Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук Тер

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 24.11.2024

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ГНАТЮКА

УДК 809.1

СОКОЛОВА Вікторія Альбертівна

ПСИХОЛОГІЧНИЙ КОМПОНЕНТ РИТМОМЕЛОДИКИ ВІРША

10.01.06 – теорія літератури

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата філологічних наук

Тернопіль – 2002

Дисертацією є рукопис.

Роботу виконано у Волинському державному університеті імені Лесі Українки Міністерства освіти і науки України.

Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор

Моклиця Марія Василівна, Волинський державний університет імені Лесі Українки, кафедра теорії літератури і порівняльного літературознавства, завідувач.

Офіційні опоненти:    доктор філологічних наук, професор

Бунчук Борис Іванович, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, кафедра теорії літератури, професор;

кандидат філологічних наук, доцент

Тхорук Раїса Леонідівна, Рівненський

державний гуманітарний університет, кафедра української літератури.

Провідна установа: Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка.

Захист відбудеться "4" квітня 2002 р. о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 58.053.02  по захисту кандидатських дисертацій у Тернопільському державному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка (46027 м.Тернопіль, вул. М.Кривоноса, 2, тел.33-47-25).

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка  (46027 м. Тернопіль, вул. М.Кривоноса, 2).

Автореферат розісланий   02.03.2001 р.

Учений секретар

спеціалізованої вченої ради                                        І.В.Папуша

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність дослідження. Віршознавство ХХ століття – чи не найпотужніша галузь літературознавчої науки. Саме тут – найбільші наукові відкриття і досягнення, саме у галузі віршознавства виявили себе провідні науковці епохи, які в центрі уваги тримали передусім віршування, віршований текст. Своєму інтенсивному розвиткові віршознавство завдячує, певне, об'єктові  дослідження –  поезії ХХ століття з надзвичайним розмаїттям нових віршових форм, прийомів, засобів. На тлі інтенсивного розвитку віршознавства першої половини ХХ століття особливо відчутним став його застій протягом останніх десятиліть: віршознавчих досліджень з'являлося в колишньому СРСР з кожним роком менше і менше, рідкістю став захист оригінальних віршознавчих дисертацій. Не багате на віршознавчі праці і українське літературознавство останнього десятиліття. Справжньою подією стала книга Н.Костенко “Українське віршування ХХ століття” (1993). Дослідження Н.Чамати, Б.Бунчука, А.Ткаченка, Л.Краснової, Е.Соловей та ін., присвячені аналізу творчості окремих поетів або загальнотеоретичним проблемам, а власне віршознавчі аспекти розглядають побіжно та узагальнено. Спробою заповнити прогалину, яка утворилася в літературознавстві, є  перевидання в Україні давніх праць – В.Домбровського, І.Качуровського, М.Ласло-Куцюк  та ін. Захист кількох дисертаційних досліджень останнім часом (С.Жадан, В.Мельник-Андрущук, Т.Савчин, М.Сіробаба та інші) є підставою сподівань на зміцнення позитивної тенденції у розвитку віршознавства.

Намагаючись бути послідовно науковим, об'єктивним,  віршознавство якийсь час  орієнтувалося на точні науки, пов'язані з недооцінкою аспектів художньої семантики.  Однак його прикутість лише до формальних засобів творення врешті-решт мусила викликати негативні наслідки.

На наш погляд, сучасне віршознавство мусить дещо відійти від традиції формального аналізу і застосувати всі ті методи аналізу твору і творчості, які вже активно застосовуються в інших галузях літературознавства. Видається найбільш перспективним використання у віршознавстві психоаналізу.

Найменше уваги віршознавство ХХ століття приділяло тому об'єкту дослідження, який відразу вимагає залучення здобутків психології. Маємо на увазі інтонацію. Обґрунтованих визначень інтонації налічується небагато, а розгорнутих досліджень ще менше. З поля зору науковців випадає змістова функція поетичної інтонації, її синтезуюча стосовно формальних елементів вірша роль. Очевидним є, що інтонація – це те помежів'я, де сходяться змістотвірні та формотвірні елементи, від взаємодії яких залежить ступінь довершеності художнього твору.

Найбезпосереднішим виявом глибинних психологічних факторів, які визначають характер поетичної інтонації, є ритмомелодика вірша.  Ритмомелодійна організація поетичного твору є не просто виразним елементом словесного оформлення тексту, – вона несе і виявляє художню семантику твору.

На думку дисертантки, саме ці проблеми досліджені не всебічно, особливо щодо поезії модернізму, яка дає яскраві приклади  інтонаційного розмаїття і певних типів поетичної інтонації.

Аналіз домінуючого типу інтонації та змістової ролі ритмомелодійних засобів може сприяти визначенню ролі психологічного компоненту і характеру його реалізації. Відзначене характеризує актуальність теми дисертаційного дослідження.

Мета дослідження — визначити психологічні витоки та особливості інтонаційних типів у зв'язку з комплексом  ритмомелодійних засобів  поезії модернізму.

