Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Міжнародне співробітництво України в сфері стандартизації і сертифікації Важливими елементами механі

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

1. Міжнародне співробітництво України в сфері стандартизації і сертифікації

Важливими елементами механізму управління якістю продукції є стандартизація та сертифікація.

Стандартизація продукції - це встановлення і застосування єдиних правил з метою упорядкування, узаконення й запровадження показників і норм якості продукції, а також відпрацювання у сфері виробництва технологічних процесів і операцій відповідно до цих вимог. Вона є визначальним елементом специфічного менеджменту, що найбільше впливає на процес постійного забезпечення виробництва і постачання на ринок конкурентоспроможної продукції.

У сфері стандартизації та сертифікації функцію управління здійснює Державний комітет зі стандартизації, метрології й сертифікації. Його діяльність визначається і регламентується декретом Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію".

Сертифікація - це один із способів підтвердження відповідності продукції висунутим вимогам або оцінка продукції з погляду її відповідності вимогам стандарту.

Сертифікат підтверджує безпечність й екологічну чистоту продукції для споживача, а виробництва - для навколишнього середовища. Він сприяє участі суб'єктів підприємницької діяльності в міжнародному економічному співробітництві.[1]

Нині діють такі міжнародні організації зі стандартизації якості та сертифікації: Міжнародна організація зі стандартизації (ISO), Міжнародна електротехнічна комісія (МЕК), Міжнародний союз телекомунікації, Європейська організація з якості, Європейська організація з випробувань і сертифікації, Міжнародна рада зі стандартизації, метрології та сертифікації, Міжнародна асоціація якості, Український міжнародний фонд якості та ін.

В Україні діють міжнародні організації та системи стандартизації і сертифікації продукції. Створення таких систем зумовлене можливістю розроблення та прийняття усіма учасниками різних країн єдиних стандартів. Це не завжди вдається через різноманітність підходів до національної стандартизації країн. Значного успіху в цьому досягли країни Західної Європи.

Нині діють такі міжнародні системи стандартизації та сертифікації:

- Угода Європейської Економічної комісії ООН у сфері стандартизації;

- Угода про технічні бар’єри в торгівлі Генеральної агенції з тарифів та торгівлі (ГАТТ);

- Комітет ІSО із забезпечення якості стандартизації;

- МЕК та ін.

Однією з головних міжнародних організацій у сфері стандартизації та сертифікації є Міжнародна організація зі стандартизації ІSО. Це всесвітня федерація національних органів із стандартизації, створена 23 лютого 1947 р. з ініціативи ООН на засіданні Комітету ООН із координації стандартів. У 1995 р. до складу ІSО входило 111 країн, кожна з яких представлена у ній одним повноважним членом.

До європейських організацій, що займаються стандартизацією, належать: Європейський комітет із стандартизації (СЕН), створений 23.03.61 на засіданні представників Європейського економічного співтовариства та Європейської асоціації вільної торгівлі, а також Європейський комітет із стандартизації в електротехніці (СЕНЕІЕС).

Результатом діяльності СЕН із стандартизації систем стало створення європейських стандартів ЕН 29001, ЕН 29002, ЕН 29003, які є аналогами стандартів ІSО 9001, ІSО 9002, ІSО 9003.

Після отримання незалежності Україна здійснює активну політику інтеграції у міжнародні та європейські структури, співпрацюючи також із країнами СНД. 1 січня 1993 р. Україну прийнято в члени Міжнародної організації ІSО, а 14 лютого 1993 р. — до Міжнародної електротехнічної комісії ІЕС, що дає їй право нарівні з іншими 90 країнами світу брати участь у діяльності понад 1000 міжнародних робочих органів, технічних комітетів із стандартизації та використовувати у своїй роботі понад 12 тис. міжнародних стандартів. 13 березня 1992 р. у Мінську Україною було підписано угоду про здійснення державами СНД погодженої політики зі стандартизації, метрології та сертифікації. Відповідно до неї створено Міждержавну раду з цих питань, а також передбачено, що державні стандарти колишнього Радянського Союзу є власністю всіх держав, які підписали угоду, і використовуються як міждержавні стандарти або як державні до розроблення власних національних стандартів.

