Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Материалы testcentr.org.ua
Крок 1. Стоматологія - 2011
1 У чоловіка 40-ка років на шиї виявлено пухлиноподібне утворення розміром 8х7 см, яке хірург видалив неповністю через інтимний зв'язок з великими судинами. Мікроскопічно в ньому виражений тканинний і клітинний атипізм, клітини типу ліпобластів різного ступеня зрілості, з поліморфізмом, гіперхромією ядер, патологічними мітозами, осередками некрозу. Визначте гістологічну форму пухлини:
A. Гібернома
B. Фібросаркома
C. Ліпосаркома
D. Ліпома
E. Фіброма
2 До лікаря звернувся хворий з запаленням комірок решітчастої кістки (етмоїдит). При обстеженні виявлено порушення кровопостачання кістки. Гілками якої артерії кровопостачаються решітчасті комірки в нормі?
A. A. cerebri anterior
B. A. infraorbitalis
C. A. ophthalmica
D. A. facialis
E. A. transversa faciei
3 У чоловіка 46-ти років на шкірі визначалась пляма темного кольору, яка вибухала та не спричиняла турбот. З часом пляма почала збільшуватись, з'явився біль, колір став чорно-коричневим; почав пальпуватися вузлик. На гістологічному дослідженні видаленої тканини визначалися веретеноподібні та поліморфні клітини, з численними мітозами, цитоплазма яких вміщувала пігмент бурого кольору. Про яку пухлину йдеться?
A. Базаліома
B. -
C. Гемангіома
D. Меланома
E. Невус
4 До стоматолога звернувся пацієнт з артритом скронево-нижньощелепного суглоба. Лікар-стоматолог призначив мазь із диклофенак-натрієм. Який механізм дії цього лікарського засобу?
A. Активація опіатних рецепторів
B. Пригнічення циклооксигенази
C. Блокада опіатних рецепторів
D. Пригнічення фосфоліпази
E. Активація циклооксигенази
5 У хворої з пухлиною підшлункової залози розвинулася механічна жовтяниця внаслідок стиснення жовчовивідної протоки. Яка протока зазнала стиснення?
A. Ductus cysticus
B. Ductus hepaticus dexter
C. Ductus hepaticus sinister
D. Ductus hepaticus communis
E. Ductus choledochus
6 У хворого на 2-3 день після операції резекції шлунка не відновилась перистальтика кишок. Що потрібно призначити хворому для стимуляції рухової функції шлунково-кишкового тракту?
A. Атропіну сульфат
B. Празозин
C. Циклодол
D. Прозерин
E. Норадреналіну гідротартрат
7 Відомо, що при цукровому діабеті у хворих частіше зустрічаються запальні процеси, знижена регенерація, уповільнюється загоєння ран. Причиною цього є:
A. Зниження протеосинтезу
B. Зниження ліполізу
C. Прискорення глюконеогенезу
D. Посилення катаболізму
E. Підвищення ліполізу
8 До приймального відділення надійшов хворий у непритомному стані. Об'єктивно: шкіра холодна, зіниці звужені, дихання утруднене, відзначається періодичність дихання за типом Чейн-Стокса, артеріальний тиск знижений, сечовий міхур переповнений. Чим відбулося отруєння?
A. -
B. Ненаркотичними анальгетиками
C. Транквілізаторами
D. М-холіноблокаторами
E. Наркотичними анальгетиками
9 Курареподібні речовини (дитилін) роблять неможливим скорочення скелетних м'язів, оскільки вони блокують:
A. Пропріорецептори
B. Центральні синапси
C. Гангліонарні синапси
D. Проведення збудження мембраною
E. Нервово-м'язові синапси
10 У біоптаті нирки виявлено: проміжна тканина інфільтрована лейкоцитами, міліарні абсцеси, канальці в стані дистрофії, заповнені десквамованим епітелієм та лейкоцитами. Про яке захворювання можна думати?
A. Нефролітіаз
B. Пієліт
C. Гломерулонефрит
D. Пієлонефрит
E. Некротичний нефроз
11 На гістологічному препараті представлений орган нервової системи зірчастої форми, зовні вкритий сполучнотканинною капсулою, містить мультиполярні нейрони, різноманітні за функцією. Який це орган?
A. Мозочок
B. Вегетативний ганглій
C. Довгастий мозок
D. Спинномозковий ганглій
E. Спинний мозок
12 В гострому досліді тварині в порожнину 12-ти палої кишки ввели слабкий розчин хлористоводневої кислоти. До збільшення секреції якого гастроінтестинального гормону це призведе?
A. Гістамін
B. Нейротензин
C. Гастрин
D. Секретин
E. Мотилін
13 У чоловіка 30-ти років на нижній щелепі зліва в ділянці моляра визначається пухлиноподібне утворення щільної консистенції, дрібногорбисте, що значно деформує щелепу. Утворення місцями нечітко відшароване від кісткової тканини. Мікроскопічно: у стромі біоптату виявляються тяжі, фолікули, на периферії яких - клітини одонтогенного циліндричного епітелію, у центрі - зірчасті клітини, які нагадують пульпу емалевого органа. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Остеобластокластома
B. Первинний внутрішньокістковий рак
C. Аденокарцинома
D. Аденоматоїдна пухлина
E. Амелобластома
14 У хворого є зміни секреторної функції сльозової залози, що пов'язано з порушенням її вегетативної іннервації. Який з вузлів вегетативної нервової системи віддає післявузлові парасимпатичні волокна для неї?
A. Ganglion submandibulare
B. Ganglion pterygopalatinum
C. -
D. Ganglion ciliare
E. Ganglion oticum
15 У дитини 12-ти років непереносимість ряду харчових продуктів. Їх вживання викликає алергічну реакцію у вигляді висипань на шкірі, що сверблять. Який антигістамінний засіб слід призначити, щоб не заважати шкільним заняттям дитини (не викликати сонливості)?
A. Димедрол
B. Диклофенак-натрій
C. Лоратадин
D. Мезатон
E. Еуфілін
16 У хворого 65-ти років синдром паркінсонізму. Який засіб слід йому призначити?
A. Амізил
B. -
C. Скополамін
D. Леводопа
E. Атропіну сульфат
17 Людина вживає суху їжу. Які слинні залози при цьому секретують найбільше слини?
A. Підщелепні
B. Піднебінні
C. Під'язикові
D. Щічні
E. Привушні
18 Клітину обробили речовиною, яка блокує фосфорилювання нуклеотидів у мітохондріях. Який процес життєдіяльності клітини буде порушений в першу чергу?
A. Синтез мітохондріальних білків
B. Окислювальне фосфорилювання
C. Інтеграція функціональних білкових молекул
D. Фрагментація великих мітохондрій на менші
E. Ресинтез АТФ
19 На розрізі легенева тканина має великокомірчастий вигляд у зв'язку з мішкоподібними і циліндричними розширеннями бронхів; мікроскопічно у стінці таких бронхів відзначається лейкоцитарна інфільтрація з переважанням нейтрофілів; еластичні, м'язові волокна, а також хрящові пластинки частково зруйновані і заміщені сполучною тканиною. Прилегла легенева тканина з фокусами запалення, полями фіброзу, склерозом судин, ознаками емфіземи. Гіпертрофований правий шлуночок серця. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Інтерстиційна пневмонія
B. Хронічний бронхіт
C. Пневмофіброз
D. Бронхоектатична хвороба
E. Емфізема легень
20 Лікар прогнозує можливість запалення клітковини орбіти при наявності гнійного запалення в ділянці підочноямкового простору. Через яке з утворень можливе поширення інфекції?
A. Canalis nasolacrimalis
B. Canalis incisivus
C. Canalis infraorbitalis
D. Canalis pterygoideus
E. Fissura orbitalis inferior
21 До наркологічного відділення госпіталізовано хворого з діагнозом - морфінізм. Лікар відзначив зниження фармакологічної активності морфіну. Як називається явище, коли зменшується ефективність препарату при повторному введенні?
A. Кумуляція
B. Тахіфілаксія
C. Алергія
D. Звикання
E. Антагонізм
22 Хворий 60-ти років звернувся до лікаря зі скаргами на загруднинний біль після фізичного навантаження. Лікар призначив нітрогліцерин. Після застосування препарату загруднинний біль зник, проте з'явився сильний біль голови. Який можливий механізм цієї побічної дії?
A. Підвищення внутрішньочерепного тиску
B. Гальмування утворення медіаторів у мозку
C. Блокада фосфодиестерази
D. Блокада -адренорецепторів
E. Зменшення накопичення іонів кальцію
23 Хворому 60-ти років важко формувати і рухати харчову грудку, що порушує процес їжі. При цьому язик нерухомий, мова стає неможливою. Причиною цього може бутити порушення функції такого нерва:
A. Під'язиковий
B. Язикоглотковий
C. Додатковий
D. Трійчастий
E. Лицевий
24 Хворий надійшов до інфекційного відділення: шкіра суха, тургор шкіри знижений, випорожнення у вигляді "відвару рису". Встановлено діагноз: холера. Яке порушення водно-електролітного балансу найбільш імовірно виникає при даному захворюванні?
A. Гіперосмотична гіпогідратація
B. Гіпоосмотична гіпогідратація
C. Гіперосмотична гіпергідратація
D. Гіпоосмотична гіпергідратація
E. Ізоосмотична гіпогідратація
25 На електронній мікрофотографії видно клітину відростчастої форми, що містить у глибоких інвагінаціях плазмолеми лімфоцити, що диференціюються. Для якого органа характерна така ультраструктура?
