Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Укоопспілка
Львівська комерційна академія
Орліогло Валентина Ісідорівна
УДК 338.13
339.13:339.3
-66
Внутрішньорегіональний ринок
товарів народного споживання та
особливості його розвитку
в сучасних умовах
Спеціальність 08.07.05 - Економіка торгівлі та послуг
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
ЛЬВІВ
Дисертація є рукопис.
Робота виконана на кафедрі економіки Львівської комерційної академії Укоопспілки.
Науковий керівник: доктор економічних наук, професор,
академік АН ВШ України,
Марцин Володимир Степанович,
Львівська комерційна академія,
завідувач кафедри економіки.
Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор,
заслужений діяч науки і техніки України,
Брик Михайло Васильович,
Львівська державна академія
ветеринарної медицини,
завідувач кафедри економічної теорії.
кандидат економічних наук, доцент
Вовчак Ольга Дмитрівна,
Львівська комерційна академія,
кафедра фінансів і банківської справи.
Провідна установа: Тернопільська академія народного господарства, кафедра міжнародної економіки, фінансово-кредитних відносин та маркетингу, Міністерство освіти, м.Тернопіль.
Захист відбудеться “” квітня 1999 року о “” засіданні Спеціалізованої вченої ради К-35.840.01. по захисту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук у Львівській комерційній академії Укоопспілки за адресою: 290008, м.Львів-8, вул.Туган-Барановського,10.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівської комерційної академії Укоопспілки за адресою: 290008, вул.Туган-Барановського,10.
Автореферат розісланий “” березня 1999 року
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради
кандидат економічних наук, доцент Блонська В.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Перехід національної економіки України до ринку вимагає формування нових ринкових засад, які повинні відповідати особливостям розвитку внутрішньорегіонального ринку товарів народного споживання. Це приводить до нових ринкових відносин між споживачем і виробником. В умовах глибокої економічної, соціальної і політичної кризи в державі постає питання про шляхи і методи виходу з неї, а також про основні напрями побудови ефективної національної економіки. Однією з найважливіших умов вирішення цих проблем є подолання диспропорції на ринку товарів та послуг, зокрема між попитом та пропозицією.
Ринкові процеси охоплюють усі сфери діяльності суспільства і галузі національної економіки. Одним із важливих завдань їх розвитку в умовах формування ринкового середовища є досягнення конкурентоспроможності підприємств незалежно від форм власності. Для того, щоб зберегти в ринковій системі свої позиції, споживчій кооперації необхідно знайти нові підходи до організації роботи зі споживачами, знайти нові джерела товарних ресурсів. Розвиток внутрішньорегіонального ринку товарів народного споживання, підняття рівня та якості життя населенння залежить від збалансованості між платоспроможним попитом і товарною пропозицією.
Розвиток ринку товарів народного споживання до останнього часу розглядався як вдосконалення системи товарно-грошових відносин між виробником і споживачем. У дисертації дана оцінка стану його елементів: попиту, пропозиції, ціновому фактору, механізму збалансованості. Вирішення цих проблем недостатньо повязувати з особливостями формування ринкових елементів у сучасних умовах, а тому слід розкрити їх взаємозвязок і визначення через них таких показників як якість та рівень життя. Звідси випливає, що з радикальною перебудовою інфраструктури ринку товарів народного споживання, зміною джерел доходів населення, розробка теоретико-методологічних основ і практичних рекомендацій прогнозування розвитку ринку товарів народного споживання та моделювання впливу цінового фактора на якість та рівень життя, вирішення проблем, повязаних з подоланням диспропорцій на ринку товарів, проблеми збалансованості платоспроможного попиту і товарного забезпечення в системі споживчої кооперації є на сьогоднішній день актуальними.
Проблематика розвитку ринку товарів народного споживання через збалансованість попиту і пропозиції, особливості формування потреб, попиту і пропозиції була предметом дослідження ряду вітчизняних і зарубіжних вчених. Однак аналіз наукових публікацій свідчить, що залишаються невирішеними і нерозробленими деякі теоретико-методологічні та практичні аспекти даної проблематики. Виникла необхідність удосконалення напрямів науково-методологічних розробок через асоціативне моделювання.
