Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Лабораторна робота 7.
(2г.)
Тема: Технологія створення та редагування електронних таблиць.
Мета: Познайомитися з технологією створення та редагування електронної таблиці. Навчитися настроювати зовнішній вигляд вікна процесора Excel. Отримати навички введення даних до таблиці, познайомитися з основними операціями роботи з найпростішими формулами.
Теоретичні відомості.
Часто при обробці даних виникає необхідність зображувати їх у вигляді таблиць. При проведенні розрахунків над даними, які подані в табличній формі, широко використовують спеціальні програми для роботи з електронними таблицями. Іноді такі програми називають табличними процесорами. На екрані дисплея електрона таблиця має вигляд прямокутної матриці, що складається з колонок та рядків, на схрещенні яких утворюються клітинки. Кожна колонка та рядок мають ідентифікатор, так що кожна клітинка визначається однозначно. В клітинки поміщуються числа, математичні формули і тексти. Зараз найширше використовується табличний процесор Microsoft Excel для Windows.
Для запуску програми Excel слід виконати команду Пуск/Программы/Microsoft Excel, після чого на екрані зявиться вікно табличного процесора. Вікно містить ряд типових елементів: рядок заголовка, рядок меню, яке включає такі пункти:
Файл - робота з файлами книг (створення, збереження, відкриття файлів, друкування файлів);
Правка - редагування книг;
Вид - перегляд книг;
Вставка - вставка у аркуші книг малюнків, діаграм та інших типів даних;
Формат - форматування книг (встановлення параметрів, форматів таблиць);
Сервис - сервісні функції (встановлення параметрів настройки Excel);
Данные - робота з базами даних;
Окно - робота з вікнами книг;
? - виклик довідкової інформації.
Наступні типові елементи:
Основні елементи Excel. Книга це документ, який створюється у табличному процесорі Excel. Кожна книга складається з листів таких типів: робочі листи, листи діаграм, листи макросів, модулів, листи діалогу. Робочі листи - це електроні таблиці, що складаються з колонок і рядків. Максимальне число колонок таблиці 255, рядків 65536. Колонки позначаються зліва направо латинськими літерами - A…Z, AA-AZ….IV. Рядки позначаються зверху вниз цифрами від 1 до 65536. На перетині колонки і рядка розміщується комірка. Позначення (адреса) комірок складається з позначення колонки та рядка.
В Excel може одночасно існувати кілька вікон книг (рис.1в). Для маніпуляцій з вікнами використовують меню Окно. Табличний курсор переміщується по таблиці за допомогою клавіш керування курсором або за допомогою миші.
а б
в
Рис.1. Вікно документа відділене від вікна програми (а) і розгорнуте (б),декілька документів (в)
Excel має могутні засоби адаптації до вимог конкретного користувача. За їх допомогою можна змінити зовнішній вигляд екрану програми, параметри редагування, перегляду, збереження, друкування таблиць. Ці засоби реалізуються командою меню Сервис/Параметры. Вікно має ряд вкладок, розгорнувши вкладку, можна встановити відповідні параметри.
Створення та збереження файлів книг. Робота з файлами книг виконується за допомогою пункту горизонтального меню Файл.
Створення таблиці. При створенні нового документа слід натиснути кнопку на панелі інструментів , або вибрати команду Файл/Создать. На екрані зявиться нове вікно документа з іменем Книга1 або Книга 2, або…) для вводу даних таблиці.
Завантаження таблиці. Будь-яка таблиця, яка була збережена під певним іменем, може бути завантажена до процесору Excel для подальшого редагування або перегляду. Для цього слід скористатися командою Файл/Открыть або натиснути кнопку на панелі інструментів. На екрані зявиться вікно діалогу, робота з яким відбувається за стандартними правилами, тобто треба вказати дисковод, папку, імя файлу.
Збереження книги. Для збереження таблиці слід виконати команду Файл/Сохранить або натиснути на панелі інструментів кнопку . Якщо книга нова і ця команда виконується для неї вперше, то відкривається вікно діалогу Сохранение документа, де можна вказати дисковод, папку, ввести імя, під яким файл буде збережений. За замовчуванням книгам Excel присвоює розширення xls, яке вказує на тип інформації файла та на програму-додаток, засобами якої цей файл був створений.
Якщо команда Сохранить виконується для даного файлу не вперше, то збереження даних виконується у той же файл без діалогу з користувачем.
В разі потреби збереження файлу під новим іменем чи в іншій папці або з іншим форматом, потрібно виконати команду Файл/Сохранить как…, на екрані зявляється вікно діалогу, в якому слід виконати дії для зміни папки розташування файлу чи змінити імя документа, чи вказати новий формат для збереження таблиці.
Закриття файла. Після завершення роботи над таблицею можна закрити цей файл командою Файл/Закрыть або кнопкою у рядку заголовка.
Введення і редагування даних. Для введення або редагування даних у яку-небудь комірку таблиці слід зробити цю комірку активною. Курсорна рамка робить активною комірку. Курсорною рамкою можна управляти мишею або клавіатурою. На клавіатурі клавіші: . Комбінації клавіщ: Ctrl+ , , , , Home, End.
Вводити дані в активну комірку можна безпосередньо у полі самої комірки чи в полі рядка формул. Натискування клавіші [Enter] завершує введення даних у комірці, а клавіші [Esc] відмінює його.
