У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Практичні роботи з інформатики

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.4.2025

Зміст

Введення

           

Практична робота №1

Додаток, що забезпечує введення двох цілих чисел і  обчислює їх суму.                                                                                                                              

      

Практична робота №2

Додаток, що реалізовує введення двох цілих чисел і

обчислює операцію дійсного  ділення.  

        

Практична робота №3

Додаток, що забезпечує введення двох цілих чисел і виконує над ними арифметичні операції додавання, віднімання, множення і дійсного ділення.

                                                                                                      

Практична робота №4

Додаток, що пропонує ввести рядок, визначає 

кількість символів в ній і що виводить результат, погоджуючи закінчення слова «символів».

   

Практична робота №5

 Додаток, що пропонує ввести користувачеві ввести рядок 

текста, а потім, замінюючи символи в тексті, підрахувати кількість замінених символів.  

Практична робота №6

Додаток, що пропонує задати розмір лінійного масиву, заповнює цей масив випадковими цілими числами, визначає мінімальний і максимальний елементи масиву, суму всіх елементів і кількість позитивних елементів.

          

Практична робота №7

Додаток, що пропонує ввести розмір масиву, створює масив випадкових цілих чисел,  виконує сортування по неубуванню і по незростанню.

    

Практична робота №8

Додаток «Рухоме коло»

 

Введення

Всі заняття по Delphi в даній допомозі є самостійним виконанням що вчаться практичних робіт. Тільки ввідні заняття і першу практичну роботу учні  роблять спільно з вчителем. Під час цих уроків закладаються основні поняття:

- візуальне конструювання форми

- системи вікон в Delphi

- принципи роботи в середовищі(створення нового проекту, збереження).

Кожна практична робота є розробкою проекту. Для виконання роботи учні отримують методичні матеріали, що містять опис роботи (проекту) - постановку завдання, пояснення (що нового дізнається учень в цій роботі), план розробки програми, що рекомендується, завдання для самостійного контролю знань, отриманих в ході виконання роботи. Тривалість однієї практичної роботи складає 1-2 уроки, під час яких вчитель надає індивідуальну допомогу, роз'яснюючи принципові моменти роботи.

Перевага практичних робіт полягає в тому, що учні самостійно працюють на комп'ютері, виконуючи певні завдання. Вони вчаться виявляти головне і конспектувати необхідні відомості, що допомагає закласти фундамент для подальшої самостійної роботи. Швидкість виконання роботи залежить від індивідуальних якостей учня і його рівня підготовленості.

Перша частина додатку виконується під керівництвом вчителя, друга - самостійно. У учня закладається не сума фактографічного матеріалу, а уміння вчитися і освоювати нове.

Наступним етапом в освоєння інтегрованого середовища розробки Delphi 6 є творча діяльність учнів.

Практична робота №1

Створити додаток, який забезпечує введення двох цілих чисел, по клацанню на кнопці з символом « обчислює їх суму і виводить значення результату.

Вид вікна додатку

Алгоритм виконання роботи

  1.  Після запуску ІСР Delphi створіть новий проект за допомогою команди Файл  Створити Додаток. У Delphi 6 при запуску ІСР форма створюється автоматично. В результаті створення проекту додатку у вікні Delphi буде розкрито вікно форми, на якій можна розміщувати візуальні компоненти проекту. Збережете новий проект, для чого виберіть команду Файл (File) Зберегти проект Як (Save Project As). У вікні Зберегти Unit1 Як створіть нову папку для файлів створюваного проекту, наприклад, «Сума двох цілих чисел», як показано на мал. 11.

Мал.11.Створення папки для нового проекту

Мал. 12. Збереження проекту.

Потім у вікні Зберегти Unit1 Як відкрийте створену теку і натисніть кнопку Зберегти. Після збереження файлу модуля Unit1.pas відкриється вікно Зберегти проект Як (Save Project As) (мал. 12). Задайте ім'я файлу проекту, наприклад, «summa» і натисніть кнопку Зберегти.

2.    Змінить властивості форми. Для зміни розмірів форми захопите кут вікна форми і, не відпускаючи ліву кнопку миші, переміщайте мишу, задаючи необхідний розмір форми.

