Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук Львів ~ Дисертацією є рукопи

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 8.6.2024

30

Національна академія наук України
Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича
Інститут народознавства

Медведчук Наталія Анатоліївна

УДК 94: 304.4 (477+438) “19”

Українсько-польське співробітництво в гуманітарній сфері:
кінець 80-х –-ті роки хх століття

Спеціальність 07.00.02 –всесвітня історія

Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук

Львів –

Дисертацією є рукопис

Робота виконана на кафедрі нової та новітньої історії зарубіжних країн Волинського державного університету імені Лесі Українки Міністерства освіти і науки України

Науковий керівник –Колесник Віктор Пантелеймонович,
доктор історичних наук, професор Волинського державного університету імені Лесі Українки, завідувач кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн

Офіційні опоненти – Трофимович Володимир Васильович,
доктор історичних наук, професор Національного університету “Острозька академія”, завідувач кафедри історії

 Озимчук Олег Борисович,
кандидат історичних наук, доцент Рівненського інституту слов’янознавства Київського славістичного університету, завідувач кафедри всесвітньої історії

Провідна установа – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.

Захист відбудеться 12 жовтня 2004 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої Вченої ради Д 35.222.01 Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України та Інституту народознавства НАН України (79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4).

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України (79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4).

Автореферат розісланий 6 вересня 2004 року.

Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор історичних наук І.Г. Патер

Загальна характеристика роботи

Актуальність теми. Українців та поляків одвіку поєднує спільність етнічного походження, спорідненість мов, територіальна близькість, тривале перебування у складі однієї держави. Обом народам довелося пережити труднощі будівництва на своїх землях соціалістичної системи та її розпаду. Отож, протягом століть між населенням сусідніх країн закономірно встановилися активні контакти у політиці, економіці, культурі. Наприкінці ХХ ст. вони набули вигляду розгалуженої мережі міждержавних зв’язків.

Досвід перших десяти років взаємодії між двома країнами в умовах державної незалежності та суверенітету є логічним продовженням попередніх контактів. Завдяки підписанню ряду нових двосторонніх угод українсько-польське партнерство офіційно було визнане таким, що досягнуло стратегічного рівня. Загальновизнаними підставами для цього вважаються вступ Республіки Польща до НАТО у березні 1999 р. та закріплення за нею ролі своєрідного провідника інтересів східноєвропейських держав на міжнародній арені.

У цьому сенсі важливим є переосмислення набутого досвіду українсько-польських відносин, адаптація його головних здобутків до сучасних умов. Розвиток нових форм і видів співпраці у гуманітарній сфері неможливий без врахування складності й суперечливості даного процесу. Адже саме у цій галузі прослідковується найбільша доступність участі пересічного громадянина у процесі міжнародної взаємодії. Отже, проведення об’єктивного аналізу таких взаємин між Україною і Польщею наприкінці 80-х –у          90-х рр. дозволить осягнути здобутки і помилки, зроблені на цьому шляху, врахувати їх при плануванні подальших кроків до зближення двох країн.

Актуальність теми дисертації зумовлена і ступенем її наукової розробки. Українсько-польські контакти у гуманітарній сфері ніколи не залишались поза увагою вчених. Однак дослідження двосторонніх зв’язків кінця 80-х –-х рр. ХХ ст. тільки розпочалося.

Дисертація є складовою частиною науково-дослідної теми історичного факультету Волинського державного університету ім. Лесі Українки “Україна в європейському інтеграційному процесі”, а також плану заходів Волинської облдержадміністрації щодо культурного обміну в рамках Єврорегіону “Буг”.

Мета роботи - об’єктивно висвітлити стан українсько-польських взаємин у гуманітарній сфері наприкінці 80-х –у 90-х рр. ХХ ст. у контексті двосторонніх міждержавних стосунків.

Дисертант ставив перед собою завдання дослідити:

- формування правового поля українсько-польських стосунків у гуманітарній сфері;

- економічні, політичні та соціальні чинники співробітництва;

- суть і зміст наукових контактів;

- головні напрямки взаємодії у освіті;

- культурно-мистецькі зв’язки;

- співпрацю у галузі молодіжної політики;

- розвиток туристично-спортивної діяльності;

- обмін досвідом щодо вдосконалення системи охорони здоров’я;

- особливості прикордонного спілкування в рамках Єврорегіону “Буг”;

- значення взаємин у гуманітарній сфері для суспільно-політичного життя українців і поляків.

Об’єкт дослідження –Україна і Польща в міждержавних та регіональних взаєминах у гуманітарній сфері, а предмет –суть, зміст і характер українсько-польського співробітництва у гуманітарній сфері наприкінці 80-х –у 90-х рр. ХХ ст.

Хронологічні рамки - кінець 80-х –-ті рр., період радикальної трансформації польського й українського суспільств на базі демократичних змін, відновлення незалежності України та започаткування безпосередніх двосторонніх відносин у гуманітарній сфері між Україною та Польщею на державному рівні.

Методи дослідження: для досягнення мети і виконання поставлених завдань вихідними принципами роботи обрано принципи історизму та об’єктивності. На них оперті такі методи дослідження: загальнонаукового аналізу та синтезу, ретроспекції та порівняння, описовий та моделювання.

Наукова новизна дисертації визначається предметом, авторською постановкою і вирішенням завдань дослідження. На основі аналізу широкого масиву джерел, значна частина яких вперше залучена автором до наукового обігу, висвітлено українсько-польське співробітництво в гуманітарній сфері на міждержавному та регіональному рівнях, а також з’ясовано його роль у суспільно-політичному житті обох країн.

Практичне значення роботи визначається можливістю використання її результатів для написання узагальнюючих праць з історії України й Польщі та для подальшого наукового дослідження українсько-польських стосунків у гуманітарній сфері. Окремі положення дисертації можна застосовувати у навчальному процесі - при створенні спеціальних курсів та підручників з новітньої історії, міжнародних відносин, політології, культурології та інших дисциплін. Матеріали дослідження також можуть бути враховані при розробці нормативних документів відповідних міністерств і відомств, планів та програм двосторонньої співпраці різноманітних установ, організацій, творчих і наукових колективів.

Результати дисертаційного дослідження апробовано на міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових конференціях: міжнародній студентсько-аспірантській конференції “Україна –Польща: шлях до європейської співдружності” (м. Тернопіль, 26 –квітня 2001 р.); міжнародній науковій конференції “Духовна культура українців на етнічних західних землях впродовж віків” (м. Острог, м. Луцьк, м. Львів, 6 –вересня 2001 р.); міжнародній науковій конференції “Україна і Польща в  ХХ столітті: проблеми історії і політології” (м. Київ, 16 –травня 2002 р.); ХІ міжнародному Славістичному колоквіумі, присвяченому Дню пам’яті святих Кирила і Мефодія (м. Львів, 22 –травня 2002 р.); міжнародній науковій конференції “Україна і Польща у світовій історії: політика, економіка, культура” (м. Острог, 29 травня 2002 р.); міжнародній науково–практична конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки та прогнози на рубежі двох тисячоліть” (м. Тернопіль, 20 лютого 2003 р.); міжнародному науковому семінарі “Німецько-французькі та українсько-польські взаємини у ХХ столітті в історичному порівнянні” (м. Київ, 24 –квітня 2003 р.); на звітних конференціях викладачів, аспірантів та студентів історичного факультету Волинського державного університету ім. Лесі Українки “Дні науки” (м. Луцьк, 4 квітня 2001 р., 10 квітня 2002 р., 23 квітня 2003 р.). Головні результати дисертаційного дослідження висвітлені у 13 наукових публікаціях, 10 з яких –статті у фахових виданнях ВАК України.