При цьому вирішувалися такі завдання:

- здійснити аналіз тенденцій розвитку вірошознавства ХХ століття і на цій основі кваліфікувати вивчення інтонаційних типів як віршознавчу проблему;

- обґрунтувати необхідність застосування психоаналізу в сучасному  віршознавстві;

- простежити процес актуалізації психологічного компоненту у художніх напрямах модернізму;

- визначити психологічний компонент ритмомелодики основних напрямів, довести закономірність реалізації психологічних особливостей поета в ритмомелодиці вірша;

- виявити змістову функцію  структурних елементів ритмомелодики вірша;

- теоретично обґрунтувати власну класифікацію інтонаційних типів версифікації;

- Довести зумовленість домінування певного інтонаційного типу віршування в творчості поета належністю  його до психологічного типу і, відповідно, до літературного напряму;

- розглянути принципи використання метричних, строфічних, фонічних засобів поетичної мови, інтонаційної інтерпретації поетичного синтаксису на матеріалі творчості українських та російських поетів-модерністів;

- охарактеризувати та класифікувати ритмотвірні елементи чотирьох         інтонаційних типів поезії на різних структурних рівнях.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема дисертаційного дослідження відповідає науковій тематиці кафедри теорії літератури і порівняльного літературознавства Волинського державного університету імені Лесі Українки “Модернізм у світовій літературі ХХ століття”.   

 Методологічна та теоретична основа дослідження. В основу дослідження покладені ідеї українських, російських  літературознавців із теорії віршування, літературно-критичні роботи, присвячені аналізові творчості українських та російських поетів, дослідження із психології творчості. У питанні визначення психологічного компоненту в ритмомелодиці вірша дисертант орієнтується на класифікацію психологічних типів К.Г.Юнга.  

Наукова концепція роботи базується на теоретичних працях  віршознавців В.Жирмунського, Б.Томашевського, Л.Гаспарова, Ю.Лотмана, В.Холшевнікова, І.Качуровського, М.Ласло-Куцюк, В.Ковалевського, Г.Сидоренко, Б.Бунчука, Н.Костенко, теоретиків літератури Р.Барта, Я.Мукаржовського, Р.Якобсона, М.Бахтіна, на працях психологів ХХ століття К.Г.Юнга, Е.Ноймана, Ж.Лакана.  Також в дисертаційній роботі використані дослідження літературознавця Моклиці М.В., автора концепції актуалізації психологічних типів в напрямах модернізму.

Методи дослідження. В роботі застосовано порівняльно-типологічний метод, психоаналіз, метод формального аналізу.

Об'єкт дослідження: українська і російська поезія першої третини ХХ століття, психоаналітичні студії, праці з теорії віршування. 

Предмет дослідження: психологічні аспекти віршування.

Наукова новизна: Вперше творчість низки українських та російських поетів-модерністів досліджується в аспекті ритмомелодійної організації поетичного тексту та інтонаційних типів; вперше доведена зумовленість характеру ритмомелодики вірша психологічними особливостями автора, виявлено механізм реалізації психологічного компоненту в домінуючих типах інтонації.  Запропонована і теоретично обґрунтована нова класифікація  інтонаційних типів.          

Апробація результатів дисертації. Апробація результатів здійснена на засіданнях кафедри теорії літератури і порівняльного літературознавства Волинського державного університету імені Лесі Українки, на кафедрах української літератури та історії зарубіжної літератури ВДУ. Окремі положення дисертації та результати досліджень розглядалися на наукових конференціях професорсько-викладацького складу та студентів Волинського державного університету імені Лесі Українки  (1996-2001р.р.); на Пушкінській науковій конференції (Київ, 1995); на Міжнародній науковій конференції “Українсько-польські літературні взаємини” (Луцьк, 2001р.).

Структура й обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків; має обсяг 174 сторінки основного тексту,  список використаної літератури, що нараховує 281 позицію, 5 сторінок додатків (схеми).

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У Вступі обґрунтовано актуальність теми, проаналізовано стан дослідження проблеми, сформульовані мета і задачі, охарактеризовані новизна і практичноге значення роботи, названі теоретичні і методологічні засади дослідження.

У першому розділі “Інтонаційні типи версифікації як літературознавча проблема” висвітлено історію питання, здійснено огляд розвитку українського і російського віршознавства ХХ століття, конкретизована проблема вивчення інтонаційних типів.

Інтонаційне оформлення вірша належить до числа найцікавіших проблем віршознавства, що мають безпосереднє відношення до матеріальної природи ритму, мовленнєвих особливостей вірша та його емоційної природи. Неослабна увага до "мелодики вірша" сягає своїм корінням досвіду школи "слухової філології" і свідчить про актуальність цієї проблеми. Їй присвячені давні дослідження російських учених С.М.Бонді, В.М.Жирмунського, Л.І.Тимофеєва, Б.В.Томашевского, Ю.М.Тинянова, Б.М.Ейхенбаума. Розробляється ця проблема й у сучасному віршознавстві. Значним внеском у її сучасну розробку є праці К.Д.Вишневського, М.Л.Гаспарова, Л.Я.Гінзбург, М.М.Гіршмана, В.П.Гончарова, Л.В.Златоустової, С.В.Калачевої, В.А.Никонова, П.А.Руднєва, Е.Г.Сафронової, В.Е.Холшевнікова, Н.В.Черемісіної та ін. В Україні увагу питанням теорії віршування приділяли поети та літературознавці вже від початку ХХ століття. Вони досліджували конкретні аспекти проблеми (С.Гаєвський, В.Державин, В.Домбровський, М.Драй-Хмара, М.Зеров, М.Йогансен, П.Филипович), створювали підручники чи посібники з теоретичних проблем віршування (Д.Загул, Б.Якубський). Пізніше українське радянське літературознавство спорадично цікавилося змістовою роллю ритміко-інтонаційної організації вірша, її загальнотеоретичними проблемами. Тільки в окремих статтях, присвячених аналізу творчості конкретних авторів, іноді активізувалася художня роль ритмомелодійних чинників. Глибше та систематичніше досліджувалася подібна проблематика на еміграції в роботах таких авторів, як С.Гординський, І.Кошелівець, І.Качуровський та ін. Зараз активно працюють в цьому напрямі сучасні літературознавці Г.Сидоренко, Т.Волкова, Л.Краснова,  А.Коваль, Н.Костенко, А.Ткаченко, Б.Бунчук, Н.Чамата та ін.

