торкатися обертаючих частин, вводити руку в зону їх руху, класти на верстат деталі та інструменти.
  3.  При обробці в'язких матеріалів (сталей) необхідно застосовувати різці зі спеціальною заточкою або пристрої, що забезпечують роздроблення стружки в процесі різання. При обробці крихких матеріалів і при утворенні роздрібненої на малі частини стружки повинні застосовуватись стружковідвідники.
  4.  Обробка металів, що утворюють зливну стружку, повинна проводитися із застосуванням стружколомачів для роздроблення стружки.
  5.  Обпиловка, поліровка, зачистка абразивним полотном деталей, що обробляються на верстатах, повинна проводитися за допомогою спеціальних пристроїв (інструменту) і методами, що забезпечують безпеку виконання цих операцій.
  6.  Прутковий матеріал, що подається для обробки на верстати, не повинен мати кривизни.
  7.  При обробці на високих швидкостях із метою безпеки необхідно користуватися обертовими центрами.
  8.  Для створення безпечних умов праці при обробці деталей великої довжини повинні застосовуватись люнети.
  9.  Перед кожним включенням верстату переконатися, що його пуск нікому не загрожує небезпекою.
  10.  Ріжучий інструмент підводити до деталі, яка обробляється плавно, без ударів і різкого натиску.
  11.  Вимкнення верстату необхідно здійснювати в наступних випадках: при тимчасовому закінченні роботи; при перерві в подачі електроенергії; для очищення, мащення і наладки верстату; при підтягуванні болтів, гайок, клинків та інших з'єднань деталей; при замірі деталей, які обробляються.

4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях. 

  1.  Для уникнення травмування – вставляти або виймати деталі, які обробляються із шпинделя дозволяється лише тільки після повної зупинки.
  2.  При встановленні деталі, яка обробляється в шпиндель верстату слідкувати за надійністю його кріплення й правильністю центрування.
  3.  У випадку засідання або поломки ріжучого інструменту вимкнути станок. Під час роботи верстату не нахилятись близько до шпинделя і ріжучого інструменту.
  4.  Команду «Стій» виконувати швидко, хто б її не подав – це команда запобігання аварії та нещасних випадків.
  5.  Після вимикання верстату не допускається сповільнювати обертання шпинделя рукою або будь-яким іншим предметом.
  6.  При виявленні несправності негайно викликати пожежну бригаду і прийняти заходи по ліквідуванню пожежі наявними засобами пожежогасіння.

5. Вимоги безпеки після закінчення роботи. 

  1.  Виключити електрообладнання.
  2.  Привести до ладу робоче місце. Прибрати інструмент, обладнання, пристрої у відведене для них місце.
  3.  Зняти спецодяг, помити лице, руки теплою водою з милом, при можливості прийняти душ.
  4.  Повідомити майстра про всі недоліки, які мали місце під час роботи.

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ПРИ РОБОТІ НА СВЕРДЛИЛЬНИХ ВЕРСТАТАХ