Всі дії виконуються тільки з виділиними комірками. Виділити декілька комірок одразу можна мишею або за допомогою клавіатури: Shift+ , , , . Утримуючи клавішу Ctrl і клацаючи на комірках мишею можна виділити окремі комірки. Щоб виділити рядок/стовпчик потрібно зробити клік мишею на назві рядка/стовпчика. Щоб виділити декілька рядків/стовпців потрібно провести мишею по назвах рядків/стовпців, або використати клавішу Ctrl.
Розміри рядків/стовпців змінюються. Для цього курсор миші встановлюють на границю між назвами рядків/стовпців і рухають ним у потрібному напрямку. Щоб одночасно змінити розміри декількох рядків/стовпців потрібно виділити необхідні рядки/стовпці.
Кожна комірка може містити текст або формулу. Інформація вводиться тільки у активну комірку. Редагувати уже введену інформацію можна у рядку формул або у комірці натисненням клавіші F2. Числові дані, математичні дії краще вводити з числового блоку клавіатури.
Форматування комірок
Надати таблиці привабливого вигляду можна за допомогою команди Формат-Ячейки. В цьому діалоговому вікні встановлюються властивості комірок. Воно має декілька вкладок: Число, Выравнивание, Шрифт, Граница, Вид, Защита.
Число. Містить у собі формати відображення інформації у комірках. Кожен формат має свої параметри. Наприклад: для Числового формату встановлюється кількість десятичних знаків, роздільник розрядів; для Грошового формату встаноблюється кількість десятичних знаків, грошова одиниця; у форматі Дата вибирається її написання ДД.ММ.РР, або ДД-ММ-РР, або інше.
На панелі інструментів Форматирование цій вкладці відповідають кнопки .
Выравнивание. Встановлює вирівнювання і напрямок написання тексту всередині комірки по горизонталі і вертикалі. Параметр Переносить по словам дозволяє написати еткст у комірці в декілька рядків. Параметр Объединение ячеек застосовується для декількох комірок і робить з них одну цілу.
На панелі інструментів Форматирование цій вкладці відповідають кнопки .
Шрифт. Містить параметри шрифтів: шрифт, розмір, написання, підкреслення, колір та ін.
На панелі інструментів цій вкладці відповідають кнопки .
Граница. Встановлює границі для виділених комірок. Вибирається тип лінії, колір, її розташування. На панелі інструментів цій вкладці відповідає кнопка .
Вид. Робить заливку комірки кольором. Можна вибрати узор для заповнення. На панелі інструментів цій вкладці відповідає кнпка .
Якщо якісь комірки уже відформатовані, то скопіювати цей формат на інші комірки можна за допомогою кнопки на панелі інструментів Форматирование. Формат за зразком:
Копіювання, переміщення
Копіювання/переміщення інформації з комірок можна виконувати за допомогою меню Правка, або кнопками , або мишею.
Порядок копіювання мишею:
Порядок переміщення мишею:
Виділити декілька комірок одразу можна мишею або за допомогою клавіатури: Shift+ , , , . Утримуючи клавішу Ctrl і клацаючи на комірках мишею можна виділити окремі комірки. Щоб виділити рядок/стовпчик потрібно зробити клік мишею на назві рядка/стовпчика. Щоб виділити декілька рядків/стовпців потрібно провести мишею по назвах рядків/стовпців, або використати клавішу Ctrl.
Додавання рядків/стовпців
Якщо виділити декілька рядків/стовпців, то буде додано таку саму кількість нових рядків/стовпців.
Видалення рядків/стовпців
Якщо виділити тільки окремі комірки (не цілий рядок/стовпець), то після виконання команди Правка-Удалить зявиться діалогове вікно у якому потрібно вибрати один з варіантів видалення.
Цікавою особливістю введення в Excel є автовведення. Ця функція працює при встановленому прапорці Автозаполнение значений ячеек вкладки Правка діалогового вікна Параметры. При введенні даних у цьому режимі Excel намагається вгадати, що вводиться, і допише свій варіант до кінця. Якщо користувач згодний слід натиснути клавішу [Enter]. В іншому випадку слід продовжувати введення.
За допомогою команди Формат/Ячейки можна змінювати числові формати даних поточної комірки, включати різні режими розташування даних, переносу тексту по словам у межах однієї комірки, змінювати шрифт, границі комірок.
Використання формул. Формула це сукупність операндів, зєднаних між собою знаками операцій. Операндом може бути число, текст, адреса комірки, логічне значення, функція.
Арифметичні операції:
додавання +
віднімання -
множення *
ділення /
піднесення до степені ^.
Операції відношень:
більше - <
менше - >
дорівнює =
менше або дорівнює - <=
більше або дорівнює - >=
не дорівнює - <>.
Формула електронної таблиці починається зі знака рівності, а далі записуються числа чи адреси тих комірок, в яких знаходяться потрібні числа, та знаки математичних операцій ( +, -, *, / ) .
Наприклад: = 25+B1*C3 - число, яке знаходиться у комірці В1 помножиться на число, яке знаходиться у С3, а потім їх сума збільшиться на число 25.
Адреси комірок можна вводити до формули за допомогою клавіатури (під час розкладки клавіатури на англійську мову) та методом вказівки або клацання миші по потрібній комірці.
Хід роботи.
Бюджет сімї за квартал
Січень |
Лютий |
Березень |
Сума за квартал |
|
Дохід сімї |
700 |
|||
Комунальні послуги |
100 |
|||
Витрати на їжу |
300 |
|||
Оплата за діт. садок |
25 |
|||
Покупки |
50 |
|||
Подарунки |
50 |
|||
Сума витрат |
||||
Залишок |
Контрольні питання і завдання.
Література:
PAGE 1