У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ю.н. проф. Темченко

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 3.2.2025

МІЖРЕГІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ

Інститут права імені князя Володимира Великого

Кафедра історії та теорії держави і права

                                                                                ЗАТВЕРДЖУЮ

                                                                                завідувач кафедри,

                                                                                к.ю.н., проф.

                                                                                Темченко В.І.

                                                                                               2012 р.

Лекція № 2 

з дисципліни «Правознавство»

Тема: «Загальна характеристика громадянського суспільства і правової держави».

                                                                                                 Розробив:

                                                                                                 Ст. викл.

                                                                                                 Плакся Н.А.

                                                                                                 

                           ОБГОВОРЕНО

                                                                  на засіданні кафедри

                                                                  Протокол №   від              2012 р.

Київ – 2012

Основною метою лекції є:

  •  донесення до студентів практичної важливості опанування комплексом знань з основних правових понять і категорій, закономірностей  та випадковостей виникнення, розвитку і функціонування сучасних держав і права в їх структурній розмаїтості, що обумовлено особливою соціальною  роллю права в житті кожної  людини і суспільства в цілому  ;
  •  засвоєння студентами специфічної фахової термінології, певного правового мінімуму, що є неодмінною передумовою майбутньої професійної діяльності фахівця в обставинах сучасного політико-економічного простору ;
  •  вивчення особливостей сучасних концепцій  громадянського суспільства і правової держави;
  •  вплив на розвиток правової свідомості, правового мислення, правової культури особи в сучасному громадянському с суспільстві;
  •  заохочення студентів до вироблення власної обґрунтованої активної життєвої позиції  в правовій державі;
  •  прищеплення їм навичок творчо мислити, самостійно формулювати та вільно висловлювати свої думки;
  •  вироблення здібностей  аналізувати і тлумачити норми права, застосовувати отримані знання у практичній діяльності;
  •   засвоєння переліку і сутності чинних в Україні джерел(форм) права, існуючої системи законодавства та співвідношення її з системою права;

             Кількість годин – 2

Література

Берлач А.І., Карпенко Д.О., Ковальський В.С. та ін. Правознавство: Підручник / В.В. Копєйчиков, А.М. Колодій. - К.: ЮрІнком Інтер, 2004.

Бурак В.Я., Грищук О.В., Гураль П.Ф. та ін. Основи права України: Навч. посіб. для студ. неюрид. спец. виш. навч. закл. / В.Л. Ортин-ський (ред.). - 2-е вид., доп. і перероб. - Л.: Оріяна-Нова, 2005.

Кельман М.С., Мурашин О.Г., Хоман М. Загальна теорія держави та права: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. освіти. - Л.: Новий Світ-2000, 2003.

Лисенков С.Л., Колодій А.М., Тихомиров О.Д. та ін. Теорія держави і права: Підручник / С.Л. Лисенков. - К.: Юрінком Інтер, 2005.

Логвинова М., Кафарський В.Основи правознавства: Навчальний посібник / За заг. ред. чл..-кор. Академії правових наук України В.П. Нагребельного. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 568с.

Марчук В.М., Ніколаєва Л.В. Нариси теорії права: Навч. посіб. / Київ. над. торг.-екон. ун-т. - 2-е вид., доп. - К.: Книга, 2004.  

Основи правознавства України: Навч. посіб. / За ред. проф. Ю.І.Крегула. – К.: Київ. нац.  торг.-екон. ун-т,  2007. – 406с.

Пастухова В.П., Пеньківський В.Ф. Основи правознавства: Навч. посіб. / Академія адвокатури України / В.П. Пастухов. - К.: Алерта, 2005.

Правоведение: Учебник/ А.И. Берлач, С.С. Бычкова, Д.А. Карпенко, А.Н. Колодий, А.Е. Олейник, В.И. Осадчий. – К.: Всеукраинская ассоциация издателей «Правова єдність», 2008.-864с.

Правознавство: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Наук.-метод. центр вищої освіти; Харківський нац. ун-т радіоелектроніки / Ю.Г. Борисенко (упоряд.). - X.: ХНУРЕ, 2005.

Правознавство: Підручник / За ред. В. В. Копєйчикова. — К., 2002.

Правознавство: підручник [ для студ. вищ. навч. закл.] / [А.І. Берлач, С.С.Бичкова, Д.О. Карпенко та ін.].-  [2-ге вид.,, доп.].-К.: Правова єдність, 2009.-792с.

Скакун О.Ф. Теорія держави і права: Підруч. для студ. вищ. навч. закладів / Над. ун-т внутр. справ. - 2-ге вид. - X.: Консум, 2005.

Субботін В.М., Філонов О.В., Князькова Л.М. Теорія держави і права: Навч. посіб. - К.: Знання, 2005. - 328 с. (Сер. "Вища освіта XXI століття").

