Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Лекція 3 Провадження в адміністративному суді першої інстанції.

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Луганський державний університет

внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка

Кафедра адміністративно-правових дисциплін навчально-наукового інституту права

Лекція № 3

Провадження в адміністративному суді першої інстанції. Звернення до адміністративного суду та відкриття провадження в адміністративній справі

Підготував: завідувач кафедри к.ю.н., доцент Афанасьєв К.К.

Обговорена та ухвалена на засіданні кафедри

„__” __________ 2013 р.

Протокол № __

Луганськ

2013

Лекція № 3

Провадження в адміністративному суді першої інстанції.

Звернення до адміністративного суду та відкриття

провадження в адміністративній справі

Питання:

1. Порушення адміністративної справи. Форма та зміст адміністративного позову

2. Підготовче провадження. Процесуальний зміст стадії підготовки справи до судового розгляду. Попереднє судове засідання. Завершення підготовчого провадження

3. Судові виклики та повідомлення

Мета заняття: оволодіння положеннями Кодексу адміністративного судочинства України щодо підстав і сутності порушення адміністративної справи в адміністративному суді першої інстанції, ознайомлення зі змістом та завданнями підготовчого провадження, процесуальним змістом стадії підготовки справи до судового розгляду, попереднім судовим засіданням, а також завершенням підготовчого провадження, аналіз процесуальних вимог відносно оформлення та надіслання судових викликів та повідомлень

Основні поняття:  порушення адміністративної справи, підготовче провадження, стадія підготовки справи до розгляду, судовий виклик, судове повідомлення

Література:

Нормативно-правові акти

Конституція України від 28 червня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.

Закон України „Про судоустрій і статус суддів” від 7 липня 2010 року   № 2453 – VI.

Кодекс адміністративного судочинства України // Відомості Верховної Ради України. – 2005. – № 35-36, № 37. – Ст. 446. 

Навчальна та наукова література

Авер'янов В.. Лук'янець Д.. Педько Ю. Кодекс адміністративного судочинства України: необхідність і шляхи усунення концептуально-понятійних вад // Право України. – 2006. – № 3. – С. 7 – 12.

Адміністративна юстиція: європейський досвід і пропозиції для України / Автори-упорядники І. Б. Коліушко, Р. О. Куйбіда. – К: Факт, 2003. – 536 с.

Кодекс адміністративного судочинства України: Науково-практичний коментар / Ківалов С. В., Харитонова О. І., Пасенюк О. М., Аракелян М. Р. та ін. – X.: ТОВ "Одіссей", 2005. – 552 с.

Комзюк А.Т., Бевзенко В.М., Мельник Р.С. Адміністративний процес України: Навч. посіб. – К.: Прецедент, 2007. – 531 с.

Кузьменко О.В., Гуржій Т.О. Адміністративно-процесуальне право: Підручник / За ред. О.В. Кузьменко. – К.: Атіка, 2007. – 416 с.

Основи адміністративного судочинства та адміністративного права: Навч. посіб. / За заг. ред. Р. О. Куйбіди, В. І. Шишкіна. – К.: Старий світ, 2006. – 576 с.

Теория юридического процесса / Под общей ред. проф. В. М. Горшенева. – X.: Издательство при Харьковском государственном университете издательского обьединения "Вища школа", 1985. – 192 с.

1. Порушення адміністративної справи. Форма та зміст адміністративного позову

Виходячи з принципу диспозитивності, провадження в адміністративній справі може бути відкрито не інакше, як за наявності належно оформленого адміністративного позову. Адміністративний позов, як правовий інститут, відіграє значну роль у адміністративному судочинстві, оскільки саме завдяки йому порушується адміністративна справа, суд розпочинає її розгляд, у процес вступають зацікавлені та інші особи. Тобто виникає найперша обов'язкова стадія адміністративного судочинства – порушення адміністративної справи (звернення до адміністративного суду та відкриття провадження в адміністративній справі).

Порушення адміністративної справи в адміністративному суді відбувається у разі наявності одночасно двох юридичних фактів: 1) подання адміністративного позову та 2) прийняття такого позову адміністративним судом до свого провадження. У КАС (ст.ст. 105, 106) закріплено обов'язкові вимоги щодо змісту та форми позову, із яким заявник звертається до суду, уповноваженого розглядати та вирішувати публічно-правові спори.

Слід вказати на нову редакцію п. 6 ч. 1 ст. 3 КАСУ (2011 рік), згідно з якою адміністративний позов – звернення до адміністративного суду про  захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Зокрема ст. 105 КАС „Форма і зміст адміністративного позову” передбачено наступне:

1. Адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником.    Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.

2. Письмова позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позовної заяви, наданого судом (нова частина).

3. На прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.

4. Адміністративний позов може містити вимоги про:

1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;

2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;

3) зобов'язання відповідача  -  суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;

4) стягнення з відповідача  -  суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;

5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;

6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

7)  примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого  майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності (новий пункт).

5. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом (нова частина ст. 105 згідно із Законом № 4054-VI від 17.11.2011).

Вимоги до позовної заяви визначено у ст. 106 КАС, положеннями якої передбачено наступне:

1. У позовній заяві зазначаються:

1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;

2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;

3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;

4)  зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105  цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в  разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; (нова редакція від 17.11.2011)

5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового  збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; (нова редакція від 17.11.2011)

6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

2. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач  надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно  надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів (нова редакція від 17.11.2011).

3. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що  приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім    випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим  листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається  також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати (нова редакція від 17.11.2011).

4. Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.

5. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається  довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Вимоги мають істотне практичне значення для якості судочинства. Так, за допомогою викладених у позовній заяві обставин справи та позовних вимог суд визначає: 1) тактику і послідовність проведення адміністративного процесу; 2) обсяг та межі доказування; 3) які саме норми матеріального та процесуального права слід використати при вирішенні публічно-правового спору та обгрунтуванні рішення.

Підписується позовна заява позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Викладений зміст позовної заяви дозволяє зробити висновок про традиційно-обов'язкові структурні елементи позовної заяви (її основні складові частини).

1. Вступна частина позовної заяви. У цій частині позовної заяви, у верхньому правому куті, вказується: найменування адміністративного суду, до якого подається позов; найменування, місцезнаходження чи місце проживання позивача; найменування, місцезнаходження чи місце проживання відповідача.

2. Описова (історична) частина позовної заяви починається із назви документа, який подається до адміністративного суду, наприклад, "Позовна заява про скасування рішення районної державної адміністрації"'.

Після зазначення назви позовної заяви позивач у довільній формі, але послідовно викладає: 1) обставини, які передували виникненню публічно-правового спору – час, місце, особливості правовідносин, які існували між позивачем і відповідачем; 2) обставини виникнення та розвитку публічно-правового спору – це також можуть бути дані про час, місце та особливості спірних відносин між позивачем та відповідачем; 3) зміст та характеристика рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які порушують законні права, свободи та інтереси; 4) інформацію, у чому саме виявилося порушення чи перешкоджання здійсненню законних прав, свобод та інтересів заявника. В описовій частині позовної заяви містяться такі елементи позову, як підстава, тобто: а) фактичні обставини спору та б) норми матеріального права, які закріплюють повноваження учасників такого спору. Також у описовій частині позовної заяви відтворено предмет позову.

3. Мотивувальна частина позовної заяви. Ця частина позовної заяви отримала назву мотивувальної, оскільки у ній позивач наводить фактичне та юридичне обгрунтування своєї правової позиції, своїх вимог, заявлених до відповідача. Саме у цій частині позивач посилається на конкретні фактичні обставини справи та конкретні норми матеріального та процесуального права, які, на думку самого заявника чи його процесуального представника, доводять правомірність і обґрунтованість заявлених до відповідача претензій.

4. Прохальна частина позовної заяви відтворює таку складову позову як зміст та містить у собі звернене до адміністративного суду клопотання заявника про вчинення цим судом відповідного способу судового захисту його прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ст. 107 КАС після отримання позовної заяви суддя, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, з'ясовує такі обставини:

1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;

2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);

3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу;

4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства (нова редакція пункту);

5)   подано адміністративний позов у строк, установлений законом  (якщо адміністративний позов подано з попущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); (новий пункт від 17.11.2011)

6)   немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її  без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі,  встановлених цим Кодексом (нова редакція пункту).  

2. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі  позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви,  залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі (нова редакція).

3.  Якщо відповідачем у позовній заяві, щодо якої відсутні підстави для її повернення, залишення без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі, вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суддя не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до  відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи  щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має  бути надана протягом трьох днів з дня отримання відповідним органом  реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.

Якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено,  що справа не підсудна цьому суду, суд повертає позовну заяву позивачу.

У разі якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання  (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Виклик такої особи як відповідача у справі  здійснюється у порядку, передбаченому статтею 39 цього Кодексу. (нова частина)

4. Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя  вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до  адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення  недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху, та не пізніш наступного дня з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною третьою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи (нова редакція).

5. Про залишення позовної заяви без розгляду, відкриття провадження  у справі чи відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу (нова редакція). В ухвалі про відкриття провадження у справі  зазначаються:  

1) найменування адміністративного суду, прізвище та ініціали судді, який відкрив провадження в адміністративній справі, номер справи;

2) ким і до кого пред'явлено адміністративний позов;

3) зміст позовних вимог;

4) дата, час і місце попереднього судового засідання, якщо суд вважає його проведення необхідним;

5) пропозиція відповідачу подати в зазначений строк письмові заперечення проти позову та докази, які у нього є (для суб'єкта владних  повноважень - відповідача зазначається про його обов'язок надати у  визначений судом строк у разі заперечення проти позову всі матеріали, що  були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії,  допущенні  бездіяльності, з приводу яких подано позов); (нова редакція)

6) яким складом суду розглядатиметься справа;

7) за наявності підстав – висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними (нова редакція від 17.11.2011).

6. Копія ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі невідкладно після постановлення надсилається особам, які беруть участь у  справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 49, 51 цього Кодексу. Відповідачам та третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, надсилаються також копії  позовної заяви та доданих до неї документів (нова редакція).

7. Копія ухвали про залишення позовної заяви без розгляду невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами (нова частина).

8. Ухвала про залишення позовної заяви без розгляду може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву (нова частина).

Таким чином, адміністративний суд при прийнятті позовної заяви за наявності однієї із обставин, передбачених законом, може прийняти одне із таких рішень: залишити позовну заяву без руху; повернути позовну заяву; відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.

Підстави, порядок прийняття та юридичні наслідки вказаних рішень регламентовано у ст.ст. 108-109 КАС. Так, згідно положень ст. 108 КАС:

Залишення позовної заяви без руху має місце у тому разі, якщо позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених ст. 106 КАС України. Якщо позовна заява залишається без руху, то адміністративний суд постановляє відповідну ухвалу, у якій зазначаються: її недоліки; спосіб їх усунення; строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, котра звернулася із позовною заявою. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Позовна заява повертається позивачеві, якщо: 1) позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху; 2) позивач до відкриття провадження в адміністративній справі подав заяву про її відкликання; 3) позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності; 4) позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи; 5) у провадженні цього або іншого адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 6) справа не підсудна цьому адміністративному суду: 7) якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, передбаченого частиною п’ятою статті 99 цього Кодексу (нова редакція від 17.11.2011).

