Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
71.Соціально-політичні конфлікти з використанням звичайної зброї та засобів масового ураження.
Конфлікт- зіткнення двох чи більше різноспрямованих сил з метою реалізації їхніх інтересів за умов протидії. Соціально-політичні конфлікти це одна із самих гострих форм вирішення
будь-якого протиріччя між державами чи в самій державі шляхом
застосування сучасних засобів ураження. Будь-які конфлікти глобального,
регіональною чи міжнаціонального характеру, а також вирішення релігійних
протиріч супроводжуються насильством.
З точки зору безпеки життєдіяльності будь-які конфлікти можуть
об'єднувати небезпечні та шкідливі чинники, які властиві майже всім
стихійним лихам чи техногенним катастрофам.
В будь-яких конфліктах з використанням звичайної зброї можуть
руйнуватися будівлі і споруди, виникати пожежі. При пошкодженні
гідротехнічних споруд засобами артилерії можуть бути катастрофічні
повені, а при зруйнуванні атомних електростанцій чи хімічних підприємств може статися всеохоплююче зараження територій радіоактивними чи
хімічними речовинами. У випадку використання засобів масового ураження
наслідки можуть стати катастрофічними віл зростання масштабів
руйнування, вогнищ радіоактивного, хімічного чи бактеріологічного
зараження величезних територій.
Уражаючі фактори звичайної зброї
Звичайною називається зброя, дія якої базується на використанні енергії вибухових та запалювальних речовин і сумішей.
Багато видів звичайної зброї за своїми характеристиками наближаються до звичайної ядерної зброї. Найбільш руйнівні:
• вакуумна зброя;
• боєприпаси об'ємного вибуху;
• кумулятивні та бетонобійні бомби;
• кулькові та касетні бомби.
У боєприпасах об'ємного вибуху використовують різноманітні горючі суміші (метан, бутан, пропилен, метилацетилен та ін.). Під час вибуху паливо розбризкується, випаровується, переміщується з киснем повітря та вибухає, утворюючи надзвукову повітряну ударну хвилю з надмірним тиском до 30кг/см2.
У запалювальних снарядах використовують напалм, фосфор та інші легкозаймисті речовини. Основний уражаючий фактор - вогонь, пожежа. Кумулятивні та бетонобійні бомби призначені для руйнування укриттів та споруд. Касетні та кулькові бомби призначені для знищення людей, техніки на великих площах. Уражаючі елементи: уламки, кульки, голки тощо.
Серед сучасних засобів ведення війни особливе місце займає зброя масового ураження, до якої відносять ядерну, хімічну і біологічну (бактеріальну) зброю.
Ядерною зброєю називають зброю, уражаюча дія якої базується на використанні енергії, що виділяється у виді вибуху при ядерних перетвореннях.
До ядерних боєприпасів належать оснащені ядерними зарядами бойові частини ракет, авіаційні бомби, артилерійські снаряди, ядерні фугаси. Пристрої, які використовуються для здійснення вибухового процесу і звільнення ядерної енергії, називаються ядерними зарядами.
72.Тероризм - це форма політичного екстремізму, застосування чи загроза застосування найжорсткіших методів насилля, у тім числі фізичне знищення людей, залякування урядів та населення з метою досягнення певних цілей.
Види тероризму:
-Внутрішньодержавний тероризм являє собою діяльність спеціально організованих терористичних груп або терористів-одинаків, акції яких спрямовані на досягнення різних політичних цілей у межах однієї держави. Терором може називатися насильство, свідомо спрямоване по відношенню до держави.
-Міжнародний тероризм розхитує державні і політичні підвалини, завдає величезних матеріальних збитків, знищує пам'ятники культури, підриває міжнародні відносини.
