Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук Одеса ~00 Дисерт

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

24

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

ФІЗИКО-ХІМІЧНИЙ ІНСТИТУТ ім. О.В. БОГАТСЬКОГО

Крисько Андрій Арнольдович

УДК 577.32’.012:543.422.25

СИНТЕЗ І ВЛАСТИВОСТІ ІНГІБІТОРІВ АГРЕГАЦІЇ ТРОМБОЦИТІВ

02.00.10 –біоорганічна хімія

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата хімічних наук

Одеса –00


Дисертацією є рукопис

Робота виконана в

Фізико-хімічному інституті ім. О.В. Богатського

Національної академії наук України

Науковий керівник:

академік НАН України, доктор хімічних наук, професор Андронаті Сергій Андрійович,

Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського НАН України, директор, завідувач відділу.

Офіційні опоненти:

доктор хімічних наук, старший науковий співробітник

Вовк Андрій Іванович,

Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України, в.о. заступника директора

кандидат хімічних наук

Басок Степан Степанович,

Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського НАН України, старший науковий співробітник

Провідна установа:

Київський національний університет ім. Тараса

Шевченка МОіН Украіни, кафедра органічної хімії, м. Київ.

Захист відбудеться “ 18січня 2001 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 41.219.02 при Фізико-хімічному інституті ім. О.В. Богатського НАН України (65080, Одеса, Люстдорфська дорога, 86. Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського).

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Фізико-хімічного інституту
ім. О.В. Богатського НАН України (65080, Одеса, Люстдорфська дорога, 86. Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського).

Автореферат розісланий 15   грудня  2000 р.

Вчений секретарспеціалізованої вченої ради

к. х. н.

Л.О. Литвинова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність роботи. Пошук нових антитромботичних і антиагрегаційних засобів, які мають високу ефективність і низьку токсичність, є однією з найважливіших задач біоорганічної та медичної хімії. З кожним роком з'являється все більше публікацій щодо створення лікарських засобів, які впливають на різні етапи тромбоутворення. Це зумовлено відсутністю досить ефективних і безпечних препаратів для лікування захворювань серцево-судинної системи. Тому найвідоміші фармацевтичні компанії світу проводять розробку нових сполук як потенційних лікарських засобів даного класу.

Відомо, що тромбоцити крові людини відіграють важливу роль не тільки в нормальному гемостазі, а й в артеріальних тромбозах, які ведуть до таких захворювань, як інфаркт міокарда, інсульт та ін. Успіхи у рішенні медико-біологічних проблем тромбоутворення і боротьби з ним, безсумнівно, дозволять підвищити ефективність профілактики і терапії багатьох найтяжчих і небезпечних недугів.

В наш час відомо багато антиагрегантів, які за механізмом їх дії підрозділяються на кілька груп. Одні пов’язані з впливом на метаболізм арахідонової кислоти, другі –з АДФ-залежним шляхом агрегації, треті –з інгібуванням фактора активації тромбоцитів. Проте, існує широкий ряд сполук різноманітної структури, механізм дії яких до теперішнього моменту не виявлений в достатній мірі. Великий інтерес викликають азотовмісні гетероцикли як потенційні антиагреганти. Високоактивні сполуки були знайдені серед представників бенздіазепінового ряду, похідних імідазохіноліну, піридину, ізоксазолону, піперидин-3-карбоксамідів, тощо.

Останнім часом окремо розглядається група сполук, котрі є антагоністами фібриногенових рецепторів. Відповідальною за зв’язування фібриногену з його рецепторами є трипептидна RGD (Arg-Gly-Asp) послідовність. Невеликі білки і пептиди, що містять RGD-послідовність, є антагоністами фібриногенових рецепторів, тому для запобігання агрегації тромбоцитів можливе використання природних RGD-пептидів. Проте, недоліками таких пептидів є низька селективність і схильність до біодеградації. Молекулярний дизайн потенційних антагоністів фібриногенових рецепторів з метою підвищення афінітету і селективності включає моделювання структур, що містять RGD-послідовність або імітують її фрагменти.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація є частиною досліджень Фізико-хімічного інституту ім. О.В. Богатського НАН України за темою № 234 (№ державної реєстрації 0100V001145) та міжнародної програми РЕСО-94 (BIOMED, Проект № ERВCIPDCT 940247).

Мета і задачі дослідження. Мета дисертації –синтез, вивчення властивостей і молекулярного механізму дії антиагрегаційних засобів в рядах похідних 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону і RGD-міметиків.

В зв’язку з метою роботи були поставлені такі задачі:

  1.  Синтез похідних 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону, вивчення зв’язку “структура-активність”.
  2.  Синтез нового RGD-міметика –-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну, який імітує RGD-послідовність фібриногену.
  3.  Синтез модельного RGD-міметика –-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-L-аспартил-L-фенілаланіну.
  4.  Оптимізація схеми синтезу і одержання нових RGD-міметиків на основі залишку 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти в якості Arg-міметика.
  5.  Вивчення молекулярного механізму дії ряду синтезованих RGD-міметиків.

Наукова новизна одержаних результатів. Синтезований ряд похідних 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону, антиагрегаціний ефект котрих перевищує ефект ацетилсаліцилової кислоти.

