Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.11.2024

23

НАЦІОНАЛЬНИЙ АВІАЦІЙНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

СІБРУК ВІКТОР ЛЕОНІДОВИЧ

УДК 336.531.2: 656.7.052.001(043.3)

ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

В АЕРОНАВІГАЦІЙНІЙ СИСТЕМІ

Спеціальність 08.07.04. –економіка транспорту і зв’язку

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Київ - 2006

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Національному авіаційному університеті Міністерства освіти і науки України.

Науковий керівник: кандидат економічних наук, доцент

  Скопінцев Юрій Вікторович,

Національний авіаційний університет,

  доцент кафедри маркетингу та ресурсозабезпечення.

Офіційні опоненти:   доктор економічних наук,

Новікова Алла Михайлівна,

Державний автотранспортний науково –дослідний і проектний інститут Міністерства транспорту та зв’язку України,

заступник директора з наукової роботи

 кандидат економічних наук

 Садловська Ірина Петрівна,

 Міністерство транспорту та зв’язку України,

заступник директора департаменту фінансового регулювання та соціально-економічної політики

Провідна установа:  Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України, відділ інвестиційної, інноваційної політики та державних цільових програм.

Захист відбудеться 26 травня 2006 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.062.02 у Національному авіаційному університеті за адресою: 03058, м. Київ, проспект Космонавта Комарова, 1, корпус 2, ауд. 418.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Національного авіаційного університету за адресою: 03058, м. Київ, проспект Космонавта Комарова, 1.

Автореферат розісланий 20 квітня 2006 р.

Учений секретар

спеціалізованої вченої ради,

кандидат економічних наук      В.В. Матвєєв

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Транспортна галузь країни належить до базових, що визначають рівень економічного зростання України. Авіаційний транспорт характеризується потужним потенціалом розвитку. Прискорення розвитку цивільної авіації почалося в 2002 році. У 2002-2005 роках річний приріст обсягу транзитних, міжнародних та внутрішніх польотів за кожним видом перевищував 10%. Найбільш швидкими темпами зростав обсяг транзитних польотів, що стверджує Україну в якості  транзитної держави.

Взагалі, повітряний простір країни є привабливим для транзитних польотів не тільки з причини вигідного географічного положення, але і за досягнутим рівнем аеронавігаційного обслуговування, яке включає авіаційний зв’язок, навігацію, спостереження та управління повітряним рухом. Аеронавігаційне обслуговування повинно забезпечувати рух повітряного судна з затримкою, що не перевищує 1 хвилини, при заданому рівні безпеки польотів. Заходи щодо розвитку аеронавігаційної системи України, які були здійснені протягом 90-х років минулого сторіччя, дозволили підтримати аеронавігаційне обслуговування на рівні, що відповідає міжнародним вимогам.

Подальше зростання обсягу польотів повинно супроводжуватися адекватними заходами, спрямованими на збільшення пропускної здатності повітряного простору. Новітні технології аеронавігаційного обслуговування зосереджені в системі CNS/ATM, яку планується впровадити в глобальному масштабі в перших десятиріччях XXI віку. Кожна країна сама вирішує черговість та термін впровадження елементів системи CNS/ATM. Наразі чинною є Програма розбудови державної системи використання повітряного простору України, прийнята урядом в 2002 році.

Реалізація інноваційних проектів у рамках системи CNS/ATM потребує значних інвестицій. Кошти будуть витрачатися раціонально за умови узгодження терміну впровадження елемента системи CNS/ATM із характеристиками повітряного простору. Крім того, необхідно реалізовувати варіант інвестиційного проекту, який максимізує економічну ефективність.

Для досягнення вказаних цілей необхідно отримати науково обґрунтовані оцінки параметрів ефективності інвестиційного проекту, який планується реалізувати в майбутньому. Об’єктивні труднощі полягають у визначенні прогнозних значень вихідних даних, що підставляються у відомі формули для розрахунку параметрів. При цьому необхідно обґрунтувати дисконтну ставку на період горизонту проекту, оптимальні терміни та частки капіталовкладень, інші витрати, а також прогнозувати надходження, в першу чергу, від поліпшення параметрів повітряного руху. Всі вказані величини не мають статистичного характеру, тому для їх визначення важко застосовувати методи, що базуються на математичній статистиці та теорії ймовірності. Натомість, ці величини характеризуються невизначеністю.

Позитивний результат може принести застосування нечіткого опису задачі оцінки параметрів ефективності інвестиційного проекту, який успішно почав застосовуватися в економіці.

Значний внесок у розвиток економічної науки, в тому числі, оцінки параметрів ефективності інвестиційних проектів на транспорті внесли вітчизняні вчені: Загорулько В.М.,   Коба В.Г., Кулаєв Ю.Ф., Мова В.В., Петровський О.М., Новікова А.М., Сич Є.М., Щелкунов В.І., Ященко Л.А.

Вагомі наукові здобутки вчених, які розробили теорію нечітких множин та застосували апарат нечітких множин (чисел) і нечіткої логіки в задачах прийняття рішень, передусім в економіці та фінансах. Це: Заде Л., Ягер Р., Суджено М., Борисов А.Н., Олексіїв А.В., Бірман Г., Шмідт С., Недосекін А.О., Бочарников В.П., Кушта Д., Кошечкін С.А.

