Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 25. Сервіси Internet

Работа добавлена на сайт samzan.net:


6

Тема 25. Сервіси Internet. Огляд сучасних браузерів.

Тип заняття: лекційно-практичне.

Цілі заняття:

Ознайомитися з сервісами мережі Інтернет, ознайомитися з принципом роботи браузера на прикладі Internet Explorer .

Матеріали по заняттю: компютер з встановленим браузером та підключений до мережі Internet.

План заняття:

І. Привітання.

ІІ. Повторення матеріалу попередньої лекції.

ІІІ. Викладення матеріалу лекції.

ІV. Узагальнення результатів заняття.

ІІ. Питання для повторення:

  1.  Як організувати безпечну роботу в мережі?
  2.  Яке апаратне забезпечення необхідно для організації глобальної мережі?

ІІІ. Викладення нового матеріалу.

Мережеві ресурси та сервіси

Ресурсами мереж називають її програмні, апаратні і інформаційні елементи, до яких можна організувати колективний доступ. До апаратних ресурсів відносяться сервери додатків, що надають свої апаратні ресурси (процесорний час, пам'ять) для виконання програм.  

До програмних ресурсів відносяться спеціальні програми, що надають спеціальний сервіс, наприклад, сервери пошти (E-mail), сервери пересилки файлів (ftp), сервери повідомлень (ICQ), пошукові сервери, файл-сервери.

До інформаційних ресурсів відносяться бази даних, електронні бібліотеки, електронні документи (Web-сайті), сервери новин, сервери потокового відео. У свідомості більшості користувачів глобальної комп'ютерної мережі Internet сама ця мережа асоціюється з трьома основними інформаційними технологіями:  

- електронна пошта (e-mail);

- файлові архіви FTP;

- World Wide Web

Електронна пошта - це основний засіб комунікацій Internet. Важко собі уявити користувача мережі, який не знав би як відправити або отримати кореспонденцію від свого колеги з іншого кінця світу. Не дивлячись на бурхливий розвиток інтерактивних систем комунікацій, систем реального часу, різних internet-телефонів і відеофонів, місце електронної пошти серед інших інформаційних технологій Internet міцно і непорушно.

Якщо електронна пошта - це основний засіб комунікацій, то основним способом обміну програмним забезпеченням і регламентними матеріалами в Internet стали ftp-архіві.

Для роботи по цих каналах зв'язку і були розроблені такі протоколи як Telnet і FTP. Згадка цих двох протоколів разом тут не випадково. Telnet і FTP - це відмінний приклад комплексного вирішення проблеми. Все управління (сеанс зв'язку і видача команд) відбувається при обміні файлами по протоколу Telnet і лише власне обмін файлами використовує спеціальний канал передачі даних, який визначений в специфікації протоколу FTP (File Transfer Protocol).

Сервіси мереж

Оскільки мережу Internet пропонує велика різноманітність методів комунікацій і способів доступу до інформації, для багатьох компаній вона швидко стає невід'ємною частиною їх інформаційної системи. Перш ніж планувати свою стратегію відносно Internet, вам буде корисно проаналізувати основні засоби і служби, які вона пропонує.  

Електронна пошта

Електронна пошта є сьогодні найбільш широко використовуваною службою Internet. Якщо оцінювати її за об'ємом переданій інформації, то використання електронної пошти з 1993 р. збільшилося на 500%. ( Джерело: Національний науковий фонд США (із статистки по передачі пакетів SMTP)) Вона забезпечує постійний зв'язок між співробітниками в самій компанії і дозволяє підтримувати ділові контакти за її межами.  У корпоративній інтрамережі електронна пошта грає вельми відповідальну роль. Вона забезпечує своєчасну взаємодію між співробітниками і прискорює ділові процедури. Оскільки електронна пошта дозволяє приєднувати до своїх повідомлень файли, співробітники можуть поширювати засобами електронної пошти будь-яку інформацію -- від простих звітів до оновлень програмного забезпечення і повноцінних мультимедіа-презентацій. Найбільш досконалі системи електронної пошти здатні також маршрутизувати документи між окремими користувачами і дошками оголошень, забезпечуючи колективну роботу над проектами. З врахуванням всіх тих витрат, які пов'язані з традиційними комунікаціями, вартість електронних комунікацій незрівнянно нижче.

