Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Види родини Гортензієві України Виконала студентка природничогеографічного факультет

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Міністерство освіти і науки України

Кафедра ботаніки

ІНДЗ з дендрології

«Види родини Гортензієві

України»

Виконала студентка

природничо-географічного факультету

 

Суми 2014


Зміст

Родина Гортензієві (Hydrangeаceae)

Рід Садовий жасмин (Philadelphus  L.)

Рід  Гортензія (Hydrangea L.)

Алфавітний покажчик


Родина Гортензієві (Hydrangeаceae)

Гортензієві (лат. Hydrangeáceae) — відносно невелике сімейство квіткових рослин, що відносяться до порядку Кизилоцвіті (Cornales), широко поширених в Азії та Північній Америці, а також на невеликій території південно-східної Європи.

Вічнозелені або листопадні чагарники, напівчагарники, трав'янисті рослини або ліани, поширені в помірному і субтропічному кліматі північної півкулі. Листки чергові або супротивні, прості, цілокраї або рідко пальчаторозсічені, з черешком, без прилистків. Краї листя цільні, пилчасті або зубчасті. Вегетативні бруньки мають лусочки. Квітки дрібні або середнього розміру, симетричні або рідше злегка несиметричні, двостатеві (зовнішні квітки іноді фертильні ) або двостатеві і чоловічі на одній рослині, і двостатеві і жіночі на іншій; зібрані (у порядку зменшення) в несправжній зонтик, головку, щиток або китицю; мають 4 (рідко 5—12 ) пелюсток. Оцвітина з виразною чашечкою і віночком. Зовнішня чашечка відсутня. Плід зазвичай розкривається, найчастіше коробочка або рідше ягода, з безліччю насінин.

В Україні поширеними є представники двох родів: роду Садовий жасмин (Philadelphus  L.) та Гортензія (Hydrangea L.)

Кущі цієї родини — декоративні рослини, які дуже цінуються садоводами та широко використовуються у ландшафтно-парковому мистецтві.


Рід Садовий жасмин (
Philadelphus  L.)

Садовий жасмин або Чубушник (лат. Philadélphus) — рід чагарників із сімейства Гортензієві (Hydrangeaceae). В Україні часто цей чагарник неправильно називають жасмином за виражений солодкий аромат квіток у деяких видів чубушника.

Листопадні, рідше напівлистопадні чагарники. Кора тонка, частіше сіра, у багатьох видів на 1-2 літніх пагонах коричнева, відшаровується. Деревина тверда з широкою серцевиною. Листки супротивні, прості, зазвичай довжиною 5-7 см, на коротких черешках. Форма листя різна: яйцеподібні, овальні або видовжені, рідко і неглибоко зазубрені або майже цілокраї, клиновидні або округлі в основі і більш-менш загострені на кінцях. Нижня поверхня зазвичай злегка опушена, верхня зазвичай гола. Суцвіття — китиця складається з 3-9 квіток. Суцвіття утворюються на кінцях коротких молодих бічних пагонів. Крім того, суцвіття можуть утворюватися в пазухах верхніх 1-2 пар листків. Квіти великі (від 2,5 до 6-7 см в діаметрі), у видів зазвичай прості, у сортів часто напівмахрові або махрові ; дуже ароматні, зі слабким ароматом, або без запаху. Квітки білі , кремово-білі , або жовтуваті. Чашечка чашовидна, з 4, рідше 5 віддаленими, увігнутими чашолистиками. Віночок зазвичай з 4, іноді з 5-6, великими, білими або кремово-білими пелюстками різної форми - від лінійних (дають хрестоподібні квітки з широкими просвітами між пелюстками), до дуже широких, що заходять краями один за одною і утворюють майже квадратні квітки. Тичинок від 20-25  до 70-90. Маточка напівнижня, з 3 -, 5-гніздою зав'яззю, з 3-5 зрощеними стовпчиками. Тичинки прості, видовжені. Плід — 3-, 5-гніздова коробочка з дуже дрібним (від 6000 до 10000 штук в грамі ) насінням.

В Україні поширені 4 види: садовий жасмин опушений (Philadelphus pubescens Loisel.), садовий жасмин дрібнолистий (Philadelphus microphyllus Gray), садовий жасмин непахучий (Philadelphus inodorum L.), садовий жасмин звичайний (Philadelphus coronarius L.).


