Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Індустрія туризму та її структура
Як зазначено у Законі України ,,Про туризм”, туристична індустрія це сукупність різних субєктів туристичної діяльності (готелі, туристичні комплекси, кемпінги, мотелі, пансіонати, підприємства харчування, транспорт, заклади культури, спорту тощо), які забезпечують прийом, обслуговування та перевезення туристів [17].
Обєктами туристичної індустрії є засоби розміщення та засоби транспорту, підприємства громадського харчування, культури, розваг та спорту, інформаційні ресурси та інформаційні системи, а також засоби забезпечення автоматизованих інформаційних систем та їх технологій [25].
Субєкти туристичної індустрії туристичні організації, основним видом діяльності яких є здійснення туроператорської та турагентської діяльності [25].
Головна проблема при віднесенні окремих видів діяльності до туристичної індустрії є вибір класифікаційних ознак. Економічна діяльність, повязана з туризмом, традиційно визначається з точки зору попиту, споживання товарів і послуг відвідувачами та витрат, які вони несуть. При такому підході індустрія туризму збірна сфера, яка охоплює різногалузеві види господарської діяльності, оскільки туристи несуть витрати практично в усіх секторах економіки [68]
У більш широкому плані туристичну індустрію можна визначити як міжгалузевий комплекс, що включає:
а) пасажирський транспорт (повітряний, водний, автомобільний, залізничний) з його розгалуженою мережею технічних служб;
б) різні спеціалізовані туристичні підприємства і підприємства галузей, що не мають яскраво вираженого туристичного характеру (зокрема, транспортне машинобудування і автомобілебудування, паливної промисловості, капітального та дорожнього будівництва, місцевої промисловості по виготовленню сувенірів, харчової промисловості, багатьох галузей сільського господарства тощо);
в) широку сферу послуг, якими користується турист [26].
Туристична індустрія володіє потужною матеріально-технічною базою (МТБ), яка забезпечує зайнятість великої кількості людей, взаємодіє з усіма галузями економічного комплексу та є основою розвитку організованого туризму.
До матеріально-технічної бази туризму відносяться: туристичні фірми (туроператори та турагенти), готелі, туристичні бази, екскурсійні бюро, підприємства харчування та торгівлі, автотранспортні підприємства, пункти прокату туристичного спорядження та інвентаря, бюро реалізації туристичних путівок, контрольно-рятувальні служби (пости), туристичні клуби, станції тощо.
Аналіз літературних джерел засвідчив значне різноманіття обєктів матеріально-технічної бази туризму, що зумовлює доцільність їх класифікації. В основу даної класифікації покладені три основних ознаки: види підприємств, що надають туристичні послуги, економічні елементи та форми власності господарюючих субєктів (додаток 3) [76].
Відповідно до існуючої методики ступінь фактичного розвитку туристичної індустрії аналізують за такими показниками, як загальна кількість туристів на території досліджуваного туристичного обєкту (у тому числі внутрішніх та іноземних, а також власних громадян, які відїжджають в інші країни), співвідношення внутрішнього й зовнішнього туризму.
Міжгалузевий комплекс індустрії туризму вирізняється:
* багатокомпонентністю - значною кількістю підприємств, установ, закладів, різних за технологіями, кадровим потенціалом та іншими галузевими ознаками, тобто належних до різних галузей економіки, але об'єднаних у даному випадку спільністю мети та об'єкта, на який спрямовані їх дії;
* складністю внутрішньої структури, що обумовлено різнорідністю попиту, який до того ж постійно урізноманітнюється, обумовлюючи диверсифікацію індустрії туризму, тобто ускладнення п структури;
ієрархією цілей функціонування структурних складових, оскільки кожна з них спрямована на задоволення певних потреб: від фізіологічних (харчування, відпочинок) до духовних (екскурсії, музеї, театри тощо);
різноманітністю зовнішніх і внутрішніх комплексоутворювальних зв'язків, яка об'єктивно ґрунтується на полікомпонентності, забезпечує ефект мультиплікативності, коли за кожним компонентом індустрії туризму формується "шлейф" галузей, пов'язаних з нею виробничими зв'язками;
* стадійністю споживання та організації обслуговування.