A. Печінка
B. Тимус
C. Мигдалик
D. Селезінка
E. Червоний кістковий мозок
26 При мікроскопічному дослідженні виявляється паренхіматозний орган, в якому епітеліальні тяжі формують клубочкову, пучкову та сітчасту зони. Центральна частина органу представлена скупченнями хромафінних клітин. Визначте орган:
A. Епіфіз
B. Щитоподібна залоза
C. Надниркова залоза
D. Печінка
E. Гіпофіз
27 У хлопчика із синдромом Дауна спостерігаються аномалії лицевої частини черепа, включаючи гіпоплазію верхньої щелепи, високе піднебіння, неправильний ріст зубів. Який із каріотипів притаманний цій дитині?
A. 47, XXY
B. 47, XY+18
C. 47, XY+21
D. 48, XXYY
E. 48, XXXY
28 У хворого, що харчувався винятково полірованим рисом, недостатність тіаміну стала причиною поліневриту. Екскреція якої сполуки з сечею може бути індикатором цього авітамінозу?
A. Метил-малонова кислота
B. Піровиноградна кислота
C. Фенілпіруват
D. Малат
E. Сечова кислота
29 У чоловіка 52-х років при піднятті надмірної ваги виникло грижове вип'ячування в здухвинній ділянці. Через яке анатомічне утворення найімовірніше виникло грижове вип'ячування?
A. Linea alba
B. Lig. іnguinalis
C. Anulus umbilicalis
D. Anulus femoralis
E. Canalis inguinalis
30 Сімейний лікар діагностував ішемічну хворобу серця і призначив хворому нітрат тривалої дії, який повністю абсорбується в травному каналі, застосовується для профілактики нападів стенокардії. Визначте цей препарат:
A. Амлодипін
B. Метопролол
C. Ніфедипін
D. Ізосорбіду мононітрат
E. Валідол
31 У пацієнта на слизовій оболонці ротової порожнини, носа та губах з'явились везикулярні пухирці. Стоматолог запідозрив везикулярний стоматит. Яке дослідження надасть можливість підтвердити діагноз?
A. Виділення вірусу з везикулярної рідини
B. Мікроскопія везикулярної рідини
C. Виділення бактерій з везикулярної рідини
D. Зараження тварин везикулярною рідиною
E. Постановка алергічної проби
32 У клітині людини відбувається транскрипція. Фермент РНК-полімераза, пересуваючись вздовж молекули ДНК, досяг певної послідовності нуклеотидів. Після цього транскрипція припинилась. Ця ділянка ДНК має назву:
A. Оператор
B. Термінатор
C. Репресор
D. Регулятор
E. Промотор
33 В лабораторію направлено матеріал білуватого нашарування із слизової оболонки ротової порожнини. Висів матеріалу зроблено на середовище Сабуро, відмічено ріст сметаноподібних колоній, бактеріоскопія виявила короткі бруньковані нитки. До збудників якої інфекції відносять ізольовані мікроорганізми?
A. Мікоплазмоз
B. Хламідіоз
C. Рікетсіоз
D. Мікоз
E. Спірохетоз
34 Хворого доставили до клініки у коматозному стані. В анамнезі цукровий діабет ІІ типу впродовж 5-ти років. Об'єктивно: дихання шумне, глибоке, у видихуваному повітрі чути запах ацетону. Вміст глюкози у крові 15,2 ммоль/л, кетонових тіл - 100 мкмоль/л. Для якого ускладнення цукрового діабету характерні такі клінічні прояви?
A. Кетоацидотична кома
B. Гіперглікемічна кома
C. Гіперосмолярна кома
D. Гіпоглікемічна кома
E. Печінкова кома
35 Під час бійки у чоловіка виникла рефлекторна зупинка серця внаслідок сильного удару у верхню ділянку передньої черевної стінки. На яку структуру серця впливають еферентні нерви, що зумовили його зупинку?
A. Робочий міокард передсердь
B. Синоатріальний вузол
C. Робочий міокард шлуночків
D. Атріовентрикулярний вузол
E. Провідна система шлуночків серця
36 Для морфологічного дослідження представлена ендокринна залоза, паренхіма якої складається з епітелію та нервової тканини. В епітеліальних трабекулах виявляється 2 типи клітин: хромофільні та хромофобні. Визначте даний орган:
A. Щитоподібна залоза
B. Гіпофіз
C. Прищитоподібна залоза
D. Надниркова залоза
E. Гіпоталамус
37 У пацієнта з хронічною серцевою недостатністю виявлене збільшення в'язкості крові. При капіляроскопії виявлено пошкодження стінок судин мікроциркуляторного русла. Яке з перелічених порушень можливе у даному випадку?
A. Тромбоз
B. Венозна гіперемія
C. Артеріальна гіперемія
D. Емболія
E. Сладж-феномен
38 У першому критичному періоді в матковій трубі з невідомої причини в зародку відбулося розчинення оболонки запліднення. Яке ускладнення вагітності можливе в цьому випадку?
A. Загибель зародка
B. Утворення двох бластоцист
C. Інвагінація стінки бластоцисти
D. Повернення бластоцисти назад в ампулярну зону труби
E. Імплантація зародка в стінці труби
39 У людини має місце травматичне пошкодження скроневої зони кори великих півкуль. Це призведе до порушення формування таких відчуттів:
A. Температурні
B. Слухові
C. Дотикові
D. Зорові
E. Смакові
40 Хворий потрапив до щелепно-лицьового відділення з переломом виличної дуги. У хворого утруднене закривання рота. Порушення функції якого м'язу призвело до цього?
A. Виличний
B. Двочеревцевий
C. Жувальний
D. Бічний крилоподібний
E. Присередній крилоподібний
41 Під час травми грудної клітки пошкоджена хрящова частина ребра. За рахунок якого шару охрястя відбудеться регенерація хряща?
A. Фіброзний
B. Волокна Шарпея
C. Хондрогенний
D. Еластичний
E. Колагеновий
42 При посіві матеріалу із зіва хворого ангіною на кров'яно-телуритовий агар виросли колонії діаметром 4-5 мм, сірого кольору, радіально покреслені (у вигляді розеток). Під мікроскопом грампозитивні палички із булавоподібними потовщеннями на кінцях, розміщені у вигляді розчепірених пальців. Які це мікроорганізми?
A. Стрептобацили
B. Коринебактерії дифтерії
C. Клостридії ботулізму
D. Стрептококи
E. Дифтероїди
43 40-річному чоловікові, який хворіє на туберкульоз легень призначено ізоніазид. Нестача якого вітаміну може розвинутися внаслідок тривалого вживання даного препарату?
A. Біотин
B. Піридоксин
C. Тіамін
D. Кобаламін
E. Фолієва кислота
44 У хворої дитини виявили у сечі підвищений рівень фенілпірувату (в нормі практично відсутній). Вміст фенілаланіну в крові становить 350 мг/л (норма близько 15 мг/л). Для якого захворювання характерні перелічені симптоми?
A. Подагра
B. Альбінізм
C. Фенілкетонурія
D. Алкаптонурія
E. Тирозиноз
45 Хворому на ішемічну хворобу серця з передсердною екстрасистолією призначено препарат, який переважно блокує калієві канали, знижує адренергічні впливи на серце, суттєво подовжує потенціал дії, розширює коронарні судини. Який препарат призначено?
A. Добутамін
B. Лізиноприл
C. Корглікон
D. Нітрогліцерин
E. Аміодарон
46 У зв'язку з підозрою на внутрішньолікарняну інфекцію проведено обстеження у відділенні хірургічної стоматології. У кількох пацієнтів, а також на деяких предметах догляду виявлено золотистий стафілокок. Які властивості виділених культур дають можливість встановити їх походження з одного джерела?
A. Антигенна структура
B. Пігментоутворення
C. Фаготипування
D. Чутливість до антибіотиків
E. Біохімічні властивості
47 У пацієнта вилучений верхній медіальний різець. Гілки якої артерії його кровопостачають?
A. A.alveolaris inferior
B. A.infraorbitalis
C. A.sphenopalatina
D. A.palatina descendens
E. A.buccalis
48 У клітині людини в гранулярну ендоплазматичну сітку до рибосом доставлена і-РНК, що містить як екзонні, так і інтронні ділянки. Який процес НЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ?
A. Процесінг
B. Пролонгація
C. Трансляція
D. Реплікація
E. Транскрипція
49 На 1% лужній пептонній воді після посіву в неї досліджуваного матеріалу (випорожнень) і 8-годинної інкубації у термостаті при температурі 37oC виявлений ріст у вигляді ніжної блакитної плівки. Для збудника якого захворювання характерні такі культуральні властивості?
A. Холера
B. Чума
C. Черевний тиф
D. Дизентерія
E. Паратиф А
50 Для знечулення різців верхньої щелепи анестетик вводять у ділянку різцевого отвору. Який нерв залягає в цьому місці?
A. N.palatinus major
B. N.pharyngeus
C. Nn.palatini minores
D. Rr.nasales posteriores inferiores
E. N.nasopalatinus
51 У хворого внаслідок інсульту утворилася гематома в коліні внутрішньої капсули, що призвело до паралічу мімічних та жувальних м'язів. Який провідний шлях ушкоджено?
A. Tr. cortico-nuclearis
B. Tr. cortico-fronto-pontinus
C. Tr. cortico-temporo-parieto-occipito-pontinus
D. Tr. cortico-thalamicus
E. Tr. cortico-spinalis
52 Під час барбітурового наркозу у хворого 65-ти років почало розвиватися пригнічення дихання. Анестезіолог зробив внутрішньовенну ін'єкцію 10 мл 0,5% розчину бемегріду. Стан хворого покращився, об'єм легеневої вентиляції збільшився. Яке явище полягає в основі взаємодії цих препаратів?
