Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Яришко Олена Володимирівна
УДК 658.14/.17:3.78
Фінансове управління вищими навчальними закладами
І-ІІ рівня акредитації
08.04.01 фінанси, грошовий обіг і кредит
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Дніпропетровськ
Дисертацією є рукопис.
Науковий керівник доктор економічних наук, професор
Салига Сергій Якович,
Запорізька державна інженерна академія,
завідувач кафедри фінансів
Офіційні опоненти : доктор економічних наук, професор
Каламбет Світлана Валеріївна
Дніпропетровський національний
університет залізничного транспорту
ім. академіка В. Лазаряна,
завідувач кафедри фінансів і банківської справи
кандидат економічних наук, доцент
Верхоглядова Наталя Ігорівна,
Обласний комунальний вищий навчальний заклад
“Інститут підприємництва “Стратегія”,
ректор (м. Жовті Води)
Провідна установа Донецький державний технічний університет економіки і торгівлі ім. Туган-Барановського,
Міністерства освіти і науки України
кафедра фінансів і банківської справи
Захист відбудеться 26 квітня 2006 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.804.01 у Дніпропетровському державному аграрному університеті за адресою: 49600, м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 25, ауд. 342.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Дніпропетровського державного аграрного університету за адресою: 49600, м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 25.
Автореферат розіслано 17 березня 2006 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Миронова Р.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Розвиток ринкових економічних відносин припускає перехід до такої структури суспільного виробництва, у якій визначальне значення одержує підготовка кадрів середньої ланки для виробничої сфери, здатних адаптуватися до цих відносин. У рішенні даної задачі значна роль вищої освіти, що обумовлює необхідність адаптації самих вищих навчальних закладів (ВНЗ) І-ІІ рівня акредитації до ринку. Насамперед реформується система фінансування вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації, де на передній план виходять децентралізовані джерела надходження грошових коштів. Нерівномірність надходження грошових коштів, збільшення рівня інфляції, зміна форм роботи ВНЗ І-ІІ рівня акредитації виявляють значне навантаження на підрозділи, що розробляють і реалізують управлінські рішення щодо формування, розподілу і використання фінансових ресурсів вищого навчального закладу, обігу його грошових коштів. Ці підрозділи повинні організувати свою діяльність так, щоб оперативно враховувати всі зміни середовища (оцінювати матеріальні, людські, фінансові ресурси), оптимальним чином вживати короткострокові заходи щодо реалізації обраної фінансової стратегії, постійно контролювати і регулювати відхилення фактичних результатів діяльності ВНЗ І-ІІ рівня акредитації від планових. Найбільш конкурентоспроможними серед українських вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації на сьогодні є ті, які в своєму розвитку дотримуються чіткої стратегії та приділяють значну увагу її формуванню і коригуванню відповідно до зміни умов зовнішнього середовища.
Значний внесок у становлення розвитку фінансового управління зробили І.Балабанов, І. Бланк, А. Гроппелі, Е. Нікбахт, А. Поддєрьогін, К.Уолш, А.Чупіс та інші.
Проблемам освіти з різних точок зору у своїх працях приділяли увагу такі українські фахівці, як Т.Боголіб, Я. Болюбаш, В. Воронкова, Н.Верхоглядова, В.Вознюк, Г.Дмитренко, В. Журавський, С. Каламбет, В. Кремень, В. Крижно, О. Мармаза, С. Ніколаєнко, І. Новікова, М. Степко, Т. Оболенська, Г. Педченко, В. Пожуєв, Т. Решетилова, С.Салига, А. Таркуцяк та інші.
Вивченню питань управління навчальними закладами присвячені праці зарубіжних учених, зокрема Н. Архипова, В. Афанасьєва, Н. Багаутдинової, Г. Балихіна, Е. Білого, П. Лоранжа, М. Лукашенко, О.Панкрухіна, В. Шапкина та інших.
Однак питання фінансового управління ВНЗ І-ІІ рівня акредитації на сьогоднішній час не одержали достатнього висвітлення.
Все вищезазначене зумовлює потребу у розвитку методології фінансового управління навчальним закладом шляхом розробки механізмів, які забезпечують ефективне використання грошових коштів ВНЗ в умовах нестабільного економічного середовища, та побудова на базі цих механізмів системи планування надходжень і витрат грошових коштів, що знижують втрати від дії факторів зовнішнього середовища, і перш за все інфляції, обумовлює актуальність теми дисертаційного дослідження.
