У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

і. Обов~язковий елемент особової справи.

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 4.4.2025

6

PAGE  6

Термінологічний словник-мінімум

з української мови за професійним спрямуванням

(одне з питань у білеті на іспиті)

№ п/п

Термін

Визначення

1

Автобіографія

Від грец. autos – сам, bios – життя, grafo – пишу: документ, у якому особа подає опис свого життя і діяльності. Обов’язковий елемент особової справи.

2

Адреса

Точна вказівка місця проживання кого-небудь або місцезнаходження чого-небудь (напр., поштова А.).

3

Адресант

Той, що адресує, посилає кому-небудь лист чи щось інше, відправник.

4

Адресат

Той, кому адресується, посилається лист чи щось інше, одержувач.

5

Анотація

Cтисла характеристика змісту книги, статті тощо. Анотація складається з двох частин: бібліографічного опису і власне тексту.

6

Аргумент

Підстава, доказ, які наводяться для обґрунтування, підтвердження чого-небудь.

7

Афоризм

Яка-небудь узагальнена думка, висловлена стисло в дуже виразній формі (напр., Коли я молюся чужою мовою, то вуста мої моляться, а серце спить – апостол Павло).

8

Бакалаврська робота

Кваліфікаційна науково-дослідницька робота випускника, яка готується з метою прилюдного захисту і отримання освітньо-кваліфікаційного ступеня “бакалавр”. Пишеться найчастіше після 4 курсу.

9

Бібліографія

Список літератури (книжок і статей) на яку-небудь тему або з якої-небудь галузі знань.

10

Бланк

Друкована стандартна форма якого-небудь документа, що заповнюється окремо конкретними даними.

11

Виноска

Пояснення, примітка до тексту, поміщені під ним; нотатка.

12

Висновок

Остаточна думка про що-небудь, логічний підсумок, зроблений на основі спостережень, міркувань або розгляду певних фактів.

13

Візитна картка

Картка з прізвищем, ім’ям та по батькові, іноді з адресою її власника для вручення під час знайомства або візиту.

14

Віза

(франц. visaпобачений, переглянутий)

1) Позначка, зроблена службовою особою на документі, що свідчить про його вірогідність або надає йому юридичної сили. 2) Позначка на закордонному паспорті, яка є дозволом на в’їзд, виїзд, проживання або проїзд через територію відповідної держави.

15

Державна мова

Закріплена традицією або законодавством мова, вживання якої обов’язкове в органах державного управління та діловодства, громадських органах та організаціях, на підприємствах, у закладах освіти, науки, культури, у сферах зв’язку та інформації.

16

Дефініція

Стисле логічне визначення, яке містить найістотніші ознаки визначуваного поняття, тобто його зміст і межі.

17

Дискусія

Прилюдне, відкрите, доброзичливе обговорення актуального, але суперечливого питання, спрямоване на певний позитивний результат.

18

Диспут

Публічна полеміка (суперечка) на наукову, літературну і т.ін. тему. Готується й організовується наперед, а не виникає спонтанно, на відміну від дискусії.

19

Дипломна робота

Кваліфікаційна науково-дослідницька робота студента, яка готується з метою прилюдного захисту й отримання освітньо-кваліфікаційного ступеня “спеціаліст”. Є перевіркою підготовки фахівця до самостійної діяльності з обраної спеціальності, його здатності самостійно аналізувати стан проблем у певній галузі науки, розробляти необхідні пропозиції.

20

Діалог

Розмова, бесіда двох осіб.

21

Діловодство

Вид діяльності, предметом якої є питання документування та організація роботи з документами у процесі здійснення управлінських дій.

22

Договір

Взаємне зобов’язання, письмова або усна угода про права та обов’язки між державами, установами, підприємствами та окремими особами.

23

Документ

Матеріальний об’єкт, що містить у зафіксованому вигляді інформацію, оформлений у заведеному порядку й має відповідно до чинного законодавства юридичну силу (напр., характеристика, заява, розписка, доручення, договір, автобіографія тощо).

24

Документування

Регламентований процес запису інформації на папері чи іншому носії, який забезпечує її юридичну силу.

25

Документообіг

Рух документів в установі з моменту їх створення (чи одержання) до відправлення або передачі на зберігання до архіву (знищення). Обсяг документообігу визначається кількістю вхідних, вихідних та внутрішніх документів, наприклад, за рік.

26

Доповідь

Прилюдне повідомлення на певну тему, виступ, промова.

27

Доповідна записка

Письмове повідомлення на імя керівника установи, організації, в якому описується певний факт, подія, повідомляється про виконання окремих завдань, службових доручень.

28

Доручення

Документ, що дає кому-небудь право діяти від імені особи, що видала цей документ (довірителя).