Враховуючи, що стан і розвиток національних систем стандартизації, сертифікації та метрології є одним із чинників, від якого залежить національна, зокрема економічна, безпека України, Держспоживстандарт України здійснює єдину технічну політику за такими основними напрямами:

- гармонізація національних стандартів із відповідними міжнародними та європейськими, або їх пряме впровадження;

- забезпечення якомога більшої відповідності національних стандартів вимогам ринку, в тому числі вимогам Всесвітньої організації торгівлі (ВТО), особливо у галузях, де Україна має певний науково-виробничий потенціал, для забезпечення й посилення ринкових позицій у міжнародному розподілі праці;

- забезпечення простого доступу експортерів до міжнародних стандартів шляхом розвитку національного інформаційного фонду стандартів та поширення необхідної інформації через засоби масової інформації та спеціальні видання.

Зважаючи на необхідність гармонізації чинного законодавства України з європейським, Кабінет Міністрів України з ініціативи Держстандарту видав розпорядження від 08.11.96 № 303-Р щодо реалізації заходів, спрямованих на гармонізацію національного технічного регулювання, норм і стандартів із європейськими.

Зважаючи на важливість гармонізації українських стандартів із міжнародними, застосування міжнародних та європейських стандартів і процедур оцінки відповідності в Україні, поступового наближення українських стандартів до технічних правил ЄС щодо промислових товарів і продуктів харчування, що відображено в Угоді про партнерство й співробітництво між Європейським Союзом і Україною, підписаній 16.06.94 у Люксембурзі, Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу Держспоживстандарту про вступ до європейських організацій зі стандартизації СЕН і Міжнародної організації законодавчої метрології. Україну прийнято членом цієї організації із січня 1997 р. і СЕН — із квітня 1997 р. 3 метою подолання технічних бар’єрів у міжнародній торгівлі, забезпечення національного режиму стосовно імпортних товарів відповідно до норм та принципів ВТО Україна приєдналась до Кодексу добровільної практики щодо підготовки, прийняття та впровадження стандартів.

Про ділову активність України в роботі міжнародних організацій свідчать підсумки міжнародної діяльності Держстандарту в 1996 р: 88 технічних комітетів України брали участь у роботі 370 технічних комітетів і підкомітетів ІSО та ІЕС, а 39 активних технічних комітетів проголосували за 855 проектами міжнародних стандартів, у тому числі щодо 458 міжнародних стандартів в ІSО та 427 в ІЕС.

Національні інтереси України представники Держстандарту представляли на 9-му і 10-му засіданнях Міжнародної Ради зі стандартизації, метрології та сертифікації, які відбулися 11–12 квітня 1996 р. в Ашхабаді та 3–5 жовтня 1996 р. у Бішкеку.

Провідна роль міжнародної стандартизації у забезпеченні якості продукції (послуг) зумовлена тим, що вона створює єдину, зрозумілу у всіх країнах мову, за допомогою якої відображають нормативно-технічні засади та рівень якості на всіх етапах життєвого циклу продукції: від її створення до використання та утилізації.

З метою підготовки українських підприємств до жорстких правил світової торгівлі, розуміючи, що наявність сертифікованої системи управління довкіллям має стати невід’ємною частиною вимог стратегічних партнерів України для придбання українських товарів, Держстандарт України першим серед країн СНД підготував для безпосереднього впровадження міжнародні стандарти ІSО 14001, 14004, 1401І 14011, 14012, які в другому півріччі 1997 р.

надійшли в спеціалізовані магазини і мають статус добровільних. [2, c.81-98]

2. Приклади підприємств, які успішно здійснили процес сертифікації в Україні

Заходи по забезпеченню необхідної якості продукції і організація контролю якості продукції на підприємстві мають бути такими, щоб повністю виключити можливість надходження неякісної продукції до споживачів.