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Дана інструкція призначена для всіх робітників електричних  мереж, виконуючих роботи на cвердлильних верстатах.
1.2. Інструкція розроблена на основі ДНАОП 0.00-8.03-93 "Порядок опрацювання та затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві", ДНАОП 0.00-4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці", ДНАОП 0.00-4.12- "Типове положення про навчання з питань охорони праці", ДНАОП 1.1.10-1.04-01 “Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями”.
1.3. За даною інструкцією робітник інструктується перед початком роботи в управлінні (первинний інструктаж), а потім через кожні 3 місяці (повторний інструктаж). Результати інструктажу заносяться в картку; в картці після проходження інструктажу повинен бути підпис особи, яка інструктує, та робітника.
1.4. До роботи на свердлильних верстатах допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли відповідне навчання, медичний огляд, вступний інструктаж з охорони праці та інструктаж на робочому місці.
1.5. За невиконання даної інструкції робітник несе дисциплінарну, матеріальну, адміністративну чи кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
1.6. Робітник, який користується при роботі вантажопідіймальними механізмами,повинен пройти спеціальне навчання і мати відповідне посвідчення.
1.7. При роботі на свердлильному верстаті робітник повинен:
1.7.1. Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку.
1.7.2. Утримувати своє робоче місце в чистоті і порядку.
1.7.3. Користуватися спецодягом і засобами індивідуального захисту.
1.7.4. Вміти надавати першу медичну допомогу потерпілим при нещасних випадках.
1.7.5. Вміти користуватись первинними засобами пожежегасіння.
1.8. Головні шкідливі та небезпечні виробничі фактори, які діють на робітника при роботі на свердлильному верстаті:
- захаращеність робочого місця;
- частини верстата і деталі, що обертаються;
- деталі, заготовки та їх осколки, стружка, а також інструмент, які вилітають.
- різальний інструмент;
- підвищена температура оброблюваних деталей та інструменту.
- ураження електричним струмом;
- підвищені рівні шуму, вібрації.
1.9. Робітник безкоштовно забезпечується спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту у відповідності до діючих "Відомчих норм безкоштовної видачі спецодягу та засобів індивідуального захисту електричних  мереж та колективного договору електричних  мереж.
1.10. На кожному робочому місці біля верстата на підлозі повинні бути дерев'яні трапи на всю довжину робочої зони і шириною не менше 0,6 м від частин верстата, що виступають.
1.11. Верстати повинні приводитись у дію та обслуговуватись тільки тими особами, за якими вони закріплені.
1.12. Ремонт верстатів повинен виконуватись спеціально призначеними особами.
1.13. На кожному верстаті необхідно зазначити його інвентарний номер. Біля верстата необхідно вивісити список працівників, які мають право виконувати роботу на ньому, а також табличку із зазначенням посадової особи зі складу спеціалістів, яка відповідає за утримання у справному стані верстатного обладнання та за його безпечну експлуатацію.
1.14. Для зняття, установлення деталей або заготовок масою більше 20 кг необхідно використовувати підйомно-транспортні механізми, обладнані спеціальними пристроями (захватами).
1.15. Гачки для видалення стружки повинні мати гладкі рукоятки та щиток, що запобігає порізам рук стружкою.
Не дозволяється користуватися гачками з ручкою, яка має форму петлі.
2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
2.1. Упорядкувати робочий одяг, взуття, засоби індивідуального захисту. Рукава необхідно застібнути, волосся прибрати під головний убір.
2.2. Приготувати гачок для видалення стружки.
2.3. Перевірити наявність і справність:
2.3.1. Огородження зубчатих коліс, привідних ременів, приводів, а також струмоведучих частин електричної апаратури.
2.3.2. Захисного заземлення.
2.3.3. Запобіжних пристроїв для захисту від стружки, охолоджуючих рідин.
2.3.4. Пристрою для кріплення інструменту, деталей.
2.3.5. Ріжучого, вимірювального інструменту, засобів.
2.4. Перевірити верстат на холостому ході:
2.4.1. Справність органів керування (механізмів головного руху, подачі, пуску, зупинки руху та інше).
2.4.2. Справність фіксації важелів включення і переключення.
2.4.3. Відсутність заїдань та надмірної слабини в рухомих частинах верстата - шпинделя, подовжніх і поперечних полозків.
2.5. Перевірити правильність заточування інструменту.
2.6. Розкласти інструмент, пристосування в зручному для користування порядку.
2.7. Відрегулювати місцеве освітлення.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ.
3.1. Під час встановлення свердел та інших різальних інструментів та пристроїв у шпиндель верстата необхідно звертати особливу увагу на міцність їх закріплення і точність центрування.
3.2. Стружку з просвердлених отворів необхідно видаляти гідравлічним способом, магнітами, металевими гачками тощо – тільки після зупинення верстата та відведення інструмента.