Звязок роботи з науковими програмами дослідження. Дисертаційна робота виконана у відповідності до комплексної теми кафедри економіки підприємства Запорізької державної інженерної академії „Розробка концепції контролінгового механізму та визначення оптимальної стратегії підприємства на основі інноваційного розвитку” (номер державної реєстрації 0103U003545) та до комплексної теми Гуманітарного університету „Запорізького інституту державного і муніципального управління” „Управління ефективністю використання фінансових ресурсів господарюючих субєктів” (номер державної реєстрації 0105U000004).
Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає в науковому обґрунтуванні та розробці фінансової стратегії для вищого навчального закладу в ринкових умовах.
Для досягнення зазначеної мети в роботі поставлено такі завдання:
Обєктом дослідження є фінансова діяльність вищих закладів освіти І-ІІ рівня акредитації в ринкових умовах.
Предметом дослідження є процес фінансового управління вищими навчальними закладами І-ІІ рівня акредитації.
Методи дослідження. Теоретичну й методологічну основу дослідження становлять фундаментальні положення з фінансового менеджменту, роботи вітчизняних і зарубіжних учених-економістів з проблем фінансової стратегії діяльності підприємств, структурування ринку вищої освіти України.
У роботі застосовувалися методи дослідження: історико-ретроспективний огляд для характеристики процесів становлення та розвитку вищої освіти в Україні; аналіз і синтез для визначення взаємозв'язку між чинниками зовнішнього і внутрішнього середовища та стратегією підприємства; стратегічний аналіз для виділення напрямів діяльності вищих навчальних закладів; формалізація для структурування процесу розробки загальної та фінансової стратегії; балансовий при формуванні ціни на освітні послуги; графоаналітичний метод для виявлення залежностей між пріоритетними альтернативами і стратегією вищого навчального закладу; методи оцінювання витрат на підготовку спеціалістів; факторний аналіз й економіко-математичне моделювання для розробки стратегії.
У ході дослідження були використані матеріали Державного комітету статистики України, Міністерства освіти і науки України.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в удосконалені методичних та практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності фінансового управління вищими навчальними закладами. У процесі дослідження отримані такі найбільш істотні результати:
вперше:
удосконалено:
набули подальшого розвитку:
Практичне значення одержаних результатів. Положення і рекомендації, які знайшли своє відображення у дисертації, можуть бути використані вищими навчальними закладами всіх форм власності.
Наукові розробки, одержані в результаті виконаного дослідження, були використані в діяльності Запорізького електротехнічного коледжу (акт впровадження №237 від 20.05.2005 р.) та Запорізького металургійного технікуму (акт впровадження № 443 від 02.09.2005 р.).
Результати досліджень використовуються у навчальному процесі Запорізької державної інженерної академії з дисциплін „Фінанси”, „Фінанси підприємств” (довідка №5/1257 від 30.06. 2005 р.).
Особистий внесок здобувача. Наукові положення, висновки і рекомендації дисертаційної роботи є підсумком особистих наукових досліджень, виконаних у галузі стратегічного управління. Всі результати, які винесено на захист, одержано автором самостійно. Особистий науковий внесок дисертанта в наукові праці, виконані у співавторстві, конкретизовано у списку публікацій за темою дисертації.
Апробація результатів дослідження. Основні положення дослідження було апробовано та схвалено на Всеукраїнській науковій конференції „Гуманістичний менеджмент як чинник оптимізації суспільної трансформації” (м. Запоріжжя, 2003 р.), ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції „Економіка підприємства: проблеми теорії та практики” (м. Дніпропетровськ, 2004 р.), Всеукраїнській науковій конференції „Становлення і розвиток бізнес-освіти в умовах ринку” (м. Запоріжжя, 2004 р.), ІХ науково-технічній конференції викладачів і студентів ЗДІА (м. Запоріжжя, 2004 р.), І Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих учених „Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку” (м. Луганськ, 2005 р.), Міжнародному Форумі молодих вчених „Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн” (м. Харків, 2005 р.).
Публікації. Основні ідеї, положення і висновки дисертаційної роботи опубліковано в 25 наукових працях, з яких 1 монографія, 10 статей у фахових виданнях (з них дві у співавторстві), 14 матеріалів конференцій. Загальний обсяг публікацій 13,24 д.а., з яких 11,67 д.а. підготовлено особисто автором.