Аналіз наукових праць та результатів досліджень інноваційної та інвестиційної діяльності в галузі цивільної авіації свідчить про не повну опрацьованість питань, пов’язаних зі специфікою аеронавігаційного обслуговування польотів, особливо в частині взаємозв’язку інвестицій в аеронавігаційній системі з характеристиками повітряного простору та з економічною ефективністю, а також застосуванням нечіткого опису для прогнозу параметрів ефективності інвестиційних проектів.

Таким чином, актуальність дисертаційного дослідження визначається потребою розв’язку задачі оцінки параметрів ефективності інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі, а саме проектів щодо впровадження елементів системи CNS/ATM. З огляду на те, що найближчим запланованим проектом є впровадження мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження, кількісні оцінки проводяться на прикладі вказаного інвестиційного проекту.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконувалася у Національному авіаційному університеті (НАУ) у відповідності до Національного плану конвергенції та імплементації (LCIPD), який на період 2004-2008 роки передбачає впровадження мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження; також відповідно до Угоди №12Х-02р про співробітництво між НАУ та Державним підприємством обслуговування повітряного руху України „Украерорух”; а також –науково-дослідної роботи № 217-Х04 „Розробка принципів побудови автоматизованої системи підтримки прийняття рішень для розв’язання конфліктних ситуацій при диспетчерському обслуговуванні повітряного руху”.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка механізмів оцінки ефективності інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі та проведення оцінки на прикладі мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження.

Досягнення поставленої мети зумовило розв’язок наступних завдань:

- провести аналіз методів оцінки ефективності інвестиційних проектів, рекомендованих Міжнародною організацією цивільної авіації (ICAO) для системи CNS/ATM, а також інших методів, що застосовуються в теорії інвестиційного проектування;

- у зв’язку з невизначеністю даних про дисконтування, витрати та надходження за проектом дослідити можливість використання нечітких множин та нечіткої логіки і обґрунтувати вибір функції належності величин, що представляються у нечіткій формі;

- обґрунтувати вибір дисконтної ставки;

- розробити алгоритм розрахунку ризику інвестиційного проекту, використовуючи нечітку форму опису економічної задачі;

- дослідити джерела надходження коштів за проектом, враховуючи можливість оптимізації числа засобів спостереження та поліпшення характеристик повітряного простору в умовах росту обсягу польотів;

- провести оцінку ефективності варіантів інвестиційного проекту на прикладі мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження.

Об’єктом дослідження єінноваційна та інвестиційна діяльність в аеронавігаційній системі України.

Предметом дослідженняє методичні підходи до оцінки ефективності інвестиційних проектів щодо впровадження системи CNS/ATM в Україні.

Методи дослідження. В роботі використовувалися принципи системного аналізу, методи економіко-математичного моделювання, теорія нечітких множин та нечіткої логіки, інноваційний та інвестиційний менеджмент, чисельні методи, фінансовий аналіз, методи математичної статистики, теоретичні основи організації повітряного руху.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у тому, що  запропоновано оригінальний механізм оцінки ефективності інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі України на передінвестиційному етапі.

В дисертаційній роботі отримані окремі результати, які характеризуються науковою новизною. При цьому

 вперше:

- розроблено механізм оцінки у нечіткій формі надходжень коштів від інноваційної діяльності, спрямованої на поліпшення характеристик повітряного простору, який включає оцінку параметрів моделі „затримок-попиту”, прогноз обсягу польотів і рівня затримок польоту в Україні з причини аеронавігаційного обслуговування на період життєвого циклу інвестиційного проекту;

- запропоновано алгоритм оцінки ризику інвестиційного проекту на основі нечіткого опису чистого дисконтованого доходу (NPV), за яким значення ризику знаходиться як відношення площі під функцією належності (ФН), що лежить нижче від порогу, за яким проект вважається успішним, до загальної площі під ФН NPV;

Набули подальшого розвитку:

- модель „затримок-попиту” для прогнозування рівня затримок польоту з провини аеронавігаційного обслуговування як функції обсягу повітряного руху за рахунок нечіткого опису, що дозволяє використовувати модель в межах всього горизонту інвестиційного проекту;

- методи оцінки параметрів ефективності інвестиційних проектів в результаті подолання обмеження на невизначеність вихідних даних шляхом застосування функцій належності нечітких чисел; для вибору типу функції належності розроблені відповідні рекомендації.

Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що використання розробленої методики оцінки ефективності інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі  надає особі, яка приймає рішення (ОСПР), науково обґрунтовану інформацію з метою оптимізації рішення про інвестиції. У порівнянні з рекомендованим ICAO методом „витрат/вигод”, методика оцінки ефективності інвестиційних проектів характеризується високою оперативністю та практично не передбачає витрат коштів на збір даних за достатньою для практики достовірністю результатів прогнозу.

До результатів досліджень, які мають практичне значення, можна віднести наступні:

- апробовано механізм прогнозування надходжень за інвестиційними проектами щодо впровадження елементів системи CNS/ATM, імплементація яких передбачається протягом наступних декількох десятиріч;

- показано, що у зв’язку з більш швидкими темпами росту обсягів польотів у порівнянні з відомими прогнозними значеннями потрібно прискорити інноваційну діяльність з метою збільшення пропускної здатності повітряного простору;

- на прикладі мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження за результатами оцінки параметрів ефективності для варіантів реалізації проекту на підставі порівняльного аналізу, розроблені рекомендації щодо відбору кращих варіантів;

- у середовищі MATLAB розроблені програми  оцінки параметрів ефективності інвестиційного проекту у нечіткій формі.