29

Дублікат

Другий примірник документа, що має однакову з оригіналом (першим примірником) юридичну силу.

31

Енциклопедія

Науково-довідкове видання, що об’єднує в певній системі найістотніші відомості з усіх галузей знань (універсальна Е.) чи будь-якої однієї (галузева Е.).

32

Епістолярний стиль

Один із функціональних стилів української літературної мови, який об’єднує ділове та приватне листування.

33

Етика

Норми поведінки, сукупність моральних правил якого-небудь класу, суспільної організації тощо.

34

Етикет

Установлені норми поведінки і правила ввічливості в якому-небудь товаристві.

35

Жанр

Різновид, вид творів у галузі якого-небудь мистецтва, який характеризується певними сюжетними та стилістичними ознаками (напр., прозові жанри – оповідання, новела, роман, повість тощо).

36

Жаргон

Мова якоїсь соціальної чи професійної групи, що відрізняється від загальнонародної наявністю специфічних слів і виразів, властивих цій групі; сленг (напр., студентський, спортивний жаргони).

37

Жести

Більше або менше помітні, однак виразно сприйнятні рухи людського тіла чи рук, що супроводжують мову або замінюють її. Використовуються як допоміжний засіб спілкування (напр., кивнути у східних слов’ян означає так, а у болгар -ні).

38

Заява

Документ, оформлений за певним зразком у вигляді письмового прохання, що подається на ім’я офіційної особи або до установи чи організації.

39

Звіт

Письмове повідомлення про виконання певної роботи. Звіти бувають статистичні (цифрові) й текстові. Статистичні звіти пишуть на спеціальних виготовлених друкарським способом бланках, текстові – на звичайному папері. Матеріал звіту охоплює чітко визначений період часу.

40

Канцеляризми

Слова, стійкі словосполучення, вживання яких у літературній мові закріплено традицією за офіційно-діловим стилем, поза яким вони в більшості випадків засмічують мову (напр., ухвалити, заслухати, квартиронаймач тощо).

41

Класифікація

Система розподілу предметів, явищ або понять на класи, групи тощо за спільними ознаками, властивостями.

42

Кліше́

Готовий зворот, що регулярно використовується у певних умовах згідно з комунікативними вимогами тієї чи іншої мовної сфери (насамперед у документах офіційно-ділового стилю; напр.. укладання угоди, договірні сторони тощо).

43

Комунікація

Те саме, що й спілкування, зв’язок.

44

Комунікативна професіограма фахівця

Важлива складова діяльності будь-якого фахівця, яка належить до ключових професійних характеристик. Вона містить три основні компоненти: робота з документами; вміння опрацьовувати та створювати наукові тексти різного рівня складності; вміння вести міжособистісний і соціальний діалог та виступати прилюдно.

45

Контекст

Закінчений за змістом уривок тексту, що дає змогу встановити значення слова або речення, що входять до його складу.

46

Контракт

Письмова угода, договір, за яким сторони, що його уклали, мають взаємні зобов’язання.

47

Конфесійний стиль

Один із функціональних стилів української літературної мови, який обслуговує релігійну, церковну сферу життєдіяльності суспільства.

48

Копія

Точне відтворення чого-небудь, що цілком відповідає оригіналові (напр., копія документа).

49

Культура мови

Володіння мовними нормами літературної мови, вміння користуватися всіма її засобами залежно від умов спілкування, змісту та мети висловлювання.

50

Курсова робота

Невелика за обсягом дослідницька робота із значною реферативною частиною; передбачає закріплення, поглиблення й узагальнення знань з певної фахової чи професійно-орієнтованої дисципліни, розвиток дослідницьких навичок, спроможності самостійного осмислення певної наукової проблеми.

51

Лінгвоцид

Мововбивство; свідоме, цілеспрямоване нищення певної мови як головної ознаки етносу.

52

Літературна мова

Наддіалектна, унормована, відшліфована форма загальнонародної мови, яка характеризується багатофункціональністю та поділом на стилі. Обслуговує усі сфери життєдіяльності людей.

53

Магістерська робота

Кваліфікаційна науково-дослідницька робота випускника, яка готується з метою прилюдного захисту і отримання освітньо-кваліфікаційного ступеня “магістр”. Магістр покликаний продемонструвати рівень наукової кваліфікації, уміння самостійно вести науковий пошук і вирішувати конкретні наукові завдання.

54

Мова

Сукупність довільно відтворюваних, загальноприйнятих у межах даного суспільства звукових знаків для об’єктивно існуючих явищ і понять, а також загальноприйнятих правил їх комбінування у процесі вираження думок.

