У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Цивільний захист ЦЗ студентами заочної форми навчання

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

"ХАРКІВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ"

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ З ДИСЦИПЛІНИ

"ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ" 

для студентів технічних спеціальностей

заочної форми навчання

2013

ВСТУП

Дані методичні вказівки встановлюють обсяг та основний зміст виконання програми «Цивільний захист» (ЦЗ) студентами заочної форми навчання.

Знання основних питань з даної дисципліни є необхідними для спеціаліста у будь-якій галузі виробництва.

Навчальна дисципліна «Цивільний захист» є нормативною і включається в навчальні плани як самостійна дисципліна обов’язкового вибору. Вона зберігає свою самостійність за будь-якої організаційної структури вищого навчального закладу [1].

Метою вивчення дисципліни є формування у студентів здатності вирішувати складні задачі й приймати продуктивні рішення у сфері цивільного захисту (ЦЗ), з урахуванням особливостей майбутньої професійної діяльності випускників.

У процесі опанування навчальним матеріалом студенти виконують розрахунково-графічну роботу з питань моделювання сценаріїв виникнення і розвитку надзвичайних ситуацій (НС), прогнозування наслідків їхнього впливу на адміністративні територіальні одиниці (АТО), об’єкти господарювання (ОГ) та населення, що мешкає поблизу, відповідно до профілю підготовки ВНЗ. Форма підсумкового контролю знань – диференційований залік.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

При висвітленні питань з цивільного захисту у контрольних роботах необхідно керуватися наступними принципами:

  1.  систематизувати та розширити теоретичні знання, навчитися застосовувати отримані знання та навички при розробленні конкретних організаційних та інженерно-технічних заходів за умов надзвичайних ситуацій;
  2.  придбати навички самостійного опрацювання питань захисту населення у надзвичайних ситуаціях, стійкості роботи об’єктів народного господарювання та їх елементів, а також заходів у цьому напрямку;
  3.  спрямувати розробку питань цивільного захисту на прийняття конкретних інженерних (конструкторських, технологічних, економічних, фінансових, організаційних) рішень та визначення заходів із захисту робітників та службовців за умов надзвичайних ситуацій, забезпечення стійкості роботи об’єкта господарювання, його елементів, використання техніки, яка проектується, і т. ін.

Правила оформлення контрольної роботи

Номер варіанту контрольної роботи відповідає порядковому номеру студента у списку групи.

Контрольна робота складається з двох частин:

  1.  Теоретичне питання
  2.  Розрахунково-графічна робота

Контрольна робота повинна бути оформлена 14-м шрифтом Times New Roman через 1,5 інтервали (формат А4), українською або російською мовою (за узгодженням з деканом факультету та зав. кафедрою відповідної кафедри).

Обсяг теоретичного питання – 4-6 сторінок. По тексту повинні бути наведені посилання на літературу […].

Розрахунково-графічне завдання включає в себе вирішення двох задач по визначенню меж зон руйнувань при вибуху бензину і пропану (див. розділ 2). Кожне вирішене завдання розрахунково-графічної роботи повинно містити висновки.

2. ІНДИВІДУАЛЬНІ РОЗРАХУНКОВІ ЗАВДАННЯ

2.І. Визначення меж зон руйнувань при вибуху бензину і пропану

Оцінювання стійкості роботи об’єкта народного господарювання (ОНГ) у НС може бути виконане за допомогою моделювання ураження (характер руйнувань, пожежі, ураження робітників та службовців об’єкта) у разі впливу вражаючих факторів за допомогою використання розрахункових даних.

ОНГ складається із будинків, споруд, агрегатів, комунікацій та інших елементів, які у сукупності являють собою інженерно–технічний комплекс. Елементи об’єкта не є однаковими за міцністю, тому їх опірність впливу вражаючих факторів різна: одні руйнуються сильніше, інші – менше, або зовсім залишаються незруйнованими. Тому стійкість обєкта у цілому визначається стійкістю кожного елемента окремо. Аналіз уразливості об’єкта передбачає обов’язкове оцінювання ролі та значення кожного елемента, від якого в тій чи іншій мірі залежить функціонування підприємства в умовах НС.

Захист від ударної хвилі, як правило, приймається визначеним. Ударна хвиля уражає людей, руйнує або ушкоджує споруди, будівлі, обладнання,техніку та майно. Визначають чотири зони руйнування. Ступінь руйнування будинка, споруди чи обладнання у разі впливу ударної хвилі, головним чином, визначається максимальним надлишковим тиском у фронті ударної хвилі, кПа.