У процесі аналізу поетичного твору повинен враховуватись контекст творчості поета, авторський стиль, підтекст твору, образна виразність мови, багатозначність слова у вірші тощо. Ще в 1924 році Ю.М.Тинянов у роботі “Проблема віршованої мови” сформулював закон "єдності і тісноти віршового ряду”. Учений мав на увазі складну систему трансформації змісту поетичного твору, коли під впливом власне віршових чинників – ритму, звукової організації, рими тощо – зміст слова змінюється, стає не тим самим, яким він був би в діловій мові або навіть у художній прозі. І тому осягнення того головного, що є у вірші, тобто його семантики, змісту, неможливе без одночасного сприйняття власне віршових чинників.

У дисертації досліджується той період в історії поезії, коли силабо-тонічна система віршування, що панувала в українській та російській поезії понад сторіччя, почала розхитуватися. Модерністи не тільки реформували вірш, але й шукали теоретичного обґрунтування цих реформ.

Певний час поширеною була  теорія поета і віршознавця А.Бєлого, який вперше розмежував метр і ритм, що стало основою для його власної теорії та пропозицій інших віршознавців. Проте А.Бєлий не враховував, що поети для вираження свого внутрішнього світу користуються всіма без винятку формами ямбічного вірша, у тому числі й метричними. Тому видається переконливішою думка С.М.Бонді, що не ритм є реальним виявом метра у вірші, а, навпаки, – метр є лише однією з окремих форм ритму. Йдеться не про штучні схеми-метри, а про реальні "живі" вірші та їхню ритмічну структуру. У концепції С.Бонді вірш трактується як поліритмічне явище, що об'єднує різні ритми: фонічний, граматичний, семантичний. Як відзначала Н.В.Костенко, у поглядах С.Бонді є те, чого бракує концепціям сучасних віршознавців: він не тільки критично оцінив “метричне” тлумачення вірша, а й пояснив специфіку художнього ритму. В.Жирмунський вказав на значення метричної схеми для виявлення ритму, стверджуючи, що ритм – це реальне чергування наголосів у вірші, результат взаємодії природних властивостей мовного матеріалу та ідеального метричного завдання. За його переконанням, без метра не існує і ритму. Урізноманітнення в поезії ХХ століття верлібрових форм (ритм без метра) по суті заперечує це твердження.

Що ж стосується визначення поняття “ритм” у сучасному літературознавстві, то тут немає достатньої чіткості. Дефініції, запропоновані Л.І.Тимофеєвим і Г.Л.Абрамовичем, за ступенем узагальнення та обсягом дозволяють застосувати їх до всіх видів віршування. Обидва автори сходяться в тому, що спільною основою віршованого ритму є членування мови на такі сумірні ритмічні одиниці, як віршовані рядки. Л.І.Тимофєєв підкреслює також ритмічне значення константи – паузи, яка відокремлює один рядок від іншого.

М.Ю.Лотман характеризує вірш як складно побудований текст, у якому всі елементи є елементами смисловими. Він демонструє справедливість цього положення в застосуванні до таких понять, як ритміка, рима, евфонія та ін. Ритм у вірші  трактує як смислорозрізнювальний елемент, і відзначає, що, входячи в ритмічну структуру, смислорозрізнювального характеру набувають і ті мовні елементи, які у звичайному вжитку його не мають.

У даному дисертаційному дослідженні пропонується наступне визначення віршового ритму: ритм - це закономірне чергування сумірних і чуттєво відчутних елементів – різноманітних  ритмічних одиниць. Основною одиницею віршового ритму є рядок або інтонаційно оформлений ряд слів. Поняття ритму не зводиться до поняття метра. Художня функція ритму завжди однакова – він створює відчуття передбачуваності, “ритмічного чекання” кожного елемента тексту. А підтвердження чи непідтвердження цього чекання відчувається як особливий художній ефект. Сучасні літературознавці надають особливого значення усвідомленню діалектично суперечливого характеру ритму, його динаміки, дієвості, багатошаровості його структури, що включає подібне й відмінне як невід'ємні компоненти цілого. Саме такий погляд необхідний для аналізу поезії ХХ століття, суперечливої, складної, драматичної в своїй динаміці та поліфонії. У теоретичному осмисленні художніх систем поезії ХХ століття все частіше використовується термін “ритмомелодика”, який, окрім класичного розуміння ритму як впорядкованого чергування віршових одиниць, включає в себе і розуміння художньої функції відступів від схеми, невпорядкованості, неврегульованості, поліритмії та аритмії. Цей термін має ширше та більш загальне значення, він більш відповідає природі поезії модернізму.