Стандарти, які діють на спільному підприємстві “Галка Лтд”

На виробництві успішно діють дві світові системи – Система управління якості ISO 9001, в якій інтегрована Система безпеки харчових продуктів ISO 22000 (HACCP). Ці стандарти є узагальненням світового досвіду для організації ефективного управління виробництвом.

Стандарт ISO 9001 – механізм постійного покращення системи управління та підвищення ефективності роботи працівників на всіх рівнях, забезпечення конкурентоспроможності продукції на світовому споживчому ринку. Стандарт ISO 22000 (HACCP) – це механізм управління постійного контролю, який застосовується майже в усьому світі, він є гарантією надійного захисту споживачів від небезпек, що можуть супроводжувати харчову продукцію. Обидва стандарти спрямовані на максимальне задоволення якісною харчовою продукцією попиту споживачів.

Вже два роки поспіль СП “Галка Лтд” сертифіковане за системою ISO 22000. Запровадження цієї системи управління безпекою харчових продуктів дозволяє підприємству гарантувати, що харчова продукція абсолютно безпечна, перш за все завдяки чіткому системному контролю на всіх етапах виробництва, починаючи від отримання сировини, під час виробництва та зберігання, транспортування, аж до надходження до споживача. [3]

Впровадження та здійснення контролю якості ТМ «Сандора»

Компанія «Сандора» створена у 1995 році і вже більш ніж 18 років залишається лідером вітчизняного сокового ринку. За даними незалежних досліджень  на долю продаж компанії «Сандора» припадає більше 46% всіх обсягів роздрібних продаж соків, нектарів та напоїв в Україні. 

З перших років свого існування компанія «Сандора» зробила свій вибір на користь якості.  Стабільність якості продукції стала візитною карткою компанії. Адже якість продукції – це основа успіху будь-якого підприємства.

1998 рік – в рамках розвитку підприємства почата розробка і впровадження системи вдосконалення якості продукції, що випускається на базі Моделі ділової досконалості Європейського фонду управління якістю.

2000 рік – «Сандора» - переможець 5-го українського національного конкурсу якості.

2001 рік - ознаменувався для компанії «Сандора» розробкою і впровадженням системи управління якістю на підставі вимог міжнародного стандарту ISO 9001:2000 (системи управління якістю). У цьому ж році підприємство стало фіналістом Європейського конкурсу якості.

2004 рік – впроваджена система НАССР (міжнародний стандарт харчової безпеки) відповідно до вимог ДСТУ 4161-2003 Системи управління безпекою харчових продуктів. У квітні цього ж року підприємство успішно пройшло аудит системи управління якістю за міжнародним стандартом ISO 9001:2000 і сертифіковане в трьох органах: – двох міжнародних - TGA і CobAcK (СНД) і одному національному УКРСЕПРО.

2006 рік – в м. Миколаєві успішно завершений ще один аудит виробничих комплексів  ТОВ «Сандора». За наслідками аудиту було ухвалене рішення  видати  сертифікати  найвищого рівня на відповідність  вимогам BRC (British Retail Consortium) Global Standard – Food всім виробничим  комплексам компанії «Сандора». British Retail Consortium створений в 1998 році Британським Консорціумом Роздрібних Торговців, на основі якого був розроблений і впроваджений Технічний Стандарт і Протокол для компаній, що поставляють харчову продукцію. Компанії «Сандора» це дало можливість реалізовувати свою продукцію в крупних мережах британських супермаркетів, таких як: Sainbury, Asda, Tesco, Waitrose, а  також у  Фінляндії, Норвегії, Швеції і Нідерландах.

На сьогоднішній день «Сандора» - єдиний виробник не тільки в Україні, але і в Східній Європі, що отримав  сертифікат BRC - Загальний стандарт з харчових продуктів.

У цьому ж році Компанія «Сандора»  стає переможцем  2-го міжнародного турніру з якості серед країн Центральної і Східної Європи, отримавши вищу  оцінку – п`ятибальний Сертифікат  якості.

Організатором турніру є Європейський Фонд Управління Якістю  (European Foundation for Quality Management - EFQM).