3.3. Усі оброблювані на верстаті деталі, крім особливо важких, необхідно установлювати у відповідні пристосування (лещата, кондуктори тощо), які закріплюються на столі (плиті) свердлильного верстата, і кріпити в цих пристосуваннях.
3.4. Для знімання інструменту з верстата необхідно застосовувати спеціальні молотки та вибивачі, виготовлені з матеріалу, від якого під час удару не відділяються частинки.
3.5. Шпиндель з патроном повинен самостійно повертатися у верхнє положення при відпусканні штурвала подачі свердла.
3.6. Забороняється:
3.6.1. Використовувати на верстатах інструмент із забитими або спрацьованими конусами та хвостовиками.
3.6.2. Працювати на свердлильних верстатах у рукавицях, рукавичках або із забинтованими руками.
3.6.3. Утримувати виріб руками під час роботи.
3.6.4. Перевіряти рукою гостроту різальних кромок інструмента, глибину отвору та вихід свердла із отвору в деталі, а також охолоджувати свердла мокрою ганчіркою під час роботи верстата.
3.7. Під час роботи не можна близько нахилятися до шпинделя і ріжучого інструменту.
3.8. Щоб уникнути вильоту деталі, яка обробляється, деталь, лещата і пристосування повинні бути міцно закріплені на столі або фундаментній плиті.
Кріплення виконується спеціальними кріпильними деталями: болтами, які відповідають пазу стола, притискними планками, упорами та інше.
3.9. Лещата повинні бути справними, а насічка губок неспрацьована.
3.10. Установку деталей на верстаті і їх знімання з верстата необхідно виконувати тільки тоді, коли шпиндель з ріжучім інструментом знаходяться у вихідному положенні.
3.11. Вставляти чи виймати свердло або інший інструмент із шпинделя верстата дозволяється тільки після повного припинення обертання шпинделя.
Свердло із шпинделя необхідно виймати спеціальним клином, який не повинен залишатись у пазу шпинделя.
3.12. Маса і габаритні розміри деталі, яка обробляється, повинні відповідати паспортним даним верстата. Важкі деталі необхідно встановлювати і знімати за допомогою механізмів.
3.13. Звільняти деталь від строповки дозволяється після надійної установки і закріплення.
3.14. Не дозволяється свердління тонких пластинок, смуг чи інших подібних деталей без кріплення в спеціальних пристосуваннях.
3.15. Якщо виріб обертається на столі разом з свердлом, необхідно зупинити верстат і зробити необхідні поправки.
3.16. Під час свердління глибоких отворів необхідно виводити свердло з отвору для видалення стружки.
3.17. Свердлити отвори у в'язких металах необхідно спіральними свердлами зі стружкодробильними каналами.
3.18. Ріжучий інструмент необхідно підводити до оброблювальної деталі поступово і плавно, без ударів.
3.19. Під час ручної подачі свердла і при свердлінні дрібними свердлами не можна дуже сильно натискувати на важіль.
3.20. Не дозволяється направляти стружку на себе; стружку, яка намотується на оброблювану деталь і ріжучий інструмент, необхідно видаляти спеціальним інструментом при непрацюючому верстаті.
3.21. При свердлінні крихких металів, якщо на верстаті відсутні захисні пристосування, необхідно користуватися захисними окулярами або запобіжним щитком з прозорого матеріалу.
3.22. Верстат необхідно зупинити у разі:
- відходу від верстату;
- тимчасового припинення роботи;
- прибирання, змащення, чистки верстата;
- підтягування болтів, гайок та інших з'єднувальних деталей верстата;
- установки, вимірювання, заміни деталі.
- перевірки і зачистці ріжучої кромки інструменту;
- зняття і натягнення ременів шківа верстата.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ВИКОНАННЯ РОБОТИ.
4.1. Вимкнути верстат, відключити його від електромережі.
4.2. Упорядкувати робоче місце, прибрати з верстата стружку, пристосування, очистити верстат від бруду, витерти і змастити частини, що труться; скласти готові деталі і заготовки.
4.3. Прибрати інструмент у відведене для нього місце.
4.4. Зняти спецодяг, помити обличчя, руки водою з милом.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.
5.1. Негайно зупинити верстат, відключити електроенергію, огородити небезпечну зону, не допускати сторонніх осіб в небезпечну зону.
5.2. Повідомити про те, що сталося, керівника робіт.
5.3. Якщо є потерпілі, необхідно надавати їм першу медичну допомогу; при необхідності, викликати швидку медичну допомогу.
5.4. 
Послідовність надання першої допомоги:
● припинити дію на організм факторів, що спричинили нещасний випадок, які загрожують здоров'ю чи життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести з зараженої зони, загасити одяг, що спалахнув, витягти з води) і оцінити його стан;
● визначити характер і важкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого, послідовність заходів по його рятуванню;
● вжити необхідних заходів по рятуванню потерпілого в порядку першочерговості (відновити проходимість дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, накласти пов'язку тощо);
● викликати швидку допомогу чи лікаря або вжити заходів для відправки потерпілого в найближчий медичний заклад;
● підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичної допомоги. 
5.5. У разі виникнення пожежі викликати пожежну частину та приступити до гасіння її наявними засобами пожежогасіння.
5.6. Виконувати всі вказівки керівника робіт по ліквідації небезпеки.