Ритм вірша тісно пов'язаний з поетичною інтонацією, тому що один із основних його елементів – константа – визначає певну, характерну тільки для віршів, інтонацію – підвищення голосу на кінці рядка (за відсутності крапки).

В існуючій літературі в поняття “інтонація” нераз вкладається інший зміст. Одні вчені бачать в інтонації  лише зміну голосу за висотою звучання, незалежно від змісту мови; інші - вираження емоцій і волі мовця у тембральних відтінках, або зміну за висотою і силою звучання, яка допомагає виявленню думки, без врахування зміни тембру; нарешті, часом розширюють поняття інтонації настільки, що включають у неї все: від загального емоційно-вольового спрямування висловлювання до правильності, нормативності і чіткості артикулювання окремих слів і звуків. Деякі дослідники виводять інтонаційні елементи вірша за межі його структури, ототожнюючи їх із декламаційними прийомами. При такому підході структура вірша і його звукова реалізація виступають як дві величини, по суті незалежні одна від одної. Дисертантка вважає за необхідне ввести у віршознавчу поняттєво-термінологічну систему термін "психологічний компонент". На нашу думку, він позначає ті характерні риси індивідуальної психіки, які зумовлюють ставлення поета до світу. Інтонація, у свою чергу, - та якість мовлення, яка виражає це ставлення. Втілюється інтонація у комплексі формальних віршових засобів, тобто у ритмомелодиці. 

У другому розділі “Психологічні аспекти віршування ХХ століття” обґрунтовується  необхідність використання психоаналізу для дослідження інтонації та ритмомелодики віршованого твору, виокремлюються ті аспекти психології ХХ століття, які впливають на наше розуміння природи віршованого твору. Тут досліджуються поетичні тексти українських і російських авторів періоду модернізму в аспекті домінуючих інтонаційних типів і у зв'язку з основними літературними стилями. Досліджуючи поезію представників українського і російського символізму, дисертантка розгорнула характеристику наспівного інтонаційного типу і дійшла висновку, що наспівний тип, властивий для класичного віршування, суттєво трансформувався в поезії символістів. Дослідження поезії представників українського і російського сюрреалізму дало численні приклади говірного інтонаційного типу, теж суттєво видозміненого у порівнянні з класичним віршем. Поезія експресіоністів виявила нові перспективи для версифікації ХХ століття. Представникам цього стилю притаманний поліритмічний інтонаційний тип. Поезія футуристів демонструє ще один інтонаційний варіант у віршуванні ХХ століття – дисертантка визначила його як аритмічний.

Досліджуючи проблеми творчості, психологи оперують такими поняттями, як особистість творця, процес творчості, продукт творчої діяльності, зовнішні впливи. У процесі творчості спостерігається пряма зумовленість якості результату творчого процесу плином та особливостями самого творчого процесу, який, як і кінцевий продукт діяльності, залежить від психологічних особливостей митця. Зовнішні умови, що впливають на творчість, слід враховувати, але, коли йдеться про ритмомелодику вірша, не вони є вирішальними.

Основу творчої діяльності складають особистісні та характерологічні риси, що визначають спрямованість творчої активності.

К.Г.Юнг розробив оригінальне вчення про психологічні типи. У ХХ столітті активізувався інтерес до психологічної типології, набули поширення типології характерів Е.Кречмера, З.Фройда, І.П.Павлова. Сенс будь-якої характерологічної класифікації полягає у зведенні нескінченної різноманітності життєвих установок, відтінків поведінки до обмеженої кількості типів.

Універсальних класифікацій не буває. Але класифікацію К.Г.Юнга можна віднести до числа найбільш популярних і загальновживаних. Для психологічної інтерпретації тих процесів, які визначають розвиток літератури модернізму, було використано концепцію Моклиці М.В. про актуалізацію психологічних типів в провідних напрямах модернізму. Йдеться про об'єктивацію в літературному стилі символізму психології інтуїтивного типу, в стилі експресіонізму  - психології емоційного типу, у футуризмі і сюрреалізмі – сенсорного і розумового  відповідно.

Питання, пов'язані з модернізмом та його  напрямами, розглядаються в даному дослідженні, оскільки, оскільки естетичні та світоглядні настанови, характерні для певного літературного напряму та спільні для його представників, виражають і спільні психологічні риси (психологічний тип).

Психологічним компонентом, який виявляється у ритмомелодиці, є динаміка стосунків суб'єкта із зовнішнім світом. Для поетів, які представляють інтуїтивний та розумовий типи, характерною є пасивна динаміка, настанова на відсторонення, споглядальність, розмірковування. Невдоволення довкіллям викликає у представників цих двох типів настанову на створення іншого, окремого, свого поетичного світу. Та існує суттєва різниця у тому, як саме вони уявляють собі цей світ.

Символісти (інтуїтивний тип), виходячи з ідеалу, заперечують існуючий світ, усуваються від нього, прагнуть вказати на існування іншого світу - довершеного, досконалого, гармонійного. Тому психологічним компонентом, який виявляється у ритмомелодиці символістів, стає гармонійність (потреба гармонізації, тобто внутрішньої рівноваги, є, окрім усього іншого, рисою чисто психологічною).

