Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
113
УНІВЕРСИТЕТ СУЧАСНИХ ЗНАНЬ
Кафедра психології та педагогіки
НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
дисципліни
Для студентів напряму підготовки „Психологія”
Освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавр
(денна, заочна)
Київ2009
Підготовлено магістром психології, старшим викладачем кафедри психології та педагогіки Тарасенко Л.Г. за редакцією доктора психологічних наук Власової О.І.
Затверджено на засіданні кафедри психології та педагогіки
Протокол № 3 від 14 жовтня 2009 року.
Схвалено Вченою радою Університету сучасних знань
Тарасенко Л.Г. Навчальна програма дисципліни «Юридична психологія» (для бакалаврів). К.: УСЗ, 2009. 24с.
Навчальна програма містить пояснювальну записку, тематичний план, зміст дисципліни “Юридична психологія”, плани семінарських занять, питання для самоконтролю, вказівки до виконання контрольних робіт, теми контрольних робіт, список літератури.
Університет сучасних знань УСЗ, 2009
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Потреба у використанні психологічних знань у різноманітних ділянках, практики привела до розвитку прикладних галузей психологічної науки, пов'язаних з обслуговуванням таких сфер практичної діяльності, як юриспруденція, освіта, медицина, праця, управління. На стику психології і юриспруденції виникла юридична психологія, головне завдання якої - внести свій вклад у вирішення складних проблем зміцнення правової основи держави, посилення боротьби з правопорушеннями і злочинами.
Психологічні знання потрібні кожному юристу, так як дозволяють йому пізнати психічні особливості особистості, її властивості, які обумовлюють специфіку її поведінки, діяльності, спілкування і т.п. Знання психологічних закономірностей, застосування в юридичній діяльності психологічних методів і прийомів підвищує ефективність праці юриста, допомагає йому глибше розуміти мотиви вчинків людей, регулювати взаємовідносини з ними, виявити індивідуальність особистості.
За специфікою досліджуваних проблем і практичної спрямованості юридична психологія нерозривно пов'язана з юридичною наукою і практикою. Разом з тим юридична психологія є прикладною галуззю психології, так як базується на загальній і соціальній психології. У зв'язку з цим вивчення юридичної психології студентами передбачає знання основних положень загальної і соціальної психології. Робоча навчальна програма надає допомогу студентам у вивченні психологічних проблем у діяльності юриста.
Мета вивчення дисципліни: ознайомлення з предметом, обєктом, базовими категоріями, методологією юридичної психології, завданнями, принципами, формами й методами соціальнопсихологічного впливу на правову свідомість особистості, психологічними особливостями діяльності правознавця, правових взаємовідносин з людьми, поглибленого розуміння мотивів їх вчинків і поведінки, правового пізнання обєктивної дійсності, оцінювання її та використання результатів в практичній юридичній діяльності.
Головною метою вивчення дисципліни «Юридична психологія студентами є:
визначення оптимального впливу на особистість для створення належних умов для формування правової свідомості та поведінки;
формування вмінь психологічного аналізу особистостей правової соціалізації особистості;
раціональна організація та розроблення ефективних систем правової діяльності і праці юристів;
забезпечення високого рівня правової культури, зміцнення правової основи держави, посилення боротьби з правопорушеннями і злочинами.
Завдання дисципліни «Юридична психологія»
Вище зазначена мета реалізується вирішенням наступних задач:
засвоїти обєкт, предмет, систему основних положень та понять юридичної психології, головні напрямки та результати сучасних досліджень з юридичної психології;
розширити уявлення про психологічні можливості досягнення ефективної професійної діяльності в сучасних умовах правових відносин;
набути вміння використовувати отримані в процесі засвоєння даного курсу знання у професійній діяльності майбутніх юристів;
визначити закономірності психологічних стосунків та поведінки людей в умовах права;
оволодіти психологічними методами формування правової свідомості, культури та поведінки;
Місце дисципліни в навчальному процесі, міжпредметні звязки. Дисципліна «Юридична психологія» є дисципліна за вибором циклу підготовки спеціалістів і викладається з урахуванням знань студентів з гуманітарних та правових дисциплін підготовки бакалаврів. Загалом, у робочий навчальній програмі відображено найважливіші аспекти юридичної психології, вивчення яких на рівні теорії і практики сприятиме підвищенню психолого-юридичної компетенції правників-фахівців та майбутніх юридичних кадрів.