A. Синергізм прямий
B. Антагонізм непрямий
C. Антагонізм однобічний
D. Антагонізм прямий
E. Синергізм непрямий
53 У ході експерименту у тварини перерізали спинний мозок нижче 5-го шийного сегменту. Внаслідок цього зовнішнє дихання у тварини:
A. Припиниться
B. Стане більш частим
C. Стане поверхневим
D. Стане глибоким
E. Стане діафрагмальним
54 Через два тижні після переливання крові у реципієнта виникла лихоманка. Про яке протозойне захворювання повинен думати лікар?
A. Токсоплазмоз
B. Малярія
C. Амебіаз
D. Трипаносомоз
E. Лейшманіоз
55 Жінці 57-ми років проведено операцію екстирпації матки із придатками. Макроскопічно: в товщі міометрію вузол щільної консистенції, округлої форми з чіткими контурами, розміром 5х6 см, на розрізі волокнистої будови. Гістологічно він представлений хаотично розташованими пучками гладеньком'язевих клітин та надмірно розвиненою стромою. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Рабдоміосаркома
B. Фіброміома
C. Рабдоміома
D. Фіброма
E. Лейоміосаркома
56 У жінки 35-ти років із хронічним захворюванням нирок розвинувся остеопороз. Дефіцит якої з перерахованих нижче речовин є основною причиною цього ускладнення?
A. Холестерин
B. D3
C. 1,25-дигідрокси-D3
D. D2
E. 25-гідрокси-D3
57 В селищі у декількох господарствах було виявлено масову загибель щурів. Виникла підозра, що причиною може бути чума. Які постмортальні дослідження тварин слід провести з метою екстреного встановлення збудника інфекції?
A. Реакція зв'язування комплементу
B. Реакція аглютинації
C. Реакція кільцепреципітації
D. Реакція нейтралізації
E. Реакція пасивної аглютинації
58 У жінки 49-ти років внаслідок тривалого стояння з'явився набряк ніг. Що є причиною появи набряків?
A. Збільшення онкотичного тиску плазми крові
B. Збільшення системного артеріального тиску
C. Зменшення гідростатичного тиску крові в артеріях
D. Зменшення гідростатичного тиску крові у венах
E. Збільшення гідростатичного тиску крові у венах
59 В осередку запалення у судинах мікроциркуляторного русла відзначається підвищення їх проникливості, збільшення гідродинамічного тиску. У міжтканинній рідині має місце підвищення осмотичної концентрації і дисперсності білкових структур. Який вид набряку буде спостерігатися в даному випадку?
A. Лімфогенний
B. Змішаний
C. Колоїдно-осмотичний
D. Мембраногенний
E. Гідродинамічний
60 У жінки 30-ти років зменшений вміст ферментів у підшлунковому соці. Недостатня секреція якого гастроінтестинального гормону може бути причиною цього?
A. Шлунково-інгібуючий пептид
B. Холецистокінін-панкреозимін
C. Секретин
D. Вазо-інтестинальний пептид
E. Соматостатин
61 У хворого у результаті розладу мозкового кровообігу порушений акт ковтання, він може поперхнутися під час прийому рідкої їжі. Вкажіть, який відділ мозку уражений?
A. Мозочок
B. Проміжний мозок
C. Середній мозок
D. Довгастий мозок
E. Шийний відділ спинного мозку
62 Для людини існує суворе обмеження в часі перебування на висоті понад 8000 метрів над рівнем моря без кисневих балонів. Що є лімітуючим фактором для життя в даному випадку?
A. Парціальний тиск кисню в повітрі
B. Температура
C. Сила земного тяжіння
D. Рівень ультрафіолетового опромінення
E. Рівень вологості
63 У хворої 35-ти років з хронічним періодонтитом біля кореня 15 зуба видалено кісту діаметром 3 см. При гістологічному досліджені встановлено, що стінка її тонка, утворена зрілою сполучною тканиною, яка інфільтрована лімфоцитами і плазматичними клітинами, внутрішня поверхня вистелена багатошаровим плоским епітелієм без ознак кератинізації, в порожнині серозний ексудат. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Фолікулярна амелобластома
B. Примордіальна кіста
C. Фолікулярна кіста
D. Радикулярна кіста
E. Херувізм
64 У жінки 46-ти років видалена пухлина правої привушної ділянки, яка поступово збільшувалася протягом 5 років. Макроскопічно: інкапсульований вузол діаметром 60 мм еластичної консистенції, тканина білувато-сіра з множинними дрібними кістами, що містять слиз. Мікроскопічно: дуктальні структури або осередки солідної будови, що складаються з мономорфних полігональних та кубічних клітин, між ними розміщуються ділянки міксоїдної і хондроїдної речовини. Діагностуйте пухлину:
A. Плеоморфна аденома
B. Мукоепідермальна пухлина
C. Мономорфна аденома
D. Аденолімфома
E. Аденокістозна карцинома
65 Людина в стані спокою штучно примушує себе дихати часто і глибоко впродовж 3-4 хвилин. Як це відбивається на кислотно-лужній рівновазі організму?
A. Виникає дихальний алкалоз
B. Виникає метаболічний алкалоз
C. Кислотно-лужна рівновага не змінюється
D. Виникає метаболічний ацидоз
E. Виникає дихальний ацидоз
66 У стоматологічній практиці широко використовується місцеве знеболювання, коли до розчину новокаїну додають 0,1% розчин адреналіну. Адреналін, що додається, викликає:
A. Зниження артерiального тиску
B. Місцеве звуження судин
C. Зниження опору судин
D. Підвищення артерiального тиску
E. Місцеве розширення судин
67 У хворої 45-ти років відзначається деформація обличчя через пухлиноподібне розростання без утворення капсули, яке росте у кістці, мікроскопічно представлене клітинно-волокнистою тканиною і остеоїдними балочками. Яка патологія найбільш імовірна?
A. Херувізм
B. Кіста щелепних кісток
C. Остеобластокластома
D. Фіброзна дисплазія щелепних кісток
E. Еозинофільна гранульома
68 На розтині тіла чоловіка, який помер на 5-у добу захворювання черевним тифом, виявлені наступні зміни: групові фолікули клубової кишки збільшені, повнокровні і виступають над слизовою оболонкою, на їх поверхні видно борозни та звивини. Гістологічно: повнокров'я і набряк тканини, наявність гранульом, які складаються з великих клітин зі світлою цитоплазмою і містять черевнотифозні палички. Про який період місцевих змін при черевному тифі можна думати?
A. Стадія некрозу
B. Стадія мозкоподібного набухання
C. Стадія "чистих" виразок
D. Стадія загоєння виразок
E. Стадія утворення виразок
69 Бригадою швидкої медичної допомоги до клініки доставлена хвора 46-ти років зі скаргами на луночкову кровотечу впродовж 6-ти годин після видалення зуба, загальну слабкість, запаморочення. В анамнезі - гіпертонічна хвороба. Об'єктивно: блідість шкіри та видимих слизових оболонок. У крові: Hb- 80 г/л, Ht- 30%, показники часу кровотечі та зсідання крові знаходяться в межах норми. Яке ускладнення розвинулося в хворої в зв'язку з кровотечею?
A. Гостра постгеморагічна анемія
B. Хронічна постгеморагічна анемія
C. Гемолітична анемія
D. Залізодефіцитна анемія
E. Фолієводефіцитна анемія
70 Під час дослідження мазку крові, взятого у хворого і забарвленого за Романовським, лікар виявив найпростіші і встановив діагноз - хвороба Круза-Чагаса. Яке найпростіше викликало захворювання у даного хворого?
A. Trypanosoma brucei
B. Leishmania tropica
C. Toxoplasma gondii
D. Leishmania donovani
E. Trypanosoma cruzi
71 При токсичному ушкодженні гепатоцитів з порушенням їх білковосинтезуючої функції у пацієнта різко знизився вміст альбумінів у плазмі крові та онкотичний тиск плазми. Що буде наслідком цих змін?
A. Зменшення діурезу
B. Зменшення ШОЕ
C. Збільшення об'єму циркулюючої крові
D. Збільшення густини крові
E. Поява набряків
72 У 2-річної дитини з нирковою недостатністю виявили гіпероксалурію, оксалатний уролітіаз, що призвело до відкладання оксалату кальцію в нирках. Порушення обміну якої амінокислоти призвело до такого стану?
A. Гліцин
B. Гістидин
C. Аргінін
D. Метіонін
E. Лізин
73 Хворому після апендектомії з метою профілактики інфекції призначений антибіотик групи цефалоспоринів. Порушення якого процесу полягає в основі протимікробної активності антибіотиків цієї групи?
A. Синтез нуклеїнових кислот
B. Енергетичний обмін
C. Утворення мікробної стінки
D. Блокада холінестерази
E. Рибосомальний синтез білку
74 На гістологічному препараті сагітального розрізу закладки нижньої щелепи 3,5-місячного плоду людини спостерігається епітеліальний емалевий орган, оточений компактно розташованими мезенхімними клітинами. Як називається це мезенхімне утворення?
A. Пульпа емалевого органа
B. Зовнішні емалеві клітини
C. Зубний мішечок
D. Зубний сосочок
E. Внутрішні емалеві клітини
75 При обстеженні хворого на атрофічний гастрит виявлено: ер.- 2,0*1012/л, Hb- 87 г/л, КП- 1,3, лейк.- 4,0*109/л, тромб.- 180*109/л. Дефіцит якої речовини може бути причиною анемії в хворого?
