Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Пегматитові родовища
Пегматитові родовища -передставлені суттєво ПШ частіше Q-ПШ тілами,що сформувалися на самих пізніх стадіях інтрузивно-магматичної діяльності внаслідок розкристалізації залишково-силікатного розплаву та при накладеному розвитку подальших процесів пневматолітово-гідротермального автометасоматозу.
Пегматити за морфологією тіл є проміжними між типовими магматичними утвореннями і рудними тілами(жилами).
Розміщені пегматити в куполах споріднених масивів(кислого і лужного складу), частково поблизу них .
В формуванні пегматитів беруть участь леткі компоненти. Вони виділяються вгору,тому в середині масиву пегматитів немає
Зустрічаються в геосинклінальних зонах II орогенного етапу розвитку(інверсія,магматизм кислих порід) та в зонах ТМА на платформах та на щитах. Ніколи не можуть бути в міогеосинклінальних областях (тіла можуть бути,але не родовища)та в вулканогенних областях.
Пегматити розробляються на керамічну сировину(ПШ-розр.глини), технічний мусковіт,кварц(оптичний,пєзо)
Флюорит джерело F, оптичний флюорит,топаз,турмалін,берил:смарагд
Рудні скупчення:
Li сподуменові пегматити
Be , Sn, W, U ,Th , Nb-Ta , Zr , Ce , Rb і нші
Пегматити вивчали такі вчені: Абат Гаюї, Ферцман, заварицький, Нікітін, Гінцбург, Брьогер, Ландес, Нігглі, Ларсон.
Загальні риси пегматитових утворень
Специфічними рисами є:
1)Пегматити поширені не самі по собі, а повязані просторово, генетично дуже тісно з крупними масивами глибоких інтрузивних порід різного складу. При цьому концентруються пегматити або у вигляді грубо ізометричних тіл(штоки) в ендоконтактовій частині споріднених інтрузивів це сингенетичні тіла;
або у вигляді витягнутих жильних тіл в зонах екзоконтакту поблизу апікальних виступів це епігенетичн тіла.
2)Пегматити з одного боку мають дуже близький мінеральний склад до материнських порід(особливо сингенетичні),а з іншого боку-суттєво відрізняється від материнських порід: малими розмірами рудних тіл(перші м - перші сотні м);
формою(дайки,жили,штокоподібні , гніздоподібні тіла);
внутрішньою будовою.
3)Відносно материнських порід крупнозернисті структури,іноді гігантозернисті:
амазоніт ПШ + Rb -кристали де закладений цілий карєр;
Кристали Q 2м 100 т Казахстан
Сподуменові пегматити Li 2-14 м ;Мусковіт по спайності до 5 м2
Топази на Волині 60-70 кг
4)Специфічні пегматитові структури евтектичні(коли одночасно кристалізуються два мінерали), Пегматоїдні (гігантозернисті кристали ПШ),Друзові
5)Поширені мінерали з леткими елементами: B , F , Cl , P і рідкіземлі TR
6)Нехарактерні навколо рудні зміни вміщуючи порід(навколо рудні метасоматити ніколи не зустрічаються бо процес обміну не відбувається)
Характерний чіткий внутрішньо пегматитовий метасоматоз зумовлює зональну структуру пегматитів
7)Асоціація виключно з глибинних масивів Абісальних зон.
В природі поширені гранітні пегматити,в меншій мірі лужні і ультра основні пегматити: Ta , Nb , U , Ti. Важливу роль відіграють леткі компоненти залишкового розплаву. Пегматоїди подібні на гранітні пегматити за природою.
Гранітні пегматити поділяються на групи
1)Чисті пегматити(чистої лінії)-залягають безпосередньо в породах споріднених інтрузій(в гранітоїдах: граніто-гнейси, аркозові пісковики,граніти)
2)Пегматити лінії схрещування(гібридні) залягають в породах негранітоїдного складу:основного,середнього складу. Пегматити коли формуються - асимілюють залишки уламків глиноземистих (переважно глинистих сланців)бічних порід і в процесі кристалізації змінюється склад,вони стають збагачені на фемічні мінерали особливо на Al 2 O3 : кіаніт,дистен,силіманіт;можуть бути присутні карбонати,Ро,Рх
3)Десиліфіковані(позбавлені Si) пегматити є похідними від гранітного розплаву , але по тріщинах залягають серед порід , які недосичені Si. Вони(пегматити) розчиняють уламки порід і втрачають Si це породи ультра основного складу.
Якщо процес довгий,то поглинання таке сильне що з залишкового розплаву пропадає Si і залишається зайвий Al 2 O3 виникають корундові плагіоклазити.
Інколи залишок представляють залишкові кристали: рубіну,сапфіру і такі родовища розробляються на дорогоцінні каміння(Індія)
За мінеральним складом і внутрішньою будовою поділяються:
1)Прості пегматити Q-Пш не зональні
2)Складні диференційовані харектиризуються чітко зональним складом.
