Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
25
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ
ЯНІШЕВСЬКИЙ Сергій Олександрович
УДК 379.823
КВН ЯК СОЦІОКУЛЬТУРНЕ ЯВИЩЕ:
ГЕНЕЗА, ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ, СУЧАСНИЙ СТАН
17.00.01 теорія та історія культури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Київському національному університеті культури і мистецтв Міністерства культури і мистецтв України, м. Київ.
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор,
Безклубенко Сергій Данилович,
Київський національний університет
культури і мистецтв,
завідувач кафедри теорії та історії культури
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Єсипенко Роман Миколайович,
Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв, професор кафедри теорії, історії та практики культури
кандидат мистецтвознавства, доцент,
заслужений діяч мистецтв України
Слободян Микола Іванович,
Київський державний університет театру,
кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого,
проректор з наукової, творчої роботи
та міжнародних звязків
Провідна установа: Харківська державна академія культури,
кафедра історії та теорії культури.
Захист відбудеться 25 червня 2004 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.807.02 у Київському національному університеті культури і мистецтв (01133, м. Київ, вул. Щорса, 36, ауд. 209).
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Київського національного університету культури і мистецтв (01133, м. Київ, вул. Щорса, 36).
Автореферат розіслано 25 травня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В. В. Загуменна
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Процес становлення незалежної української держави супроводжується масштабними суспільно-політичними та соціально-економічними трансформаціями. Значних змін при цьому зазнають стереотипи свідомості та поведінки людей, норми і правила їхньої взаємодії, критерії соціальної престижності, ціннісно-нормативні настанови, світоглядні принципи. Істотні зрушення спостерігаються у соціальній стратифікації суспільства.
Такі радикальні зміни, які відбуваються протягом обмеженого (за історичними мірками) проміжку часу, породжують водночас й глибокі кризові явища в економіці, політиці, сфері культури і духовності. У перехідний період у першу чергу ускладнюється завдання підтримання належного ступеня соціальної консолідації, оскільки попередня система ціннісно-нормативного регулювання життя суспільства руйнується, а для утвердження нової потрібен значний час. Негативний вплив згаданих кризових явищ особливо болісно позначається на молоді, яка завжди є однією з найбільш чутливих щодо суспільних змін соціальних груп. У звязку з цим надзвичайної гостроти і актуальності набуває одна з фундаментальних суспільних проблем проблема повноцінної соціалізації молоді, забезпечення дієвості механізмів трансляції і закріплення соціального досвіду, а отже убезпечення суспільства як цілісності від можливої деградації. Тому неабиякої важливості набуває завдання вироблення ефективної, науково обґрунтованої молодіжної політики, спрямованої на засвоєння молоддю кращих здобутків вітчизняної і світової культури, формування у неї стійких навичок соціально прийнятної поведінки. Очевидно, що успішна реалізація такого складного завдання потребує глибокого вивчення процесів, що відбуваються у молодіжному середовищі, використання поширених у ньому культурних практик.
Сприятливі можливості у цьому звязку відкриває феномен КВН (Клуб Веселих і Найкмітливіших) одне з найбільш помітних і поширених явищ сучасної культури України. Непересічна суспільна цінність КВН визначається тим, що він як дієва, інтелектуально насичена, а не лише суто гедоністична форма дозвілля активізує творчий потенціал особистості, дає простір для її культурного розвитку, сприяє формуванню у неї активної життєвої позиції. Ефективне використання потенціалу феномена КВН неможливе без його наукового осмислення як соціокультурного явища, без дослідження його змістовних особливостей, організаційних форм, внутрішньої логіки та перспектив розвитку.
Зважаючи на особливості генези КВН, його дослідження становить також значний науковий інтерес як з погляду аналізу соціокультурної динаміки радянського та пострадянського суспільств, так і з погляду розкриття сутності впливу телебачення (ТБ) на різні сфери суспільного життя. Тривала неспадна популярність КВН дає підстави розглядати його і як зручний обєкт вивчення процесу адаптації до нових реалій культурних форм, що виникли у радянські часи, використання їх для вирішення невідкладних завдань розвитку духовності українського суспільства.
Актуальність дослідження зумовлена ще й тим, що, незважаючи на високий рівень суспільної популярності та понад сорокарічну історію КВН, рівень наукової розробки його проблематики є доволі низьким, а сам він досі залишався фактично поза сферою наукової уваги. Дана дисертаційна робота є як в Україні, так і за її межами першим цілісним дослідженням історії становлення та розвитку феномена КВН у безпосередньому звязку із суспільними перетвореннями другої половини ХХ початку ХХІ століття у колишньому Союзі РСР та країнах, що виникли на пострадянському просторі.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами визначається її виконанням у рамках наукового проекту Київського національного університету культури і мистецтв “Актуальні проблеми трансформаційних процесів у культурі України”.