2008 рік - «Сандора» вперше пройшла аудит, ініційований компанією «Макдональдз Україна» спільно з міжнародною компанією SGS, що займається незалежною експертизою, сертифікацією і лабораторними дослідженнями. 
Відмінні результати, які «Сандора» показала під час аудиту,  дають право поставляти  продукцію в мережу ресторанів «Макдональдз».
Якість і безпека продукції, що випускається компанією «Сандора», контролюється на всіх етапах виробництва – від сировини до готового продукту в пакеті. [
4]

Ще однією успішною львівською компанією є  АТ «Концерн Хлібпром», яке отримує у вересні 2010 р., міжнародний сертифікат безпеки харчової продукції згідно принципів НАССР — ISO 22000:2005. [5]

3. Короткий опис деяких авторефератів дисертацій із стандартизації і сертифікації

Київський національний університет технологій та дизайну.

Автореферат дисертації Мухаровського Михайла Яковича на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.

Тема: Формування методичних та нормативних засад створення системи сертифікації персоналу.

Довіра до результатів робіт з сертифікації в значній мірі залежить від компетентності аудиторів. Тому провідні міжнародні та національні організації, такі як Міжнародна організація стандартизації (ISO), Міжнародна асоціація сертифікації персоналу (IPC), Міжнародний форум з акредитації (IAF), Європейська кооперація з акредитації (ЕА), Держспоживстандарт України приділяють велику увагу питанням перевірки компетентності шляхом сертифікації персоналу та створенню ефективних систем управління організацій, що виконують функції органу сертифікації персоналу (ОСП), тобто створенню систем сертифікації персоналу, інтегрованих з системою управління якістю (СУЯ).

 На шляху створення системи сертифікації персоналу ОСП та запровадження механізмів підтвердження компетентності персоналу за схемами, гармонізованими з міжнародними, є декілька суттєвих перешкод, зокрема: відсутність дієвих теоретичних та практичних напрацювань щодо створення системи сертифікації, інтегрованої з СУЯ, та впровадження процесного підходу в ОСП; відсутність практичного досвіду створення та функціонування в Україні ОСП у сфері управління якістю та інших систем управління; низький ступінь гармонізації національних нормативних документів, що містять кваліфікаційні вимоги до персоналу у сфері управління якістю та інших систем управління, з міжнародними.

Практична цінність роботи. В результаті проведених досліджень:

- запропоновано дієві методичні рекомендації щодо створення, впровадження та збереження цілісності системи сертифікації персоналу і конкретні алгоритми виконання робіт, що враховують специфіку ОСП.

- розроблено ДСТУ ISO/IEC 17024:2005 «Оцінювання відповідності. Загальні вимоги до органів, що здійснюють сертифікацію персоналу».

- складено узагальнений перелік раціонального пакету документів, що дозволяє побудувати ефективно працюючий ОСП, підвищити рівень достовірності та об’єктивності оцінки компетентності персоналу, а також спростити проходження процедур акредитації та набуття членства в міжнародних організаціях.

- отримані результати впроваджено в структурах Держспоживстандарту України.

Впровадження результатів дисертаційної роботи в ДП Укрметртестстандарт дозволило набути європейської акредитації ОСП (посвідчення з акредитації Латвійського Національного бюро з акредитації (LATAK) № LATAK-S3-308-01-2005-A, з терміном дії до 23 травня 2009 року) та в 2007 році стати повним членом Міжнародній асоціації сертифікації персоналу ІРС.

Національний університет «Львівська політехніка»

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата технічних наук Круглової Ольги Андріївни.  Тема: Вдосконалення нормативної бази фасованих мінеральних і питних вод.

розроблення нових стандартів, удосконалення чинної нормативної документації стосовно фасованих питних і мінеральних вод, приведення рівня вітчизняних вимог у відповідність до рівня міжнародних та європейських норм – важлива та актуальна задача, яка потребує якнайшвидшого вирішення.

Практичне значення одержаних результатів.

