Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

і. Численні хрестоподібні зображення присутні на гончарній кераміці черняхівської культури

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.11.2024


Вважалося, що я
к і вогонь, Сонце помирає й відроджується, рухаючись по небу. Були поширеними уявлення про небесне походження земного вогню, як подарованого лю-дям небом. Хрест вважався язичницьким символом воскресіння та безсмертя. Вірили, що він здатний відлякувати всіляку нечисть і має цілющі властивості. Численні хрес-топодібні зображення присутні на гончарній кераміці черняхівської культури.

  •  Порівняно часто трапляється на побутових предметах і коло. Цей орнаментальний мотив особливо відомий у черняхівській культурі. Він присутній на гончарній кера-міці, перш за все на кухлях, призначених для ритуальних відправ. Форма кола здавна пов’язувалася з формою Сонця. Широке застосування кільцевого орнаменту може свідчити про особливе шанування Сонця черняхівським населенням.
  •  Одним з найпоширеніших орнаментальних мотивів на кераміці багатьох археологіч-них культур України І тис. н.е. є зигзаг, або хвильовий орнамент. Зокрема, він при-сутній на пам’ятках пшеворської культури, на черняхівській кераміці, посуді слов’ян VIIIXIII ст. Є гіпотеза, що зигзагоподібний орнамент був стилізованим зображен-ням змії, яка обожнювалася багатьма давніми народами.
  •  Аналізуючи етнографічні дані Л. Штернберг дійшов висновку про взаємозв’язок хви-лі і зиґзаґу з блискавкою, вогнем і водою – силами, що сприяють родючості. Хвиляс-тий орнамент, як правило, прикрашає різноманітні черняхівські гончарні посудини, які не ставилися на вогонь. На горщиках для приготування їжі вони трапляються ду-же рідко. На думку Е. Симоновича, посуд з такими знаками повинен був охороняти воду і їжу, оберігати людину від хвороби, зміцнювати її сили. 
  •  Поширеними на гончарній кераміці черняхівської культури є фігурні штампи у ви-гляді зіркових розеток, концентрично вписаних одне в одне кіл, оточених зубцями і пунктирними лініями. Такі орнаментальні сюжети є ознаками сонця, місяця, зірок. Зубці та пунктири навколо кіл символізували промені, що несуть тепло і родючість.
  •  Знаки на предметах повсякденного побуту слов’янських племен І тис. н.е. передають ідеї, пов’язані з господарським добробутом (родючість, захист від злих сил). Однак є підстави вважати, що населення України цього часу прагнуло глибше розпізнати нав-колишній світ, адаптуватися до нього. Про це, зокрема, можуть свідчити черняхівські сакральні вироби з системою символічних знаків, знайдені в Лепесівці та Ромашках , які науковці інтерпретують як язичницькі календарі.
  •  Вінчик однієї з двох сакральних посудин, виявлених у жертовнику в Лепесівці, поді-лений на 12 секторів з різними малюнками у кожному. На думку Б. Рибакова, секто-ри символізують 12 місяців, що утворюють річний цикл. У посудинах, можливо, збе-рігалася священна вода для ворожіння на врожай. Сакральна посудина з Ромашок яв-ляє собою глечик, прикрашений орнаментом. У його верхньому ярусі розміщені ма-гічні знаки, а в нижньому квадратики, що зображують окремі дні і календарно точ-но позначають числа важливих язичницьких свят на честь Ярила, Купала, Перуна.
  •  Цікавим є глек з черняхівського поховання в Гнатках. На ньому у верхньому орна-ментальному ряді спеціальним штампом нанесено сім рослинних символів-колосків, а між ними шість солярних знаків. Нижній орнаментальний ярус заповнено соляр-ними знаками і штриховими лініями, можливо, символом землі. Суть орнаментації, на думку І. Винокура, полягає в ідеї взаємозв’язку сонця, землі та рослинності.
  •  Зрідка у давніх словянських памятках зустрічаються зооморфні зображення, які не-суть важливу ідеологічну інформацію. Це, наприклад, зображення на гончарній кераміці черняхівської культури, подекуди об’єднані в сюжетні сцени з глибокою симво-лікою. Зокрема, сюжети, що інтерпретуються науковцями як оранка і просушування зерна перед обмолотом, відображають ідею зв’язку сонця, землі та родючості. На ри-туальних посудинах слов’ян-черняхівців зображали домашніх тварин. Безумовно, вони відігравали свою роль у їхніх міфологічних поглядах.