Мета дослідження визначення особливостей, внутрішньої логіки та основних чинників процесу становлення та розвитку КВН як соціокультурного явища.
Відповідно до визначеної мети поставлено такі завдання:
Обєктом дослідження є КВН як соціокультурне явище.
Предмет дослідження особливості та тенденції розвитку КВН як соціокультурного явища.
Хронологічні межі дослідження охоплюють період від виникнення КВН (кінець 1950-х років) до початку ХХІ століття.
Теоретико-методологічну основу дисертації становлять: соціокультурний підхід до аналізу історичних явищ, в рамках якого КВН розглядається і як результат творчої діяльності людини, і як продукт суспільних відносин; засадничі принципи історизму та обєктивності; загальнонаукові методи аналіз, синтез, порівняння, індукція та дедукція; загальноісторичні методи історико-генетичний, історико-порівняльний, конкретно-історичний, соціологічний.
Джерельну базу дослідження утворюють публікації у засобах масової інформації (ЗМІ) про змагання КВН, тексти конкурсних програм кавеенівських колективів, інформаційні матеріали веб-сайтів команд КВН та ліг КВН у мережі Інтернет, архівні матеріали колишнього ЦК ЛКСМУ (ф. 7, оп. 20 ЦДАГО), Держкомітету Ради Міністрів УРСР з телебачення та радіомовлення (ф. 4915, оп. 1 ЦДАВО), спогади учасників команд КВН та глядачів про поєдинки команд КВН, відеозаписи цих поєдинків. Автор дослідження спирався також на власний багаторічний досвід учасника змагань КВН, редактора Всеукраїнської телевізійної першості серед команд КВН, члена журі кавеенівських поєдинків.
Наукова новизна одержаних результатів полягає у тому, що:
Практичне значення дисертації полягає у можливості використання її положень для подальшого дослідження культуротворчих процесів в Україні у другій половині ХХ на початку ХХІ ст., вивчення і прогнозування тенденцій розвитку сучасної молодіжної культури в Україні, а також для вироблення конкретних рекомендацій при формуванні державної політики у сфері культури, зокрема при роботі з молоддю. Матеріали дисертації можуть скласти основу спецкурсів у процесі підготовки фахівців відповідного профілю у навчальних закладах різних рівнів акредитації.
Апробація результатів дослідження здійснювалася у доповідях та повідомленнях на наукових конференціях: 10-а та 11-а Міжнародні науково-практичні конференції “Мова і культура” ім. проф. Сергія Бураго (Київ, 2001; 2002); “Дні науки” Київського національного університету культури і мистецтв (Київ, 2003); на засіданні “круглого столу” “Роль еліт у трансформаційному суспільстві” (Київ, 2003).
Публікації. За темою дисертаційного дослідження автором опубліковано 7 друкованих праць, у тому числі 3 з них у фахових виданнях.
Структура дисертації обумовлена метою і завданнями дослідження, побудована за проблемно-хронологічним принципом. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків (обсяг основного тексту стор.), списку використаних джерел та літератури (239 позицій, 20 стор.), загальний обсяг дисертаційної роботи стор.
У вступі обґрунтовано актуальність дослідження, сформульовано його мету і завдання, визначено обєкт і предмет, окреслено хронологічні межі, розкрито наукову новизну роботи, практичне значення отриманих результатів, вказано сфери їхнього можливого використання.
У першому розділі “Історіографія проблеми та джерельна база дослідження” висвітлено і проаналізовано історіографію КВН, зясовано специфічний характер джерельної бази дослідження.
Історіографію КВН утворюють:
Серед наукових робіт, в яких КВН осмислюється як різновид телевізійного мистецтва, слід відзначити праці В. Вільчека “Контуры. Наблюдения о природе телеискусства”2, С. Безклубенка “Телевизионное кино. Очерк теории”3, Е. Багірова та І. Кацева “Телевидение. ХХ век. Политика. Искусство. Мораль”4, А. Вартанова “Телевизионные зрелища”5, І. Мащенка “Міфи і реалії телерадіопростору”6. В. Вільчек, зокрема, відповідно до ідей М. Бахтіна трактує КВН як прояв обрядової, карнавальної природи телевізійного мистецтва. С. Безклубенко вводить у науковий обіг важливе для дослідження феномена КВН положення про існування двох його різновидів КВН на телебаченні та КВН поза телебаченням, тобто екранного і позаекранного. А. Вартанов та І. Мащенко у своїх роботах детально висвітлюють історію існування телепередачі “КВН”.
Значну інформацію щодо показу змагань КВН на телеекрані, їхніх видозмін, використання КВН як форми дозвілля містять науково-популярні видання, які були опубліковані у 1960рр.: “Клуб весёлых и находчивых”7, “КВН раскрывает секреты”8, “КВН отвечает на письма”9, “Курс весёлых наук”10, авторами яких були члени творчого колективу телепередачі “КВН” та учасники телевізійних змагань. Незважаючи на популярний характер, у згаданих роботах міститься й чимало цікавих з наукового погляду узагальнень.