55

Мова професійного спілкування

Cукупність усіх мовних засобів, якими послуговуються у професійно обмеженій сфері комунікації з метою забезпечення порозуміння між людьми, які працюють у цій сфері. Поняття професійна мова охоплює три функціональні різновиди літературної мови – офіційно-діловий, науковий, розмовний.

56

Мовна професійна компетенція

Сума систематизованих знань про норми і правила літературної мови, за якими будуються правильні мовні конструкції та повідомлення за фахом.

57

Мовленнєва професійна компетенція

Система умінь і навичок використання знань під час фахового спілкування для передавання певної інформації.

58

Мовний етикет

Сукупність правил мовної поведінки, які репрезентуються в мікросистемі національно специфічних стійких формул і виразів у ситуаціях установлення контакту зі співрозмовником, підтримка спілкування в доброзичливій тональності.

59

Мовленнєвий етикет

Реалізація мовного етикету в конкретних актах спілкування, вибір мовних засобів вираження.

60

Монографія

Наукове дослідження, в якому висвітлюється одне питання, одна тема. Автор монографії пропонує власну наукову гіпотезу чи концепцію розв’язання важливої наукової проблеми.

61

Монолог

Довготривала мова однієї особи, звернена до самої себе або до інших осіб.

62

Науковий стиль

Один із функціональних стилів української літературної мови, який обслуговує наукову та науково-навчальну сфери життєдіяльності людей.

63

Норми мовні

Сукупність загальноприйнятих правил реалізації мовної системи, які закріплюються у процесі суспільної комунікації і вважаються правильними і зразковими на певному історичному етапі (напр., орфографічні норми – це  правила правопису).

64

Носій

Матеріальний об’єкт, що використовується для закріплення та зберігання на ньому мовної, звукової чи зображувальної інформації, у тому числі в перетвореному вигляді (папір, дискети, диски, аудіозаписи, відеоматеріали тощо).

65

Оратор

Той, хто володіє мистецтвом виголошування промов; промовець, красномовець, ри́тор.

66

Оригінал

Те, що є основою для відтворення, копіювання; взірець. У діловодстві – перший примірник документа.

67

Офіційно-діловий стиль

Один із функціональних стилів української літературної мови, який слугує для спілкування в державно-політичному, громадському й економічному житті, у сфері управління адміністративно-господарською діяльністю.

68

Пояснювальна записка

Документ, який укладають для пояснення ситуації, що склалася, фактів, дій або вчинків працівника на вимогу керівника, а у деяких випадках – з ініціативи підлеглого.

69

Протокол

Документ, який містить запис усього, про що йшлося на зборах, засіданнях. Або документ, який засвідчує певний факт, подію.

70

Професіоналізми

Слова, що вживаються на позначення спеціальних понять у сфері тієї чи іншої професії, ремесла, промислу. Часто вони є неофіційними замінниками термінів і можуть мати емоційне забарвлення (напр., гірчичник – жовта картка, материнка – материнська плата).

71

Публіцистичний стиль

Один із функціональних стилів української літературної мови, який призначений для обговорення та вирішення важливих суспільних проблем за допомогою ЗМІ.

72

Резолюція

Змінний реквізит, що містить інформацію про подальшу роботу з документом (буває резолюція-підтвердження, резолюція-розгляд, резолюція-відповідь).

73

Резюме

Документ, в якому коротко викладаються особисті, освітні та професійні відомості про особу. Як правило, надсилається в установу, яка оголосила вакансії на певні посади.

74

Реквізити

Окремі елементи, складові частини, з яких складається кожен документ (печатка, підпис, текст, дата, заголовок, адресат...).

75

Реферат

Короткий письмовий (або усний) виклад змісту наукової праці, результатів наукової діяльності; доповідь на будь-яку тему, що складається на основі огляду літературних та інших джерел і в якій викладають найголовніше з обраної теми, подають як чужі, так і власні думки та оцінки, роблять висновки.

76

Рецензія

Невелика стаття науково-теоретичного, науково-популярного чи художньо-публіцистичного характеру, яка містить критичне осмислення первинної наукової праці (монографії, дисертації, статті, підручника тощо).

77

Риторика

Наука про мистецтво красномовства.

78

Розмовний стиль

Один із функціональних стилів української мови, який призначений для обслуговування усного повсякденного спілкування у побуті, в сім’ї тощо.

79

Розписка

Документ, який підтверджує передавання й отримання документів, грошей, товарів, матеріальних цінностей від установи чи іншої особи.

80

Рубрикація

Членування тексту на складові частини, графічне відокремлення однієї частини від іншої, а також використання заголовків, нумерації та ін.

