Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук.2

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 3.6.2024

12

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ЦЕНТР ІНДУСТРІАЛЬНИХ
ПРОБЛЕМ РОЗВИТКУ НАН УКРАЇНИ

ШПІЛЄВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ВІКТОРОВИЧ

                                                                                            УДК 330.313

ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВОЇ ЖИТТЄЗДАТНОСТІ

КОКСОХІМІЧНИХ ПІДПРИЄМСТВ

Спеціальність 08.00.04 - економіка та управління підприємствами

(за видами економічної діяльності)

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Харків - 2007

Дисертацією є рукопис

Роботу виконано в Харківському національному економічному університеті, Міністерство освіти і науки України

Науковий керівник:

доктор економічних наук, професор

Ареф'єва Олена Володимирівна, Європейський університет фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу, завідувач кафедри економіки

Офіційні опоненти:

доктор економічних наук, професор

Ковальчук Костянтин Федорович, Національна металургійна академія, завідувач кафедри фінансів;

кандидат економічних наук,

Зінченко Володимир Анатолійович, Науково-дослідний центр індустріальних проблем розвитку Національної академії наук України, старший науковий співробітник

Захист відбудеться “”жовтня 2007 року о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради, шифр К 64.251.01, у Науково-дослідному центрі індустріальних проблем розвитку НАН України за адресою: 61002, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 7-й під’їзд, 8 поверх.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Науково-дослідного центру індустріальних проблем розвитку НАН України за адресою: 61002, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 7-й під’їзд, 8 поверх.

Автореферат розісланий “”вересня 2007 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради      І. М. Волик

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Сучасні концепції управління базуються на системному підході, при якому господарюючий суб'єкт розглядається як відкрита система, передумови життєздатності якої лежать не тільки всередині, а й поза нею. Життєздатність підприємства пов'язується з тим, наскільки органічно воно вписується в зовнішнє середовище та пристосовується до нього. Саме такий, системний,  підхід  пропонується в дисертаційному дослідженні.

Актуальність теми.  Основним інститутом сучасної ринкової економіки є підприємства, технологічний, економічний та організаційний рівень яких  значною мірою обумовлює розвиток економік країн.

Для трансформаційної економіки постсоціалістичних країн характерна динамічність економічного середовища, що обумовлено цілеспрямованим розвитком суспільних реформ. Нестабільність умов господарської діяльності вимагає від підприємств своєчасної та адекватної реакції, яка б забезпечила здатність їх існування і розвитку, сукупність яких, як правило, ототожнюється з життєздатністю. Таким чином, проблема забезпечення життєздатності підприємств особливо актуальна для країн із нестабільним економічним середовищем, до яких належить і Україна.

Забезпечення життєздатності підприємства пов'язане із вирішенням сукупності проблем економічної безпеки, адаптації, забезпечення ефективного функціонування й розвитку підприємств у реальних умовах. Рішенню даних проблем присвячена значна кількість праць, як вітчизняних, так і закордонних вчених, таких як  Аакер Д., Ареф'єва О. В., Балабанов І. Т., Башнянин Г. І., Бланк І. А., Ван Хорн Дж. К., Грейсон Дж. К.-мол., Кизим М. О., Клейнер Г. Б., Коласс Б., Кондрат'єв О. В., Левицький Є. М., Лигоненко Л. О., Пономаренко В. С., Томпсон А. А., Тридід О. М., Хікс Д. Р.  та ін. Однак сьогодні ще не створено загальновизнаної теорії життєздатності підприємства, практичне застосування якої дозволило б суттєво прискорити процеси адаптації підприємств до реальних умов існування.

Актуальність і значення вирішення вищезазначеної проблеми стало підставою для вибору теми дисертації, визначення її мети й завдань.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота пов'язана з основними напрямками наукових досліджень: Науково-дослідного центру індустріальних проблем розвитку НАН України (виконаних у рамках держбюджетної науково-дослідної роботи "Обґрунтування стратегічних напрямів соціально-економічного розвитку регіону в умовах євроінтеграційних процесів: принципи, методи, моделі", номер державної реєстрації 0105U004636); лабораторії наукових досліджень соціально-економічних проблем суспільства Харківського національного економічного університету (виконаних у рамках держбюджетної науково-дослідної роботи "Теоретичні основи оцінки рівня і якості життя населення регіонів України", номер державної реєстрації 0104U00095), у яких було використано розроблені автором принципи формування фінансових стратегій підприємств, орієнтованих на забезпечення їхньої життєздатності і науковий підхід до її кількісної оцінки.