Результати дисертаційної роботи впроваджені у департаменті аеронавігаційного обслуговування Державіаслужби України.

Особистий внесок здобувача. Наукові положення, висновки та рекомендації дисертаційної роботи одержані самостійно. У роботі [1], яка належить до фахових і написана у співавторстві, здобувачу належить аналіз методів визначення ризику із застосуванням нечітких множин, нейронних мереж та характеристика аеронавігаційної системи  CNS/ATM.

Апробація результатів роботи. Основні наукові положення і практичні результати дисертаційного дослідження обговорювалися і отримали позитивну оцінку на III та IV Міжнародних наукових конференціях студентів та молодих учених „Політ” (м. Київ, НАУ, квітень 2003 і 2004 років), науково-практичній конференції „Сучасні проблеми економіки та управління підприємствами” (м. Київ, НАУ, грудень 2004 р.), науково-практичній конференції „Сучасні проблеми економічної безпеки в ринкових умовах” (м. Київ, НАУ, квітень 2005 р.), науково-практичній конференції „Сучасні проблеми управління економікою” (м. Київ, НАУ, грудень 2005 р.), на засіданні „Координаційної ради з питань координації діяльності щодо впровадження стандартів в галузі аеронавігації України” (м. Київ, Державіаслужба України, грудень 2005 р.).  

Публікації результатів дисертаційного дослідження. За результатами дисертаційного дослідження опубліковано 8 наукових праць, в тому числі 6 наукових статей у фахових виданнях, які зазначені в переліках ВАК України.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, чотирьох розділів, списку використаних джерел та трьох додатків. Повний обсяг дисертації налічує 217 сторінок, в тому числі: основний текст на 146 сторінках, 51 рисунок, 18 таблиць, список використаних джерел із 116 найменувань, 3 додатки.

Основний зміст

У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, сформульовано мету та задачі дослідження, охарактеризовано наукову новизну, розкрито практичне значення отриманих результатів.

У першому розділі „Методичні підходи до визначення економічної ефективності інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі проведено аналіз рекомендацій ICAO щодо економічних аспектів впровадження системи CNS/ATM. Наводяться дані про сучасний стан та перспективи реалізації концепції CNS/ATM в Україні. Розглянуто укомплектованість аеронавігаційної галузі засобами звязку, навігації, спостереження та управління повітряним рухом.

Невід’ємною рисою планування потоку інвестицій, поточних витрат і потоку надходжень у передінвестиційній фазі проекту є інформаційна невизначеність, яка викликає неминучий ризик під час прийняття інвестиційних рішень. На сьогодні не існує кількісних методів, які б гарантували досягнення оптимального інвестиційного рішення в умовах невизначеності. Натомість застосовуються різноманітні методи й алгоритми, серед яких наступні.

1. Аналітичні методи. До них можна віднести: метод сценаріїв; метод використання аналогів; метод експертних оцінок; метод дерева рішень.

2.   Кількісні методи, а саме: методи, в яких використовується теорія імовірності і математична статистика; методи математичного та імітаційного моделювання, в тому числі, методи теорії ігор; методи, що базуються на використанні теорії нечітких множин і нечіткої логіки.

Взагалі, аналітичні методи дозволяють отримати тільки загальну оцінку, тому їх доцільно використовувати як складову частину більш точних методів. Завдання кількісної оцінки ефективності набагато складніше у порівнянні з аналітичними підходами, в першу чергу, необхідністю отримання статистичної інформації про обєкт та процес дослідження, а також  представлення дії факторів впливу в кількісному вигляді.

В дисертаційній роботі розглянуті основні властивості вищезазначених методів стосовно подолання невизначеності даних передінвестиційної фази проекту. Зокрема, підкреслено, що стохастична невизначеність характеризується певною обмеженістю, наприклад, за її допомогою не можна виразити лінгвістичну невизначеність.

У фінансовому менеджменті часто дуже важко визначити і розмежувати стани ринку, що пояснюється не випадковою природою процесів, що відбуваються. Опис інвестиційних стратегій за допомогою нечітких множин дозволяє оминути подібний розподіл, оскільки не існує чітких границь між елементами множин. Нечіткі множини дозволяють враховувати особисті риси ОСПР, а також за допомогою функції належності – невпевненість експерта під час проведення оцінок.

Вважається, що моделі з нечіткою логікою потрібно застосовувати у випадку розгляду складних і важко формалізуємих процесів, до яких належить й інвестування в аеронавігаційній системі.

Головним результатом аналізу методів оцінки інвестиційних проектів може бути висновок про те, що за відсутності необхідного обсягу статистичних даних та високого рівня невизначеності, обумовленого внутрішніми та зовнішніми факторами економічного, політичного та соціального характеру, доцільно застосовувати методи, що використовують теорію нечітких множин і нечіткої логіки.

Аналіз документів щодо розвитку аеронавігаційної системи України свідчить про те, що одним з вагомих елементів системи CNS/ATM запланованих до впровадження у найближчому майбутньому є мережа збору, обробки та розповсюдження даних спостереження. Функціонування такої мережі надає ряд переваг, серед яких головною є підвищення пропускної спроможності повітряного простору України, що дозволяє отримати економічний ефект.

У другому розділі Нечіткий опис задачі оцінки ефективності інвестиційного проекту наводяться формули для оцінки параметрів економічної ефективності інвестиційних проектів, характеризується доцільність використання нечітких множин і  нечіткої логіки для розв’язку задач прийняття рішень в аеронавігації, розглядаються основи апарату нечіткої логіки.