Робота побудована за проблемно-хронологічним принципом, складається зі вступу, трьох розділів, висновків (повний обсяг - 181 сторінка) і списку використаних джерел та літератури (46 сторінок, 508 найменувань). Загальний обсяг дисертації - 227 сторінок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, встановлено її зв’язок з науковими програмами, планами, темами, визначено мету, завдання, об’єкт і предмет роботи. Чітко окреслено хронологічні рамки та розкрито методи наукового дослідження, відображено наукову новизну та практичне значення одержаних результатів. Вміщено відомості про апробацію основних положень дисертації.

Перший розділ –“Джерела та історіографія”. Джерельною основою дисертації стали різні за характером, походженням, формою і змістом опубліковані й не опубліковані документи та матеріали, які можна умовно поділити на кілька груп.

До першої групи увійшли документи, виявлені у державних архівах України та Польщі, які дають змогу провести ретроспективний аналіз українсько-польських стосунків у гуманітарній сфері, виявити їх особливості на різних етапах та порівняти підходи сторін-учасниць до розв'язання проблем, що виникали в процесі ведення інтенсивного діалогу. З цією метою опрацьовано фонди Центрального Державного архіву вищих органів влади та управління України (ЦДАВОУ) (фонд 5110 “Українське товариство дружби і культурного зв’язку з зарубіжними країнами (УТДКЗ)”); Державного архіву Волинської області (ДАВО) (фонд р –“Волинське обласне відділення Товариства радянсько-польської дружби, м. Луцьк”); Люблінського Державного архіву Республіки Польща в Любліні (Archiwum Państwowe w Lublinie (APL) (фонди 947 “Люблінське воєводське правління ТПРД” за 1944 –рр. (Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Zarz№d Wojewуdzki w Lublinie), 735 “Відділ культури Президії Воєводської Народної Ради в Любліні” за 1950 –[1974] рр. (Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie. –Wydziaі Kultury”) та 932 “Воєводський Будинок Культури в Любліні” (Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie)).

Другу групу склали архівні матеріали та поточна документація окремих міністерств і відомств, державних та громадських установ і організацій, які безпосередньо контролювали перебіг українсько-польських контактів у гуманітарній сфері наприкінці ХХ ст. Такі документи становлять основну кількість використаних при написанні роботи джерел, при чому більшість з них була вперше залучена автором до наукового обігу. Так, багато цінної інформації віднайдено у Архіві Міністерства закордонних справ України (Архів МЗС України, фонд 1 “Міністерство закордонних справ України”); Архіву Міністерства освіти і науки України (Архів Міносвіти України, фонди 166 “Міністерство народної освіти УРСР” та 4621 “Міністерство вищої та середньої спеціальної освіти УРСР”). Широко використані також матеріали поточних архівів Польського Інституту у Києві (ПІ), Європейського колегіуму польських та українських університетів в Любліні, Інституту Центрально-Східної Європи (ІЦСЄ) у Любліні, Міністерства культури і мистецтв (Мінкультури) України, Міністерства освіти і науки (Міносвіти) України. Зокрема, серед їх поточної документації було виявлено оригінальні тексти більшості двосторонніх угод, які регулювали розгортання українсько-польських стосунків у гуманітарній сфері в досліджуваний період.

До третьої групи джерел зараховано опубліковані збірники документів та окремі видання законодавчо-нормативних актів вищих органів влади України й Польщі. Вони, з одного боку, засвідчують стан договірно-правової бази українсько-польських зв’язків у гуманітарній сфері, з іншого - визначають основоположні принципи співпраці між цими країнами. Це, зокрема, Конституція України і Конституція Республіки Польща, Декларація про державний суверенітет України від 16 липня 1990 р., Акт проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 р. та ухвали польського парламенту з нагоди їх прийняття. Сюди ж відносяться й угоди, що регламентують двостороннє співробітництво України й Польщі, в тому числі у сфері культури. До цієї групи джерел віднесено також статистичні відомості, що містяться у інформаційних бюлетенях присвяченим висвітленню науково-освітніх, культурно-мистецьких і туристично-спортивних зв’язків між населенням двох держав.

Четверту групу джерел становлять документи і матеріали, опубліковані у періодичних виданнях - журналах “Відомості Верховної Ради України”, “Політика і культура”, “Політика і час”, “Критика”, “Соціальна політика і соціальна робота”, “Сучасність”, “Універсум”, Kultura”, “Wspόlnota polska”, “Spotkania”та ін., газетах “Урядовий кур’єр”, “Голос України”, “День”, “Дзеркало тижня”, “Rzeczpospolita”, “Gazeta Wyborcza”, “Tygodnik Solidarnosж”). Головна цінність таких матеріалів - у їх високій інформативності, що доповнює і, до певної міри, узагальнює дані, почерпнуті з архівних та опублікованих документів.

Різноманітність використаних джерел дозволила документально підкріпити і підтвердити аналітичні висновки щодо масштабності та результативності співпраці в гуманітарній сфері між Україною і Польщею наприкінці 80-х –у 90-х рр., виявити її характерні риси та особливості.

Типологізація джерел з теми дослідження засвідчує, що офіційна концепція розвитку українсько-польських стосунків, в тому числі в гуманітарній сфері, має два аспекти. Перший, теоретичний, являє собою процес формування договірно-правової бази міждержавних відносин. Другий, практичний, полягає у безпосередній реалізації змісту підписаних угод.

Взаємозв’язок цих аспектів багато в чому здійснюється шляхом їх осмислення й узагальнення у науковій літературі. Однак, завдяки своїй новизні, проблема взаємин у гуманітарній сфері між Україною та Польщею наприкінці 80-х –у 90-х рр. залишається відкритою. Монографій, присвячених даній темі, досі не написано. Поодинокими спробами систематизації досвіду і підбиття підсумків українсько-польської культурної співпраці наприкінці ХХ ст. є статті у фахових часописах і тематичних наукових збірниках статей, опублікованих як підсумки різноманітних конференцій, семінарів, симпозіумів тощо. Тобто, пожвавлення науково-освітнього, культурно-мистецького, молодіжного, туристично-спортивного, медичного обміну дає матеріал для теоретичних досліджень, і навпаки –узагальнення досвіду такої співпраці стає імпульсом для її активізації.

В українській та польській історіографії переважає аналітичний підхід до висвітлення двостороннього співробітництва в гуманітарній сфері. При цьому, велика група дослідників розглядає контакти даного типу в політологічному контексті: як ланку складної системи двосторонніх міждержавних відносин. Цей напрям у історіографії репрезентують праці С.Р. Буранта2, Д. Горуна та В. Глібова3, В. Моцока4, І. Мельникової5, Л. Чикаленко, О. Васильєва та Д. Васильєва6, В. Гілля і Н. Гілля7,  А. Камінського та Є. Козакєвича8, Б. Кліха9 та ін. Друга, значно менша, група вчених зосереджується на дослідженні українсько-польських культурних зв’язків - найширшого складника двосторонніх відносин у гуманітарній сфері. При чому, їх розвиток найчастіше тлумачать у історико-філософському контексті, як область практичної реалізації стереотипів суспільної свідомості: і позитивних, і негативних. У такому напрямку, зокрема, працюють Н. Яковенко10, Я. Дашкевич11, О. Зарецький12 та ін. До того ж, у названих авторів інформація про сучасний стан гуманітарних зв’язків між Україною і Польщею часто поєднується з переосмисленням їх попереднього досвіду.

Вітчизняні дослідники приділяють значну увагу ретроспективному аналізу українсько-польських відносин у гуманітарній сфері. Особливої згадки у цьому контексті заслуговує науковий доробок  Я. Ісаєвича13. Поряд з цим, в українській і польській історіографії кінця 80-х –-х рр. не виявлено робіт, авторами яких переглядався б досвід двостороннього культурного співробітництва ІІ пол. ХХ ст. Тому для ретроспективного огляду культурних взаємин між УРСР та ПНР нами було використано ряд узагальнюючих праць та монографій, сучасних описуваним у них подіям.