  •  

  •  ажливе місце серед пам’яток міфології не лише на території України, а й усієї Євро-пи посідає обкладка піхов меча з могильника пшеворської археологічної культури з с. Гринів Львівської області (І ст. н.е.). Пам’ятка, яка належала знатній людині, ймо-вірно, племінному вождю, або вождю групи племен Подністров’я, дає можливість характеризувати міфологічні уявлення тогочасного населення України.
  •  Композиція обкладки є п’ятиярусною. Її центральний ярус заповнений сценою свя-щенного шлюбу. У верхніх двох сценах зображені вовк (або собака), що роздирає жертву, і грифон, у нижніх сценах – баран і воїн-вершник на коні в рослинному ото-ченні. Розкриваючи зміст зображень, Д. Козак і Р. Орлов підкреслюють, що їх слід розглядати не як побутові або жанрові, а як втілення певних міфологічних уявлень. Зміст композиції розшифровується за допомогою зіставлення сюжетів з подібними сценами індоєвропейської міфології.
  •  У центральній сцені гринівської обкладки зображено, очевидно, космогонічний акт, який передає народження першопредка. Центральним персонажем міфології завжди був так званий культурний герой, першопредок, завдання якого полягало у впорядкуванні світобудови, підкоренні сил хаосу. Цей герой виконував також функції родона-чальника. Необхідною умовою цього був священний шлюб, який підтверджував над-природне походження першопредка.
  •  У верхній частині обкладки, над сценою священного шлюбу, розміщено грифона. Згідно з грецькою міфологічною традицією грифон є істотою, присвяченою сонцю. За індоєвропейською міфологічною традицією грифон втілював у собі вогненну суть і пов’язувався з перебудовою Всесвіту, космогенезом. Верхній ярус обкладки займає зображення хижака вовка (чи собаки). У слов’янській міфології вовк ототожнював-ся з богом худоби Велесом і уособлював зооморфного суперника бога грози.
  •  Нижче сцени священного шлюбу зображено барана, що їсть рослинні паростки, і вої-на-героя на коні з щитом та списом. Військова функція вершника-героя тісно пов’я-зана із забезпеченням родючості, що передається поєднанням зоо- та антропоморфних персонажів паростками. Тема боротьби бога-героя з силами хаосу для звільнен-ня родючості землі й худоби є провідним космогонічним сюжетом індоєвропейської міфологічної традиції.
  •  Просторово окремі сюжети обкладки розташовані вертикально, що дозволяє співвіднести композицію з вертикальними моделями міфологічних систем. До них належить так зване світове дерево. Для нього, як і для будь-якої вертикальної космічної моделі, є характерним диференціація і протиставлення верху та низу, життя і смерті.
  •  Таким чином, семантика сюжетів обкладки дає уявлення про те, як пшеворські пле-мена Подністров’я та Волині розуміли структуру світобудови: верхню частину ком-позиції, зображення вовка і грифона, можна співвіднести з небом; з середнім рівнем світового дерева – проміжним між небесним та підземним – можна співвіднести ба-рана, що їсть паростки цього дерева. А героя-вершника слід, ймовірно, розглядати як сторожа підземного світу. 
  •  Порівнюючи семантику піхов меча з Гриніва з відомою слов’янською пам’яткою піз-нього язичництва – Збруцьким ідолом (які об’єднує територія розміщення – Подніст-ров’я та приналежність до однієї етнічної групи, хоча й на різних етапах розвитку), науковці підкреслюють ідентичність структурної побудови сюжетів.
  •  Обом пам’яткам притаманні вертикальне розміщення, поділ на три частини, що сим-волізують верх – середину – низ (небо – земля – підземний світ). Це може свідчити про те, що вже на рубежі нової ери у слов’янських племен України сформувалися певні і досить розвинені, як для періоду язичництва, світоглядні уявлення, а також про глибоке місцеве коріння такої визначної пам’ятки духовної культури слов’янст-ва, як Збруцький ідол (детальніше про нього буде сказано далі).

