Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Living things round us. nimls in our life

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 24.11.2024

Разработка урока английского языка

в 8 классе

«Living things around us. Animals in our life.»

По учебнику О.В.Афанасьевой, И.В.Михеевой

«Новый курс английского языка для российских школ»

 

Учитель: Еськова Наталья Викторовна,

Учитель МБОУ «Полевской лицей»

 

ТИП УРОКА: урок закрепления и совершенствования знаний (урок защиты проектов с элементами исследовательской деятельности).

ЦЕЛИ:   Воспитательные: 

1. Воспитание доброго отношения к животным, заботы о животных.

2. Поддерживать интерес учащихся к английскому языку посредством творческих уроков;

3. Формировать потребность и способность к сотрудничеству и взаимопомощи в группе;

4. Воспитывать уважительное отношение к мнению других людей;

Развивающие цели:

1. Взаимосвязанное развитие мышления и эмоций.

2. Развитие речемыслительных механизмов выбора, комбинирования.

3. Развитие внимательности при слушании друг друга.

4. Развитие интеллектуальных способностей.

5. Развитие навыков аудирования.

Учебные цели (практические):

1. Контроль уровня сформированности навыков монологической речи и составления связных высказываний;

2. Активизация лексических навыков;

3. Развитие навыков устной речи.

РЕЧЕВОЙ МАТЕРИАЛ - лексический и грамматический материал, усвоенный на предыдущих уроках на рецептивном и продуктивном уровнях.

СРЕДСТВА: демонстрационный материал по теме «Животные»;  творческие работы учащихся, компьютерная презентация.

ФОРМЫ: групповая, коллективная, индивидуальная

Ход урока:

I Орг. момент.

Good morning, everybody. I’m very glad to see you. How are you? Are you fine today? That’s nice. Then let’s start our lesson. Today we have a special lesson, we'll speak about animals in our life. Think a little and tell me how you are planning to improve your English at the lesson? What would you like to do today?

Pupil 1: I’d like to develop my speaking skills today.

Pupil 2: I’d like to get new information  about  different animals.

Pupil 3:I’d like to develop my writing skills.

Pupil 4: I’d like to speak English with my friends.

Pupil 5: I’d like to present my project.

Pupil 6: I’d like to know about my classmates’ pets. Etc.

Ученики класса говорят о своих планах и пожеланиях.

Objectives: (на доске)

to develop my  speaking skills;

to get new information about animals;

to present projects;

to know about my classmates’ pets;

to develop my writing skills.

to recite poems.

Well, we'll speak about animals in our life, you will know more about different animals,  answer questions, solve riddles, present your projects. I try just to listen to you. I hope the lesson will be interesting for you and you will enjoy it

2. Фонетическая разминка.

Teacher: First of all let's prepare for the English language. Close your eyes and repeat after me. [ i, o, ?, p, t, k, w, wow, ?          ].

Now let's work at the sound [?]. Listen to the rhyme. Translate the rhyme. Repeat after me twice. Read the rhyme (3 pupils). Read as quickly as you can. Look at the poem and try to remember. Recite the poem by heart. ( на экране)

My cat is black.

My cat is fat.

I like my cat.

It is my pet.

3. Речевая разминка.

 Teacher: Answer my questions.

What animals do you know?

Are you fond of pets?

Do you have a pet?

 Is it a dog or a cat?

What is his/her name?

Do you feed it every day?

Is he/she a member of your family?

Is he/she funny?

Is he/she your best friend?

Teacher: Dear boys and girls! I know that you like to play. Games help us to master English. Certainly you know many English words connected with the topic “ Animals”. Do you know the names of different animals? You will speak in turn. Who can say more?

Pupil 1: a tiger

Pupil 2: a cat.

Pupil 1: a elephant.

Pupil 2: a hamster.

Pupil 1: a canary.

Pupil 2: a spaniel.

Pupil 1: fox terrier.

Pupil 2    a Persian cat

Etc.

4. Защита проектов и выполнение упражнений для закрепления.

 Teacher: Fantastic! You know the names of many animals. Two weeks ago I asked you to work at your projects about animals. You are ready to present your projects. Your projects are very different. This is the individual project “Largest animals of the world”,  the pair project “ Animals”, the group project “We are fond of pets”.

Let’s start! The first project is “Largest animals of the world”

   Защита первого проекта. После защиты проекта следуют задания к нему.

  Задания к первому проекту.

    1.Answer my questions:

What animal  is the biggest in the world?