КВН як форма організації дозвілля розглядається у роботах О. В. Сасихова та Ю. А. Стрельцова “Основы клубоведения. Теория и методика клубной работы”11, “Клубоведение”12, А. Ф. та В. А. Воловиків “Педагогіка дозвілля”13. У них на основі вироблених у рамках екранного КВН правил пропонуються загальні схеми проведення ігор КВН у клубних закладах, характеризуються основні складові кавеенівських поєдинків, даються корисні рекомендації щодо організації змагань.
Своєрідним і досить ґрунтовним “підручником” з КВН є книга головних редакторів Творчого телевізійного обєднання (ТТО) “Александр Масляков и компания” (“АМиК”) М. Марфіна та А. Чивуріна “Что такое КВН?”14. Значний обсяг корисного для дослідження матеріалу містить видання “Мы начинаем КВН”15, підготовлене до 35-річного ювілею КВН. Аналіз міфопоетичних структур кавеенівських творів здійснено у роботі М. Юнісова “Мифопоэтика студенческого смеха”16.
Значну складову історіографії проблеми становлять присвячені КВН статті, опубліковані у різний час у спеціалізованих журналах “Телевидение и радиовещание”, “Искусство кино”, “Театр”, “Журналист”, “Культурно-просветительная работа”, “Клуб”, “Студенческий меридиан”, а також у газетах “Комсомольская правда”, “Литературная газета”, “Советская культура”, “Известия”, “Независимая газета”, “День”, “Дзеркало тижня” тощо.
Результати аналізу історіографії проблеми дали можливість зробити такі висновки. По-перше, значній частині матеріалів за темою дослідження властивий діалогічний характер, а за формою вони часто являють собою заочні дискусії, “круглі столи”, діалоги з уявними співбесідниками, відповіді на листи телеглядачів. По-друге, у переважній більшості зазначених праць описується саме екранний різновид КВН. По-третє, присвяченим КВН публікаціям притаманне надмірне критичне акцентування. По-четверте, вони свідчать про наявність неоднакових домінант сприйняття КВН громадською думкою у різний час. Так, у 1960-х рр. при оцінках телепередачі “КВН” та розвитку кавеенівського руху переважали схвальні відгуки. Відзначалися благотворний вплив КВН на розвиток творчих здібностей людини, його позитивна роль як засобу виховання особистості. У другій половині 1980-х рр. КВН сприймався переважно як інструмент соціальної сатири, а відновлення екранного різновиду КВН як одне з найбільш красномовних свідчень змін у суспільному житті, викликаних політикою перебудови. У 1990рр. при оцінці КВН береться до уваги насамперед його розважальний характер.
Результати аналізу історіографії КВН показують, що, незважаючи на високий рівень суспільної популярності та тривалий час його існування, стан наукової розробки явища є недостатнім. У поле зору дослідників потрапляли лише два аспекти феномена Клубу Веселих і Найкмітливіших художньо-телевізійний та дозвіллєвий, хоча сам він аж ніяк не вичерпується ними. Дана дисертація є першою спробою комплексного розгляду історії КВН як складного соціокультурного явища, детального дослідження взаємодії його компонентів у безпосередньому звязку із суспільними трансформаціями.
За природою своїх основних проявів феномен КВН можна охарактеризувати як візуально-вербальний, наслідком чого є відсутність усталених процедур його документального відображення. Тому вирішення поставлених наукових завдань вимагало залучення широкого кола джерел різних видів, що дає вагомі підстави вважати джерельну базу дослідження розпорошеною й неоднорідною. Джерела з історії КВН відзначає низка спільних рис: значне субєктивно-емоційне забарвлення, надмірне гумористично-іронічне сприйняття їхніми авторами кавеенівських подій, своєрідна публіцистична “миттєвість”. Особливістю джерельної бази дослідження КВН є також наявність певних часових закономірностей її формування кількість відповідних матеріалів чітко корелює з фактом існування екранного різновиду КВН, а відтак зі ступенем суспільної уваги до феномена. Істотне розширення джерельної бази спостерігається з другої половини 1990-х років, зокрема завдяки розвитку на теренах колишнього СРСР всесвітньої мережі Інтернет і поступовому збільшенню у ній інформаційної присутності кавеенівського руху.
У другому розділі “Еволюція КВН у контексті суспільно-політичних та соціокультурних процесів у радянському суспільстві другої половини ХХ століття”, що складається з трьох підрозділів, досліджуються процеси виникнення і розвитку КВН з кінця 1950-х рр. до моменту розпаду колишнього Союзу РСР.