Для аналізу ж українсько-польського наукового співробітництва кінця 80-х –-х рр. найбільше прислужилися праці В. Литвина, В. Лишко, Н. Рибака та М. Мазіньської14. Концептуальні засади реформування системи освіти в обох країнах висвітлюють статті А. Вільчковської та А. Василюк15, перспективи діяльності спільних вузів окреслюють Б. Осадчук і М. Весоловська16 Проблеми охорони та реституції культурної спадщини українського і польського народів, що знаходяться на території сусідньої держави найактивніше обговорюють О. Федорук17 та Я. Мілер18.

На цьому фоні виділяється кандидатська дисертація вітчизняної дослідниці В. Лишко “Українсько-польські зв’язки в галузі культури 1991 –рр.”, захищена у Києві в 2002 р. У роботі прослідковано динаміку міждержавних українсько-польських культурних стосунків, вказано їх загальну позитивну спрямованість на подолання застарілих етнічних упереджень та стереотипів. Простежено також основні форми такої співпраці, наголошено на ролі у її перебігу культурно-освітніх та релігійних товариств національних меншин19.

Зусилля української та польської молоді, спрямовані на формування громадянського суспільства в обох країнах описують О. Клименко, Ю. Галабурда та ін. Вони аналізують міжнародну активність юнацтва у контексті вироблення загальнодержавних концепцій розвитку громадських неурядових організацій (НУО) як важливого чинника демократизації суспільних відносин. При цьому, пріоритетним напрямком участі молодіжних об’єднань в українсько-польському діалозі вважають взаємний обмін досвідом щодо включення представників нової генерації до повноцінного політичного життя20.

Пізнавальну, виховну та оздоровчу функції туристично-спортивних зв’язків між українцями та поляками найповніше розкривають П. Луцишин та Н. Луцишин. Даний вид двосторонніх взаємин у їхніх працях постає не лише як результат розвитку національної економіки України та Польщі, але і як масове суспільне явище, що сприяє зацікавленню життям сусіднього народу21. Ці дослідники здійснили також спробу з’ясувати сутність процесу реформування системи охорони здоров’я у Польщі, не провівши, однак, співставлення з ситуацією в Україні22. Подібну ваду має ще ряд публікацій, присвячених проблемам української та польської медицини.

Таким чином, українсько-польські взаємини в гуманітарній сфері кінця 80-х –-х рр. привертають увагу дослідників з обох країн. В основному збігаються і підходи до висвітлення окремих аспектів вказаної проблеми. Однак, вітчизняні науковці ще не розробили, на відміну від своїх польських колег, цілісної теоретичної концепції міждержавних стосунків у гуманітарній сфері. У той же час, українські вчені більш ефективно поєднують описовий і аналітичний підходи до аналізу окремих аспектів співпраці у науці й освіті, культурі, молодіжній політиці, туризмі та спорті, системі охорони здоров’я. Загалом же, українська та польська наукова література, присвячена вказаним питанням, становить єдиний історіографічний комплекс, частини якого взаємно доповнюють одна одну.

Широка джерельна база та наукові розробки сучасних вчених дозволяють виділити українсько-польські взаємини в гуманітарній сфері кінця 80-х –-х рр. ХХ ст. як окрему дослідницьку проблему. Її можна повністю розкрити лише за умови одночасного узагальнення фахових публікацій і критичного осмислення джерел, присвячених цій темі.

Другий розділ –“Витоки та організаційні засади українсько-польської взаємодії у гуманітарній сфері” - висвітлює традиції українсько-польських зв’язків у гуманітарній сфері та організаційні засади міждержавного співробітництва.

Як складна багатогалузева система українсько-польські зв’язки в гуманітарній сфері почали формуватись ще у найдавніші часи, охопивши всі сфери духовного життя двох народів. Обсяг та інтенсивність цих зв’язків мали періоди піднесення і спаду. При цьому, їх головною ознакою стала еволюційність, спрямованість на постійне розширення, поглиблення та динамізацію двостороннього діалогу в царині суспільного життя. Водночас, застосування ретроспективного методу аналізу дозволило виявити слабкі місця цього тривалого процесу та перешкоди, що виникали у його ході, спричиняючи своєрідну “взаємодію через заперечення”. Їх джерелами були особливості політичного та соціально-економічного життя у конкретні часи та усталені у суспільній свідомості етнічні стереотипи, особливо впливові в українсько-польських стосунках кінця XVIXVII cт., а також середини ХХ ст.

За умов незалежної України та демократичної Польщі склалася сприятлива ситуація для налагодження двосторонньої співпраці в гуманітарній сфері на міждержавному та регіональному рівнях. А традиції українсько-польських зв’язків було використано як конструктивні передумови їх ефективного розвитку на якісно вищому щаблі. Оновлення характеру діалогу в гуманітарній сфері наприкінці 80-х –на початку 90-х рр. відбувалося на тлі загальних демократичних змін у Центрально-Східній Європі. Складність і тривалість цих перетворень певною мірою утруднила геополітичні умови початкового становлення українсько-польських міждержавних стосунків. Головними дестабілізаційними факторами тут стали: позиція СРСР, а пізніше Росії стосовно інтенсифікації українсько-польських взаємин; неоднозначне ставлення провідних держав Заходу до розпаду СРСР та блоку радянських держав; проблема ядерного роззброєння України, певна відмінність зовнішньополітичних цілей України та Польщі. На початку 90-х рр. офіційна Варшава рішуче виступала за інтеграцію до НАТО та ЄС, у той час, як Київ намагався балансувати між Росією і Заходом.

Проте українські та польські урядовці вже тоді мали спільну мету: створення життєздатної системи колективної безпеки у Європі, використовуючи досвід регіональної співпраці, накопичений у радянські часи. Це можна вважати підставою активних зусиль, спрямованих на подолання розбіжностей у розумінні історичного минулого України й Польщі та перспектив їхнього розвитку як незалежних держав. Крім того, необхідно було зберегти взаємовигідні економічні зв’язки, налагоджені по лінії Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ).

Тому, з ініціативи міністра закордонних справу ПНР К. Скубішевського, восени 1989 р. у стосунках з СРСР було запроваджено “політику двох шляхів”. Вона передбачала розбудову двосторонніх відносин не тільки з Москвою, але й з окремими радянськими республіками, зокрема, з УРСР. Практична реалізація нового типу взаємин розпочалася в листопаді 1989 р., у ході першого візиту до СРСР голови польського уряду Т. Мазовецького. Він досягнув домовленостей про економічне співробітництво між СРСР та ПНР, а також між ПНР і радянськими республіками, на які спрямовувалась “політика двох шляхів”. Підписані з даного приводу угоди безпосередньо не визначали характеру українсько-польських стосунків у гуманітарній сфері. Однак, саме їхні засадничі принципи (демократизм, гуманізм та рівноправне партнерство) незабаром було закладено у практику двосторонніх відносин між Республікою Польща та незалежною Україною. Це, у свою чергу, змінило систему цінностей і спосіб життя громадян. Відбулося переосмислення ролі, місця та функцій гуманітарної сфери суспільних відносин, посилилось її значення як окремого складника державної політики.

Використання культурницького та соціального факторів як окремого критерію оцінки українсько-польських відносин кінця 80-х –-х рр. дозволило розробити їх узагальнену періодизацію (з урахуванням варіантів Д. Горуна, В. Глібова, Л. Чикаленко та О. Васильєва). Зокрема, виділено підготовчий (1989 р. - 1 грудня 1991 р.), установчий, або легітимізаційний (1 грудня 1991 р. –початок січня 1993 р.) та організаційний (січень 1993 р. –кінець 1995 р.) етапи розвитку міждержавної співпраці України та Польщі. Дослідження подій ІІ пол. 90-х рр. дозволило доповнити цю схему ще двома етапами: стратегічного партнерства (1996 р. –березень 1999 р.) та пріоритетного стратегічного партнерства (березень 1999 р. - до вступу Польщі у ЄС, запланованого на травень 2004 р.).