3. Змінить напис в заголовку форми Form1 за допомогою Інспектора об'єктів. Інспектор об'єктів забезпечує простій і зручний інтерфейс для зміни властивостей об'єктів Delphi і управління подіями, на які реагує об'єкт. Вікно Інспектора об'єктів складається з двох сторінок, кожну з яких можна використовувати для визначення поведінки компоненту. Перша сторінка називається Властивості (Properties), друга - Події (Events). Над ними розташовується список всіх компонентів, розміщених на формі, що розкривається.

У нім можна вибрати той компонент, властивості і події якого вас цікавлять. Сторінка Властивості (Properties) Інспектора об'єктів (мал. 13)

показує властивості того об'єкту, який в даний момент виділений. Для перемикання між сторінками властивостей і подій використовуються закладки Властивості (Properties) і Події (Events) у верхній частині вікна Інспектора об'єктів.

При клацанні на деяких властивостях, наприклад, на властивості Color, праворуч від імені властивості відкривається вікно списку, що розкривається. Натиснувши в нім кнопку із стрілкою вниз, можна побачити список можливих значень цієї властивості. Список значень можна проглянути за допомогою бігунка. Наприклад, якщо змінити значення властивості Color з прийнятого за умовчанням clbtnface (колір поверхні кнопок) на clwmdow (колір вікна), поверхню форми змінить свій колір.

Поряд з деякими властивостями можна відмітити знак плюс (див., наприклад, властивість Font на мал. 16). Це означає, що дана властивість є об'єктом, який у свою чергу має ряд властивостей. Після клацання на цьому плюсі або подвійного клацання на властивості Font відкриється таблиця таких властивостей, як Color (колір), Height (висота), Name (ім'я шрифту) і ін. Серед них є властивість Style (стиль), біля якої теж є знак плюса. Клацання на цьому плюсі або подвійне клацання на цій властивості розкриє додатковий список підвластивостей, в якому можна, наприклад, встановити в значення true для властивості fsbold (жирний). До речі, для зміни true на false і назад в подібних булевих властивостях не обов'язково вибирати значення із списку, що розкривається. Для його зміни достатньо подвійного клацання на значенні властивості.

Після перегляду або зміни підвластивостей можна знову провести подвійне клацання на головній властивості або клацання на знаку мінус біля нього, і список підвластивостей буде закритий.

Для зміни заголовка форми Form1 у вікні Інспектора об'єктів відкрийте сторінку Властивості, потім виберіть властивість Caption (Заголовок) і задайте нове значення цієї властивості, наприклад, «Сума двох цілих чисел», як показано на мал. 13.

Мал. 13. Зміна властивостей  Caption форми Form1

4. Розмістите на формі компоненти Edit1, Edit2, Edit3, Label1, Button1, як показано на мал. 14.

Мал. 14. Форма з розміщеними на ній компонентами

Для розміщення компонентів на формі, клацнувши на вкладці Standard, відкрийте палітру з необхідними компонентами, потім, клацнувши на значку відповідного компоненту, наприклад, Edit, клацніть у вікні форми. Задайте положення і розмір компоненту за допомогою миші.

ПОРАДА

Якщо ви забули, на якій сторінці палітри розташований конкретний компонент, виберіть команду Вигляд (View) Список компонентів (Component List) і на екрані з'явиться список компонентів в алфавітному порядку. Вибравши у вікні Компоненти (Components) потрібний компонент, натисніть кнопку Додати для розміщення компоненту на формі.

ПРИМІТКА.

Є і інший спосіб помістити компонент на форму - досить зробити подвійне клацання на значку компоненту, і він буде автоматично поміщений в центр форми. Якщо ви вибрали компонент, а потім вирішили не розміщувати його, досить натиснути кнопку покажчика. Це перерве процес розміщення компоненту і програма повернеться в нормальний режим, в якому можна вибрати інший компонент або виконати яку-небудь команду.

Отримання довідки про призначення компонентів

Імена компонентів, відповідних значкам на палітрі, можна дізнатися з ярличка, що з'являється, якщо затримати над цим значком курсор миші.

ПРИМІТКА.  Імена на ярличках виглядають так: Mainmenu, Button і так далі. Проте в Delphi всі імена класів насправді починаються з символу «Т», наприклад, Tmainmenu, Tbutton. Під такими іменами у вбудованій в Delphi довідковій системі можна знайти описи відповідних компонентів.