ВИМОГИ ДО ЗНАНЬ І УМІНЬ СТУДЕНТІВ
Внаслідок вивчення курсу студенти повинні:
2) знати
3) вміти
КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ
Поточний і рубіжний контроль знань та умінь студентів здійснюється засобом письмових контрольних робіт, рефератів, аналізом практичних завдань після вивчення окремих тем, колоквіумів після вивчення розділу.
Підсумковий контроль знань студентів екзамен, як завершальна стадія у вивченні даної дисципліни.
В основу оцінки знань студента з курсу “Юридична психологія” покладені такі якісні характеристики:
„Відмінно” виставляється за умов, які задовольняють зазначені вимоги. Студент повинен правильно відповісти на три теоретичних запитання. За своєю формою відмінна відповідь повинна бути логічною , матеріал викладатися чітко, впевнено.
„Добре” виставляється за умови, коли студент дає повні правильні відповіді на три питання, при цьому допускає неповне висвітлення одного з питань.
„Задовільно” виставляється за умови, коли студент дає відповідь на два питання, або недостатньо висвітлює три теоретичних питання.
„Незадовільно” виставляється в тих випадках, коли відповідь не задовольняє хоча б одному з оціночних критеріїв або за рівнем повноти виявляється нижче вимог прийнятого мінімуму знань.
Рейтингова оцінка здійснюється за 100-бальною шкалою.
Переведення даних 100-бальної шкали оцінювання в чотирьохбальну та шкалу за системою ECTS здійснюється відповідно до таблиці:
ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
дисципліни
«ЮРИДИЧНА ПСИХОЛОГІЯ»
№ Теми |
Назва змістових модулів та тем |
|
|
Змістовий модуль 1 Загальна частина. Теоретичні та методологічні засади юридичної психології |
|
Тема 1 |
Юридична психологія як система знань |
Тема 2 |
Методологія та методи юридичної психології |
Тема 3 |
Загально-психологічні та соціально-психологічні основи юридичної психології |
Змістовий модуль 2 Особлива частина. Системні компоненти юридичної психології |
|
Тема 4 |
Правова психологія |
Тема 5 |
Кримінальна психологія |
Тема 6 |
Судова психологія |
Тема 7 |
Пенітенціарна (виправна) психологія |
Тема 8 |
Психологічні методи у діяльності юриста |
Тема 9 |
Психологія слідчих дій |
Змістовий модуль 3. Сучасні проблеми юридичної психології |
|
Тема 10 |
Судово-психологічна експертиза як особлива діяльність |
Тема 11 |
Проведення судово-психологічної експертизи й оцінка її результатів |
Разом годин - 81 |
ЗМІСТ
дисципліни
«ЮРИДИЧНА ПСИХОЛОГІЯ»
Змістовий модуль 1
Загальна частина. Теоретичні та методологічні засади юридичної психології
Тема 1. Юридична психологія як система знань
Визначення юридичної психології та її зв'язок з юриспруденцією. Юридична психологія як галузь психологічної науки. Предмет, обєкт юридичної психології. Функції, завдання юридичної психології: загальні, одиночні та вимоги до її реалізації. Юридична теорія і практика в ідеях психології. Поняття та базові категорії юридичної психології. Етапи становлення та розвитку юридичної психології, їх особливості. Наступні проблеми розвитку вітчизняної юридичної психології. Система юридичної психології: визначення, підходи. Загальна характеристика компонентів юридичної психології. Напрями, течії зарубіжної юридичної психології. Взаємозвязок юридичної психології із іншими науками.