Вперше показана можливість застосування залишку 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти як Arg-міметика для одержання RGD-міметиків.

За двома альтернативними схемами синтезований ряд нових RGD-міметиків на основі залишку 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти, які мають в дослідах in vitro високу антиагрегаційну активність і є антагоністами фібриногенових рецепторів.

Синтезовані нові “проліки” - похідні RGD-міметика - 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну. Показано, що в дослідах ex vivo метиловий ефір 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну має високу антиагрегаційну активність.

Практичне значення одержаних результатів. Експериментальні результати свідчать про перспективність пошуку антиагрегантів в рядах похідних 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону, які є потенційними антиагрегантами. Залишок 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти може використовуватися як замінник залишку аргініну для створення нових RGD-міметиків, перспективних сполук з високою антиагрегаційною активністю, котрі можуть бути застосованими в медицині для профілактики і лікування різноманітних захворювань серцево-судинної системи.

Особистий внесок здобувача. Дисертантом самостійно синтезовані нові похідні 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону і ряд нових RGD-міметиків, а також “проліки” на основі залишку 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти, інтерпретовані дані спектрів Н ЯМР, мас спектрів. У співавторстві виконані дослідження впливу одержаних RGD-міметиків на зв’язування FITC-фібриногену з рецепторами на тромбоцитах, аналіз одержаних результатів.

Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертації були представлені на міжнародному симпозіумі “23-rd European Peptide Symposium” (Брага, Португалія, 1994), IX конференції з органічної та біоорганічної хімії молодих вчених (Прага, Чехія, 1995), XVIII Українській конференції з органічної хімії (Дніпропетровськ, Україна, 1998), І конференції молодих вчених і студентів-хіміків південного регіону України (Одеса, Україна, 1998), V національному з'їзді фармацевтів України (Харків, Україна, 1999), міжнародній конференції “The Second Multidisciplinary Conference on Drug Research” (Єленя гура, Польща, 2000), науково-практичному семінарі “Природні біологічно активні речовини і їх синтетичні аналоги” (Гурзуф, Україна, 2000).

Публікації. За темою дисертації опубліковано 4 статті у фахових журналах і тези 8 доповідей на українських і міжнародних конференціях.

Структура і обсяг дисертації. Дисертаційна робота викладена на 127 стор. машинописного тексту і складається із вступу, трьох розділів, висновків, містить 18 таблиць, 17 рисунків. Список використаних джерел включає 120 найменувань. Перший розділ являє собою огляд літератури, в якому описано сполуки непептидної природи –інгібітори агрегації тромбоцитів, викладено підходи до дизайну і синтезу RGD-міметиків, описано їх фармакологічні властивості і застосування в медицині, а також подано сучасні уявлення про молекулярний механізм антиагрегаційної дії RGD-міметиків.

У другому розділі описано синтез похідних 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону, нового RGD-міметика - 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну, модельного RGD-міметика - 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-L-аспартил-L-фенілаланіну, наведено спектральні підтвердження будови одержаних речовин, особливості їх розпаду під електронним ударом, описані антиагрегаційні властивості і вплив RGD-міметиків на зв’язування FITC-фібриногену з рецептором на тромбоцитах.

Третій розділ містить методики синтезу одержаних сполук.


ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Пошук потенційних інгібіторів агрегації тромбоцитів в ряді похідних
-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону

Знайдено велику кількість інгібіторів агрегації тромбоцитів серед сполук, що належать до класу азотвмісних гетероціклів. Високоактивні антиагреганти виявлено в ряді похідних піридину, піперазину, хіназоліну, 1,4-бенздіазепину, триазолобенздіазепінів та інших класів сполук.

З метою пошуку ефективних антиагрегантів серед похідних 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону нами синтезовані сполуки –.

Для отримання 1-незаміщеного-3-амінопіперидин-2,6-діону (сполука ) ми застосували реакцію циклізації п-нітрофенілового ефіру Boc-Gln (Boc-Gln-ONp) в присутності триетиламіну, представлену на схемі 1.

Схема 1

Синтез 1-(піридилзаміщених)-3-амінопіперидин-2,6-діонів і 3-амінопіролідин-2,5-діонів базується на утворенні циклічних ангідридів N-захищених дикарбонових амінокислот з наступною реакцією їх з 2-, 3- і 4-амінопіридинами (схема 2). Для отримання сполук  і  як вихідну сполуку застосовували Boc-Asp-OH. Схема синтезу при цьому лишається незмінною.

Схема 2

Синтез сполук  і  здійснювався за методом активованих ефірів шляхом конденсації 1-(піридин-2-іл)-3-амінопіперидин-2,6-діону з Вос-похідними п’ятичленних циклічних амінокислот в присутності триетиламіну (схема 3).

Схема 3

Індивідуальність сполук контролювали за допомогою методу ТШХ, а їх структура підтверджена даними мас-спектрометрії і спектроскопії Н-ЯМР.