Цвік М. В., Петришин О. В., Авраменко Л. В., Бенедик І. В., Биля-Сабадаш І. О., Богачова Л. Л.. Загальна теорія держави і права: підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого / М.В. Цвік (ред.). — Х. : Право, 2009. — 583с.

Цвік М. В., Петришин О. В., Авраменко Л. В., Бенедик І. В., Биля-Сабадаш І. О., Богачова Л. Л.. Загальна теорія держави і права: підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого / М.В. Цвік (ред.). — Х. : Право, 2011. — 584с.

Дмитриев Ю.А., Миронов В. О. Признаки государства: понимание и интерпретации // Государство и право. – 2010. – № 10. – С. 5-16

Жуков В.Н. Философское познание государства и права // Государство и право. – 2010. – № 6. – С. 31-40.

Попов Е. А. Философия государства и право // Право и политика. – 2011. – № 3.

Романовский В.К. Государство и право в трактовке Н.В. Устрялова // Государство и право. – 2011. – № 7. – С. 53-59.

Л. В. Гурнак МОДЕЛЬ ВИЗНАННЯ ДЕРЖАВ, ЩО ВИНИКЛИ ВНАСЛІДОК РОЗПАДУ ФЕДЕРАЦІЙ (НА ПРИКЛАДІ ЮГОСЛАВІЇ) // Держава і право. Випуск №51. Київ 2011.

Тема 2. Загальна характеристика громадянського суспільства і правової держави

  1.  Поняття та ознаки права.
  2.  Джерела (форми) права: поняття, види.
  3.  Система права як внутрішня його організація та її основні елементи.
  4.  Законодавство: поняття, система. Систематизація нормативно-правових актів: поняття і види.
  5.  Співвідношення системи права і системи законодавства.

  1.  Поняття та ознаки права.

Термін «право» (лат. jus; англ. law; right) має різне тлумачення у народів світу. Проте його об'єднуючою основою служить те, що всі народи вбачають у ньому справедливість, правду. Протягом сторіч у пошуках змісту права вироблялися різні теорії, елементи яких і дотепер зберегли своє значення. Ряд з них передбачають дуалістичний поділ права. Наведемо парні категорії права, що виробило людство, і які знаходяться в сучасному науковому обороті:

1) Природне право і позитивне право.

Позитивне право (англ. positive law) виходить від держави, виражено в писаних нормах, міститься в нормативно-правових документах: законах, актах виконавчої влади і місцевого самоврядування, судових і адміністративних прецедентах, нормативно-правових договорах, правових звичаях.

Природне право (лат. jus generis humani; англ. natural law) має більш глибокий, ґрунтовний, вихідний для життя людей норматив поведінки, корениться в самій природі людини. Джерело прав людини — вона сама, її потреби й інтереси, її спосіб існування і розвитку. Вона ж виступає їх носієм. З цього погляду природне право як сукупність прав і обов'язків має загальносоціальне, людське походження, а не державне. Воно — продукт нормальної життєдіяльності людини, а не держави. Саме природне право є основою невід'ємних, природних прав людини (право на життя, право на свободу, право на рівний еквівалент при товарному обміні), що існують незалежно від того, закріплені вони де-небудь чи ні.

Позитивне і природне право розглядаються разом, як нерозривні, немислимі одне без одного, оскільки природне право справедливе, але не реалізується само по собі, тоді як позитивне право реалізується, але не обов'язково є справедливим.

2)  Соціальне право і юридичне право.

Соціальне право (загальносоціальне) випливає безпосередньо із громадського життя і не залежить від держави. Воно існує у вигляді звичаїв, традицій, природних прав, моральних, естетичних, релігійних та інших соціальних норм, правосвідомості (наприклад, право першості в черзі — це норма, що ввійшла в звичку, норма — звичай, а не право в юридичному значенні слова; право на подяку за безкорисливу допомогу — це моральна норма).

Юридичне право (спеціально-соціальне) є наслідком державної діяльності, втіленням волевиявлення держави. Це — приписи законів; принципи і норми ратифікованих міжнародних договорів; судові рішення, що стали прецедентами; санкціоновані правові норми-звичаї та ін. (наприклад, право вимагати повернення свого майна з незаконного володіння — у даному випадку термін «право» є вжитим у юридичному змісті).

3) Юридичне право, у свою чергу, має два значення.

Об'єктивне юридичне право — система діючих у державі правових норм і принципів. Вони встановлені (чи визнані) державою як регулятор суспільних відносин, забезпечені нею. Термін «об'єктивне» означає, що вони одержали об'єктивацію в офіційних державних актах, тому незалежні від індивідуального інтересу (волі) і свідомості суб'єкта права (окрім «автора» цих норм). Суб'єкт, вступаючи в громадське життя, вже стикається з «готовими» юридичними нормами, які виникли до нього і незалежно від нього.

