Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Сортування і фільтрування даних у таблицях. Марощук А.О.
Урок з інформатики
на тему:
Підтримка баз даних в ЕТ. Впорядкування даних. Пошук інформації. Використання простого фільтру
у таблицях Microsoft Office
Вчитель: Марощук А.О.
2013 рік
«Подорож по країні Excel»
Тема. Підтримка баз даних в ЕТ. Впорядкування даних. Пошук інформації. Використання простого фільтру
Мета:
Навчальна:
сформувати поняття:
пояснити:
формувати уявлення про:
формувати вміння:
Розвиваюча: розвивати естетичні смаки, інтерес до предмету та інформаційну культуру, логічне мислення, увагу.
Виховна: виховувати інтерес до інформатики, до обробки інформації, поданої таблично.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: «інформатичний експрес».
Базові поняття й терміни: упорядкування, фільтрування, авто фільтр, пошук.
Очікуванні результати: діти вміють використовувати автофільтр для пошуку даних в ЕТ, будують прості критерії пошуку, сортують дані, оцінюють ефективність того чи іншого способу залежно від поставленого завдання.
Обладнання: ОС Windows, MSWord, проектор, роздатковий матеріал, комптери.
Структура уроку
І. Організаційний етап . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ………………….. 4 хв
ІІ. Перевірка домашнього завдання………………………………………….4хв
ІІІ. Актуалізація опорних знань . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ………………….. .5 хв
ІV . Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та визначення очікуваних результатів ………………………………………………………………………….. 3 хв
V. Вивчення нового матеріалу . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ………………… 18 хв
1. Сортування даних.
2. Пошук даних.
3. Фільтрування даних-автофільтр.
VІ. Застосування нових знань, умінь та навичок . . . . …………………. . . .7 хв
VIІ. Усвідомлення нових знань……………………………………………… 1 хв
VІI. Підбиття підсумків уроку . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . …………………..2 хв
VІII. Домашнє завдання . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . …………………. . . 1 хв
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП (Створення психологічного настрою) 4хв
(Вітаюсь з учнями. Перевіряю готовність до уроку. Налаштовую на плідну співпрацю. Звертаю увагу учнів на епіграф та девіз уроку, учні зачитують їх та обговорюють. У цей час на дошці проектується девіз уроку)
Учитель. Епіграф уроку “Розум полягає не тільки у знанні, але й у вмінні застосувати знання на ділі”
Арістотель
Девіз уроку
Думати колективно,
Діяти оперативно,
Сперечатись доказово.
Це для всіх обовязково!
ІІ. Перевірка домашнього завдання 4хв
Зупинка № 1«Моя фірма найприбутковіша»
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. Використання технології «Мозковий штурм» 5хв
Кілька уроків тому ми з вами розпочали вивчення теми «Табличний процесор». А успішне засвоєння матеріалу минулого уроку допоможе вам працювати з таблицями грамотно і швидко. Адже ще Франческо Петрарка говорив: «Що користі в тім, що ти багато чого знав, раз ти не вмів застосовувати твої знання до твоїх потреб?» Давайте згадаємо основні пункти, вивчені нами на минулому уроці
Фронтальне опитування
Зупинка № 2 «Кросворд питань та відповідей»
За допомогою презентації пропоную учням розгадати кросворд:
Запитання до класу:
Яке слово було зашифроване у кросворді? (ФІЛЬТРИ). А яке значення цього слова у табличному процесорі, ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Оголошення теми та визначення очікуваних результатів
Часто виникає потреба впорядкувати дані: чи відобразити прізвища в алфавітному порядку, чи поставити числа в порядку зростання. Як правильно це зробити, ми вивчатимемо сьогодні на цьому уроці. . Таблиця може містити величезну кількість записів (у програмі Excel природною межею служить максимальна кількість рядків робочого аркуша 65 536), тому не завжди потрібно відображати всі ці записи. На минулих уроках ви ознайомились із поняттями: книги, аркуші, рядки, стовпці, клітинки, копіювання, переміщення, вилучення, форматування таблиці.
Питання класу: Але чи достатньо цих знань для роботи з електронною таблицею? Що ще необхідно навчитись виконувати для економії нашого часу під час роботи з електронною таблицею?
Прийом «Дерево рішень». Учні за допомогою магнітів кріплять листочки з відповідями на зображеному на дошці дереві.