Відповідно до спрямованості тероризм можна класифікувати також на:
-соціальний, що переслідує мету корінного або часткової зміни економічного чи політичного устрою власної країни;
-націоналістичний, що практикується організаціями сепаратистського спрямування та організаціями, які поставили собі за мету боротьбу проти диктату інонаціональних держав;
-релігійний, пов'язаний або з боротьбою прихильників однієї релігії (або секти) в рамках спільної держави з прихильниками інших, або зі спробою скинути світську владу і поставити владу релігійну ». Вибухові пристрої - комплекс, що включає вибухові речовини, засоби їх вибухового ініціювання, систему управління, уражаючі елементи. В процесі дії ВП утворюються уражаючі фактори.Системи управління дією ВП різні і постійно удосконалюються: вибух „після закінчення часу” за допом годинника, по радіосигналу за допом керованої по радіо іграшки, моб телефону; шляхом подачі імпульсу струму на електродетонатор по проводах... При вибуховому теракті, що готується, завжди є демаскуючі ознаки: припаркований у неналежному місці дуже близько від будинку автомобіль; залишений причіп; покинутий предмет з наявними на ньому джерелами живлення; дроти, розтяжки із дроту або мотузки; шум, цокання з залишеної без хазяїна торби; незвичайне розташування урн... При підозрі на закладку чи виявленні ВП необхідно негайно повідомити про підозру можливого вибуху міліцію, органи влади, ізолювати місце з потенційним ВП, не підходити до нього, не торкатися підозрілого предмета. Якщо подія відбувається в приміщенні, евакуювати весь персонал, по можливості відкрити усі вікна і двері для розосередження ударної хвилі, виключити використання мобільних телефонів, радіозв'язку, тому що це може привести до спрацьовування системи управління вибухом.
73.
Засоби попередження терористичних актів :
1. Агентурні засоби - спеціальні засоби, що використовуються відповідними спецслужбами і відомствами.
2. Інформаційні та пропагандистські засоби - ЗМІ та інші аналогічні засоби.
3. Засоби безпосереднього контролю території об'єкту, що охороняється :
- Комплекти оптичних приладів;
- Прилади нічного бачення;
- Тепловізійні системи спостереження;
- Розвідувальні комплекси.
74. Надзвичайні ситуації техногенного характеру :
- Аварії з викидом (загрозою викиду) радіоактивних речовин на радіаційно (ядерно) небезпечних об'єктах;
- Створення зон комбінованих поразок у результаті підриву ядерних боєприпасів;
- Радіоактивне забруднення навколишнього середовища шляхом розпилення радіоактивних аерозолів та пилу, а також розчинення радіоактивних речовин у вододжерела;
- Аварії з викидом (розливом), загрозою викиду (розливу) АХОВ на хімічно небезпечних об'єктах;
- Аварії з викидом (загрозою викиду) біологічно небезпечних речовин на об'єктах їх зберігання;
- Хімічне зараження навколишнього середовища різними способами;
- Аварії і катастрофи на різних видах транспорту;
- Аварії на магістральних трубопроводах;
- Пожежі, вибухи на об'єктах інфраструктури;
- Аварії на електроенергетичних мережах та на комунальних мережах життєзабезпечення, призводять до масового порушення умов життєдіяльності населення;
- Гідродинамічні аварії.
Надзвичайні ситуації біолого-соціального характеру: епідемії, епізоотії, епіфітотії, ураження сільськогосподарських рослин шкідниками.
Надзвичайні ситуації соціального характеру:
- Захоплення заручників;
- Захоплення різних транспортних засобів - наземних, морських, повітряних;
- Провокування масових заворушень серед населення;
- Дестабілізація обстановки в суспільстві з використанням ЗМІ та інших інформаційних засобів;
- Створення умов для дестабілізації економіки і фінансової системи держави.
Характер впливу терористичних актів на населення і навколишнє середовище залежить від виду можливої НС, зумовленої даними терористичним актом, але з урахуванням ретельності його підготовки, що може призвести до посилення негативних наслідків.