Актуальність та недостатня розробленість проблеми, важливість подолання диспропорцій на ринку товарів народного споживання та підняття рівня і якості життя через підвищення рівня розвитку ринку товарів обумовили вибір теми дисертаційної роботи і визначили мету і основні завдання її дослідження.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконана в рамках комплексної науково-дослідної роботи Львівської комерційної академії з теми “Перспективи розвитку споживчої кооперації України в ринковому середовищі” (номер державної реєстрації 0197U017310). Тема дисертаційної роботи входить до плану науково-дослідних робіт Львівської комерційної академії і повязана із загальнодержавними програмами реформування економіки і управління.
Мета і завдання дослідження. Основна мета дисертаційної роботи полягає в комплексному виявленні особливостей розвитку внутрішньорегіонального ринку товарів народного споживання в сучасних умовах, аналізі теоретичних і практичних проблем збалансованості між платоспроможним попитом населення і товарною пропозицією, моделюванні впливу цінового та інших факторів на якість та рівень життя.
Для досягнення поставленої мети передбачено вирішення наступних завдань:
Наукова новизна одержаних результатів дисертаційної роботи полягає в тому, що на основі системного вивчення сутності та змісту становлення товарного ринку обгрунтовані теоретичні висновки і практичні пропозиції щодо вирішення проблем, повязаних з подоланням диспропорцій на ринку товарів, досягненням збалансованості платоспроможного попиту і товарної пропозиції, підвищенням якості та рівня життя.
У дисертації:
-уточнена соціально-економічна сутність категорій “ринок товарів народного споживання”, “попит”, “пропозиція”;
Теоретичне та практичне значення одержаних результатів. Теоретична цінність результатів дослідження полягає в обгрунтуванні нових підходів щодо вдосконалення методики дослідження ринку споживчих товарів.
Значення дослідження для практики у прогнозуванні розвитку ринку товарів народного споживання полягає у розробці комплексного підходу до оцінки існуючої ринкової конюнктури, у виробленні рекомендацій щодо збалансованості платоспроможного попиту і товарного забезпечення, впровадженні методики прогнозування цін.
Впровадження результатів дослідження здійснено здобувачем в рамках комплексної науково-дослідної теми 0197V017310 “Перспективи розвитку споживчої кооперації України в ринковому середовищі” і входить до плану науково-дослідних робіт Львівської комерційної академії. Виконане дослідження повязане з загальнодержавними програмами реформування економіки і управління. Конкретні пропозиції знайшли впровадження у приватному підприємстві “Торгово-промислова компанія”.
Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є одноосібно написаною науковою працею, в якій викладено авторський підхід до вирішення важливого наукового завдання - теорії та практики функціонування і особливостей розвитку товарного ринку в умовах формування ринкового середовища.
В опублікованих працях основні ідеї стосовно дослідженої теми належать автору.
Апробація результатів дисертації. Основні положення, результати досліджень, що включені до дисертації доповідалися на науково-практичних конференціях і отримали позитивну оцінку на: міжнародній науково-практичній конференції “Prekybos mokslas ir praktika” ( м. Вильнюс, 1996-1997 рр.); у щорічнику наукових праць “Соціально-економічні дослідження в перехідний період”, НАН Украіни, Інститут регіональних досліджень (м.Львів, 1998р.); на міжнародній науково-практичній конференції “Реструктуризація економіки та інвестиції в Україні” (м.Чернівці, 1998р.); міжвузівській науково-практичній конференції “Інтеграція економічних інтересів споживчої кооперації в національно-державні інтереси України”, (м.Львів,1997р.); міжвузівській науково-практичній конференції “Сучасні проблеми розвитку ринку, сертифікації та конкурентоспроможності товарів та послуг” (Львів, 1996р.); конференції професорсько-викладацького складу і аспірантів академії за підсумками науково-дослідної роботи у 1996-1998 роках (м.Львів, 1996-1998рр.).
Публікації. За підсумками дисертаційного дослідження опубліковано 14 наукових праць загальним обсягом 3,3 друкованого аркуша ( з них 3,2 друкованих аркушів є особистим внеском автора).
Структура та обсяг роботи. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних літературних джерел, додатків. Повний обсяг роботи 214 сторінок, в тому числі: 24 таблиці, 22 рисунки, 10 додатків. Список використаних літературних джерел нараховує 214 видань і розміщений на 14 сторінках.
Основний зміст роботи
У вступі розкрито актуальність дисертаційного дослідження, визначено та сформульовано мету і завдання, обєкт дослідження, обгрунтовано наукову новизну, виділено особистий внесок дисертанта в розробці наукових результатів, їх теоретичне і практичне значення.