Суб'єктивне юридичне право — правові норми і принципи як певні юридично визнані можливості (свободи) суб'єкта права задовольняти власний інтерес. Немає норми права без суб'єктів, яким вона адресується. Термін «суб'єктивне» означає, що наданими можливостями (правами і свободами) суб'єкт за своїм розсудом може скористатися чи не скористатися, усе залежить від його волі (інтересу) і свідомості. Суб'єктивне юридичне право є похідним від об'єктивного, виникає на його підґрунті та у його межах.

Між двома значеннями терміна «право» існує тісний взаємозв'язок. Поки норма права є загальною і поширюється на усі випадки конкретної сфери життя і діяльності людини, вона є об'єктивною. Коли норма права стосується певної ситуації і здійснюється в конкретній поведінці суб'єкта, вона є суб'єктивною. Наприклад, громадянин С. може скористатися суб'єктивним правом на пільгу щодо податків у силу того, що така пільга передбачена в нормах податковою права.

 Отже, ми розглядаємо  право як систему норм і принципів, визнаних більшістю населення як справедлива і рівна міра свободи, формально закріплених (санкціонованих, встановлених) і забезпечуваних державою як регуляторів суспільних відносин з метою узгодження (компромісу) індивідуальних, соціально-групових і суспільних інтересів (волі).

   За своєю якістю і формою право створюється в результаті спільних зусиль громадянського суспільства (народу) і держави як специфічний регулятор суспільних відносин з метою встановлення і підтримки порядку. Право було і залишається продуктом культурно-історичного життя суспільства. Поза суспільством, у природі, право не існує.

Ознаки   права:

1. Справедлива і рівна міра свободи. Це означає, що межі і зміст прав і обов'язків визначаються правилами належної поведінки, які визнані більшістю населення та обов'язкові для усіх (справедлива міра свободи). Справедливість — це баланс інтересів влади і громадянина, виробника і споживача, продавця і покупця, роботодавця і працівника і т. д., а не привілеї і зрівнялівка.  Рівною мірою право вимірює  і оформляє саме свободу в людських взаєминах, свободу індивіда як у взаємовідносинах з іншим індивідом, так і з суспільством у цілому. Свобода завжди обмежена конкретними рамками (мірою), що не допускають антигромадських актів «користування свободою». Це і є рівність у свободі. Право дає міру, а справедливість контролює її, припиняє втрату цієї міри, встановлює пропорційність між претензією і обов'язком, свободою і відповідальністю {рівна міра свободи).

Отже, у праві свобода, рівність і справедливість виявляються суміжними, оскільки справедливість реалізується в умовах свободи і рівності, а свобода передбачає рівність прав.

2. Нормативність складається з правових норм і принципів як основних (базових) елементів її будови.

3. Системність — є системою погоджених норм і принципів. Право — це не просто сукупність норм і принципів, а їх система, де всі елементи пов'язані і погоджені. Системність привноситься в право законодавством.

4. Вольовий характер права, погодженість воль (інтересів) — виражає консенсуальні (погоджені) інтереси.  Право обєднує суспільну, соціально-групову та індивідуальну волю  громадян у гармонійному поєднанні, злагоді і компромісах. Створюється ілюзія, що право творить держава. Насправді право формується в суспільстві в процесі розвитку відносин, а держава конкретизує, погоджує інтереси різних соціальних груп з метою забезпечення соціальної стабільності.

5. Загальнообов'язковість. Встановлені правила поведінки є загальними і обов'язковими для кожного суб'єкта права даної держави, котрий вступає в типові суспільні відносини.

6. Формальна визначеність — існує у певних формах. Цими формами є нормативно-правові акти {позитивне право, сформульоване державою, і право, створюване громадянським суспільством), правові (судові та адміністративні) прецеденти (прецедентне право), санкціоновані правові звичаї (звичаєве право), нормативно-правові договори (договірне право), правові доктрини (доктринальне право), релігійно-правова норма (канонічне право, мусульманське право та iн.). Вираження норм у приписах законів, інших нормативних актів — це основна ознака формальної визначеності права.

7. Державна забезпеченість (гарантованість) — забезпечується шляхом створення спеціальних умов для практичного втілення правових норм, охороняється державою різними способами, аж. до легалізованого примусу. Державна охорона правових норм містить у собі різні організаційні, організаційно-технічні, виховні і превентивні (попереджувальні) заходи державних органів за додержанням і виконанням громадянами юридичних норм, аж до примусу.

Сутність права полягає в тому, ідо воно є; І) владним нормативним  регулятором суспільних відносин і поведінки людей, узгодження їх інтересів, примирення конфліктів; 2) виразником міри свободи в суспільстві відповідно до рівня його соціально-економічного розвитку (в ідеалі ця міра свободи повинна бути справедливою і рівною).