Мета й завдання дослідження. Метою дисертації є обґрунтування концептуальних основ і методичних підходів, а також розробка практичних рекомендацій з формування фінансової життєздатності підприємства на основі регулювання її параметрів.

Для досягнення поставленої мети були визначені й вирішені такі завдання:

розкрито сутність і визначено роль фінансової життєздатності підприємства в процесі взаємодії підприємства і зовнішнього середовища;

досліджено фактори, що впливають на формування фінансової життєздатності підприємства;

виявлено специфіку й особливості механізму формування фінансової життєздатності підприємства;

визначено концептуальні основи параметричної оцінки фінансової життєздатності підприємства;

розроблено методичні підходи до виміру параметрів підприємства і процесу його взаємодії із зовнішнім середовищем, як кількісних характеристик властивостей, що формують фінансову життєздатність підприємства;

обґрунтовано склад і розкрито сутність параметрів, рекомендованих до використання для оцінки фінансової життєздатності підприємства;

розроблено методичний підхід до оцінки динаміки фінансової життєздатності підприємства;

розроблено імітаційну модель формування фінансової життєздатності підприємства і практичні рекомендації з її застосування для планування основних показників господарської діяльності;

визначено організаційні підходи до регулювання процесу формування фінансової життєздатності підприємства.

Об'єктом дослідження є процес формування фінансової життєздатності підприємства в умовах нестабільного зовнішнього середовища.

Предметом дослідження є теоретичні, методичні і організаційні проблеми оцінки, планування й управління формуванням фінансової життєздатності підприємства як процесу прояву її сутності.

Методи дослідження. Теоретичною й методологічною основою дослідження є сучасна економічна теорія, закони й нормативні акти України, наукові дослідження в області фінансів підприємства, фінансового аналізу, оцінки й планування фінансової стійкості підприємства, фінансового менеджменту, конкурентоздатності підприємств, сучасної філософії, теорії систем і кібернетики, елементарної фізики.

Для досягнення поставленої мети в роботі були використані такі методи й прийоми: логіко-теоретичного узагальнення - для опрацювання поняття "фінансова життєздатність підприємства"; аналізу й синтезу - для  дослідження сутності фінансової життєздатності підприємства, факторів і процесів, що впливають на формування фінансової життєздатності, принципів побудови механізмів  оцінки й формування фінансової життєздатності підприємства; системний аналіз - для дослідження сутності взаємодії підприємства і зовнішнього середовища; аксіоматичний метод - для опрацювання методичних підходів параметричної оцінки фінансової життєздатності підприємства; метод аналогів - для опрацювання методів виміру фінансових параметрів підприємства; метод імітаційного моделювання - для побудови механізму прогнозування фінансової життєздатності підприємства; графічний метод - для побудови матриць динаміки фінансової життєздатності підприємства.

Наукова новизна результатів дослідження полягає в розробці теоретичних засад фінансової життєздатності підприємства і методичних підходів до її формування в умовах економічного середовища, що змінюється, і полягає в такому:

уперше:

розроблено матрицю динаміки фінансової життєздатності підприємства, яка забезпечує можливість оцінки тенденцій її змін, та заснована, на  методичному підході до виміру параметрів, як кількісних характеристик процесу прояву системних властивостей підприємства в його взаємодії із зовнішнім середовищем, що являє собою рух капіталу у формі ресурсообміну між підприємством і зовнішнім середовищем;

удосконалено:

методичний підхід до оцінки фінансового результату впливу зовнішнього середовища на підприємство (підприємства на зовнішнє середовище), який на відміну від відомих факторно-аналітичних методів ґрунтується на прямому вимірі ступеню впливу зовнішнього середовища на підприємство, що являє собою результат неадекватного ресурсообміну між підприємством і зовнішнім середовищем;

організаційний підхід до формування фінансової життєздатності підприємства, який на відміну від відомих принципів менеджменту, що орієнтують управління тільки на забезпечення ефективної господарської діяльності, ґрунтується на принципі забезпечення життєздатності підприємства, тобто його існування і розвитку, за умов як забезпечення ефективності господарської діяльності, так і за рахунок залучення ресурсів із зовнішнього середовища;

дістали подальшого розвитку:

