Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Про ветеринарну медицину

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Про затвердження Інструкції щодо профілактики та боротьби з сапом тварин

  

Наказ Державного комітету ветеринарної медицини України

від 21 жовтня 2010 року N 449

 

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України

15 листопада 2010 р. за N 1105/18400

 

Відповідно до статті 7 Закону України "Про ветеринарну медицину", Положення про Державний комітет ветеринарної медицини України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 року N 1075, з метою забезпечення епізоотичного благополуччя в Україні НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити Інструкцію щодо профілактики та боротьби з сапом тварин, що додається.

 

2. Управлінню забезпечення протиепізоотичної роботи (Мороз Д. А.) подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та забезпечити його тиражування та надсилання головним управлінням ветеринарної медицини в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

 

3. Начальникам головних управлінь ветеринарної медицини в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довести зазначену Інструкцію до відома територіальних органів Державного комітету ветеринарної медицини та забезпечити контроль за її виконанням.

 

4. Цей наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.

 

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника управління забезпечення протиепізоотичної роботи Держкомветмедицини Мороза Д. А.

 

В. о. Голови  

В. М. Горжеєв

 

ПОГОДЖЕНО:  

 

Міністр охорони навколишнього

природного середовища України  

 

М. В. Злочевський

 

Перший заступник Міністра - головний

державний санітарний лікар України  

 

С. А. Риженко

 

Міністр аграрної політики України  

М. В. Присяжнюк

 

В. о. Голови Державного комітету

України з питань регуляторної

політики та підприємництва  

С. Третьяков

  ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Державного комітету ветеринарної медицини України

21.10.2010 N 449

 

Зареєстровано

в Міністерстві юстиції України

15 листопада 2010 р. за N 1105/18400

  

Інструкція щодо профілактики та боротьби з сапом тварин

 

I. Загальні положення

  

1.1. Ця Інструкція встановлює порядок проведення профілактичних заходів щодо недопущення захворювання на сап тварин, ветеринарно-санітарних заходів у випадках прояву хвороби серед тварин, оздоровлення їх від сапу та є обов'язковою для виконання всіма суб'єктами господарювання незалежно від форми власності і відомчого підпорядкування, у тому числі фізичними особами - підприємцями, діяльність яких здійснюється у сфері тваринництва.

 

1.2. У цій Інструкції терміни вживаються в такому значенні:

 

Сап (MALLEUS - лат.; Glanders end Farcy - англ.) - інфекційне захворювання непарнокопитих тварин - коней, віслюків, мулів, лошаків. Крім них, хворіють хижаки родини котячих (при поїданні м'яса хворих на сап тварин), верблюди і людина. У коней захворювання протікає хронічно, у віслюків, мулів, лошаків - гостро, у хижаків родини котячих - у вигляді септицемії і характеризується виразковим ураженням слизових оболонок і внутрішніх органів.

 

Збудник - Bacillus mallei (від грецького malis - дурний, злий) - нерухома грамнегативна паличка із закругленими краями довжиною 1 - 5 мкм і шириною 0,3 - 0,8 мкм, яка не утворює спор.

 

Під дією сонячних променів збудник гине протягом 24 год., при нагріванні до 55° C через 10 хв., при 80° C - через 5 хв., при кип'ятінні - миттєво, але стійкий до низьких температур. У висушених гнійних виділеннях виразок та виділеннях із носа збудник хвороби зберігається від 7 - 15 днів до 3 міс., у вологому середовищі - до 15 - 30 днів, в тканинах, що гниють, - 14 - 24 дні. У воді може зберігатись до місяця і більше. У заморожених продуктах збудник зберігається тривалий час.

 

Такі дезінфекційні засоби, як 3 - 5 % розчин лугу, 5 - 10 % розчин хлорного вапна, 3 - 5 % розчин карболової кислоти вбивають збудник протягом 1 год.

 

Зараження в основному проходить аліментарним шляхом через забруднені корми, воду, підстилку. Можливе зараження аерогенним шляхом, контактним (через поранення, потертості шкіри, при використанні загальної упряжі, предметів догляду), статевим шляхом.

