Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

правових наслідків щодо рішень і ухвал суду першої інстанції та апеляційної інстанції постановлених у спра

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 20.5.2024

82. повноваження касаційної інстанції

Повноваження суду касаційної інстанції — це сукупність його прав та обов'язків, пов'язаних з застосуванням процесуально-правових наслідків щодо рішень і ухвал суду першої інстанції та апеляційної інстанції, постановлених у справах, законність яких перевіряється в касаційному порядку.

Судом касаційної інстанції є Вищий господарський суд України.

Відповідно до положень ГПК України, Сторони,  прокурор, треті особи, особи, які не брали участі у справі,  але щодо  яких  суд  вирішив  питання  про  їх  права  та обов'язки, мають право подати касаційну скаргу на:

    1) рішення місцевого господарського суду після їх перегляду в апеляційному  порядку  та  постанови  апеляційного  господарського суду, ухвалені за результатами апеляційного розгляду;
    2) ухвали місцевого господарського суду,  зазначені в частині першій статті 106 цього Кодексу, після їх перегляду в апеляційному порядку та постанови апеляційного господарського суду, ухвалені за результатами апеляційного розгляду.

Повноваження касаційної інстанції залежать від меж перегляду справи в касаційному порядку. Так, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення,  касаційна інстанція  на  підставі  встановлених  фактичних  обставин  справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції  норм матеріального і процесуального права.

    Касаційна інстанція  не  має  права встановлювати або вважати доведеними  обставини,  що  не  були  встановлені  у  рішенні  або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність  того  чи  іншого  доказу,  про  перевагу  одних доказів  над іншими,  збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

    У касаційній інстанції  не  приймаються  і  не  розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Отже, касаційна інстанція   за   результатами  розгляду  касаційної скарги має право:
    1) залишити   рішення   першої   інстанції   або    постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення;

    2) скасувати   рішення   першої   інстанції   або   постанову апеляційної  інстанції  повністю  або  частково  і  прийняти  нове рішення;

    3)   скасувати   рішення   першої   інстанції  або  постанову апеляційної інстанції і передати справу на новий розгляд, якщо суд припустився  порушень норм процесуального права,  які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення  справи.  Справа  направляється на новий розгляд до суду апеляційної інстанції,  якщо порушення норм процесуального  права, які   унеможливили   встановлення  фактичних  обставин,  що  мають значення для правильного вирішення  справи,  допущені  тільки  цим судом.  У  всіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції;

    4) скасувати рішення першої інстанції,  постанову апеляційної інстанції повністю або частково і припинити провадження  у  справі чи залишити позов без розгляду повністю або частково;

    5) змінити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції;

    6) залишити в  силі  одне  із  раніше  прийнятих  рішень  або постанов.

Підставами для скасування  або  зміни  рішення  місцевого  чи
апеляційного   господарського   суду  або  постанови  апеляційного
господарського суду є порушення або неправильне застосування  норм матеріального чи процесуального права.

    Порушення норм  процесуального  права  є в будь-якому випадку підставою  для  скасування   рішення   місцевого   або   постанови апеляційного господарського суду, якщо:

    1) справу  розглянуто  судом  у  незаконному  складі  колегії суддів;

    2) справу  розглянуто  судом  за  відсутності  будь-якої   із сторін,  не  повідомленої належним чином про час і місце засідання суду;

    3) господарський  суд  прийняв  рішення  або  постанову,   що стосується прав і обов'язків осіб,  які не були залучені до участі в справі.

    4) рішення або постанова не підписані будь-ким із суддів  або підписані не тими суддями, що зазначені в рішенні або постанові;

    5) рішення  прийнято  не тими суддями,  які входили до складу колегії, що розглянула справу;

    6) рішення прийнято господарським судом з  порушенням  правил предметної   або   територіальної   підсудності,   крім  випадків, передбачених у частині четвертій статті 17 цього Кодексу.

    7)  рішення  прийнято господарським судом з порушенням правил виключної підсудності.

83. Касаційні скарги та ухвали господарських судів

Касаційна скарга подається до Вищого господарського суду України через апеляційний господарський суд, який прийняв оскаржуване рішення чи постанову.

Апеляційний господарський суд зобов'язаний невідкладно надіслати скаргу разом зі справою до Вищого господарського суду України.Зазвичай касаційна скарга і подані матеріали мають бути надіслані до Вищого господарського суду в пятиденний термін.

Касаційна  скарга  може  бути подана протягом двадцяти днів з дня  набрання  судовим  рішенням  апеляційного господарського суду законної сили.