  1.  Джерела (форми) права: поняття, види.

   Залежно від рівня регульованих суспільних відносин (держава, союз держав, держави усього світу) джерела (форми) права можна поділити на: внутрішньодержавні (національні), регіонально-континентальні (міжнаціональні) і міжнародні (наднаціональні). Розглянемо внутрішньодержавні джерела (форми) права.

   Джерела (форми) права (англ. sources of law) — вихідні від держави або визнані нею зовнішні, офіційно-документальні способи вираження (організації, існування) змісту права.

    Поняття «джерело права» у формальному розумінні вперше ввів у науковий обіг Тит Лівій у роботі «Римська історія», у якій він назвав Закони XII таблиць джерелами всього публічного і приватного права.

    Термін «джерело» використовується в розумінні джерела, підстави, кореня правового розвитку. Під формою розуміється оболонка цього явища, спосіб організації змісту, його зовнішній вигляд".

  Джерела права розуміють у значеннях: матеріальному; ідеологічному, формальному (юридичному).

Джерела права в матеріальному значенні — це економічні, соціальні, політичні та інші умови, що спричиняють або обєктивно зумовлюють виникнення правових норм.

Джерела права п ідеологічному значенні — це правова і політична свідомість суб'єктів правотворчості; ідеї, концепції, теорії, покладені у підставу правових норм;

Джерела права у формальному (юридичному) значенні — це зовнішня форма вираження і закріплення правових норм, вияв буття об'єктивно існуючих правових норм, тобто спосіб вираження міри охоронюваного державою права.

   Терміни «юридичне джерело права» і «форма права» мають однаковий зміст. Вживання терміна «джерело (форма) права» означає, що йдеться про джерела права у формальному (юридичному) значенні.

Система джерел (форм) права в Україні

Джерела (форми) внутрішньодержавного (національного) права:

Нормативно-правовий акт

Нормативно-правовий договір (внутрішньодержавний)

Міжнародно-правовий акт (договір)

Правовий прецедент (судовий і адміністративний)

Правовий звичай

Правова доктрина (доктринальний текст)

Принципи права

Релігійно-правовий текст (релігійно-правова норма)

Розпишемо кожний з юридичних джерел (форм) права.

  Нормативно-правовий акт — офіційний акт-документ компетентних органів і посадових осіб, що містить норми права, забезпечувані державою відповідно до закону. Нормативно-правовими актами є: конституція, законодавчі акти, постанови парламенту, укази президента, постанови уряду, рішення органів місцевого самоврядування та ін. Нормативно-правовий акт служить основним юридичним джерелом права більшості країн, особливо правових систем романо-германського типу — Франції, ФРН, Італії, Іспанії, а також РФ, Республіки Бєларусь, України.

  Нормативно-правовий договір — спільний договірний акт-документ двох або більше сторін (правотворчих органів), що установили нові норми права за взаємною згодою, які служать підставою для видання правових актів, здійснення інших юридично значущих дій і забезпечуються державою відповідно до закону. Нормативно-правовий договір може бути двох видів: внутрішньодержавний і зовнішньодержавний (міжнародний).

Міжнародно-правовий акт можна розглядати як самостійне джерело права.

  Міжнародно-правовий акт (договір) — спільний акт-документ двох або декількох держав, що містить норми права про встановлення, зміну чи припинення прав і обов'язків у різноманітних відносинах між ними. Із санкції держави такий акт поширюється на його територію, стає частиною національного законодавства. На внутрішньодержавне право впливають джерела міжнародного права: загальновизнані принципи міжнародного права, міжнародні договори (пакти, конвенції), міжнародні порядки.

  Правовий прецедент — акт-документ, що містить нові норми права в результаті вирішення конкретної юридичної справи судовим або адміністративним органом, якому надається загальнообов'язкове значення при вирішенні подібних справ у майбутньому. Судовий прецедент є одним із провідних джерел права англо-американського типу (Англія, США та ін.). Він має місце в Україні, хоч офіційно не зафіксований як джерело (форма) права.

  Правовий звичай — акт-документ, який містить норми-звичаї (правила поведінки, що склалися в результаті багаторазового повторення людьми певних дій), котрі санкціоновані державою і забезпечуються нею. Держава визнає не всі звичаї, що сформувалися в суспільстві, а лише ті, котрі мають найбільше значення для суспільства, збігаються з його інтересами і відповідають історичному етапу його розвитку. Правовий звичай — найдавніше джерело права, яке історично і фактично передувало закону. Він зберігав значення в середньовіччя, не втратив популярності в сучасних правових системах традиційного типу.

  У цивільному праві сучасних правових систем романо-германського типу (у тому числі України) визнаються «звичаї ділового обороту», сфера застосування яких в основному обмежена зовнішньоторговельними операціями.