Співпраця в гуманітарній сфері на кожному з цих етапів розвивалася як органічна частина двосторонніх відносин і мала свої характерні особливості. В ході підготовчого етапу (1989 р. –грудня 1991 р.) розпочалася цілеспрямована реалізація нових форм взаємин, теоретично обґрунтованих у період перебудови в СРСР. Налагоджувався відвертий обмін думками з приводу різних видів зв’язків між Україною і Польщею, особливо на рівні прикордонних областей і воєводств. Науково-освітнє, культурне мистецьке, молодіжне, туристично-спортивне співробітництво та зв’язки у системі охорони здоров’я поступово виходили з-під контролю КПРС та ПОРП.

Установчий, або легітимізаційний етап став часом закладення загальнополітичних основ української та польської культурної дипломатії. Її важливими елементами визнано, власне, крім культури та науки, також діяльність різноманітних НУО, насамперед молодіжних, міжнародний туризм, волонтерство. Засадничими принципами такого, найдоступнішого для пересічних громадян, виду дипломатії було обрано гуманізм, відкритість, дотримання норм міжнародного права. Безпосереднім вираженням цього процесу в обох країнах стало оновлення законодавства щодо міждержавних взаємин у гуманітарній сфері.

Під час організаційного етапу двосторонні взаємини в гуманітарній сфері зазнали відносної стабілізації у своєму розвитку, на відміну від політико-економічних зв’язків, які стагнували. Головними її причинами, залежними і від корекції зовнішньополітичних пріоритетів обох країн, стали: напрацювання необхідної договірно-правової бази, налагодження безперебійної діяльності державних інституцій, що мусили координувати наукові, культурні, молодіжні та інші обміни, усталення процедури подібних візитів на урядовому рівні та по лінії громадських зв’язків. Завдяки цьому інтенсифікувалася співпраця науковців, освітян, митців, спортсменів і медиків обох країн з різноманітними міжнародними організаціями, установами та фондами.

Протягом етапу стратегічного партнерства відбувся справжній прорив у всіх сферах українсько-польських взаємин. На практиці це виразилось у пожвавленні всіх існуючих форм двосторонніх стосунків та перенесенні акцентів співробітництва на місця. Утворення єврорегіонів “Буг” і “Карпати”, з їх масштабними програмами розвитку гуманітарної сфери, стало значним досягненням на шляху до подолання негативних етнічних стереотипів, закріплених у свідомості українців та поляків. Відтак, налагодження добросусідських відносин між ними є одним з проявів формування в Україні та Польщі відкритого суспільства на шляху до євроінтеграції.

З березня 1999 р. (початок етапу пріоритетного стратегічного партнерства) нового звучання набула проблема концептуальних засад українсько-польського стратегічного партнерства, у тому числі в гуманітарній сфері. У результаті наукових дискусій було визнано, що стратегічними партнерами можуть вважатися суб’єкти міжнародних стосунків, котрі дотримуються спільної лінії у зовнішніх відносинах, політики найбільшого сприяння в економічному співробітництві, взаємно здійснюють посильну допомогу щодо вступу у європейські структури (ЄС і НАТО), активізують взаємодію у всіх галузях життя і на всіх рівнях –від загальнодержавного до локального.

Згідно цих критеріїв, стратегічними партнерами нашої країни визнано 19 держав. З них пріоритетний статус отримали Росія, США та Польща, які реально впливають на поступ України у напрямку євроінтеграції. Серед безпосередніх практичних інтересів, що зумовлюють ефективність та перспективність українсько-польської співпраці, названо потребу розширення таких чинників суспільної консолідації, як двосторонні науково-освітні, культурно-мистецькі, молодіжні, туристично-спортивні контакти та взаємини між медиками обох країн.

Сучасний рівень українсько-польських відносин у гуманітарній сфері вийшов за межі політичних декларацій і набуває інституційних форм. Це вимагає не тільки глибоких знань, а й безпосереднього застосування правових механізмів у практиці міждержавних взаємин, порозуміння громадськості та вищих ешелонів влади України й Польщі. Поетапна стабілізація контактів цього типу відбувалася одночасно з бурхливими політичними та економічними перетвореннями в обох країнах. Хід реформ закономірно сприяв оновленню договірно-правової бази міжнародного співробітництва в гуманітарній сфері, розширенню безпосередніх контактів та наповненню їх новим змістом. У контексті пріоритетного стратегічного партнерства України та Польщі фундаментом усієї системи двосторонніх зв’язків визнано стосунки у гуманітарній сфері, насамперед, культурні. Безпосередньою ж метою таких відносин проголошено інтеграцію обох народів до загальноєвропейського духовного простору.

Третій розділ –“Форми та напрямки співпраці” - містить три підрозділи, розкриває зміст науково-освітніх, культурно-мистецьких, молодіжних, туристично-спортивних зв’язків та висвітлено обмін досвідом щодо вдосконалення системи охорони здоров’я в Україні та Польщі.

Українсько-польське співробітництво в гуманітарній сфері наприкінці 80-х –у 90-х рр. складалося з кількох взаємопов’язаних частин, але розвивалося як єдиний, цілісний процес. Перебіг цього процесу став логічним продовженням діалогу, започаткованого в попередні часи. Однак, при розбудові нової системи двосторонніх міждержавних відносин, повністю оновилися засади гуманітарної політики, створивши необхідні умови для гармонійного поєднання національних інтересів України та Польщі з світовими культурними цінностями.

У обох країнах ефективність міжнародних контактів у гуманітарній сфері почала розглядатися як рушій євроінтеграційних процесів. У першу чергу, це твердження справедливе щодо прикордонних регіонів України та Польщі. Навіть у 1993 –рр., найбільш кризових для обох країн, населення цих районів продовжувало безпосередню співпрацю. По суті, методи гуманітарного співробітництва у нових політичних та економічних умовах було відпрацьовано саме на локальному рівні. Результативність цих методів очевидна: українсько-польські зв’язки позбулися епізодичності, стали регулярними та масовими в усіх галузях суспільного життя.

Так, Україна та Польща прагнуть до масштабного співробітництва в галузі науки та освіти, надаючи величезного значення розширенню контактів між ученими, науково-дослідними установами, навчальними закладами усіх рівнів. Аналіз міждержавних угод про українсько-польську співпрацю в галузі науки та освіти дозволив визначити пріоритети цього виду двосторонніх взаємин у досліджуваний період. До їх числа належать: обмін науковою інформацією та науковою продукцією; навчально-наукове співробітництво, у тому числі розробка методичних рекомендацій, проведення занять зі студентами, прийом заліків та екзаменів у вузах країни-партнера; проведення спільних досліджень у різних галузях науки, спільних конференцій, симпозіумів, семінарів; організація практик і стажувань іноземних викладачів, вчителів, студентів та учнів загальноосвітніх шкіл; публікації статей закордонних колег у відповідних фахових виданнях, видання перекладних монографій та наукових збірників; сприяння освіті національних меншин: польської в Україні та української у Польщі; налагодження партнерства на безпосередній основі між окремими вузами; обмін досвідом щодо проблем реформування освіти.

Конкретні проекти, передбачені стратегією розвитку науково-освітнього співробітництва між Україною та Польщею, можна умовно поділити на кілька великих груп: 1) суспільствознавчі, покликані сприяти виробленню стратегії подальшої співпраці суб’єктів українсько-польського діалогу та подоланню існуючих у суспільній свідомості стереотипів; 2) економічні, призначені для теоретичного обґрунтування розбудови прикордонної інфраструктури та встановлення взаємовигідних товарно–грошових відносин;       3) екологічні, спрямовані на подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, розвиток рекреаційної індустрії на заході України та реалізацію дієвих заходів з охорони довкілля; 4) дослідження у сфері точних наук, що проводяться з метою розвитку високих технологій та вдосконалення матеріально-технічної бази двосторонніх взаємин.