Характеристика ступенів руйнувань споруд

Рис. 2.1.1 Зони руйнувань споруд під дією ударної хвилі

Зона повних руйнувань. Характеризується максимальним надлишковим тиском у фронті ударної хвилі більше, ніж 50 кПа і руйнуванням або сильною деформацією всіх несучих конструкцій і елементів споруди, утворенням суцільних завалів. Повністю руйнуються житлові та виробничі споруди, протирадіаційні укриття (ПРУ), герметичні сховища поблизу центру вибуху.

Обладнання, засоби механізації і техніка відновленню не підлягають. На комунально–енергетичних мережах (КЕМ) та технологічних трубопроводах – пошкодження кабелів, руйнування значних ділянок трубопроводів.

Зона сильних руйнувань має надлишковий тиск у межах від 30 до 50кПа. В будівлях та спорудах значна деформація несучих конструкцій, зруйнована більша частина перекриттів та стін.Відновлення можливо, але недоцільно, тому що зведеться до нової відбудови. Обладнання та механізми в більшості зруйновані. Окремі деталі та вузли обладнання можливо використовувати як запасні частини. На КЕМ та трубопроводах деформація та розриви є тільки на окремих ділянках підземних мереж.

Зона середніх руйнувань характеризується надлишковим тиском від 20 до 30кПа. В будівлях та спорудах зруйновані другорядні конструкції (легкі стіни, перегородки, дахи, вікна, двері). Можливі тріщини в зовнішніх стінах. Деформація окремих вузлів обладнання та техніки. На КЕМ деформовані окремі опори повітряних ліній електропередачі, пошкоджені технологічні трубопроводи. Для відновлення обєкта чи його елемента  необхідний капітальний ремонт.

Зона слабких руйнувань має максимальний надлишковий тиск у межах від 10 до 20кПа. В будівлях та спорудах руйнується частина внутрішніх перегородок, двері, вікна. Обладнання має незначну деформацію другорядних елементів. На КЕМ незначні руйнування. Для відновлення об’єкта (елемента) необхідний незначний ремонт.

Згідно з цими даними визначають ступінь руйнувань різних об’єктів, а також межі стійкості кожного їх елемента – надлишковий тиск, при якому елемент отримає таку ступінь руйнувань, коли можливе відновлення  зруйнованого елемента силами об’єкта і відновлення виробництва запланованої продукції в найбільш короткі строки. Це може бути у разі, коли елемент отримає середню ступінь руйнувань.

Завдання 2.1.1. На складі підприємства трапився вибух ємності з бензином, ємність резервуара Vємк. = …… м3, заповнення ємності бензином Vбенз. =……%, вміст бензину в паровій фазі, Vпар.бенз. = ...…% ,відстань до цеху .....м (вихідні дані приведені в табл. 2.1.1). Визначити максимальний надлишковий тиск, що утворився в результаті вибуху у зоні розташування об’єкта. Надати висновки стосовно зони руйнувань, в яку потрапляє об’єкт.

Таблиця 2.1.1    Вихідні дані до завдання

Показник

Варіанти

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

V ємн., м3

1000

1000

1500

1100

1200

1500

1300

1000

1100

1400

Заповнення

ємності бензином, %

70

75

50

60

65

70

64

73

78

55

Вміст бензину

у паровій фазі, %

2,0

2,5

3,0

2,0

2,5

3,0

2,0

2,0

3,0

2,5

Відстань до обєкта,м

200

250

200

300

250

150

200

300

200

200

Показник

Варіанти

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

V ємн., м3

1300

1100

1000

1200

1000

1200

1100

1200

1400

1300

Заповнення

ємності бензином, %

70

75

50

63

60

55

65

76

58

58

Вміст бензину

у паровій фазі, %

2,5

2,0

2,5

3,0

2,0

2,5

2,5

3,0

2,0

3,0

Відстань до обєкта, м

250

150

300

200

250

150

100

200

250

300

                                 

Розвязання 

1. Визначимо обсяг резервуара, заповненого парами бензину за формулою 2.1.1

Vпар. = Vємн. – Vбенз.,

(2.1.1)

де Vпар. – об’єм пару бензина в ємності, м3,

Vємн.   об’єм ємності, м3,

Vбенз.  об’єм бензина в ємності, м3, рівний ємності помноженій на відсоток її заповнення (Vємн%запов).