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ПРИ РОБОТІ НА ФРЕЗЕРНИХ ВЕРСТАТАХ

Загальні положення
1.1. Дія інструкції поширюється на всі підрозділи підприємства.
1.2. Інструкція розроблена на основі ДНАОП 0.00-8.03-93 "Порядок опрацювання та затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві", ДНАОП 0.00-4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці", ДНАОП 0.00-4.12-99 "Типове положення про навчання з питань охорони праці", ДНАОП 1.1.10-1.04-01 "Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями”.
1.3. За даною інструкцією фрезерувальник інструктується перед початком роботи (первинний інструктаж), а потім через кожні 3 місяці (повторний інструктаж) .
Результати інструктажу заносяться в «Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці»; в журналі після проходження інструктажу повинен бути підпис особи, яка інструктує, та фрезерувальника.
1.4. Власник повинен застрахувати фрезерувальника від нещасних випадків та професійних захворювань.
В разі пошкодження здоров`я фрезерувальника з вини власника, він (фрезерувальник) має право на відшкодування заподіяної йому шкоди.
1.5. За невиконання даної інструкції фрезерувальник несе дисциплінарну, матеріальну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
1.6. До самостійного виконання фрезерувальних робіт допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд та спеціальне навчання для роботи на верстатах, вступний інструктаж з охорони праці, інструктаж на робочому місці та інструктаж з питань пожежної безпеки.
1.7. Інструкція з безпечної експлуатації верстата повинна бути вивішеною на робочому місці.
1.8. Всі рухомі частини верстата повинні бути зачинені та огороджені.
1.9. Підходи до робочого місця та проходи не повинні бути захаращені.
1.10. У неробочий час все обладнання робочого місця фрезерувальника повинно знаходитись у положенні, що виключає можливість включення його сторонніми особами.
1.11. Фрезерувальник повинен:
1.11.1. Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку.
1.11.2. Виконувати тільки ту роботу, яка доручена керівником та по якій проінструктований.
1.11.3. Не виконувати вказівок, які суперечать правилам охорони праці та пожежної безпеки.
1.11.4. Не допускати присутності на своєму робочому місці сторонніх осіб.
1.11.5. Постійно пам`ятати про особисту відповідальність за додержання правил охорони праці, пожежної безпеки і безпеки товаришів по роботі.
1.11.6. Знати розташування медичної аптечки та вміти надавати потерпілому першу долікарняну допомогу при нещасному випадку.
1.11.7. Знати розташування первинних засобів пожежегасіння та вміти ними користуватися.
1.11.8. Користуватися за призначенням спецодягом та засобами індивідуального захисту.
1.11.9. Виконувати вимоги технологічного процесу, особливо під час обробки матеріалів з металів та сплавів, які мають схильність до самозапалення (магній, його сплави тощо).
1.12. Основні шкідливі та небезпечні виробничі фактори, які можуть діяти на фрезерувальника під час виконання робіт.
- ураження електричним струмом;
- рухомі частини фрезерного верстата та незахищений робочий інструмент;