75.
76 Життєдіяльність сучасного суспільства, окремої людини, як ніколи раніше, базується на інформаційних взаємовідносинах з використанням сучасної однотипної електронної техніки, що сприяє розповсюдженню інформаційних технологій в науковій, економічній, банківській сферах. В багатьох країнах сформувалося інформаційне право, яке пов'язане з іншими галузями - конституційним, громадянським, господарським, екологічним, кримінальним і регулює інформаційні відносини в суспільстві, зокрема проблеми таємниць, зосереджених в електронних носіях. Питання інформаційної безпеки, починаючи з 1998 року, відображують резолюції Генеральної Асамблеї ООН. В них підкреслюється, що інформаційні технології можуть негативно впливати на безпеку держав, дезорганізуючи як цивільні, так і військові галузі. Важливим документом міжнародного значення в цій сфері є Окі-навська хартія про глобальне інформаційне суспільство, підписана 24.06.2000 року багатьма країнами світу, крім України.
Світова інформаційна мережа сама по собі легка у користуванні, кожний власник комп'ютера і модему може підключитися до Інтернету через телефонну мережу. Це дозволяє злочинникам - хакерам здобувати інформацію, часто секретну. Хакери в інтернеті можуть бути загрозою навіть здоров'ю і безпеці громадян. Основи інформаційної безпеки в Україні закладені статтею 50 Конституції України, на основі якої діє закон "Про інформацію". Право на своєчасну, достовірну інформацію - право кожного громадянина.
77. . У сучасному світі, де інформація набула надзвичайного значення, важливим є поняття "Інформаційна війна". Це комплекс аспектів - політичні, економічні, соціокультурні, етнічні, за допомогою яких відбувається вплив на суспільство з метою психічного контролю над ним.
Інформаційна війна - цілісна стратегія, запланована система дій, яка може бути направлена на підкорення груп людей іншими за допомогою певних методів, засобів без кровопролиття, речовинних руйнацій. Виділяють основні методи інформаційної війни: реклама, пропаганда, дріблення та фрагментація, перехоплення інформації, її спотворення. Для впровадження цих методів використовують різноманітні технічні, технологічні засоби - супутники, радіорелейні лінії, інтернет, електронна пошта, звичайні засоби масової інформації.
78. соціально-економічний фактор.До нього відносяться куріння, алкоголь, наркотики, шкідливі умови праці, стреси, неправильне харчування, адинамія, гіподинамія, погані матеріально-побутові умови, проблеми в сімейних відносинах, самотність, низький рівень освіти, високий рівень урбанізації.
Боротьба з алкоголізмом найбільша соціальна і медична проб-
лема будь-якої держави. Шкода алкоголю доведена. Навіть малі
дози його можуть стати причиною великих прикростей або нещасть:
травм, автокатастроф, позбавлення працездатності, розпаду сімї,утрати людиною духовних потреб і вольових рис.
Останні дослідження ґрунтуються на тому, що вживання нарко-
тиків значною мірою залежить від соціальних факторів і факторів
оточення.
79. Сучасна корупція - це не елементарний кримінально-правовий феномен, який можна було б кваліфікувати конкретною нормою кримінального кодексу як окремий склад злочину. Корупцію слід розглядати як кримінологічне, соціально-економічне явище, що володіє багатоструктурна і багаторівневим змістом, в змістовний обсяг якого входить комплекс неоднорідних видів суспільно небезпечних діянь. Можна з упевненістю сказати, що корупція поширюється у всіх сферах суспільного життя.
Корупцією слід вважати здійснюється будь-якими способами і за будь-яких умовах отриманні вигоди зі свого становища в системі державної влади, або із пов'язаного з ним свого суспільного статусу в корисливих цілях. Білоруське законодавство визначає корупцію як умисне використання особами, уповноваженими на виконання державних функцій, або особами, прирівняними до них, свого службового становища і пов'язаних з ним можливостей з метою протиправного придбання для себе або близьких родичів майнових і немайнових благ, пільг та переваг, а також підкуп зазначених осіб шляхом протиправного надання їм фізичними або юридичними особами цих благ, пільг та переваг.
