У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Еволюція обєктів технологічної діяльності

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

Реферат на тему:

«Еволюція об’єктів технологічної діяльності.»

Виконала:

учениця 10-а класу

Максимів Христина

    

    У галузі виробничих технологій або високотехнологічної техніки сконструйовано велику кількість технічних об’єктів – машин, двигунів, засобів зв’язку,  знарядь праці тощо.  Разом з тим винахідники в усьому світі продовжують пошуки все нових конструкцій та розв’язків.    Цей пошук починають з того, що дизайнери, аналізують зразки та  аналоги об’єктів,  які створювались в минулому або вже існують на даний момент. Відомий український академік,  конструктор авіадвигунів Архип Михайлович  Люлька якось зауважив: щоб успішно працювати над створенням нових двигунів і не знаходити вже відомі, конструктор повинен постійно тримати в голові досвід попередників і досягнення сучасних дослідників.  

      Дійсно, якщо поглянути на  будь-який вид виробничої діяльності людини, то він представлений у вигляді саме  досвіду   такої  діяльності, який  був накопичений у продовж минулих  десятиліть, а то й століть. Вказаний досвід не лише використовується в процесі створення чогось нового, а й виступає підґрунтям для подальшої еволюції суспільства, і, зокрема  розвитку технологій та  виробництва.  З розвитком цих  технологій відбувається значне збільшення відповідних об’ємів наукової та іншої спеціалізованої інформації. В тому числі й тієї, яка стосується об’єктів технологічної діяльності людини. Тому важливою рисою сучасного дизайнера або фахівця будь-якої галузі виробництва,   є не стільки   утримання в пам’яті всіх можливих варіантів конструкції та інших специфічних відомостей про виріб, як  вміння здійснювати аналіз інформації, що  стосується проекту і, зокрема тієї інформації яка стосується безпосередньо об’єкту проектування.

     Процес проектування та виготовлення будь-якого виробу чи технологічного об’єкту підлягає закону, який можна назвати законом історичної детермінації або еволюції об’єктів технологічної діяльності людини.

     Суть цього закону полягає в тому, що: створення нового пристрою чи будь-якого технічного чи технологічного об’єкту (процесу) відбувається з опорою на вже відомі знання, практичний досвід використання аналогічних об’єктів чи процесів.

     Створення виробу починають із всебічного вивчення всіх питань, які в першу чергу стосуються історії створення подібних виробів, різних його комбінацій, дослідження ідей чи закономірностей, що закладені у принцип дії історичних попередників об’єкту проектування.

     Якщо ми проектуємо  автомобіль, то закон еволюції технічних об’єктів   можна виразити через такі запитання: «Яким автомобіль є сьогодні, яким був раніше, і, яким буде завтра»? Відповідаючи на поставлені запитання

                                         

Мал. Розвиток форми автомобіля

дизайнер враховує кращий досвід в історії створення та розвитку даного  технічного об’єкту, окремо переглядає його недоліки (технічні, конструкторські, ергономічні тощо) та переваги, і на основі цього пропонує нові ідеї стосовно майбутнього авто. Отже, це своєрідний моніторинг, що проводиться стосовно існуючих аналогів об’єкту проектування, суть якого зводиться до того, що складають ряди, в яких відображають розвиток форми, конструкції, стилю, композиції і т.д., майбутнього виробу. Кожна наступна модель автомобіля в цілому за формою та конструкцією може бути схожою на попередню, проте має незначні відмінності, які покращують   її ергономічні чи технологічні показники. Отже, дизайнер під час створення автомобіля не вигадує абсолютно щось нове, а спирається на вже відомі зразки, аналізує їх та вносить  в їхню конструкцію нові елементи, змінює форму тощо.

    Аналіз, розподіл, класифікація – методи розумової діяльності винахідника. Як ми вже згадували вище, не кожна людина здатна утримувати всю інформацію про об’єкт       проектування. Тому вчені досить часто вдаються до класифікації технічних об’єктів, намагаються систематизувати їх в певній послідовності з метою докладного аналізу. Тут аналіз слід розуміти як метод, що дозволяє одержати необхідну інформацію про структуру об’єкта дослідження (виріб який проектують).