A. Залізо
B. Вітамін K
C. Вітамін B12
D. Вітамін A
E. Цинк
76 У собаки через 1-2 доби після видалення прищитоподібних залоз спостерігались: млявість, спрага, різке підвищення нервово-м'язової збудливості з розвитком тетанії. Яке порушення обміну електролітів має місце при цьому?
A. Гіпермагніємія
B. Гіпокальціємія
C. Гіпомагніємія
D. Гіперкальціємія
E. Гіпонатріємія
77 Потенціал спокою клітини дорівнює -80 мВ. Під час якої фази ПД величина мембранного потенціалу складатиме +30 мВ?
A. Деполяризація
B. Реверсполяризація
C. Слідова деполяризація
D. Слідова гіперполяризація
E. -
78 При огляді порожнини рота дитини педіатр виявив, що прорізалися ікла. Дитина розвивається нормально. Визначте вік дитини:
A. -
B. 8-10 міс.
C. 6-8 міс.
D. 10-12 міс.
E. 14-20 міс.
79 Під час гістологічного дослідження нирок жінки 25-ти років, що померла під час пологів, в епітелії канальців головних відділів нефрону виявлені конденсація хроматину ядер, розпад їх на глибки та лізис, а також плазморексис та цитоліз. Який патологічний процес виявлений в епітелії канальців нирок?
A. Гідропічна дистрофія
B. Амілоїдоз
C. Гіаліноз
D. Жирова дистрофія
E. Некроз
80 Депресії, емоційні розлади є наслідком нестачі у головному мозку норадреналіну, серотоніну та інших біогенних амінів. Збільшення їх вмісту у синапсах можна досягти за рахунок антидепресантів, які гальмують активність такого ферменту:
A. Фенілаланін-4-монооксигеназа
B. Оксидаза L-амінокислот
C. Моноамінооксидаза
D. Диамінооксидаза
E. Оксидаза D-амінокислот
81 У хворого 26-ти років виявлений великий фурункул м'яких тканин обличчя біля кореня носа та нижньої повіки. Грізним ускладненням цього захворювання може бути розповсюдження інфекції венозними сполученнями цього регіону до пазух твердої мозкової оболонки. Яка з пазух найбільш імовірно може бути уражена?
A. Сигмоподібна
B. Верхня сагітальна
C. Потилична
D. Верхня кам'яниста
E. Печериста
82 У 8-місячної дитини спостерігаються блювання та діарея після прийому фруктових соків. Навантаження фруктозою призвело до гіпоглікемії. Спадкова недостатність якого ферменту є причиною цих порушень?
A. Гексокіназа
B. Фруктозо-1-фосфатальдолаза
C. Фосфофруктокіназа
D. Фруктокіназа
E. Фруктозо-1,6-дифосфатаза
83 Чоловік, який багато років страждав на бронхіальну астму, помер від ядухи. При гістологічному дослідженні легень виявлено: в просвітах бронхіол та дрібних бронхів багато слизу з домішкою еозинофілів, склероз міжальвеолярних перегородок, розширення просвітів альвеол. Який з механізмів розвитку реакції гіперчутливості має місце?
A. Імунокомплексна реакція
B. Цитоліз, обумовлений лімфоцитами
C. Реагінова реакція
D. Цитотоксична реакція
E. Гранулематоз
84 Хлопчик 5-ти місяців госпіталізований з приводу тонічних судом. Хворіє з народження. При огляді волосся жорстке, нігті витончені та ламкі, шкірні покриви бліді та сухі. У крові знижений вміст іонів кальцію. З чим пов'язані ці зміни?
A. Гіперальдостеронізм
B. Гіперпаратиреоз
C. Гіпотиреоз
D. Гіпоальдостеронізм
E. Гіпопаратиреоз
85 При дослідженні культури тканин злоякісної пухлини виявили поділ клітин, який відбувався без ахроматинового апарату шляхом утворення перетяжки ядра, при якому зберігались ядерна оболонка та ядерце. Який тип поділу клітин відбувався у злоякісній пухлині, що вивчалась?
A. Екзомітоз
B. Мейоз
C. Ендомітоз
D. Мітоз
E. Амітоз
86 Жінка звернулась до лікаря зі скаргами на набряклість та болючість нижньої кінцівки, припухлість вен та вузлів на медіальній поверхні стегна. Яка з вен уражена?
A. Великогомілкова
B. Велика підшкірна
C. Мала підшкірна
D. Стегнова
E. Підколінна
87 В червоному кістковому мозку в постембріональному гемопоезі в клітинах одного з диферонів поступово знижується базофілія цитоплазми і підвищується оксифілія, ядро виштовхується. Для якого виду гемопоезу характерні дані морфологічні зміни?
A. Нейтрофілоцитопоез
B. Лімфопоез
C. Базофілоцитопоез
D. Еозинофілоцитопоез
E. Еритропоез
88 У чоловіка 56-ти років системний артеріальний тиск становить 135/100 мм рт.ст. Збільшення якого з наведених чинників є найімовірнішою причиною збільшення діастолічного тиску у людини?
A. Загальний периферичний опір
B. Об'єм циркулюючої крові
C. Насосна функція серця
D. Частота серцевих скорочень
E. Еластичність артеріальних судин
89 Хворий на стенокардію приймає ацетилсаліцилову кислоту в дозі 100 мг на добу. З якою метою застосовується ацетилсаліцилова кислота у даного хворого?
A. Для розширення коронарних судин
B. Для зниження вмісту холестерину
C. Для пригнічення агрегації тромбоцитів
D. Для пригнічення зсідання крові
E. Для зниження рівня протромбіну
90 На підставі фенотипового аналізу у жінки встановлено попередній діагноз: полісомія Х-хромосом. Для уточнення діагнозу використовується цитогенетичний метод. Діагноз буде підтверджено, якщо каріотип буде:
A. 47(ХХХ)
B. 48(XXYY)
C. 46(XX)
D. 47(XXY)
E. 48(XXXY)
91 Хворий 50-ти років страждає на гіпертонічну хворобу. Під час фізичного навантаження у нього з'явились відчуття м'язової слабкості, нестачі повітря, синюшність слизової оболонки губ, шкіри, обличчя. Дихання супроводжувалось відчутними на відстані вологими хрипами. Який механізм лежить в основі виникнення такого синдрому?
A. Хронічна правошлуночкова недостатність
B. Гостра лівошлуночкова недостатність
C. Хронічна лівошлуночкова недостатність
D. Колапс
E. Тампонада серця
92 У хворого, прооперованого з приводу ускладненого апендициту, в крові: ер.- 4,0*1012/л, Нb- 120 г/л, КП - 0,9, лейк.- 18*109/л, б.- 0, е.- 0, ю.- 0, п/я.- 20%, с/я.- 53%, л.- 21%, м.- 6%. Як називається такий зсув лейкоцитарної формули?
A. Дегенеративний зсув вліво
B. Гіперрегенеративний
C. Регенеративно-дегенеративний
D. Зсув вправо
E. Регенеративний зсув вліво
93 У препараті кори головного мозку, імпрегнованому азотнокислим сріблом, ідентифікуються велетенські нейрони пірамідної форми. Який шар кори утворюють ці клітини?
A. Пірамідний
B. Зовнішній зернистий
C. Внутрішній зернистий
D. Гангліонарний
E. Молекулярний
94 У потерпілого лівобічний уламковий перелом виличної кістки з втратою шкірної чутливості над нею. Який нерв пошкоджений?
A. Мала гусяча лапка
B. Вилично-лицевий
C. Нижньоочноямковий
D. Щічний
E. Лицевий
95 У хворого на алкоголізм почався алкогольний психоз із вираженим психомоторним збудженням. Який препарат з групи нейролептиків слід призначити з метою надання швидкої допомоги?
A. Натрію бромід
B. Діазепам
C. Фторотан
D. Резерпін
E. Аміназин
96 Хворий надійшов до хірургічного відділення з діагнозом гострий панкреатит. Розпочато консервативне лікування. Призначення якого препарату є патогенетично обґрунтованим?
A. Контрикал
B. Хімотрипсин
C. Фібринолізин
D. Панкреатин
E. Трипсин
97 Хворий 43-х років тривалий час не отримував з їжею достатньої кількості вітаміну C, що призвело до порушень в утворенні колагенових волокон. Яка структура підтримуючого апарата зуба буде страждати у першу чергу?
A. Ясеневі кишені
B. Епітелій ясен
C. Дентин
D. Епітелій борозни
E. Періодонт
98 При визначенні енерговитрат організму людини встановлено, що дихальний коефіцієнт дорівнює 1,0. Це означає, що у клітинах досліджуваного переважно окислюються:
A. Вуглеводи
B. Білки та вуглеводи
C. Жири
D. Вуглеводи та жири
E. Білки
99 Після травматичного видалення зуба хворий скаржиться на сильний, тупий, без чіткої локалізації біль у ясні, підвищення температури тіла до 37,5oC. Діагностований альвеоліт. Який вид болю в цього хворого?
A. Епікритичний
B. Фантомний
C. Вісцеральний
D. Відбитий
E. Протопатичний
100 Чоловік 50-ти років хворіє на хронічний бронхіт, скаржиться на задишку при фізичному навантаженні, постійний кашель з відходженням харкотиння. При обстеженні діагностовано ускладнення - емфізема легень. Чим вона обумовлена?