- підвищені рівні шуму та вібрації;
- падіння аготовок та готових деталей;
- теплові опіки рук при знятті з верстата неохолоджених деталей;
- стружка деталей, які обробляються;
- підвищена запиленість та загазованість робочої зони.
1.13. Фрезерувальник забезпечується спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту:
- костюм віскозно-лавсановий;
- черевики хромові;
- окуляри захисні.
1.14. Встановлювання та зняття важких заготовок, деталей та пристосувань (масою більше 16 кг) виконувати тільки за допомогою підйомних механізмів.
1.15. Користуватися підйомними механізмами дозволяється фрезерувальникам, які пройшли спеціальне навчання і мають відповідне посвідчення.
1.16. Подані на обробку і оброблені деталі повинні стійко укладатися на підкладках та стелажах, висота штабелів не повинна перевищувати для дрібних деталей 0,5 м, середніх -1 м, великих - 1,5 м.
1.17. На кожному робочому місці біля верстата на підлозі повинні бути дерев`яні трапи на всю довжину робочої зони і шириною не менше 0,6 м від частин верстата, що виступають.
1.18. Крім даної інструкції, фрезерувальник повинен також керуватись інструкцією заводу-виготовлювача з безпечної експлуатації верстата, на якому працює.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Отримати завдання від керівника робіт.
2.2. Вдягти та упорядкувати спецодяг. Застібнути спецодяг на всі ґудзики, не допускаючи при цьому звисання кінців одягу. Зашнурувати та зав`язати шнурки на взутті. Прибрати волосся під головний убір.
2.3. Підготувати та перевірити справність необхідного для роботи інструменту та пристосування (згідно з технологічним процесом) та засоби індивідуального захисту.
2.4. Підготувати робоче місце для проведення робіт. Звіль¬нити підходи та проходи до нього. Впевнитись, що робоче місце достатньо освітлене.
2.5. Перевірити наявність та справність дерев`яного настилу біля верстата.
2.6. Перевірити наявність та справність:
2.6.1. Огородження зубчатих коліс, приводних пасів, а також струмоведучих частин електричної апаратури (пускачів, рубильників, кнопок та інше).
2.6.2. Заземлюючих пристроїв.
2.6.3. Запобіжних пристроїв для захисту від стружки, охолоджуючих рідин.
2.7. Підготувати гачки для видалення стружки. Гачки повинні мати гладкі рукоятки та щиток, що запобігає порізам рук стружкою. Не дозволяється застосовувати гачки з ручкою, яка має форму петлі.
2.8. Перевірити на холостому ходу верстат.
2.8.1. Справність органів керування (механізмів головного руху, подачі, пуску, зупинки руху та інше).
2.8.2. Справність системи змащення і охолодження (впевнитись в тому, що мастило та охолоджуюча рідина подаються нормально та безперервно).
2.8.3. Справність фіксації важелів включення та переключення (впевнитись в тому, що можливість самовільного переключення з холостого ходу на робочий виключена).
2.8.4. Чи нема заїдання або надмірного послаблення в рухомих частинах верстата, особливо в шпинделі.
2.9. Перевірити доброякісність ручного інструменту.
2.9.1. Гайкові ключі повинні відповідати розмірам гайок головок болтів і не мати тріщин та забоїн, площини зіва ключів повинні бути паралельними.
2.9.2. Молотки повинні бути надійно насаджені на дерев`яні ручки і щільно заклинені м`якими, сталевими зайоршеними клинами.
Ручка повинна бути прямою, овального перерізу з незначним стовщенням до її вільного кінця. Довжина ручок повинна бути в межах 300-400 мм в залежності від ваги молотка.
3. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Перед встановленням на верстат очистити від стружки та мастила деталі, які будуть оброблятися та пристосування, особливо базові та кріпильні поверхні, для забезпечення правильного встановлення і міцності кріплення.
3.2. Перед встановленням фрези необхідно перевірити:
3.2.1. Надійність та міцність закріплення зубців або пластин з твердого сплаву.
3.2.2. Цілісність та правильність заточування пластин з твердого сплаву. Вони не повинні мати викришених місць, тріщин, припікання.
3.3. Якщо ріжучі кромки затупились або викришились, фрезу слід замінити.
3.4. Встановлену і закріплену фрезу слід перевірити на биття.
Радіальне і торцеве биття не повинно перебільшувати 0,1мм.
3.5. Оброблювану деталь встановлювати на верстаті правильно та надійно, щоб під час руху верстата була виключена можливість її вильоту або інші порушення технологічного процесу.
3.6. Деталь необхідно кріпити в місцях, які знаходяться найближче до оброблюваної поверхні.
З.7. Під час закріплення деталі за необроблені поверхні слід застосовувати лещата та пристосування з насічкою на затискних губках.
3.8. Під час застосування для кріплення деталей пневматичних, гідравлічних та електромагнітних пристосувань, необхідно ретельно оберігати від механічного пошкодження труби подачі повітря чи рідини, а також електропроводку.
3.9. Деталь до фрези надавати тоді, коли вона набере робочу швидкість обертання.
3.10. Під час заміни оброблюваної деталі чи при її вимірюванні фрезу необхідно відвести на безпечну відстань.
3.11. Раніше, ніж вийняти деталь з лещат, патрона чи затискних планок, слід зупинити верстат і відвести ріжучий інструмент.
3.12. Набір фрез встановлювати на оправку необхідно так, щоб їх зубці були розташовані в шаховому порядку.
3.13. Врізати фрезу в деталь слід поступово; механічну подачу включати до стикання деталі з фрезою.
При ручній подачі не допускати різкого підвищення швидкості та глибини різання.
3.14. Під час фрезування не дозволяється вводити руку в небезпечну зону.
3.15. Неробочі частини фрези повинні бути огороджені. Працювати без огородження фрези забороняється.
3.16. Збірні фрези повинні мати пристрої, що запобігають вилітанню зубців під час роботи.
3.17. Забороняється застосовувати фрези, що мають тріщини, або поламані зубці.
3.18. Якщо відсутнє огородження робочої зони, слід працювати в захисних окулярах.
3.19. Під час обробки в’язких металів слід застосовувати фрези з стружколомами.
3.20. Отвір шпинделя, хвостовик оправки чи фрези, поверхню перехідної втулки перед встановленням в шпиндель необхідно ретельно очистити, видаливши задирки та протерти.
Під час установки хвостовика інструменту в отвір шпинделя треба впевнитись, що він сідає щільно, без люфту.
3.21. Фрезерну оправку чи фрезу закріплювати в шпинделі ключем після включення коробки швидкості, щоб уникнути прокручування шпинделя.
3.22. Затискування та відтискування фрези ключем на оправці шляхом включення електродвигуна забороняється.
3.23. Під час зняття перехідної втулки, оправки чи фрези з шпинделя необхідно користуватися спеціальною виколоткою, підклавши на стіл верстата дерев`яну підкладку.
3.24. Фрезерувальнику забороняється:
3.24.1. Вмикати та вимикати (крім аварійних ситуацій) обладнання, робота на якому йому не доручалась.
3.24.2. Торкатися руками до обірваних та оголених проводів.
3.24.3. Знімати та встановлювати огорожі робочого інструменту при працюючому верстаті.
3.24.4. Торкатися руками частин верстата, що рухаються.
3.24.5. Виконувати самостійно ремонт електрообладнання верстата, заміну вимикачів, розеток, зіпсованих електрозапобіжників.
3.24.6. Навмисно виводити з ладу запобіжні та блокуючі пристрої верстата.
3.24.7. Прибирати стружку зі столу верстата та проводити чистку ріжучого інструменту під час його роботи.
3.24.8. Залишати робоче місце при працюючому верстаті.
3.24.9. Одягатися та роздягатися біля працюючого верстата.
3.24.10. Працювати в рукавичках.
3.24.11. Працювати тупими, несправними фрезами та пристосуваннями.
3.24.12. Робити обміри оброблюваної деталі при працюючому верстаті.
3.24.13. Використовувати стисле повітря для очистки стола верстата, оброблюваних деталей та одягу.
3.24.14. Тримати на корпусі верстата інструменти, пристосування, заготовки, готові вироби.
3.24.15. Залишати гайковий ключ на головці затяжного болта після встановлення фрези, оправки.
3.24.16. Мити руки маслом, гасом, мастильно-охо¬лод¬жу¬ю¬чою рідиною та витирати забрудненим стружкою обтиральним матеріалом.
3.24.17. Зберігати на робочому місці використаний замаслений матеріал.
3.24.18. Палити на робочому місці та приймати їжу.
3.24.19. Знаходячись на роботі, вживати алкогольні напої та наркотичні речовини.
3.24.20. Використовувати саморобні електрообігрівальні прилади та прилади з відкритою спіраллю.
3.24.21. Опиратися та сидіти на станині верстата.
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Зупинити верстат. Оброблені деталі та робочий інструмент укласти на місце їх зберігання.
4.2. Прибрати робоче місце. Очистити верстат від залишків стружки. Збирати стружку з верстата та підлоги руками забороняється.
4.3. Вимкнути місцеве освітлення та відключити верстат від електромережі.
4.4. Прибрати з робочого місця замаслений обтиральний матеріал у спеціальні герметичні металеві ящики.
4.5. Зняти та очистити спецодяг та засоби індивідуального захисту та укласти їх в місце зберігання.
4.6. Вимити руки та обличчя теплою водою з милом. При можливості, прийняти душ.
4.7. Доповісти керівнику робіт про виконану роботу та про всі недоліки, які мали місце під час роботи.