80. маніпуляція-«акт впливу на людей або управління ними зі спритністю, особливо із зневажливим підтекстом, як приховане управління або обробка». Мішенню дій маніпулятора є дух, психічні структури людської особистості. «Під мапіпуляцією переважно треба розуміти психічний вплив, який здійснюється таємно, відтак, на шкоду тим особам, на котрих він спрямований. Найпростішим прикладом цього може бути реклама».
Отже, по-друге, маніпуляція це прихований вплив, факт якого має залишитися непоміченим об'єктом маніпуляції. Як зазначає один із провідних фахівців щодо американських ЗМІ, професор Каліфорнійського університету Г. Шіллер, «для досягнення успіху маніпуляція має залишатися непомітною. Успіх маніпуляції гарантований, коли маніпульований вірить: усе, що відбувається, природне і неминуче. Коротше кажучи, для маніпуляції потрібна фальшива дійсність, в якій її присутність буде непоміченою».
Якщо спроба маніпуляції викривається і про викриття стає надто відомо, акція звичайно згортається, оскільки розкритий факт такої спроби прирікає маніпулятора на неуспіх. Ще старанніше приховується головна мета так, щоб навіть викриття самого факту спроби маніпуляції не призвело до вияснення справжніх намірів. Тому втаємничення, приховування інформації обов'язкова ознака маніпуляції, хоча деякі її прийоми включають також «граничне саморозкриття», гру в щирість, коли політик рве сорочку на грудях і пускає по щоці скупу чоловічу сльозу.
По-третє, маніпуляція це вплив, який вимагає значної майстерності й знань. Зустрічаються, звичайно, талановиті самоуки з могутньою інтуїцією, здатні на маніпуляцію свідомістю за допомогою доморослих засобів. Але сфера їхнього впливу незначна, вона обмежена особистим оточенням сім'єю, бригадою, ротою чи бандою.
Коли ж ідеться про суспільну свідомість, про політику, навіть місцевого значення, то, зазвичай, до розробки акції залучаються фахівці або хоча б спеціальні знання, видобуті з літератури чи інструкцій. Оскільки маніпуляція суспільною свідомістю стала технологією, з'явилися професіонали, що володіють цією технологією (або ЇЇ певними характеристиками). Виникла система підготовки кадрів, наукові заклади, наукова та науково-популярна література.
Ще одна важлива, хоча й не надто очевидна ознака: до людей, свідомістю яких маніпулюють, ставляться не як до особистостей, а як до об'єктів, різновиду речей. Маніпуляція це складова технології влади, а не просто вплив на поведінку друга чи партнера.
Питання:
71.Соціально-політичні конфлікти з використанням звичайної зброї та засобів масового ураження.
72.Види тероризму, його первинні, вторинні та каскадні вражаючі фактори; збройні напади, захоплення й утримання обєктів державного значення; встановлення вибухового пристрою у багатолюдному місці, установі (організації, підприємстві), викрадання зброї та небезпечних речовин з обєктів їхнього зберігання, використання, переробляння або під час транспортування.
73.Класифікація обєктів щодо забезпечення захисту від терористичних дій.
74.Аналіз аварійних ситуацій під час технологічного тероризму.
75.Антитерористичні критерії оцінки уразливості та підвищення стійкості роботи обєктів підвищеної небезпеки.
76.Сучасні інформаційні технології та безпека життєдіяльності людини. 77.Особливості впливу інформаційного чинника на здоровя людини та безпеку суспільства.
78.Соціальні фактори, що впливають на життя та здоровя людини.
79. Корупція і криміналізація суспільства.
80.Маніпуляція свідомістю.