поняття сутності та визначення фінансової життєздатності підприємства, як властивості, що визначає здатність підприємства забезпечувати збереження і примноження капіталу в процесі його взаємодії із зовнішнім середовищем, на відміну від відомого поняття життєздатності підприємства як загальної характеристики його адаптаційних можливостей;

метод імітаційного моделювання, який було адаптовано для застосування у вигляді імітаційної моделі фінансової життєздатності підприємства як основний інструментарій прогнозування і планування її параметрів, що на відміну від використання традиційних методів планування фінансових показників господарської діяльності забезпечує можливість формування фінансової життєздатності підприємства із заздалегідь заданими параметрами і раціональність тенденцій їх змін.

 Практичне значення отриманих результатів полягає в можливості формування адекватного умовам реального зовнішнього середовища рівня фінансової життєздатності підприємства, а отже підвищення фінансової стійкості підприємства і раціонального використання фінансових ресурсів.

Розроблені рекомендації прийняті до використання для оцінки й прогнозування фінансової життєздатності підприємства Державним інститутом по проектуванню підприємств коксохімічної промисловості "ГИПРОКОКС" (довідка про впровадження результатів дисертаційної роботи № 05-Р32 від 30.05.07) та АТЗТ “Харківський коксовий завод” (довідка про впровадження результатів дисертаційної роботи № 643 від 13.06.07).   

 Особистий внесок здобувача. Особистим внеском здобувача є сформульовані й обґрунтовані наукові положення, висновки й рекомендації з вирішення наукової задачі розробки теоретичних засад, оцінки і формування фінансової життєздатності підприємства в умовах нестабільного зовнішнього середовища. Дисертаційне дослідження є особистою наукового працею здобувача. Усі результати отримані безпосередньо здобувачем і знайшли відображення в друкованих працях. У дисертації здобувач використовував власні наукові ідеї, у тому числі викладені в роботах, які виконані в співавторстві.

Внесок здобувача в наукові статті, які написані в співавторстві за списком опублікованих праць, наведених у авторефераті, є таким:  

досліджено сутність і сформульовано визначення поняття "фінансова життєздатність підприємства" як властивості, що визначає здатність підприємства, у процесі його взаємодії із зовнішнім середовищем, забезпечувати збереження й примноження капіталу, при цьому взаємодія підприємства із зовнішнім середовищем розглядалась як міжсистемний ресурсообмін [1];

розроблено імітаційну модель формування фінансової життєздатності підприємства, яка забезпечує можливість прогнозування її параметрів з урахуванням змін умов зовнішнього середовища [6].

Апробація результатів дисертації. Основні теоретичні положення та практичні результати досліджень доповідалися, обговорювалися й підтримані на: четвертій науково-практичній конференції молодих економістів "Сучасні проблеми розвитку виробництва" (Харків, ХДЕУ, 2000 р.), ІХ міжнародній науково-практичній конференції "Інформаційні технології в економіці, менеджменті й бізнесі. Проблеми науки, практики утворення" (Київ, Європейський університет, 2003), міжнародній науково-практичній конференції "Перспективи та пріоритети розвитку людського капіталу в умовах глобалізації (Харків, ХНЕУ, 2006), Всеукраїнській науково-практичній конференції “Інноваційний розвиток України: наукове, економічне і правове забезпечення” (Харків, Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого, 2006). 

Публікації. За темою дисертації опубліковано 6 наукових праць, у яких  відображено загальний зміст дисертації. Загальний обсяг публікацій становить 2,64 ум.-друк. арк., з яких особисто автору належить 2,44 ум.-друк. арк.

Структура й обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних літературних джерел з 173 найменувань і додатку. Загальний обсяг дисертації 181 сторінки, у тому числі обсяг основного тексту 157 сторінок. Ілюстративний матеріал дисертації: 20 таблиць (21 сторінка), 39 рисунків (24 сторінки), додаток (9 сторінок), список використаних джерел нараховує 15 сторінок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обґрунтовано актуальність наукового дослідження, визначено його мету, об'єкт і предмет дослідження, розкрито наукову новизну та практичну значущість одержаних результатів.

У першому розділі - "Теоретичні основи формування фінансової життєздатності підприємства" - досліджено сутність понять "життєздатність" та  "фінансова життєздатність підприємства (ФЖП)", уточнено їх зміст; виявлено умови, у яких проявляється ФЖП; надана характеристика процесу взаємодії підприємства і зовнішнього середовища як основної умови, що визначає прояв ФЖП; висвітлено і класифіковано фактори, що впливають на процес формування ФІЖП; проведено аналіз та дослідження питання управління процесом формування ФЖП із заздалегідь заданими властивостями.