  Правова доктрина — акт-документ, який містить концептуально оформлені правові ідеї, принципи, що розроблені вченими з метою удосконалення законодавства, усвідомлені суспільством і визнані державою в якості обов'язкових.

  Правова доктрина є джерелом права не у всіх державах, хоч значення наукових праць юристів для формування моделі правового регулювання визнається законодавцями багатьох країн. У наші дні роль доктрини важлива для правотворчості: вона сприяє удосконаленню нормативно-правових актів, створенню нових правових понять і категорій, розвитку методології тлумачення законів.

  Правова доктрина служила безпосереднім джерелом права в правових системах англо-американського типу: тут при вирішенні справи судді посилалися на праці вчених; а також у правових системах релігійного типу: іслам, індуїзм, іудаїзм мають у своїй основі правила загальнообов'язкової поведінки, почерпнуті з праць відомих юристів. Як писав російський учений-правознавець С. Муромцев, «щоб зрозуміти юридичну норму — мало зрозуміти життя, заради якого вона виникла; слід зрозуміти те розумове середовище, яке її формулювало».  Правова доктрина офіційно не визнається джерелом права в Україні, проте наукові праці вчених-юристів, особливо коментарі до законодавчих актів, використовуються в правотворчості і правозастосуванні, думка учених враховується під час обговорення законопроектів. Стосовно української дійсності вона виконує компенсаційну функцію, заповнюючи відсутність державної ідеології.

  Принципи права — об'єктивно властиві праву нормативні основи, незаперечні вимоги, що пред'являються до учасників суспільних відносин з метою встановлення соціальною компромісу. Справедливість, гуманізм і інші загальні принципи права визнаються джерелами права при відсутності законодавчої норми, судового прецеденту або правового звичаю. Принципи права виступають як джерело права в Україні, особливо в судовій практиці при наявності прогалин у праві.

  Особливо слід підкреслити значення правових стандартів як сукупності єдиних, типових принципів і правил поведінки суб'єктів права, зафіксованих в основних джерелах права регіональних міждержавних об'єднань у якості мінімальних правових вимог до їх учасників. Вони — наслідок відображення інтеграційних процесів у Європі (РЄ, ЄС), насамперед у сфері захисту прав людини.

  Релігійно-правовий текст (релігійно-правова норма) — акт-документ, який містить церковний канон або іншу релігійну норму, що санкціонується державою для надання їй загальнообов'язкового значення і забезпечується нею (Веди, Біблія, Коран). Він має поширення в правових системах релігійного типу (наприклад, у мусульманських країнах). У деяких державах релігійна норма тісно переплелася з правовим звичаєм, традиціями общинного побуту (держави Африки, Латинської Америки). В Україні вона присутня в невеликому ступені — на законодавчому рівні визнані деякі релігійні свята.

У кожній державі діє свій «набір» джерел (форм) права, які складають нормативну основу його правової системи. В Україні діючими є перераховані джерела (форми) права, хоч не усі з них легалізовані. Було б неправильним ігнорувати якийсь з них, але не можна заперечувати того, що пріоритет належить нормативно-правовому акту. Проте перевага нормативно-правового акта не означає, що лише система законодавства виступає як форма системи права. Система всіх джерел права, визнаних суспільством і закріплених державою, слугує формою системи права даного суспільства і держави. Формальні (юридичні) джерела права зберігають цілісність завдяки структурним зв'язкам, взаємодії між ними, тобто завдяки системності.

  1.  Система права як внутрішня його організація та її основні елементи.

   Система права (англ. system of law) — це об'єктивно зумовлена системою суспільних відносин внутрішня структура права, котра виражається в єдності і погодженості чинних правових норм, логічно розподілених по галузях, підгалузях та інститутах.

   Система права входить до правової систему і є базовою.

На відміну від правової системи система права — правова категорія, що означає внутрішню будову права, його внутрішню структуру. Це науково організована сукупність правових норм, розподілених по групах — правових інститутах, зведених у підгалузі, які, у свою чергу, утворюють галузі. Вкажемо, що система права складається з норм права, які містяться не лише в законодавчих актах, але і в усіх джерелах (формах) права, що діють у державі.

Ознаки системи права:

1. Об'єктивність — реально зумовлена існуючою системою суспільних відносин; не створюється за суб'єктивним розсудом людей, існує в зв'язку із соціальним середовищем функціонування, тобто з елементами, що сприяють її розвитку, але знаходяться поза структурним утворенням.

2. Органічна цілісність — структурна єдність і взаємозв'язок правових норм, їх взаємна погодженість і цілеспрямованість.

3. Структурна диференціація (внутрішній розподіл) — складається з неоднакових за змістом й обсягом структурних елементів, які логічно поєднують і розподіляють нормативний матеріал відповідно до його функціональної спрямованості.