Сюрреалісти (розумовий тип) готові до компромісу, для них  характерна настанова на створення альтернативного світу. Готовність до поліаспектного сприйняття світу – риса певної психології. Психологічний компонент ритмомелодики сюрреалістів  доречно назвати поняттям альтернативність.

Для емоційного та сенсорного психологічних типів властива активна динаміка стосунків із зовнішнім світом. Світ сприймається як ворожий та недосконалий, але він є даністю, його можна переробити, перелаштувати, перебудувати. Тому для представників цих двох типів характерними є активність, дієвість, змагальність. Та різниця полягає у тому, яким чином і з якою метою прагнуть перебудувати світ експресіоністи та футуристи.

Експресіоністи (емоційний тип) прагнуть перелаштувати світ згідно з першоосновами буття, із природою, і в цьому прагненні вони категоричні, цілеспрямовані, безкомпромісні. Психологічний компонент ритмомелодики експресіоністів - максималізм.

Футуристи (сенсорний тип) втілюють у творчості настанову на перевлаштування світу із цивілізаційною метою. Вони скеровані в майбутнє, яке їм бачиться святковим, яскравим, чудовим, як свято або карнавал. Футуристи легко і беззастережно відкидають минуле і переконані, що так само легко збудують краще майбутнє, як діти будують будинки та міста із кубиків. Тому психологічний компонент ритмомелодики футуристів – змагальність.

У дисертації здійснюється спроба визначити психологічний компонент, власне, назвати те, що і назвати, і зупинити (тобто зафіксувати, описати) важко, оскільки йдеться про надто тонкі матерії. Але необхідність наблизитись саме до психологічного компоненту віршування відчувається на даному етапі розвитку літературознавства дуже гостро.

З усіх елементів віршованого твору, які вивчалися віршознавством ХХ століття, інтонаційна організація поетичного тексту є найменш дослідженою. Окрім того, що в сучасній науці відсутня чітка дефініція інтонації та інтонаційного типу, у віршознавчих працях простежується ігнорування взаємозв'язку між інтонацією та ритмомелодикою, що зрештою надміру формалізує аналіз віршованого твору. Ритмомелодика не вивчається як цілісність і структура, дослідники зосереджують увагу на окремих елементах ритмомелодики, які при цьому втрачають зв'язок з іншими елементами форми і змістом конкретного твору. Такі елементи віршування, як метр, розмір, рима, звукова інструментовка, строфіка, тропіка тощо, вилучаються із структури окремого твору, досліджуються на матеріалі великої кількості творів, внаслідок чого набувають самодостатності і практично нічого не додають до розуміння конкретного поетичного тексту, який завжди є формозмістовою єдністю і функціонує як система, цілісність. Вивчення формальних елементів, навіть у тому разі, коли дослідники акцентують увагу на змістовій функції кожного, зрештою приводить до зникнення з поля зору саме того змістового елементу, який є основою єдності. На думку дисертантки, саме інтонація виконує синтезуючу щодо всіх формальних елементів функцію і вона є тим втіленим у звучанні психологічним компонентом, який зумовлює своєрідність поетичного голосу і спосіб його універсалізації.

Головним результатом здійсненого дослідження інтонації та інтонаційних типів в українській і російській поезії періоду модернізму є визначення психологічного компоненту ритмомелодики. Кожен поетичний твір народжується з глибин індивідуальної психіки. Як би не орієнтувався поет на канон та зовнішні процеси, вартість його внеску в культуру залежить від того, наскільки він зміг підпорядкувати канон потребам індивідуального самовиразу. Водночас цінність поетичного внеску залежить від того, наскільки поет зміг універсалізувати все індивідуальне. Психологія творчості органічно поєднує в собі індивідуальні та типологічні риси. Саме психологія визначає характер поетичного голосу автора. Оскільки вірш – це організована мова, а, отже, найбільшою мірою залежна від канону і традиції, становлення поетичного голосу відбувається внаслідок засвоєння і одночасного переборення традиції. В індивідуальності митця існують ті риси, які особливо відчутно впливають на характер домінуючої інтонації його поетичних творів. Висловлювати пережите, втілювати емоції можна по-різному. Лірика – це монолог, який є опосередкованим діалогом зі світом. І характер цього діалогу визначається характером стосунків поета зі світом.

У третьому розділі “Інтонаційні типи в структурних елементах ритмомелодики” верифіковано пропоновану концепцію характеристикою метричних, фонічних, строфічних форм, поетичного синтаксису поезії модернізму.