    Суд  касаційної  інстанції  постановляє ухвалу про повернення касаційної  скарги  у випадках,  якщо вона подана після закінчення строків,  установлених цією статтею, і суд за заявою особи, яка її подала,  не знайде підстав для поновлення строку, та незалежно від поважності причини пропуску цього  строку  -  у  разі,  якщо  вона подана  прокурором,  органом  державної  влади,  органом місцевого самоврядування  після  спливу  одного  року  з  моменту   набрання оскаржуваним судовим рішенням законної сили.

Відповідно касаційна скарга подається у письмовій формі і повинна містити:

1) найменування касаційної інстанції;

    2)  найменування  апеляційного господарського суду, постанова якого оскаржується, номер справи та дату прийняття постанови;

    3)  найменування  особи,  що  подає  скаргу, та іншої сторони (сторін) у справі;

    4)  вимоги  особи,  що  подала  скаргу,  із  зазначенням суті порушення  або  неправильного  застосування  норм матеріального чи процесуального права;

    5) перелік доданих до скарги документів.

    Не    допускаються   посилання   у   касаційній   скарзі   на недоведеність обставин справи.

    Касаційна скарга  підписується особою,  яка подала скаргу або її уповноваженим представником.

    До скарги додаються докази сплати судового збору і надсилання копії скарги іншій стороні у справі.

Копії касаційної скарни надсилаються стороною, яка подала таку скаргу або прокурором іншій особі.

Сторона  у  справі,  отримавши  касаційну  скаргу,  має право надіслати  відзив  на  неї касаційній інстанції і особі, що подала скаргу.

    Відсутність   відзиву  на  касаційну  скаргу  не  перешкоджає перегляду судового рішення, що оскаржується.

Відповідно до положень ГПК України. Касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо:

1)  касаційна  скарга  підписана  особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено;

    2)   скаргу   надіслано   інакше,   ніж  через  місцевий  або апеляційний господарський суд, що прийняв рішення або постанову;

    3)  до  скарги  не  додано  доказів надіслання її копії іншій стороні (сторонам) у справі;

    4) до скарги не додано документів,  що  підтверджують  сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі;

    5)  скаргу  подано після закінчення строку, встановленого для її  подання,  без  клопотання про поновлення цього строку або таке клопотання відхилено;

    6)  у  скарзі  не  зазначено суті порушення або неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права;

    7)  до  надіслання ухвали про прийняття скарги до провадження від особи, що подала скаргу, надійшла заява про її відкликання.

    Про повернення касаційної скарги виноситься ухвала.

    Після  усунення обставин, зазначених у пунктах 1, 2, 3, 4 і 6 частини  першої  цієї  статті,  касаційна  скарга може бути подана повторно.

Про  прийняття  касаційної скарги до провадження суд виносить ухвалу,  в  якій повідомляється про час і місце розгляду скарги, а також  витребовує справу чи копії матеріалів справи, необхідні для розгляду скарги на ухвалу суду.

    Питання  про  прийняття  касаційної скарги до провадження або про повернення касаційної скарги суд вирішує не пізніше п'яти днів з дня її надходження.

    Ухвала надсилається усім учасникам судового процесу.

У  касаційній  інстанції  скарга  розглядається  за правилами розгляду  справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій,   пов'язаних   із   встановленням   обставин   справи  та  їх доказуванням.

    Касаційна інстанція   використовує  процесуальні  права  суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки  обставин справи   та  повноти  їх  встановлення  у  рішенні  або  постанові господарського суду.

Особа,  що подала касаційну скаргу, має право відмовитися від неї до винесення постанови касаційною інстанцією.

    Касаційна інстанція  має право не прийняти відмову від скарги з підстав, зазначених у частині шостій статті 22 цього Кодексу.

    Про прийняття відмови від скарги касаційна інстанція виносить ухвалу,   якщо   рішення  або  постанову  господарського  суду  не оскаржено іншою стороною.

Загальний строк розгляду касаційної скарги – 1 місяць, у випадку подання скарги відповідно до п.2 ст.107 – 15 днів.

Підставами для скасування  або  зміни  рішення  місцевого  чи апеляційного   господарського   суду  або  постанови  апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування  норм матеріального чи процесуального права.

    Порушення норм  процесуального  права  є в будь-якому випадку підставою  для  скасування   рішення   місцевого   або   постанови апеляційного господарського суду, якщо:

    1) справу  розглянуто  судом  у  незаконному  складі  колегії суддів;

    2) справу  розглянуто  судом  за  відсутності  будь-якої   із сторін,  не  повідомленої належним чином про час і місце засідання суду;

    3) господарський  суд  прийняв  рішення  або  постанову,   що стосується прав і обов'язків осіб,  які не були залучені до участі в справі.

