Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Практична робота №6
Тема: Оцінювання якості людино-машинного інтерфейсу
План
Хід роботи
1. Критерії якості інтерфейса користувача
Існує чотири основних критерії якості будь-якого інтерфейсу, а саме:
· Швидкість роботи користувачів,
· Кількість людських помилок,
· Швидкість навчання,
· Суб'єктивне задоволення користувачів (мається на увазі, що відповідність інтерфейсу завданням користувача є невід'ємною властивістю інтерфейсу).
Швидкість виконання роботи є важливим критерієм ефективності інтерфейсу. У чистому вигляді цей критерій цінують досить рідко, але майже завжди він є вкрай бажаною складовою цілого. Будь-яка спроба якось збільшити продуктивність праці завжди зустрічається позитивно.
Тривалість виконання роботи користувачем складається з наступних складових частин:
- Тривалості сприйняття вихідної інформації;
- Тривалості інтелектуальної роботи (в сенсі - користувач думає, що він повинен зробити);
- Тривалості фізичних дій користувача;
- Тривалості реакції системи.
Тривалість сприйняття вихідної інформації в особливих коментарів не потребує, Користувач повинен уявити собі, яка інформація про виконувану завданню у нього існує, і в якому стані перебувають засоби, за допомогою яких він буде вирішувати це завдання. Основний час тут піде на зчитування показань системи.
Тривалість інтелектуальної роботи оцінюється тим, що взаємодія користувача з системою (не тільки комп'ютерної) складається з семи кроків:
1. Формування мети дій.
2. Визначення загальної спрямованості дій.
3. Визначення конкретних дій.
4. Виконання дій.
5. Сприйняття нового стану системи.
6. Інтерпретація стану системи
7. Оцінка результату.
2. Методи оцінки якості інтерфейса користувача
Очевидно, що користувальницький інтерфейс безпосередньо залежить від розв'язуваних програмним забезпеченням завдань, вхідних і вихідних даних, а проте при цьому існують значна свобода в тому, в якому вигляді всі ці дані будуть представлені користувачеві. Від того, наскільки користувальницький інтерфейс буде функціональний, зрозумілий і зручний кінцевому користувачу, великою мірою залежить успішність вирішення поставленої при проектуванні ПЗ.
На процес проектування користувальницького інтерфейсу, мабуть, набольшее вплив мають суб'єктивні уявлення проектувальника про зрозумілості, зручності та краси. Тому, велике значення має проблема оцінки якості для користувача інтерфейсу. Проводячи такі оцінки на ранніх етапах процесу проектування можна уникнути великої кількості помилок, прорахунків, неприйняття ПО кінцевими користувачами.
Існує цілий ряд підходів дозволяють оцінити якість для користувача інтерфейсу. В цілому всі методи можна розбити на дві великі групи: методи безпосередньо тестування інтерфейсу групою користувачів і методи без такого тестування, засновані на формальних розрахунках. І ті, й інші методи однаково застосовні як для оцінки інтерфейсу традиційного ПЗ, так і Web-додатків.
Вибір групи методів залежить, головним чином, від того, наскільки можливо безпосереднє тестування на тій чи іншій стадії виконання проекту та відведеного на таке тестування часу та бюджету. Важливо враховувати не тільки вартість самого проектування і розробки якісного і зручного для користувача інтерфейсу, але і можливих фінансових втрат, які неминучі, якщо інтерфейс недостатньо опрацьований або незручний у використанні.
Хоча оцінка якості користувальницького інтерфейсу процес досить суб'єктивний і важко формалізуються, можна з упевненістю стверджувати, що хороший інтерфейс повинен забезпечувати ефективну і продуктивну роботу користувача. Існує також і ряд критеріїв, яким повинен задовольняти якісний інтерфейс:
· Краще той інтерфейс, при якому час виконання завдання менше;
· Краще той інтерфейс, в якому число мимовільних помилок користувача менше;
· Неоднозначність у розумінні інтерфейсу повинна бути мінімальна;
· Необхідна висока стандартизація інтерфейсу;
· Обсяг введеної користувачем інформації повинен прагнути до мінімуму;
Як правило, інтерфейс будується для виконання якоїсь конкретної задачі, і в силу цього можна заздалегідь визначити мінімальну кількість інформації, яку користувач повинен ввести, щоб це завдання вирішити. Цей обсяг інформації є властивістю самого завдання і не залежить від вибору варіанта реалізації інтерфейсу, з цієї точки зору краще той варіант інтерфейсу, який не вимагає введення зайвої інформації, з іншого боку зрозуміло і те, що якщо нічого зайвого вводити не потрібно, то для поліпшення інтерфейсу потрібно шукати інші шляхи, ніж скорочення обсягу введених даних.
