У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

якої країни і її основним багатством

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

Статистичне вивчення природного

відтворення населення Чернівецького регіону

Вступ

Актуальність. Населення є запорукою існування будь-якої країни і її основним багатством. Демографічна криза, яка має сьогодні місце в Україні, спричинена соціально-економічними чинниками, зумовленими в свою чергу трансформаційними процесами в економіці держави. Для виходу з існуючої демографічної кризи вкрай необхідні швидкі та зважені управлінські рішення, які ґрунтувались б на детальному аналізі широкого спектру показників, що відображають демографічну ситуацію. Статистичне вивчення природного відтворення населення дає можливість глибоко проаналізувати дану проблему і на основі потужного інструментарію встановити визначальні фактори, що зумовлюють зниження народжуваності та зростання смертності, а також виявити тенденції на майбутнє з урахуванням різних умов соціально-економічного розвитку країни.

Об’єктом дослідження є демовідтворювальні процеси регіону. Зокрема, процес природного відтворення населення.

Предмет дослідження –дослідження природного відтворення населення регіону та його прогнозування.

Методи дослідження. Методологічною основою дослідження є системний, комплексний підхід до статистичного аналізу природного відтворення населення. У процесі виконання роботи були використані такі методи: статистичне спостереження, групування, метод узагальнюючих статистичних характеристик, відносних показників і індексний аналіз

Інформаційною базою дослідження послужили офіційні статистичні матеріали Головного відділу статистики Чернівецької області.

У вступі обґрунтовано актуальність теми, ступінь її наукової розробки, визначено об’єкт, предмет та методи дослідження.

„Теоретично-методологічні засади статистичного вивчення відтворення населення” Відтворення населення у вузькому розумінні - це природне відтворення поколінь, чисельності населення і його статево-вікової структури. Саме ці елементи відтворення є необхідною передумовою репродукції соціально-економічних властивостей. Але необхідно зауважити, що нормальний перебіг природного відтворення в свою чергу, можливий лише в соціально здоровому суспільстві. Отже, взаємозв’язок соціально-економічного стану і природного відтворення населення суттєвий, і про що свідчить в статистичне дослідження.

Систематизувавши витлумачення природного відтворення населення, вважаємо, що природне відтворення являє собою процес зміни чисельності та статево-вікового складу населення внаслідок зміни його кількості шляхом народжуваності і смертності та впливу функціонування інституту сім’ї і соціально-економічного становища у суспільстві.

“Статистичний аналіз та оцінка відтворення населення регіону” проведено дослідження динаміки чисельності та якісного складу населення Чернівецької області, проаналізовано основні чинники природного відтворення населення: народжуваність, смертність, шлюбність та розлучуваність; визначено фактори, що впливають на них та формують загальні тенденції розвитку.

За останні 15 років встановлено, що спостерігається тенденція до зростання смертності і зниження рівня народжуваності. Варто відзначити, що у 1989-1994 роках спостерігалось природне відтворення населення, а починаючи з 1995 року природний приріст змінився на убуток. У 2003 році на 1000 чоловік народилось 10, а померло 13,7 чоловік, що становить природній убуток 3,7‰. Дана ситуація пояснюється демографічною кризою, що зумовлена складною політичною і економічною ситуацією в Україні.

Дослідження інтенсивності природного відтворення населення за місцем проживання показало, що в динаміці у міській місцевості показник природного приросту є вищим. Так у 1989 році приріст становив 5,6‰, а в 2003 році – убуток -2,4‰, тоді як у сільській місцевості, цей показник був відповідно 3,1‰ та -4,6‰. Ситуація пояснюється тим, що в селах, порівняно з містами, рівень народжуваності вищий на 21,6%, а рівень смертності – на 36,6%, що сприяє формуванню вищого природного убутку.

Вища інтенсивність природного убутку населення в сільській місцевості пояснюється досить високою часткою людей похилого віку в селах

Динаміка вікової структури населення Чернівецької області за місцем проживання:

в селах більша частка "дітей", порівняно з містами на 3,6 п.п. і становить 20,9%, але і вища частка "прабатьків" на 5,1 п.п. (31,6%), а частка "батьків" є досить низькою – 47,5%, тоді як у містах – 56,2%.

Вища частка населення у віці 15-49 років у містах пов’язана з міграцією населення, оскільки для сучасного суспільства характерним явищем є урбанізація. Аналіз міграційних процесів в регіоні засвідчив, що міське населення відзначається вищою інтенсивністю міграційних процесів, ніж сільське. У 2003 році коефіцієнт прибуття в містах є вищим в 2,4 рази, а вибуття лише в 1,8 рази. За рахунок цього коефіцієнт механічного приросту у містах становив 1,8‰, тоді як у селах спостерігався механічний убуток 1,7‰.