    4) рішення або постанова не підписані будь-ким із суддів  або підписані не тими суддями, що зазначені в рішенні або постанові;

    5) рішення  прийнято  не тими суддями,  які входили до складу колегії, що розглянула справу;

    6) рішення прийнято господарським судом з  порушенням  правил предметної   або   територіальної   підсудності,   крім  випадків, передбачених у частині четвертій статті 17 цього Кодексу.

    7)  рішення  прийнято господарським судом з порушенням правил виключної підсудності.

За   наслідками   розгляду   касаційної  скарги  суд  приймає постанову.

    У постанові мають бути зазначені:

    1) найменування   касаційної  інстанції,  склад  суду,  номер справи і дата прийняття постанови;

    2) найменування  сторін  і  найменування  особи,  яка  подала касаційну скаргу;

    3) найменування    місцевого    господарського    суду    або апеляційного  господарського  суду,   рішення,   постанова   якого оскаржується,  номер  справи,  дата прийняття рішення,  постанови, прізвище судді (суддів);

    4) стислий виклад суті рішення місцевого господарського суду, рішення, постанови апеляційного господарського суду;

    5) підстави, з яких оскаржено рішення, постанову;

    6) доводи, викладені у відзиві на касаційну скаргу;

    7) мотиви,  за якими касаційна інстанція не застосовує закони та  інші нормативні правові акти,  на котрі посилалися сторони,  а також закони та інші нормативно-правові акти, якими керувався суд, приймаючи рішення;

    8) у разі скасування або зміни рішення,  постанови, - мотиви, за якими касаційна  інстанція  не  погодилася  з  висновками  суду першої або апеляційної інстанції;

    9) висновки за результатами розгляду касаційної скарги;

    10) дії,  що  їх  повинні  виконати  сторони  та  суд  першої інстанції  у разі скасування рішення,  постанови і передачі справи на новий розгляд;

    11) новий розподіл судових витрат у разі скасування чи  зміни рішення.

    Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

    Постанова  надсилається  сторонам  у справі у триденний строк з дня її прийняття.

Вказівки, що  містяться  у постанові касаційної інстанції,  є обов'язковими для суду першої інстанції під  час  нового  розгляду справи.

    Постанова касаційної  інстанції  не може містити вказівок про достовірність  чи  недостовірність  того  чи  іншого  доказу,  про переваги одних доказів над іншими, про те, яка норма матеріального права повинна бути застосована і яке рішення має бути прийнято  за результатами нового розгляду справи.

Окрім постанов місцевих та апеляційніх судів, також можуть подаватися касаційні скарги на ухвали місцевого та апеляційного суду. Касаційні скарги  на  ухвали   місцевого   або   апеляційного
господарських  судів  розглядаються  у порядку,  передбаченому для розгляду касаційних  скарг  на  рішення  місцевого  господарського суду, постанови апеляційного господарського суду.

У випадках скасування касаційною інстанцією ухвал про відмову у прийнятті позовної заяви або  заяви  про  порушення  справи  про банкрутство  про повернення позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство, зупинення провадження у справі, припинення провадження  у  справі,  про залишення позову без розгляду або про залишення  без  розгляду  заяви  у  провадженні   у   справі   про банкрутство, справа передається на розгляд суду першої інстанції.

84. Перегляд судових рішень Вищого господарського суду України Верховним судом України: право на оскарження, підстави, порядок подання скарги.

Перегляд справ у порядку повторної касації не тільки створює додаткові та важливі гарантії судового захисту законних прав та інтересів осіб, які беруть участь у справі, а й надає можливість додаткової перевірки судових актів та виправлення судових помилок.

Саме існування судового інституту повторної касації усуває неоднакове застосування судами касаційної інстанції однієї й тієї самої норми права, що є однією з підстав створення єдиної судової практики у розгляді спорів та забезпечення суворого та неухильного додержання судами норм матеріального та процесуального права. 

Основними субєктами права на звернення на перегляд судового рішення є: сторони,  треті  особи, прокурор. Вони мають право подати заяву про перегляд  судових  рішень господарських судів після їх перегляду в касаційному порядку.

право касаційного оскарження до Верховного Суду України виникає:

щодо постанови Вищого господарського суду України, прийнятої за наслідками перегляду рішення місцевого господарського суду, що набрало законної сили;

щодо постанови Вищого господарського суду України, прийнятої за наслідками перегляду постанови апеляційного господарського суду;

щодо ухвали Вищого господарського суду України про повернення касаційної скарги (подання).

