Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема. Літературна казка. О. Шентао «Опудало»
Мета: ознайомити учнів з казкою китайського письменника О. Шентао, вчити виразно читати текст, визначати послідовність подій у творі; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати монологічне мовлення, навички вибіркового читання, дослідницько-пошукової діяльності; учити оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їх поведінки; виховувати співчуття, бажання допомогти, зрозуміти інших.
Обладнання: мапа Європи; прямокутники Лезера; картки для гри «Назвіть усі числа»; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
І. Емоційне налаштування на урок
Розєднайте слова і прочитайте вірш.
Казкавгостізавітала,
Мудростіусіхнавчала.
Відкриласекрети, показаладива.
Розвеселиланасіповела
Стежкамибарвистими,
Якимнемаєзабу ття.
Про що в ньому йдеться?
Отже, ми сьогодні продовжимо ознайомлення з літературною казкою.
II. Актуалізація опорних знань
1. Мовна розминка
Прочитайте прислівя.
2. Гра «Чого навчає казка?»
Кожна казка чогось нас навчає. Я зачитаю головну думку з прочитаних казок, а ви відгадайте, з якої це казки.
• «Ця казка розповідає нам про боротьбу зі злими чаклунськими силами. Показує, що добро завжди переможе зло». («Карлик Ніс»)
• «Провідною є думка, що добро вічне, воно не вмирає. Герой робив лише добрі вчинки, допомагав хворим і немічним». («Щасливий Принц»)
• «Своїм розумом, наполегливою працею можна досягти здійснення заповітної мрії». («Пінгвінятко без фрака»)
III. Повідомлення теми й завдань уроку
Сьогодні ми ознайомимося з творчістю китайського казкаря О. Шентао і будемо працювати над казкою
пуОлода
Учні розшифровують назву казки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Рольова гра «Інтерв'ю з письменником»
Діти обєднуються у пари так, як сидять за партами, один учень виконує роль кореспондента, інший китайського казкаря. Представники кореспондентів ставлять запитання напарникам по парті, щоб отримати інформацію про біографію О. Шентао. Інформацію беруть зі статті підручника (с. 188).
Чи можна дізнатися Ваше справжнє імя? (Справжнє імя О. Шаоцзюнь)
Розкажіть, будь ласка, про вашу професію. (Трудову діяльність розпочав з учителювання, надзвичайно полюбляв викладати своїм учням літературу.)
Скільки Вам було років, коли Ви написали свій перший твір? (Твори почав писати двадцятирічним юнаком.)
Як називаються Ваші збірки оповідань? (Найзначніші публікації збірки оповідань «Відчуження», «Пожежа», «У місті».)
Які Ваші твори найбільше люблять читати діти Китаю? (Дуже популярними в Китаї є мої твори про життя школярів повість «Дружба» та збірка «Десяти нотаток».)
2. Підготовка до читання. Вправи для розширення кута зору
• Робота з прямокутниками Лезера
Прямокутник 20x40 см ділять на 50 клітинок. Вписують довільні числа від 1 до 50. Час роботи 50 с.
1 |
28 |
18 |
29 |
9 |
16 |
35 |
40 |
12 |
22 |
39 |
7 |
30 |
17 |
6 |
21 |
41 |
2 |
15 |
34 |
6 |
38 |
10 |
49 |
11 |
20 |
33 |
43 |
25 |
27 |
14 |
26 |
37 |
3 |
24 |
47 |
8 |
48 |
32 |
45 |
36 |
42 |
13 |
46 |
50 |
4 |
31 |
23 |
44 |
5 |
• Гра «Назвіть всі числа»
Дивлячись у центр фігури, назвіть усі числа від 1 до 9.
3. Самостійне напівголосне читання учнями казки «Опудало»
Ми підготували очі до самостійного швидкого читання. Прочитайте казку й поділіться думками: які почуття викликала у вас прочитана історія?
4. Словникова робота
Прочитайте подані слова «Дощиком» (кожний учень читає слова напівголосно у своєму темпі).
Питво |
неспростовний |
стирчать |
кістяк |
бамбукових |
хміліють |
віяло |
лотосовим |
западають |
повінь |
подовгу |
розрізниш |
корню |
невгамовної |
видзьобують |
достаток |
мерехтливих |
яскряться |
Запамятайте значення поданих слів.
Упястися очима дивитися.
Кістяк основа тулуба.
Бігти світ за очі іти куди-небудь.
5. Виразне читання учнями казки за частинами та аналіз прочитаного
1) Читання від слів «Опудало стоїть там, де його поставили, і стежить за полем» до слів «Радісно стає на душі в Опудала, коли воно уявляє собі, як усміхатиметься його господиня, бідна стара жінка, збираючи багатий урожай».
Що розповіло нам Опудало про поле?
Чому воно радіє з того, що має бути, добрий урожай?
2) Читання від слів «Це Опудало» до слів «Немає у нього і невгамовної цікавості, як у пса, що ладен будь-якої миті бігти світ за очі».
Яким ви уявили героя казки? Чи сподобався він вам?
6. Вибіркове читання
Як автор ставиться до свого героя? Обґрунтовуючи свою думку, використовуйте рядки з тексту.
7. Гра «Співавтор»
Уявіть, що Опудало може рухатися і говорити. Які пригоди з ним могли статися? Придумайте продовження твору.
Яка кінцівка буде у вашій казці весела чи сумна?
V. Узагальнення й систематизація знань
1 . Встановлення послідовності подій казки
У якому порядку ці речення розташовані у творі? Позначте цифрами.
[ ] Соломяну людину, тобто Опудало змайстрували селянські руки.
[ ] Поети оспівували у віршах осяяні сонцем поля.
[ ] Але цього літа хліба виросли буйні та обіцяли багатий урожай.
[ ] Опудало стоїть там, де його поставили, і стежить за полем.
[ ] Ця усмішка йому дорожча над усе, адже воно любить і шанує свою господиню.
2. Творча робота (розвиток монологічного мовлення)
Порівняйте героїв казок «Опудало» та «Щасливий Принц».
Чим відрізняється доля Принца від долі Опудала? Висловте свою думку.
VI. Підсумок уроку
Чого навчає нас ця казка?
Якою була б кінцівка казки, якби Опудало могло ходити?
Що нового ви відкрили для себе, прочитавши цю казку?
Намалюйте ілюстрацію до казки.
Завдання для тих, хто любить читати
Прочитайте повний варіант казки. Дізнайтеся, яку вона має кінцівку веселу чи сумну?