До головних форм культурно-мистецького співробітництва між Україною та Польщею належать: гастрольна діяльність артистичних колективів та окремих діячів культури; проведення виставок та кінопоказів; організація спільних культурних імпрез –фестивалів, конкурсів, днів культури; збереження, взаємне використання та реституція історико-культурної спадщини; розвиток регіональної співпраці між воєводствами, містами, та окремими культурними осередками; задоволення духовних потреб етнічних меншин. Виокремилися також потужні позаурядові культурні центри, що суттєво активізують українсько-польську співпрацю. До їх числа входять: Федерація Інститутів Центрально-Східної Європи, Польський інститут у Києві, Інститут європейської інтеграції у Луцьку, Центр історичної полоністики при Львівському національному університеті ім. І. Франка, дослідницький центр “Карта”, Літня східна школа при Варшавському університеті та ін. Їх поява може вважатися одним з проявів формування відкритого суспільства на шляху до євроінтеграції України та Польщі. Основним принципом роботи таких центрів стала гуманізація та гуманітаризація культурної діяльності, що сприяє оновленню змісту цілої системи українсько-польських зв’язків у контексті “Першої програми Європейського Союзу щодо підтримки культури (2000 - 2004)”. Дана програма проголосила одним з пріоритетів у сфері гуманітарного розвитку ЄС регіональне співробітництво між країнами континенту. Особливої актуальності це набуває у контексті проведення Року Польщі в Україні (2004 р.) та Року України у Польщі (орієнтовно 2005 р.).

Розвиток українсько-польської співпраці у гуманітарній сфері в досліджуваний період гальмувався рядом перешкод. Зокрема, фінансовими проблемами та структурними змінами перехідного періоду в суспільному житті обох країн. Особливо гострою була ситуація в освіті, видавничій сфері, у галузі театру й кінематографії, тобто, там, де необхідна постійна підтримка з боку держави. Як один з дієвих способів розв’язання проблеми практикувалося заохочення приватної ініціативи, що передбачає фінансову підтримку культурних заходів благодійними фондами, громадськими об’єднаннями та приватними фірмами. Значна їх кількість є, власне, польськими. Це, зокрема, Фонд Стефана Баторія, Каса ім. Мяновського, Фундація підтримки науки на Сході та Фундація сприяння науці університету ім. М. Кюрі-Склодовської у Любліні, Фундація Св. Володимира, Хрестителя Русі у Кракові. Усі вони ставлять перед собою двоєдину мету: по-перше, поліпшити становище української спільноти у Польщі, а по-друге, руйнувати усталені, часто негативні, стереотипи, наближуючи поляків до української культури, а українців –до польської.

Спільні соціальні програми та проекти у галузі охорони здоров’я, крім того, протегували Фундація Nowy Staw, Фонд Phare, Програма малих грантів Комісії з демократії Посольства США у Польщі, Фонд Чарльза Стюарта Мотта, Фундація Форда, Open Society Institute, НАТО, ЮНЕСКО, ПАУСІ та ін. За допомоги цих організацій Україна та Польща налагодили також ефективний обмін досвідом у молодіжній політиці, туризмі та спорті. Міжнародні взаємини визнано домінантою розвитку даних галузей. У цьому контексті плідними виявилися молодіжні ініціативи, спрямовані на підготовку лідерів нового покоління, навчання основам бізнесу та соціальної роботи, а також участь у культурно-освітній співпраці між двома державами.

Однією з найбільш демократичних галузей міжнародного спілкування є туристично-спортивне співробітництво. Його головними рисами вважаються динамізм, мобільність, прибутковість здатність швидко й гостро реагувати на зміни в економічному та політичному становищі країн-партнерів. Україна та Польща розвивають майже усі види туризму: соціальний, молодіжний, екологічний (інакше –сільський або зелений), рекреаційно-спортивний, пізнавальний (екскурсійна діяльність), релігійний, науковий, діловий (у тому числі шоп-тури). Сприятливий клімат, багатство природних, історико-культуриних та рекреаційних ресурсів сприяють систематичному зростанню кількості перетинів українсько-польського кордону з туристично-спортивною метою.

Дієвим виявилося також поступове переведення українсько-польських взаємин у гуманітарній сфері на безпосередню взаємовигідну основу з планомірною децентралізацією, але при збереженні необхідної державної підтримки. Так, координацію двосторонніх зв’язків здійснюють кілька державних установ і відомств. Насамперед, це національні міністерства закордонних справ, освіти і науки, культури і мистецтв, охорони здоров’я. До подібної інформаційної діяльності залучені також академії наук обох країн, ряд державних комітетів, департаментів та двосторонніх міжурядових комісій. Усе це надає українсько-польським відносинам у гуманітарній сфері систематичності та цілеспрямованості, сприяє їхній результативності. Представники обох народів засвоюють фундаментальні цінності громадянського суспільства: парламентаризм, лібералізм та демократію.

У цьому світлі особливого значення набула проблема розповсюдження об’єктивних відомостей про Україну та Польщу за їх межами. Вкрай важливим для розвитку і поглиблення дружніх стосунків між двома країнами слід вважати створення міждержавних культурно-інформаційних центрів, видання спільних газет, журналів, підготовка телерадіопрограм. ЗМІ такого типу –насамперед потужний інформаційний інструмент, який дає змогу вирішувати стратегічні завдання міжнародних відносин, впливати на масову аудиторію. Необхідно також повніше використовувати можливості різноманітних громадських об’єднань (етнічних, молодіжних, туристично-спортивних, медичних), залучаючи їх до формування позитивного іміджу своєї країни за кордоном. Програма створення такого іміджу, спільно розроблена урядовцями обох держав, повинна бути комплексною, базуватись на систематичному обміні об’єктивною інформацією щодо змін у гуманітарній сфері суспільного життя.

Виходячи з цього, постає потреба чіткого розрізнення понять “культурна дипломатія” та “культурно-інформаційна діяльність”. Так, культурно-інформаційна діяльність –це найактивніша, зважаючи на реальні можливості, діяльність, пов’язана з поширенням інформації про країну за рубежем, та демонстрація культурного багатства, самобутності народу. Поняття “культурна дипломатія” має дещо ширше значення. Їй притаманна наявність державної концепції культурних відносин з зарубіжними країнами, затвердженої відповідними нормативно-правовими актами. Культура тут розглядається як важлива складова державної політики в гуманітарній сфері та як один із засобів інтеграції України й Польщі до європейського співтовариства. Загалом, концепцію української культурної дипломатії остаточно ще не сформовано (на відміну від польської). Подолання цієї перешкоди є запорукою зростання якості прийдешніх українсько-польських взаємин у гуманітарній сфері.

З цієї точки зору привабливим для обох сторін є обмін досвідом у медичній галузі. Серед його окремих видів слід згадати розробку оригінальних та конкурентоспроможних технологій лікування ряду хвороб, нових видів медичної техніки, фармацевтичних препаратів. Перспективним стало просування на зовнішній ринок розробок, пов’язаних з наданням сервісних послуг у формі навчання закордонних спеціалістів і лікування іноземних хворих на комерційній основі, вдосконалення механізмів управління системою охорони здоров’я, реорганізація схеми надання медичних послуг населенню. Усі ці заходи становлять сутність трансформації системи охорони здоров’я в Україні та Польщі. Запозиченню накопиченого у їх ході позитивного досвіду сприяє регулярне проведення форумів, симпозіумів, консультацій, участь у роботі міжнародних медичних і волонтерських організацій.

Отож, поглиблений прогнозований аналіз свідчить, що і в Україні, і у Польщі склалися усі необхідні умови для розширення діалогу, спрямованого на розбудову громадянського суспільства. Однак, зростання кількості та інтенсивності двосторонніх зв’язків у гуманітарній сфері не повинно розглядатися як самоціль. Розвиток даного виду співпраці - невід’ємний елемент концепції українсько-польського стратегічного партнерства. Його основною метою виступає закріплення присутності обох держав у Європі, а відтак –у євроатлантичному інформаційному просторі, де вони стали промоутерами одна одної.