Варто зазначити обмеженість підстав для подання зверненя до Верховоного суду України, так, заява про перегляд судового рішення господарських судів може бути подана у разі:

1) неоднакового   застосування   судом   (судами)  касаційної інстанції одних і тих самих норм  матеріального  права,  внаслідок чого   ухвалено   різні  за  змістом  судові  рішення  у  подібних правовідносинах;

    2) встановлення  міжнародною  судовою  установою,  юрисдикція якої визнана Україною,  порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.

Заява про   перегляд   судових   рішень  господарських  судів подається  протягом трьох місяців з дня ухвалення судового рішення господарського суду,  щодо якого подано заяву про перегляд судових рішень господарських судів,  або з дня ухвалення судового рішення, на   яке   здійснюється   посилання,  на  підтвердження  підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 111-16 цього Кодексу, якщо  воно  ухвалено  пізніше,  але  не  пізніше одного року з дня ухвалення судового рішення, про перегляд якого подається заява.

Заява про перегляд судових рішень на підставах,  передбачених пунктом 2  частини  першої статті 111-16 цього Кодексу,  може бути подана не пізніше одного місяця з дня, коли особі, на користь якої постановлено  рішення  міжнародною  судовою установою,  юрисдикція якої визнана Україною,  стало  відомо  про  набуття  цим  рішенням статусу остаточного.

    У  разі  пропущення  строку,  встановленого частинами першою, другою   цієї   статті,  з  причин,  визнаних  поважними,  суд  за клопотанням особи, яка подала заяву про перегляд судового рішення, може  поновити  цей  строк.  Заява  про  перегляд судового рішення залишається без розгляду,  якщо особа,  яка її подала,  не порушує питання  про  поновлення  цього строку,  а також якщо в поновленні строку відмовлено. Питання про поновлення строку для подання заяви про перегляд судового рішення або про залишення заяви без розгляду вирішується судом без виклику осіб, які беруть участь у справі, та за результатами розгляду постановляється відповідна ухвала.

Заява про  перегляд  судових   рішень   господарських   судів подається у письмовій формі.

    У заяві  про  перегляд  судових  рішень  господарських  судів зазначаються:

    1) найменування суду, до якого подається заява;

    2) найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання (для фізичних осіб),  а також їхні номери засобів зв'язку,  адреси електронної пошти,  якщо такі є;

    3) конкретні різні за змістом  судові  рішення,  в  яких  має місце  неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних  і  тих  самих   норм   матеріального   права   у   подібних правовідносинах;

    4) обґрунтування  необхідності  перегляду  судових  рішень  у зв'язку  з  ухваленням  рішення  міжнародної   судової   установи, юрисдикція  якої визнана Україною,  якщо заява подана на підставі, встановленій пунктом 2 частини першої статті 111-16 цього Кодексу;

    5) вимоги особи, яка подає заяву;

    6) у разі необхідності - клопотання;

    7) перелік матеріалів, які додаються до заяви.

    Заява про  перегляд  судових   рішень   господарських   судів підписується   особою,  яка  подає  заяву,  або  її  уповноваженим представником,  який додає оформлений належним чином документ  про свої повноваження.

Заява про  перегляд  судових   рішень   господарських   судів подається до Верховного Суду України через Вищий господарський суд України. До заяви повинні бути додані:

    1) копії заяви  відповідно  до  кількості  осіб,  які  беруть участь у справі;

    2) копії судових рішень, про перегляд яких подано заяву;

    3) копії  різних за змістом судових рішень,  в яких має місце неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції  одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах;

    4)  копія  рішення  міжнародної  судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, або клопотання особи про витребування копії такого  рішення в органу, відповідального за координацію виконання рішень міжнародної судової установи, якщо її немає у розпорядженні особи,  яка  подала  заяву,  -  у  разі подання заяви про перегляд судових  рішень  з підстави, передбаченої пунктом 2 частини першої статті 111-16 цього Кодексу.

    До  заяви  додається  документ  про сплату судового збору. За подання і розгляд заяви на підставі, встановленій пунктом 2 статті 111-16 цього Кодексу, судовий збір не сплачується.

Заява про перегляд судового рішення господарського суду,  яка надійшла  до  Вищого  господарського суду України,  реєструється у день її надходження  та  не  пізніше  наступного  дня  передається судді-доповідачу,     визначеному     автоматизованою     системою документообігу суду.

    Суддя-доповідач протягом  трьох   днів   здійснює   перевірку відповідності  заяви  вимогам  цього  Кодексу.  У  разі якщо заяву подано без додержання вимог статей 111-18 та 111-19 цього Кодексу, заявник  письмово  повідомляється  про  недоліки  заяви  та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.