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

А згідно положень ст. 109 КАС відмова у відкритті провадження в адміністративній справі має місце у разі, якщо: 1) заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства; 2) у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили: постанова суду; ухвала суду про відмову у відкритті   провадження в адміністративній справі; ухвала про закриття провадження в адміністративній справі; ухвала про залишення позовної заяви без розгляду у    зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду (крім випадків, коли така ухвала винесена до відкриття провадження в адміністративній справі) (нова редакція п. 2 від 17.11.2011); 3) настала смерть фізичної особи чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред'явлено адміністративний позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва. Про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу.

Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Важливе практичне значення має поняття „забезпечення адміністративного позову”, а відповідно й процесуальна діяльність щодо такого забезпечення. Адже, можливі ситуації, коли зволікання з вирішенням адміністративної справи може завдати непоправної шкоди позивачеві. Наприклад, рішення органу місцевого самоврядування про знесення житлового будинку може позбавити особу права на житло. Тому, у разі залежності задоволення вимог позивача, викладених у позові, від певних фактів (подій або дій) адміністративним судом може бути прийнято рішення про забезпечення адміністративного позову.

Зокрема положеннями ст. 117 КАС передбачено:

1. Суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

2. Ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову  постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження,  то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.

3. Подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в   адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта  владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного  позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта  владних  повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.

4. Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.

5. Не допускається забезпечення позову шляхом:

1) зупинення актів Верховної Ради України, Президента України, Вищої  ради юстиції та встановлення для них заборони вчиняти певні дії;

2) зупинення рішень Національного банку України щодо призначення та здійснення тимчасової адміністрації або ліквідації банку, заборони проводити певні дії тимчасовому адміністратору, ліквідатору банку або Національному банку України при здійсненні тимчасової адміністрації або ліквідації банку, а також зупинення рішень уповноваженого центрального органу з питань цивільної авіації щодо призупинення дії або анулювання сертифікатів, схвалень, допусків (нова редакція від 19.05.2011).

6. Повноваження суду, встановлені цією статтею, не можуть бути  застосовані судами щодо спорів, які стосуються призначення, підготовки і проведення виборів.

Із забезпеченням адміністративного позову нерозривно пов'язані такі категорії, як: 1) підстави забезпечення адміністративного позову – дає відповідь на запитання, за яких саме умов, обставин виникає можливість чи необхідність такого забезпечення; 2) ініціатор забезпечення адміністративного суду – особа, яка відповідно до процесуального законодавства вправі порушити питання про забезпечення адміністративного позову; 3) засоби забезпечення адміністративного позову – сукупність процесуальних дій суду, завдяки яким і забезпечується адміністративний позов.

Засоби забезпечення адміністративного позову представлені двома такими основними способами як (ч.ч. 3, 4 ст. 117 КАС): 1) можливість суду відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) адміністративний позов може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.

Отже, забезпечення позову – це застосування судом, у провадженні якого знаходиться адміністративна справа, процесуально-правових заходів охорони матеріально-правових інтересів позивача, які гарантують виконання прийнятого на його користь рішення, постановленого у зв'язку із поданим позовом.

Оскільки забезпечення адміністративного позову являє сукупність послідовно змінюваних дій, то варто зупинитись на аналізі порядку його проведення (ст. 118 КАС), а саме:

1. Клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без  повідомлення  відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.

2. Відповідач або інша особа, яка бере участь  у  справі, у будь-який час  має право заявити клопотання про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або скасування заходів забезпечення  адміністративного позову. Таке клопотання розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення позивача та інших осіб, які  беруть участь у справі.

3. Питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.

4. Якщо у задоволенні вимог позивачеві буде відмовлено, вжиті заходи   забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили. Проте суд може одночасно з прийняттям  постанови  або  після цього постановити ухвалу про скасування заходів забезпечення  адміністративного позову або заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим.

5. Виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.

6. Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

2. Підготовче провадження. Процесуальний зміст стадії підготовки справи до судового розгляду. Попереднє судове засідання. Завершення підготовчого провадження

У разі порушення адміністративної справи (відкриття провадження в адміністративній справі) суд переходить до наступної, другої обов'язкової стадії адміністративного судочинства – підготовки справи до судового розгляду. Правове закріплення ця стадія отримала у ст.ст. 110-121 Глави 2 "Підготовче провадження" Розділу ІII „Провадження в суді першої інстанції” КАС України. Як видно із назви розділу стадія підготовки справи до судового розгляду отримала назву підготовчого провадження.

Виходячи із аналізу ч. 2 ст. 110 КАС, метою зазначеної стадії можна вважати всебічний та об'єктивний розгляд і вирішення справи в одному судовому засіданні протягом розумного строку. Відповідно до мети її завданнями є: визначити спірні питання між сторонами та можливості щодо примирення, а при відсутності у сторін бажання примиритися – зібрати увесь доказовий матеріал, який слід дослідити на стадії судового розгляду, з тим, щоб розглянути і вирішити справу в одному судовому засіданні протягом розумного строку. Отже, для того щоб адміністративна справа була обґрунтовано вирішена в першому судовому засіданні без невиправданих, неодноразових призначень нових строків її розгляду, її належить старанно підготувати до судового розгляду. У цьому і полягає значення цієї стадії, яку характеризують сім ознак.