2. Визначимо об’єм бензина, який знаходиться в пароподібному стані за формулою 2.1.2.

Vбенз. пар. = Vпар.% /100,

(2.1.2)

де Vпар.% відсотковий вміст бензину, що знаходиться в пароподібному стані

3. Розраховують масу бензину Qбенз. (т), що знаходиться в пароподібному стані за формулою 2.1.3.

Qбенз. = Vбенз.парρ,

(2.1.3)

де ρ – щільність пару бензину, т/м3 (ρ=0.75т/м3).

4. За допомогою рис.2.1.2 визначимо максимально можливий надлишковий тиск Pмакс. (кПа) у районі обєкта на перехресті ординат  відстань , r (м)  і маса бензину Qбенз. (т) 

 Рисунок 2.1.2.– Залежність надлишкового тиску від маси зрідженого вуглеводневого газу та відстані до об’єкта при вибуху газоповітряної суміші

Висновки. При руйнуванні ємності з бензином надлишковий тиск на заданій відстані в районі цеху складає Pмакс., кПа. (Згідно з характеристикою ступенів руйнувань споруд побудувати діаграму впливу ударної хвилі на споруди (див. рис.1), де вказати зону, в яку потрапляє об’єкт. Запропонувати заходи щодо забезпечення захисту населення та устаткування при вибухах.

Завдання 2.1.2. Визначити надлишковий тиск, очікуваний в районі механічного цеху при вибуху ємності, в якій знаходиться Q т скрапленого пропану. Відстань від ємності до цеху – r, м (вихідні дані приведені в табл. 2.1.2). Надати висновки стосовно зони руйнувань, в яку потрапляє об’єкт, та стійкості цеху до впливу ударної хвилі, запропонувати заходи щодо ліквідації наслідків.

Таблиця 2.1.2 – Вихідні дані до завдання

Номер варианта

Відстань від ємності до цеху r, м

Маса

пропану, Q,т

Номер варианта

Відстань від ємності до цеху r, м

Маса

пропану Q,т

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

500

400

200

400

350

250

300

500

600

100

100

750

50

40

30

15

20

150

200

5

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

200

100

700

500

600

800

650

400

500

900

10

15

200

300

400

500

250

350

450

500

 Розвязання 

1. Визначимо радіус ,м, зони детонаційної хвилі,

                                                                                            (2.1.4)

де Q –маса скрапленого газу, т.

2. Розрахуємо радіус зони дії продуктів вибуху,м,

                                         r2 = 1,7 r1                                                         (2.1.5)

3. Визначимо відносну величину,

                                      ,                                                          (2.1.6)

де r3 – відстань від місця вибуху до об’єкта (його елементів), м.

4. Розрахуємо максимально можливий надлишковий тиск, кПа в районі обєкта (його елементів), м

при ,                                (2.1.7)

при ,.                                (2.1.8)

Висновок (дивись ЗАДАЧА 2.1.1).

  1.  ВАРІАНТИ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

Номер варіанту теоретичного питання і розрахунково-графічного завдання відповідає порядковому номеру студента у списку групи.

Варіант 1

  1.  Структура цивільної оборони в Україні. Керівництво та органи управління цивільною обороною в Україні.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 2

  1.  Основні заходи і засоби захисту населення і територій у надзвичайних ситуаціях.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 3

  1.  Надзвичайні ситуації природного характеру, захист населення від стихійних лих.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 4

  1.  Надзвичайні ситуації техногенного характеру, захист населення при хімічному ураженні.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 5

  1.  Надзвичайні ситуації техногенного характеру, захист населення при аварії на АЕС.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 6

  1.  Надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру, дії заручників у випадку терористичного нападу.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 7

  1.  Особливості впливу хімічно-небезпечних речовин на організм людини. Захист населення при хімічному ураженні.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 8

  1.  Основні засоби знезаражування при хімічному ураженні.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 9

  1.  Захист населення при радіоактивному забрудненні територій при аварії на АЕС.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 10

  1.  Аварії з викидом сильнодіючих отруйних речовин. Захист населення при хімічному ураженні.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 11

  1.  Засоби та сили, що залучаються для проведення рятівних та інших невідкладних робіт (РІНР) при хімічному, бактеріологічному та комбінованому ураженні.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 12

  1.  Застосування індивідуальних засобів захисту населення у надзвичайних ситуаціях.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 13