    У разі якщо заявник  усунув  недоліки  заяви  в  установлений строк,  вона  вважається  поданою  в день первинного її подання до Вищого господарського суду України.

    Заява повертається заявнику, у разі якщо:

    1) заявник  не  усунув  її  недоліки  протягом  установленого строку;

    2) заяву  подано  особою,  яка  не наділена правом на подання такої заяви;

    3) заяву підписано особою, яка не має права її підписувати;

    4) є ухвала Вищого господарського суду України про відмову  у прийнятті   справи  до  провадження  за  наслідками  її  розгляду, винесена з аналогічних підстав.

    Повернення заяви на підставах, зазначених у частині четвертій цієї статті,  не перешкоджає повторному зверненню в разі належного оформлення заяви або на інших підставах, ніж ті, що були предметом розгляду.

    За відсутності підстав для повернення заяви, в якій міститься клопотання   особи  про  витребування  копії  рішення  міжнародної судової    установи,    юрисдикція    якої    визнана    Україною, суддя-доповідач  невідкладно  постановляє  ухвалу про витребування такої  копії  рішення  разом з її автентичним перекладом в органу, відповідального   за   координацію  виконання  рішень  міжнародної судової установи.

    Вирішення питання   про   допуск   справи   до    провадження здійснюється  колегією у складі п'яти суддів Вищого господарського суду України,  яка  формується  без  участі  суддів,  що  прийняли рішення,  яке  оскаржується,  в  порядку,  встановленому  частиною третьою статті 2-1 цього Кодексу.

    Про допуск справи до провадження або відмову в такому допуску Вищий  господарський  суд  України протягом п'ятнадцяти днів з дня надходження  заяви а в разі витребування копії рішення міжнародної судової  установи,  юрисдикція  якої  визнана  Україною,  -  з дня надходження такої копії постановляє ухвалу. Ухвала постановляється без  виклику  осіб,  які беруть участь у справі. Ухвала про допуск справи  до  провадження  або  про відмову в такому допуску повинна бути обґрунтованою.

    Ухвала про  допуск  справи до провадження разом із заявою про перегляд  судового  рішення  та  доданими   до   неї   документами надсилається  до Верховного Суду України протягом п'яти днів з дня її постановлення.  Копія ухвали  про  допуск  справи  надсилається разом з копією заяви особам,  які беруть участь у справі, а в разі відмови у допуску - особі, яка подала заяву.

    Якщо  за  результатами  розгляду питання про допуск справи до провадження з підстави,  передбаченої  пунктом  2  частини  першої статті  111-16  цього  Кодексу,  буде  встановлено,  що  порушення Україною міжнародних зобов'язань  є  наслідком  недотримання  норм процесуального права,  Вищий господарський суд України постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі та вирішує  питання  про необхідність  витребування  справи.  Розгляд  справи  здійснюється колегією у складі п'яти суддів Вищого господарського суду  України за  правилами,  встановленими  для  перегляду  справ у касаційному порядку.

Ухвала про  допуск  справи до провадження разом із заявою про перегляд  судового  рішення  та  доданими   до   неї   документами реєструється у Верховному Суді України в день її надходження та не пізніше наступного дня передається  судді-доповідачу,  визначеному автоматизованою   системою  документообігу  суду.  Суддя-доповідач
протягом трьох днів постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі та надсилає її копії особам, які беруть участь у справі.

    Суддя-доповідач протягом  п'ятнадцяти  днів  з  дня відкриття провадження здійснює підготовку справи до розгляду Верховним Судом України:

    1) виносить  ухвалу  про  витребування  матеріалів  справи та направляє її до відповідного суду;

    2) вирішує  питання  про  зупинення   виконання   відповідних судових рішень;

    2-1)  вирішує питання про поновлення строку для подання заяви про  перегляд  судового  рішення  або  про  залишення  заяви   безрозгляду,   якщо   таке   питання   не   розглядалося   у   Вищому господарському суді України;

    3) доручає  відповідним фахівцям науково-консультативної ради при Верховному Суді України  підготувати  науковий  висновок  щодо норми   матеріального  права,  яка  неоднаково  застосована  судом (судами) касаційної інстанції у подібних правовідносинах;

    4) визначає органи державної влади,  представники яких можуть дати  пояснення в суді щодо суті правового регулювання цією нормою закону, та дає розпорядження про їх виклик до суду;

    5) здійснює інші заходи,  необхідні для вирішення питання про усунення розбіжностей у застосуванні норми матеріального права.

    За наслідками   проведення  підготовчих  дій  суддя-доповідач готує доповідь і постановляє ухвалу про закінчення  підготовки  та призначення справи до розгляду Верховним Судом України.