У першому підрозділі “Суспільно-політичні та соціокультурні передумови виникнення КВН” показано, що поява телевізійної гри “КВН” стала можливою лише на певному етапі розвитку телебачення, коли відбувся перехід від трансляції ним виключно творів інших видів мистецтва до творення специфічно телевізійних творів. Важливого значення при цьому набув жанр телевізійної вікторини як з погляду випробовування нових зображувально-виражальних засобів, так і з погляду сприяння підвищенню популярності телебачення.
Першою телевікториною на радянському телебаченні стала передача “ВВВ” (“Вечер весёлых вопросов”), яка виходила в ефір у 1957 році і була знята з ефіру після третього випуску через прикрий випадок, що призвів до зупинення трансляції і став причиною наступної жорсткої критики на адресу її організаторів та самої ідеї телепередачі. Однак, незважаючи на це, посилення розважальної складової радянського телебачення як засіб підвищення його загальної привабливості для глядачів вважалося одним з важливих завдань державної політики у цій галузі. Тому на Центральній студії телебачення (ЦСТ), починаючи з 1960-х років, було започатковано низку розважальних передач, однією з яких була “КВН”, що вперше вийшла в ефір 8 листопада 1961 року. Вона успадкувала деякі риси “ВВВ”, що пояснюється зокрема тим, що обидві передачі мали одних й тих самих авторів (А. Аксельрод, С. Муратов, М. Яковлєв).
Для надання передачі “КВН” більшої привабливості було використано атрибути спортивного змагання: зовні вона виглядала як “матч” між студентськими самодіяльними колективами двох вузів командами КВН. Предметом змагання були насамперед ерудиція, кмітливість, спритність, дотепність. Згідно з вихідним задумом авторів нової телевізійної гри в процесі її перебігу мала всебічно розкриватися творча індивідуальність учасників. Вираз “Клуб Веселих і Найкмітливіших”, будучи оригінальним розшифруванням абревіатури “КВН” назви першого серійного радянського телевізора мав, з іншого боку, відображати ідею гри ідею клубності (колективності), веселого товариського суперництва.
Характерною особливістю перших телевізійних поєдинків КВН була майже повна імпровізаційність ігрового дійства, а головними ознаками ігрової вправності учасників змагань вважалися широка ерудиція, уміння нестандартно мислити і наявність розвиненого почуття гумору. Новій телевізійній грі був також притаманний яскраво виражений пізнавальний ухил: аналіз умов конкурсів та змісту виступів команд КВН у перші роки існування телепередачі свідчить про її високу насиченість різноманітною науковою інформацією. Формування складу команд переважно зі студентської молоді ще більше підкреслювало освітній характер гри “КВН”, її звязок з науковою діяльністю як різновидом соціальної практики.
У другому підрозділі “КВН у 60-х роках ХХ століття: особливості розвитку” аналізуються процеси виникнення кавеенівського руху і розвитку феномена КВН протягом зазначеного періоду.
Невдовзі після своєї появи в ефірі телепередача “КВН” закономірно набула високого рівня популярності, впевнено посівши чільну позицію у рейтингу симпатій радянських телеглядачів. Одним з красномовних свідчень надзвичайної популярності КВН у 1960-і роки є той факт, що у багатьох публіцистичних матеріалах, мемуарних творах КВН згадується як один із символів того часу. Неординарною особливістю телевізійної гри “КВН” став її вихід за рамки телеекрана і культивування вже поза телебаченням як форми молодіжної самодіяльності, що призвело до появи масового руху клубів веселих і найкмітливіших, утворення двох різновидів КВН екранного та позаекранного.
Високий рівень популярності нової телевізійної гри та її поширення за межами телебачення були зумовлені низкою причин, серед яких:
Вагомим фактором зростання популярності КВН була також характерна для доби “відлиги” своєрідна “ювеналізація” суспільної ідеології, а також відповідність духу КВН загальній спрямованості тогочасних ідеологічних настанов ЦК КПРС.
Телевізійна гра “КВН”, поширюючись за межами телебачення протягом 1960-х рр., істотно еволюціонувала змістовно, поступово перетворюючись на сукупність художніх номерів відбувалася її естетизація. Основною причиною таких змін була самопочаткова присутність у телевізійній грі елемента художньої творчості, у збільшенні частки якого були зацікавлені як працівники телебачення, так і кавеенівці. Якщо перші розглядали художню складову гри як засіб підвищення загальної привабливості телепередачі, то другі як більш цікаве і перспективне (з погляду розвитку особистості) поле діяльності. Згадані зміни стосувалися не лише екранного, а й позаекранного різновиду КВН. Громадською ж думкою така еволюція КВН була сприйнята переважно негативно і трактувалася як відхід від його базових цінностей.
Невідповідність зміненого обличчя телепередачі “КВН” її вихідній ідеї у поєднанні з високою напругою залаштункових колізій, що стали супроводжувати поєдинки команд КВН, зумовили появу рішення керівництва радянського телебачення про закриття телепередачі “КВН” у 1972 році. Це рішення було опосередковано спричинено й змінами у внутрішній політиці колишнього Радянського Союзу: курсом на згортання реформ у різних галузях суспільного життя, на забезпечення його загальної стабільності, контрольованості критики наявних недоліків.