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ПРИ РОБОТІ НА ШЛІФУВАЛЬЛЬНИХ ВЕРСТАТАХ

1. Загальні положення

1.1. Дія інструкції поширюється на всі підрозділи підприємства.

1.2. Інструкція розроблена на основі ДНАОП 0.00-8.03-93 “Порядок розробки і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють у межах підприємства”, ДНАОП 0.00-4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці", ДНАОП 0.00-4.12-99 "Типове положення про навчання з питань охорони праці", ДНАОП 1.1.10-1.04-01 “Правила безпечної роботи з інструментом і пристосуваннями”.

1.3. По даній інструкції шліфувальник інструктується перед початком роботи на підприємстві (первинний інструктаж), а потім через кожні 3 місяці (повторний інструктаж). Результати інструктажу заносяться в "Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці"; у журналі після проходження інструктажу повинен бути підпис особи, що інструктує, і шліфувальника.

1.4. Власник повинен застрахувати шліфувальника від нещасних випадків і професійних захворювань. У випадку ушкодження здоров'я з вини власника, він (шліфувальник) має право на відшкодування заподіяної йому шкоди.

1.5. За невиконання даної інструкції шліфувальник несе дисциплінарну, матеріальну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

1.6. До роботи на шліфувальних верстатах допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд, навчання, перевірку знань правил охорони праці, вступний інструктаж з охорони праці, інструктаж на робочому місці і мають відповідний запис у кваліфікаційному посвідченні на право виконання спеціальних робіт.

1.7. Шліфувальник повинен:

1.7.1. Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку.

1.7.2. Утримувати своє робоче місце в чистоті і порядку.

1.7.3. Не допускати сторонніх осіб на своє робоче місце.

1.7.4. Користуватися спецодягом і засобами індивідуального захисту.

1.7.5. Уміти надавати першу медичну допомогу постраждалим при нещасних випадках.

1.7.6. Уміти користуватися первинними засобами пожежегасіння.

1.8. Основні шкідливі і небезпечні виробничі фактори, що можуть діяти на шліфувальника:

- захаращеність робочого місця;

- обертові частини верстата і деталі;

- деталі, що вилітають, заготівлі і їх осколки, стружка, а також інструмент;

- підвищена температура оброблюваних деталей і інструмента;

- ураження електричним струмом;

- підвищені рівні шуму, вібрації.

1.9. Шліфувальник забезпечується спецодягом і засобами індивідуального захисту відповідно до Типових галузевих норм.

1.10. На кожному робочому місці біля верстата на підлозі повинні бути дерев'яні трапи на всю довжину робочої зони і шириною не менше 0,6 м від виступаючих частин верстата.

1.11. Верстати повинні приводитися в дію і обслуговуватися тільки тими особами, за якими вони закріплені.