Теоретичним підґрунтям для розгляду сутності понять "життєздатність" і "фінансова життєздатність підприємства" є наукові розробки західних та вітчизняних економістів щодо проблем економічної стійкості і сталого розвитку підприємств. Автором визначено, що актуальність проблеми забезпечення ФЖП, з одного боку, обумовлена необхідністю удосконалення управлінських процесів, а з іншого - відсутністю системного підходу до розуміння фінансової життєздатності  підприємства як економічної категорії. Зазвичай, поняття життєздатності економічних систем, у т. ч. і підприємств, використовується в загальному вигляді, що не сприяє встановленню загальноприйнятої точки зору стосовно визначення її сутності та механізму управління нею.

Здійснені автором дослідження показали, що життєздатність об'єкта матеріальної дійсності, яким безумовно є і підприємство, являє собою інтегровану властивість, яка проявляється у взаємодії з іншими об'єктами, сукупність яких являє собою зовнішнє середовище.  

Проведений аналіз базових наукових концепцій відображення взаємодії матеріальних об'єктів дозволив уточнити взаємозв'язок категорій "якість", "властивість", "взаємодія" і "дія", "рух", що дало можливість сформулювати загальне поняття життєздатності як властивості, що визначає здатність матеріального об'єкта існувати й розвиватися в реальних умовах (рис.1).

            Рис. 1.  Схема формування і прояву життєздатності матеріального об'єкту

Автор визначає поняття фінансової життєздатності підприємства як властивість підприємства, що визначає його здатність зберігати і примножувати капітал у процесі взаємодії із зовнішнім середовищем. Поняття фінансової життєздатності підприємства було синтезовано автором на основі аналізу процесу прояву життєздатності матеріального об'єкта, за допомогою методу аналогів, застосування якого дозволило конкретизувати загально наукові поняття в умовах економічних уявлень (рис. 2).

Здійснені автором дослідження сутності фінансової життєздатності підприємства надали можливість ідентифікувати взаємодію підприємства і зовнішнього середовища як процес обміну ресурсами між відкритими  економічними системами. А наступне представлення процесу міжсистемного ресурсообміну у вигляді руху ресусопотоків дозволило зробити висновок про можливість застосування кількісної оцінки ступеню прояву властивостей -компонентів ФЖП.

Враховуючи, що формування ФЖП відбувається під впливом факторів зовнішнього й внутрішнього середовища, які впливають на процес руху сукупності ресурсів (капіталу), було проведено аналіз факторів ділового середовища підприємства, їх класифікація та групування, що дозволило систематизувати їх за природою походження, ступенем значущості, керованості, характером впливу, а отже сформувати основу для цільової орієнтації економіко-організаційного механізму управління формуванням ФЖП.

Проведений аналіз методів управління та побудови господарських механізмів дозволив визначити загальні принципи та підходи до адаптації ефективних механізмів управління до завдань формуванням ФЖП, використання яких дозволило побудувати схему управлінського  циклу її формування (рис. 3).

Дослідження, здійснені автором, дозволили встановити, що проблемними моментами забезпечення управлінського циклу формування ФЖП є оцінка ступеню її прояву, а також планування та забезпечення задовільних параметрів і тенденцій розвитку, практична реалізація яких потребує розробки методичного забезпечення з урахуванням результатів теоретичного дослідження сутності фінансової життєздатності підприємства.

У другому розділі - "Оцінка фінансової життєздатності підприємства" - визначено принципи ідентифікації основних (системоутворюючих) властивостей - компонентів ФЖП; уточнено поняття "параметр" як кількісної характеристики властивостей економічних систем і процесів; розроблено концепцію параметричної оцінки ФЖП; сформовано цілісну систему параметрів ФЖП; визначено підходи до інтерпретації значень параметрів і тенденцій розвитку ФЖП; проведено оцінку фінансової життєздатності групи підприємств коксохімічної промисловості України.

Розроблена автором концепція оцінки фінансової життєздатності підприємства передбачає: якісну оцінку ФЖП; кількісну (параметричну) оцінку ступеня прояву ФЖП у взаємодії із зовнішнім середовищем; оцінку ступеня впливу зовнішнього середовища на підприємство (підприємства на зовнішнє середовище), оцінку тенденцій його змін і їх раціональності.