Вид
 садовий жасмин опушений (Philadelphus pubescens Loisel.)

Вид походить з Північної Америки. Це декоративний кущ до 4 м заввишки. Квітки великі біло-кремового кольору без запаху з дзвониковидною оцвітиною. Зацвітає пізно. Цвітіння в другій половині липня. Насіння дозріває в середині жовтня. Зимостійкий, хоча в суворі зими можливо обмерзання молодого приросту.


Вид садовий жасмин дрібнолистий (
Philadelphus microphyllus Gray)

Вид поширений зі східних районів Північної Америки. Низькорослий листопадний чагарник (1-1,5 м) з густою кроною і тонкими, блискучими, буро-червоними пагонами. Листя від еліптичних до ланцетних, до 2 см завдовжки, загострені, цілокраї, зверху голі, знизу білуваті. Квітки білі, 2-2,5 см в діаметрі, квітки поодинокі, іноді по 3 в китицях, численні, з запахом суниці або ананаса , цілком покривають кущ під час цвітіння. Цвіте з кінця червня до половини липня. У суворі зими підмерзає .


Вид
садовий жасмин непахучий (Philadelphus inodorum L.)

Листопадний чагарник, бічні гілки з віком трохи звисають. Досягає висоти до 2м. Річний приріст у висоту 25-30 см, завширшки 20 см. Листя розташоване супротивно, загострено-овальне, довжиною 4-7 см, темно-зелене. Цвіте у червні - липні. Квітки білі, махрові, в китицях, діаметром 5 см, рясні, з приємним запахом.


Вид садовий жасмин звичайний (Philadelphus coronarius L.)

Чагарник до 3 м заввишки, з червонувато-коричневими або жовтуватими молодими пагонами з тріщинуватою корою. Листки супротивні, черешкові, овальні, з рідко зубчастим краєм, зверху голі, знизу по жилах опушені. Запашні, кремово-білі квітки до 4,5 см в діаметрі зібрані по 5-7 в китицевидні суцвіття.


Рід  Гортензія (Hydrangea
L.)

Гортензія (лат. Hydrangea) — рід квіткових рослин родини Гортензієвих, який має близько 70-75 видів, ростуть у Південній та Східній Азії, Північній та Південній Америці, найбільша видова різноманітність у Східній Азії, особливо в Китаї та Японії.

Більшість видів є чагарниками 1-3 м заввишки, деякі види — невеликі дерева. Рослини можуть бути як листопадними, так і вічнозеленими, однак широко культивовані види помірного поясу відносяться до листопадних. Цвітуть гортензії з весни до пізньої осені. Квітки зібрані на кінці стебла в красиві кулясті суцвіття — щиток або волоть. У більшості видів квіткові головки містять два типи квіток: дрібні фертильні квітки в середині і крупні стерильні квітки по краях. У деяких видів всі квітки плодоносні і мають один і той же розмір. У переважній більшості квітки білі, проте у деяких вони можуть бути синіми, червоними, рожевими і бузковими. У таких видів колір часто залежить від рівня pH у ґрунті: в кислих ґрунтах пелюстки набувають синього забарвлення, в нейтральних — блідо-бежевого, а в лужних — рожевого або бузкового. Гортензії — одні з небагатьох рослин, здатних накопичувати в собі алюміній, який виділяється з кислих ґрунтах і у деяких видів утворює сполуки, що дають їм сині відтінки. Плід гортензії — 2-, 5-роздільна коробочка з численним дрібним насінням.

В декоративному садівництві відомо багато видів, форм і сортів гортензії. Найпоширеніші в Україні такі: гортензія деревовидна (Hydrangea arborescens), гортензія мітловидна (Hydrangea paniculata), гортензія великолиста (Hydrangea macrophylla), гортензія черенкова (Hydrangea petiolaris).


Вид гортензія деревовидна (Hydrangea arborescens)

 Вид походить з Північної Америки. Це декоративний, прямостоячий кущ, до 1-3 метрів у висоту, крона округла. Пагони опушені. Листя з нижньої сторони голе, еліптичне або яйцевидне, може досягати в довжину до 20 сантиметрів, має зубчики по краю, зверху зелене, сизе знизу. Безплідні квітки виростають в діаметрі до 2-х сантиметрів. Суцвіття в діаметрі доростає до 15 сантиметрів,  містять як безплідні, так і плодущі квітки білі або кремові. Плід виражений трьохміліметровою коробочкою.