Оцінки параметрів ефективності можна отримати в результаті розробки відповідних проектів колективом фахівців, для чого потрібно витратити значний обсяг часу і коштів. Подібні витрати на передінвестиційному етапі є надлишковими і неефективними.   Тому розглянемо можливість подолання даного обмеження за допомогою використання нечітких множин.

Нечітка множина  визначається як множина впорядкованих пар чи кортежів виду , де x –елемент деякої універсальної множини Х;  - функція належності, що ставить у відповідність кожному елементу х  Х число з інтервалу [0, 1].

Вибір конкретної функції належності проводиться експертами за апріорною інформацією чи на підставі особистих уявлень. Враховуючи відсутність рекомендацій щодо вибору ФН в економічних задачах, обґрунтована необхідність дослідження доцільності застосування основних типів функцій належності для опису базових показників: обсягів інвестування, надходжень та витрат, норми дисконтування.

На прикладі застосування основних типів функцій належності для оцінки NPV в середовищі MATLAB робиться висновок про те, що ФН результату зберігає форму вихідних величин; за формою сигмоїдна ФН близька до трикутної ФН, дзвіноподібна ФН –до трапецеподібної ФН. Заміна неперервних сигмоїдної та дзвіноподібної ФН на відповідно трикутну та трапецієподібну ФН не призводить до суттєвих похибок в оцінці NPV. За відсутністю додаткової інформації про ФН перевага надається функції належності трикутного типу.

Пропонується також методика оцінки ризику інвестиційного проекту в нечіткій формі. Ризик знаходиться як відношення площі  під функцією належності, що лежить нижче від порогу, за яким проект вважається прийнятним, до загальної площі  під ФН () NPV, рис. 1

.    

Рис. 1. До визначення ризику інвестиційного проекту

 Поріг, що відокремлює успішні значення NPV від несприятливих, будемо переміщувати вздовж осі абсцис для отримання інформації про характер зміни ризику в межах інтервалу . В результаті можна отримати графік залежності ризику проекту від порогового значення NPV (рис. 2).

Рис. 2. Графік залежності ризику проекту від порогового значення NPV для трикутної ФН NPV

У третьому розділі Методологія визначення надходжень від впровадження елементів системи CNS/ATMобґрунтовується економічна доцільність впровадження елемента системи CNS/ATM на прикладі мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження.

 Надходження в аеронавігаційну систему переважно формуються за рахунок зборів за аеронавігаційне обслуговування польотів. За останні  роки в Україні спостерігалось значне зростання обсягу всіх видів польотів. Цей процес повинен супроводжуватися відповідним зростанням пропускної здатності повітряного простору за рахунок інноваційної діяльності з метою утримання затримок польоту з вини аеронавігаційного обслуговування в межах 1 хвилини. Економічний ефект від впровадження мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження створюється за рахунок збереження існуючого рівня затримок в умовах зростання обсягу польотів.

Для оцінки ефективності впровадження мережі необхідно визначитися з витратами на її створення, вартістю однієї хвилини затримки польоту, провести прогнозний аналіз кількості авіаперевезень і рівня затримок на період горизонту проекту.

За результатом експертного опитування фахівців ДП „Украерорух” проведена оцінка рівня витрат на створення та експлуатацію мережі. Головним елементом мережі є апаратура перетворення та розповсюдження радіолокаційних повідомлень RMCDE. Загальна вартість 6 комплектів апаратури, необхідних для функціонування мережі становить приблизно 3 960 000 €.  Додаткові витрати на обладнання в одному центрі управління повітряним рухом (УПР) складають 30 000 €, для всіх центрів – 000 €. Вартість системи контролю та управління мережею дорівнює 120 000 €. Сукупний приблизний обсяг інвестицій в мережу збору, обробки та розповсюдження даних спостереження складає 4 308 000 €.

На рис. 3. представлена динаміка зростання кількості польотів у повітряному просторі України в 1996 –роках. У порівнянні з 2002 – 2005 роками Національний план конвергенції та імплементації (LCIPD-2004) містить більш стриманий прогноз росту кількості польотів, табл. 1.

Таблиця 1.

Прогноз росту кількості польотів в Україні (LCIPD-2004)

Рік

2006

2008

2010

Кількість польотів/кількість польотів за попередній рік, %

,7

,4

,4

,3

,3

Плановий початок інвестування в мережу –рік. Горизонт інвестиційного проекту становить 2006 – роки. Для прогнозу обсягу внутрішніх польотів на найближчі роки використовувалася регресійна залежність між ВВП та кількістю внутрішніх польотів. В цілях уникнення занадто оптимістичних оцінок надалі передбачається поступове зменшення темпів росту до 6% в 2014 році.

 Рис.3.  Динаміка зростання кількості польотів в Україні

За початковий рівень зростання кількості міжнародних та транзитних польотів прийнято показники 2005 року. Також передбачено поступове зменшення темпів росту до 5% для міжнародних польотів та 7% для транзитних польотів в 2014 році.

Прогнозні значення обсягу польотів за видами наведені на рис. 4.

 Рис. 4. Прогноз обсягу польотів в Україні за видами

Метод визначення рівня затримок із застосуванням моделі „затримок-попиту” при збільшенні кількості польотів розроблений за замовленням EUROCONTROL. Обробка статистичних даних залежності часу затримок від кількості польотів за день для центру УПР в Мадриді показала задовільну точність наближення як логарифмічною, так і лінійною залежностями (рис. 5). Як видно з графіків, збільшення завантаження повітряного простору призводить до зростання рівня затримок.