Поезія модернізму сформувалася між двома могутніми системами віршування – класичним і некласичним віршем (верлібром як його крайнім вираженням). Класичний вірш і верлібр – це полярні системи, які водночас активно взаємодіють, тобто це та бінарна опозиція, яка стимулює розвиток версифікаційних  форм. Класичне віршування сформувало лише два інтонаційні типи: наспівний і говірний. Третій інтонаційний тип почав вимальовуватися лише у ХХ столітті, разом з виникненням некласичного вірша. Остаточне увиразнення інтонаційних типів відбулося внаслідок функціонування систем віршування  у стилях і напрямах модернізму. Розвиток метричних форм поезії модернізму свідчить, що головні здобутки на цей час – нові метри (дольник, тактовик, акцентний вірш) і нові, незвичні форми класичних метрів, велика кількість перехідних метричних форм. Найяскравішою рисою метричного репертуару поетів-модерністів є інтенсивна розробка дольника, у якій брали участь представники всіх психологічних типів, хоча з різною мірою активності. В еволюції дольника окреслюються дві тенденції, одна з них пов'язана з діяльністю символістів, інша – футуристів. У дольниках символістів виявляється тенденція до силабо-тонічної врегульованості, певної, як в логаедах,  стійкості міжнаголошених інтервалів. За симетричністю синтаксичної будови такий тип дольника належить до наспівного інтонаційного типу. Для дольників футуристів характерний рух до чисто тонічної неврегульованості, змінності міжнаголошених інтервалів, анакруз, словоподілів, клаузул. У функціонуванні дольникових форм простежується тенденція, властива для метрики загалом. Наспівний та говірний інтонаційні типи характеризуються використанням класичних (але певним чином модифікованих) метричних форм та дольника (певним чином врегульованого). Засобами модифікації класичних метрів є змінна анакруза, варіювання довгих і коротших рядків, пропуски схемних наголосів у різних місцях вірша та понадсхемні наголоси. Показовою ознакою метрики говірного інтонаційного типу є використання наддовгих цезурованих та нецезурованих класичних метрів.  У поліритмічному вірші використовуються і класичні і некласичні метри, характерною є наявність у межах одного поетичного тексту різних метричних форм та навіть віршових систем, їх чергування без закономірної послідовності. Метричною основою для аритмічного інтонаційного типу є акцентний вірш, тактовик, найменш врегульований тип дольника, верлібр. Від класичного віршування футуристи категорично відмовлялись. Таким чином, на метричному рівні типологія інтонаційних типів демонструє тенденцію розвитку від класичної впорядкованості, системності до максимальної неврегульованості.

Розуміючи під фонікою специфічний добір звуків у словах поетичного тексту, що посилює емоційну та смислову виразність твору, дисертантка показує, що акцентована звукова інструментовка характерна для наспівного та аритмічного інтонаційних типів, проте має різну функціональну спрямованість. У наспівному вірші відзначається алітерованість та звуковий символізм, звукові повтори (подвійні, потрійні і т. ін.) у суміжних ритмічних одиницях (кільце, зіткнення, анафора, епіфора, звуковий паралелізм тощо). Найголовніша функція  різноманітних фонічних засобів – текстоорганізуюча та гармонізуюча, суть її полягає  в забезпеченні текстової цілісності, в поєднанні різних одиниць поетичної структури в єдину систему. В аритмічному вірші теж активно використовуються звукові повтори, але з іншою метою. Окремим звукам тут надається самостійного значення, повтори звукових комплексів та окремих звуків своїм характером та розташуванням сприяють виникненню різкого, дисгармонійного, какофонічного звучання. Використання звукових повторів у говірному інтонаційному типі спорадичне та зумовлене насамперед природою мови. Звукова інструментовка в поліритмічному вірші набуває лейтмотивного характеру. У підборі слів та фраз, які подібно звучать, поети шукають глибинної смислової спорідненості.

Аналіз поетичного синтаксису модерністської поезії також підтверджує його безпосередню роль у виникненні певного типу інтонації. Для наспівного типу характерний збіг рядка та синтагми, використання стилістичних фігур, які гармонізують вірш (кільце, паралелізм, патронімічна атракція, градація тощо). У говірному вірші використовуються складні синтаксичні конструкції, наявні інверсії, анаколуф, клімакс та антиклімакс тощо, розмовний характер підкреслюється віршовими переносами. Поетичний синтаксис поліритмічного вірша  відрізняється використанням максимуму можливостей, які він може дати. Різноманітні стилістичні та риторичні фігури, вставні конструкції, короткі односкладові речення, характерні для так званого “телеграфного стилю”, надмір використання синтаксичних засобів та їх своєрідність роблять інтонацію вкрай експресивною. В аритмічному типі також вживаються складні синтаксичні конструкції, але на відміну від говірного інтонаційного типу, логічний порядок частин речення чи періоду свідомо порушений. Відсутність пунктуаційних знаків зміщує смислові зв'язки, іноді зовсім деформує синтаксис.

У строфічних формах української та російської поезії модернізму спостерігається рух від класичної врегульованості строфіки, активного використання канонічних строфічних форм у творчості символістів та сюрреалістів до астрофічності та строфічної деформації у футуристів. Експресіоністи використовують різноманітні строфічні форми та полістрофічні композиції, яскравою ознакою їх вірша є активне використання строфічних переносів, що забезпечує напружену інтонацію.     

Особливе місце в поезії модернізму посідає верлібр. Найактивніше цю форму розробляли футуристи та сюрреалісти, в цьому проявилися дві виразні тенденції:  максимальної ритмічної розкутості вірша та зміцнення пізнавальної, аналітичної ролі художнього твору, що пов'язується з логічним мисленням у самому процесі творення художнього світу. Ці дві тенденції відповідають аритмічному та говірному типам інтонації. Розуміння верлібру як справді вільного вірша, вільного від жорстких норм класичної версифікації, було властиве не тільки футуристам, але й більшості поетів того часу. Ця універсальна форма полярно протилежна класичному віршуванню. Між цими полюсами функціонують, складно взаємодіючи на різних структурних рівнях, поетичні твори, що належать до чотирьох інтонаційних типів. Відображення у схемах, які додаються, знайшли: система зв'язків і взаємодій класичного і некласичного віршування та інтонаційних типів, система зумовленості інтонаційного типу психологічним компонентом, належністю поета до певного літературного напряму та психологічного типу, характеристика структурних елементів ритмомелодики.