Структура і обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, 5 додатків. Робота викладена на 185 сторінках друкованого тексту, з них 35 таблиць займають 31 сторінку і 37 рисунків сторінки, список використаних джерел із 177 найменувань подано на 16 сторінках і 5 додатків на 26 сторінках.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ
У першому розділі „Теоретичні засади управління фінансами вищих навчальних закладів” розглянуто систему фінансування вищих навчальних закладів в Україні, сутність фінансової стратегії організації в умовах ринку, стратегії управління, пристосовані до навчальних закладів. На основі критичного аналізу робіт науковців, узагальнення та систематизації досвіду формування стратегії підприємств досліджено сутність і еволюцію поняття „стратегія” та особливості фінансової стратегії.
Аналіз, проведений у дисертації, засвідчив, що розвиток системи вищої освіти в Україні пройшов ряд змін, які зумовили її сучасний стан. Автор підкреслює, що попит на ринку освітніх послуг залежить від змін на ринку праці. Якщо на початку 1990-х років, у період стихійного формування ринку відбулася реструктуризація попиту на економічні та юридичні спеціальності, то зараз відбувається стабілізація структури попиту. Водночас ця стабілізація відбувається на фоні зменшення кількості потенційного контингенту. Реорганізація освітньої системи, прогнозований демографічний спад в Україні визначає поведінку вищих навчальних закладів щодо організації освітньої діяльності і зумовлює необхідність створення ефективної системи управління фінансами вищого навчального закладу, тобто фінансового менеджменту.
Аналіз розміру державних видатків на фінансування галузі освіти, які були задекларовані у Державних бюджетах України на 2000-2005 роки дозволив зробити висновок, що фінансування видатків Міністерства освіти та науки України стрімко зростає, особливо у 2005 році. Майже така ж динаміка зростання фінансування видатків вищих навчальних закладів освіти III та IV рівнів акредитації, проте зростання видатків вищих закладів освіти I та II рівнів акредитації вкрай незначне, як у минулих періодах, так і за 2005 рік.
В сучасних умовах коли фінансування фактично відбувається лише за статтями оплати праці, стипендії студентів і фінансування комунальної сфери, навчальні заклади знаходяться у тяжких економічних умовах. Умови фінансування найближчим часом не будуть суттєво змінюватися на краще. Навчальні заклади опинилися у кризовому стані. Дефіцит коштів став реальністю для багатьох навчальних закладів. В умовах дефіциту коштів навчальний заклад повинен діяти в двох напрямках: 1) збільшення обсягу надходжень від платних послуг та інших джерел; 2) введення системи раціоналізації витрат і економії ресурсів.
Тобто, головна проблема, з точки зору фінансового менеджменту, яка постає перед сучасним навчальним закладом, це розробка фінансової стратегії, що являє собою відповідну реакцію на сформовану ситуацію.
Аналіз літературних джерел показав, що в теорії управління застосовується декілька видів стратегії. Серед класифікаційних ознак можна виділити такі: рівень управління, на якому приймаються рішення; базова концепція досягнення конкурентної переваги; стадія життєвого циклу підприємства; характер поведінки та інші. Вибір виду стратегії буде залежати, перш за все, від цілей, стану зовнішнього та внутрішнього середовища. Застосування терміну „стратегія” дуже диверсифіковане, але, незважаючи на свій універсальний характер, фінансова стратегія має свою власну специфічну форму існування.
Стратегія фінансування як діяльність включає визначення цілей використання фінансових ресурсів і капіталу, методів фінансування, часових характеристик, важелів і прийомів управління рухом фінансових ресурсів та капіталу, визначення спеціального функціонального „стратегічного набору”. Тобто, фінансова стратегія це область перетинання і спеціалізованої інтеграції фінансового і стратегічного менеджменту. В основі розробки фінансової стратегії знаходяться принципи нової управлінської парадигми системи стратегічного управління. До числа таких принципів, що забезпечують підготовку та прийняття стратегічних фінансових рішень у процесі розробки фінансової стратегії І. Бланк відносить: розгляд підприємства як відкритої соціально-економічної системи, що має здатність до самоорганізації; звязок базових стратегій операційної діяльності підприємств; переважна орієнтація на підприємницький стиль стратегічного управління фінансовою діяльністю; відокремлення домінантних сфер стратегічного фінансового розвитку; забезпечення гнучкості фінансової стратегії; забезпечення альтернативності стратегічного фінансового вибору; забезпечення постійного використання результатів технологічного прогресу у фінансовій діяльності; врахування рівня фінансового ризику у процесі прийняття стратегічних фінансових рішень; орієнтація на професійний апарат фінансових менеджерів у процесі реалізації фінансової стратегії; забезпечення розробленої фінансової стратегії підприємства відповідною організаційною структурою управління фінансовою діяльністю і організаційною культурою.