A. Зниженням еластичних властивостей легень
B. Зменшенням перфузії легень
C. Зменшенням альвеолярної вентиляції
D. Зменшенням розтяжності легень
E. Порушенням вентиляційно-перфузійного співвідношення в легенях
101 У 19-річної дівчини клінічно виявлено наступну групу ознак: низький зріст, статевий інфантилізм, відставання у інтелектуальному та статевому розвитку, вада серця. Які найбільш імовірні причини даної патології?
A. Трисомія по 20-й хромосомі
B. Часткова моносомія
C. Трисомія по 18-й хромосомі
D. Трисомія по 13-й хромосомі
E. Моносомія за Х-хромосомою
102 У хворого зі скаргами на часті рідкі випорожнення з кров'ю ("малинове желе") при мікроскопічному дослідженні були виявлені великі клітини з одним ядром та поглиненими еритроцитами. Для якого з найпростіших характерна така морфологічна форма?
A. Giardia lamblia
B. Toxoplasma gondii
C. Balantidium coli
D. Entamoeba histolytica
E. Campylobacter jejuni
103 У хворого діагностовано хронічний гломерулонефрит. Внаслідок значних склеротичних змін маса функціонуючих нефронів зменшилася до 10%. Яке з перерахованих нижче порушень лежить в основі розвитку в хворого уремічного синдрому?
A. Артеріальна гіпертензія
B. Азотемія
C. Ниркова остеодистрофія
D. Порушення осмотичного гомеостазу
E. Порушення водного гомеостазу
104 У чоловіка 71-го року впродовж 10 днів спостерігався пронос з домішками у калі слизу та крові. Хворого було госпіталізовано у тяжкому стані, помер через 2 доби. При розтині тіла померлого виявлено: дифтеритичний коліт з множинними виразками неправильної форми різної глибини в сигмоподібній і прямій кишках. При бактеріологічному дослідженні висіяно шигели. Яке основне захворювання у хворого?
A. Ієрсиніоз
B. Дизентерія
C. Сальмонельоз
D. Черевний тиф
E. Неспецифічний виразковий коліт
105 Хворого після автомобільної аварії госпіталізовано з масивною кровотечею з м'яких тканин обличчя. Яку артерію треба притиснути, щоб зупинити кровотечу?
A. Внутрішня сонна
B. Верхньощелепна
C. Підключична
D. Лицева
E. Язикова
106 У новонародженого хлопчика спостерігається деформація мозкового та лицьового черепа, мікрофтальмія, деформація вушної раковини, вовча паща. Каріотип дитини виявився 47, ХY,13+. Про яку хворобу йдеться?
A. Синдром Патау
B. Синдром Дауна
C. Синдром Клайнфельтера
D. Синдром Шерешевського-Тернера
E. Синдром Едвардса
107 У підлітка було видалено зуб із застосуванням новокаїну. Через 10 хвилин у нього з'явилися блідість шкірних покривів, задишка, гіпотензія. При розвитку цієї реакції алерген на тканинних базофілах реагує з:
A. ІgM
B. IgA
C. IgD
D. Т-лімфоцитами
E. IgE
108 У пацієнта з'явились герпетичні висипання. Який засіб необхідно призначити?
A. Гентаміцин
B. Ацикловір
C. Бісептол
D. Бензилпеніцилін
E. Клотримазол
109 У дитини наявне порушення формування емалі та дентину зубів через знижений вміст іонів кальцію в крові. Дефіцит якого гормону може спричинити такі порушення?
A. Трийодтиронін
B. Паратгормон
C. Тироксин
D. Тирокальцитонін
E. Соматотропний гормон
110 У хворого 70-ти років діагностовано крововилив у стовбур мозку. Обстеження виявило підвищення тонусу м'язів-згиначів на тлі зниження тонусу м'язів-розгиначів. Подразненням яких структур мозку можна пояснити зміни тонусу м'язів?
A. Ретикулярна формація
B. Червоні ядра
C. Вестибулярні ядра
D. Чорна речовина
E. Чотиригорбикова структура
111 У жінки 32-х років запалення ясен (гінгівіт) супроводжується їх гіпоксією. Утворення якого метаболіту вуглеводного обміну значно збільшується при цьому в тканинах пародонта?
A. НАДФ-Н
B. Глікоген
C. Рибозо-5-фосфат
D. Глюкозо-6-фосфат
E. Лактат
112 У 19-ти місячної дитини із затримкою розвитку та проявами самоагресії вміст сечової кислоти в крові - 1,96 ммоль/л. При якому метаболічному порушенні це спостерігається?
A. Подагра
B. Синдром набутого імунодефіциту
C. Хвороба Гірке
D. Хвороба Іценко-Кушінга
E. Синдром Леша-Ніхана
113 При лікуванні пародонтиту використовують препарати кальцію та гормон, що має здатність стимулювати мінералізацію зубів та гальмувати резорбцію кісткової тканини, а саме:
A. Адреналін
B. Тироксин
C. Кальцитонін
D. Альдостерон
E. Паратгормон
114 Хворому на остеомієліт нижньої щелепи був призначений антибіотик тетрациклінової групи. Вкажіть цей препарат:
A. Стрептоміцин
B. Рифампіцин
C. Доксицикліну гідрохлорид
D. Амікацин
E. Оксацилін
115 У хворого хронічне генералізоване ушкодження зубів з формуванням зубоясневих кишень. За результатами рентгенологічного обстеження щелепних кісток виявлено, що краї зубних ямок знаходяться на рівні 2/3 довжини кореня зуба. Який з перелічених діагнозів найбільш імовірний?
A. Пародонтоз
B. Пародонтит 3 ступеня резорбції
C. Пародонтит 1 ступеня резорбції
D. Пародонтит 4 ступеня резорбції
E. Пародонтит 2 ступеня резорбції
116 При рентгенологічному дослідженні встановлено проростання кореня зуба в гайморову порожнину. Визначте, який зуб міг прорости?
A. Перший верхній премоляр
B. Верхнє ікло
C. Другий верхній моляр
D. Перший верхній моляр
E. Другий верхній премоляр
117 Дитина під час гри отримала удар у ділянку рукоятки груднини. В результаті травми постраждав орган, що знаходиться за рукояткою груднини. Назвіть цей орган:
A. Перикард
B. Серце
C. Гортань
D. Щитоподібна залоза
E. Вилочкова залоза
118 У чоловіка, який повернувся з весняної дослідницької експедиції, спостерігаються слабкість, нудота, порушення сну, підвищення температури тіла, ознаки паралічу м'язів шиї та плечового поясу. З анамнезу відомо, що його кусали кліщі. При лабораторній діагностиці встановлено діагноз - весняно-літній енцефаліт. Який шлях зараження хворого?
A. Контактно-побутовий
B. Перкутанний
C. Трансмісивний
D. Статевий
E. Пероральний
119 У пацієнта виник спазм гладеньких м'язів бронхів. Застосування антагоністів яких рецепторів буде фізіологічно доцільним для надання невідкладної допомоги?
A. М-холінорецептори
B. Н-холінорецептори
C. Аденозинові рецептори
D. -адренорецептори
E. -адренорецептори
120 При мікроскопії мазка з плівки, яка з'явилась на пептонній воді через 6 годин після посіву фекалій і культивування в термостаті, виявлені зігнуті у вигляді коми рухливі бактерії, грамнегативні, спор і капсул не утворюють. Які це мікроорганізми?
A. Вібріони
B. Спірили
C. Клостридії
D. Коринебактерії
E. Спірохети
121 Розпад глікогену в печінці стимулюється адреналіном. Який вторинний месенджер (посередник) утворюється при цьому в гепатоцитах?
A. СО
B. Триацилгліцерол
C. ц-АМФ
D. ц-ГМФ
E. NO
122 Під час оформлення дитини до школи для вирішення питання про необхідність ревакцинації поставлена проба Манту, яка виявилася негативною. Про що свідчить даний результат проби?
A. Наявність антитіл до туберкульозних бактерій
B. Відсутність клітинного імунітету до туберкульозу
C. Наявність клітинного імунітету до туберкульозу
D. Відсутність антитоксичного імунітету до туберкульозу
E. Відсутність антитіл до туберкульозних бактерій
123 У хворого після застудного захворювання з'явилося порушення больової і температурної чутливості передніх 2/3 язика. Який із нервів при цьому постраждав?
A. Блукаючий
B. Трійчастий
C. Язикоглотковий
D. Додатковий
E. Під'язиковий
124 Хворий ходить хитаючись, широко розставляючи ноги. У нього знижений тонус м'язів рук і ніг, скандована мова. У якій структурі головного мозку локалізується ураження?
A. Мозочок
B. Червоне ядро
C. Хвостате ядро
D. Шкаралупа
E. Моторна кора
125 При огляді порожнини рота пацієнта стоматолог виявив каріозну порожнину на поверхні першого верхнього моляра, яка звернена до другого моляра. Яка поверхня зуба уражена?
A. Дистальна
B. Жувальна
C. Мезіальна
D. Вестибулярна
E. Язична
126 Під час дослідження обличчя хворого відзначається, що правий кут рота зміщений у лівий бік, права щока і губи притиснені до зубів і ясен. Порушенням функції якого м'яза це викликане?
A. Виличні м'язи
B. М'яз, що опускає кут рота
C. М'яз сміху
D. Щічний м'яз
E. Коловий м'яз рота
127 Клітина піддалась впливу іонізуючого випромінювання при дефіциті вітаміну E. Це сприяло посиленому виходу гідролітичних ферментів у цитоплазму і призвело до повного руйнування внутрішньоклітинних структур - аутолізу. Які органели клітини призвели до цього явища?