  •  
  •  Саме йому, як вважають, були присвячені два могутні стовбури дубів із всадженими у них кабанячими іклами, підняті у 1909 та 1975 pp. з Десни та Дніпра (вище Києва). Існує думка, що кабан був одним з найшанованіших слов’янами тварин. Це підтверд-жують і численні знахідки кабанячих кісток та ікол на поселеннях, в похованнях різ-них культур І тис. н.е.
  •  Важливим джерелом для вивчення язичницьких вірувань давніх народів є різнома-нітні предмети, кераміка та малюнки на них. Певну міфологічну функцію виконува-ли сакральні камені – символи міцності та вічного існування.
  •  Цікавими є амулети, які підвішувалися на шнурах, одягалися на шию або ж носилися в торбинках. Оберегами ставали предмети з металу, кістки, каменю, глини. Найпо-ширенішими були різноманітні підвіски, відомі серед населення зарубинецької куль-тури. Підвіски мали пірамідальну, трапецієподібну, квадратну, округлу форми і не-рідко прикрашалися крапками та лініями, що утворювали різноманітні візерунки.
  •   Характерними для зарубинецької культури були шумливі підвіски-амулети. З них складалися намиста, куди входили металеві дзвіночки, підвіски спіралеподібної фор-ми, різноманітні кільця і ланцюжки. За уявленнями такі шумливі намиста повинні були відганяти злих духів своїм виглядом та звуком, що видавався під час руху. 
  •  У зарубинецькій, черняхівській, київській культурах були поширеними так звані лун-ниці – амулети-підвіски, повязані з шануванням Місяця, що сприймався як добре божество, противник усякої погані та зла. Ці властивості переносились і на умовне зображення світила, що мало значення оберегу. Б. Рибаков вважав лунниці складо-вою частиною дівочого убору, виходячи з того, що й Селена (грецька богиня Місяця) була покровителькою дівчат.
  •  Характерними для черняхівської культури були пірамідальні, дзвоноподібні і верете-ноподібні підвіски, які повязують із сонячним божеством – покровителем хлібороб-ства. Як обереги могли використовуватись намиста з антропоморфними зображення-ми. На думку деяких дослідників, оберегами, можливо, були фібули у вигляді птаха, поширені на черняхівських пам’ятках Подністров’я.
  •  Часто слов’яни використовували для оберегів ікла та кістки хижих звірів, переважно ведмедя чи кабана, які повинні були відганяти зло і оберігати від наврочення. Ці обе-реги пов’язувались з загальним культом природи, зокрема з поклонінням священним тваринам. Як вважають, роль оберегів могли відігравати і деякі види залізних ножів, які використовували лише для магічних функцій – знищення злих духів.
  •  Багатий матеріал для вивчення ставлення давніх слов’ян до оточуючого світу, їхніх уявлень, пов’язаних з хліборобським укладом життя дають зображення на кераміці, побутових, господарських предметах. Вважалося, що сакральна символіка забезпечу-вала родючість ґрунту, захищала людину від злих сил, оберігала її від хвороби.
  •  Серед слов’янських пам’яток І тис. н.е. знайдено уламки і цілі посудини із зображен-ням різних солярних знаків та хрестів. Важливим символом був солярний знак у ви-гляді свастики. Як вважають, він походить від рівнобічного хреста, вписаного у квад-рат. Ймовірно, цей символ має зв’язок із сонцем та вогнем, визначаючи сторони сві-ту, і тісно пов’язаний із знаком хреста, але відрізняється від нього наявністю парост-ків, що відходять від кожного променя. Є думка, що спочатку ці паростки символізу-вали рух давнього пристрою для добування вогню, а потім трансформувалися в сим-волічне позначення руху сонця по небу.
  •  Давнім магічним знаком є хрест, утворений чотирма променями. Число 4 у слов’ян, на думку В. Даркевича, як і у більшості народів, було святим (чотири сторони світу, чотири пори року, чотири стихії). Припускають, що спочатку хрест імітував давнє знаряддя для добування вогню (тертям двох перехрещених шматків дерева), а пізні-ше перетворився на символ поєднання небесного вогню (Сонця) і вогню на землі.