Аналіз літературних джерел також дає можливість систематизувати стратегії щодо навчальних закладів. З аналізу випливає, що фактично відсутні комплексні (комбіновані) стратегії функціонування ВНЗ на ринку України, спрямовані на всі його структури з метою поліпшення навчально-виховного процесу і розвитку матеріальної бази. Необхідно розробити чітку стратегію, спрямовану на всі стадії функціонування ВНЗ від дня його заснування, та забезпечити його економічну і соціальну ефективність. Фінансова стратегія навчального закладу не повинна розглядатися як відокремлена від загальної, їх взаємозвязок для навчального закладу повинен бути дуже тісним.
Критичний аналіз літературних джерел дав змогу сформувати авторське бачення поняття фінансового управління вищим навчальним закладом. Вважаємо, що фінансове управління закладами освіти має бути спрямоване на надання якісних освітніх послуг на всіх етапах життєвого циклу ВНЗ і підпорядковане стратегії розвитку освіти. Необхідно враховувати, що підходи сучасного навчального закладу і корпорації до вибору стратегічного напряму розвитку різні, оскільки „продукт” діяльності навчального закладу і новостворена ним вартість нематеріальні. Відповідно і підходи до формування фінансової стратегії мають враховувати соціальне значення закладів освіти. Фінансова стратегія навчального закладу - це невідємна частина загальної стратегії та місії навчального закладу.
У другому розділі „Удосконалення механізму фінансового управління вищим навчальним закладом” розглянуто навчальний заклад як складну соціально-економічну систему відкритого типу, механізм оцінювання і формування потенціалу вищого навчального закладу, оцінка ефективності реалізації фінансової стратегії вищим навчальним закладом.
Здійснено аналіз навчального закладу як обєкту управління. Результати досліджень основних категорій стратегічного управління дали змогу зробити в дисертації важливі висновки: ВНЗ це відкрита система, на яку діють фактори зовнішнього середовища і головним фактором є законодавча база; при формуванні цілей навчального закладу необхідно фінансові цілі підкорити місії навчального закладу, тобто розвитку особистості; закони, принципи, методи стратегічного управління є діючими в системі освіти; розробка загальної стратегії базується на становищі навчального закладу сьогодні; проведення аналізу структури та її коректування є необхідною умовою управління.
Автором запропоновано класифікацію вищих навчальних закладів. Головні параметри, які розглядаються, це доходи від послуг, що надаються, і виховний процес, спрямований на розвиток особистості. Значення названих параметрів визначається кількісними та якісними даними; залежно від пріоритетності параметрів можна зарахувати навчальний заклад до того чи іншого типу.
Доходи
Розвиток особистості
Рис. 1. Типи навчальних закладів щодо пріоритетності параметрів
(доходність розвиток особистості)
Рис. 1 дає можливість прийняти рішення щодо досягнення відповідних позицій на ринку освітніх послуг, а також розподілити стратегічні ресурси між стратегічними зонами. Зона вимирання охоплює такі навчальні заклади, які можна назвати: „бізнесменами” вони готові виконувати і надавати будь-які освітні послуги на замовлення клієнтів, тобто фактично працює „фабрика дипломів”; „баласт” навчальні заклади, які “пливуть за течією”: відсутність розвитку нових сучасних спеціальностей; майже не використовують нові освітні технології. Такі навчальні заклади фактично є “мертвими” і не проходять акредитацію і ліцензування. Їх прагнуть позбутися. “Зона розвитку” або “Зона життя” охоплює провідні заклади освіти: „гуманістів” та „лідерів”. Для „гуманістів” головна мета це розвиток особистості, доходи не є важливою частиною для них, але тут, постає проблема фінансування, оскільки навіть державний заклад отримує кошти від держави лише частково, а на 40% або більше заробляє самостійно. Такі навчальні заклади мають гарні навчальні i виховні технології, і якщо вміло їх реалізувати, а вони зможуть піднятися до масштабів лідера, який вміло діє на ринку освітніх послуг. Тобто вони мають потенціал, але не реалізують його. Лише лідер постійно використовує нові технології, спрямовані на розвиток особистості, виділяє принципи гуманізації, вміло використовує свої можливості, реалізує їх на ринку. Це по суті ідеальні навчальні заклади і домінанти в галузі.