4. Структурна ієрархічність — наявність певних рівнів ієрархії. Зверху вниз — галузі, інститути права, норми права.

5. Стабільність -- зумовлена стабільним складом базових галузей права.

6. Динамізм — визначається динамічним складом інститутів права і правовідносин, що їх формують.

Дослідження системи права і її підсистем необхідно починати з попереднього розгляду питання про структурні елементи і критерії побудови системи. Під структурою системи розуміється єдність і взаємодія складових її елементів. Структура — це спосіб зв'язку елементів у системі, які забезпечують її спрямоване функціонування і стійкість (стабільність).

 Структурні елементи системи права:

норми права;

 інститути права;

 підгалузі права;

 галузі права..

 норма права — це загальнообов'язкове, формально визначене правило поведінки, що у встановленому порядку приймається, змінюється, відміняється та забезпечується державою, спрямоване на регулювання типових суспільних відносин шляхом встановлення юридичних прав і обов'язків їх учасників;

 інститут права — відносно відокремлений комплекс норм права, що регулюють певну групу (вид) однорідних суспільних відносин. Розрізняють галузеві та міжгалузеві інститути права( інститут права власності).

 підгалузь   права — впорядкована сукупність кількох однорідних, предметно зв'язаних правових інститутів певної галузі права;

 галузь права — відносно самостійна сукупність норм, інститутів та підгалузей права, що регулюють сферу якісно однорідних суспільних відносин специфічним методом правового регулювання.

   Кожний з елементів має свою структуру і входить з нею в систему права та в її підсистеми. Систему права можна образно представити у вигляді «російської матрьошки», де галузь права є найбільшою структурною одиницею, до неї входить підгалузь права, потім — інститут права. Норма права — «цеглинка» системи права,  з яких складаються інститути і галузі права. Не може існувати норма права, котра не входила 6 у певний інститут і галузь права. Норми права, входячи в систему права, теж будуються системно: вони складаються з елементарних «регулятивних часток» — дозволів, зобов'язань, заборон, заохочень, рекомендацій, покарань та ін. Це — прості правові засоби, що діють на мікрорівні. Вони й утворюють норму права як складний правовий засіб.

  1.  Законодавство: поняття, система. Систематизація нормативно-правових актів: поняття і види.

  Чинні в державі нормативно-правові акти зберігають цілісність завдяки структурним зв’язкам, взаємодії та ієрархії (тобто порядку підпорядкування) між ними, тобто завдяки системності називаються законодавством.

Нормативно-правові акти класифікуються за різними критеріями:

  1. За юридичною силою: закони(Конституція, конституційні закони; міжнародні договори, згода на обов’язковість яких дана ВРУ; кодифіковані та звичайні(поточні) закони) та підзаконні нормативні акти(постанови ВРУ; укази Президента У.; постанови КМУ; накази міністерств, інших центральних органів виконавчої влади; постанови ВР АРК; рішення Ради міністрів АРК; рішення органів місцевого самоврядування(рад, виконкомів рад та їх голів); акти інших державних органів і їх посадових осіб; акти адміністрацій підприємств, установ, організацій; акти територіальних громад та ін.

  2. За сферою дії: загальні(закон про вибори), спеціальні(постанова уряду про погашення заборгованості по пенсіях) та локальні(акти адміністрацій підприємств, організацій; акти територіальних громад та ін.).

  3. За часом дії: постійні та тимчасові.

  4. За характером волевиявлення: акти встановлення норм права, акти зміни норм права та акти скасування норм права.

  5.  За суб'єктами правотворчості: акти органів держави(нормативні акти законодавчих органів, акти виконавчих органів, акти правоохоронних органів, акти контрольно-наглядових органів, акти органів місцевого державного управління, акти органів місцевого самоврядування) ; акти, прийняті народом у процесі референдуму; акти громадських об'єднань, трудових колективів; спільні акти органів держави і недержавних утворень.

  6.  За галузевою приналежністю: цивільні; кримінальні; адміністративні; кримінально-процесуальні, міжнародні публічні та ін. Основні нормативно-правові акти за галузями законодавства іменуються галузевими кодексами (Цивільний кодекс, Кримінальний кодекс, Адміністративний кодекс, Кримінально-процесуальний кодекс, Цивільний процесуальний кодекс та ін.)

   У правових системах романо-германського типу (включаючи її східноєвропейську групу — Росія, Бєларусь, Україна) вища юридична сила належить закону.

1)  всі акти видаються на основі і з метою виконання закону і тому є способом його конкретизації;

2)  ніякі акти не можуть вступати в суперечність із законом, а за змістом повинні йому відповідати;

3)  закон може бути замінений лише законом; інші акти не можуть замінити закон, як і вносити зміни в його зміст;

4)  всі інші акти контролюються різними органами (прокуратурою та ін.), а закон — лише Конституційним Судом, покликаним виявляти суперечності між законом і Конституцією.