Для України, враховуючи меншу інтенсивність польотів, коефіцієнт  у нечіткій формі приймає на один порядок менші значення. Трикутній ФН коефіцієнта       відповідають   три   варіанти   розвитку   подій:   низький,

Рис. 5. Апроксимація статистичних даних затримки ПС з вини УПР

середній та високий рівні затримки. Стала  в лінійній залежності знаходиться, виходячи зі значення кількості польотів в 2005 року, існуючого рівня затримки польоту 0,75 хвилини та значень . За даними показниками зроблений прогноз низького, середнього та високого рівнів затримки польоту з вини УПР до 2014 року (рис. 6).

Рис. 6. Прогноз низького, середнього та високого рівнів затримки польоту з вини УПР

Існує оцінка вартості однієї хвилини затримки з провини аеронавігації для Європи на рівні €39,4 з інтервалом значень від €22 до €48,6. Значення вартості затримки €22 визначено такою авторитетною організацією, як IATA. В даній роботі вартість однієї хвилини затримки вибрана наближеною до оцінки IATA і представлена у вигляді нечіткого числа з трикутною ФН .

Надходження за -ий етап інвестиційного проекту знаходяться як добуток у нечіткій формі середнього значення затримки польотів , загальної кількості польотів  і вартості однієї хвилини затримки

    ,    

де індекси н(с,в) відповідно позначають низький, середній та високий рівень затримок.

У четвертому розділі Оцінка ефективності інвестиційного проекту на прикладі мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження” проведена оцінка чистого дисконтованого доходу NPV, дисконтованого терміну окупності, внутрішньої норми рентабельності та ризику проекту за варіантами реалізації проекту для низького, середнього та високого рівнів надходжень.

Фінансовий аналіз включає наступні методи визначення ставки дисконтування: метод оцінки капітальних активів (CAPM – capital asset pricing model), метод вартості капіталу (WACC –weighted average cost of capital), метод кумулятивної побудови. Аналіз особливостей дисконтування інвестиційного проекту, що розглядається, свідчить про можливість застосування методу вартості капіталу.

За оцінками фахівців ДП „Украерорух” інвестування в мережу збору, обробки та розповсюдження даних спостереження відбудеться за рахунок власних коштів. У випадку часткового використання запозичених коштів ДП „Украерорух” має досвід роботи з ЄБРР, кредити якого базуються на ставці LIBOR плюс деякий відсоток. Загальна вартість кредитів ЄБРР не перевищує 10%. У зв’язку з довготривалим горизонтом проекту, під час якого важко передбачити рівень інфляції, доцільно користуватися реальною ставкою дисконтування.

 У суспільному секторі економіки, до якого наближається діяльність ДП „Украерорух”, на відміну від фінансового, приймається деяка загальна ставка, наприклад ставка Світового банку, що також базується на ставці LIBOR (Лондонський міжбанківський кредитний курс) і перевищує її на 2-6%. Тому, і у випадку використання власних коштів, і при залученні запозичених коштів за середнє значення ставки дисконтування можна прийняти 10%. Представляючи ставку дисконтування нечітким числом з трикутною функцією належності, за нижню границю прийнято 7% (відповідає мінімальному реальному відсотку запозичень), а за верхню – 13% (відповідає доходності державних цінних паперів).

Згідно до експертного опитування фахівців ДП „Украерорух”, інвестування проекту доцільно проводити протягом трьох років в частинах 20%-40%-20%. З огляду на те, що основною метою оцінки параметрів ефективності інвестиційного проекту є надання ОСПР найбільш повної інформації щодо можливих варіантів реалізації проекту та очікуваних результатів, запропоновано наступні терміни та обсяги інвестицій:

  1.  100% коштів інвестувати протягом року (введення в дію мережі в 5 районних  центрах  польотної  інформації  та  центрі  УПР в  м. Дніпропетровськ);
  2.  34,1% коштів інвестувати протягом першого року (у Київський та Сімферопольський районні центри) та 65,9% коштів –у наступному році (в Одеський, Львівський, Харківський районні центри та центр  УПР в  м. Дніпропетровськ);
  3.  інвестувати кошти протягом трьох років, а саме:

а) 34,1%  коштів у перший рік  (у Київський та Сімферопольський районні центри),  33,5% коштів у другий рік (в Одеський районний центр та центр  УПР в м. Дніпропетровськ), 32,4% коштів протягом третього року (у Львівський та Харківський районні центри);

б) 17,4% коштів у перший рік  (у Київський районний центр),  50,2% коштів у другий рік (у Сімферопольський, Одеський районні центри та центр  УПР в  м. Дніпропетровськ), 32,4% коштів у третій рік (у Львівський та Харківський районні центри).