  •  

Пантеон головних слов’янських богів на стадії державного язич-ництва (за князя Воло-димира Святославича)

МОКОШ

Заступниця дому, родинного вогнища, покровителька пря-діння, ткацтва, вишивання та інших жіночих занять а також богиня води, дощу, родючості (але на час формування пан-теону богів ці останні функції вона напевно вже втратила).

ПЕРУН

Володар грому і блискавок, покровитель великого князя

та його військової дружини.

ХОРС

Традиційно вважався богом сонця і тепла. Але чимало сучасних вче-них вважають його богом Місяця.

  •  

СИМАРГЛ

Божество в образі крилатого пса; охоронець зерна (амбарів) і посівів.

СТРИБОГ

Бог вітру, антипод

Даждьбога (бог, який знищує добро); уособ-лення холоду, негоди.

ДАЖДЬБОГ

Бог сонця, що дає добро. Словяни знали й інших «сонячних» богів, але Володимир вибрав його.

Духовна культура давніх словян на території України

Поклоніння силам природи

  •  Під духовною культурою давніх слов’ян будемо розуміти увесь комплекс їхніх релі-гійно-міфологічних уявлень, який отримав назву слов’янського язичництва.
  •  На думку Миколи Костомарова, суть язичництва полягала в обожненні природи, ви-знанні мислячої сили за предметами та явищами довкілля, поклонінні сонцю, небу, воді та землі, вітру, деревам, птахам, каменям тощо, у різних байках, віруваннях, святах та звичаях, створених і впроваджених на підставі цього обожнення природи.
  •  «Давній слов’янин, – писав польський історик-славіст Генрик Ловмянський, – «жив серед світу духів, рівнозначних за силою та впливом. Вони оживляли та заповнювали рівномірно всю природу, яка їх оточувала. Людина почувала себе залежною від них, намагалася відвернути їх шкідливі дії та прихилити до себе».
  •  Перш ніж давні слов’яни почали будувати спеціальні святилища, ставлячи там зобра-ження персоніфікованих язичницьких богів, вони поклонялися різноманітним силам природи. У писемних джерелах зазначається їх поклоніння горам, джерелам, гаям, окремим деревам, де, на їх думку, жили душі померлих.
  •  Зокрема, єпископ Кирило Туровський (XII ст.) у одній з проповідей висловлював ра-дість з приводу того, що люди вже перестали вшановувати сонце, вогонь, джерела, дерева, а батьки не вбивають дітей на жертву богам. У церковному статуті Володи-мира Великого, виданому в Новгороді у XIII ст., церква засуджує тих, хто молиться «під овеном, в гаю, горах або над водою».
  •  Велику роль у міфологічних уявленнях слов’ян відігравала вода (річки, озера, джере-ла). Слов’янські святилища завжди розміщувалися поблизу води. Люди приписували їй особливу животворність. Весняні і літні народні свята завжди супроводжувалися купанням або обливанням, що вказує на віру в животворну, очищувальну силу води. Інша властивість води спонукання родючості, заплідненню. Давні слов’яни моли-лися воді та приносили їй жертви.
  •  Вода відігравала в культурі родючості основну роль як джерело всього життя. Поль-ський етнограф Казимеж Мошиньський наводить приклади з етнографії слов’янсь-ких народів, коли вони відмовлялися рятувати потопаючого, розцінюючи це як жертву, яку взяв собі водний демон.
  •  Найбільше слов’яни, як і інші давні народи, обожнювали вогонь, який пов’язувався із сонцем та блискавкою, що давали тепло та посилали дощ. Культ вогню у слов’ян також має давнє походження. Писемні джерела повідомляють, що люди здавна по-клонялися Сварожичу богу вогню, неба, сонця. Слов’яни вважали вогонь очищу-вальною силою. Велике значення у світогляді індоєвропейських народів, у тому чис-лі й слов’ян, крім сонця, мало обожнення місяця, землі, зірок, а також вітру.
  •  У загальному культі природи у слов’ян найбільш був розповсюджений культ дерев, гаїв, священних тварин. Відома символіка дерева життя та світового дерева, яке сягає корінням підземного світу, а верхівкою – неба, а загальнослов’янське слово «гай» ви-значало лісовий простір, який огорожувався і оберігався, де відправлялися священні обряди, відбувалися моління, ворожіння, жертвоприношення. В жертву приносили їжу, речі, тварин (переважно биків, кабанів, овець).
  •  Серед дерев для слов’ян найбільше значення мав дуб. Напевно, це пояснювалося тим, що в дуб найчастіше вдаряє блискавка, тому слов’яни вважали його перуновим деревом. Археологічні знахідки вказують на тісний зв’язок культів священних дерев і звірів у давньослов’янській міфології, зокрема, на існування об’єднаного культу ди-кого кабана з дубом. Обидва культи були пов’язані з поклонінням богу Перуну.