  1.   Розроблено проект стандарту, який класифікує фасовану питну воду залежно від якості, походження води-сировини, від способу насичення діоксидом вуглецю, а також від його масової частки та визначає категорії та типи питної води;
  2.   запропоновано використовувати термостатування, яке дає змогу провести дослідження органолептичних показників і об’єму у пляшках мінеральної води в ідентичних умовах для всіх зразків фасованих мінеральних вод, що забезпечить однозначність, відтворюваність та підвищить вірогідність одержаних результатів;
  3.   запропоновано алгоритм моделювання для методики комплексної оцінки якості фасованих вод, який спрощує процес аналізування при оцінці результатів та дає змогу згрупувати дані для зручності їх обігу та використання;
  4.   запропоновано математичну модель міграції шкідливих компонентів з тари у воду, яка дає змогу використовувати математичні підходи для прогнозування та моделювання процесів взаємодії між тілами «тара–захисне покриття–вода» та визначати час, за який відбувається міграція залежно від виду шкідливого компонента, властивостей захисного покриття тари та зовнішніх умов;
  5.   результати досліджень впроваджено в навчальний процес підготовки студентів з курсу «Управління якістю» спеціальності 7.000001 «Якість, стандартизація та сертифікація».

 

Література

1. Горбонос Ф.В. Економіка підприємств: Підручник / Ф.В. Горбонос, Г.В Черевко, Н.Ф. Павленчик. – К.: Знання, 2010. - 463с.

2. Болотніков А. О. Стандартизація та сертифікація товарів і послуг: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. — К.: МАУП, 2005. — 144 с.

3. Офіційний сайт львівської кавової фабрики «Галка» [Електронний ресурс] // – Режим доступу: http://www.galca.ua/

4. Офіційний сайт компанії «Сандора» [Електронний ресурс] // – Режим доступу: http://www.sandora.ua

5. Офіційний сайт концерну «Хлібпром» [Електронний ресурс] // – Режим доступу: http://www.hlibprom.com.ua

6. Мухаровський Михайло Якович. Формування методичних та нормативних засад створення системи сертифікації персоналу: Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук. – Київ: Київський національний університет технологій та дизайну, 2008.  

7. Кругловоа Ольга Андріївна.  Вдосконалення нормативної бази фасованих мінеральних і питних вод: Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук. – Львів: Національний університет «Львівська політехніка», 2009.




1. Вариант 1 Алгоритм решения задачи Вариационный ряд Графическое изображение вариационного ряда
2. Для нового и новейшего времени массовые источники неспецифичны но в этот период растет их количество что
3. ТЕМА- Счета и двойная запись Выполнил- с.
4. файлы и excelтаблицы в хранилище данных.html
5. контрольна робота Обробка результатів прямих багатократних рівно точних вимірювань Виконав-
6. Принципы международных стандартов финансовой отчетности
7. Курсовая работа- Необходимость, сущность и функции кредита
8. Бухгалтерский баланс, основная форма бухгалтерской отчетности.html
9. Формы государственного устройства
10. ТА Процко ЕА
11. Модуль IV Проаналізуйте суть змін у стані освіти які відбулися на українських землях з середини ХIV до сер
12. Автоматизация линии упаковки.html
13. МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ К ПРАКТИЧЕСКОМУ ЗАНЯТИЮ ПО ПЕДИАТРИИ ДЛЯ СТУДЕНТОВ IV КУРСА
14. Курсовая работа- Рождественский стол
15. Введение в электротехнику Электротехника это область науки и техники изучающая электрические и магни
16. Тема 1. Предмет психологии общения
17. Тема 1 Понятие личности и индивидуальности
18. Российская правовая академия Министерства Юстиции Российской Федерации ИЖЕВСКИЙ ЮРИДИЧЕСКИЙ ИНСТИТУ
19. Проект международного сибирского социально-культурного спортивного и лечебно-оздоровительного центра
20. the Mjors Lrge Compnies nd Medium Compnies to exmine the generl reltionships between business scle nd explortion performnce