  1.  Застосування медичних засобів індивідуального захисту населення в надзвичайних ситуаціях.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 14

  1.  Характеристика колективних засобів захисту населення. Правила користування сховищами.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 15

  1.  Колективні засоби захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Проведення евакуаційних заходів.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 16

  1.  Організація медичної допомоги постраждалим у надзвичайних ситуаціях.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 17

  1.  Само- і взаємодопомога при травмах та ураженнях у надзвичайних ситуаціях.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 18

  1.  Основи проведення рятівних та інших невідкладних робіт (РІНР) у надзвичайних ситуаціях.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 19

  1.  Сили та засоби, які залучаються для проведення рятівних та інших невідкладних робіт (РІНР) при гасінні пожеж та порятунку людей з завалів та палаючих будинків.
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 20

  1.  Шляхи і способи підвищення стійкості роботи об’єкту господарювання (ОГ).
  2.  Розрахунково-графічне завдання.

Варіант 21

  1.  Навчання персоналу з питань цивільної оборони у випадку надзвичайних ситуацій.
  2.  Розрахунково-графічне завдання (варіант 1).

Варіант 22

  1.  Надзвичайні ситуації техногенного характеру: пожежо- та вибухонебезпечні об’єкти.
  2.  Розрахунково-графічне завдання (варіант 2).

Варіант 23

  1.  Ліквідація наслідків пожеж. Дії населення при пожежах.
  2.  Розрахунково-графічне завдання (варіант 3).

Варіант 24

  1.  Підготовка населення з питань цивільної оборони у випадку надзвичайних ситуацій.
  2.  Розрахунково-графічне завдання (варіант 4).

Варіант 25

  1.  Планування заходів цивільної оборони у випадку надзвичайних ситуацій на підприємстві.
  2.  Розрахунково-графічне завдання (варіант 5).

СПИСОК РЕМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

  1.  Закон «Про цивільну оборону України».– ВРУ №  297-ХІІ.– К.,1993.
  2.  Кулаков М. А. Цивільна оборона : навч. посіб. / М. А. Кулаков,   

Т. В. Кукленко, В. О. Ляпун, В. О. Мягкий. – Х. : Факт, 2008. – 312  с.

  1.  Стеблюк М. І. Цивільна оборона : підруч. -3-тє вид., перероб. і доп.

/ М. І. Стеблюк. – К.: Знання, 2004. – 490 с.

  1.  Депутат О. П. Цивільна оборона / О. П. Депутат, І. В. Коваленко,

І. С. Мужик.– Львів: Афіша, 2000. – 336 с.

  1.  Практикум із курсу «Цивільна оборона» /М. А. Кулаков, В. О. Ляпун,

Н. П. Мандрика та ін.; за ред. проф. В. В. Березуцького – Х.: Факт, 2007. –    120 с.

  1.  Демиденко Г. П. и др. Защита объектов народного хозяйства от оружия массового поражения : справ. /под ред. Г. П. Демиденко. 2-е изд., перераб. и доп. – К.: Вища шк., 1989. 287 с. 

PAGE   \* MERGEFORMAT 11




1. единого и всеобщего к разобщенной материи; к мистическиинтуитивному познанию высшего; к освобожден
2. Адміністративні стягнення
3. Тема- Анализ и планирование прибыли торгового предприятия Факультет Экономический
4. Еволюція світового господарства- історичний досвід XX ст
5. Самые богатые люди мира
6. Я не была исключением
7. Использование Интернет-ресурсов на уроках английского языка
8. социетес ~ общество и греческого логос ~ слово понятие учение
9. Ассоциация государств ЮгоВосточной Азии АСЕАН.html
10. Карточный долг
11. Муниципальное образование
12. тема- ДРЕВНЕРУССКАЯ ИКОНОПИСЬ выполнила- студентка гр
13. а человек должен любить приближенных Аллаха и испытывать чувство вражды по отношению к Его врагам.html
14. Комическое в тексте оригинала и перевода
15. Социалистический тип государства
16. Лекция 061400 ЭВОЛЮЦИЯ ПОНЯТИЙ ИНФОРМАЦИЯ И ДОКУМЕНТ
17. Реферат- Европа и Европейское сообщество
18. Лабораторная работа 1 Аттестация рабочих мест
19. Ухтинский государственный технический университет Кафедра ЭАТП Отчет- По Лаб
20. Утопизм эпохи Возрождения