1. Вона є обов'язковою стадією, наступною після порушення адміністративної справи. Обов'язковий характер стадії підготовки означає, що суд не може одразу після порушення адміністративної справи приступити до її судового розгляду та вирішення. Невиконання адміністративним судом підготовчих дій буде вважатися порушенням вимог процесуального закону.

2. Сутність та цільове призначення стадії обумовлюються: необхідністю всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення публічно-правового спору в одному судовому засіданні та потребою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду справи.

3. Підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі (ч. 1 ст. 110 КАС). Отже, основним і єдиним суб'єктом, на якого покладається обов'язок здійснювати стадію підготовки справи до судового розгляду, є адміністративний суд. Усі інші майбутні учасники лише підкоряються законним розпорядженням та вимогам суду, сприяючи своїми діями у здійсненні підготовчих дій.

Завдання, які має виконати суддя на цій стадії, такі :

а) необхідно уточнити обставини, які мають значення для правильного вирішення публічно-правового спору. Якщо сторонам достеменно не відомо про сукупність фактів, які слід довести у судовому засіданні, то суддя на основі норм матеріального права, котрі належить застосувати, роз'яснює їм, які саме факти мають значення для справи та хто їх має доводити.

б) слід визначити обсяг фактів, які мають бути доведені та кваліфікувати спірні відносини, що виникли між сторонами.

в) має бути визначено повний склад учасників процесу.

4. Строк проведення підготовчих дій у КАС не закріплено. Водночас    ч. 1 ст. 122 визначено, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим  Кодексом. Справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби розглядаються та   вирішуються протягом розумного строку, але не більше двадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. (нова редакція). Виходячи із положень вказаної процесуальної норми права, можна зробити висновок, що підготовче провадження здійснюється судом у межах розумного (місячного) строку, починаючи із моменту відкриття провадження у справі. Отже, чим швидше суддя проведе підготовку адміністративної справи до судового розгляду, тим більше часу у нього залишиться на розгляд та вирішення цієї справи по суті.

5. Зміст стадії підготовки утворює чітко визначений процесуальним законодавством перелік процесуальних дій. Однак суддя може вчиняти й інші дії, необхідні для підготовки справи до судового розгляду.

6. Стадія підготовки справи до судового розгляду складається із сукупності процесуальних дій, які утворюють такі дві основні частини цієї стадії: 1) власне підготовка справи до судового розгляду та 2) попереднє судове засідання'.

7. Підсумком стадії є постановлення судом відповідного рішення.

Отже, підготовка справи до судового розгляду сукупність однорідних процесуальних дій адміністративного суду, спрямованих на: 1) забезпечення швидкого, своєчасного, об'єктивного та повного вирішення публічно-правового спору по суті, 2) захист й поновлення законних прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб, які є сторонами процесу та 3) з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду справи.

Процесуальний зміст стадії підготовки справи до судового розгляду

Сукупність конкретних процесуальних дій, які здійснюються на стадії підготовки, безпосередньо залежить від змісту публічно-правового спору, його особливостей та учасників. Факторами, які визначають зміст підготовки справи до судового розгляду є також складність доказування обставин справи, ступінь спірності аргументів кожної сторони.

Підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі (ст. 110 КАС України).

Узагальнивши усі процесуальні дії, які вчиняються суддею на цій стадії, їх можна об'єднати у декілька груп.

По-перше, це група питань, що стосується доказування та доказів. Для цього суд може прийняти рішення про витребування документів та інших матеріалів (ч. 2 ст. 69 КАС); навести необхідні довідки; провести огляд письмових та речових доказів на місці, якщо їх не можна доставити до суду (ст. 147 КАС); призначити експертизу (ст. 81 КАС) тощо.

По-друге, суд вирішує групу питань стосовно участі в провадженні осіб, які беруть участь у справі, а також щодо участі у справі інших учасників. Для цього суд вирішує питання про участь у справі сторін, третіх осіб, їхніх представників, а також у випадках, встановлених законом, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, прокурора, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб, які можуть звертатися до адміністративного суду з адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. На стадії підготовчого провадження, згідно зі ст. 52 КАС, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. На цій же стадії суд вирішує питання про третіх осіб. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, самі вирішують питання про вступ у справу в будь-який час до закінчення судового розгляду. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть самі вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, або можуть бути залучені до участі у справі судом (ст. 53).

Суддя також вирішує питання про виклики на судовий розгляд адміністративної справи свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів.

По-третє, суд приймає рішення про проведення попереднього судового засідання.

З метою всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи в одному судовому засіданні протягом розумного строку адміністративний суд може здійснити такі процесуальні дії:

1) Прийняти рішення про витребування документів та інших матеріалів; навести необхідні довідки; провести огляд письмових та речових доказів на місці, якщо їх не можна доставити до суду; призначити експертизу, вирішити питання про необхідність залучення свідків, спеціаліста, перекладача.

Суд може запропонувати особам, які беруть участь у справі, доповнити чи пояснити певні обставини, а також надати суду додаткові докази у строк, встановлений судом (ст. 114 КАС).

У разі потреби збирання доказів за межами своєї територіальної підсудності суд, який розглядає справу, може доручити відповідному адміністративному суду провести певні процесуальні дії (ст. 115 КАС). В ухвалі про судове доручення коротко зазначається зміст справи, що розглядається, вказуються обставини, що належить з'ясувати, та докази, які слід зібрати суду, що виконує доручення. Ухвала про судове доручення невідкладно надсилається до адміністративного суду, який буде її виконувати, та є обов'язковою для нього. Адміністративні суди України можуть звертатися з дорученням про проведення певних процесуальних дій до іноземних судів, а також до закордонних дипломатичних установ України, виконувати доручення іноземних судів на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст.ст. 115-1 – 115-5).