 У  Верховному  Суді  України  справа  про  перегляд  судового рішення   у   господарській   справі   з   підстави   неоднакового застосування  судом  касаційної  інстанції  одних і тих самих норм матеріального права, що мало наслідком ухвалення різних за змістом судових  рішень,  розглядається  на  засіданні  Судової  палати  у господарських  справах  Верховного  Суду  України.   Засідання   є правомочним  за  умови  присутності  на ньому не менше двох третин суддів  від  складу  Судової  палати   у   господарських   справах Верховного Суду України.

    Якщо судове  рішення  у  господарській  справі оскаржується з підстав  неоднакового  застосування  одних  і   тих   самих   норм матеріального права судами касаційної інстанції різної юрисдикції, справа  розглядається  на  спільному   засіданні   судових   палат Верховного Суду України,  до складу яких входять судді відповідної спеціалізованої юрисдикції.  Таке засідання є правомочним за умови присутності  на  ньому  не менше двох третин суддів від загального складу відповідних судових палат Верховного Суду України.

Особа, яка  подала  заяву   про   перегляд   судових   рішень господарських судів,  та особи,  які брали участь у справі, у разі їх прибуття у судове засідання мають  право  надати  пояснення  по суті  заявлених  вимог.  У  разі  якщо  такі  заяви  подали обидві сторони,  першим дає пояснення позивач.  Для  з'ясування  сутності норми  матеріального  права,  що  неоднаково  застосована,  можуть заслуховуватися пояснення представників органів державної влади.

Неприбуття сторін або інших осіб,  які беруть участь у справі і  належним  чином  повідомлені  про  день,  час  і місце розгляду справи,  для участі у судовому засіданні не  перешкоджає  судовому розгляду справи.

    Після закінчення  заслуховування пояснень осіб,  зазначених у частині шостій цієї статті,  суд виходить до нарадчої кімнати  для ухвалення судового рішення.

    Строк розгляду   справи   Верховним  Судом  України  не  може перевищувати одного місяця з дня відкриття провадження у справі.

85. Повноваження Верховного суду України

За наслідками розгляду справи більшістю  голосів  від  складу суду приймається одна з таких постанов:

    1) про повне або часткове задоволення заяви;

    2) про відмову в задоволенні заяви.

    Судді, які  не  погоджуються  з постановою,  можуть висловити окрему думку, що додається до постанови.

    Постанова Верховного Суду України є остаточною  і  може  бути оскаржена  тільки  на  підставі,  встановленій  пунктом  2 частини першої статті 111-16 цього Кодексу.

Суд задовольняє  заяву  у випадку наявності однієї з підстав, передбачених статтею 111-16 цього Кодексу.

    У  разі  якщо суд установить, що судове рішення у справі, яка переглядається  з підстави,  передбаченої пунктом 1 частини першої статті 111-16 цього  Кодексу,  є  незаконним,  він  скасовує  його повністю  або  частково  і  приймає  нове судове рішення,  яке має містити висновок про правильне  застосування  норми  матеріального права  щодо  спірних  правовідносин  та обґрунтування помилковості висновків суду касаційної інстанції з цього питання.

    У разі   якщо   судове  рішення  у  справі  переглядається  з підстави, визначеної пунктом 2 частини першої статті 111-16  цього Кодексу,  суд скасовує оскаржуване рішення повністю або частково і має  право  прийняти  нове  судове рішення або направити справу на новий розгляд до суду, який виніс оскаржуване рішення.

    Постанова Верховного  Суду  України про задоволення заяви має бути вмотивованою.

Верховний Суд  України  відмовляє  в задоволенні заяви,  якщо обставини,  що  стали   підставою   для   перегляду   справи,   не підтвердилися.

    Постанова про   відмову   в   задоволенні   заяви   має  бути вмотивованою.

Постанова Верховного  Суду  України  має  бути виготовлена та направлена особам,  які беруть участь у справі,  не пізніше  п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.

86. Перегляд рішення, ухвали, постанови за ново виявленими обставинами.

Господарський   суд  може  переглянути  прийняте  ним  судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.

    Підставами для перегляду судових рішень  господарського  суду за нововиявленими обставинами є:

    1) істотні  для справи обставини,  що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;

    2) встановлені  вироком  суду,  що  набрав   законної   сили, завідомо  неправильний  висновок  експерта,  завідомо неправильний переклад,  фальшивість документів або речових доказів,  що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;

    3) встановлення вироком суду,  що набрав законної сили,  вини судді у вчиненні злочину,  внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення;

    4) скасування  судового  рішення,  яке  стало  підставою  для ухвалення  рішення  чи   постановлення   ухвали,   що   підлягають перегляду;

    5) встановлена       Конституційним       Судом       України неконституційність закону,  іншого правового акта чи  їх  окремого положення,  застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Судове рішення  господарського  суду може бути переглянуто за нововиявленими обставинами за заявою  сторони,  прокурора,  третіх осіб,  поданою протягом одного місяця з дня встановлення обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення.