Систематизація нормативно-правових актів —це діяльність щодо впорядкування та удосконалення нормативно-правових актів, зведення їх в єдину внутрішньо узгоджену систему.

Здійснення систематизації цих актів необхідне для:

•  усунення протиріч між нормативно-правовими актами, встановлення та усунення дефектів законодавства;

 •  підвищення якості та ефективності законодавства;

 • забезпечення зручності користування законодавством, доступності його використання громадянами та іншими суб'єктами права;

 •  полегшення пошуку юридичної норми, яка підлягає реалізації;

 • сприяння вивченню законодавства, а також Його дослідженню.

Розрізняють такі форми (способи) систематизації нормативно-правових актів: кодифікація, інкорпорація, консолідація.

   Технічною передумовою трьох видів систематизації є облік нормативних актів – письмове фіксування виданих нормативно-правових актів ( у спеціальних журналах , на картках, автоматизоване – ЕОМ).

Облік — є діяльністю щодо накопичення нормативно-правових актів, підтримання в контрольному стані, а також створення пошукової системи, яка забезпечує ефективний пошук необхідної правової інформації.

Облік нормативно-правових актів може здійснюватись державними органами і недержавними організаціями як для внутрішнього, так і для зовнішнього користування. Основним завданням означеної форми систематизації є допомога в оперативному пошуку необхідної правової інформації.

Кодифікація — це така форма систематизації нормативно-правових актів, яка полягає в їх удосконаленні через зміну змісту (переробки та узгодження) норм права, пов'язаних загальним предметом регулювання та об'єднання в новий єдиний нормативно-правовий акт.

   При кодифікації має місце не лише зовнішнє упорядкування нормативного матеріалу , його розташування у певному порядку , але й перегляд норм, що містяться в законах та інших нормативних актах , скасування застарілих і неефективних , вироблення нових , заповнення прогалин , усунення дублювання , розбіжностей і протиріч , їх узгодження. Кодифікація  сприяє стабільності законодавства, тому кодифікаційні акти покликані бути основою законодавчої діяльності. Кодифікація у зв'язку з цим може мати лише офіційний характер.

Види кодифікацій за формою вираження:

Кодифіковані закони (завжди мають офіційний характер):

Конституція.

Кодекс.

Основи   законодавства.

Кодифіковані підзаконні акти (завжди мають офіційний характер):

Статут — кодифікований підзаконний акт, що регулює діяльність певних відомств, міністерств, організацій, ту чи іншу сферу управління (Статут автомобільного транспорту, Статут залізниць. Статут підприємства, Статут патрульно-постової служби міліції України). Статут розробляється відповідно до вимог певного закону і затверджується наказом міністра певного міністерства;

Положення — кодифікований підзаконний акт, що становить собою систему нормативних приписі», які визначають правовий статус, завдання і компетенцію державних органів, організацій і установ (Положення про службу в органах внутрішніх справ). Положення як

кодифікований підзаконний акт затверджується постановою уряду (в Україні — Кабінету Міністрів);

Правила — кодифікований підзаконний акт, що становить собою систему нормативних приписів, які визначають правовий порядок здійснення якого-небудь роду діяльності (Правила дорожнього руху, Правила протипожежної безпеки). Правила, які мають загальнодержавне значення, затверджуються постановою уряду.

Інкорпорація — форма систематизації нормативно-правових актів, що полягає в їх упорядкуванні (розташуванні в тому чи іншому порядку) і технічній обробці, як правило, без зміни змісту норм права, виражених у нормативних приписах.                                       

   Технічна обробка нормативно-правового акта полягає у такому, з нього видаляються положення, що втратили силу; включаються внесені до них зміни і доповнення: виключаються положення, що не містять норм права; вилучаються відомості про осіб, що підписали нормативний акт. Така обробка робить нормативний матеріал зручним для практичного використання.

   Результатом інкорпорації є збірники, зібрання, зводи, де нормативні акти розташовуються за юридичною силою поєднуваних актів, за предметною, хронологічною, алфавітною та іншими ознаками.

   

   Консолідація (лат. consolidatio, від соп - - з, разом + solidare — ущільнювати, зміцнювати, зрощувати; ангя. consolidation) — вид систематизації нормативно-правових актів, що полягає в об'єднанні певної кількості розрізнених нормативних актів, виданих у різний час по тому самому предмету правовою регулювання в єдиний  нормативио-правовий акт з усуненням повторень і протиріч, як правило, без зміни змісту. Змінюється форма правових актів, але не їх зміст. Консолідація являє собою щось середнє між кодифікацією (поточною правотворчістю) і інкорпорацією.