Електронна пошта (e-mail) - це мережева служба, яка дає можливість користувачам посилати і отримувати електронні повідомлення.  Електронна пошта підвищує ефективність контактів із замовниками і постачальниками. На відміну від факсів, які не завжди доходять до свого адресата, інформацію по e-mail можна посилати конкретній особі в конкретній компанії. Додаткові переваги дає те, що повідомлення і документи передаються в електронному форматі -- одержувач може легко маніпулювати такими даними і використовувати їх з будь-якою метою.  Електронна пошта багато в чому схожа на звичайну поштову службу. Кореспонденція готується користувачем на своєму робочому місці або програмою підготовки пошти, або просто звичайним текстовим редактором. Зазвичай програма підготовки пошти викликає текстовий редактор, якого користувач віддає перевазі над всіма останніми програмами цього типа. Потім користувач повинен викликати програму відправки пошти (програма підготовки пошти викликає програму відправки автоматично). Стандартною програмою відправки є програма sendmail. Sendmail працює як поштовий кур'єр, який доставляє звичайну пошту у відділення зв'язку для подальшої розсилки. У unix-системах програма sendmail сама є відділенням зв'язку. Вона сортує пошту і розсилає її адресатам. Для користувачів персональних комп'ютерів, що мають поштові скриньки на своїх машинах і працюють з поштовими серверами через комутовані телефонні лінії, можуть потрібно додаткові дії. Так, наприклад, користувачі поштової служби Relcom повинні запускати програму UUPC, яка здійснює доставку пошти на поштовий сервер.

Комунікації в глобальному масштабі

Сьогодні багато компаній розширюють свої системи електронної пошти за межі своїх організацій, поширюючи їх на Internet. Глобальна електронна пошта дозволяє зв'язати один з одним географічно розрізнені підрозділи і філії компаній, дозволяючи їх співробітниками легко обмінюватися інформацією із службовцями центрального офісу. Крім того, електронну пошту зручно застосовувати для організації зв'язку з компанією її мобільних користувачів. Компанії можуть скористатися і тим, що пропонують провайдери послуг Internet, що підтримують точки входу в мережу по всій країні. Підписавшись на послуги провайдера, який здійснює обслуговування в загальнонаціональному масштабі, компанія забезпечить доступ мобільних користувачів до своєї мережі по телефонній лінії -- для цього їм досить буде набрати місцевий телефонний номер.

Point of Presence (POP) -- точка входу в мережу -- найближче до вас місце розташування телефонної або мережевої компанії, або телефонний номер доступу до неї. Плата за лінію, що орендується, залежить від того, наскільки далеко ви знаходитеся від POP.

IP -телефонія, Chat - ICQ.

World Wide Web

World Wide Web - найбільш нова і сама служба Internet, що швидко розвивається сьогодні. Вона має майже необмежений потенціал в плані збору, поширення і вивчення інформації. Забезпечувані нею графічні міжплатформені засоби завойовує все велику популярність у користувачів і компаній, яким необхідно збирати інформацію, обмінюватися своїми ідеями і самим пропонувати комерційну інформацію в Internet.

Система World Wide Web була вперше розроблена Тімом Бернерсом-Лі з Європейської лабораторії фізики елементарних часток (CERN) в Женеві (Швейцарія) як спосіб організації інформації для її наукових співробітників. Інформація на web-серверах зберігається у вигляді набору документів. Кожен документ містить гіпертекстові заслання, за допомогою яких користувач може звертатися до інформації в інших документах по даній темі. Таким чином, вибираючи виділені слова, зображення і графічні елементи в тексті документа, користувачі здатні переміщатися в будь-якому напрямі і прозорим чином "перескакувати" на інші документи, що цікавлять їх (незалежно від того, де ці документи знаходяться).