  •  В цьому пантеоні з якихось причин не знайшлося місця іншим словянським богам. Хоча в цілому їх зафіксовано немало. Зокрема, Іван Огієнко у своїй праці «Дохристи-янські вірування українського народу» в якості головних дохристиянських богів ви-діляв наступних: Сварог, Перун, Даждьбог, Хорс, Велес, Стрибог, Симаргл, Мокоша, Лада і Ладо, Лель (Полель), Ярило, Купайло, Див і Діва, Тур, Рід і Рожаниця, Троян, Доля, Переплут, Марена. Функції деяких з цих богів не є чітко встановленими. Пові-домлення про них є досить скупими й суперечливими.
  •  Проте відбір до пантеону 980 року навряд чи був випадковим. Певно, великий князь київський релігійною язичницькою реформою хотів спертися на авторитет та попу-лярність окремих богів з різних регіонів Східної Європи під час феодалізації підлег-лих йому земель, прагнув затвердити офіційний пантеон для надання державі ідеоло-гічної єдності, намагався поставити перепони сепаратистським тенденціям на місцях.

Слов'янські божества. Організація культу

  •  Характер язичницьких вірувань перш за все визначався способом життя, основними заняттями словян. Насамперед поклонялися богам, пов’язаним з аграрним культом. Особливе значення мало обожнювання неба i небесних світил, що уособлювали вищі сили. Серед них, зокрема, відомі з літописних джерел слов’янські божества сонця Даждьбог, Хорс, Сварог. Богом худоби був Велес, що, можливо, був і богом багатст-ва. Певну роль у хліборобському культі відіграв Стрибог бог вітру.
  •  На думку М. Грушевського, в цей час «русько-слов’янські боги дуже слабо оперсоні-фікувалися і не втратили свого початкового характеру певних природних сил, ме-теорних явищ, елементів природи»... «це лише початки певної стадії поганського культу шанування богів у формі антропоморфних образів…».
  •  Давні слов’яни обожнювали сили природи: воду, вогонь, ліс, дерева, заселяючи їх численними божками. Слов’янська демонологія досить розвинута. З різних даних ві-домі: ліщук, водяник, полудниці, русалки, берегині, водяниці, упирі тощо. Демони були антропоморфними істотами (мали людиноподібний вигляд), але позбавленими власних імен, індивідуальних рис, виступаючи певними групами, чим відрізнялися від богів, які належали до вищої сфери надприродного язичницького світу.
  •  Польський етнограф Казимеж Мошиньський, який досліджував словянську демоно-логію, поділяє демонів на ряд груп: домових і кровноспоріднених, тих, що походять від духів людей, померлих не своєю смертю, демонів долі, хвороб, смерті, зла тощо.
  •  Домові демони (домовики, хлівники, банники, польовики, лісовики та ін.) опікували-ся домом,  господарством, природою, які входили до сфери економічної діяльності людини. Домовик, за уявленням слов’ян, мав вигляд невеликої на зріст, невидимої людини, схожої на діда, яка живе біля печі або під стріхою. З ним слід добре поводи-тися, годувати його, і тоді він допомагатиме родині, застереже її від небезпеки тощо.
  •  Демони уявлялись переважно невидимими, невеликими на зріст, з великою головою і довгим волоссям, вкритими шерстю, з великими червоними, рідше зеленими очима, іноді з одним оком посередині чола, з великими зубами і товстими губами. 
  •  Серед демонів, що походять від душ людей, померлих не своєю смертю, найпошире-нішими були русалки дівчата, які потонули або покінчили життя самогубством. Як правило, вони уявлялися красивими, оголеними, з довгим волоссям, прикрашеним вінком із квітів. Любили, як вважалося, сміятися на різні голоси, танцювати вночі на галявинах і берегах озер та річок, зваблювати перехожих, лоскотати їх до смерті.
  •  Ще відомі водяники (духи тих, хто втопився), лісовики (ті, хто загинув у лісі). Вва-жалося, що лісовики панують над звірами та можуть ввести людей в оману. До цієї ж категорії належать вовкулаки й берегині. Вовкулаки чи упирі, на думку К. Мошинь-ського, мали у слов’ян двоїсте значення: дух померлої людини і оживлений труп. Бе-регині були водними істотами, спорідненими русалкам. Серед інших демонів поши-реним був образ рожаниціневидимої жіночої істоти, яка визначала долю людини від народження до самої смерті. До таких демонів К. Мошиньський відносив і долю.
  •  Простір між людьми та демонами заповнювали напівдемонічні істоти: відьми, вовку-лаки. Від демонів вони відрізнялися тим, що пов’язувалися з конкретними людьми або їх душами. Відьмою вважалася певна особа, яка знаходиться серед живих, але знається з демонами, а вовкулакою  оживаючий труп якоїсь конкретної особи.
  •  Отже, простежується ієрархія слов’янських божеств від напівдемонів, через демонів, що забезпечували порядок у господарстві і природі, до вищих богів, які впорядкову-вали світ, забезпечували родючість землі, плодючість стада, захист роду. Ця ієрархія була результатом тривалої еволюції системи міфологічних поглядів, що пов’язува-лось з розвитком суспільних відносин слов’янських племен. На різних стадіях цього виявляли себе своя міфологічна система і свої форми організації сакральних дій.