У 1972роках, з припиненням існування свого екранного різновиду, КВН залишався лише у своєму позаекранному варіанті. Відсутність телевізійної “сцени” поступово призвела до істотного зниження популярності КВН на початку 1980-х рр. У період існування виключно у позаекранному варіанті процес відтворення КВН характеризувався нерегулярністю проведення змагань та тенденцією повернення до його початкових вікторинних форм.
Третій підрозділ “Кавеенівський рух у добу перебудови” присвячено розвитку КВН після відновлення телепередачі “КВН” на ЦТ СРСР у 1986 р. Ця подія стала одним з перших зримих і символічних проявів “політики гласності й демократизації”, проголошеної у 1985 р. тодішнім керівництвом СРСР на чолі з М. Горбачовим. При цьому організатори відродженої телепередачі зіткнулися з такою серйозною проблемою, як втрата за минулі роки змагальних традицій, звуження кола потенційних учасників змагань. Тому природним для перших випусків відновленого екранного КВН було прагнення команд-учасниць до ігрових зразків кінця 1960-х років: демонструвався головним чином “літературоцентричний” КВН з основним наголосом у сценічних виступах на літературну довершеність гумористичної репризи. Поява КВН на загальносоюзному телеекрані помітно активізувала і його “позаекранне” життя.
Характерною ознакою екранного і, як наслідок, позаекранного КВН у другій половині 1980-х років стало значне збільшення у виступах команд КВН частки гострої політичної та соціальної сатири. Наслідком відновлення у КВН процесу зміщення акцентів у бік посилення ролі видовищних засад стало істотне збагачення арсеналу його зображувально-виражальних засобів, насичення елементами музичного (насамперед пісенного) мистецтва, хореографії, зростання акторської майстерності учасників змагань. Спостерігалася (як це має місце у спорті) певна “професіоналізація” КВН: найбільш відомі завдяки телебаченню команди КВН почали власну гастрольно-концертну діяльність подібно до професійних мистецьких колективів. Важливою віхою у кавеенівському русі колишнього СРСР стало започаткування у 1990 р. щорічних всесоюзних фестивалів КВН, за підсумками яких відбиралися учасники телевізійної першості на Центральному телебаченні (ЦТ) СРСР і формувався своєрідний загальносоюзний “табель про ранги” команд КВН.
У третьому розділі “КВН у пострадянський період” зясовуються питання розвитку кавеенівського руху після розпаду Союзу РСР, характеризується його сучасний стан. Предметом розгляду у першому підрозділі “Загальні закономірності розвитку феномена КВН у країнах колишнього СРСР” є тенденції змін зображувально-виражальної та організаційно-інституціональної специфіки феномена КВН на теренах колишнього СРСР.
Глибокі соціально-економічні зрушення, погіршення рівня життя значної частини населення у першій половині 1990-х рр. призвели до певного спаду суспільного інтересу до КВН, що проявилося у зменшенні кількості команд, згортанні змагань. Крім того, чинником зниження інтересу до КВН стало загальне зниження у суспільстві запиту на політичну сатиру, наявність якої у часи перебудови розглядалася як атрибутивна ознака феномена. Однак починаючи з 1994рр. спостерігається позитивна тенденція до стійкого зростання кількості змагань і команд-учасниць.
Незаперечним лідером кавеенівського руху на теренах колишнього СРСР з другої половини 1990-х років стало творче телевізійне обєднання (ТТО) “АМиК”, яке є дітищем Олександра Маслякова багаторічного, ще з 1964 р., ведучого телепередачі “КВН” на ЦТ СРСР та ОРТ. Згадане обєднання здійснює організаційне та методичне керівництво майже двадцятьма лігами КВН, які, у свою чергу, організовують щорічні змагання і надають можливості для творчого удосконалення майже 300 командам КВН у країнах колишнього СРСР. Згадане обєднання виступило також ініціатором заснування Міжнародного Союзу КВН неформальної інституції, яка обєднує шанувальників КВН з різних країн і виконує функцію забезпечення творчих контактів між ними.
Основними рисами КВН на початку ХХІ століття є: високий рівень його інституціоналізації переважна більшість кавеенівських поєдинків відбувається в рамках певних змагальних інституцій (першостей, чемпіонатів, фестивалів) з власними, часто досить розвиненими кодексами правил, що стосуються захисту авторства, регулювання творчої діяльності учасників команд КВН, визначення структури програм їхніх виступів; формування особливої “КВН-індустрії” сукупності інституцій, що забезпечують діяльність команд КВН як професійних мистецьких колективів (гастрольно-концертна, сценарна, рекламна діяльність); фактичне перетворення КВН на оригінальний жанр естрадного мистецтва узвичаєння послідовності художніх сценічних мініатюр як канонічної схеми кавеенівських поєдинків; розширення географії КВН, його “експансія” у країни далекого зарубіжжя (США, Німеччина, Ізраїль, деякі інші).