A. Мікротільця
B. Лізосоми
C. Ендоплазматична сітка
D. Комплекс Гольджі
E. Мітохондрії
128 У хворого з гломерулонефритом виявлено: анасарка, АТ- 185/105 мм рт.ст., анемія, лейкоцитоз, гіперазотемія, гіпопротеїнемія. Який показник свідчить про ускладнення гломерулонефриту нефротичним синдромом?
A. Анемія
B. Артеріальна гіпертензія
C. Гіперазотемія
D. Лейкоцитоз
E. Гіпопротеїнемія
129 Хворий тривалий час вживав антибіотики широкого спектру дії, що викликали зниження апетиту та пронос з гнилісним запахом. Про яку побічну дію йдеться?
A. Ототоксична дія
B. Алергічна реакція
C. Дисбактеріоз
D. Нефротоксична дія
E. Кардіотоксична дія
130 Після тривалого фізичного навантаження під час заняття з фізичної культури у студентів розвинулась м'язова крепатура. Причиною її виникнення стало накопичення у скелетних м'язах молочної кислоти. Вона утворилась після активації в організмі студентів:
A. Глюконеогенезу
B. Глікогенезу
C. Гліколізу
D. Пентозофосфатного циклу
E. Ліполізу
131 У чоловіка 30-ти років методом непрямої калориметрії встановлено зменшення основного обміну на 30\%. Зниження концентрації яких гормонів у плазмі крові може бути причиною цього?
A. Трийодтиронін, тетрайодтиронін
B. Глюкокортикоїди
C. Соматоліберин, соматостатин
D. Катехоламіни
E. Тиреокальцитонін, паратгормон
132 У хворого, який страждає на вугри та запальні зміни шкіри обличчя, при мікроскопії матеріалу з осередків ураження виявлені живі членистоногі розміром 0,2-0,5 мм. Вони мають витягнуту червоподібну форму, чотири пари коротких кінцівок, розміщених у середній частині тіла. Виявлені членистоногі викликають:
A. Демодекоз
B. Педикульоз
C. Шкірний міаз
D. Фтиріоз
E. Коросту
133 У чоловіка 25-ти років на спинці язика зліва з'явилась блюдцеподібна виразка 0,8 см в діаметрі. Дно і краї виразки щільні, поверхня їх гладенька, блискуча, при пальпації безболісна. При мікроскопічному дослідженні на межі виразки та в області її дна - інфільтрат з лімфоїдних, плазматичних, епітеліоїдних клітин при наявності значної кількості судин з ендоваскулітом. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. Первинний сифіліс
B. Афта Сеттона
C. Декубітальна виразка
D. Ракова виразка
E. Туберкульоз
134 У хворого на цукровий діабет розвинулася діабетична кома внаслідок порушення кислотно-основного стану. Який вид порушення кислотно-основного стану виник при цьому?
A. Респіраторний ацидоз
B. Негазовий алкалоз
C. Метаболічний ацидоз
D. Газовий алкалоз
E. Метаболічний алкалоз
135 У пульпі зуба є зона, у якій судини і нерви оточені колагеновими та ретикулярними волокнами, фібробластами, макрофагами, мало диференційованими клітинами - перицитами, адвентиційними клітинами, тканинними базофілами. Як називається ця зона пульпи?
A. Проміжна
B. Коренева
C. Центральна
D. Предентинна
E. Коронкова
136 У 42-річного чоловіка діагностований інфаркт міокарда. Неефективність попередніх заходів дала підставу лікарю провести нейролептаналгезію. Який нейролептик необхідно застосувати?
A. Клозепін
B. Аміназин
C. Дроперидол
D. Галоперидол
E. Прометазин
137 При дослідженні бронхобіоптату встановлено: атрофія слизової оболонки, кістозне перетворення залоз, осередкова метаплазія покривного призматичного епітелію в багатошаровий плоский, збільшення числа келихоподібних клітин; місцями - у стінці бронха та особливо у слизовій оболонці різко виражена клітинна запальна інфільтрація і розростання грануляційної тканини, яка вибухає у просвіт бронха у вигляді поліпа. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Хронічний бронхіт
B. Часткова пневмонія
C. Інтерстиційна пневмонія
D. Гострий бронхіт
E. Бронхопневмонія
138 У чоловіка 25-ти років після тривалого перебування на сонці при високій вологості повітря підвищилась температура тіла до 39oC. Який патологічний процес спостерігається у цьому випадку?
A. Інфекційна гарячка
B. Гіпертермія
C. Гіпотермія
D. Неінфекційна гарячка
E. Опікова хвороба
139 При дегельмінтизації у хворого виявлені довгі фрагменти гельмінта, що має членисту будову. Зрілі членики прямокутної форми 30х12 мм, матка закритого типу у вигляді стовбура, від якого відходять 17-35 бічних відгалужень. Визначте вид гельмінта:
A. Ехінокок
B. Ціп'як озброєний
C. Ціп'як карликовий
D. Альвеокок
E. Ціп'як неозброєний
140 У хворого, який знаходиться на лікуванні з приводу вірусного гепатиту В, з'явилися ознаки печінкової недостатності. Які зміни крові, що свідчать про порушення білкового обміну, найбільш імовірно будуть спостерігатися у даному випадку?
A. Абсолютна гіперфібриногенемія
B. Абсолютна гіперальбумінемія
C. Абсолютна гіперглобулінемія
D. Білковий склад крові не змінений
E. Абсолютна гіпоальбумінемія
141 У дитини відзначається затримка прорізування зубів, неправильне їх розташування. Скарги також на сухість у роті, появу тріщин в кутах рота з наступним нагноєнням. З нестачею якого вітаміну може бути пов'язаний цей стан?
A. K
B. C
C. D
D. E
E. A
142 У людини цистинурія проявляється у вигляді наявності цистинових камінців у нирках (гомозиготи) або підвищеним рівнем цистину в сечі (гетерозиготи). Захворювання цистинурією є моногенним. Визначити тип взаємодії генів цистинурії і нормального вмісту цистину в сечі:
A. Повне домінування
B. Кодомінування
C. Епістаз
D. Неповне домінування
E. Комплементарність
143 До приймального відділення надійшов хворий з ознаками гострої серцевої недостатності: блідість, акроціаноз, часте, поверхневе дихання. Який з перелічених засобів показаний у цьому випадку?
A. Дигітоксин
B. Нітрогліцерин
C. Корглікон
D. Кордіамін
E. Адреналіну гідрохлорид
144 При обстеженні в клініці у чоловіка діагностували гостру променеву хворобу. Лабораторно встановлено різке зниження серотоніну в тромбоцитах. Порушення метаболізму якої речовини є можливою причиною зниження тромбоцитарного серотоніну?
A. Гістидин
B. 5-окситриптофан
C. Серин
D. Тирозин
E. Фенілаланін
145 Пацієнтка 65-ти років з хронічною серцевою недостатністю тривалий час лікується дигітоксином, самостійно визначаючи дозу. Надійшла до стаціонару із скаргами на погіршення загального стану, появу аритмії, нудоту, зменшення виділення сечі, безсоння. З чого слід розпочати лікування хворої?
A. Зменшити дозу дигітоксину
B. Відмінити дигітоксин
C. Призначити строфантин внутрішньовенно
D. Ввести розчин кальцію глюконату внутрішньовенно
E. Призначити дигоксин
146 За проханням лікаря хворий після звичайного вдиху зробив максимально глибокий видих. Які м'язи з наведених нижче беруть участь у такому видоху?
A. Живота
B. Грудні
C. Зовнішні міжреберні
D. Трапецієподібні
E. Діафрагма
147 Пацієнт скаржиться на постійні кровотечі з ясен, які спостерігаються з дитинства. Аналіз крові виявив дефіцит VIII плазменного фактору зсідання крові. Це означає, що у пацієнта, перш за все, порушено:
A. Адгезія тромбоцитів
B. Утворення фібрину
C. Агрегація тромбоцитів
D. Утворення тромбіну
E. Утворення протромбінази
148 Хворій 65-ти років, що страждає на інсулінонезалежний цукровий діабет, призначили всередину глібенкламід. Вкажіть механізм гіпоглікемічної дії цього препарату:
A. Пригнічує глюконеогенез у печінці
B. Пригнічує -глюкозидазу і розпад полісахаридів
C. Стимулює виділення ендогенного інсуліну -клітинами
D. Пригнічує всмоктування глюкози у кишківнику
E. Посилює утилізацію глюкози периферичними тканинами
149 Вірус імунодефіциту людини, маючи на своїй поверхні антигени gp41 та gp120, взаємодіє з клітинами-мішенями організму. Виберіть серед перерахованих антигени лімфоцитів людини, з якими комплементарно зв'язується gp120 вірусу:
A. CD 19
B. CD 8
C. CD 4
D. CD 28
E. CD 3
150 У хворого на вірусний гепатит на другому тижні захворювання виникли: розлад сну, головний біль, агресивність, нестерпний свербіж шкіри. Об'єктивно: відзначається зниження артеріального тиску, швидкості згортання крові, рефлекторної діяльності, брадикардія. Чим зумовлені ці зміни?
A. Гіперхолестеринемія
B. Гіперліпемія
C. Уробілінемія
D. Стеркобілінемія
E. Холемія
151 В процесі гістогенезу тканин зуба з певних причин вчасно не утворився дентин. Який процес подальшого гістогенезу не відбудеться або буде віддалений у часі?