Наведена в повному обсязі в дисертації методика оцінки ефективності інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі включає наступне:

  1.  Збір вихідних даних, що потребує визначення: горизонту проекту з поділом на етапи; загального обсягу інвестицій, часток коштів та термінів капіталовкладень за етапами, виділенням обсягу власних і запозичених коштів; даних для обчислення надходжень за етапами реалізації проекту. Представлення вихідних даних для розрахунку параметрів ефективності в нечіткій формі із зазначенням типу функції належності;
  2.  Розрахунок параметрів ефективності проекту; 

2.1) Чистий дисконтований дохід визначається для варіантів інвестиційних проектів, що розглядаються, та прогнозних рівнів затримок польотів, яким відповідать значення надходжень коштів. Результати розрахунків представляються у формі графіків функцій належності NPV за етапами проекту; 

2.2) Термін окупності варіанту проекту знаходиться шляхом пошуку етапу проекту, в якому NPV змінює свій знак з негативного на позитивний;

2.3) Визначення внутрішньої норми рентабельності в нечіткій формі відбувається шляхом послідовного підвищення норми дисконтування до значення, при якому на кінець терміну реалізації проекту, чистий дисконтований дохід дорівнює нулю;

3) Розрахунок залежності ризику проекту від порогового значення NPV і побудова графіків, які використовуються для прогнозу значення NPV з прийнятним рівнем ризику;

4) Приведення параметрів ефективності до звичайної форми, вивід результатів.

Результати оцінки параметрів ефективності для середнього рівня надходжень, що є найбільш очікуваним, станом на 2014 рік представлені в табл. 2., рис. 7, рис. 8.

Таблиця 2.

Оцінка параметрів ефективності проекту для середнього рівня надходжень

Показники

Варіант  1

Варіант  2

Варіант 3а

Варіант 3б

NPV, млн. грн.

620

610

555

IRR, %

46

45

, міс.

23

23

Рис. 7. Оцінка  NPV  для  середнього  рівня  надходжень  у  випадку інвестицій  протягом  трьох років (варіант 3а)

 Рис. 8. Графіки залежності ризику проекту за середнього рівня надходжень від порогового значення NPV

Порівняння параметрів ефективності для варіантів реалізації проекту свідчить про наступне. Дисконтований термін окупності та внутрішня норма рентабельності мало відрізняються для всіх схем інвестування. Значення NPV та ризику проекту погіршуються при збільшенні терміну інвестування від одного до трьох років. Проведений аналіз свідчить про низький рівень ризику проекту при реалізації сценаріїв з середнім та високим рівнями надходжень. У випадку практично нульового зростання обсягу польотів (варіант низького рівня надходжень) впровадження мережі є недоцільним.  

ВИСНОВКИ

В дисертаційній роботі розв’язана актуальна науково-практична задача оцінки параметрів інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі, а саме, інвестиційних проектів щодо впровадження новітніх технологій аеронавігаційного обслуговування польотів в рамках системи CNS/ATM  на прикладі мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження, що має істотне значення для підвищення пропускної здатності повітряного простору України та збільшення прибутку авіапідприємств.  

За допомогою розроблених, з урахуванням специфіки аеронавігації, алгоритмів і програм, побудованих із застосуванням теорії нечітких множин, ОСПР надається інформація, що містить науково обґрунтовані оцінки параметрів інвестиційного проекту.

Результати роботи дозволяють зробити наступні висновки та рекомендації.

. Поетапне впровадження елементів системи CNS/ATM в Україні дає можливість забезпечити зростання обсягу польотів при заданих рівнях безпеки і регулярності, і, таким чином, досягти більш високих економічних результатів цивільної авіації країни, в тому числі аеронавігаційної системи.

. Прогнозування параметрів проекту на передінвестиційному етапі сприяє підвищенню ефективності інноваційної діяльності в аеронавігаційній системі. Проте безпосередня оцінка параметрів інвестиційного проекту за відомими формулами обмежується невизначеністю даних, в тому числі, стосовно надходжень за проектом. Відсутність або недостатня кількість статистичних даних стримує застосування методів, що базуються на використанні математичної статистики та теорії імовірності. Використання значних коштів на подолання вказаних труднощів на етапі прийняття рішення не є доцільним. В даних умовах рекомендується застосовувати нечіткий опис задачі оцінки параметрів інвестиційного проекту, що спирається на уявлення фахівців, які подаються на якісному рівні у вербальній формі чи у кількісному вимірі.

. Проведено моделювання впливу на оцінку NPV проекту основних типів ФН інвестицій, надходжень, витрат та норми дисконтування. Встановлено, що заміна неперервних сигмоїдної та дзіноподібної ФН на відповідно трикутну та трапецієподібну ФН не призводить до суттєвих похибок в оцінці NPV.

. Запропонований алгоритм оцінки ризику проекту на основі співставлення площі під функцією належності NPV, що лежить нижче порогового значення успішності проекту, та загальної площі, що відповідає не нульовим значенням ФН NPV. Алгоритм характеризується простотою,  прозорістю дій і може використовуватися для оцінки ризику інвестиційних проектів в сфері фінансів та економіки.

 . В умовах швидкого росту обсягу польотів у повітряному просторі України для визначення економічної ефективності імплементації елементів системи CNS/ATM доцільно застосувати модель затримок-попиту, за якою прогнозується збільшення середнього значення затримки польоту з причини аеронавігаційного обслуговування як функції  зростання обсягу польотів.

 . Результати аналізу обсягу польотів у повітряному просторі України можуть служити обґрунтуванням терміну впровадження інновацій з метою  збільшення пропускної спроможності повітряного простору. Відмова чи запізніле впровадження елементів системи CNS/ATM в кінцевому підсумку призведе до стагнації обсягу польотів, в першу чергу, транзитних, а також фінансових втрат підприємств цивільної авіації.