Така технологія дозволяє поряд з текстом включати в web-документі графіку, звук і відеозображення. Переміщаючись по величезних масивах електронних документів, що зберігаються на тисячах серверів в Internet, користувачі, які шукають конкретну інформацію, можуть фактично подорожувати по всьому світу. Для цього їм досить вибирати заслання в документах і прозорим чином переходити до потрібної інформації.  Гіпертекстові заслання - це виділені фрагменти документа, що дозволяють переходити до іншого документу, що містить зв'язану інформацію.

Використання інформації World Wide Web

World Wide Web -- це просто інформаційна "золота жила", яку комерційні організації можуть використовувати в своїх цілях. Величезний об'єм і постійне оновлення інформації робить Web надзвичайно корисним засобом для тих компаній, яким необхідно отримувати дані для звітів, відомості по новій продукції і так далі World Wide Web дозволяє легко взнати, чим займаються конкуренти, досліджувати тенденції вивчити нові технології і матеріали. Крім того, web-вузлі мають багато урядових установ і професійні організації, що забезпечує користувачам простішою і ефективний спосіб здобуття важливої інформації, чим телефон або звичайна пошта. Багато web-вузлів дозволяють вам запрошувати інформацію по електронній пошті. Інколи це робиться прямо з web-сторінки. Анонімний FTP дозволяє будь-якому користувачеві звернутися до підключеного до Internet комп'ютеру і скопіювати з нього загальнодоступні файли.  Gopher дає користувачам можливість шукати і отримувати файли в системі Web і останній частині Internet.  

web-вузли в інтрамережах і внутрішні комунікації

Інтрамережі є для компаній ідеальним засобом надання інформації своїм співробітникам. Незалежно від конкретної платформи, оснащена інтрамережею компанія може публікувати на своїх вузлах важливі внутрішні документи. Такі документи зазвичай включають внутрішні правила, різні процедури, пов'язані з кадрами, відомості про співробітників, керівництво, дані про продукцію, рекламну інформацію, звіти галузевих аналітиків, прайс-листи і каталоги. Важливо те, що всі ці документи легко доступні для будь-якого співробітника, що працює в мережі, оснащеного браузером.  Інтрамережі можуть також служити чудовим засобом спілкування груп користувачів і дозволяють проводити групові дискусії, колективний аналіз, а також застосовуватися для контролю і розподілу списків потенційних покупців.

Крім того, в інтрамережах використовуються все нові рішення, засновані на технології Internet. Пов'язуючи з web-серверамі свої бази даних і системи електронної пошти, компанії фактично створюють нове бізнес-застосування.  Вживання інтрамереж відразу ж позитивно відбивається на показниках компанії. Зокрема, завдяки онлайновій публікації і регулярному оновленню своїх каталогів і прайс-листів, організації можуть заощадити величезні засоби і немало часу. Оскільки інтрамережі використовують всю смугу пропускання мережі, вони дозволяють зберігати і дуже швидко пересилати великі об'єми даних, що перетворює їх на чудовий засіб публікації і поширення великих насичених графікою документів.  

Співробітники отримують переваги миттєвого доступу до найостаннішої інформації, що зберігається в центральному архіві, а компанії можуть скоротити або зовсім виключити витрати на друк документів. Коротше кажучи, надаючи доступ до всілякої інформації в масштабі всього підприємства, інтрамережі дозволяють співробітникам працювати ефективніше, а компанія починає функціонувати злагодженіше і економічно.  

File Transfer Protocol (FTP)

Не дивлячись на те, що найбільший інтерес сьогодні залучають такі засоби Internet як електронна пошта і World Wide Web, в ній є немало і інших корисних інструментів. Одним з них є FTP (File Transfer Protocol) -- протокол передачі файлів. FTP є стандартним механізмом, який дає можливість користувачам передавати і отримувати файли в Internet. За допомогою FTP вони можуть завантажувати інформацію з тисяч серверів, підключених до Internet. Хоча більшість клієнтських програмних засобів Tcp/ip для комп'ютерів РС і Macintosh в тому або іншому вигляді включають програму FTP, розвинені пакети мережевого з'єднання по Tcp/ip пропонують більш досконалі графічні засоби FTP, що значно спрощують передачу файлів.