Висновки:

1) Українсько-польські стосунки у гуманітарній сфері кінця 80-х –-х рр. розвивалися в контексті основних загальноцивілізаційних тенденцій, головною з яких є глобалізація суспільного розвитку. Реалізація цієї тенденції значною мірою залежить від рівня культурного розвитку кожної з країн-учасниць інтеграційного процесу. Це виражається, між іншим, у систематизації двосторонніх відносин на міждержавному та регіональному рівнях, а також у здатності об’єднувати свої зусилля на зовнішньополітичній арені.

) Наприкінці 80-х –у 90-х рр. ХХ ст. українсько-польські міждержавні зв’язки було піднесено на рівень стратегічного партнерства. Його складовою частиною стало двостороннє співробітництво в гуманітарній сфері, що розглядалося як важливий засіб входження України та Польщі у європейський духовний простір та сприяло політичній стабілізації у Центрально-Східній Європі.

) Важливою передумовою реалізації цієї мети є критичне переосмислення історичного досвіду українсько-польської співпраці в гуманітарній сфері, минулого обох народів взагалі. Воно засвідчило безперервність взаємодії між українцями та поляками в усіх сферах життя, вплив економічних, політичних та соціальних чинників на перебіг діалогу у царині культури, їх сприяння національному самоусвідомленню і духовному взаємозбагаченню українців та поляків.

) Наприкінці 80-х –-х рр., взаємини між Україною та Польщею в гуманітарній, як і в інших галузях, пройшли кілька етапів. Їх змістом стало оновлення підходів та визначення безпосередніх завдань цього виду українсько-польських стосунків. Відтак, співпрацю в науково-освітній, культурно-мистецькій, молодіжній, туристично-спортивній та медичній галузях було визнано органічною частиною системи двосторонніх міждержавних відносин, орієнтованої на інтенсифікацію усіх своїх форм та напрямків.

) Найефективніше співробітництво розвивалося за напрямками, сформованими у попередні десятиліття. Це, насамперед, науково-освітні та культурно-мистецькі контакти, взаємодія у молодіжному секторі, туризмі та спорті, охороні здоров’я.

) Наприкінці 80-х –у 90-х рр. ХХ ст. утвердились нові форми співпраці: спроби політиків та науковців обох країн вирішити проблему етнічних стереотипів, закріплених у свідомості населення; збереження і реституція культурних цінностей; обмін досвідом щодо освітньої та медичної реформ; екологічний, релігійний та діловий туризм; підготовка нової генерації політичних лідерів та бізнесменів. 

7) Стримуючими факторами українсько-польських контактів у гуманітарній сфері були фінансові проблеми, пов’язані з недостатнім бюджетним забезпеченням галузі, та структурні зміни перехідного періоду в суспільному житті обох країн. Негаразди вирішували, значною мірою, завдяки спонсорській допомозі. Це сприяло пожвавленню існуючих та відродженню призабутих форм двосторонніх стосунків: Днів культури, побратимських зв’язків між окремими (найчастіше прикордонними) регіонами обох країн, партнерства культурних товариств і центрів (особливо молодіжних), активізації туристично-спортивних візитів та взаємин в рамках міжнародних організацій, насамперед ЮНЕСКО та ВООЗ.

Українсько-польські взаємини в гуманітарній сфері наприкінці 80-х –у 90-х рр. ХХ ст. виступали як інтегральна частина двостороннього міждержавного та регіонального співробітництва. Найяскравіше це проявилося, по-перше, при остаточному оформленні чіткої, збалансованої системи двосторонніх зв’язків, по-друге, при об’єднанні зовнішньополітичних зусиль України та Польщі для успішної адаптації у європейські структури. Досягнути цієї, стратегічної, мети співпраці неможливо без взаємного відчуття духовної спорідненості, що формується завдяки ознайомленню з кращими здобутками суспільного життя сусіднього народу та подоланню усталених етнічних стереотипів.

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ ВИКЛАДЕНО В ПУБЛІКАЦІЯХ:

  1.  Медведчук Н.А. Культурні стосунки Русі–України та Польщі X - першої половини XIV ст. у світлі сучасної вітчизняної історіографії // Науковий вісник ВДУ ім. Лесі Українки. Історичні науки. –-       № 3. - С. 207 –.
  2.  Медведчук Н.А. Історичні традиції українсько–польських культурних зв’язків // Науковий вісник ВДУ ім. Лесі Українки. Історичні науки. –- № 5. - С. 3 –.
  3.  Медведчук Н. Участь громадських організацій в українсько–польських культурних стосунках: історія і сучасність // Етнічна історія народів Європи. Збірник наукових праць. Випуск 11. Духовна культура українців на етнічних західних землях впродовж віків. –К.: УНІСЕРВ, 2001. –С. 33 –.
  4.  Медведчук Н. Участь Волині в реалізації культурно–освітніх програм Єврорегіону “Буг” // Збірник навчально–методичних матеріалів і наукових статей історичного факультету. Випуск 6. - Луцьк: Редакційно–видавничий відділ ВДУ ім. Лесі Українки, 2001. - С. 135 –.
  5.  Медведчук Н.А. Договірно–правове забезпечення системи українсько–польських культурних зв’язків у пострадянський період // Науковий вісник ВДУ ім. Лесі Українки. Історичні науки. - 2001. -         № 10. - С. 62 –.
  6.  Медведчук Н.А. Українсько–польське співробітництво в галузі освіти і науки наприкінці 80 –х - у 90 –х рр. XX ст. // Науковий вісник ВДУ ім. Лесі Українки. Історичні науки. –. - № 11. - С. 112 –.
  7.  Медведчук Н. Періодизація українсько–польських міждержавних відносин у вітчизняній науці // Україна і Польща в XX столітті: проблеми і перспективи взаємовідносин. Збірник наукових праць. –Київ –Краків: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2002. - С. 302 –.
  8.  Медведчук Н.А. Історіографія проблеми українсько-польських культурних стосунків наприкінці   80-х –у 90-х роках ХХ століття // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету. Історичні науки. - Т. 7 (9). Українська історіографія на рубежі століть. –Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2002. –С. 786 –.
  9.  Медведчук Н. Джерела до вивчення українсько-польських культурних стосунків кінця 1980-х –-х років // Історико-політичні проблеми сучасного світу. Збірник наукових статей. –Чернівці: Рута, 2002. –Т. 9. –С. 59 –.
  10.  Медведчук Н. Українська та польська культурна дипломатія: підходи, сучасний стан, перспективи розвитку // Наукові записки Національного університету “Острозька академія”: Історичні науки. –Острог: Національний університет “Острозька академія”, 2003. –Вип. 3. –С. 299 –.
  11.  Медведчук Н.А., Колесник В.П. Розвиток і поглиблення співробітництва між Україною і Польщею в колі стратегічних інтересів НАТО // Україна –НАТО: стратегічне партнерство. - Матеріали міжнародної науково–практичної конференції. - Луцьк: Надстир’я, 2001. - С. 239 –.
  12.  Медведчук Н. Елементи світогляглядних уявлень давніх слов’ян // Вісник студентського наукового товариства історичного факультету. –Випуск 1. - Луцьк: Видавництво Волинського державного університету імені Лесі Українки, 1996. - С. 59 - 60.
  13.  Медведчук Н. Геополітичні засади поглиблення українсько-польських культурних стосунків // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть. –Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. –С. 83.

АНОТАЦІЯ

Медведчук Н.А. Українсько-польське співробітництво в гуманітарній сфері: кінець 80-х -  90-ті роки ХХ століття. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.02 –всесвітня історія. –Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Інститут народознавства НАН України, Львів, 2004.