2) Прийняти рішення про обов'язковість особистої участі осіб, які беруть участь у справі, у судовому засіданні, про залучення третіх осіб до справи.

3) Викликати на судовий розгляд адміністративної справи свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів.

4) Прийняти рішення про проведення попереднього судового засідання.

За обґрунтованим клопотанням позивача суддя вживає заходів щодо невідкладного розгляду і вирішення справи. У такому разі виклик осіб, які беруть участь у справі, чи повідомлення про постановлені судом ухвали здійснюються за допомогою кур'єра, телефону, факсу, електронної пошти чи іншого технічного засобу.

Під час проведення підготовчих дій адміністративний суд, постановивши відповідну ухвалу, може вчинити такі процесуальні дії:

- об'єднати для спільного розгляду і вирішення кілька адміністративних справ за однорідними позовними заявами одного й того ж позивача до того ж відповідача чи до різних відповідачів або за позовними заявами різних позивачів до одного й того самого відповідача, а також роз'єднати одну чи декілька поєднані в одне провадження позовні вимоги у самостійні провадження, якщо їхній спільний розгляд ускладнює чи сповільнює вирішення справи (ст. 116 КАС);

- вжити заходів щодо забезпечення адміністративного позову (ст. 117);

- визнати обов'язковою особисту участь сторін чи третіх осіб у судовому засіданні. Викликати сторону чи третю особу для особистих пояснень можна і тоді, коли у судовому розгляді беруть участь їхні представники (ст. 120 КАС).

Під час підготовчого провадження сторони, скориставшись наданими їм процесуальними повноваженнями, мають право (ст. 51, 112, 113 КАС):

- відмовитись від адміністративного позову;

- визнати адміністративний позов;

- врегулювати спір на основі взаємних поступок (досягти примирення).

Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. Про прийняття відмови від адміністративного позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі. У разі часткової відмови позивача від адміністративного позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі щодо частини позовних вимог. У разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до ст. 164 КАС. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Однак суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Сторони можуть повністю або частково врегулювати спір на основі взаємних поступок. Примирення сторін може стосуватися лише прав та обов'язків сторін і предмета адміністративного позову.

За клопотанням сторін суд зупиняє провадження у справі на час, необхідний їм для примирення. У разі примирення сторін суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі, у якій фіксуються умови примирення. Умови примирення не повинні суперечити закону або порушувати чиї-небудь права, свободи або інтереси. У разі невиконання умов примирення однією зі сторін суд за клопотанням іншої сторони поновлює провадження у справі.

З метою забезпечення обізнаності осіб, які беруть участь у справі, щодо перебігу адміністративного процесу під час підготовчого провадження вони можуть: а) знайомитися з матеріалами адміністративної справи, б) робити з них виписки та копії, в) за власний рахунок замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них (ст. 119 КАС).

Попереднє судове засідання. Завершення підготовчого провадження

Із метою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду справи або забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи протягом розумного строку адміністративним судом проводиться попереднє судове засідання (ст. 111 КАС). Таке засідання необхідне для того, аби з'ясувати готовність справи до розгляду та необхідність такого розгляду. Тому мета попереднього судового засідання, крім визначеної у КАС, процесуально закріпити дії сторін щодо розпорядження предмета спору, здійснені при підготовці справи до судового розгляду, визначити обставини, які мають значення для справи, а також достатність доказів по справі.

Оскільки, попереднє судове засідання входить до складу стадії підготовки адміністративної справи до судового розгляду, то відповідно строк проведення такого судового засідання входить у загальний місячний термін розгляду та вирішення публічно-правового спору по суті (ч. 1 ст. 122 КАС).

КАС не встановлює вимог до процедури проведення даного засідання. Керуючись аналогією закону, при проведенні попереднього судового засідання можуть бути застосовані правила розгляду справи у судовому засіданні. Однак, на переконання деяких авторів, зустріч судді з обома сторонами може мати менш формальний характер, тобто без фіксації технічними засобами, у вигляді звичайного спілкування, без дотримання якоїсь наперед визначеної схеми. Це має сприяти вільному обміну думками між сторонами і суддею щодо можливостей примирення чи інших способів припинення спору щодо формування доказової бази тощо.

Попереднє судове засідання проводиться суддею, який здійснює підготовку справи до судового розгляду, за участю сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 2 ст. 111 КАС).

Для врегулювання спору суд: з'ясовує, чи не відмовляється позивач від адміністративного позову; з'ясовує, чи не визнає відповідач адміністративний позов; роз'яснює сторонам можливості щодо примирення (ч. 3 ст. 111 КАС).

Однак, якщо у зазначеному порядку спір не вдалося врегулювати, то суд переходить до вчинення таких процесуальних дій (ч. 4 ст. 111 КАС):

1) уточнює позовні вимоги та заперечення відповідача проти адміністративного позову;

2) з'ясовує питання про склад осіб, які братимуть участь у справі;

3) визначає факти, які необхідно встановити для вирішення спору і які з них визнаються сторонами, а які належить доказувати;

4) з'ясовує, якими доказами сторони можуть обґрунтовувати свої доводи чи заперечення, та встановлює строки для їх надання;

5) вчиняє інші дії, необхідні для підготовки справи до судового розгляду.

За заявою однієї зі сторін про неможливість прибуття до суду попереднє судове засідання може бути відкладено, якщо причини неприбуття будуть визнані судом поважними.

За наслідками підготовчого провадження суд у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду постановляє одну із таких ухвал (ст. 121 КАС):

- про залишення позовної заяви без розгляду;

- про зупинення провадження у справі;

- про закриття провадження у справі;

- про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду.