A. Утворення клітинного цементу
B. Утворення предентинового простору
C. Утворення емалі
D. Утворення пульпи
E. Утворення безклітинного цементу
152 Пацієнт скаржиться на свербіж шкіри, особливо між пальцями рук, у пахвинних западинах, на нижній частині живота. При огляді в цих ділянках шкіри виявлено маленькі пухирці. Під час лабораторної діагностики встановлено, що причиною цього стану є представник членистоногих. Вкажіть назву хвороби, спричинену цим членистоногим:
A. Короста
B. Демодекоз
C. Міаз
D. Дерматотропний лейшманіоз
E. Педикульоз
153 У хворого діагностовано грип. Після прийому антипіретиків стан його різко погіршився: свідомість потьмарена, АТ- 80/50 мм рт.ст., Ps- 140/хв, температура тіла різко знизилась до 35,8oC. Яке ускладнення виникло у даного хворого?
A. Гіпертермія
B. Гіповолемія
C. Колапс
D. Ацидоз
E. Алкалоз
154 Внаслідок вірусного процесу в підщелепних слинних залозах відбувся значний склероз їх паренхіми і зменшилася продукція біологічно активних гормональних речовин. Через те погіршилася регенерація слизової оболонки ротової порожнини. Причиною цього є недостатній вміст у слині:
A. Лізоциму
B. Тимоцит-трансформуючого фактора
C. Інсуліноподібного фактора
D. Фактора росту епітелію
E. Паротину
155 При обстеженні групи осіб, що мешкають на одній території, лікар-стоматолог звернув увагу на однакові симптоми захворювання - темно-жовті плями емалі зубів. Надлишок якого мікроелементу у продуктах або питній воді може бути причиною цього стану?
A. Фтор
B. Йод
C. Нікель
D. Кальцій
E. Мідь
156 Під час огляду школярів першого класу стоматолог виявив, що у дитини зуби жовто-коричневого кольору, два з них надщерблені. Зі слів дитини, до цього його лікували від пневмонії "якимись таблетками". Який препарат міг так негативно вплинути на зуби?
A. Доксициклін
B. Бісептол
C. Еритроміцин
D. Оксацилін
E. Ампіцилін
157 Після прийому блокатору мембранних циторецепторів хворий скаржиться на відчуття сухості в роті. Блокатор яких циторецепторів приймав пацієнт?
A. Н-холінорецептори
B. - та -адренорецептори
C. -адренорецептори
D. М-холінорецептори
E. -адренорецептори
158 У хворого інфаркт міокарда в ділянці передньої стінки лівого шлуночка. В басейні якої судини виникло порушення кровообігу?
A. Ліва крайова гілка лівої вінцевої артерії
B. Огинаюча гілка лівої вінцевої артерії
C. Передня шлуночкова гілка правої вінцевої артерії
D. Передсердно-шлуночкова гілка лівої вінцевої артерії
E. Передня міжшлуночкова гілка лівої вінцевої артерії
159 Під час гістологічного дослідження операційного матеріалу з ділянки ікла верхньої щелепи 20-річного чоловіка виявлено пухлину, яка побудована з численних дрібних примітивних залозистих та тубулярних структур, із незміненого одонтогенного епітелію, розташованих серед гіалінізованої сполучнотканинної строми. Діагностуйте пухлину:
A. Первинна внутрішньокісткова карцинома
B. Амелобластична фіброма
C. Амелобластома
D. Остеобластокластома
E. Аденоматоїдна пухлина
160 При втручанні з метою лікування вивиху нижньої щелепи лікар повинен пам'ятати про м'яз, який при скороченні відтягує назовні капсулу і суглобовий диск скронево-нижньощелепного суглоба. Який це м'яз?
A. M. pterygoideus medialis
B. M. mylohyoideus
C. M. masseter
D. M. pterygoideus lateralis
E. M. temporalis
161 У хворого 50-ти років протягом багатьох років була ревматична вада серця. Під час загострення захворювання розвинулась геміплегія і настала смерть. Гістологічно в мітральному клапані виявлено виражений склероз, вогнищеві клітинні інфільтрати, дрібні тромботичні нашарування. Для якої форми ендокардиту характерні виявлені зміни?
A. Дифузний
B. Поворотно-бородавчастий
C. Гострий бородавчастий
D. Фібропластичний
E. Виразково-поліпозний
162 В препараті діагностується тканина, в якій клітини розміщуються поодинці та ізогрупами, а в міжклітинній речовині не видно волокнистих структур. Яка тканина присутня в препараті?
A. Волокниста хрящова
B. Епітеліальна
C. Кісткова
D. Гіалінова хрящова
E. Гладенька м'язова
163 У пацієнта навесні з'явилися петехіальні крововиливи, розхитування зубів, він відмічає високу чутливість до простудних хвороб. Лікар припустив гіповітаміноз C. Чим пояснюються зміни з боку зубів?
A. Механічне ушкодження зубів
B. Порушення окисно-відновних процесів у навколозубних тканинах
C. Підвищення проникності мембран навколозубних тканин
D. Зміна структури глікозаміногліканів
E. Порушення структури колагену періодонтальних зв'язок
164 Відомо, що у людей, які постійно мешкають в умовах високогір'я, збільшується вміст еритроцитів в одиниці об'єму крові. Це сприяє оптимальному виконанню кров'ю такої функції:
A. Підтримка іонної рівноваги
B. Транспортування амінокислот
C. Транспортування газів
D. Участь у гемостазі
E. Підтримка кислотно-лужної рівноваги
165 У хворого 75-ти років, який страждав на розповсюджений атеросклероз та помер від хронічної серцевої недостатності, на розтині виявлені звужені деформовані коронарні артерії, горбиста інтима на розрізі білого кольору, кам'яниста. Назвіть стадію морфогенезу атеросклерозу:
A. Ліпосклероз
B. Атерокальциноз
C. Доліпідна стадія
D. Стадія атероматоза
E. Ліпоїдоз
166 Чоловік 26-ти років внаслідок автомобільної аварії перебуває в торпідній стадії шоку. У крові: лейк.- 3,2*109/л. Який головний механізм в розвитку лейкопенії?
A. Пригнічення лейкопоезу
B. Перерозподіл лейкоцитів у судинному руслі
C. Підвищення виділення лейкоцитів з організму
D. Руйнування лейкоцитів у кровотворних органах
E. Порушення виходу зрілих лейкоцитів з кісткового мозку в кров
167 В ендокринологічному відділенні обласної лікарні знаходиться хворий із скаргами на швидку втомлюваність, поганий апетит. З анамнезу відомо: тривалий час лікувався кортикостероїдами з приводу бронхіальної астми. Об'єктивно: АТ- 90/60 мм рт.ст., гіперпігментація шкіри. Яке захворювання можна запідозрити у хворого?
A. Хвороба Іценка-Кушінга
B. Хвороба Кона
C. Хвороба Грейвса
D. Хвороба Сімондса
E. Хвороба Аддісона
168 У чоловіка 70-ти років розвинувся протезний стоматит. Крім того, спостерігається виражене ураження куточків рота. Під час мікроскопії виявлені великі овоїдні грампозитивні клітини. Які мікроорганізми найбільш імовірно стали провідним етіологічним фактором такого ураження?
A. Стрептококи
B. Гриби роду Candida
C. Нейсерії
D. Стафілококи
E. Коринебактерії
169 У хворого внаслідок травми порушена чутливість верхньої губи та крила носа. Який нерв, найвірогідніше, ушкоджений?
A. N. mandibularis
B. N. buccalis
C. N. frontalis
D. N. nasociliaris
E. N. infraorbitalis
170 Хворому чоловіку 60-ти років після операції потрібно вивести сечу катетером. В якому місці сечівника можна зробити прорив при недостатньо вмілій маніпуляції (найбільш звужена у нормі частина)?
A. Pars spongiosa
B. Ostium uretrae externum
C. Pars membranacea
D. Fossa navicularis
E. Pars prostatica
171 Хворий 37-ми років за останні три місяці схуд на 5 кг, скаржиться на тремор рук, підвищене потовиділення, екзофтальм, тахікардію. Збільшення секреції якого гормону може бути причиною цього?
A. Кортизол
B. Глюкагон
C. Тироксин
D. Інсулін
E. Тиреокальцитонін
172 При розтині тіла чоловіка, померлого від внутрішньокишкової кровотечі, в клубовій кишці спостерігається некроз групових і солітарних фолікулів, імбібіція мертвих тканин жовчю і кров'ю; в нижньому відрізку кишки - явища секвестрації та відторгнення некротичних мас з утворенням дефектів. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?
A. Черевний тиф, стадія "чистих" виразок
B. Черевний тиф, стадія "брудних" виразок
C. Черевний тиф, стадія некрозу
D. Хвороба Крона
E. Черевнотифозна форма сальмонельозу
173 Лікарю-стоматологу для знеболення необхідно ввести анестетик у крилопіднебінну ямку із ротової порожнини. В ділянці якої анатомічної структури потрібно робити ін'єкцію?
A. Нижньощелепний отвір
B. Великий піднебінний отвір
C. Піднижньоочноямковий отвір
D. Підборідний отвір
E. Різцевий канал
174 У дітей часто можна спостерігати утруднене носове дихання, яке пов'язане з надмірним розвитком лімфоїдної тканини слизової оболонки глотки. Розростання яких мигдаликів може спричинити це явище?
A. Tonsilla lingualis
B. Tonsilla palatina
C. Tonsilla pharyngea
D. Усіх названих мигдаликів
E. Tonsilla tubaria
175 У лабораторії при експертизі шкур тварин була використана реакція преципітації за Асколі. При обліку результатів через декілька хвилин після поєднання імунної сироватки та екстракту шкури було відмічено утворення білуватого кільця. Про що свідчить даний результат?