1.12. Ремонт верстатів повинен виконуватися спеціально призначеними особами.

1.13. Біля кожного верстата повинна бути вивішена табличка.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Упорядкувати робочий одяг, взуття, засоби індивідуального захисту. Рукава необхідно застебнути, волосся забрати під головний убір.

2.2. Прийняти верстат від змінника.

2.3. Перевірити наявність запобіжних пристроїв, підручників, захисних кожухів і екранів у шліфувального верстата.

2.3.1. Шліфувальні верстати повинні бути обладнані:

- блокуючими пристроями - для зупинки столу і шліфувального кола при припиненні подачі електроенергії на плиту - верстати з електромагнітними плитами;

- люнетами – круглошліфувальні верстати. Люнети дозволяють шліфувати довгі деталі, у яких відношення довжини до діаметра дорівнює або більше 8;

- відсмоктуючими пристроями - верстати, при роботі на яких у повітрі робочої зони утворюється пил, концентрація якого перевищує гранично припустиму;

- груповими чи індивідуальними установками для відсмоктування шкідливих аерозолів із зони обробки – шліфувальні верстати, що працюють з використанням охолодної рідини.

2.3.2. Підручники, що застосовуються при обробці деталей шліфувальними колами, що жорстко не закріплені на верстаті, повинні задовольняти наступним вимогам:

- повинні мати пересувну конструкцію – для забезпечення установки і закріплення підметів шліфування і полірування дрібних виробів у необхідному положенні. Верстат із двома підручниками повинен мати незалежне їх переміщення;

- повинні мати площадку достатнього розміру – для забезпечення стійкого положення оброблюваного виробу;

- повинні встановлюватися так, щоб верхня точка дотику виробу зі шліфувальним колом знаходилася вище горизонтальної площини, що проходить через центр кола, але не більше 10мм;

- зазор між краєм підручника і робочою поверхнею шліфувального кола повинен бути менше половини товщини виробу, що шліфується, але не більше 3 мм;

- на краях підручників з боку шліфувального кола не повинне бути вибоїв, сколов та інших дефектів.

2.3.3. Пересувні металеві запобіжні козирки, що дозволяють зменшити зазор між козирком і навкруги при його зносі, повинні задовольняти наступним вимогам:

- конструкція козирків повинна забезпечувати переміщення і закріплення їх у різних положеннях;

- ширина пересувного запобіжного козирка повинна перевищувати відстань між двома торцевими стінками захисного кожуха;

- товщина козирка повинна бути не менше товщини циліндричної частини захисного кожуха.

Переміщати козирки дозволяється тільки після зупинки кола.

2.3.4. Кола типів ПР, ПН, ДО, ЧЦ, ЧК відповідно до ДСТ 2424 і сегментні кола для шліфування торцем повинні бути обгороджені захисними кожухами.

Виступаюча частина інструмента повинна бути менше 50% його висоти, але не більше:

- 25 мм для кіл ПР, ПН,ДО, ЧЦ і ЧК;

- 40 мм для сегментних кіл.

На зубошліфувальних і інших верстатах, де за характером роботи шліфувальне коло повинне виступати більше, ніж на 25мм, повинне передбачатися додаткове огородження робочої зони.

Зазор між колом і верхньою крайкою розкриття рухливого кожуха, а також між колом і запобіжним козирком повинен бути не більше 6 мм. Зазор між бічною стінкою захисного кожуха і фланцями кола найбільшої висоти, застосовуваного на даному верстаті, повинен бути від 5 мм до 10 мм.

При виконанні робіт знімна кришка захисного кожуха повинна бути надійно закріплена.

2.3.5. Шліфувальні верстати з горизонтальною віссю обертання кола, призначені для обробки вручну і без підведення мастильно-охолоджувальної рідини, повинні бути оснащені захисним екраном для очей.

Захисний екран повинен задовольняти наступним вимогам:

- екран повинен виготовлятися із безосколкового матеріалу товщиною не менше 3 мм;

- конструкція екрана повинна передбачати можливість переустановки його відповідно до розміру оброблюваної деталі і ступенем зносу шліфувального кола;

- екран повинен розташовуватися симетрично стосовно шліфувального кола;

- ширина екрана повинна перевищувати висоту кола не менше, ніж на 150 мм.

При неможливості використання стаціонарного захисного екрана повинні застосовуватися захисні окуляри зі зміцненими стеклами.

2.3.6. Шліфувальні  верстати з робочою швидкістю кола 60м/с і більше повинні мати:

- додаткові захисні пристрої – у виді металевих екранів і огороджень, що закривають робочу зону при шліфуванні;

- щитки, що закривають відкриту частину шліфувального кола, - при його відводі.

2.4. До початку виконання робіт на шліфувальній машині захисний кожух повинен закріплюватися так, щоб шліфувальне коло при обертанні вручну з ним не стикалось.