Залишення позовної заяви без розгляду. Згідно із ст. 155 КАС суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду у таких випадках:

1) позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності;

2) позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи;

3) у провадженні цього або іншого адміністративного суду є адміністративна справа про спір: 1) між тими самими сторонами, 2) про той самий предмет і 3) на тих самих підставах;

4) позивач повторно не прибув у попереднє судове засідання чи у судове засідання без поважних причин, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності; (нова редакція від 17.11.2011)

5) надійшло клопотання позивача про відкликання позовної заяви;

6) особа, яка має адміністративну процесуальну дієздатність і за захистом прав, свобод чи інтересів якої у випадках, встановлених законом, звернувся орган або інша особа, заперечує проти адміністративного позову і від неї надійшла відповідна заява;

7) провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом;

8) позивач до закінчення судового розгляду залишив судове засідання без поважних причин і не звернувся до суду із заявою про судовий розгляд за його відсутності;

9) позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку  звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання  причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними ( ч. 1 ст. 155 доповнено пунктом 9 згідно із Законом № 4054-VI від 17.11.2011).

Про залишення позовної заяви без розгляду суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена. Разом із тим, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Зупинення провадження у справі. Суд обов’язково зупиняє провадження у справі в разі (ч. 1 ст. 156 КАС):

1) смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, а також ліквідації органу, злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, - до встановлення правонаступника;

2) необхідності призначення або заміни законного представника сторони чи третьої особи – до вступу у справу законного представника;

3) неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, – до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі;

4) звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення – до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотанні;

5) звернення  із  судовим  дорученням  про  надання правової допомоги  до  іноземного  суду  або  іншого  компетентного  органу іноземної   держави  -  до  надходження  відповіді  на  доручення. (новий підпункт).

Поряд із обов'язковими підставами зупинення провадження у справі ч. 2 ст. 156 КАС передбачено факультативні підстави зупинення, а саме:

1) захворювання особи, яка бере участь у справі, підтвердженою медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо її особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до її одужання;

2) знаходження особи, яка бере участь у справі, у відрядженні, якщо її особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до повернення з відрядження;

3) призначення судом експертизи – до одержання її результатів;

4) наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.

Про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена.

Закриття провадження у справі. Суд закриває провадження у справі (ст. 157 КАС):

1) якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. За наявності такої підстави для закриття провадження суд зобов'язаний роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

2) якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом;

3) якщо сторони досягли примирення;

4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами;

5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.

Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена. Однак, повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.

Закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду.

В ухвалі про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду зазначається, які підготовчі дії проведені, і встановлюються дата, час та місце розгляду справи.

Залежно від явки осіб, які беруть участь у адміністративній справі, із завершенням стадії підготовки справи до судового розгляду одночасно може розпочатись наступна стадія – судовий розгляд адміністративної справи.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 121 КАС, якщо під час попереднього судового засідання, на яке прибули всі особи, які беруть участь у справі, вирішені необхідні для її розгляду питання, то за письмовою згодою цих осіб судовий розгляд може бути розпочатий у той же день. Також, якщо під час попереднього провадження відповідач визнав позов, суд може прийняти постанову про задоволення адміністративного позову.

Якщо в ході підготовчого провадження суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням    установленого законом строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду   поважними був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду (ч. 5 ст. 121 в редакції Закону № 4054-VI від 17.11.2011).

3. Судові виклики та повідомлення

Після проведення підготовки справи до судового розгляду, перш ніж перейти до наступної стадії адміністративного процесу, суд зобов'язаний завчасно попередити осіб, які беруть участь у її розгляді, про дату, час та місце судового розгляду. Судове попередження цих осіб здійснюється для того, щоб вони могли своєчасно та належним чином підготуватися до виконання своєї процесуальної ролі, яка відводиться їм у адміністративному процесі.

Насамперед поінформованість осіб про перебіг адміністративної справи, у результатах якої вони зацікавлені – є їх правом, гарантованим Конституцією України та чинним законодавством. Кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом (ст. 6 КАС). Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена КАС. Кожен має право на участь у розгляді своєї справи в адміністративному суді будь-якої інстанції в порядку, передбаченому КАС. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що і громадяни та юридичні особи України.

Особи, які беруть участь у справі, мають право знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів (п. 1 ч. 3 ст. 49 КАС).

КАС (ст. 33 Глави 3 "Судові виклики і повідомлення" Розділу II "Організація адміністративного судочинства") визначено, що судові виклики і повідомлення здійснюються повістками про виклик і повістками-повідомленнями.

Вид повістки, яка надсилається особам, що беруть участь у адміністративній справі залежить від ступеня обов'язковості їх участі у процесі. Так, повістки про виклик у суд надсилаються особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам, а повістки-повідомлення – особам, які беруть участь у справі, з приводу вчинення процесуальних дій, у яких участь цих осіб не є обов'язковою (ч. 2 ст. 33 КАС).

Отже, якщо участь особи в адміністративній справі є обов'язковою, то їй надсилається повістка про виклик, якщо ж участь особи не обов'язкова – їй надсилається повістка-повідомлення.

Згідно до ч. 3 ст. 33 КАС судовий виклик або судове повідомлення осіб, які беруть участь у справі, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів здійснюється рекомендованою кореспонденцією (листом, телеграмою), кур'єром із зворотною розпискою за адресами, вказаними цими особами, або   шляхом надсилання тексту повістки, складеного відповідно до статті 34 цього Кодексу факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), електронною   поштою, телефонограмою, опублікування у друкованому засобі масової інформації.