81

Словник

Зібрання слів (а інколи морфем, словосполучень), розташованих у певному порядку, в якому з’ясовується значення мовних одиниць, наводиться різна інформація про них або переклад на іншу мову чи подаються відомості про предмети, що визначаються словами.

82

Спілкувальний етикет

Сукупність мовних і немовних засобів спілкування, якими послуговуються у різних комунікативних ситуаціях.

83

Стаття наукова

Наукова праця невеликого розміру, присвячена певній темі, розрахована на фахівців відповідного профілю, надрукована у фаховому журналі чи збірнику наукових праць.

84

Стандартизація

Дотримання єдиних стабільних граматико-стилістичних норм у національній мові (переважно у науково-технічному та офіційно-діловому її стилях). Стандартизація документів – це встановлення єдиних норм та вимог, які висуваються до них.

85

Стиль мовний

Сукупність мовних засобів (слів, словосполучень, речень), дібраних відповідно до мети, змісту, сфери спілкування. Основні стилі: офіційно-діловий; науковий; публіцистичний; художній; розмовний. Додаткові стилі: епістолярний; конфесійний.

86

Текст

Писемний або усний мовленнєвий масив, що становить лінійну послідовність висловлень, об’єднаних у тематичну і структурну цілісність. Ознаки тексту: зв’язність, цілісність, членованість, інформативність, завершеність.

87

Текст науковий

Спосіб репрезентації наукової інформації, результат (первинний чи вторинний, основний чи похідний) наукового дослідження.

88

Термін

Слово або словосполучення, що означає чітко окреслене спеціальне поняття якої-небудь галузі науки, техніки, мистецтва тощо (напр., терміни діловодства).

89

Термінологія

Сукупність термінів якоїсь галузі науки, техніки, мистецтва або всіх термінів даної мови.

90

Терміносистема

Опрацьована фахівцями певної галузі та лінгвістами підмножина термінів, яка адекватно й однозначно відображає систему понять цієї галузі.

91

Трафаретизація

Спосіб уніфікації текстів документів, який полягає в тому, що вся інформація, характерна для певної групи документів, умовно поділяється на постійну (трафаретну) і змінну (індивідуальну). Створюються збірники трафаретних текстів.

92

Трудова угода

Документ, яким регламентуються стосунки між установою і позаштатним працівником. Трудова угода, укладена зі штатним працівником, визначає коло його доручень, які виходять за межі безпосередніх службових обов’язків.

93

Універсальні величини усного спілкування

Основні невербальні засоби спілкування, до яких традиційно відносять погляд (контакт очей), посмішку та відстань між співрозмовниками (проксеміку).

94

Уніфікація документів

Формування єдиного комплексу видів і різновидів документів для аналогічних управлінських ситуацій, розробка єдиних норм і правил складання, оформлення і створення трафаретних текстів.

95

Формуляр

Модель побудови форми документа, яка встановлює галузь використання, формати, розміри берегів, вимоги до побудови конструкційної сітки та основні реквізити.

96

Фразеологізм

Усталений зворот, стійке поєднання слів, що виступає в мові як єдиний, неподільний і цілісний за значенням вислів (напр., не нюхати пороху, розкрити карти, всипати березової каші).

97

Характеристика

Документ, у якому в офіційній формі висловлено громадську думку про працівника як члена колективу і який складається на його вимогу або письмовий запит іншої установи для подання до цієї установи.

98

Художній стиль

Один із функціональних стилів української літературної мови, що об’єднує твори художньої літератури (прозу, поезію і драму).

99

Штамп мовний

Прийнятий загальновизнаний зразок, мовна формула, стійкий вислів, який потрібно використовувати в певних випадках (напр., при написанні документів).

100

Юридична сила

Здатність офіційного документа, яка надається йому чинним законодавством, компетенцією органу, що його видав, та встановленим порядком його оформлення. Юридична сила документа забезпечується встановленим для кожного різновиду документів комплексом реквізитів.




1. технической дисциплины
2. Биржа- определение, виды и функции
3.  Общее понятие о темпераментеТемперамент это индивидуальные особенности человека определяющие динамику
4. перводвижетель и природа движения Движение невозможно без преводвижетеля
5. ТЕМАТИКА Раздел 1 Пояснительная записка Программа разработана на основе Федерального государственного
6. Задание 1- Заполните представленную ниже таблицу определив преимущества и недостатки организационноправ
7. На одну букву Яка команда назве найбільше слів на букву
8. Аз ~йы~тау деген ма~ыналы~ ре~к бай~алатын т~ра~ты с~з тіркесі
9. Сравнительный анализ расходов бюджета в социальной и экономической сферах
10. Курсовой проект по дисциплине Привод термопластавтомата Выполнил- ст