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1. При виконанні робіт із застосуванням інструментів повинні виконуватися наступні вимоги:

- заготівлю, що підлягає шліфуванню на шліфувальному верстаті, треба наближати до шліфувального кола плавно, без ударів; натискати на коло слід без зусиль;

- правити шліфувальні кола необхідно тільки справними інструментами;

- полірувати і шліфувати дрібні деталі необхідно із застосуванням спеціальних пристосувань і оправлень – для запобігання травмування рук працівника. Працювати з середньо- і великогабаритними деталями необхідно в бавовняних рукавицях;

- вироби, жорстко не закріплені на верстатах, повинні оброблятися шліфувальними колами із застосуванням підручників;

- шліфувальні голівки, наклеєні на металеві шпильки, не повинні мати биття по периферії більше 0,3 мм;

- шліфувальні кола, диски і голівки на керамічному і бакелітовому зв'язуваннях повинні підбиратися в залежності від частоти обертання шпинделя і типу машини;

- на необладнаних захисними кожухами машинах зі шліфувальними голівками діаметром до 30 мм, наклеєними на металеві шпильки, необхідно застосовувати захисні щитки і окуляри.

3.2. Перед використанням інструмент повинен проробити на холостому ході з робочою швидкістю протягом наступного часу:

- 1 хв. – шліфувальні кола, у тому числі ельборові на керамічному зв'язуванні, діаметром до 150 мм;

- 2 хв. - шліфувальні  кола діаметром від 150 мм до 400 мм;

- 5 хв. - шліфувальні кола діаметром більше 400 мм;

- 2 хв. – ельборові кола на органічному і металевому зв'язуваннях.

3.3. Процес установки і зняття шліфувальних кіл масою більше 15 кг повинен бути механізований.

3.4. Забороняється при виконанні робіт із застосуванням абразивного і ельборового інструмента:

- працювати бічними (торцевими) поверхнями шліфувального кола, - якщо він не призначений для виконання цього виду робіт:

- гальмувати обертове шліфувальне коло натисканням на нього будь-яким предметом;

- застосовувати насадки на гайкові ключі і ударний інструмент – при закріпленні шліфувального кола;

- застосовувати важіль для збільшення зусилля натискання оброблюваних деталей на шліфувальне коло – на верстатах з ручною подачею виробів;

- виконувати роботу без застосування мастильно-охолоджувальної рідини – для інструмента, призначеного для роботи із застосуванням цієї рідини.

3.5. Верстат необхідно зупинити у випадку:

- відходу від верстата;

- тимчасового припинення роботи;

- збирання, змазування, чищення верстата;

- підтягування болтів, гайок і інших сполучних деталей верстата;

- установки, виміру, заміни деталі.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Виключити верстат, відключити його від електромережі.

4.2. Упорядкувати робоче місце, забрати з верстата стружку, пристосування, очистити верстат від бруду, витерти і змазати тертьові частини; скласти готові деталі і заготівлі.

4.3. Зібрати інструмент у відведене для нього місце.

4.4. Зняти спецодяг, помити обличчя, руки з милом; при можливості, прийняти душ.

4.5. При здачі зміни докласти зміннику і керівнику робіт про всі недоліки, що мали місце під час роботи.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Негайно зупинити верстат, відключити електроенергію, огородити небезпечну зону, не допускати сторонніх осіб у небезпечну зону.

5.2. Повідомити про те, що відбулося, керівнику робіт.




1. Основные черты предмет и функции правоведения Правоотрасль социальных общественных знаний с помощью кот
2. Меры пресечения по уголовному праву
3. Строительные технологии и конструкции Расчетнографическая работа 1 по дисциплине
4. і Таким чином скасування кріпацтва в Західній Україні практично не полегшило становища селян
5. Порядок регулирования деятельности коммерческих банков (нормативы)
6. В Председателю правительства РФ Медведеву Д
7. Для пап и мам; СПб- Кристалл
8. Проблеми порушені у книзі М Бурно Складний характер та пияцтво
9. правовой классификации исков5 Иски о признании
10. Тема 5 Функционирование предприятий
11. Тематическое развлечение Рассказ про одежду Музыкальный руководитель- Румянцева Св
12. Электрические и электронные аппараты
13. ВАРИАНТ 1 1. Какой из перечисленных гельминтов является возбудителем анкилостомоза
14. Сечжай Символ справедливости Фонарный свет
15. Спорудження земляного полотна для будівництва дороги
16. Русская школа и православная культур
17. теория слизи нашла поддержку и в современной медицине
18. тема трудового права как отрасли права и как науки
19. Поняття корпоративних відносин
20. Признак параллельности прямой и плоскости Прямая и плоскость называются параллельными если они не имеют