Тема 2. Методологія та методи юридичної психології
Методологія юридичної психології: визначення, сутність. Структура методологічного знання юридичної психології. Предмет методології дослідження проблем юридичної психології. Методологічні принципи юридичній психології: визначення, зміст. Поняття і класифікація методів юридичної психології. Методи пізнання в юридичній психології: визначення, сутність та використання. Види досліджень юридичної психології та їх характеристика. Моделі досліджень юридичної психології: експериментальні, діагностичні, монографічні. Функціональні характеристики методів психологічного впливу на особистість. Технології і процедури дослідження юридичної психології.
Тема 3. Загально-психологічні та
соціально-психологічні основи юридичної психології
Теоретичні основи юридичної психології. Психологічна сутність та структура особистості. Психічні пізнавальні процеси особистості і емоційновольова сфера. Поняття про психічні стани, властивості, утворення особистості та їх вплив на поведінку людини. Проблема свідомості людини в юридичній психології. Особистість юриста. Професіограма особистості юриста. Специфіка соціально-психологічних явищ, їх відмінність від явищ індивідуальнопсихологічних з погляду юридичної психології. Психологія соціальних груп, групової поведінки як проблема юридичної психології.
Юридична діяльність: визначення, психологічна сутність. Психологічна структура юридичної діяльності: потреби, мотиви, мета завдання, засоби, способи, результат. Соціально - психологічна характеристика юридичної діяльності правника. Психологічні аспекти вивчення і оцінки особистості юристом: мета, завдання, методи, механізми.
Змістовий модуль 2
Особлива частина. Системні компоненти юридичної психології
Тема 4. Правова психологія
Визначення правової психології та її загальні проблеми. Складові правової психології: правова соціалізація, правосвідомість, правова справедливість. Психологічні механізми правової соціалізації. Конформність як соціально психологічний механізм правової соціалізації. Ознаки та елементи правосвідомості. Правова справедливість: визначення, сутність.
Поняття законослухняної поведінки та її ознаки. Зумовленість правосвідомості соціальним середовищем. Психологічна сутність правових факторів, впливаючих на соціальне середовище. Правова відповідальність: визначення, зміст.
Психологічна характеристика умов дієвості правових норм і правослухняної поведінки особистості. Неблагополучні сімї; визначення, види, характеристика.
Тема 5. Кримінальна психологія
Кримінальна психологія як галузь юридичної психології: визначення, зміст. Мета і завдання кримінальної психології. Визначення особистості злочинця та її сутність. Психологія неповнолітніх злочинців. Злочинність: визначення, причини, фактори. Психологічна характеристика злочинної поведінки: причини, фактори. Типи, види, категорії злочинців. Психологічні особливості впливу соціальної, особистісної, ситуативної установки на поведінку злочинців. Особливості мотивації злочинного діяння: мета, функції, форми та психологічна структура. Характеристика психологічних наслідків здіяного злочину: сутність, фактори та правова відповідальність. Методи дослідження злочинності в кримінальній психології. Психологія групової злочинності.
Проблема класифікації груп, що скоюють злочин. Психологічні особливості окремих груп, що скоюють злочини, спеціалізація злочинів. Поняття організованої злочинності. Кримінально-психологічні ознаки організованої злочинної групи. Види організованих злочинних груп, їх психологічні особливості.
Тема 6. Судова психологія
Психологічна сутність судової діяльності: визначення, мета, закономірності, зміст. Специфіка діяльності суду й інших учасників судового процесу. Пізнавальна діяльність суду та її зумовленість суспільною думкою і поведінкою людей, що знаходяться в залі. Структура конструктивної діяльності суду. Особливості взаємовідносин, що виникають у комунікативній діяльності суду. Організаційна діяльність як самоорганізованість і соціальна взаємодія суду з іншими учасниками судового процесу. Психологічна сутність засвідувальної діяльності суду. Виховна діяльність суду як специфічна форма: оголошення вироку, суспільна думка, дотримання етичного боку правосуддя.