Для забезпечення доступу до інформації компанії можуть створити недорогий приватний або загальнодоступний ftp-сервер. У Internet вже існують тисячі таких загальнодоступних серверів FTP і анонімних ftp-вузлів, які дають можливість користувачам звертатися до файлів будь-якого типа, включаючи текст, графіку і додатки. Для внутрішнього користування, тобто колективного доступу до інформації в межах компанії, можна створити приватний FTP-сервер. 

Новини і спеціальні групи по інтересах

Задовго до появи World Wide Web користувачі Internet обмінювалися один з одним новинами і ідеями через групи новин USENET. USENET -- це свого роду розподілена (у масштабі Internet) дошка оголошень. Вона містить більше 5 тис. постійно підтримуваних конференцій -- груп новин, що охоплюють найрізноманітніші теми.

Огляд браузерів. Internet Explorer.

Для роботи в Інтернет необхідний простий і зрозумілий інструмент, що дозволяє використати всі можливості глобальної комп'ютерної мережі Інтернет (далі - Мережі). У цей час однієї з найбільш популярних програм для роботи в Мережі є пакет Internet Explorer. Основним сервісом в Інтернет стала Всесвітня павутина WWW (World Wide Web), тому головною програмою пакета Internet Explorer є програма перегляду web-сторінок - браузер (броузер).

Достоїнства Internet Explorer:

додаток максимально інтегрований в операційну систему Windows, найбільше повно використає її можливості;

має російськомовну версію;

у середовищі Internet Explorer зручно працювати з російськомовною інформацією Інтернет;

відображає весь уміст web-сторінок, включаючи звукове й відеосупровід інформації

Запуск Internet Explorer виконується за допомогою ярлика на робочому столі або по команді Пуск -Програми - Internet Explorer.

Структура вікна Internet Explorer

Вікно Internet Explorer включає наступні елементи.

  1.  Рядок заголовка з назвами програми й активної web-сторінки.
  2.  Рядок меню.

3. Панель інструментів. Якщо підвести покажчик миші до одному з її значків, довкола нього з'явиться рамка й,він перетвориться в кнопку.

  1.  Поле адреси для уведення адреси потрібної web-сторінки.
  2.  Панель Посилання з посиланнями на різні web-сторінки. Посилання - - це значок, за яким закріплений адреса якої-небудь web-сторінки в мережі Інтернет.

6. Панелі оглядача.

7. Індикатор підключення, що під час підключення до Інтернет оживає й перетворюється в земну кулю, що рухається.

8. Робоче поле — для відображення відкритої web-сторінки.

9. Рядок стану — для індикації поточних дій Internet Explorer, наприклад. Готовий, Завантажую зображення з вузла, адреси посилань на поточній web-сторінці й ін. У правій частині рядка стану під час виконання тривалої операції з'являється індикатор, що показує ступінь виконання операції — наприклад, завантаження графічних зображень або об'ємної web-сторінки.

Для економії часу можна працювати одночасно з декількома web-сторінками, відкривши кожну з них в окремому вікні (команда Файл - Створити - Вікно).

Додаткові панелі відкриваються в лівій частині робочої області по команді Вид - панелі оглядача. Це панелі Пошук, Вибране. Журнал. Папки.

Панель Пошук забезпечує швидкий доступ до деяких пошукових систем Інтернету. Використається тільки при роботі в реальному Інтернеті, а не в середовищі імітатора.

Панель Вибране служить для швидкого виклику раніше створених посилань, якщо користувач регулярно звертається до одним і тим web-сторінкам (або web-вузлам) і службам Мережі (наприклад, до пошукових систем).

Панель Журнал відображає протокол діяльності користувача в Інтернеті за кілька останніх днів (за замовчуванням за 20 днів). Уміст Журналу можна впорядкувати за допомогою кнопок <Вид> і <Пошук>. Журнал можна очистити вибірково (правою кнопкою миші клацнути по записі й вибрати пункт Видалити) або повністю (по команді Сервіс - Властивості оглядача - Загальні - Очистити).