Вид гортензія мітловидна (Hydrangea paniculata)

Цей чагарник в природі виростає у висоту до 10 метрів. Листя яйцевидне або еліптичне, досягає в довжину 12 сантиметрів; знизу листя опушене значно густіше, ніж зверху. Квіти зібрані у вінички довжиною до 30 см, які спочатку білі, а пізніше стають рожевими, цвіте з червня до морозів. Квіти залишаються на кущі і в зимовий період, але при морозах коричневіють. Плодущі квітки мають білі пелюстки і дрібні розміри, а безплідні – більші, пелюстки – спочатку білі – приймають рожевий відтінок.

 


Вид гортензія великолиста (Hydrangea macrophylla)

Батьківщиною цього виду є східна і центральна частина Китаю, Японія. В природних умовах досягає висоти до 4 м. Пагони голі, сіро-жовтого кольору, листя широке, яйцевидної форми, згори зелене, блискуче, з великими зубчиками. Квіти зібрані в кулясті суцвіття діаметром 15-20 см рожевого або білого кольору. Забарвлення квіток залежить від складу ґрунту, на якому росте кущ, - на кислих ґрунтах квіти голубі, на вапняних або нейтральних – рожеві. Рослина стійка до морозів, але в дуже суворі зими може підмерзнути, внаслідок чого не так рясно цвіте. Через це всі сорти цієї гортензії необхідно укривати на зиму агроволокном.


Вид гортензія черенкова (Hydrangea petiolaris)

В природних умовах росте на півдні Сахаліну, Курильських островах, в Японії і Китаї. Це ліана з повітряними корінцями і присосками, якими чіпляється до дерев і підіймається на висоту 10-15 м. Якщо опора відсутня, то ліана стелиться по землі. Листки серцевидні, темно-зелені, блискучі, довжиною 10 см. Квіти зібрані в плоскі суцвіття діаметром до 20 см, біло-рожевого кольору. В наших кліматичних умовах ця ліана дуже добре росте в тіні і напівтіні. Придатна для декорування стін, альтанок, старих дерев. Опорою для цього виду гортензії може бути камінь або дерево.


Алфавітний покажчик

Латинська назва виду

Українська назва виду

1.

Hydrangea arborescens L.

Гортензія деревовидна

2.

Hydrangea macrophylla L.

Гортензія великолиста

3.

Hydrangea paniculata L.

Гортензія мітловидна

4.

Hydrangea petiolaris L.

Гортензія черенкова

5.

Philadelphus coronarius L.

Садовий жасмин звичайний

6.

Philadelphus inodorum L.

Садовий жасмин непахучий

7.

Philadelphus microphyllus Gray

Садовий жасмин дрібнолистий

8.

Philadelphus pubescens Loisel.

Садовий жасмин опушений




1. Понятие миссии
2. Chet tkins2 Folsom Prison Blues Johnny Csh3 Words of Love Buddy Holly4 Johnny B Goode Chuck Berry5 Rumble Link Wry6 Summertime Blues Eddie Cochrn 7 Pipeline The Chntys 8 Miserlou Dick D
3. тема обеспечивающая в режиме реального времени доступ к ресурсам провайдеров туристических услуг авиакомп
4. На вскрытии трупа больного страдавшего лейкозом и умершего от нарастающей хронической анемии- сердце увел
5. Реферат- Интернет
6. Києва За цей період часу ми ознайомились із структурою суду функціональними обовrdquo;язками голови суду й
7. СевероЗападный край 1902 1905 гг
8. коренизации кадровая политика заключавшаяся в подготовке выдвижении и использовании в национальных обр
9. Вильгельм Стейниц
10. Актуальність теми Сирингомієлія за своїм клінічним перебігом схожа з проявами інтрамедулярних пухлин сп
11. заимствуется собственно не стиль а отдельные языковые его средства хотя и имеющие окраску этого стиля.html
12. 1 Електричний заряд
13. Соловьиная столица
14. Реферат- 7 вопросов по педагогике
15. Реферат- Создание техноприродных систем
16. тематика 3 семестр 2013-2014 уч
17. Социальнопсихологические умения это умения располагать учащихся к общению производить благоприятное вп
18. Культура беларускіх зямель у IX ст - першай палове XIII ст
19. Субъекты маркетинговой деятельности
20. Тема 16 - Державний борг План 1