Психологія особистості судді та рівні професійної діяльності. Прокурорська діяльність: психологічна сутність і ознаки. Психологічні особливості особистості адвоката (захисника) та дій. Психологія розгляду кримінальної справи у суді. Характеристика психологічних аспектів судової діяльності при розгляду цивільних справ. Специфіка психічної діяльності всіх осіб, що беруть участь у розгляду адміністративної та господарської справи.
Тема 7. Пенітенціарна (виправна) психологія
Пенітенціарна психологія як галузь юридичної психології: визначення, сутність. Мета, завдання пенітенціарної психології. Принципи, методи пенітенціарної психології. Психологія особистості засудженого: визначення, типи. Методи вивчення особистості засудженого. Ресоціалізація особистості засудженого: визначення, завдання, умови, напрямки. Психологічні аспекти організації життєдіяльності засуджених: сторони, напрямки. Механізми психологічного впливу на особистість засудженого в процесі перевиховання.
Психологічні аспекти реадаптації звільнених до умов життя на волі. Характеристика психологічних особливостей особистості вихователів виправнотрудових закладів. Галузевий взаємозвязок пенітенціарної психології та вплив на юридичну діяльність.
Тема 8. Психологічні методи у діяльності юриста
Основи психотехніки у діяльності правознавця. Психотехніка використання речових засобів. Психотехніка володіння голосом. Психотехніка використання вербальних засобів. Психотехніка мислення. Психотехніка спілкування у правознавчій діяльності. Особливості встановлення психолог8ічного контакту та довірчих відносин. Прийоми і механізми психологічного впливу. Психотехніка професійного спостереження у професійній діяльності юриста Психологічний портрет і особливості його створення. Психологічні особливості діагностики брехні, приховування причетності й обставин. Психологія рольової поведінки в діяльності правознавців, її типологія та методи оптимізації.
Тема 9. Психологія слідчих дій
Психологічна сутність слідчих дій: визначення, мета, завдання, зміст. Нормативний характер психології слідчих дій. Психологічна особливість слідчих дій: огляд місця події, обшук і виїмка, затримання підозрюваного (обвинуваченого), допит, предявлення до впізнання, перевірка показів на місці, слідчий експеримент та їх залежність від конкретних обставин. Загальна характеристика закономірностей психології слідчих дій в суді при розгляду кримінальних, цивільних, адміністративних, господарських справ. Судово-психологічна експертиза.
Змістовий модуль 3
Сучасні проблеми юридичної психології
Тема 10. Судово-психологічна експертиза як особлива діяльність
Психолог як носій спеціальних пізнань. Форми використання спеціальних психологічних пізнань. Принципові умови використання психології як спеціальних пізнань для отримання нових фактів. Поняття експертизи. Сфери застосування експертного знання. Підстава призначення експертизи. Порядок призначення СПЕ. Відбір експертів і визначення їх компетентності. Права і обов'язки експерта. Види експертиз по характеру проведення: стаціонарна, амбулаторна; комплексна; комісійна; додаткова, повторна і тому подібне. Судово-психологічна експертиза (СПЕ). Поняття про об'єкт і предмет СПЕ. Види СПЕ по предмету дослідження. Однорідна і комплексна експертизи. Поняття судово-психіатричної і комплексної судово психолого-психіатричної експертиз (КСППЕ). Компетентність і межі компетентності психолога в проведенні КСППЕ. Експертне дослідження. Девять класів судових експертиз. Експертиза в юрисдикційному процесі. Нормативне і методичне регулювання судово-психологічної експертизи.
Література: [1; 3; 4; 7; 9; 10; 1316].