Очікувані відповіді учнів:
Саме про це і йтиме мова на сьогоднішньому уроці. Запишіть тему, яку ми починаємо вивчати, «Підтримка баз даних в ЕТ. Впорядкування даних. Пошук інформації. Використання простого фільтру». Це логічне продовження матеріалу про табличний процесор. Адже, ми будемо здійснювати аналіз даних у середовищі табличного процесора. Мета нашого уроку і завдання, які ми ставимо перед собою відображаються на слайдах (Озвучую мету та завдання).
V. Вивчення нового матеріалу 18хв Зупинка № 3 «Мені потрібно вміти»
4.1. Розповідь вчителя із демонстрацією сказаного на ПК, використовуючи демонстраційний приклад по локальній мережі чи через проектор.
Програма Excel найчастіше використовується для роботи із списками.
Список це впорядкований набір даних, що складається з рядків з однотипними даними. Наприклад, подивіться на нашу таблицю «Врожай яблук», у якому стовпчики мають відповідно такі імена: № бригади, Прізвище, Сорт, Кількість, Нараховано, - являє собою список даних. (Лист №1 «Врожай яблук» - демонстраційний приклад)
Дані, організовані в список, у термінології Ехсеl називаються базою даних (БД).
Між електронними таблицями і базами даних існує досить тісний звязок. Бази даних і електронні таблиці дві різні можливості обробки рівнозначної інформації.
1. Сортування даних.
Дані в таблиці можуть вводитись у довільному порядку(Лист 1), однак працювати з ними зручніше, коли записи впорядковані. Дані в електронних таблицях впорядковуються шляхом операції сортування.
Сортуванням, або впорядкуванням, рядків таблиці називають процес їх розташування у такому порядку, що значення в певному стовпці лише зростатимуть або лише спадатимуть.
Рядки таблиці, що містять відомості про об'єкти, найчастіше впорядковують у випадках, коли:
Сортування можна здійснювати двома способами: за зростанням та за спаданням.
Щоб відсортувати таблицю, її слід виділити, виконати команду Дані ► Сортування і в діалоговому вікні Сортування діапазону вказати, за якими параметрами та в якій послідовності впорядковуватимуться рядки таблиці.
Якщо виникає потреба впорядкувати дані певного стовпця (розташувати в алфавітному порядку, поставити числа в порядку зростання чи спадання), то для цього на панелі інструментів є кнопки або .
Також можна скористатися командою меню Дані Сортування.
Задачі для прикладів.
Наприклад, впорядкуємо нашу таблицю по зростанню по полю "Нараховано". Клацнемо по будь-якій заповненій комірці цього стовпчика і натиснемо кнопку на панелі інструментів. Отримаємо таблицю, в якій кількість нарахованих грошей за зібрані яблука буде в порядку зростання (Лист 2, таблиця1).
Тепер впорядкуємо дані в таблиці по полю "Сорт яблук" за кольором шрифту-зелений. Виділимо таблицю, ввійдемо в меню Дані ► Сортування за.. і в діалоговому вікні Сортування вкажемо:
Отримаємо таблицю, дані в якій відформатовані за сортом яблук зеленого кольору зверху (Лист 2, таблиця2).
Щоб відмінити впорядкування, виконати команду Правка Отемнить.
2. Пошук даних
Найпростішими способом пошуку інформації є використання форми даних, для чого потрібно виконати такі дії:
• Клацнути на будь-якій комірці таблиці;
• Данные Форма, відкривається діалогове вікно „Лист1”
• натиснути кнопку Критерии, в діалоговому вікні очистяться текстові поля для внесення параметрів пошуку.
• Вести в текстові поля ознаки, за якими повинен проводитися пошук (наприклад, перші літер прізвища)
• Натиснути кнопку Далее, щоб переглянути записи, які відповідають заданим параметрам пошуку.
3. Фільтрування даних.
Під час обробки великих таблиць виникає потреба віднайти кілька рядків, що задовольняють певній умові. Цю задачу називають фільтрацією, і, зрозуміло, в Excel для її виконання передбачено набір засобів. На цьому уроці ми з ними познайомимося. Виділення підмножини загального набору записів називають фільтруванням.
Фільтрація процес вибирання із таблиці рядків, що задовольняють певній умові.
Якщо говорити про критерії пошуку, то розрізняють прості та складені умови.
Прості умови, створені з використанням операторів порівняння < , > , = і т.д.