Була досліджена антиагрегаційна активність тринадцяти сполук –похідних піперидину ( - ,  - , , ) і піролідину (, ), в тому числі сполук, що містять Вос-групу ( - ) і залишки циклічних амінокислот. Як свідчать дані, наведені у табл. 1, всі одержані сполуки різною мірою, залежно від структури, інгібували агрегацію тромбоцитів, викликану АДФ у багатій на тромбоцити плазмі крові щурів. Величини ІС варіюють в межах від 3.6.10-4 М до 26.5.10-4 М. Слід відмітити, що майже всі вивчені сполуки цієї серії за антиагрегаційною активністю перевищували ацетилсаліцилову кислоту.


Таблиця 1.

Похідні 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону і показники їх антиагрегаційної активності.

№№
сполук

Структура

R

R

n

m

IC(10-4 M)

1

H

H

1

.5  0.65

2

Boc

піридил-2

0

.6  0.51

3

Boc

піридил-3

0

.2  0.49

4

Boc

піридил-4

0

-

5

Boc

піридил-2

0

-

6

Boc

піридил-3

0

.9  0.70

7

H

піридил-2

2

.6  0.25

8

H

піридил-3

2

.0  0.47

9

H

піридил-4

2

.5  0.61

10

H

піридил-2

2

.0  0.72

11

H

піридил-3

2

.0  0.68

12

Pro

піридил-2

2

.0  0.93

13

Thz

піридил-2

2

.6  1.70

Аналізуючи вплив структури на антиагрегаційну активність одержаних сполук, ми встановили, що ефект 3-амінопіперидин-2,6-діону () знаходиться на рівні ефекту ацетилсаліцилової кислоти. Введення ж замісників у положення 1 й ацилювання аміногруп як похідних піперидину - ,  - , і , так і похідних піролідину , , підвищує їх антиагрегаційну активність. Очевидно, що найбільшій внесок у підвищення активності робить залишок піридину в першому положенні, тому що наявність в третьому положенні захисної Вос-групи або залишків циклічних амінокислот не впливала суттєво на активність даних сполук, так само як і повна відсутність замісників у положенні 3.

Одержані результати вказують на перспективність пошуку сполук з антиагрегаційними властивостями серед похідних 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону.

Синтез RGDF-пептидоміметика -
-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирил-гліцил-L-аспартил-L-фенілаланіну

Даний розділ роботи присвячено синтезу нової сполуки - 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-L-аспартил-L-фенілаланіну (), яка є модельним пептидоміметиком, що імітує RGDF-послідовність фібриногену. В цьому пептидоміметику перший амінокислотний залишок (R) було замінено на його міметик 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутаноїл (PS) (Рис. 1). Решту амінокислотних залишків не заміняли.

Рис. 1. RGDF-пептид і його міметик - 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-L-аспартил-L-фенілаланін ().

Жорсткість 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутаноїлу як можливого Arg-подібного фрагменту більша, ніж у залишку 4-(піперидин-1-іл)бутанової кислоти, і менша, ніж у амінобензамідину. Останні успішно використовуються для дизайну RGD-міметиків (рис 2).

Рис. 2. Структури залишків аргініну і його міметіків.

Як вихідну сполуку використовували 1-Вос-піперазин, який ацилювали ангідридом янтарної кислоти. В результаті була одержана 4-оксо-4-(4-Вос-піперазин-1-іл)бутанова кислота (), котра стала основою для будування Arg-імітуючої частини. Su-Ефір 4-оксо-4-(4-Вос-піперазин-1-іл)бутанової кислоти () одержували двома способами. Перший базувався на використанні DCCI і SuOH, другий –на використані реагенту Сакакібари (TfaOSu). Цей реагент одержували реакцією між трифтороцтовим ангідридом і SuOH.

Далі для отримання блоку, що імітує аргінілгліцил (Схема 4), проводили реакцію між натрієвою сіллю гліцину і ефіром . В результаті був синтезований 4-оксо-4-(4-Вос-піперазин-1-іл)бутирилгліцин (). Сполука , реагуючи з DCCI і SuOH, давала сукцинімідний ефір 4-оксо-4-(4-Вос-піперазин-1-іл)бутирилгліцину ().

Будування другого блоку починалося з конденсації BocAsp(OBzl)OH з TsOH.HPheOBzl за DCCI-методом з добавкою BtOH. Видалення бензилових захисних груп проводили гідрогенолізом, що приводило до BocAspPheOH () з виходом 77 %. Як каталізатор застосовували 3 % паладій на активованому вугіллі. Останнім етапом при одержанні другого блоку, НСl.НAspPheOH () було ацидолітичне розщеплення Вос-захисту.

Схема 4

Реакція між сполуками  і  приводила до утворення 4-оксо-4-(4-Вос-піперазин-1-іл)бутирилгліцил-L-аспартил-L-фенілаланіну (). Заключна стадія синтезу цільового пептидоміметика –гідрохлориду 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-L-аспартил-L-фенілаланіну () –ацидолітичне розщеплення Вос-групи 4 н розчином HCl в діоксані ([]D = -17.52 (c = 1, HО)).

Індивідуальність сполук контролювали за допомогою методів ТШХ і ВЕРХ, а їх структура підтверджена даними мас-спектрометрії і спектроскопії Н-ЯМР.