Повідомлення шляхом надсилання тексту повістки здійснюється за тими  самими правилами, що і повідомлення шляхом надсилання повістки, крім випадків, установлених цим Кодексом. (нова редакція ч. 3 ст. 33 КАС)

У разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації  щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються:

юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою   місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. (нова частина 4 ст. 33)

Якщо фізична особа, яка бере участь у справі,  діє через представника і суд не вважає її особисту участь обов'язковою, він може направити повістку лише представникові (ч. 5 ст. 33).

Судові виклики і повідомлення здійснюються секретарем судового засідання (ст. 63 КАС).

З метою вичерпного поінформування особи, яку викликають до адміністративного суду, повістка про виклик та повістка-повідомлення мають містити ряд обов'язкових реквізитів, передбачених КАС (ст. 34 КАС).

Так у повістці про виклик зазначаються:

1) найменування та адреса адміністративного суду;

2) ім'я фізичної особи, яку викликають до суду, або найменування органу, підприємства, установи, організації, представника яких викликають;

3) дата, час і місце судового засідання;

4) назва і номер адміністративної справи;

5) в якому процесуальному статусі викликається ця особа (як позивач, відповідач, свідок тощо);

6) у разі необхідності — пропозиція особі, яка бере участь у справі, подати всі раніше не подані докази;

7) обов'язок адресата повідомити про наявність поважних причин неможливості прибути до суду;

8) роз'яснення наслідків неприбуття до суду;

9) обов'язок особи, яка одержала повістку у зв'язку з відсутністю адресата, за першої можливості вручити її адресату.

Якщо ж особі надсилається повістка-повідомлення, то в ній вказуються:

- найменування та адреса адміністративного суду;

- ім’я особи або найменування органу, підприємства, установи, організації, яким адресується повістка;

- дата, час і місце судового засідання або проведення окремої процесуальної дії;

- назва і номер адміністративної справи;

- в якому процесуальному статусі має право взяти участь ця особа (як позивач, відповідач, свідок тощо) в адміністративному судочинстві;

- обов'язок особи, яка одержала повістку у зв'язку з відсутністю адресата, негайно повідомити про неї адресата.

Якщо разом з повісткою надсилаються копії документів, у повістці вказується їх перелік і роз'яснюється право подати заперечення та докази на їх підтвердження.

Надсилання повісток про виклик і повісток-повідомлень має такі особливості:

1) вручення повістки (ст. 35 КАС);

2) час вручення повістки (ст. 36 КАС);

3) наслідки відмови від одержання повістки (ст. 37 КАС);

4) виклик відповідача, третіх осіб, свідків, місце фактичного проживання (перебування) яких невідоме (ст. 39 КАС).

Вручення повістки (ст. 35 КАС України) відбувається під розписку. Повістка може бути вручена безпосередньо в суді. Суд може за згодою особи, яка бере участь у справі, видати їй повістку для вручення іншій особі, яку викликають до суду.

Особа, яка вручає повістку, зобов'язана повернути до адміністративного суду розписку адресата про одержання повістки, яку приєднують до справи.

Час вручення повістки обумовлений строками. Так, повістка має бути вручена не пізніше ніж за три дні до судового засідання, крім випадку, коли повістка вручається безпосередньо в суді. Повістка у справах, для яких встановлено скорочені строки розгляду, має бути вручена у строк, достатній для прибуття до суду (строк вручення повістки скорочено з 7 до 3 днів згідно ЗУ від 17.11.2011).

При цьому КАС визначено виняткові засоби судових викликів і повідомлень. Зокрема згідно нової редакції ст. 38 КАС суб'єкту владних повноважень текст повістки надсилається електронною поштою (факсимільним   повідомленням) на адресу електронної пошти або на номер факсу (телефаксу),  які містяться у Єдиній базі даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень повинен за допомогою електронної пошти (факсу, телефону) негайно підтвердити суду про отримання тексту повістки. Текст такого підтвердження    роздруковується, а телефонне підтвердження записується відповідним працівником апарату суду і приєднується секретарем судового засідання до  справи. Таке підтвердження є достатнім доказом належності повідомлення   суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду. Якщо протягом двох робочих днів з дня направлення тексту повістки  підтвердження від суб'єкта владних повноважень не надійшло, секретар судового засідання складає про це довідку,  що приєднується до справи  і  є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду.

Одночасно з надсиланням тексту повістки суд, у разі якщо справа   розглядається за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень,  повідомляє суб'єкта владних повноважень про наявні у нього матеріали, які підлягають врученню йому як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді (ч. 1 ст. 38 КАС).

Порядок частини першої цієї статті може  бути застосовано також щодо особи, яка бере участь у справі, незалежно від того, чи є вона суб'єктом владних повноважень,  у разі, якщо вона зазначила адресу своєї електронної  пошти (номер факсу, телефаксу) і не висловила заперечень проти її використання для одержання  текстів судових рішень та інших документів (ч. 2 ст. 38 КАС). Судовий виклик чи повідомлення, здійснені вказаними засобами, повинні містити відомості, зазначені у ст. 34 КАС України.

Вважається, що повістку вручено також у разі одержання її під розписку будь-яким повнолітнім членом сім'ї адресата, який проживає разом з ним. Особа, яка одержала повістку, зобов'язана негайно повідомити про неї адресата (ч. 4 ст. 35 КАС).

У разі тимчасової відсутності адресата особа, яка повинна вручити повістку, позначає у повістці відомості про те, куди вибув адресат та коли передбачається його повернення за наявності таких даних (ч. 5 ст. 35).