Аналіз (від грецького νάλυσις –  розпад, розділення на окремі частини) — операція уявного чи реального поділу цілого (об’єкту, властивості, процесу або  співвідношення між предметами) на складові  частини, яка виконується у процесі пізнання або предметно-практичної чи дослідницької діяльності людини. 

       Аналіз у роботі дизайнера, конструктора – це метод наукового дослідження виробів, найголовніша складова художнього конструювання.

        Аналіз як метод наукового дослідження, дає змогу здійснювати класифікацію. Тому, як правило кажуть, що аналізувати – це  значить досліджувати, розкладати на складові частини об’єкт дослідження.

             Розподілом називають процес мислення, при якому розглядається певний клас об’єктів, який уявно поділяють на два або більше підкласів.

        Наприклад, серед технічних об’єктів візьмемо клас двигунів, і уявимо що ми розподілили його на два підкласи: двигуни, які працюють на основі ЕДС (електрорушійної сили) і двигуни, що працюють за рахунок тиску води, яка створює відповідну реактивну силу.

     В наведеному прикладі клас розглядуваних об’єктів слід вважати родом (двигуни) по відношенню до більш вузького класу об’єктів, які мають певну особливість  (двигуни, що працюють на основі ЕДС). По відношенню до всього класу більш вузький клас двигунів буде називатись видом, а особливість (ЕДС), за якою ми його відібрали – його видовою відмінністю.

     Якщо клас об’єктів розподілити на два підкласи, що мають протилежні видові відмінності – двигуни, які працюють за рахунок тиску газу, і двигуни які не працюють на основі газу, - то, такий процес розподілу об’єктів називають дихотомією.

    Класифікацію розуміють як процес мислення, у ході якого уявно об’єднують у групи предмети, які мають визначені  ознаки спільні для кожної групи.  

     Результатом проведеної класифікації може бути зведена таблиця, в якій досліджувані предмети чи об’єкти укладені в різні групи.

     Прикладом класифікації, як процесу мислення, може бути таблиця В.О. Горського, за допомогою якої  представлена еволюція двигунів (див. табл. 1).

   Зрозуміло, що вона не претендує на вичерпну енциклопедію двигуна, проте дає змогу зробити аналіз того узагальненого історичного досвіду, який склався  у винахідництві та  будуванні двигунів.  

Складена таблиця за таким принципом: горизонтальні рядки показують основні етапи історичного розвитку двигунів; у вертикальних рядках таблиці зібрані двигуни, що працюють від однакових джерел енергії.

     

 

Мал. 4.    Таблиця В.О. Горського «Еволюція двигуна»

   

 Якщо ви уважно переглянете таблицю, то нескладно помітити, що кожна клітинка містить проект двигуна, який має не лише переваги, а й певні недоліки, що слугувало подальшим мотивом для вдосконалення конструкції і винайдення нового підходу чи ідеї в проектуванні двигуна. Кожна представлена в таблиці конструкція двигуна знайшла своє широке використання у певній галузі виробництва. І разом з тим винахідники постійно аналізували відому конструкцію, враховували позитивний досвід, намагаючись усунути негативні чинники в діючій конструкції.  

     Класифікація промислової продукції є провідною умовою всебічного визначення її якості. У зв’язку з цим розрізняють різні види аналізу: художньо-конструкторський, функціональний  та ін. Для визначення різних підходів у проведені аналізу промислових виробів, їх розподіляють на групи (підкласи).

    Так, промислові вироби як окремий клас поділяють на чотири підкласи:

а) вироби, що безпосередньо обслуговують людину (меблі, одяг, взуття тощо);

б) вироби, що обслуговують людину і водночас виконують технічну функцію (електроарматура, побутові прибори, пристрої тощо);

в)вироби, що виконують певну роботу і частково обслуговують людину (засоби транспорту, прибори, станки тощо);

г) вироби, які виконують лише певну роботу (автоматизовані системи, вузли механізмів машин тощо).