Динаміка коефіцієнтів міграції населення у Чернівецькій області, ‰

Поряд з місцевістю проживання на інтенсивність природного відтворення населення впливає і територіально-географічне положення регіону. У районах, що межують з Румунією – Сторожинецький, Герцаївський і Путильський спостерігається природній приріст населення. Найвищий він є у Путильському районі 3,6‰, що пояснюється високою народжуваністю, яка в середньому по району становить 14,7 ‰, а в міській місцевості 21,5‰. Дану ситуацію ми пояснюємо кращим економічним становищем жителів цих прикордонних районів.

Друга група районів (Вижнницький, Заставнівський, Глибоцький, Кіцманський) мають низький убуток до 6‰, що пояснюється їх сусідством з Івано-Франківською та Тернопільською областями, які мають досить глибокі релігійні традиції. Райони, що межують з Хмельницькою областю та республікою Молдова – Новоселицький, Хотинський, Кельменецький, Сокирянський мають найвищий природний убуток і не відзначаються досить значним економічним добробутом чи релігійністю населення.

Основними складовими, що формують природне відтворення населення, є народжуваність та смертність. Інтенсивність народжуваності свідчить, що в динаміці рівень народжуваності знизився з 14,6‰ в 1989 році до 9,8‰ у 2003 році. При цьому у 2003 році народжуваність у сільській місцевості була вищою і становила 10,7‰, а у міській лише 8,6‰. Коефіцієнт плідності в динаміці знизився в 1,6 рази і становив 38 народжених дітей в розрахунку на 1000 жінок дітородного віку. Коефіцієнт плідності сільських жінок становить 45, а міських лише 30 .

В останні роки щорічно підвищується смертність населення в Чернівецькій області. Зростання загального коефіцієнту смертності значною мірою обумовлено процесом старіння населення - збільшенням частки осіб старше працездатного віку - яка у 2003 році по регіону становила 29,6%. Але старіння населення не єдина причина. Суттєво зросла смертність населення у працездатному віці, особливо серед чоловіків. У 2003 році серед усіх померлих чоловіки у працездатному віці складали 11,7%, а жінки – 2,8%. У структурі смертності серед причин смертності превалюють екзогенні причини.

В середньому по області протягом 1989-2003 років чисельність померлих зросла на 2,74%. Аналіз структурних зрушень рівня смертності показав, що в 2003 році, в порівнянні з 1989 загальний коефіцієнт смертності по Чернівецькій області зріс на 26,3%. Разом з тим, на зміну загального коефіцієнта смертності істотний вплив мала зміна структури населення – на 22,3% викликана зростанням питомої ваги населення старших вікових груп. В абсолютному виражені смертність населення в динаміці збільшилась на 2,74 ‰, зміна структури населення зумовила збільшення на 2,33‰ (85%), а зростання коефіцієнтів смертності – лише на 0,41 ‰ або на 15%. Тобто основною причинною зростання інтенсивності смертності є старіння населення.




1. Лабораторная работа 10 Связанные списки очереди стеки кольца Список ~ это набор элементов чаще всего с
2. задание- 1213 Вариант 1 Аметова А Дидковская Т Керимова К Костенко И Митина М
3. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук Київ 20
4. Корректировка некоторых афоризмов
5. темах отсчета Поскольку скорость движения есть величина относительная зависящая от выбора системы отсч
6. елементи що стояли в непарних позиціях
7. Реферат- Системы управления электронным документооборотом
8. своему уникален что дает возможность проявлять себя во многих областях преступной деятельности
9. тематизацию 3алгоритм поиска Достоинства- 1
10. Маникюр европейский 400 руб
11. Если Аня идет в школу пешком а обратно едет на автобусе то всего на дорогу она затрачивает 15 ч
12.  почкастроение и виды почек
13. і.Толы~ ішкі ша~ылу ~~былысыны~ м~ні Абсолют сыну к~рсеткіші ол ~лшем бірлігі жо~ шама
14. 0001 Шар Олимпийский 8 Марта под воздух ОЛИМПИЙСКИЙ РОССИЯ
15. ПРАКТИКУМ З ГОСПОДАРСЬКОГО ПРАВА Хар
16.  Затвердити Типове положення про уповноважений підрозділ особу з питань запобігання та виявлення корупці
17. Архітектор М
18. е годы XlX в. он сформировался в революционное движение и начал играть определяющую роль в системе
19. Литературное чтение 4 класс -102часа ~ 3 часа в неделю- Малышева Марина Ивановна учитель начальных
20. два десятилетия способны привести к отставанию которое возможно уже не удастся наверстать