Якщо особа, яка бере участь у справі, перебуває під вартою або відбуває покарання у вигляді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк, утримання у дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, обмеження волі, арешту, повістка та інші судові документи вручаються їй під розписку адміністрацією місця утримання особи, яка негайно надсилає розписку цієї особи до суду (ч. 6 ст. 35).

Особам, які проживають за межами України, повістки вручаються в порядку, встановленому міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, у разі відсутності таких – у порядку, встановленому статтею 115-5 цього Кодексу (ч. 7 ст. 35, нова редакція).

Вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Вважається, що повістку вручено посадовій чи службовій особі, яка є учасником адміністративного процесу, якщо її доставлено за адресою місця служби цієї особи в порядку, встановленому ч. 9 ст. 35 КАС України.

Вручення повістки представникові особи, яка бере участь у справі, вважається також врученням повістки і цій особі.

Розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до  адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із  повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин,  вважається,  що така повістка вручена належним чином (ч. 11 ст. 35, нова редакція).

Часом вручення повістки (ст. 36 КАС) вважається день заповнення розписки адресатом, його представником, повнолітнім членом сім'ї адресата, який проживає разом з ним, службовою особою органу, підприємства, установи, організації.

Наслідки відмови від одержання повістки (ст. 37 КАС). У разі відмови адресата від одержання повістки особа, яка її доставляє, робить відповідну позначку на повістці, засвідчує її власним підписом і негайно повертає до адміністративного суду. Особа, яка відмовилася одержати повістку, вважається такою, що її повідомлено про дату, час і місце судового засідання.

Виклик відповідача, третіх осіб, свідків, місце проживання (перебування) яких невідоме (ст. 39 КАС). (нова назва)

Якщо зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) відповідача, третіх осіб, свідків невідоме, суд може  здійснити їх виклик через засоби масової інформації за останнім відомим   місцем їхнього проживання (перебування) на території України (ч. 1 ст. 39, нова редакція).

Виклик публікується в друкованому ЗМІ не  пізніше ніж за сім днів до дати призначеного судового розгляду справи (ч. 2 ст. 39 КАС).

Друкований ЗМІ, у якому розміщуються оголошення про виклик протягом наступного року, визначається не пізніше 1 грудня поточного року в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 39 КАС).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2006 року визначено друкованим ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження, у якому розміщуються зазначені оголошення, є газета "Урядовий кур'єр", а також друковані ЗМІ місцевої сфери розповсюдження, визначені такими Державною судовою адміністрацією. Оголошення про виклик до суду публікується в установлені законодавством строки у друкованому ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та в друкованому ЗМІ місцевої сфери розповсюдження за останнім відомим місцем проживання (перебування) на території України відповідача, третіх осіб, свідків.

Тобто Державна судова адміністрація щороку до 1 листопада подає Кабінету Міністрів України пропозиції щодо визначення на наступний рік друкованих ЗМІ загальнодержавного та місцевого рівня, у яких розміщуються оголошення про виклик до суду.

Своєю чергою Рада міністрів АРК, обласні. Київська та Севастопольська міські державні адміністрації визначають місцеві друковані ЗМІ, у яких розміщуються оголошення про виклик до суду, з урахуванням їх тиражу і популярності та щороку до 1 жовтня повідомляють про це Державну судову адміністрацію.

Друковані ЗМІ, в яких розміщуються оголошення про виклик до суду, обираються з числа друкованих ЗМІ місцевого значення, що висвітлюють діяльність місцевих органів державної влади або є їх друкованим органом.

Кабінет Міністрів України за поданням Державної судової адміністрації щороку до 1 грудня визначає друкований загальнодержавний ЗМІ та затверджує перелік місцевих друкованих ЗМІ, у яких розміщуються оголошення про виклик до суду, що підлягає опублікуванню в газеті "Урядовий кур'єр".

Якщо особи, які беруть участь у справі, змінюють місце проживання (перебування), роботи, служби, то вони відповідно зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про таку зміну. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою (ч. 1 ст. 40 КАС).

Особи, які беруть участь у справі, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд (ч. 2 ст. 40 КАС).




1. Тема 2 Предпринимательские отношения Понятие признаки и структура предпринимательских отношений
2. Контрольная работа состоит из десяти вариантов.html
3. задание по английскому языку для 3 класса для всех УМК базовый уровень
4. тема в системі мови [4] 1.html
5. Вариант Выполнил студент - Руководитель- Самара 2
6. Экономическая модель Японии
7. Задание {{1}} дерматовенерология; КТn; МТ1; Ростковая зона ногтя называется - матрица - матрикс - mtrix
8. Какова роль ИС в экономике и управлении экономическими объектами
9. Социальная статистика Статистический анализ динамики состава населения Выполнила- Xxx
10. 1Децентрализованные ~ основанные на корреспондентских отношениях банков друг с другом 2Централизованные
11. Would lower oil prices be good or bd news for the world economy
12. Статья 176 ~ Незаконное получение кредита Объект ~ общественные отношения регулирующие кредитование эконом
13. З курсу Митне право України
14. на тему- РОЛЬ ООН В РЕШЕНИИ ИНФОРМАЦИОННЫХ ПРОБЛЕМ МОСКВА 1999 г
15. КОНТРОЛЬНАЯ РАБОТА ПО СЭГ ЗАРУБЕЖНЫХ СТРАН КУРС ОЗО ВАРИАНТ 1 1
16. либо инвестиционный или коммерческий проект предприниматель предполагает не только возместить окупить св
17. Машины создания была издана в твердой обложке издательством Энкор Букс nchor Books в 1986 году а в мягкой обложке.html
18. Роман Виктора Пелевина Жизнь насекомых
19. Психология эмоций
20. Физическая география материков и океанов 3 курс 5 семестр Физическая география ~ определение объект