A. Наявність поверхневого антигену ешеріхій
B. Наявність токсину анаеробної інфекції
C. Наявність антигену вірулентного сальмонел
D. Наявність антигенів сибірки
E. Наявність збудника бруцельозу
176 На обмеженій ділянці епідермісу внаслідок травми відсутні шари аж до росткового. Назвіть основне джерело регенерації епідермісу:
A. Шар базальних клітин
B. Шари зернистих клітин
C. Клітини блискучого шару незруйнованої ділянки
D. Шари шипуватих клітин
E. Шари шипуватих і зернистих клітин незруйнованої ділянки
177 Слизова оболонка трубчастого органу вкрита перехідним епітелієм, утворює поздовжні складки. М'язова оболонка складається з двох шарів у верхній половині і трьох у нижній. Який це орган?
A. Стравохід
B. Сечовий міхур
C. Маткова труба
D. Пряма кишка
E. Сечовід
178 Батьки дитини 3-х років звернули увагу на те, що при відстоюванні сеча дитини темнішає. Об'єктивно: температура тіла дитини в нормі, шкірні покриви рожеві, чисті, печінка не збільшена. Назвіть найбільш імовірну причину даного явища:
A. Синдром Іценко-Кушінга
B. Фенілкетонурія
C. Подагра
D. Алкаптонурія
E. Гемоліз
179 У хворого з тяжкою травмою верхньої кінцівки спостерігається порушення процесів регенерації хрящової тканини внаслідок пошкодження мало диференційованих клітин хрящового диферону. Які клітини зазнали ушкодження?
A. Клітини зони молодого хряща
B. Клітини у складі ізогенних груп
C. Клітини внутрішнього шару охрястя
D. Клітини, що надходять з кровоносних судин
E. Клітини зовнішнього шару охрястя
180 В експерименті у тварини перерізали таламокортикальні шляхи. Який вид сенсорних відчуттів у піддослідної тварини зберігся?
A. Слухові
B. Ноцицептивні
C. Нюхові
D. Зорові
E. Екстероцептивні
181 Хвора 65-ти років страждає на жовчнокам'яну хворобу. Останнім часом з'явилися ознаки ахолічного синдрому внаслідок обтурації жовчних шляхів. Засвоєння яких компонентів їжі буде порушене найбільше?
A. Вуглеводи
B. Білки
C. Нуклеїнові кислоти
D. Електроліти
E. Жири
182 Під час голодування м'язові білки розпадаються до вільних амінокислот. В якому процесі найбільш імовірно будуть використовуватися амінокислоти за таких умовах?
A. Глюконеогенез у печінці
B. Глюконеогенез у м'язах
C. Декарбоксилювання
D. Синтез вищих жирних кислот
E. Глікогеноліз
183 У людини під впливом іонізуючого випромінювання в крові зменшилася кількість гранулоцитів. Який механізм лежить в основі цих змін?
A. Розвиток аутоімунного процесу
B. Збільшений перехід гранулоцитів в тканини
C. Підвищене руйнування лейкоцитів
D. Пригнічення лейкопоезу
E. Порушення виходу зрілих лейкоцитів з кісткового мозку
184 У хворого на хронічний гепатит видалили зуб. Кровотеча, що виникла після цього, не припинялася впродовж 2 годин. Проведене дослідження системи гемостазу встановило зменшення вмісту в плазмі крові декількох факторів зсідання. Порушення якої функції печінки призвело до порушення гемостазу у цього хворого?
A. Травна
B. Антитоксична
C. Білоксинтезуюча
D. Гормональна
E. Захисна
185 Хворий потрапив до лікарні після іонізуючого опромінення зі скаргами на блювання, анорексію, біль у різних ділянках живота, наявність крові у калі, підвищення температури тіла, кволість. Для якої форми гострої променевої хвороби характерна така клінічна картина?
A. Токсемічна
B. Змішана
C. Кишкова
D. Кістковомозкова
E. Церебральна
186 До стоматолога звернувся чоловік 35-ти років зі скаргами на зменшення щільності зубної тканини, підвищену крихкість зубів при вживанні твердої їжі. Лабораторно визначили співвідношення Ca/P в емалі при зіскоблюванні. Яке значення цього показника свідчить про посилення демінералізації?
A. 1,5
B. 1,67
C. 0,9
D. 1,85
E. 2,5
187 Під час розвитку облітеруючого атеросклерозу у хворих виникають зміни в судинах нижніх кінцівок. На гістологічному препараті такої судини добре виражені внутрішня та зовнішня еластичні мембрани, у середній оболонці багато міоцитів. Яка судина ушкоджується при цьому захворюванні?
A. Артерія м'язового типу
B. Вена з сильним розвитком м'язів
C. Артерія змішаного типу
D. Лімфатична судина
E. Артерія еластичного типу
188 У хворої дитини періодично з'являються рідкі випорожнення, іноді біль у ділянці живота, нудота, блювання. За розповіддю матері, одного разу у дитини з блювотною масою виділився гельмінт веретеноподібної форми, розміром 25 см. Яке захворювання можна запідозрити?
A. Трихоцефальоз
B. Дракункульоз
C. Аскаридоз
D. Ентеробіоз
E. Трихінельоз
189 При рентгенографії виявлено руйнування і збільшення ямки турецького сідла внаслідок пухлини гіпофіза. Яка кісткова порожнина при цьому вражена?
A. Барабанна порожнина
B. Пазуха клиноподібної кістки
C. Сонний канал
D. Зоровий канал
E. Лицевий канал
190 У хлопчика 4-х років після перенесеного важкого вірусного гепатиту спостерігаються блювання, епізоди непритомності, судоми. У крові - гіперамоніємія. Порушення якого біохімічного процесу в печінці викликало такий стан хворого?
A. Пригнічення ферментів трансамінування
B. Активація декарбоксилювання амінокислот
C. Пригнічення синтезу білків
D. Порушення знешкодження біогенних амінів
E. Порушення знешкодження аміаку
191 Під час операції на щелепно-лицьовій ділянці для зниження секреції слинних залоз хворому ввели атропіну сульфат. Виникли тахікардія, сухість та гіперемія шкіри, параліч акомодації та підвищення внутрішньоочного тиску. Який антагоніст доцільно використати в даному випадку?
A. Атенолол
B. Скополаміну гідробромід
C. Прозерин
D. Дипіридамол
E. Платифіліну гідротартрат
192 При підозрі на туберкульоз хворій дитині зробили пробу Манту. Через 24 години у місці введення алергену з'явилися припухлість, гіперемія і болісність. Які основні компоненти визначають розвиток цієї реакції організму?
A. Плазматичні клітини, Т-лімфоцити і лімфокіни
B. В-лімфоцити, IgM
C. Гранулоцити, Т-лімфоцити і IgG
D. Макрофаги, В-лімфоцити і моноцити
E. Мононуклеари, Т-лімфоцити і лімфокіни
193 Під час гістологічного вивчення мікропрепаратів зуба людини похилого віку виявлені великі вакуолі в одонтобластах. Тканина пульпи нагадує сітку з гіалінізованих тонких волокон, частина одонтобластів дуже низькі, у вигляді "ниточки". Для якого захворювання характерні такі зміни?
A. Дефекти пульпи зуба
B. Вроджене недорозвинення пульпи
C. Гострий пульпіт
D. Сітчаста атрофія пульпи
E. -
194 Лікар оглянув зів хворого і встановив діагноз: тонзиліт (запалення піднебінних мигдаликів). При цьому було відзначено збільшення розмірів лімфатичних вузлів. Які це вузли?
A. Піднижньощелепні
B. Потиличні
C. Соскоподібні
D. Поверхневі шийні
E. Підпідборідні
195 Використанню глюкози клітинами передує її транспорт з екстрацелюлярного простору через плазматичну мембрану всередину клітини. Яким гормоном стимулюється цей процес?
A. Альдостерон
B. Глюкагон
C. Тироксин
D. Інсулін
E. Адреналін
196 Жінці 58-ми років проведено повне видалення матки з придатками, після чого виділення сечі припинилося. При цистоскопії: міхур сечі не містить, з устій сечоводів сеча не поступає. Яку структуру сечовидільної системи було ушкоджено під час операції?
A. Ren
B. Pelvis renalis
C. Vesica urinaria
D. Uretra
E. Ureter
197 Після падіння з дерева у хлопчика утруднене відведення руки до горизонтального положення. Який із м'язів імовірно пошкоджений?
A. M.supinator
B. M.coracobrachialis
C. M.triceps brachii
D. M.deltoideus
E. M.anconeus
198 При мікроскопічному дослідженні біоптата з товстої кишки виявлена пухлина з призматичного епітелію, що формує атипові залозисті структури різної форми і величини. Базальна мембрана залоз зруйнована. Клітки пухлини поліморфні, ядра гіперхромні, відзначається велика кількість патологічних мітозів. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. Слизовий рак
B. Солідний рак
C. Базальноклітинний рак
D. Аденокарцинома
E. Недиференційований рак
199 При якій інфекції у перший період її розвитку відзначається різке повнокров'я судин зіву, мигдаликів, слизової оболонки порожнини рота, язика ("малиновий язик")?
A. Скарлатина
B. Кір
C. Менінгококова інфекція
D. Коклюш
E. Дифтерія
200 Під час мікроскопічного дослідження в залозі дитини 10-ти років були визначені тільки серозні кінцеві відділи, міжчасточкові протоки вистелені двошаровим чи багатошаровим епітелієм. Визначте залозу:
A. Підшлункова
B. Під'язикова
C. Печінка
D. Привушна
E. Підщелепна