Призначення компонентів можна уточнити, використовуючи систему контекстної допомоги Delphi. Для цього слід виділити потрібну сторінку в палітрі компонентів і натиснути клавішу F1. Після цього відкриється вікно Delphi Help з довідковою інформацією. Наприклад, вікно довідки про компоненти сторінки Standard виглядає таким чином:

Мал. 15. Вікно довідкової інформації про компоненти сторінки Standard

Для перегляду інформації у вікні використовується смуга прокрутки. Якщо потрібно проглянути довідку про конкретний компонент, то слід вибрати потрібне посилання. Якщо вибрати в палітрі компонент і натиснути F1, то буде показана довідка за типом даного компоненту. Натиснення кнопки Закрити у вікні Delphi Help приводить до закриття вікна з довідковою інформацією.

5. Задайте властивість Caption компоненту Label1 «.

Зміните розмір символів компоненту Label1, для чого у вікні Інспектора об'єктів виберіть в списку об'єкт Label1, потім на сторінці Властивості (Properties) розверніть список властивостей Font. У списку властивостей Font виберіть властивість Size і задайте для неї значення 20, як показано на мал. 16.

Мал. 16. Зміна значення

властивості Font.Size

Аналогічним чином задайте властивість Caption компоненту Button1 « і розмір символів, рівний 20.

ПРИМІТКА

Крім головного меню в Delphi є система контекстних меню, що розкриваються, які з'являються при клацанні правою кнопкою миші на якому-небудь компоненті, як показано на мал. 17. Більшість розділів цих контекстних меню дублюють основні розділи головного меню.

6. Для вирівнювання компонентів на формі при натиснутій клавіші Shift виділите компоненти і правою кнопкою миші виберіть в контекстному меню команду Позиція (Position)  Вирівняти (Align).

Мал. 17. Вирівнювання компонентів

У вікні Вирівнювання (Alignment) виберіть в панелі По вертикалі (Vertical) варіант По центру (Centers) і натисніть кнопку ОК. Всі компоненти, що беруть участь в операції вирівнювання, будуть вирівняні по вертикалі, як показано на мал. 18.

Мал. 18. Результат вирівнювання компонентів на формі

7. Видалите текст Edit1, Edit2, Edit3 у відповідних компонентах. Для цього виберіть об'єкт у вікні Інспектора об'єктів, на сторінці Властивості виберіть властивість Text і видаліть текст, як показано на мал. 19.

Мал. 19. Видалення тексту в Edit1.Text

ПРИМІТКА

При роботі з Інспектором об'єктів можна отримати контекстну довідку по властивостях або подіях. Для цього слід виділити у вікні Інспектора об'єктів властивість, що цікавить, або подію і натиснути клавішу F1, а потім проглянути у вікні Delphi Help довідкову інформацію.

8. Додайте на форму три об'єкти Label, розташуйте їх над об'єктами Edit1-edit3 і задайте їх властивостям Caption значення «Доданок», «Доданок» і «Сума».

9. Натисненням F12 активізуйте вікно Редактора коди. Звернете увагу, що в розділі опису програмного модуля ІСР згенерували опис форми і розміщених на ній компонентів.

type

TForm1 = класс(TForm)

Edit1:  TEdit;

Edit2:  TEdit;

Edit3:  TEdit;

Label1:  TLabel;

Button1:  TButton;

Label2:  TLabel;

Label3:  TLabel;

Label4:  TLabel;

ПОРАДА

10. Збережете зміни, внесені до проекту, натисненням кнопки Зберегти все (Save All) в стандартній панелі інструментів.

11. Відкомпілюйте створений проект командою Проект (Project)  Компілювати summa (Compile summa) (слово «summa» указує ім'я проекту).

12. Запустите програму на виконання за допомогою команди Виконати (Run) Виконати або натисненням кнопки Виконати (Run) в панелі інструментів або клавіші F9.

Після цього на екрані комп'ютера з'явиться вікно створеної вами форми з компонентами, в які можна вводити значення. Звернете увагу, що вікно форми має стандартні атрибути вікна Windows, його можна мінімізувати, розвернути на весь екран, змінити його розміри, але додаток не виконуватиме яких-небудь обчислень, оскільки фрагмент програми, що виконує обчислення, не був створений. Завершите роботу додатку будь-яким із стандартних способів, наприклад, натисненням Alt+F4.