Цілі консолідації: (1) систематизувати нормативний матеріал, який неможливо кодифікувати; (2) усунути множинність нормативно-правових актів, позбавити їх надмірної роздробленості; (3) об'єднати загальні положення поточної правотворчості в родинні групи (блоки).

До структури консолідованого акта, як правило, входять окремі однопрофільні статті, глави, параграфи, що розташовані у певній послідовності.

Результатом консолідації нормативного матеріалу є видання Зводу законів нової форми колишніх законів, що має силу за умови відповідності справжньому тексту цих законів, тобто Звід законів служить офіційною заміною діючих раніше актів, а правові приписи, що містяться в ньому, виражають чинні норми права, які підлягають офіційному використанню.

5. Співвідношення системи права і системи законодавства.

Система права (англ. system of law) — це об'єктивно зумовлена системою суспільних відносин внутрішня структура права, котра виражається в єдності і погодженості чинних правових норм, логічно розподілених по галузях, підгалузях та інститутах.

Система законодавства — цілісний і погоджений комплекс законодавчих актів, у яких окремі нормативні приписи розподілені залежно від предмета регулювання по галузях та інститутах законодавства.

   Система права і система законодавства співвідносяться як зміст і форма; вплив і залежність між ними є взаємними. Законодавство держави — форма життя  «законодавчого права», тобто права, що сформувалося в суспільстві і сформульовано (санкціоновано і деталізовано) вищим законодавчим органом держави. Якщо поняття системи права характеризує сутнісну внутрішню сторону права — його зміст, то поняття системи законодавства відображає основну зовнішню сторону права,

   Формальновизначене існування права у формі закону, а системи права у формі законодавства в більшості сучасних держав світу (особливо континентальної Європи) є пріоритетним, але не універсальним. Право існує не лише в законодавчих актах і ратифікованих міжнародних договорах, але й в інших нормативно-правових актах держави (підзаконних актах): президента, уряду, органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій, установ. Воно має й інші форми вираження — правовий (судовий і адміністративний) прецедент, правовий звичай, нормативно-правовий договір (поза законодавчим правом). Поза формами права (природні права людини, правовідносини, правосвідомість) воно існує настільки, наскільки придбало міру, стало нормованим, оскільки право не може бути ненормативним. Таким чином, система права має більш широку адекватну їй форму вираження, ніж система законодавства.

Відмінності між системою права і системою законодавства:

Система права

1) невидима, оскільки відображає   внутрішню   будову права;

2) динамічна система;

3) являє собою систему норм,   логічно   поділених залежно   від   предмета   і метода правового регулювання на галузі, підгалузі, інститути права;

4) формується об'єктивно відповідно до існуючих суспільних відносин:

5) відсутня       юридична чинність  нормативно-правового матеріалу;

6) має лише галузеву, горизонтальну будову;

7)первинним елементом галузі права є норма права;

8)усі галузі права мають свій предмет і метод правового регулювання, де метод є визначальним.

 Система законодавства

1) видима,   зовнішня   форма   вираження і закріплення системи правових норм;

2) статична система;

3) являє собою систему законодавчих актів, що складаються з нормативних приписів, поділених залежно від предмета регулювання по галузях і інститутах законодавства;

4) є   суб 'єктивно-об'єктивним   явищем, оскільки виникає в результаті цілеспрямованої  діяльності  уповноважених  суб'єктів (парламенту чи безпосередньо народу) і тому включає, окрім об'єктивного, ще і

суб 'єктивний момент;

5)  існує юридична сила законодавчих актів (конституція   володіє   вищою   юридичною силою стосовно кодексів, кодекси — стосовно звичайних законів і т. д.);

6) має як горизонтальну (галузеву), так і вертикальну (ієрархічну) будову — залежно від форми устрою держави;

7) первинним   елементом   законодавчого акта (як і галузі законодавства) є нормативний  припис,  що  служить формою  виразу норми права й укладений в статті акта;

8) у ряді галузей законодавства є лише предмет правового регулювання, а метод відсутній.

PAGE  16




1. Получение вторичных продуктов из торфа и сланцев
2. Noten zu schlecht sind und mn die Klsse schon zweiml wiederholt ht
3. реферату- Форми проведення перестраховувальних операційРозділ- Страхування Форми проведення перестрахову.
4. Салават Купере г
5. Китай после 2-й мировой войны
6. Книга Света Мы знаем мы глубоко чувствуем что там в глубине детской души есть много прекрасных струн.
7. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук Киї1
8. реферату- Конфлікт як інструмент розвитку організаціїРозділ- Менеджмент Конфлікт як інструмент розвитку о
9. ТЕМА 42год. САПОНІНИ Для студентів відділення Фармація Зпоріжжя ~ 2012
10. Природа виндикационного притязания и элементы виндикационного иска