Складені це умови, побудовані з простих за допомогою логічних операцій not (не), and (і), or (або).
В Excel передбачено два засоби фільтрації: автофільтр, та розширений фільтр. Сьогодні ми розглянемо простий фільтр.
Автофільтр застосовується тоді, коли умова вибору стосується тільки одного стовпця або складається з умов щодо значень кількох стовпців, зєднаних сполучником «і».
Застосування автофільтру:
Розглянемо простий фільтр (Автофільтр) на прикладі нашої таблиці. Клацнемо по будь-якій комірці списку, що підлягає фільтрації, і виконаємо команду меню Дані → Фільтр → Автофільтр. Праворуч від кожного стовпця зявиться кнопка зі списком.
Список, що розкривається, дозволяє обрати необхідний нам критерій, прокрутивши список. Наприклад, нас цікавить такий сорт яблук, як «Слава переможцю». Залишимо біля них позначки і натиснувши на кнопку ОК отримаємо таблицю з відфільтрованими записами (Лист 3 «Фільтр1»). Ми можемо продовжити фільтрацію, вказуючи в списках інших стовпців необхідні елементи, а можемо повернутись до початкового вигляду таблиці, відмітивши в списку пункт Все.
Існує кілька типів умов фільтрації, що використовуються в автофільтрах. Розглянемо їх детальніше.
Наприклад, у стовпці КІЛЬКІСТЬ, задамо першу умову «>=3», другу «менше 5» і обєднаємо їх логічним И. Отримаємо таблицю з заданими умовами. (Лист 5 «Фільт3»).
Після застосування автофільтра відображатимуться лише ті рядки, що задовольняють умові фільтрації, а решту буде приховано. Номери рядків, які залишилися, відображатимуться синім кольором, так само, як і кнопка у назві того стовпця, за значеннями якого виконано фільтрування це і є ознакою того, що до таблиці застосовано автофільтр.
Щоб скасувати фільтрацію рядків таблиці за певним параметром, потрібно клацнути синю кнопку ▼ у клітинці з назвою відповідного стовпця та вибрати з розкривного списку пункт Усі.
VІ. ЗАСТОСУВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ НА ПРАКТИЦІ 7 хв
Учитель:Для закріплення вивченого пропоную виконати наступні практичні завдання.
Інструктивна картка
1. Завантажити табличний процесор MS Excel.
Відкрити книгу із таблицею «Склад області», що розташована на робочому столі та скопіюйте її на 3 аркуші книги.
2. На першому аркуші впорядкувати дані відносно другого стовпця Назва за алфавітом.
3. На другому аркуші виконати пошук даних (фільтрування) у створеній таблиці (Автофільтр). Відобразити на екрані лише міста у стовпці «Тип одиниці».
5. Зберегти створену книгу у свою папку з назвою Фільтри_Прізвище.
Учні виконують завдання на компютерах. Про виконання сигналізують піднятою синьою карткою. Піднята червона картка необхідна допомога. Учні, які виконали першими завдання, допомагають учням,яким необхідна допомога.
Учитель. Які труднощі виникли у вас при виконання практичного завдання?
Вказую на найпоширеніші помилки, пояснюю як їх виправити. Помилки обговорюються разом з учнями.
VIІ. УСВІДОМЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ 1 хв
Бліцопитування Зупинка № 5 «Тестувальна»
1. Навіщо потрібен фільтр?
2. Які є види фільтрів в ЕТ Excel?
VIІI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ 1 хв Зупинка № 6 «Кінцева»
Підсумок. Учитель дякує за роботу учнів на уроці:
Всі добре працювали
Старались, як могли,
Немає переможених
Тут всі перемогли.
Бажаєм інформатику
Вам вчити добре й далі,
А отримані знання -
Застосовувать надалі!
Оцінювання.
Оцініть свою діяльність на уроці по таким категоріям:
Назвіть та поясніть свої оцінки.
VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 1 хв
Опрацювати конспект уроку (знати основні поняття теми та алгоритми)
Додатково: використовуючи мережу Інтернет, знайдіть алгоритм фільтрування та сортування даних в Excel 2007 або 2010. Зясуйте, у чому полягає різниця?
Дякую за увагу. До побачення.
ДОДАТОК 1
Хвилинка релаксації.
Виконання комплексу вправ для зняття втоми з очей.