Строк для  подання  заяви   про   перегляд   судових   рішень господарського   суду   у  зв'язку  з  нововиявленими  обставинами обчислюється:

    1) у випадку,  встановленому пунктом 1 частини другої  статті 112 цього Кодексу, - з дня встановлення обставин, що мають істотне значення для справи;

    2) у випадках,  встановлених пунктами  2,  3  частини  другої статті  112  цього  Кодексу,  -  з дня,  коли вирок у кримінальній справі набрав законної сили;

    3) у випадку,  встановленому пунктом 4 частини другої  статті 112  цього  Кодексу,  -  з  дня  набрання  законної  сили  судовим рішенням,  яким скасовано судове рішення,  що стало підставою  ухвалення   рішення   чи   постановлення  ухвали,  які  підлягають перегляду;

    4) у випадку,  встановленому пунктом 5 частини другої  статті 112 цього Кодексу,  - з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення.

    Заява про   перегляд   судового    рішення    подається    до господарського   суду,   який  прийняв  судове  рішення,  де  вона реєструється  з  дотриманням  порядку,   передбаченого   частинами другою, третьою статті 2-1 цього Кодексу.

    Заявник зобов'язаний  надіслати іншим сторонам копії заяви та доданих до неї документів.

    До заяви додаються  документи,  що  підтверджують  надіслання копії заяви іншим сторонам, та документ про сплату судового збору.

    Заява про перегляд судового рішення  господарського  суду  за нововиявленими   обставинами   до   розгляду   не   приймається  і повертається заявникові у разі:

    1) подання заяви після закінчення  встановленого  строку  без клопотання  про  його відновлення або відхилення такого клопотання господарським судом;

    2) подання заяви без доказів надіслання копії заяви і доданих до неї документів іншим сторонам;

    3)  відсутності  доказів  сплати  судового  збору у порядку і розмірі, встановлених законодавством;

    4)  якщо  заява  про перегляд судового рішення господарського суду  за  нововиявленими  обставинами  з  підстави,   передбаченої пунктом  1  частини другої статті 112 цього Кодексу,  подана після закінчення трирічного  строку  з  дня  набрання  судовим  рішенням законної  сили  незалежно  від  поважності  причини пропуску цього строку;

    5) якщо заява про перегляд  судового  рішення  господарського суду  за  нововиявленими обставинами підписана особою,  яка не має права її підписувати,  або  особою,  посадове  становище  якої  не зазначено.

    Про повернення  заяви  виноситься  ухвала,  яку   може   бути оскаржено.

    Після  усунення  обставин,  зазначених  у  пунктах  2, 3 та 5 частини шостої цієї статті, заява може бути подана повторно.

Про   прийняття   заяви  про  перегляд  судового  рішення  за нововиявленими  обставинами  господарський  суд виносить ухвалу, в якій повідомляється про час і місце розгляду заяви чи подання.

    Ухвала надсилається   відповідно   сторонам   у   справі   та прокурору,  який  брав участь у справі чи подав заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.

Рішення і ухвали,  що набрали законної сили і прийняті  судом першої інстанції, переглядаються господарським судом, який прийняв ці судові рішення.

    Перегляд за  нововиявленими  обставинами  постанов  і   ухвал апеляційної  і  касаційної інстанції,  якими змінено або скасовано судове рішення суду  першої  інстанції,  здійснюється  судом  тієї інстанції, яким змінено або прийнято нове судове рішення.

    Заява    про   перегляд   рішення,   ухвали,   постанови   за нововиявленими  обставинами  розглядаються  господарським  судом у судовому засіданні у місячний строк з дня їх надходження.

    Неявка заявника та інших осіб, які беруть участь у справі, не є перешкодою для розгляду заяви.

    За результатами перегляду судового рішення приймаються:

    1) рішення - у разі зміни або скасування рішення;

    2) постанова - у разі зміни або скасування постанови;

    3) ухвала  -  у разі зміни чи скасування ухвали або залишення рішення, ухвали, постанови без змін.

    Рішення, ухвала,   постанова,   прийняті   за    результатами перегляду    судових   рішень   за   нововиявленими   обставинами, надсилаються сторонам,  прокурору у п'ятиденний  строк  з  дня  їх прийняття.