На основі всебічного аналізу архівних документів, опублікованих джерел, періодики, вітчизняної та зарубіжної наукової літератури у дисертації досліджено українсько-польське співробітництво в гуманітарній сфері як складову частину двосторонніх міждержавних і регіональних зв’язків кінця 80-х –-х рр. ХХ ст. Завдяки переосмисленню попереднього досвіду співпраці окреслено правові та політичні передумови їх формування, основні етапи розвитку та складники, якими є науково-освітні та культурно-мистецькі стосунки, співпраця у молодіжній політиці, охороні здоров’я, спорті та туризмі. Встановлено, що протягом досліджуваного періоду відбулося оновлення змісту традиційних і становлення цілком нових форм, видів та напрямків українсько-польських контактів у гуманітарній сфері. Відтворено міжнародний аспект проблеми, зокрема, організаційні засади двостороннього культурного партнерства, стратегічною метою якого визнано входження України та Польщі до єдиного європейського духовного простору. Відтак, розкрито значення українсько-польських відносин у гуманітарній сфері для порозуміння обох народів, запропоновано способи їх оптимізації у найближчий час.

Ключові слова: Україна, Польща, наука, освіта, культура, мистецтво, молодіжна політика, туризм, спорт, охорона здоров’я.

ANNOTATION

Natalia Medvedchuk. Ukrainian-Polish Cooperation in Humanitarian Sphere at the End of the 1980s and in 1990s.  In the Ukrainian language. - Manuscript.

Dissertation for the degree of Candidate of Historical Studies, speciality 07.00.02 - world history.

Ivan Krypjakevych Institute of Ukrainian Studies of the National Academy of Sciences of Ukraine, Institute of ethnography of the National Academy of Sciences of Ukraine. Lviv, 2004.

The author makes detailed analysis of the archival documents, published sources, periodicals, Ukrainian and foreign academic literature to the Ukrainian-Polish cooperation in humanitarian sphere seen as constituting part of the bilateral international and regional relations. Through the rethinking of the previous experience of the cooperation the author traces its legal and political preconditions, main stages of development and analyzes its components, namely academic-educational, and cultural-artistic relations, cooperation in a youth politics, public health services, sports and tourism. It is stressed that the partnership in humanitarian sphere aimed mainly at the integration of both Poland and Ukraine into the common European space and played important role in fostering mutual understanding of two nations.

Key words: Ukraine, Poland, science, education, culture, arts, Youth politics, tourism, sports, public health services.

АННОТАЦИЯ

Медведчук Н.А. Украинско-польское сотрудничество в гуманитарной сфере: конец 80-х –-е годы ХХ века. На украинском языке. –Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности   07.00.02 –всемирная история. –Институт украиноведения им. И. Крипякевича НАН Украины, Институт народоведения НАН Украины, Львов, 2004.

На основании всестороннего анализа архивных документов, опубликованных источников, периодики, отечественной и зарубежной научной литературы в диссертации исследованы украинско-польские отношения в гуманитарной сфере конца 80-х –-х гг. ХХ в. как составляющая часть двустороннего межгосударственного и регионального сотрудничества. Это сотрудничество развивалось в контексте общецивилизационных тенденций, которые будут утверждаться в ХХІ в., влияя на все сферы человеческой жизни. В первую очередь, к таким тенденциям принадлежит глобализация мирового сообщества, характеризируемая сближением наций, народов, государств, созданием единого экономического и информационного пространства. Реализация этих тенденций зависит, в том числе, и от уровня гуманитарного развития каждой из стран-участниц интеграционного процесса.

Ретроспективный подход к проблеме свидетельствует, что украинско-польское взаимодействие в анализируемой области развивалось на протяжении многих веков и прошло в своем развитии несколько этапов. Их общими чертами стали: непрерывность взаимодействия между двумя соседними славянскими народами во всех сферах жизни, а также их относительная взаимозависимость, вызванная рядом внутренних и внешних факторов. Сюда же относится и влияние сотрудничества в гуманитарной сфере на государственную идеологию Украины и Польши, и содействие формированию национального самосознания украинцев и поляков, их культурному взаимообогащению. Значение перечисленных факторов возросло в конце 80-х - 90-х гг. XX в. –в ходе интенсификации и обновления смысла всех видов украинско-польского сотрудничества. Одним из самых эффективных, стойких и массовых его видов оказались отношения в гуманитарной сфере.

Признано, что становление данного вида украинско-польского сотрудничества в исследуемый отрезок времени прошло те же этапы, что и политико-экономические отношения. Такими периодами являются: подготовительный (1989 г. –декабря 1991 г.); учредительный, или легитимизационный (1 декабря 1991 г. –начало января 1993 г.); организационный (январь 1993 г. –конец 1995 г.); стратегического партнерства (1996 г. –март 1999 г.); приоритетного стратегического партнерства (с марта 1999 г. –до вступления Польши в ЕС, планируемого на май 2004 г.).

Определено, что наиболее оживленными в конце 80-х - 90-х гг. XX в. оставались формы и методы международной деятельности в гуманитарной сфере, разработанные в предыдущие десятилетия благодаря инициативам УОДКС и ОПСД. К их числу относятся, в первую очередь, совместное проведение научных конференций, семинаров, форумов, обменные поездки студентов и преподавателей, партнерство в издании тематических научных сборников и монографий зарубежных коллег. В сфере искусства практиковалась систематическая организация конкурсов, фестивалей, выставок, кинопоказов, гастролей театральных, танцевальных, вокальных коллективов из Украины и Польши. Продолжались консультации активистов молодежного движения; индивидуальные и коллективные турпоездки; спортивные состязания; обмен опытом в области здравоохранения и оказания населению медицинской помощи.

Установлено также, что украинско-польские отношения в гуманитарной сфере значительно стабилизировались в 1993 –гг. (на организационном этапе). Причинами этого, помимо коррекции внешнеполитических приоритетов обоих стран, стали: наработка необходимой договорно-правовой базы, налаживание бесперебойной деятельности государственных институций, координирующих научные, культурные, туристические и другие обмены, а также самой процедуры подобных визитов, как на правительственном уровне, так и по линии общественных связей. Наиболее значительный сдерживающий эффект на диалог в гуманитарной сфере между Украиной и Польшей в конце 80-х –-х гг. ХХ в. оказали финансовые проблемы, связанные с недостаточным бюджетным обеспечением.

Решение большинства этих проблем позволило вывести украинско-польское сотрудничество в гуманитарной сфере на более высокий уровень, придать ему стратегическое значение. На практике это выразилось в заметном оживлении всех существующих форм двусторонних отношений. Возродились также и некоторые временно забытые их направления, например, проведение Дней культуры, установление побратимских связей между отдельными (чаще всего приграничными) регионами двух стран, партнерство культурных обществ и центров (в первую очередь молодежных), активизация туристическо-спортивных связей. Повысилась и эффективность украинско-польских связей в рамках международных организаций, в первую очередь ЮНЕСКО и ВООЗ.

Появились и совершенно новые формы сотрудничества. К их числу следует отнести: попытки политиков и ученых обеих стран решить проблему негативных этнических стереотипов; охрану и реституцию культурных ценностей; обмен позитивным опытом реформирования образования и здравоохранения; становление экологического, религиозного и делового туризма; обучение основам демократии нового поколения политических лидеров и бизнесменов. Взаимопонимание в таких специфических вопросах, бесспорно, будет содействовать не только расширению диалога украинского и польского народов, но и укреплению стратегического партнерства между двумя государствами.

Соответственно, украинско-польские связи в гуманитарной сфере достигли в исследуемый период уровня стратегического партнерства. Исходя из общей концепции двустороннего сотрудничества, целью такого партнерства было признано вхождение Украины и Польши в европейское духовное пространство. Своеобразной гарантией реализации стратегической цели украинско-польского сотрудничества в гуманитарной сфере является накопленный ими исторический опыт эффективного взаимовыгодного общения.

Украинско-польские отношения в гуманитарной сфере конца 80-х –-х гг. ХХ в. были интегральной частью двустороннего межгосударственного и регионального сотрудничества. Такая интегральность проявилась в нескольких аспектах: во-первых - как окончательное оформление четкой, сбалансированной системы двусторонних связей, во-вторых - как объединение внешнеполитических усилий Украины и Польши для успешной адаптации в европейские структуры. Достичь этого невозможно без взаимного чувства духовного родства, которое формируется благодаря знакомству с лучшими достижениями общественной жизни соседей и преодолению негативных этнических стереотипов.