3. Робота з масивами даних
Масив - це тип даних, з даними цього типу повинні бути визначені операції. Які ж операції можна проводити з масивами? Масиви можна складати і порівнювати.
Складають масиви за допомогою стандартного оператора «+». Взагалі кажучи, цю операцію по відношенню до масивів точніше назвати об'єднанням. Якщо унас є два масиви, $ a і $ b, то результатом їх складання (об'єднання) буде масив$ c, що складається з елементів $a, до яких справа дописані елементи масиву $ b. Причому, якщо зустрічаються збігаються ключі, то в результуючий массив включається елемент з першого масиву, тобто з $a. Таким чином, якщо складаються масиви в мові PHP, від зміни місць доданків сума змінюється.
Приклад:
<?
$a = array("и"=>"Информатика",
"м"=>"Математика");
$b = array("и"=>"История","м"=>"Биология",
"ф"=>"Физика");
$c = $a + $b;
$d = $b + $a;
print_r($c);
/* получим: Array([и]=>Информатика
[м]=>Математика [ф]=>Физика) */
print_r($d);
/* получим: Array([и]=>История
[м]=>Биология [ф]=>Физика) */
?>
Порівнювати масиви можна, перевіряючи їх рівність чи нерівність або еквівалентність або не еквівалентність. Рівність масивів - це коли співпадають всі пари ключ / значення елементів масивів. Еквівалентність - коли крім рівності значень і ключів елементів потрібно ще, щоб елементи в обох масивах були записані в одному і тому ж порядку. Рівність значень в PHP позначається символом «==», а еквівалентність - символом «===».
Приклад:
<?
$a = array("и"=>"Информатика",
"м"=>"Математика");
$b = array("м"=>"Математика",
"и"=>"Информатика");
if ($a == $b) echo "Массивы равны и";
else echo "Массивы НЕ равны и ";
if ($a === $b) echo " эквивалентны";
else echo " НЕ эквивалентны";
// получим echo "Массивы равны и
НЕ эквивалентны"
?>
Далі розглянемо ще одну важливу операцію з масивом - підрахунок кількості його елементів. Для її реалізації в PHP є спеціальна функція - функція count.
Не раз вже ми використовували функцію count (), щоб обчислити кількість
елементів масиву. Насправді ця функція обчислює число елементів у змінній взагалі. Якщо застосувати її до будь-якої іншої змінної, вона поверне 1. Виняток становить змінна типу NULL - count (NULL) є 0. Крім того, застосовуючи цю функцію до багатовимірного масиву, щоб отримати число його елементів, потрібно використовувати додатковий параметр COUNT_RECURSIVE.
Приклад:
<?
$del_items = array("langs" => array(
"10"=>"Python", "12"=>"Lisp"),
"other"=>"Информатика");
echo count($del_items) . "<br>";
// выведет 2
echo count($del_items,COUNT_RECURSIVE);
// выведет 4
?>
Висновок: На даній практичній роботі ми отримали навички з Оцінювання якості людино-машинного інтерфейсу
П-43, ЖТК
5
Акрушів
Літ.
Оцінювання якості людино-машинного інтерфейсу
Затверд.
Н. Контр.
Реценз.
Осипчук В.Ю.
Перевір.
Меланченко
Розроб.
Практична робота №6
1
Арк.
Дата
Підпис
№ докум.
Арк.
Змн.
3
Лист
Дата
Подпись
№ докум.
Лист
Изм.
Практична робота №6
5
Лист
Дата
Подпись
№ докум.
Лист
Изм.
Практична робота №6
Практична робота №6
4
Лист
Дата
Подпись
№ докум.
Лист
Изм.
Практична робота №6
2
Лист
Дата
Подпись
№ докум.
Лист
Изм.