13. Для того, щоб додаток виконував обчислення при клацанні на кнопці Button1 із зображенням символу «, слід написати код обробки цієї події. Для створення коди обробки події слід скористатися Інспектором об'єктів. У вікні Інспектора об'єктів на сторінці Події вказані всі події, на які може реагувати вибраний об'єкт. Сторінка подій пов'язана з Редактором коди таким чином: якщо двічі клацнути мишею праворуч від якого-небудь пункту, то відповідний даній події код буде автоматично поміщений у вікно Редактора коди, а вікно Редактора коди негайно отримає фокус, і ви відразу ж матимете можливість відредагувати код обробника даної події. Наприклад, якщо потрібно виконати певні дії при клацанні лівою кнопкою миші по даному об'єкту, то слід виділити подію Onclick.

Поряд з ім'ям цієї події відкриється вікно із списком, що розкривається. Якщо в додатку вже були створені які-небудь обробники подій і при події Onclick потрібно використовувати один з них, можна вибрати необхідний обробник із списку, що розкривається.

Оскільки в додатку ще немає обробника подій, потрібно написати новий обробник клацання на кнопці Buttonl із зображенням символу «. Для цього слід вибрати у вікні Інспектора об'єктів об'єкт Buttonl, потім на сторінці Подій провести подвійне клацання на порожньому полі списку в події Onclick.

Після цього вікно Редактора коди негайно отримає фокус. У цьому вікні в розділі interface знаходиться запис процедури обробника події:

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TQbject);

В розділі implementation розміщено текст заготовки цієї процедури:

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);

begin

end;

Курсор знаходитиметься в порожньому рядку між ключовими словами begin і end. Цей код є заготівкою для обробника події, яку автоматично створила ІСР Delphi.

Вам залишається тільки розмістити необхідних операторів в просторі між begin і end. Оскільки в завданні потрібно виконати складання двох цілих чисел, а результат їх складання також є цілим числом, то в розділі опису змінних слід ввести наступний опис:

var

а,b,c: integer;       {2 доданків і сума - цілі числа}

Оскільки в додатку для введення чисел-доданків використовуються вікна редагування Edit1, Edit2, то необхідно за допомогою процедури Strtoint перетворити рядки з вікон Edit1, Edit2 в цілі числа. Для виведення результату підсумовування у вікні редагування Edit3 потрібно перетворити число в рядок функцією Inttostr. Тому в основне тіло процедури обробки події слід ввести наступний текст:

a:=StrToInt(Edit1.text);

b:=StrToInt(Edit2.text);

c:=a+b;

Edit3.text:=IntToStr(c);

Цілком процедура обробки події клацання на кнопці Button1 виглядатиме таким чином:

procedure Tform1.Button1Click(Sender: Tobject);

var

а,b,c: integer;       {2 доданків і сума - цілі числа}

begin

a:=strToint(Edit1.text); { перетворення текстового рядка в ціле число}

b:=strToint(Edit2.text);

c:=a+b;

Edit3.text:=IntToStr(c); { перетворення цілого числа в текстовий рядок} 

end;

14. Запустите додаток на виконання натисненням кнопки Виконати в панелі інструментів. У вікні додатку введіть значення доданків і, натиснувши кнопку Button1 з написом «, запустите процедуру обробки події - обчислення суми. Вікно створеного застосування виглядатиме таким чином:

Мал. 20. Вид вікна додатку

15. Після перевірки роботи додатку закрийте його вікно.

Додаткове завдання 1.

Зміните додаток так, щоб виконувалася операція віднімання.

PAGE  3




1. Реферат- Основні етапи господарського розвитку первісного суспільства
2. Реферат на тему- Основные понятия и
3. 61 6 Безопасность и экологичность проекта 6
4. Фармация маманды~ы бойынша фармацевтикалы~ факультетті~ 2курс студенттері ~шін микробиология вирусолог
5. бунташный век- волнения и бунты прошли чередой с его начала до самого конца
6. Физическая рекреация как компонент физической культуры.html
7. а Контрактуры возникали через 23 недели после инъекции
8. Московская журналистика 1830-х годов
9. ведущий ВМВ Магистр музейной ночи ММН ~ команда 1 Магистр точной науки МТН ~ ко
10.  Что такое множество 2