У першому розділі “Ринок товарів народного споживання та методика його дослідження” висвітлюються загальні підходи до визначення економічної і соціальної природи ринку товарів народного споживання та його елементів. Вивчення наукових та практичних питань у будь-якій сфері повинно починатися насамперед з чіткого визначення основних понять, а також системи знань про них. Тому закономірним є розгляд у першому параграфі першого розділу ринку товарів народного споживання, його структури та звязку з іншими ринками, поняття ринку, його функцій та необхідних передумов його існування. Виходячи з критичного аналізу розглянутих нами визначень категорії “ринок”, слід зупинитися на твердженні, що ринок товарів народного споживання - це сукупність соціально-економічних відносин, які проявляються в процесі купівлі-продажу товарів та послуг, а також при задоволенні ринком як економічною системою існуючих потреб суспільства та тих, що формуються.
Важливу роль у дослідженні ринку предметів споживання відіграє правильний вибір обєкта вивчення. У звязку з цим важливим є класифікація ринків, в основу якої закладається принцип характеру товарного обміну та меж його охоплення. Зауважимо, що під характером товарного обміну слід розуміти обєкт обміну і економічні відносини між учасниками обміну. В дисертаційному дослідженні наведена класифікація товарних ринків за такими ознаками: за галузевою приналежністю товару, як обєкта обміну; за обєктом обміну та межами його охоплення; за сферою міжнародного товарного обміну та галузевою приналежністю обєкта обміну; за відношенням до національних границь сфери обміну; за характером і рівнем попиту та пропозиції на ринку; за характером взаємовідносин між продавцем та покупцем; за методом та обєктом обміну.
Закономірністю розвитку ринку товарів народного споживання та суспільного виробництва в цілому є постійне зростання місткості ринку. Тому в першому розділі дисертаційного дослідження розглядаються фактори, що впливають на місткість ринку. Таким чином, дослідивши ці фактори, можна зробити висновок про те, як забезпечити розвиток ринку товарів народного споживання через зростання його місткості.
Особливо важливою для розвитку ринку товарів народного споживання є мікроекономічна рівновага, яка настає лише тоді, коли встановлюється рівновага між різними видами ринків усієї економіки. Всі ринки органічно взаємоповязані, взаємозалежні і взаємодіючі. Схематично звязок ринку товарів народного споживання з іншими видами ринків нами відображено на рис.1.
Дослідження основних властивостей та характерних рис ринку товарів народного споживання, як і будь-якого іншого ринку втрачає сенс без визначення і характеристики базисних складових ринку - попиту та пропозиції. В дослідженні вказується, що попит є насамперед формою задоволення конкретних потреб людей. Вони задовольняються шляхом отримання предметів споживання та послуг. Тому в процесі свого “розпаду” у сфері обігу попит спочатку поділяється на попит на товари та попит на послуги. Вони розглянуті нами, як дві важливі частини і як дві основні форми прояву попиту залежно від обєкта.
Для зручності аналізу та виміру попит класифікується за певними критеріями. У дисертаційній роботі подана така класифікація форм попиту: попит на товари, що поділяється на макро- та мікропопит; в свою чергу мікропопит на альтернативний та твердосформований, а макропопит - задоволений та незадоволений, крім того, виділяємо часову ознаку: минулий попит та майбутній, окремо виділяємо попит на послуги.
Оскільки попит є відображення потреб людей в тому чи іншому товарі, то в його основу закладена гранична корисність товару, що скоректована на купівельну спроможність споживача. Спираючись на ці твердження в нашому дослідженні, ми даємо характеристику основним факторам, які формують попит населення за певними груповими ознаками. У подальшому ці фактори використовуються і аналізуються у другому і третьому розділах більш детальніше.
Одним з основних елементів ринку є товарна пропозиція. Вона є матеріальною основою задоволення суспільних потреб та попиту населення, забезпечення безперервності відтворення.
В умовах товарного виробництва пропозиція є не тільки основним джерелом задоволення безпосередньо зростаючих потреб людей, але й одним з важливих засобів раціоналізації власного споживання, фактором впливу на розвиток розумних потреб, стимулювання процесу їх підвищення з врахуванням досягнень науково-технічного прогресу і соціальних та економічних завдань, які вирішуються суспільством. Пропозиція є формою прояву національного виробництва. У звязку з цим у дослідженні ми схиляємося до такого визначення цієї категорії: ,,Пропозиція - це кількість товарів, які виробник бажає і має