Рис. 3. Управлінський цикл формування фінансової життєздатності підприємства

 

У ході дослідження було розроблено процедуру ідентифікації властивостей - компонентів ФЖП, методичний підхід до виміру ступеню їх прояву, що дозволило збудувати цілісну систему її параметрів. Розроблені, на основі застосування аксіоматичного і аналогового методів параметри ФЖП, що являють собою кількісні характеристики властивостей підприємства, яким притаманна як загальноматеріальна, так і економічна сутність. Структуру системи параметрів ФЖП наведено на рис. 4.  Застосування системи параметрів ФЖП дозволяє надати кількісну характеристику прояву її основних (системоутворюючих) властивостей-компонентів, що забезпечує можливість комплексної оцінки в цілому фінансової життєздатності підприємства.

Таким чином, у роботі було вирішено методичні проблеми ідентифікації та виміру параметрів фінансової життєздатності підприємства як кількісних характеристик  її властивостей-компонентів, а отже кількісної і якісної оцінок.

У роботі автором сформульовано, обґрунтовано та апробовано методичний підхід до оцінки тенденцій та раціональності розвитку ФЖП на основі аналізу динаміки її основних параметрів.

Рис. 4.  Структура системи параметрів фінансової життєздатності підприємства

На підставі дослідження встановлено, що критерієм оцінки раціональності змін ФЖП є співвідношення темпів зростання параметрів, при якому забезпечується випередження зростання впливу підприємства на зовнішнє середовище над зростанням мобілізації підприємством, з цією метою, ресурсів, тобто максимізація результатів при мінімізації зусиль. Раціональне співвідношення темпів зростання прояву властивостей - компонентів ФЖП повинно забезпечувати: випередження зростання притоку ресурсів зовнішнього середовища у підприємство над зростанням величин ресурсопотоків; зростання величин ресурсопотоків над зростанням наповнення ресурсопотоків; зростання наповнення ресурсопотоків над зростанням обсягу капіталу.         

Експериментальна перевірка запропонованого методичного підходу дозволила встановити, що на кожному з досліджуваних підприємств у часі спостерігаються суттєві зміни ФЖП, які мають як загальний, так і різко особистий характер (рис. 5). Так, на всіх без винятку підприємствах спостерігалось нераціональне співвідношення зростання параметрів ФЖП; на більшості підприємств у 2003 році проти 2002 року спостерігалась зміна напряму міжсистемного перетоку ресурсів; з 2003 року тенденціям розвитку ФЖП був притаманний самостійний для кожного підприємства характер.

    

4

3

2

1




1. При ней жил сын ее Семен не женатый еще.
2. Тема 2- Криминалистическая идентификация и диагностика
3. Пути совершенствования структуры ассортимента хлебобулочных изделий ОАО
4. завдання на курсове проектування
5. Обеспечение качества электроэнергии в распределительных сетях питающих сельскохозяйственных потребителей
6. Экономической таблице Ф
7. 368. Mddi S. Hightower M. Hrdiness nd Optimism s Expressed in Coping Ptterns Consulting Psychology Journl Prctice nd Reserch
8. Курсовая работа- Представление о добрачных отношениях
9. Кинетика диффузионных процессов в твердых телах
10. тематический лицей 131.html
11. Реферат- Благотворительная деятельность в сфере образования (автономные образовательные учреждения)
12. Статья- Определение термина состояние в структуре динамического пространства сознания-тела.html
13. это по сути электродвигатель в корпусе позволяющем подключать и приводить в движение несколько различных
14. Построение эпюр нормальных и касательных напряжений
15. курсовой проект по курсу Основы цифровой электроники студенту группы 123 Ольхову Сергею У
16. задание обернется для них катастрофой Неудачная попытка обнуления земной цивилизации стала началом новой ж
17. 20 000 000 руб; начислены налоги на заработную плату по существующим на данный момент ставкам ; израсход
18. Место истории в системе наук
19. ТЕМА 1 ГУМАНИСТИЧЕСКАЯ СУТЬ ФИЛОСОФСКИХ ПРОБЛЕМ Ключевые слова и понятия- философия диалектика метафиз
20. . Особливості міжбюджетних відносини Важливість державного бюджету для соціального розвитку регіонів п