 . На основі статистичних даних про обсяг польотів в минулі роки зроблений прогноз росту кількості польотів на період 2006-2014 роки. З урахуванням невизначеності стосовно прогнозу затримок польоту в 2006-2014 роках, використовуються три можливих рівні затримок: низький, середній та високий, які представлені у нечіткій формі. З урахуванням впливу внутрішніх та зовнішніх факторів також нечіткою множиною представлена вартість однієї хвилини затримки на вказаний період.

 . Інвестиційні проекти в аеронавігаційній системі країни, як правило, спрямовані на заміну існуючої апаратури чи на впровадження апробованих технологій обслуговування. Вказані інвестиції, на відміну від фінансового сектора економіки, характеризуються низьким рівнем ризику. Дисконтну ставку доцільно визначати методом вартості капіталу WACC. За середнє значення ставки дисконтування можна прийняти 10%. У нечіткій формі границі функції належності дисконтної ставки охоплюють як мінімальний реальний відсоток запозичень, так і доходність державних цінних паперів.

 . Оскільки ДП „Украерорух” на найближчі роки не планує впровадження інших елементів системи CNS/ATM крім мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження, порівняльну базу склали не різні інноваційні проекти, а варіанти реалізації одного проекту. Розглядалися інвестиції протягом одного, двох та трьох років. За критерії поділу коштів прийнято першочерговість введення в дію мережі в центрах УПР з найвищою інтенсивністю польотів та виділення сум, достатніх для завершення робіт в сегменті мережі протягом першої половини року.

 . Проведена оцінка NPV, дисконтованого терміну окупності, внутрішньої норми рентабельності та ризику проекту за варіантами реалізації проекту для низького, середнього та високого рівнів надходжень. Низькому рівню надходжень відповідає стагнація обсягу польотів у повітряному просторі України в період 2006-2014 років. Середньому –суттєве зниження темпів росту обсягу польотів у порівнянні з періодом 2002-2005 років. Високому –збереження приросту обсягу польотів, що спостерігався в 2002-2005 роках, з подальшим поступовим зниженням темпів зростання до 2014 року включно. Результати оцінки параметрів інвестиційного проекту для низького обсягу надходжень є неприйнятними, що свідчить про недоцільність інвестицій і надлишковість мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження для аеронавігаційної системи. За середнім і високим рівнями надходжень, що відповідають поступальному розвитку цивільної авіації України і є найбільш імовірними, результати оцінки параметрів проекту є позитивними для всіх варіантів реалізації.

. В подальших дослідженнях доцільно розробити механізми оцінки ефективності інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі з урахуванням підвищення рівня безпеки польотів.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

Статті у наукових фахових виданнях

1. Скопинцев Ю.В., Сибрук Л.В. Эконометрические методы оценки рисков внедрения систем CNS/ATM в Украине/ Проблеми інформатизації та управління. Випуск 8. –К.: НАУ, 2003, с. 55-59.

2. Сібрук В.Л. Аналіз тенденцій росту обсягу повітряного руху в Україні/ Проблеми системного підходу в економіці: Випуск 7.- К.: НАУ, 2004, с. 107-112.

3. Сібрук В.Л. Економічні аспекти впровадження мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження за повітряним рухом/ Проблеми системного підходу в економіці: Вип. 10.- К.: НАУ, 2005, с. 81-87.

4. Сібрук В.Л. Оцінка рівня затримок польотів в умовах росту повітряного руху в Україні/ Проблеми системного підходу в економіці: Випуск 12.- К.: НАУ, 2005, с. 40-44.

. Сібрук В.Л. Вибір дисконтної ставки для інвестиційних проектів в аеронавігаційній галузі/ Проблеми системного підходу в економіці: Випуск 13.- К.: НАУ, 2005, с. 22-25.

6. Сібрук В.Л. Оцінка у нечіткій формі чистого дисконтованого доходу інвестиційного проекту впровадження мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження/ Проблеми системного підходу в економіці: Випуск 12.- К.: НАУ, 2005, с. 131-136.

Матеріали конференцій і тези доповідей

7. Сибрук В.Л. Экономические аспекты развития системы аэронавигационного обслуживания полетов в Украине/ Наука і молодь, зб. наук. праць МНК студ. та молодих вчених „Політ-2003”.- К.: НАУ, 2003, с. 497-500.

8. Сібрук В.Л. Аналіз економічних аспектів впровадження мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження/ Політ, мат. IV Міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених. –К.: НАУ, 2004, с. 295.

АНОТАЦІЯ

Сібрук В.Л. Оцінка ефективності інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.07.04 –економіка транспорту і зв’язку. –Національний авіаційний університет, Київ, 2006.

В дисертаційній роботі розроблена методика оцінки ефективності інвестиційних проектів в аеронавігаційній системі, яка опрацьована на прикладі мережі збору, обробки та розповсюдження даних спостереження. За розробленими комп’ютерними програмами отримані оцінки параметрів ефективності варіантів інвестиційного проекту в нечіткій формі та зібрана необхідна інформація для особи, що приймає рішення про інвестування.

Запропонований алгоритм оцінки ризику інвестиційного проекту на основі нечіткого опису чистого дисконтованого доходу.

Удосконалено модель „затримок-попиту” для прогнозування рівня затримок польоту з провини аеронавігаційного обслуговування як функції обсягу повітряного руху за рахунок нечіткого опису.

Матеріали дисертаційної роботи впроваджені в Державній службі України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації.

Ключові слова: інвестиційний проект, аеронавігаційна система, оцінка ефективності, нечітка множина.