    Рішення, ухвала,    постанова,   прийняті   за   результатами перегляду судових рішень  за  нововиявленими  обставинами,  можуть бути переглянуті на загальних підставах.

    У разі  скасування  судового  рішення  за  результатами  його перегляду  за  нововиявленими  обставинами  справа   розглядається господарським судом за правилами, встановленими цим Кодексом.

87. Загальна характеристика інституту виконання судових рішень

 Метою господарського процесу є встановлення взаємовідносин сторін, винесення і виконання законного та обґрунтованого рішення з господарського спору. Тому господарське процесуальне провадження охоплює всі питання, пов’язані як з розглядом, вирішенням господарських спорів, так і з виконанням рішень господарського суду.   Вступивши в законну силу, рішення господарського суду набувають якості обов’язковості і виконавчості, внаслідок чого сторони зобов’язані діяти згідно з приписом рішення.   Виконання рішення господарського суду є завершальною і важливою стадією господарського процесу. Реальний захист відновлення порушених суб’єктивних прав юридичної особи, громадянина-підприємця можуть бути забезпечені лише тоді, коли боржник добровільно підкоряється рішенню господарського суду або буде примушений до цього компетентними органами, коли буде виконане рішення господарського суду. Кожне рішення господарського суду повинно бути виконане у встановленому законодавством порядку, тобто реалізоване для досягнення тієї мети, про яку дбала зацікавлена організація, коли зверталася до господарського суду. В іншому випадку звернення до цього органу виявилося б непотрібними витратами коштів, сил, часу сторін і господарського суду, оскільки захист прав є не що інше, як його реальне, в необхідних випадках — примусове здійснення. Тому в рамках господарського процесу регулюються і здійснюються не тільки правовідносини по розгляду й вирішенню господарських справ, але й по виконанню прийнятих рішень.

   Примусове виконання судових рішень забезпечує їх сталість, гарантує здійснення справ, визнаних рішенням господарського суду, і виконання підтверджених ним обов’язків. Виконавче провадження — це стадія господарського процесу, в якому спеціальні органи держави провадять примусове здійснення справ суб’єктів господарювання, які підтверджені рішенням господарського суду.
   Як стадія господарського процесу виконання судових рішень здійснюється в процесуальній формі, та порядок діяльності органів виконання заздалегідь приписаний законом. Зацікавленим особам забезпечена можливість брати участь у виконавчому провадженні, при цьому їм надані певні процесуальні права.
   Чітке і своєчасне виконання всіх рішень господарського суду робить діяльність його органів ефективною. Саме тому провадження по виконанню судових рішень має важливе значення і за своєю суттю є заключною стадією господарського процесу з конкретної справи.
   Рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов’язковими на всій території України (ст. 115 ГПК). Виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом. Пред’явленням наказу до виконання порушується виконавче провадження.
   Провадження по виконанню рішень будь-якого юрисдикційного органу має важливе значення в механізмі захисту прав. Помилки, які допущені на цьому заключному етапі захисту права, можуть звести нанівець попередню діяльність правоохоронного органу і призвести до зворотнього результату — порушення суб’єктивних прав сторін, які сперечаються. Тому примусове здійснення порушеного або оспорюваного права знаходиться під контролем суду, одночасно є заключною стадією провадження в юрисдикційному органі.
   Виконання рішення господарських судів регламентуються нормами Господарського процесуального кодексу України (ст.ст. 115—122), Законом України “Про виконавче провадження” та іншими нормативно-правовими актами.
   Необхідно відрізняти примусове виконанн




1. Тема- Будова хромосом
2. Православие в Республике Корея
3. 25 Методы оценки эффективности управленческих решений
4. познание закономерностей их форм распределение и использование которых осуществляются во взаимосвязи с с
5. Русская Правда
6. Міжнародне право 1
7. Тема для самостійного опрацювання
8. Тематика курсовых работ
9. Прогнозирование масштабов заражения АХОВ при химической аварии
10. Закон запрещает развешивать мужское и женское нижнее бельё на одной верёвке
11. Курсова робота - Історичні музеї Львова в туризмі
12. Оформление интерьера магазина в реально действующем торговом предприятии при помощи мебели
13. Реферат- Терапия (Комплексная терапия хронической недостаточности кровообращения)
14. 1Пограничное положение психологии на стыке естественных и гуманитарных наук нигде пожалуй не сказывается т
15. Реферат- Экстремумы функций
16. Франчайзинг
17. на тему- Види грибів їх характеристика
18. 1] Причиныусловия правонарушений
19. Реферат на тему- ldquo;Азербайджанrdquo; економікогеографічний огляд країниrdquo; Офіційна назва Азер
20. Технология производства продукции животноводства растениеводств