У другому підрозділі “Поширення КВН у країнах далекого зарубіжжя” аналізується розвиток КВН у середовищі емігрантів з країн колишнього СРСР. Показано, що основним спонукальним мотивом для культивування там КВН є (природне для ситуації переміщення в інше культурне середовище) прагнення до збереження звязків з “материнською культурою”, а відтак до відтворення “старих” культурних форм за нових умов.
Для тих, хто виїхав на постійне проживання за кордон, КВН залишається своєрідним символом життєвого укладу колишнього радянського суспільства. Організовуючи змагання КВН, вони ніби зайвий раз ідентифікують себе як представники певної культурно-мовної формації російськомовних громадян Радянського Союзу. Найбільшого поширення рух КВН набув у США, Німеччині, Ізраїлі країнах, де склалися мільйонні громади вихідців з колишнього СРСР і сформувалися стійкі субкультури російськомовних емігрантів. Ініціаторами змагань часто виступають ті з емігрантів, хто вже мав “довиїзний” досвід участі у КВН. Змагання команд КВН притягують до себе увагу емігрантів, стають фактором консолідації на ґрунті спільних культурних цінностей.
Аналіз кавеенівської творчості у країнах далекого зарубіжжя дає підстави стверджувати, що перенесення КВН на новий культурний ґрунт обернулося певною консервацією зображувально-виражальних засобів та форм і тематики виступів. Домінують, як правило, загальновідомі, “культові” ще для часів СРСР теми, літературні персоналії (зокрема як матеріал для музичних пародій використовується здебільшого пісенна спадщина радянських часів), хоча дедалі більше місце посідає й проблематика повсякденного життя у країні еміграції. Перспективи розвитку кавеенівського руху у країнах далекого зарубіжжя визначаються здатністю емігрантського середовища до збереження й відтворення своєї культурної ідентичності у наступних поколіннях.
У третьому підрозділі “Особливості та перспективи розвитку кавеенівського руху в Україні” дається стислий огляд радянського періоду в історії КВН в Україні, висвітлюється розвиток кавеенівського руху в Україні за роки незалежності.
КВН в Україні з моменту виникнення був органічною частиною загальносоюзного і його характер у творчому та організаційному планах не мав якихось сутнісних відмінностей від КВН в інших республіках. Після відновлення екранного КВН у середині 1980-х років Україна стає одним з центрів кавеенівського руху у масштабах колишнього СРСР, а команди з різних міст України по праву зарекомендували себе його творчими лідерами.
У пострадянський період мали місце спроби утворення власне українського КВН, організаційно незалежного від ТТО “АМиК”, зокрема через започаткування телевізійних змагань на загальноукраїнських телеканалах. Основними чинниками процесу розбудови українських змагальних структур КВН були як кардинальні суспільно-політичні зміни утворення нової незалежної держави, так і внутрішні потреби кавеенівського руху України насамперед у збільшенні кількості змагальних інституцій, що функціонують на постійній основі. Наслідками таких спроб стала поява протягом 1990-х рр. Асоціації “КВН України” та низки обласних ліг КВН, які проводять щорічні першості. У той же час започатковані на телеканалах УТ-3 у 1993 р. та на каналі УТ-1 у 1996рр. проекти виявилися короткочасними і припинили своє існування через низку економічних, організаційних і політичних причин.
Важливим аспектом розвитку КВН в Україні у пострадянську добу стала поява україномовного КВН: українська мова дедалі частіше використовується як мова виступів команд. Цьому сприяють поступова зміна мовної ситуації в країні, зростання популярності україномовної складової масової культури.
Незважаючи на те що більшість команд КВН України на початку ХХІ століття все ще орієнтується на змагання Вищої ліги ТТО “АМиК”, відмінності у тематиці їхніх виступів порівняно з командами КВН інших країн колишнього СРСР стають дедалі більшими. Разом з розвитком власне українських змагальних структур і творчих спільнот зі своїми пріоритетами та неформальними ієрархіями це дає підстави для прогнозу щодо набуття КВН України у майбутньому рис автономного культурного феномена. Перспективи подальшого розвитку КВН в Україні значною мірою повязані з реалізацією популярних серед глядачів відповідних телевізійних проектів, які відігравали б роль своєрідного “камертону” для кавеенівського руху країни.
Проведене дослідження дає підстави зробити такі основні висновки:
Основні положення дисертації викладено у публікаціях:
АНОТАЦІЯ
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності 17.00.01 теорія та історія культури. Київський національний університет культури і мистецтв, Київ, 2004.