ВИСНОВКИ

Інтонаційна своєрідність поетичного твору зумовлюється психологічними особливостями його автора. Психологічний тип поета реалізується у відповідному напрямі модернізму: інтуїтивний в символізмі, розумовий в сюрреалізмі, емоційний в експресіонізмі, сенсорний в футуризмі. Літературний напрям співвідноситься з певним типом інтонації, у якій виявляється психологічний компонент. Для символізму – це гармонійність, для сюрреалізму – альтернативність, для експресіонізму – максималізм, для футуризму – змагальність. Психологічний компонент виявляється у чотирьох інтонаційних типах: наспівному, говірному, поліритмічному, аритмічному.

Для поетичної творчості символістів характерна значна міра впорядкованості та унормованості на всіх рівнях ритмомелодійної структури. Відступи від класичних метричних, строфічних, синтаксичних норм відзначаються симетричністю, авторською настановою на гармонізацію вірша. Акцентування звукової інструментовки спрямоване на відтворення мелодійної інтонації наспівного типу.

Для говірної інтонації характерне використання класичних метричних форм (у тому числі гекзаметру, елегійного дистиха, логаеда) та їх модифікація: вживання наддовгих розмірів (цезурованих та нецезурованих), різностопних рядків, змінної анакрузи, словоподілів, клаузули, віршових переносів. Активно використовуються канонічні строфічні та жанрові форми, проте з явною психологічною настановою на оновлення канону. Евфонічні засоби не є актуальними у цьому типі інтонації, вірш звучить природно, невимушено.

Максималізм експресіоністів виявляється у створенні інтонаційного типу, в якому повною мірою використовуються всі наявні метричні, строфічні, фонічні, стилістичні форми і засоби та створюються нові, індивідуальноавторські. Прагнення зробити максимально виразним та значимим кожне слово (навіть звук, склад) викликає використання цілого комплексу засобів – пунктуаційних знаків, курсивів, рефренів, поділу слів на частки, графічного підкреслення, звукової інструментовка тощо.

Основною ознакою аритмічного інтонаційного типу є використання акцентного вірша, тактовика, верлібра та деструкція на всіх структурних рівнях: графічна деформація, відмова від пунктуаційних знаків, ненормований синтаксис, астрофічні композиції, специфічне використання евфонічних засобів та какофонії тощо.

На кожному із структурних рівнів ритмомелодики, які досліджувались, визначена наявність форм із найбільшою мірою внормованості та впорядкованості (вони пов'язуються насамперед із наспівним та говірним типом) та зі значними відступами від норми та новостворених форм (вони пов'язуються із поліритмічним та аритмічним типом).

 

СПИСОК ПУБЛІКАЦІЙ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ:

1. Соколова В.А., Вишневська О.А. Рильський – перекладач Блока //Науковий вісник ВДУ. – Луцьк, 1997. – С.133-135.

2. Соколова В.А. Семантична інтерпретація ритму поезії М.Цвєтаєвої //Науковий вісник ВДУ. – Луцьк, 1997. – С.151-153.

3. Соколова В.А. Композиція як засіб вирішення теми ліричного твору //Філологічні студії. – Луцьк, 1999. – С.76-84.

4. Соколова В.А. Аналіз поезії модернізму на інтонаційній основі в шкільному курсі зарубіжної літератури //Науковий вісник ВДУ. – Луцьк, 1999. – С.104-107.

5. Соколова В. А. Психологічний компонент ритмомелодики М.Семенка //Проблеми славістики. – Луцьк: Вид. Волин. обл. типографії. – 2002. – № 4. – С.35 – 39.

6. Соколова В.А. А.Блок и официальная пропагандистская поэзия в период первой мировой войны //Документально-художня проза про першу світову війну. – Луцьк, 1994. – С.106-113.

7. Соколова В.А. Художественная функция некоторых ритмообразующих средств в стихах М.Цветаевой, посвященных Пушкину //Материалы Пушкинской научной конференции. – К., 1995. – С.120-122.

8. Соколова В.А., Балабуха Н.В. Технологія використання прийому співставлення оригіналу та перекладів поетичних творів при вивченні зарубіжної літератури на факультетах слов'янської та іноземної філології //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Педагогічна технологія у сучасному вузі”. – Луцьк, 1995. – С.43-44.

9. Соколова В.А. Модель виконавського аналізу ліричних творів //Матеріали ХLII наукової  конференції професорсько-викладацького складу і студентів Волинського державного університету ім.. Лесі Українки. Частина ІІ. – Луцьк, 1996, - С.186-187.