Панель Папки схожа за структурою й призначенням на програму Провідник: дозволяє копіювати, переміщати й видаляти файли, створювати, переглядати й упорядковувати папки й ін. Вона зручна в автономному режимі роботи.

Панель Медиа призначена для відтворення музики, відео- і мультимедийных фільмів.

Вибір початкової сторінки

Відразу після запуску Internet Explorer починається завантаження якої-небудь web-сторінки, найчастіше служби Microsoft Network компанії Microsoft. Та web-сторінка, на завантаження якої браузер настроєний за замовчуванням, називається початкової (або домашньої). У виробників браузерів є традиція - набудовувати браузери так, щоб після запуску вони зверталися до web-сторінки фірми-виробника. Користувачі звичайно перенастроюють браузер, щоб він звертався до інших web-сторінок.

Для настроювання початкової сторінки використається команда Сервіс - Властивості оглядача , потім у групі Домашня сторінка у відповідному полі можна ввести адресу початкової сторінки й нажати кнопку <Застосувати> або <ОК>.

При частому використанні Інтернету як довідкового засобу можна ввести адресу якої-небудь пошукової системи, наприклад, Рамблер: www.rambter.ru.

Настроювання властивостей Internet Explorer

Настроювання властивостей Internet Explorer забезпечують зручність використання й безпека роботи з Інтернетом. По команді Сервіс - Властивості оглядача з'являється вікно з 6 вкладками для різних настроювань (мал. 3).

Вкладка Загальні допомагає вибрати початкову сторінку, очистити дисковий кэш (папку тимчасових файлів Інтернету), настроїти Журнал (скільки днів зберігати посилання, очистити й ін.).

Вкладка Безпека дозволяє настроїти захист від небезпечного здійсненного вмісту (від вірусів).

Вкладка Зміст дозволяє настроїти обмеження по прийнятому змісті (наприклад, захист від сексу, насильства, ненормативної лексики й ін.) Можна задати список недозволених до показу Web-сайтів або, навпаки, список дозволених, закрити перегляд певних Web-сайтів паролем.

ІV. Узагальнення результатів заняття.

Питання для контролю:

  1.  Які сервіси надаються користувачу в мережі Інтернет?
  2.  Яке програмне забезпечення необхідно для користування цими сервісами?



1. х годов.Эти модели предст собой набор факторовнаправленных на удовлетвор потребителейвовлечение всех раб
2. ка девушки Живодёрня богов или Москва слезам не верит
3. Тема 14- Фінанси торговельного підприємства План Сутність фінансів та фінансової системи
4.  Понятие о темпераменте
5. ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА 11
6. ТЕМАТИЧНА МОДЕЛЬ ТА МЕТОД ПРОГНОЗУ ГАЗОСПОЖИВАННЯ З УРАХУВАННЯМ ЦИКЛІЧНОСТІ 01
7. первейшем общегосударственном своде законов
8. за высокого уровня летальных исходов СПИД оказался в центре внимания исследователей всего мира
9. Реферат- Черносотенцы
10. то раз Николас Кейдж и Мэттью МакКонахи в баре
11. Однофазный трёхуровневый преобразователь с улучшенным гармоническим спектром входного тока
12. Контрольная работа по материаловедению Выполнил- студент ФДПО
13. Незаконные приобретение передача сбыт хранение перевозка или ношение оружия боеприпасов взрывчатых вещ
14. Европейский союз в мировой экономик
15. совокупность нормативноправовых актов устанавливающих правовой статус несовершеннолетних как участнико
16. музыкой. Наркотики
17. ИСТОРИЯ СОЗДАНИЯ ЗАКОНОВ 12 ТАБЛИЦ В древнейший период безраздельно господствующей правовой системой было
18. вариант. Смотрю биатлон только на канале Спорт1 b
19. Люби твоего Бога Иегову всем сердцем всей душой и всем разумом Все согрешили и лишены славы Бог
20. Согласованная форма заявления на получение визы заполненная и подписанная заявителем