АННОТАЦИЯ

Сібрук В.Л. Оценка эффективности инвестиционных проектов в аэронавигационной системе. –Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.07.04 –экономика транспорта и связи. – Национальный авиационный университет, Киев, 2006.

В диссертационной работе разработана методика оценки эффективности инвестиционных проектов в аэронавигационной системе, апробированная на  примере сети сбора, обработки и распределения данных наблюдения. 

Проведен анализ методов оценки эффективности инвестиционных проектов, в том числе, методов, рекомендованных ICAO для системы  CNS/ATM. В связи с неопределенностью исходных данных для расчета параметров эффективности инвестиционного проекта в работе использован аппарат нечетких множеств и нечеткой логики, проведено математическое моделирование для обоснования выбора функции принадлежности величин в нечеткой форме.

Предложено использовать модель „задержек-спроса” для определения доходов на этапах реализации инвестиционных проектов по внедрению элементов системы CNS/ATM. На основании статистических данных о воздушном движении в предыдущие годы сделан прогноз роста количества полетов на период 2006-20014 годы. С помощью усовершенствованной модели „задержек-спроса” был произведен прогноз уровня задержек полета по вине аэронавигационного обслуживания в функции объема воздушного движения для трех возможных уровней задержек: низкого, среднего и высокого в нечетком виде. С учетом влияния внутренних и внешних факторов также в виде нечеткого множества представлена стоимость одной минуты задержки на указанный период.

Рассмотрены четыре варианта реализации инвестиционного проекта по внедрению сети сбора, обработки и распределения данных наблюдения при инвестициях  в течении одного, двух и трех лет. Критерием распределения денежных средств является первоочередность введения в эксплуатацию сети в центрах УВД с наибольшей интенсивностью полетов.

Предложен алгоритм оценки риска инвестиционного проекта на основании сопоставления площади под функцией принадлежности чистого дисконтированного дохода при недостаточной прибыльности проекта к общей площади ненулевых значений NPV.

Проанализированы методы определения ставки дисконтирования. Дисконтную ставку инвестиционных проектов в аэронавигационной  системе целесообразно вычислять по методу WACC. Для проекта внедрения сети предлагается среднее значение ставки дисконтирования равное 10%.

В компактном виде представлены методика оценки эффективности инвестиционных проектов в аэронавигационной системе и алгоритм вычисления параметров эффективности. 

На основании разработанных компьютерных программ в среде MATLAB получены в нечеткой форме оценки параметров эффективности: чистого дисконтированного дохода, периода окупаемости, внутренней нормы рентабельности для вариантов инвестиционного проекта. После дефазификации, данные обобщены для представления лицу, принимающему решение об инвестировании.  Лучшими показателями обладают варианты инвестиционного проекта для инвестиций протяженностью 3 года.

Материалы диссертационной работы внедрены в Департаменте аэронавигационного обеспечения Государственной службы Украины по надзору за обеспечением безопасности авиации.

Ключевые слова: инвестиционный проект, аэронавигационная система, оценка эффективности, нечеткое множество.

SUMMARY

Sibruk V.L. Estimation of investment projects efficiency in air navigation system –Manuscript.

The theses is present for the scientific degree of candidate of economic sciences according to speciality 08.07.04 - Economics of transport and communication. – National aviation university, Kyiv, 2006.

The methodic of estimation of investment projects efficiency in air navigation system is developed. It was realized on example of surveillance data collection, processing and distribution network. Four variants of network construction were considered. In computer programs of projects parameters estimation the fuzzy representation of quantities was used. Values of project parameters are delivered to decision making person.

Algorithm of project risk estimation is grounded on fuzzy representation of net present value. Also “Delays-demand” model for forecasting of flight delay level, because of air navigation service was renovated due to using fuzzy conception.

The methodic of estimation of investment projects efficiency in air navigation on example of surveillance data collection, processing and distribution network was implemented by Ukrainian State Air Department on air traffic safety inspection.

The key words: investment project, air navigation system, estimation of efficiency, fuzzy set.




1. Work if they disgree with recommendtion
2. задание продать 100 тушей за 24 часа
3. тематика БВС ТИФК анатомия БЖД психология литература ин
4. Пожарно-тактические занятия
5. Внешнеэкономическая деятельность нефтяных предприятий
6. Защита прав авторов и правообладателе
7. Реферат- Ротавирусы информация
8. КОНТРОЛЬНАЯ РАБОТА по дисциплине Экономическая оценка инвестиций
9. Тема Програмне забезпечення АІС Мета Оволодіння технологією побудови електронних таблиць для р
10. Писатели XIX века- Чарльз Диккенс (1812-1870)
11. Проектирование технологических процессов восстановления детале
12. Материалистическое понимание истории в марксизме
13. Тема роботи- Розробка кількісних ймовірнісних моделей прийняття рішень засобами табличного процесора MS Exce
14. ТЕМА АВТОМАТИЧНОГО УПРАВЛІННЯ ТЕХНОЛОГІЧНИМ ПРОЦЕСОМ ПЕРЕРОБКИ ВУГІЛЛЯ У ПІРОЛІЗНИЙ ГАЗ 05
15. Сильное гражданское общество ~ основа успешного развития региона п
16. Экологические проблемы
17. Составление бизнес-Плана для интернет-Кафе Fleur De Lis
18. тема административного права
19. УТВЕРЖДАЮ Председатель Правления Региональной общественной организации Новосибирская областная феде
20. перший підготовчий етап процесу особистого продажу на якому торговий агент виділяє із загальної маси поку