Успіх будь-якої організації, у тому числі і навчального закладу, залежить від правильно обраної фінансової стратегії. При цьому необхідно враховувати наступне: конкуренція на ринку освітніх послуг постійно збільшується, що повинно стимулювати пошук конкурентоспроможних стратегій; промислові підприємства збільшують обсяги виробництва, що надалі зумовить зростання попиту на технічні спеціальності; демографічний спад призведе до боротьби за абітурієнта; зявилась необхідність у використанні сучасних технологій для забезпечення високої якості освіти, без новітніх інформаційних технологій навчальний заклад фактично не існує; відроджується система держзамовлення шляхом проведення тендерів між навчальними закладами (наприклад, на підготовку і перепідготовку спеціалістів на замовлення державних служб зайнятості); слід враховувати комерціалізацію закладів освіти, оскільки навчальні заклади це важливий елемент ринкової економіки.
Навчальний заклад має бути дієздатним у сучасних умовах, що потребує розробки фінансової стратегії його діяльності. Щоб вірно обрати стратегію потрібно врахувати фактори: який обсяг потенціалу в організації; який рівень його конкурентоспроможності; які заходи потрібні для його підвищення. Автором запропоновано механізм оцінки і формування потенціалу.
Відсутність фінансової стратегії і стратегічного управління навчальними закладами значною мірою повязана з відсутністю цілісної системи оцінювання їх ефективності, якщо до приватних вузів можна застосувати з деякими змінами стандартну систему, то відносно державних вона фактично не діє і потребує уточнень і коректування.
Проведено аналіз фінансово-господарської діяльності навчальних закладів Запорізької області. Зроблено висновок, що при визначені фінансового стану важливого значення набуває надходження доходів. Обсяг коштів для української освіти знизився до рівня, властивого найменш розвинутим країнам світу. При формуванні доходів навчального закладу І-ІІ рівня акредитації необхідно оптимізувати доходи від надання освітніх послуг шляхом оптимізації ціни. Тобто фактично необхідно розробити стратегію фінансування (як функціональну стратегію) шляхом найкращого спрямування фінансової діяльності.
У дисертації розглянуто механізм ціноутворення, в результаті опрацювання діючої нормативно-правової бази зясовано, що існуюча методика призводить до відсутності єдиних вимог до формування ціни. Зроблено висновок, про необхідність використання коефіцієнта змін часу та застосування методики калькуляційного вирівнювання.
У дисертації запропоновано здійснювати розрахунок вартості навчання для державного закладу, який діє на умовах беззбитковості, таким чином:
(1)
де Чп час, призначений для надання послуги , год. академічних;
hср. середня погодинна оплата професорсько-викладацького складу, грн/год.;
В ком витрати на оплату комунальних послуг, грн.;
ІНпост. інші умовно - постійні витрати, грн.;
Кч коефіцієнт змін часу;
Кв.д. коефіцієнт вкладеного доходу;
Чс- чисельність студентів.
К ч= Чп/ Чр ,(2)
де Чр час роботи навчального закладу, год. академічних за місяць.
При наявності в групі студентів, які навчаються як на умовах договорів, так і на бюджетних місцях, формула для розрахунку ціни навчання, яка запропонована в дисертації автором, буде мати вигляд:
(3)
де Чк чисельність студентів, які навчаються за контрактом.
Тоді чисельність студентів, які навчаються на контрактній основі, при встановленні ціни, має дорівнювати :
(4)
де Цк.од встановлена ціна за контрактом.
за умови заданої кількості бюджетних місць:
(5)
де Чб чисельність студентів, які навчаються за бюджетом;
ЗВ/од- умовно - змінні витрати на одного студента.
У дисертації зроблено висновок, що навчальний заклад має сформувати свій стратегічний потенціал за рахунок: 1) використання людського потенціалу шляхом створення на основі викладацько- професорського складу колективу з високим показником інтелектуальних і особистісних якостей. Постійне забезпечення його розвитку впровадженням системи підвищення кваліфікації та сучасних засобів мотивації; 2) використання фінансового потенціалу це створення умов для отримання доходу, достатнього для розвитку матеріально-технічної бази шляхом використання такої системи ціноутворення, яка є справедливою для споживача. Під поняттям справедливості потрібно розуміти відповідність ціни послуги оцінці її вартості її споживачами; ціна має бути не меншою, ніж витрати навчального закладу на надання послуги (умовно - постійні витрати) та розвиток навчального закладу (умовно - змінні витрати).
Навчальний заклад може вибрати запропоновані автором стратегії (рис. 2) залежно від пріоритету таких величин, як розвиток особистості, доход і раціональність використання людського та фінансового потенціалу.
c1
cb
c4
c7
c7