Зональність поступова від периферії до центру доцентрова
1)Контактова зона Аплітова(апліт-гранітна порода дрібнозернистого складу у вигляді дайок і жил) тонкозерниста Q-Пш-мусковітова. Пот.10-15 см
2)Графічна зона Пегматитова. Q і Пш одночасно кристалізуються.
Потужність перші м.
3)Блокова зона пегматоїдна майже моно мінеральна мікроклінова
Видобувають Опак фаянс; Севр порцеляна
4)Кварцеве ядро- моноблоковий молочно білий Q
5)Зона перекристалізації другова близька до периферії або на контакті попередньої зони.Пегматити з друговими зонами камерні пегматити.
Скалад: кварц,альбіт,мусковіт розвиваються по тріщинах
Сподумен,рідко метальні Sn , W , Ni ,танталіт,колумбіт,каситерит,інколи флюорит,моріон,топаз,берил,смарагд
Фізико-хімічні умови та генетична модель утворення пегматитів
Переважна більшість пегматитів є високо карбонатними утвореннями що сформувалися на глибинах абісальних зон 3-10 км в умовах досить чіткого баричного режиму. Р на глибині 10 км > 1200-1300 атм. - 3000 атм
За умовами глибинності поділяються на фації(за Гінцбургом)
1)Власно-глибинні > 6-8 км.Використовують на керамічну сировину
Росія Мамський район Мусковіт
2)Відносно середньо глибинні 5-6 км.
Повязані Li (сподуменові пегматити) , Be , Cs , Ta , Sn
3)Малоглибинні -3-4 км.Характерні промисловим розвитком кристалічної сировини:
Пєзооптична сировина Q (Україна) , Флюорит(Казахстан), топаз,берил,турмалін
Т режим 800 700 50°.Залишковий розплав захоплюється і кристалізація йде до майже повного охолодження.
Генетичні типи пегматитових родовищ
1)Гіпотеза Залишково-магматичного розплаву(магматична) Ферцман
А)Пегматити розглядаються як продукт розкристалізації повністю відокремленого від магматичного вогнища порцій залишково силікатного розплаву,що є пересиченими леткими компонентами(H2O , CO2 , Cl , F , B) та рідкісними компонентами (нерудні які накопичуються в залишковому розплаві). Саме це обумовлює геохімічну спеціалізацію системи,яка є речовинно-енергетично ізольованою
Б)Пегматити формуються в процесах охолодження. Т 700-800 - 50°. Фази формування йдуть без перерви. На периферії виділяють пегматоїдний етап (600-800°).Поступово без перерви пневматолітовий етап залишковий розплав переходить в паро-газову систему.(600-400°).Таке можливо при дуже високих Р і великою кількістю розчинених летких компонентів
2)Магматична-метасоматична гіпотеза Ландес
Пегматити формуютьс в 2 етапи які є розірвані в часі(можуть накладатися)
А)Власне магматичний формуються в результаті ізоляції певної порції залишкового розплаву.Тут враховується що кількість летких компонентів не перевищує 10 %.Зі зниженням температури відбувається фракційна кристалізація силікатів. Пегматитові зони 1, 2 , 3 (вище описані) )слабозональні.
Склад Q ПШ,структура:аплітові письмові граніти.
Б)Відбувається розкриття системи внаслідок тектонічних рухів , і туди поступають розчини глибинного походження (фіз.-хім вони не врівноважені з материнськими породами).Одні компоненти виносяться.інші утворюються внаслідок привносу.
Al ,Li пегматити ; Мусковіт розвивається по ПШ; мінерали TR
3) Метасоматична -Заварицький,Успенський Нікітін.
Полягає в повному запереченні магматичного етапу. Глиб 3-5 км. При остиганні магми на глибині 3-4 км відокремлюється не залишковий розплав,а відокремлюється залишковий газово-рідинний розчин(продукт магматичної дистиляції). І тому пегматити є продуктом виключно реакційно-метасоматочної дії цих розчинів на споріднені породи, або на чужородні породи будь-якого походження але обовязково гранітоїдного складу(гарніти,граніт-діорити,граніто-гнейси,дайки аплітів.)
По ультра основних і основних породах цей процес йти не може.
Система відкрита від початку до кінця.
А)Етап збіркової перекристалізації. Розвивається під дією надкритичних парогазових фаз що є результатом магматичної дистиляції спорідненої або будь-якої магматичної системи, але хімічно врівноважених.
Метасоматозу бути не може а в застійних умовах напівзакритої системи виникли гіганто-зернисті структури .Йде перевідкладення, але мінеральний склад не змінюється. Склад гранітний.
Б) Власне метасоматичний
Поступають розчини глибинного походження і йде процес метасоматозу.Виникають пегматитові родовища .Це найпродуктивніші процеси. Характерні для невеликих глибин.
4)Метаморфогенна Рамберт вивчав кристалічні товщі Зх Гренландії.
Формуються в умовах регресивного етапу процесу регіонального метаморфізму в умовах ультраметаморфізму. Виділяють 2 формації:
А)Мусковітові пегматити в умовах дистен-силіманітової фації метаморфізму.