Синтез і антиагрегаційна активність нового RGD-міметика

Метою дослідження, викладеного в даному розділі, був синтез нової сполуки, яка б імітувала RGD-послідовність фібриногену. Як Arg-міметик був застосований залишок 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти. Аспарагінову частину імітували залишком D,L--феніл--аланіну, якій має в своєму складі гідрофобний фенільний радикал, що необхідно для забезпечення здатності сполуки інгібувати агрегацію тромбоцитів, а також зв’язування фібриногену з GP IIb/IIIa рецептором.

Виходячи з вищенаведених уявлень, ми синтезували високоактивний RGD-міметик - 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланін () на основі залишку 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти і D,L--феніл--аланіну. Синтез пептидоміметика  подано на схемі 5.

Як вихідну використовували сполуку , яку дією DCCI і PfpOH переводили у відповідний Pfp-ефір (), що був першим блоком для створення заданого пептидоміметика.

Будування другого блоку починалося з синтезу D,L--феніл--аланіну, котрий був отриманий за стандартним методом Родіонова. Далі дією хлористого тіонілу на суспензію -амінокислоти в метанолі був одержаний гідрохлорид метилового ефіру (), конденсація якого з Вос-GlyOH за стандартним DCCI-методом з добавкою BtOH приводила до утворення дипептиду –Вос-гліцил-D,L--феніл--аланіну (). Видалення Вос-групи (без виділення проміжного гідрохлориду) і реакція з  привели до утворення метилового ефіру 4-оксо-4-(4-Вос-піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну (), омилення складноефірної групи якого давало відповідну кислоту . Останню стадію отримання пептидоміметика  проводили за стандартною методикою видалення Вос-групи 4 Н розчином HCl в діоксані.

Схема 5

Індивідуальність сполук контролювали за допомогою методів ТШХ і ВЕРХ, а їх структура підтверджена даними мас-спектрометрії і спектроскопії Н-ЯМР.

Оптимізація схеми синтезу і одержання нових RGD-міметиків

Схема 5, запропонована для синтезу пептидоміметика , складається з 6 стадій і описує досить складний і трудомісткий процес. В зв’язку з цим, ми поставили собі мету оптимізувати існуючу схему синтезу. Нову оптимізовану схему ми застосували для одержання нових аналогів пептидоміметика  для дослідження впливу замісників на здатність сполук інгібувати агрегацію тромбоцитів, а також зв’язування фібриногену з GP IIb/IIIa рецепторами.

Синтез вихідних сполук. Необхідні вихідні D,L-β-арил-β-аланіни були синтезовані за реакцією Родіонова з відповідних п-заміщених бензальдегідів (схема 6).

Схема 6

Спроба розділення енантіомерів D,L-β-арил-β-амінокислот за допомогою дробної кристалізації виявилася невдалою. З цієї причини L-3-аміно-3-фенілпропіонова кислота (L-) () нами була синтезована з L-2-аміно-2-фенілоцтової кислоти (L-фенілгліцін) за реакцією Арндта-Естерта (Схема 7).

Схема 7

Аміногрупу вихідного L-фенілгліцину блокували Вос-захисною групою, для введення якої застосовували ВосО, в результаті чого отримували сполуку . Далі Вос-похідне  дією ізо-бутилхлорформіату перетворювали на змішаний ангідрид . Наступним етапом синтезу була конденсація ангідриду  з діазометаном, в результаті чого одержували діазокетон . Діазокетон  розкладали до Вос-L-β-феніл-β-аланіну () у водно-органічному середовищі, оксид срібла використовували як каталізатор. Ацидолітичне деблокування захисної групи давало гідрохлорид L-β-феніл-β-аланіну () з кількісним виходом ([]D = - 2.7 (c = 1, HO)).

Застосування альтернативної схеми синтезу для одержання 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну і його аналогів. В результаті ацилювання янтарним або глутаровим ангідридами 1-Вос-піперазину отримані, відповідно, 4-оксо-4-(4-Вос-піперазин-1-іл)бутанова (15), вже описана вище, і 5-оксо-5-(4-Вос-піперазин-1-іл)пентанова (40) кислоти. Далі кислоти 15 і 40 перетворювали на активовані ефіри: Pfp- (24) і Su- (16) і (41) (Схема 8).

Схема 8

Таблиця 2

RGD-пептидоміметики.

№№
сполук

Структура

R

n

m

23

Ph

57

п-F-CH

1

58

п-Cl-CH

59

п-MeO-CH

60

м, п-(MeO)-CH

61

62

(L) Ph

63

(L) Me

65

H

66

(L) Ph

67

(D) Ph

68

Ph

69

п-MeO-CH

70

(L) Ph

71

(D) Ph

Реакція між активованими ефірами  або , або , і натрієвою сіллю гліцину давала 4-оксо-4-(4-Вос-піперазин-1-іл)бутаноїл- (), і 5-оксо-5-(4-Вос-піперазин-1-іл)пентаноїл- () похідні гліцину. Проте, похідні  і  можна одержувати без виділення активованих ефірів , і , що значно простіше в препаративному плані, а також приводить до скорочення числа стадій. Проведення реакцій між активованими ефірами 4-оксо-4-(4-Вос-піперазин-1-іл)бутаноїл- або 5-оксо-5-(4-Вос-піперазин-1-іл)пентаноїлгліцину, без виділення з реакційної суміші, з β-аланіном, β-аріл-β-аланінами і енантіомерами фенілгліцину приводило до отримання Вос-похідних , -.