  •  На стадії існування патріархально-родового суспільства у слов’ян переважав, очевид-но, сімейно-родовий культ у вигляді поклоніння предкам і силам природи. Для цього ж часу були характерним й общинні культи, пов’язані насамперед з хліборобством, як основою економічного розвитку слов’янського суспільства.
  •  Поряд з поклонінням силам природи, що не мали чітко визначеного вигляду, серед племен Південно-Східної Європи, в тому числі й слов’ян, вже на рубежі нової ери почала формуватися система зооморфних та антропоморфних божеств з визначенням їх основних функцій. На думку О. Лосєва, героїчний антропоморфний образ міфоло-гічного персонажа є вищим етапом у розвитку міфологічних уявлень давніх народів.
  •  Більш високому рівню суспільного розвитку словян відповідали племінні і міжпле-мінні центри VIIIIX ст. Культ предків, культ природи відступає тепер на другий план перед поклонінням вищим божествам. На стадії переходу до державних форм правління, племінні і міжплемінні боги та культи трансформуються у державні. Як відомо з літописних джерел, князь Володимир Святославич намагався здійснити таку реформу, влаштувавши на горі біля палацу капище, де поставив основних слов’янсь-ких богів і звелів приносити їм жертви.

  •  Михайло Грушевський вважав недостовірними повідомлення писемних джерел про наявність касти жерців у слов’ян-язичників. Такої ж думки дотримується і сучасний російський дослідник В. Сєдов, вважаючи, що родові, племінні і міжплемінні ритуа-ли здійснювалися родовими і племінними старійшинами та князями.
  •  Проте, на думку інших сучасних дослідників, зокрема Д. Козака, такі твердження су-перечать писемним і археологічним джерелам. Досить високий рівень організації ві-рувань, що випливає з аналізу джерел, передбачав і досить ранню появу служителів культу  виконавців ритуальних дій, як це було у всіх індоєвропейських народів.
  •  Як вважає український вчений М. Попович, у слов’ян волхви могли бути організова-ні у замкнуте, впливове коло хранителів вірувань та духовної культури. Свідченням на користь цього є багата термінологія з магії і чародійства та прямі писемні дані. Так, арабомовний вчений другої половини ІХ–початку Х ст. Ібн Русте повідомляв що влада у царів русів обмежена, оскільки у них є знахарі, з яких окремі керують царем.
  •  На думку Г. Ловмянського остаточна ієрархія жерців складається у словян вже на етапі формування держави і від неї вони отримують матеріальну допомогу для керу-вання релігійним життям певної територіальної чи суспільної групи. Проте за архео-логічними даними общинні святилища існували у слов’ян вже в перші століття нової ери. Наявність касти жерців не виключає участі старійшин, вождів, князів у культо-вих церемоніях. Ймовірно, їм належала почесна першість у виконанні ритуальних дій, особливо найважливіших і найурочистіших.
  •  Провідне місце в давніх культах відігравало жертвоприношення вищим і надприрод-ним істотам, молитви для здобуття їх прихильності. Слов’яни вважали, що ці вони мали людські властивості, потребували їжі, напоїв, задоволення інших потреб, хоча б у символічній формі. В основі ритуалу лежала людська вдячність цим істотам, віра у винагороду за добрі діяння, бажання мати впевненість в успіху якоїсь справи. За пи-семними джерелами словяни приносили у жертву худобу (Прокопій Кесарійський), птицю, хліб, мясо (Костянтин Багрянородний), усяку страву і худобу (Ібн Фадлан).