Б) Рідкіснометалеві андезит-силіманітова фація.
За походженням виділяють 3 підтипи:
1)Метаморфогенно-метасоматичний формується за участю матаморфогенних розчинів.Відбувається в 2 етапи:
-Збіркова перекристалізація
-власне метасоматична за участю матаморфогенних розчинів
2)Метаморфогенно-анатектична
Анатексис процес при якому підкор. всі породи при метаморфізмі повністю розплавляються; частково першими метаморфічні кислого складу-палінгенез
3)Метаморфогенно-палінгенетичні.
Геологічні умови утворення. Звязок з магматичними формаціями та геотектонічна позиція.
Геологічна передумова для формування родовищ є проникнення і формування крупних батолітичниго типу інтрузивного кислого і лужного складу.
Повязані з глибинними інтрузивами абісальних зон 3-10 км.З приповерхневими та вулканічними процесами пегматитоутворення не повязане.
Геотектонічна позиція:
Відомі в межах евгеосинклінальних зон,на платформах в зонах ТМА і щитах.
В міогеосинкліналях ро-щ нема.
Формуються на II етапі - етапі інверсії орогенної зони крайнє кислі і кислі гранітоїди.В меншій мірі р-ща гранодіоритів.
З ультра основними,основним не утворюються.
На платформах лужні нефелінові сієніти,пегматити.
На щитах повязані з гранодіоритами(граніт,гранодіорит,лабрадорит Володар-волинськ).Вік переважно до Є.
Переважно глибинні,повязані р-ща мусковіту та керамічної сировини:
Опак-Пш який йде на виготовлення фаянсу
Севр ПШ виготвл. Порцеляни.
Верхній палеозой герценіди-середньоглибинні родовища
рідкі землі: Ta , Nb , Be , Li , Cs
Альпійські,Верхньо PZ ,кіммерійські -малоглибинні р-ща кристалічної речовини: пєзооптичний Q ,оптичний флюорит,дорогоцінне каміння:берил,топаз.
Генетична класифікація пегматитових родовищ
Виділяють 4 класи:
1)Прості пегматити(переважно глибинного походження). Родовища є результатом евтектичної кристалізації Q-ПШ агрегатів з залишкового розплаву і зупинилися саме на першому етапі.
Гол мінерали: 95 % Q-ПШ.
Структура- графічна
Немає ознак метасоматозу і тому пегматити майже не зональні .
ПШ : Q=3:1
Фаянсова сировина,опак,порцеляна, Севр(Франція)
2)Перекристалізовані пегматити (малоглибинні)-пройшли перший етап збіркової перекристалізації за теорією Заварницького під дією хімічно врівноважених до гранітів газовозних розчинів.Перекристалізація збіркова.
Структура від крупнозернистої до гігантозернистої.
Склад Q, ПШ, Мусковіт(розвивається по ПШ)
Промислове значеня:Технічний мусковіт(мін. Промисловий розмір 4 см2 , досягає 1-3 м2 )
Мусковіт: Мамське Іркутська область
Карелія,Індія,Бразилія
Керамічна сировина,скляна сировина,вогнетривка сировна,абразивна сировина
3)Метасоматично заміщені пегматити(середньоглибинні) сформувалися в 1 і 2 стідію.Можливі і матаморфогенного походження(метаморфічно-метасоматична)
А)Перша стадія збіркова перекристалізація за участю хімічно врівноважених до гранітів розчинів
Б)Метасоматичне заміщення під дією хімічно не врівноважених розчинів
Хімічно врівноважені йде кристалізація гранітів які хімічно не реагують а кристалізуються разом з гранітами,сприяє росту кристалів.
Мінеральний склад:мікроклін(інколи заміщ альбітом,грейзеном)
Пєзооптична сировина Володимир-Волинськ Пегматитове поле.
Оптичний флюорит Казахстан-Акжал,Кєнт
Пар,Індія
Колумбія:Муссо , Бланкас , Пєньяз виділ кристал Берилію смарагд
Імілія кристал 359 гр
Урал- Малешо кристал призедент 500 г
Пєзооптична сировина,оптичний флюорит(великі кристали з шароподібними індикатрисами)Берил(смарагд,гліадор),аквамарин , Топаз,Турмаліни(Урал) , Q(раухтопаз,аметист)
Поширені рідкі землі: Be , Li сподумени,лепідоліт
Cs полуцит ; Ta , Nb колумбіт,танталіт; Rb амазоніт; U,Th Уранініт,торит;
Sn,W Касетерит, Вольфраміт ; Zr цирконій; Ce La монцоніт
4)Десиліфіковані пегматити формуються в 2 етапи
Плагіоклазити(анортозити) з вільними кристалами корунду,сапфір,рубін
Al2O3 40 %
Урал-Коробаш,Борзовк
США Пенсільванія,Пн Кароліна , ПАР -Самерсетське
Казахстан Сіміс-Бугу