What is the largest living terrestrial (land) animal?

Is the tallest land animal in the world the giraffe?
What is the largest reptile in the world?
What animal is the largest carnivora in the world?
Is the largest amphibian in the world the Chinese giant salamander?

Name the largest snake in the world?

5. После первого проекта физкультминутка.

Учитель предлагает:"Imagine you see a tree with apples on it.Try to get them.They are so high.Stand up!Take them.You can t do it.Raise your hands up!I t s so difficult  to get the apples.Jump! Is there anything in your hands?Nothing?Jump once more!Sit down! Now have a rest".  

Защита второго проекта (парный). Задания есть в самом проекте.

Защита третьего проекта (коллективный).

  Задания к третьему проекту.
Many of you have pets. You must take care of them. Look at the blackboard. Let’s read the rules of caring for your pets. ( на экране)

1.Caring for Your Pets

1. Your pet should have fresh water available all the time.

2. Feed your pet the right food regularly on schedule.

3. Some pets must be walked outside to go to the bathroom. Set aside time to do this.

Other pets need a special place. Keep it clean.

4. Some pets need special homes. Keep them clean.

5.   Some pets need help keeping themselves clean, too.

6.   Most pets need exercise to keep themselves healthy and happy.

7.   Some pets play with toys. Make sure your pet has safe toys.

8.   Many pets must go to the veterinarian for their yearly checkup. Make sure you do this.

9.   If your pet looks sick or injured, bring it to your veterinarian.

Remember... all pets need love and care just as you do!

После защиты всех проектов следовало их обсуждение и оценка. Проекты оцениваются по пятибалльной системе. Каждая ученик после обсуждения заполнял следующую таблицу.            

                                            Contents Presentation  Illustration

Project №1                                 5                    4                     5

Project №2                                 5                    5                       5

Project №3                                4                    4                     5

Now let’s discuss your projects. How do you think what project was the most interesting? Whose project was the most colourful? Which project do you like most?

Подведение итогов(рефлексия).

Teacher: I should say that all projects were very interesting and beautifully illustrated. Besides all of them have been presented brilliantly. Thank you for your answers.

And now open your mark books and write down your home-task, please. . You will have very interesting homework: I’ll give you some sayings and proverbs about animals. Your home-task will be to find Russian equivalents for them.

Приложение:

Proverbs about animals and birds.

When the cat is away, the mice will play.

All cats are grey at night.

The early bird catches the worm.

Every bird likes its own nest.

To kill two birds with one stone.

It is a good horse that never stumbles.

A cat may look at a king.

Do not count your chickens before they are hatched.

If you run after two hares, you will catch neither.

First catch your hare, then cook him.

Better an egg today then a hen tomorrow.

A bird in the hand is worth two in the bush.

 

Sayings about animals and birds.

To take the bull by the horns.

When pigs can fly.

Give a lark to catch a kite.

To put the cart before the horse.

To kill the goose that lays the golden eggs.

Barking dogs seldom bite.

Love me, love my dog.

Every dog has his day.

That is a horse of another colour.

One should not look a gift horse in the mouth.

To work like a horse. To follow like sheep.

   Используемая литература:

О.В.Афанасьева, И.В.Михеева

«Новый курс английского языка для российских школ» 8 класс




1. Фигаро Манифест футуристов
2. . ~ С. 15 ~ 41. Вопрос о происхождении языка теория наименований соотношение имени и вещи.
3. Реферат- ООН
4. описательнотехнологическая характеристика различных видов профессиональной деятельности сделанная по
5. Маркетинг как философия и методология современного предпринимательства
6. Понятие о счетах и двойная запись 1
7. тема земельного права.html
8. Тема 1 Морфология бактерий и методы ее изучения
9. Конституционный Суд Республики Беларусь орган судебного контроля за конституционностью нормативных прав
10. Теоретические аспекты создания нового товара
11. создать новый слой
12. Тема ldquo;Використання фінансових функцій для рішення економічних задач rdquo; Застосовуючи фі
13. ВТБ24 г. Екатеринбурга БИК 046 568 905 Сайт www
14. Макроэкономическая нестабильность Безработица и инфляция
15. дружественность
16. . В терапевтическое отделение поступил пациент с жалобами на слабость и диарею в течение дня
17. Русская православная церковь в годы Великой Отечественной войны.html
18. Вариант Стандарт- 7
19. ФЕВРАЛЬ ~ будет любить но будет переменчив
20. Экономическая политика партии большевиков в годы гражданской войны и строительства социализма