На останній стадії процесу ацидолітичним деблокуванням сполук 28, 43-56 були одержані цільові пептидоміметики 23, 57-71 (таблиця 2).

Сумарний вихід цільового міметика , синтезованого за схемою 5, складає 45 %. При застосуванні схеми 8 сумарний вихід складає в середньому 56 %. Крім того, схема 8 простіша в препаративному плані.

Індивідуальність сполук контролювали за допомогою методів ТШХ і ВЕРХ, а їх структура підтверджена даними мас-спектрометрії і спектроскопії Н-ЯМР.

Синтез проліків - похідних RGD-пептидоміметиків

Для лікування хронічних захворювань серцево-судинної системи необхідні сполуки з високою антиагрегаційною активністю і відносно тривалим часом напівжиття при їх пероральному введенні. Хоча на активність при пероральному введенні впливає багато факторів, проте основним є обмежене проникнення RGD-міметиків крізь мембрану через наявність заряджених груп і високої полярності. Другим фактором є метаболічна лабільність деяких RGD-міметиків в присутності протеаз і пептитаз. В зв'язку з цим виникає необхідність створення “проліків” найбільш активних RGD-пептидоміметиків для їх перорального застосування.

Цей розділ присвячений синтезу нових “проліків” - похідних RGD-пептидоміметика - 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну ().

Синтез метилового ефіру 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну () здійснювали за схемою 9:

Схема 9

“Проліку” - Етиловий ефір 4-оксо-4-(4-етоксикарбоніл-піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну (), сполуку з двома ефірними групами на обох кінцях молекули, одержували за схемою 10. Спроба синтезу сполуки  за схемою, аналогічною схемі 5, виявилася невдалою через гідроліз етоксикарбонільної групи Su-ефіру 4-оксо-4-(4-етоксикарбоніл-піперазин-1-іл)бутанової кислоти () на стадії його конденсації з гліцином у водно-органічному середовищі.

Як вихідну сполуку брали 1-етоксикарбонілпіперазин (), який ацилювали ангідридом янтарної кислоти. В результаті одержували 4-оксо-4-(4-етоксикарбоніл-піперазин-1-іл)бутанову кислоту (). Дією DCCI і SuOH на кислоту  її переводили у відповідний Su-ефір (), який був першим блоком для створення заданої сполуки з властивостями “проліків” (схема 10).

Схема 10

Побудова другого блоку починалося з синтезу гідрохлоріду етилового ефіру D,L--феніл--аланіну. Конденсацію етилового ефіру D,L--феніл--аланіну з Boc-GlyOH за стандартним DCCI-методом з додаванням BtOH був одержаний дипептид –етиловий ефір Вос-гліцил-D,L--феніл--аланіну (). Видалення Вос-групи (без виділення проміжного гідрохлоріду) і реакція з Su-ефіром  привели до утворення цільової сполуки  з властивостями “проліків”.

Індивідуальність сполук контролювали за допомогою методів ТШХ і ВЕРХ, а їх структура підтверджена даними мас-спектрометрії та спектроскопії Н-ЯМР.

Антиагрегаційна активність RGD-міметиків на основі -
-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти

 Антиагрегаційна активність синтезованої сполуки  вивчалася на багатій на тромбоцити плазмі крові щурів за методом Борна. Пептидоміметик  інгібував АДФ-індуковану агрегацію тромбоцитів з ІС = 8.7.10-9 М. Також було встановлено, що сполука  має високу антиагрегаційну активність і у відношенні до тромбоцитів крові людини. Константа напівінгібування агрегації тромбоцитів у багатій на тромбоцити плазмі крові людини дорівнює 3.3.10-8 М.

Щоб з’ясувати молекулярний механізм антиагрегаційної дії пептидоміметика , проведено дослідження його впливу на специфічне зв’язування міченого флуоресцеїном фібриногену (FITC-фібриногену) з його рецепторами на суспензії відмитих тромбоцитів людини. Було встановлено, що дана сполука інгібує зв’язування FITC-фібриногену з рецептором GP IIb/IIIa на суспензії відмитих тромбоцитів людини з ІС = 2.2.10-8 М. Крива залежності відсотка зв’язування FITC-фібриногену з тромбоцитами людини від логарифму концентрації пептидоміметика наведена на рис. 3.

Рис. 3. Залежність відсотка специфічного зв’язування (SB, %) FITC-фібриногену з GP IIb/IIIa від логарифму концентрації 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну ().

Вивчення антиагрегаційної активності пептидоміметиків  і  на багатій на тромбоцити плазмі крові людини показало, що введення фтору в пара-положення фенілу залишку β-амінокислоти призвело до зниження активності (сполука , ІС = 9.9.10-7 М), а використання залишку D,L--(3,4-диметоксифеніл)--аланіну як міметика Asp-Phe-частини призвело до значного збільшення антиагрегаційної активності (сполука , ІС = 1.5.10-9 М).