  •  Є свідчення, що слов’яни-язичники, як і більшість індоєвропейських народів, практи-кували й людські жертвоприношення. На це вказують, зокрема, розкопки святилищ І–X ст., де виявлені людські рештки. Візантійський автор Х ст. Лев Диякон розпові-дає, що русини в Доростолі, спалюючи своїх небіжчиків, «справляли жертви за мерт-вими і топили в Дунаю дітей та півнів, кидаючи в течію».
  •  Ще до кінця не з’ясоване питання про верховне божество слов’ян. На думку Б. Риба-кова, до X ст. ним був Род, давній хліборобський бог, божество неба, блискавок, до-щу, всієї природи, роду людського і підземного світу, а Перун – бог грому і блиска-вок – введений у язичницький пантеон аж у X ст. за часів Володимира Святославича.
  •  В. Сєдов вважає, що Перун став загальнослов’янським богом грому і блискавок у другій половині І тис. н.е., а Род, панівна роль якого в пантеоні слов’ян сягає глибо-кої давнини, став тоді домашнім божеством, можливо, божеством сімейних общин.
  •  І. Винокур підтримує думку Б. Рибакова, припускаючи, що більшість жертовників-капищ з ідолами відомих у Середньому Подністров’ї присвячені богові Роду, та що у другій половині І тис. н.е. бог Род у специфічній формі був уособлений в Збруцькому ідолі Святовидіверховному божестві, образ якого сформувався на пограниччі східнословянських і загальнослов’янських земель.
  •  Російський вчений С. Токарєв заперечував Рода як про верховне божество в дохрис-тиянську епоху, вважав, що давні слов’яни ніколи не були об’єднані політично й еко-номічно і не могли мати спільних богів й спільні культури. Ймовірно, вважає він, у кожного племені і роду були власні боги і предмети поклоніння. Однак С. Токарєв не заперечує, що деякі з племінних богів могли мати більшу популярність, стаючи між-племінними божествами. Деякі сучасні українські вчені підтримують цю гіпотезу.

  •  
  •  




1. доклад преподавателя по классу фортепиано Ряховской К
2. Великие географические открытия
3. тема; уверен что вы не ожидаете ее полного освещения в одной лишь лекции1
4. Рефлекторный принцип регуляции Вегетативная нервная система
5. Тема 30 Внутренняя политика первой четверти XIX в
6. К вопросу об изучении проблемы духовной ситуации России конца XIX-начала XX вв на уроках литератур
7. Стратегический менеджмент
8. Финансовая деятельность и контроль государства
9. ПОЛУЧЕНИЕ УРАВНЕНИЯ ПЕРЕХОДНОГО ПРОЦЕССА ПО ПЕРЕДАТОЧНОЙ ФУНКЦИИ
10. Культура Нового времени
11. 1997 ББК 87.3 075 Московский государственный социальный университет 075 Основы философии- Учебное пос
12. столкновение взаимодействие 2 или более субъектов имеющих взаимоисключающие цели и реализующих эти цели о
13. Жизнь Мухаммада
14. ух комнатную квартиру
15. Южная Америка
16. Лекция 1. Торговая марка
17. свободные существа в мире нет фатальной зависимости от Бога люди не равны и это предопределено Богом все
18. Рождение Руси
19. Юрий Васильевич Бондарев Горячий снег
20. Практикум по BPwin Упражнение 2 Упражнение 2