     Отже, підсумовуючи можна відзначити, що аналіз, класифікація виробу проектування чи його аналогів – це трудомісткий процес розумової діяльності, який спрямований не лише на позитивні чи негативні сторони конструкції виробу, а й враховує всі аспекти роботи над виробом від його форми та кольору до реклами як продукту певної торгівельної марки. Тому під час аналізу дизайнер дає відповідь на запитання, що стосуються не лише того, що було чи що є, а й більш докладно визначає, які власне є потреби у вдосконаленні об’єкту проектування за такими напрямками, як:

  1.  предметний (художня цінність виробу, нові конструктивні елементи чи функції, форма, колір, конструкційний матеріал з якого виготовляється виріб);
  2.  виробничий (технологічність об’єкту, автоматизація під час виготовлення, низька матеріало- та енергоємність виготовлення, уніфікація тощо);
  3.  експлуатаційний (надійність, зручність в обслуговуванні і т.д.)
  4.  торгівельний (транспортування, тара чи упаковка до виробу, товарний вигляд, реклама на упаковці і т.д.).      

     Дизайнер зобов’язаний аналізувати всі об’єкти власної творчої роботи – від загальних попередніх міркувань, до того, як почнеться процес проектування, на всіх етапах проектування та виготовлення виробу, і навіть після того як виріб випущено у серійне виробництво.

     Недостатній аналіз на окремих стадіях роботи  знижує цінність виробу, ще на стадії його проектування. Відсутність обґрунтованого художньо-конструкторського аналізу  під час проектування може призвести до  морального знецінення виробу, ще до того, як почнуть його серійний випуск.

     Аналіз об’єкту проектування передбачає поєднання різноманітних факторів, вимог, умов, шляхів реалізації проекту. Наприклад, якщо розглядати лише функціональну сторону об’єкта проектування, і не враховувати конструкційний матеріал, форму виробу в цілому, конструктивні особливості,  технологію його виготовлення, то аналіз виробу буде неповним, і таким, що не виявлятиме всіх проблем, які можуть виникати під час його проектування та виготовлення.

     Після того як визначено напрямок чи напрямки, за якими будуть вдосконалювати (змінювати) або «розвивати» конструкцію майбутнього виробу, чітко окреслюють об’єм  необхідних для цього робіт, і відповідно на основі цього формують завдання. Визначаючи завдання дизайнер в першу чергу з’ясовує два основних питання: по-перше, який кінцевий результат необхідно одержати, і, по-друге, чи буде одержано  розв’язок  проблеми, над якою працюють? Зрозуміло, що, коли розв’язуються проблеми високого рівня складності, однозначної відповіді на поставлені питання одержати не можливо. Проте, якщо завдання формулювати в контексті цих питань, і у ході  роботи час від часу до них повертатись, то ефективність розв’язання  проблеми значно зростає. Розглядаючи кожен можливий варіант розв’язку (мається на увазі форма виробу, колір чи обраний конструкційний матеріал, з  якого його виготовлятимуть)  дизайнер враховує позитивні та негативні наслідки від прийнятого рішення, як це буде впливати на остаточний варіант, тобто розв’язок поставлених завдань.




1. Тема- Философия западноевропейского Просвещения кроме немецкого- 18 начало 19 века
2. Сид ты не понимаешь того что большая часть нашей жизни определяется бессознательным
3. Задание 1 В рамках антикризисного пакета мер Агентство страхования вкладов было наделено в 2008 г
4. Кредитование торговых организаций
5. Тема Ответ правильный Ответ B Ответ C Ответ D Отве
6. ' Но ведь одной минуты слишком мало ' На пятьдесят девять секунд больше чем нужно
7. Контрольная работа- Ветеринарно-санитарная экспертиза жиров
8.  Только тише... Об этом я и сам помнил
9. РЕФЕРАТ ДИСЕРТАЦІЇ НА ЗДОБУТТЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ КАНДИДАТА ТЕХНІЧНИХ НАУК ІваноФран
10. Проектирование отделения восстановления осей балансиров седельных устройств
11. а. При открытии файла программа прорисовывает такую картину как мозаику ~ как последовательность точек масс
12. Особенности употребления перифразы в английском языке
13.  РЕФЛЕКСИЯ И ИНТЕНЦИОНАЛЬНОСТЬ
14. Тема- Искусство II половины XVIII века слайды к тесту КХУ Архитектура Ж
15. Национальные лики духовного
16. Ценности и их роль в жизни человека
17. Новый ГодМакха Пуджа Mkh PujДень полнолуния в феврале
18. ПОЛИТИЧЕСКАЯ КАРТА МИРА
19. Прогнозирование возможной радиационной обстановки и её оценка.html
20. ВВЕДЕНИЕ2