АНОТАЦІЯ

Соколова В.А Психологічний компонент ритмомелодики вірша. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.06 – теорія літератури. Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Тернопіль, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню психологічного компоненту ритмомелодики вірша. Здійснено аналіз тенденцій розвитку віршознавства ХХ століття, на цій основі  вивчення інтонаційних типів поставлено як актуальну віршознавчу проблему. Обґрунтовується необхідність застосування психоаналізу в сучасному віршознавстві, простежується процес актуалізації психологічного компоненту у художніх напрямах модернізму. В дисертації досліджується психологічний компонент ритмомелодики основних напрямів, встановлюється закономірність реалізації психологічних особливостей поета в ритмомелодиці вірша.  Теоретично обґрунтовується змістова функція структурних елементів ритмомелодики вірша, пропонується власна класифікація інтонаційних типів версифікації. Домінування певного інтонаційного типу віршування в творчості поета пояснюється його психологічним типом і, відповідно, літературним напрямом. Принципи використання метричних, строфічних, фонічних засобів поетичної мови, інтонаційної інтерпретації поетичного синтаксису розглядаються на матеріалі творчості українських та російських поетів-модерністів. Пропонується класифікація ритмотворчих елементів чотирьох інтонаційних типів поезії на різних структурних рівнях.

Ключові слова: інтонація, ритмомелодика, психологічний тип, психологічний компонент, модернізм, літературний напрям, метрика, фоніка.

АННОТАЦИЯ

Соколова В.А. Психологический компонент ритмомелодики стиха. – Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата филологических наук по специальности 10.01.06. – теория литературы. Тернопольский государственный педагогический университет имени Владимира Гнатюка, Тернополь, 2002.

Диссертация посвящена исследованию психологического компонента ритмомелодики стиха. Проанализированы тенденции развития стихосложения ХХ века, на этом основании изучение интонационных типов определяется как актуальная стиховедческая проблема. Обоснована необходимость использования психоанализа в современном стиховедении,  прослежен процесс актуализации психологического компонента  в художественных направлениях модернизма. В диссертации исследуется психологический компонент ритмомелодики основных направлений, устанавливается закономерность реализации психологических особенностей поэта в ритмомелодике стиха. Теоретически обоснована содержательная функция структурных элементов ритмомелодики стиха, предложена собственная классификация интонационных типов версификации. Доминирование определенного интонационного типа стихосложения в творчестве поэта объясняется его психологическим типом и, соответсвенно, литературным направлением. Принципы использования метрических, строфических, фонических средств поэтического языка, интонационной интерпретации поэтического синтаксиса рассматриваются на материале творчества украинских и русских поэтов-модернистов. Предлагается классификация ритмообразующих элементов четырех интонационных типов поэзии на разных структурных уровнях.

Ключевые слова: интонация, ритмомелодика, психологический тип, психологический компонент, модернизм, литературное направление, метрика, фоника.

SUMMARY

V. Sokolova. Psychological component of rhythmomelodics of the verse. – Manuscript.

A Thesis for the scholarly Degree of Candidate of Philology in Speciality 10.01.06. – theory of literature. Ternopil State Pedagogical University, Ternopil, 2002.

The dissertation focuses on the analysis of the tendencies of development of poetry criticism in the 20th century, on this ground the study of intonational types as poetry criticism problem has been outlined. The necessity of applying psychoanalysis of actualization of the psychological component in modernistic artistic trends has been observed. The psychological component of rhythmomelodics in the chief trends has been defined, the regularity of realization of psychological peculiarities of a poet in the verse rhythmomelodics has been demonstrated. The meaningful function of structural elements of the verse rhythmomelodics has been defined. The new private classification of intonational types of versification has been theoretically substantiated. Correspondence between prevailing a definite intonational type of verse arrangement in poet creative activity and his belonging to a certain psychological type and, accordingly, to a literary trend has been established. The principles of using metrical, stanzal, phonemic means of poetic language, intonational interpretation of poet syntax on the material of Ukrainian and Russian modernistic poetic pieces have been pointed out. The classification of rhythmoforming elements of four intonation types of poetry on different structural levels has been built up.

Key words: intonation, rhythmomelodics, psychological type, psychological component, literary trend, metre, phonics.




1. тематизирован Жирным курсивом выделена информация кот
2. Контрольная работа- Проблемы и перспективы сотрудничества Украины и Российской Федерации
3. логистики особая роль принадлежит транспорту
4. Программа социологического исследования о факторах, влияющих на выбор формы (платная или бесплатная) обучения абитуриентами.html
5. УФИМСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ НЕФТЯНОЙ ТЕХНИЧЕСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ Кафедра Технология нефтяного аппар.html
6. Архипелага ГУЛАГ
7. Отчет по учебноознакомительной практике Выполнил студент 3 курса заочного отделения Специаль
8. тема учета художественных ценностей в Астраханской государственной картинной галерее Обоснование эконом1
9. Размещение и оценка нефтяной промышленности мира
10. Отчет по больничным листам за I семестр 20132014 учебного года
11. Критерии и методы оценки компенсации морального вреда
12. 1 Полномочия Президента Российской Федерации как гаранта Конституции Российской Федерации
13. Статья 8 Независимость прокурора подчиненность нижестоящих прокуроров вышестоящим прокурорам 1
14. тема организации производства и сбыта ориентированная на возможно более полное удовлетворение быстро мен
15. Реферат- Информационные базы данных- нормализация, связи и ключи
16. ОБНОВА Катехизм для молоді- мій погляд 1213 жовтня 2013 р
17. модуль Напрям підготовки 6
18. диплофазный жизненный цикл со спорической редукцией гаплоидная стадия ~ гаметофит диплоидная стадия ~ спо
19. Достижение Узбекистаном государственной независимости
20. Исследовательская деятельность в области методики обучения физике стимулируется также и развитием педаго