Ключевые слова: Украина, Польша, наука, образование, культура, искусство, молодежная политика, туризм, спорт, здравоохранение.

2 Бурант С.Р. Україна і Польща: до стратегічного партнерства // Політична думка. - 1997. - № 3. - С. 99 - 111.

3 Глібов В.В., Горун Д.О. Українсько-польські взаємини в пострадянський період. Деякі аспекти політичного й економічного співробітництва // Політика і час. – 1997. - № 5 – 6. – С. 15 – 21; Горун Д. Українсько-польське регіональне співробітництво // Нова політика. – 1999. - № 3. – С. 15 – 18.

4 Моцок В. Польський вектор зовнішньої політики України (деякі аспекти стратегічного партнерства) // Науковий вісник Чернівецького університету. – 2000. - Випуск 73 - 74. - Історія.- С. 218 - 227.

5 Мельникова І.М. Україна у взаємовідносинах з прикордонними державами Центрально-Східної Європи: створення міжнародно-правових підвалин добросусідства і співробітництва (90-ті роки) // Україна в європейських міжнародних відносинах. Науковий збірник. – К.: Видавництво НАН України, 1998. – С. 59 – 87.

6 Чикаленко Л.Д., Васильєв О.О. Українсько-польські відносини в контексті сучасних інтеграційних процесів у Центрально-Східній Європі // Україна в європейських міжнародних відносинах. Науковий збірник. – К.: Видавництво НАН України, 1998. - С. 140 – 161.

7 Gill W., Gill N. Stosunki Polski z Ukrainw latach 1989–1993. – Toruс–Poznaс: Wydawnictwo A. Marszaіek, 1994.– 124 s.

8 Kamiсski A.Z., Kozakiewicz J. Stosunki PolskoUkraiсskie. Raport. – Warszawa: Centrum Stosunkуw Miкdzynarodowych Instytutu Spraw Publicznych, 1997. – 60 s.

9 Klich B. Strategiczne partnerstwo Polski i Ukrainy // Ad meritum. – 1999. - № 8. – S. 91 – 106.

10 Яковенко Н.М. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця XVII століття. - К.: Генеза, 1997. – 312 с.

11 Дашкевич Я. Шляхи подолання упереджень (перешкоди нормалізації польсько-українських стосунків) // Україна – Польща. Історична спадщина і суспільна свідомість / За ред. Ісаєвича Я., Дашкевича Я., Дзюби І. - К.: Наукова думка, 1993. – С. 23 – 29.

12 Зарецький О. Україна та Польща в етнокультурному просторі СРСР // Україна і Польща у Східно-Центральній Європі: спадок і майбуття. – К.: Інститут Центрально-Східної Європи, 1999. - С. 87 – 99.

13 Ісаєвич Я.Д. Українська культура в середньовіччі і на світанку нової доби // Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність. – К.: Наукова думка, 1992. – Вип. І. - С. 31 – 48; Ісаєвич Я. Проблема походження українського народу: історіографічний і політичний аспект // Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність. – К.: Наукова думка, 1995. – Вип. ІІ. – С. 3 – 17; Ісаєвич Я. Джерела про західні межі української етнічної території в період феодалізму // Ісаєвич Я. Україна давня і нова. Народ, релігія, культура. – Львів: Місіонер, 1996. – С. 63 – 74.

14 Литвин В. Україна на межі тисячоліть (1991 – 2000 рр.). – К.: Альтернативи, 2000. – 360 с.; Лишко В. Наукові зв’язки України та Польщі в 1990-х рр. ХХ ст. // Історіографічні дослідження в Україні. Україна – Польща: історія і сучасність. – К.: НАН України, 2003. – Ч. 2. – С. 77 – 89; Рибак Н.Б. Наукове співробітництво України з країнами Східної Європи в соціально-гуманітарній сфері (1970 – 1990-ті рр.). – К.: Київський нац. ун-т, 1999. – 16 с.; Maziсska M. Wspуіpraca miкdzynarodowa Polski w dziedzinie edukacji // Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej. 1996. – Warszawa: Polski Instytut Spraw Miкdzynarodowych, 1997. – S. 107 – 116.

15 Вільчковська А. Реформування музичної освіти школярів у Польщі // Мистецтво та освіта. – 2002. - № 2. – С. 46 - 48; Василюк А. Польща і Україна: концептуальні підходи до реформування системи оцінювання (порівняльний  аналіз) // Освіта і управління. – 2000 (2001). – Т. 4. - № 3 –4. – С 13 - 20.

16 Осадчук Б. Україна, Польща, світ. – К.: Смолоскип, 2001. – С. 330 – 331; Wesoіowska M. Prezydenckie gwarancje // AMK. Akademicki miesiкcznik kulturalny. – 2001. – Paџdziernik. – S. 4.

17 Федорук О. Україна і Польща – питання спадщини // Польська культура в житті України. Історія. Сьогодення / Упоряд. Вовк Ю.А. – К.: Головна спеціалізована редакція літератури мовами національних меншин України, 2000. -   С. 55 – 64.

18 Miler J. Wspуіpraca Biura Peіnomocnika Rzdu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicz Biaіorusi№, Litwi Ukrain№ // Przegld Wschodni. – 2000. - T. VI, Z. 1(21). – S. 27 - 32.

19 Лишко В.В. Українсько-польські зв’язки в галузі культури (1991 – 1999 рр.): автореферат канд. іст. наук: 07.00.01 // Київський нац. ун-т. – К., 2002. – 16 с.

20 Клименко О. Демократизація міжнародного співробітництва в діяльності польських неурядових організацій // Історіографічні дослідження в Україні. Україна – Польща: історія і сучасність. – К.: НАН України, 2003. – Ч. 2. –        С. 59 – 69; Галабурда Ю. Молодіжний недержавний сектор у контексті становлення громадянського суспільства в Україні // Соціальна політика і соціальна робота. – 2001. – № 2. – С. 19 – 33.

21 Луцишин Н.П., Луцишин П.В. Економіка й організація міжнародного туризму. – Луцьк: РВВ “Вежа” ВДУ ім. Лесі Українки, 2003. – 230 с.; Луцишин П.В., Клімонт Д.Ю., Федонюк С.В. Географія продуктивних сил Польщі. - Луцьк: РВВ “Вежа” ВДУ ім. Лесі Українки, 2000. – 356 с.

22 Луцишин П.В., Луцишин Н.П. Реформа системи освіти та охорони здоров’я в Польщі // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. – 2003. - № 8. – С. 303 – 310.




1. Задание ’ 12 1. Какой древнегреческий философ ввел понятие.html
2. тематика Дата проведения- число месяц 06 год 2012
3. Історія Вінниці
4. Фукусима1 называют землетрясение вызвавшее неисправности в линиях электропередачи; цунами которое залил
5. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук.3
6. ПАТОГЕННОЕ ДЕЙСТВИЕ НА ОРГАНИЗМ ФАКТОРОВ ВНЕШНЕЙ СРЕДЫ
7. Реферат студента 2 курса дневного отделения группа 107222 специальность Программное обеспечение инф
8. История бульварного кольца
9.  ТЕЛЕФОН Телефон необходимое средство связи в повседневной жизни и в бизнесе
10. тематики публикаций газеты 20 2
11. Работать над престижем предприятия
12. Личность
13. Понятие рекламы и ее классификация
14. Определение потребности в подъемно-транспортном оборудовании оборудовании для разгрузки и перемещения товара
15. деятельность по поддержанию общественного имущества дома в санитарном и технически надлежащем сост.
16. Согласовано Утверждаю Декан лечебного факульт
17. Управление рисками в банковской деятельности
18. тема и индусская 1
19. Развитие и обучение персонала организации
20. Реферат- Иоганн Вольфганг Гёте