Визначення констант напівінгібування специфічного зв’язування FITC-фібриногену з рецептором GP IIb/IIIa для сполук , і  показало, що RGD-міметики  і  інгібують зв’язування в наномолярних концентраціях з ІС, що дорівнювало 0.9.10-9 М і 0.7.10-9 М, відповідно (рис. 4).

Для сполуки  значення ІС дорівнювало 3.1.10-8 М, що, очевидно, обумовлено зменшенням ліпофільності сполуки  порівняно із сполукою .

Одержані експериментальні дані за антиагрегаційною активностю та інгібуванню специфічного зв’язування FITC-фібриногену з його рецепторами на тромбоцитах дають змогу розглядати ряд RGD-міметиків на основі 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти як високоактивні інгібітори агрегації тромбоцитів і антагоністи фібриногенових рецепторів.

Рис. 4. Залежність відсотка специфічного зв’язування (SB, %) FITC-фібриногену з GP IIb/IIIa рецепторами від логарифму концентрації сполук  і .

Антиагрегаційна активність сполуки  при її пероральному введенні була досліджена за гібридним методом на мишах і щурах. Значення ID складало 10 мг/кг.

Таким чином, проведені дослідження дозволяють розглядати сполуку  як потенційний засіб для перорального застосування, що потребує по дальшого поглибленого дослідження.

ВИСНОВКИ

  1.  Вперше показано, що залишок 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти може бути використаним для молекулярного дизайну RGDF-міметиків –ефективних інгібіторів агрегації тромбоцитів.
  2.  Встановлено, що молекулярною мішенню RGDF-міметиків –похідних
    -оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти, є глікопротеїновий комплекс GP IIb/IIIa.
  3.  В ряді нових RGD-міметиків виявлено сполуки з високою антиагрегаційною активністю і високим афінітетом до GP IIb/IIIa рецепторів.
  4.  Показано, що “проліка” - похідна RGD-міметика мають антиагрегаційну активність при пероральному введенні.
  5.  Показано, що одержані похідні 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону мають антиагрегаційну активність на рівні ацетилсаліцилової кислоти.
  6.  Запропонована схема синтезу непептидних RGD-міметиків призвела до скорочення кількості стадій і спрощенню процесу їх одержання.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗДОБУВАЧА
ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

  1.  Крысько А.А., Кабанов В.М., Кабанова Т.А., Беликова М.В., Мазепа А.В. Синтез и антиагрегационная активность производных 3-аминопиперидин-2,6-дионов и 3-аминопирролидин-2,5-дионов // Хим.-фарм. журн.- 1997.- Т. 32, № 6.- С. 18-20.
  2.  Андронати С.А., Крысько А.А., Карасева Т.Л., Кабанов В.М., Кабанова Т.А., Павловский В.И. Синтез и антиагрегационные свойства нового пептидомиметика - 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)-бутирилглицил--фенил--аланина и его метилового эфира как перорально активного пролекарства // Фізіол. акт. речовини. - 1999.- № 2 (28).- С. 6-11.
  3.  Крысько А.А., Кабанов В.М., Полищук П.Г., Чугунов Б.М., Павловский В.И., Андронати С.А., Мазепа А.В., Карасева Т.Л., Кабанова Т.А., Синтез и антиагрегационная активность нового RGDF-пептидомиметика // ЖОХ.- 2000.- Т. 70, Вып. 6.- С. 1013-1017.
  4.  Andronati S.A., Kabanov V.M., Karaseva T.L., Korotenko T.I., Mazurov A.A.,
    Kabanova T.A. and Krysko
    A.A. Pseudopeptides with antithrombotic activity. // Peptides 1994, Ed. by Y.L.S. Maia. Proceedings of the Twenty-Third European Peptide Symposium.- ESCOM, Leiden.- 1995.- Р. 383-385.
  5.  Krysko A., Belikova M. Pseudopeptides based on 3-aminopiperidin-2,6-dione as a novel antiaggregative agents. // Book of Abstracts. IX-th Conference on Organic chemistry and Biochеmistry of Young Scientists. Liblice Castle, Czech.Republic, 9-13 October 1995.- Р. 117-118.
  6.  Андронаті С.А., Крисько А.А., Кабанова Т.А., Кабанов В.М., Павловський В.І., Карасьова Т.Л., Мазепа О.В., Поліщук П.Г. Синтез нового ефективного RGD-миметика. // XVIII Українська конференція з органічної хімії. Дніпропетровськ, Україна.- 1998.- Ч. 1.- С. 16-17.
  7.  Андронати С.А., Карасева Т.Л., Кабанова Т.А., Кабанов В.М., Крысько А.А., Павловский В.И., Мазепа А.В. Синтез и биологическая активность новых RGDF-пептидомиметиков на основе 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)-бутановой кислоты // “Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті”. Матеріали V Національного з’їзду фармацевтів України. - Харків: Золоті сторінки, УкрФа.- 1999.- С. 403-404.
  8.  Андронати С.А., Карасева Т.Л., Крысько А.А., Кабанова Т.А. Успехи и перспективы в создании синтетических антиагрегационных средств // Там же.- С. 404-405.
  9.  Andronati S.A., Krysko A.A., Kabanov V.M., Karaseva T.L., Kabanova T.A. Synthesis and properties of peptidomimetics – platelet aggregation inhibitors. // The Second Multidisciplinary Conference on Drug Research, MKNOL-2000.- Jelenja gora - Cieplice (Poland).- 2000.- W-7.
  10.  Крысько А.А. Дизайн, синтез и свойства ингибиторов агрегации тромбоцитов. // I конференция молодых учёных и студентов - химиков южного региона Украины. Одесса, Украина.- 1998.- С. 23-24.
  11.  Чугунов Б.М., Крысько А.А. Оптимизация метода получения RGD-псевдопептидов // Там же.- С. 41.
  12.  Андронати С.А., Крысько А.А., Кабанов В.М., Карасёва Т.Л., Кабанова Т.А. Ингибиторы агрегации тромбоцитов, селективные антагонисты фибриногеновых GP IIb/IIIa рецепторов // Научно-практический семинар. Гурзуф, Украина.- 2000.- С. 3-6.