Тема 11. Проведення
судово-психологічної експертизи й оцінка її результатів
Організація проведення судово-психологічної експертизи. Етапи судово-психологічної експертизи. Підготовче ознайомлення з матеріалами справи, вивчення спеціальної літератури за передбаченому напрямку експертизи, підбір відповідних методик, попереднє дослідження піддослідного, експериментальне дослідження піддослідного, обробка даних та їх інтерпретація.
Складання висновків експертизи і передача їх суду. Оцінка висновків судово-психологічної експертизи. Аналіз досліджуваної ситуації. Психодіагностика підекспертного.
Роль і специфіка психодіагностики в експертному дослідженні. Об'єкт і предмет СПЕ і можливості діагностичних методик. Створення комплексу діагностичних методик у відповідність з метою експертизи. Методи, специфічні для судово-експертного дослідження. Етапи судово-експертного дослідження.
Експертний аналіз досліджуваної ситуації і взаємин у досліджуваній ситуації.
Аналіз міжособових відносин в кримінальній ситуації. Схема взаємодії: співпраця, змагання, конфлікт. Співвідношення нападу і захисту. Кримінальний конфлікт. Насильницька і ненасильницька дія. Аналіз матеріалів справи як основний метод реконструкції досліджуваної ситуації.
Поняття взаємодії і дії. Дія і безпека особи. Насильницька і ненасильницька дія. Явне і приховане насильство. Технологія психологічної дії. Загальна схема в механізмі саморегуляції для актора і реципієнта (адресата) дії.
Висновок СПЕ.Структура висновку, роль кожної частини (ввідна, дослідницька і висновки).
Література: [1; 2; 413; 16; 21; 23].
ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
Змістовий модуль 1
Загальна частина. Теоретичні та методологічні засади юридичної психології
Тема: Загально-психологічні
та соціально-психологічні основи юридичної психології
Питання для самостійного опрацювання:
Змістовий модуль 2
Особлива частина. Системні компоненти юридичної психології
Тема: Психологія групової
злочинності та психологічні особливості особи злочинця
Питання для самостійного опрацювання:
Питання для самостійного опрацювання:
Семінарське заняття № 4
Тема: Пенітенціарна (виправна) психологія
Питання для самостійного опрацювання:
Семінарське заняття № 5
Тема: Психологічні основи провадження окремих процесуальних дій
Питання для самостійного опрацювання:
Змістовий модуль 3. Сучасні проблеми юридичної психології
Семінарське заняття № 6
Тема: Організація проведення судово-психологічної експертизи
Питання для самостійного опрацювання:
Література: [1; 2; 413; 16; 21; 23].
Вказівки до виконання контрольної роботи
У відповідності до програми курсу „Юридична психологія” студенти заочної форми навчання виконують домашню контрольну роботу. Контрольна робота виконується у формі реферату.
Номер варіанта контрольної роботи студент вибирає за двома останніми цифрами номера своєї залікової книжки (див. таблицю).
№ варіанта завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
… |
20 |
Останні дві цифри залікової книжки |
01 |
02 |
03 |
04 |
05 |
… |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
… |
40 |
|
41 |
42 |
43 |
44 |
45 |
… |
60 |
|
61 |
62 |
63 |
64 |
65 |
… |
80 |
|
81 |
82 |
83 |
84 |
85 |
… |
00 |
Основні вимоги до написання контрольної роботи:
ТЕМИ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ
ПИТАННЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ЕКЗАМЕНУ
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Основна література:
Додаткова література:
ЗМІСТ
Пояснювальна записка |
3 |
Тематичний план дисципліни |
7 |
Зміст дисципліни |
8 |
Плани семінарських занять |
13 |
Вказівки до виконання контрольних робіт |
16 |
Теми контрольних робіт |
16 |
Питання для самоконтролю |
18 |
Рекомендована література |
21 |