Дисертація є комплексним дослідженням становлення і розвитку оригінального соціокультурного феномена КВН (Клуб Веселих і Найкмітливіших). Проаналізовано історіографію КВН, охарактеризовано основні особливості джерельної бази дослідження. Зясовано історичні обставини зародження феномена КВН, досліджено напрями його подальшої еволюції. Розкрито чинники процесу виходу телевізійної гри “КВН” за рамки телебачення і розвитку масового кавеенівського руху, специфіку відтворення екранного та позаекранного різновидів КВН у різні періоди часу, причини перетворення КВН з ігрового явища на мистецьке, досліджено вплив на розвиток феномена суспільно-політичних та соціокультурних трансформацій радянського і пострадянського суспільств.
У роботі дано періодизацію історії КВН. Значна увага приділяється кавеенівському руху наприкінці ХХ на початку ХХІ століття. Окремо висвітлюється розвиток КВН в Україні у пострадянський період, а також у країнах далекого зарубіжжя.
Ключові слова: КВН, телебачення, команда КВН, кавеенівський рух, гра, телепередача, соціокультурне явище.
Янишевский С. А. КВН как социокультурное явление: генезис, история развития, современное состояние. Рукопись.
Диссертация на соискание учёной степени кандидата исторических наук по специальности 17.00.01 теория и история культуры. Киевский национальный университет культуры и искусств, Киев, 2004.
В диссертации исследованы становление и развитие оригинального социокультурного явления КВН (Клуб Весёлых и Находчивых). Анализируются предпосылки его возникновения, процесс эволюции, динамика изобразительно-выразительных средств и организационно-институциональных форм. Обосновывается необходимость социокультурного подхода к исследованию истории КВН.
Проанализирована историография явления, показана её фрагментарность и неполнота: КВН в научной литературе рассматривался либо как феномен телевизионного искусства, либо как разновидность массового самодеятельного творчества. Между тем вне поля зрения исследователей оставались особенности эволюции КВН, его социокультурные функции, общественно-политический контекст развития, функционирование соответствующих организационных структур и отдельных кавээновских коллективов и др. Проанализирована также источниковая база по истории КВН, выделены основные виды источников по данной проблематике, выявлены их отличительные свойства.
В диссертации показан генезис КВН в контексте развития советского телевидения 1950гг. и политики руководства бывшего СССР в этой области. Показано влияние доминант общественного сознания указанного периода на исходные содержательные и структурные особенности телепередачи (телевизионной игры) “КВН”Центральной студии телевидения (г. Москва).
Раскрыты причины выхода КВН за пределы телевидения и роста его популярности в течение 1960-х гг., среди которых выделены популярность телевидения как нового средства массовой информации, исходная близость КВН к существовавшим на тот момент вне телевидения формам массовой самодеятельности, привлекательность развлекательно-игровой драматургии кавээновских поединков, рост общественного влияния научно-технической интеллигенции, распространение в советском обществе сциентического мировоззрения.
Показано, что основным результатом развития изобразительно-выразительных средств КВН стало его постепенное превращение из игрового явления в художественное. Суть этого процесса состояла в постепенном увеличении в структуре кавээновских поединков удельного веса состязаний в различных элементах художественного творчества.
Восприятие КВН общественным мнением в 1960-е годы характеризовалось преобладанием положительных оценок: КВН рассматривался прежде всего как средство формирования “нового человека”, гармоничной творческой личности, что соответствовало, в частности, ориентирам, задаваемым программными документами ЦК КПСС. Во второй половине 1980-х гг. КВН воспринимался в основном как инструмент социальной сатиры. В 1990-х гг. при оценке КВН выделяется в первую очередь его значение как формы организации и проведения досуга.
В диссертации исследовано взаимовлияние экранной и внеэкранной разновидностей КВН. Показано, что именно экранная является определяющей с точки зрения задания направлений развития и определения изобразительно-выразительной специфики феномена в целом. Раскрыт механизм адаптации КВН к постсоветским реалиям через создание дополнительных организационных структур, обеспечивающих его включение в изменившуюся систему общественно-политических и социально-экономических отношений.
Особое внимание уделено кавээновскому движению в Украине после обретения ею независимости, а также в странах дальнего зарубежья, где КВН культивируется в среде эмигрантов из стран бывшего СССР.