Таблиця 1. Структура індустрії туризму
Підсистеми |
Структури |
Компоненти |
Інституційно- організаційна |
1. Правова |
1. Законодавча й нормативна база 2. Митна служба 3. Консульська служба |
2. Фінансово-економічна |
1. Система оподаткування 2. Система страхування 3. Фінансова система та обмінний |
|
3. Кадрова |
1. Система підготовка кадрів 2. Система наукових досліджень і |
|
Функціонально-господарська |
1. Гостинності |
1. Готельне господарство 2. Харчування 3. Галузі з надання додаткових послуг |
2. Транспорту |
1. Авіаційний 2. Автомобільний 3. Залізничний 4. Водний |
|
3. Туристичної та оздоровчої діяльності |
1. Туристичні підприємства 2. Екскурсійні бюро 3. Санаторно-курортні установи 4. Оздоровчі заклали |
|
Територіально-господарська |
1. Туристичні ресурси |
1. Природно-рекреаційні 2. Культурно-історичні 3. Етнографічні (традиційна культура населення) |
2. Соціально-демографічні |
1. Демографічні структура 2. Соціальна структура 3. Розселення та історія формування території |
|
3. Господарські |
1. Господарський комплекс території 2. Інфраструктурні системи 3. Адміністративно-територіальний устрій і система управління |
Структура індустрії туризму складається з трьох основних блоків: функціонального, територіального та організаційного (додаток 4). Центральне місце займає ф у н к ц і о н а л ь н и й б л о к, який обєднує підприємства та установи, що безпосередньо зайняті наданням послуг: гостинності, екскурсійні, транспортні та інші, які прийнято називати додатковими. Послуги гостинності це розміщення та харчування туристів. Послуги розміщення надаються готелями, мотелями, кемпінгами, турбазами та іншими установами. Тут туриста забезпечують і низкою додаткових послуг: торгових, побутових, оздоровчих, культурно-масових, інформаційних, звязку та ін. Харчуються туристи в ресторанах, кафе, барах, їдальнях. Транспортні послуги надають як спеціалізовані підприємства, так і підприємства різних галузей транспорту. Екскурсійні послуги здійснюють туристичні фірми [40].
Функціональний блок у своїй діяльності безпосередньо спирається на т е р и т о р і а л ь н и й б л о к (ресурсну базу відповідної території). Розрізняють ресурси: 1) природно-рекреаційні, які включають кліматичні, водні, бальнеологічні, ландшафтні складові території, її екологічний стан; 2) соціально-історичні, що охоплюють памятки історії та культури, археологічні, монументального мистецтва, техногенні та інші, а також народні промисли та ремесла, традиційні способи господарювання та інші етнічні характеристики (національний одяг та прикраси, національна кухня тощо); 3) інфраструктурні, що становлять матеріально-технічну базу індустрії туризму (туристичну інфраструктуру).
Ефективне функціонування туризму в країні або в окремому регіоні можливе тільки за наявності відповідної державної підтримки, різнорідні прояви якої обєднані в о р г а н і з а ц і й н и й б л о к. Він включає правове забезпечення діяльності туризму від закону про туристичну діяльність до налагодження митної та консульської служби; створення сприятливих економічних умов, зокрема системи валютного обміну, страхування, оподаткування субєктів туристичної діяльності, проведення спеціальних наукових досліджень для туризму та створення розгалуженої мережі підготовки кадрів [40].
Поряд з переліком вищезазначених блоків слід підкреслити, що важливу роль відіграють так звані малі елементи туристичної індустрії, які забезпечують чистоту міст, доріг, а особливо узбіч доріг та придорожніх паркінгів, відповідна кількість дороговказів до головних туристичних центрів (українською та англійською мовами), наявність урн, якісних туалетів тощо[45].