АНОТАЦІЇ

Крисько А.А. Синтез і властивості інгібіторів агрегації тромбоцитів. –Рукопис.

Дисертація на здобуття ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.10. –біоорганічна хімія. Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського НАН України, Одеса, 2001.

Дисертація присвячена синтезу і дослідженню властивостей похідних 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону, і RGD-міметиків на основі 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти.

Синтезовані нові похідні 3-амінопіперидин-2,6-діону і 3-амінопіролідин-2,5-діону з антиагрегаційними властивостями.

Запропоновано новий Arg-міметик –залишок 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти для отримання RGD-міметиків. З використанням даного Arg-міметика синтезовано новий модельний RGDF-міметик - 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-L-аспартил-L-фенілаланін.

За двома альтернативним схемам синтезу одержано ряд RGD-міметиків на основі 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанової кислоти як Arg-міметика і β-арил-β-аланінів як Asp-Phe-міметиків.

Синтезовані нові похідні RGD-міметика - 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну, як “проліки” для перорального застосування.

Нові синтезовані RGD-міметики виявили високу антиагрегаційну активність в дослідах in vitro з ІС в межах 10-7 –-9 М, а також інгібували специфічне зв'язування FITC-фібриногену з його рецептором GP IIb/IIIa на тромбоцитах людини з показниками ІС порядку 10-8 –-10 М.

Метиловий ефір 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутирилгліцил-D,L--феніл--аланіну виявив антиагрегаційну активність при пероральному введенні в дослідах ex vivo з ІD = 10 мг/кг.

Ключові слова: піперидин-2,6-діон, піролідин-2,5-діон, RGD-міметики, 4-оксо-4-(піперазин-1-іл)бутанова кислота, активованих ефірів метод, β-арил-β-аланіни, “проліки”, фібриноген, GP IIb/IIIa, антиагрегаційна активність.

Крысько А.А. Синтез и свойства ингибиторов агрегации тромбоцитов.- Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата химических наук по специальности 02.00.10. –биоорганическая химия. Физико-химический институт им. А.В. Богатского НАН Украины, Одесса, 2001.

Диссертация посвящена синтезу и изучению свойств производных 3-аминопиперидин-2,6-диона и 3-аминопирролидин-2,5-диона, а также RGD-миметиков –производных 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)бутановой кислоты.

Синтезированы новые производные 3-аминопиперидин-2,6-диона и 3-аминопирролидин-2,5-диона, обладающие свойствами ингибиторов агрегации тромбоцитов. Антиагрегационный эффект синтезированных соединений превосходит эффект ацетилсалициловой кислоты. Показано, что введение остатка пиридина в первое положение пиперидинового либо пирролидинового кольца приводит к увеличению антиагрегационной активности полученных производных. Ацилирование аминогруппы в третьем положении также положительно влияло на антиагрегационный эффект.

Впервые предложен для молекулярного дизайна RGD-миметиков остаток 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)бутановой кислоты в качестве фрагмента, имитирующего остаток аргинина. С использованием данного аргинил-имитирующего фрагмента синтезирован новый модельный RGDF-миметик - 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)бутирилглицил-L-аспартил-L-фенилаланин, в котором имитировался только остаток аргинина, а остальные аминокислотные остатки не заменялись. Получен также новый RGD-миметик, который содержит два имитирующие фрагменты. При этом остаток аргинина заменён, как и в первом случае, на остаток 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)бутановой кислоты, а Asp-Phe-участок - на остаток D,L-β-фенил-β-аланина.

Предложены две схемы синтеза RGD-миметиков на основе 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)бутановой кислоты и β-арил-β-аланинов. Суммарный выход целевого RGD-миметика - 4-оксо-4-(пиперазин-1-иіл)бутирилглицил-D,L--фенил--аланина, синтезированного по первой схеме составляет 45 %, в то время как использование второй схемы синтеза приводит к увеличению суммарного выхода на 3 % и упрощению выделения промежуточных продуктов.