В работе предложена периодизация истории развития КВН, в основу которой положены его характерные признаки в различные периоды времени: 1961 гг. существование КВН в “викторинной”форме, в виде произвольной совокупности конкурсов на ловкость, сообразительность, эрудицию и художественное мастерство, выход КВН за рамки собственно телевидения, появление его внеэкранной разновидности, формирование движения клубов весёлых и находчивых; 1964 гг. эстетизация телевизионной игры, постепенное “вытеснение”из программ игровых поединков конкурсов нехудожественного содержания, превращения отдельного поединка между командами КВН в соревнование в авторском, режиссёрском, актёрском мастерстве и других видах художественной деятельности; 1972 гг. период отсутствия передачи “КВН” на советском телевидении, существование КВН исключительно во внеэкранном виде, снижение его популярности, тенденция возврата к викторинному варианту игры, нерегулярность проведения соревнований КВН; 1986 гг. возобновление телепередачи “КВН”, рост числа участников кавээновского движения, усиление наблюдавшейся ранее тенденции эстетизации КВН, значительное присутствие политической сатиры в содержании сценических номеров команд КВН, возникновение существующих на постоянной основе кавээновских коллективов; 1991 гг. относительный спад популярности КВН, “деполитизация”содержания кавээновского творчества, начало формирования постоянных структур организации соревнований КВН в странах бывшего СССР, закрепление художественной изобразительно-выразительной специфики в качестве своеобразного канона КВН; 1994 г. начало ХХІ века дальнейшее институциональное развитие КВН, продолжение эволюции его изобразительно-выразительных средств в направлении видового обогащения, развитие КВН в странах дальнего зарубежья, формирование КВН-сегмента современного шоу-бизнеса.
Ключевые слова: КВН, телевидение, команда КВН, кавээновское движение, игра, телепередача, социокультурное явление.
SUMMARY
The thesis is presented for a candidates degree in History, the speciality 17.00.01 Theory and History of Culture. Kyiv National University of Culture and Arts, Kyiv, 2001.
This thesis is a many-sided research of formation and development of original sociocultural phenomenon KVN (Klub Veselikh I Naikmitlivishih). Historiography of KVN, main particularities of original sources for the history of KVN were analysed. Prerequisites of origin of KVN, trends and factors its evolution were investigated. Expansion KVN outside television, beginning and development of the massive movement of KVN-clubs, transformation KVN from a play into a kind of art were explored. The thesis also showed influence of the sociopolitical and sociocultural dynamics of Soviet and postSoviet societies to development of KVN, changes of public opinion concerning KVN.
A division into periods of the history of KVN was presented. Special attention was paid to modern state of KVN-movement, development of KVN in Ukraine in postSoviet period, KVN beyond the bounds of ex-Soviet Union as well.
Key words: KVN, television, KVN-team, KVN-movement, play, TV-program, sociocultural phenomenon.
Підп. до друку 24.05.04. Формат 60х90/16. Папір офс. № 1. Друк ризогр. Гарн. “Times New Roman Cyr”. Ум.-друк. арк. 1,25. Обл.-вид. арк. 0,9. Наклад 100 пр. Зам. 628/
Віддруковано у ДП “Друкарня ДУС”
, м. Київ, вул. Шовковична, 4а
Тел. 253-82-01
2 Вильчек В. М. Контуры. Наблюдения о природе телеискусства. Ташкент : Фан, 1967. 212 с.
3 Безклубенко С. Д. Телевизионное кино. Очерк теории. К. : Мистецтво, 1975. 277 с.
4 Багиров Э. Г. Телевидение. ХХ век. Политика. Искусство. Мораль / Э. Г. Багиров, И. Г. Кацев М. : Искусство, 1968. 304 с.
5 Вартанов А. С. Телевизионные зрелища. М. : Знание, 1986. 68 с. (Новое в жизни, науке, технике. Сер. “Искусство”; № 8/1986).
6 Мащенко І. Г. Міфи і реалії телерадіопростору. К. : ДП “Агентство ТРК”, 2001. 288 с.
7 Аксельрод А. Ю. Клуб весёлых и находчивых / А. Ю. Аксельрод, С. А. Муратов., М. Ю. Яковлев. М. : Советская Россия, 1965. 152 с.
8 КВН раскрывает секреты : Сборник. М. : Молодая гвардия, 1967. 336 с.
9 Гальперина Е. В., Сергеева Б. И. КВН отвечает на письма. М. : Искусство, 1967. 76 с.
10 Аксельрод А. Ю. Курс весёлых наук / А. Ю. Аксельрод, М. И. Кандрор, М. С. Левинтон М. : Искусство, 1974. 112 с.
11 Сасыхов А. В. Основы клубоведения. Теория и методика клубной работы / А. В. Сасыхов, Ю. А. Стрельцов. Улан-Удэ. : Бурят. книж. изд-во. 1969. 532 с.
12 Клубоведение. Под ред. С. Н. Иконниковой, В. И. Чепелева. М. : Просвещение, 1980. 397 с.
13 Воловик А. Ф. Педагогіка дозвілля / А. Ф. Воловик, В. А. Воловик. Х. : Харк. держ. академія культури. 1999. 332 с.
14 Марфин М. Что такое КВН? / М. Марфин, А. Чивурин Винница. : Энозис, 2000. 120 с.
15 Мы начинаем КВН / Под ред. М. Щедринского. М. : Изд. дом “Восток”. 1996. 256 с.
16 Юнисов М. В. Мифопоэтика студенческого смеха: СТЭМ и КВН. М. : Гос. ин-т искусствознания, 1999. 176 с.