С целью получения производных RGD-миметика, обладающих повышенной биодоступностью и длительным временем полужизни при их пероральном введении, синтезированы “пролекарства” –производные - 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)бутирилглицил-D,L--фенил--аланина.

Синтезированные RGD-миметики –производные 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)бутановой кислоты, в опытах in vitro на богатой тромбоцитами плазме крови животных и человека ингибировали АДФ-индуцированную агрегацию тромбоцитов с IC в пределах 10-7 –-9 М.

Установлено, что молекулярной мишенью новых RGD-миметиков является гликопротеиновый комплекс GP IIb/IIIa, расположенный на поверхности активированных тромбоцитов человека. Полученные RGD-миметики ингибировали специфическое связывание флуоресцеин-меченного фибриногена с его рецептором GP IIb/IIIa. Значения IC в находятся пределах 10-8 –-10 М.

В опытах ex vivo на животных новое “пролекарство” –метиловый эфир 4-оксо-4-(пиперазин-1-иіл)бутирилглицил-D,L--фенил--аланина, проявило антиагрегационную активность при пероральном введении с показателем ID = 10 мг/кг.

Ключевые слова: пиперидин-2,6-дион, пироллидин-2,5-дион, RGD-миметики, 4-оксо-4-(пиперазин-1-ил)бутановая кислота, активированных эфиров метод, β-арил-β-аланины, “пролекарства”, фибриноген, GP IIb/IIIa, антиагрегационная активность.

Krysko A.A. Synthesis and properties of platelet aggregation inhibitors. –The manuscript.

Thesis for a candidate's degree in Chemical Sciences on speciality 02.00.10 - bioorganic chemistry. A.V. Bogatsky Physico-Chemical Institute of National Academy of Sciences of Ukraine, Odessa, 2001.

The dissertation concerns the synthesis and investigation of properties of
-aminopiperidine-2,6-dione and 3-aminopyrrolidine-2,5-dione derivatives and RGD-mimetics based on 4-oxo-(piperazine-1-yl)butyric acid.

The novel 3-aminopiperidine-2,6-dione and 3-aminopyrrolidine-2,5-dione derivatives with antiaggregative properties were synthesized. The novel Arg-mimetic –the residue of 4-oxo-(piperazine-1-yl)butyric acid, was proposed for receiving of RGD-mimetics. The novel model RGDF-mimetic - 4-oxo-(piperazine-1-yl)butyrylglycyl-L-aspartyl-L-phenylalanine, was synthesized using above mentioned Arg-mimetic. The series of RGD-mimetics on the basis of 4-oxo-(piperazine-1-yl)butyric acid as Arg-mimetic and -aryl--alanines as Asp-Phe-mimetics was synthesized by two alternative schemes. The novel derivatives of RGD-mimetic - 4-oxo-(piperazine-1-yl)butyrylglycyl-D,L--phenyl--alanine were synthesized as oral active prodrugs. The synthesized RGD-mimetics showed a high antiaggregatory activity in vitro with IC values within 10-7 –-9 M. They also inhibited the FITC-fibrinogen specific binding to its receptor GP IIb/IIIa on human platelets with IC values of 10-8 –-10 M. 4-Oxo-(piperazine-1-yl)butyrylglycyl-D,L--phenyl--alanine methyl ester showed an oral antiaggregatory activity ex vivo with ID of 10 mg/kg.

Key words: piperidine-2,6-dione, pirrolidine-2,5-dione, RGD-mimetics,
-oxo-(piperazine-1-yl)butyric acid, activated esters method, -aryl--alanines, prodrugs, fibrinogen, GP IIb/IIIa, antiaggregatory activity.




1. 9208278411.
2. Патология плода и новорожденного
3. V C ~ндіріс ~~ралжабды~тарына ж~мсал~ан капитал С D ~нерк~сіп капиталы E айналмалы капиталды~ бі
4. Год рождения образование 1
5. Возбудители бактериальных инфекций человека
6. тематическом лагере участникам предлагалось 10 задач
7. правовая форма ~ это форма организации предпринимательской деятельности закрепленная юридическим образом
8. 2010 82 В инспекцию Министерства по налогам и сборам Республики Беларусь далее инспекция МНС
9. Февральская революция в Тамбовской губернии
10. Экзистенциальные проблемы в творчестве ФМДостоевского Дневник писателя Сон смешного человека Идиот
11. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Дн1
12. Об образовании в Российской Федерации Администрация Петрозаводского городского округа ПОСТАНОВЛЯЕТ-
13. Задание 1- Составит блоксхему и программу по заданному условию
14. 912 DD5 PS DI DO 0 0 3 3 MINS O 0
15. . Настоящее федеральное правило стандарт аудиторской деятельности разработанное с учетом международных с
16. shore bnk nn institution for receiving lending exchnging nd sfegurding money bll n
17. і. Б~~ан ед~уір м~лшерде Президентті~ бастамасы бойынша М~скеуде Мемлекетаралы~ экономикалы~ комитетті~ ~~
18. Кредитная система Российской Федерации
19. Тема 4- Управление оборотными средствами
20. ИМЭК УМЦ ’678 ИПБ России 198188 г.html