 

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про ветеринарну медицину"

 

1.3. Профілактика сапу ґрунтується на попередженні заносу збудника в країну, систематичному контролі за благополуччям поголів'я коней, віслюків, мулів, лошаків, верблюдів, запобіганні поширенню хвороби і ліквідації її у випадку появи.

II. Діагностика сапу

 

 2.1. Діагноз на сап встановлюють на основі результатів клінічного огляду, серологічних, алергічних, патологоанатомічних, а також бактеріологічних і гістологічних досліджень з врахуванням епізоотологічних даних.

 

2.2. Діагноз на сап вважають встановленим в таких випадках:

 

виявлення характерних для сапу змін у внутрішніх органах і тканинах;

 

виділення культури із патологічного матеріалу з властивостями, характерними для збудника сапу;

 

отримання позитивних результатів біологічного дослідження, навіть якщо культури збудника із вихідного матеріалу не виділені.

 

2.3. Сап необхідно диференціювати від епізоотичного лімфангіту, африканського сапу, бластомікозу, миту і меліоідозу.

 

Диференційними ознаками при виникненні цих хвороб вважають негативні результати малеїнізації тварин і серологічних досліджень на сап, а також виявлення криптококів (Cryptococcus farciminosus) у вмісті абсцесів при епізоотичному лімфангіті, наявності стрептококів (Streptococcus equi) в гної при миті і (Pseudomonas pseudomallei) в абсцесах при меліоідозі.

III. Профілактичні заходи

 

 3.1. На територію країни допускається ввіз тільки здорових коней, віслюків, мулів, лошаків, верблюдів з дотриманням Ветеринарних вимог щодо імпорту в Україну об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 14.06.2004 N 71, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23.06.2004 за N 768/9367.

 

3.2. Імпортованих тварин в Україні ставлять на карантин терміном в 30 днів і обстежують на початку і в кінці строку карантинування шляхом клінічного огляду, діагностичних досліджень (очної малеїнової проби, дослідженням сироватки крові в реакції аглютинації (далі - РА)).

 

3.3. Усіх дорослих коней, віслюків, мулів, лошаків, верблюдів обстежують на сап один раз на рік шляхом клінічного огляду і дослідження сироваток крові в РА.

 

3.4. При переміщенні за межі господарства всіх сприйнятливих до сапу тварин піддають обов'язковому профілактичному карантинуванню протягом 30 днів, дослідженню сироваток крові в РА, а за 48 годин до відвантаження тварин державний інспектор ветеринарної медицини здійснює перевірку клінічного стану тварин та супровідної документації.

 

3.5. При негативних результатах цих досліджень тварин використовують без обмежень.

 

3.6. При позитивному результаті одного з досліджень таких тварин вважають підозрюваними в захворюванні на сап. У цьому випадку всіх коней, віслюків, мулів, лошаків, верблюдів досліджуваної групи ізолюють в приміщенні, в якому вони утримувались, або в спеціально виділеній конюшні. Тварин, підозрюваних в захворюванні, обстежують із застосуванням підшкірної малеїнової проби.

 

3.6.1. При негативному результаті підшкірної малеїнової проби тварин вважають благополучними по сапу.

 

3.6.2. При позитивному результаті підшкірної малеїнової проби з метою уточнення діагнозу реагуючих тварин забивають і піддають патолого-анатомічному дослідженню на сап без зняття шкіри із додержанням вимог, що запобігають поширенню збудника хвороби.

 

3.6.2.1. У випадку виявлення характерних для сапу змін у внутрішніх органах і тканинах забитих тварин діагноз на сап вважають встановленим. Туші тварин знищують спалюванням без зняття шкіри під наглядом ветеринарного працівника у спеціальних печах, а при їх відсутності - на місці забою (розтину). В господарстві проводять заходи відповідно до розділу IV цієї Інструкції.

 

3.6.2.2. При відсутності характерних для сапу змін у внутрішніх органах для проведення бактеріологічного дослідження відбирають проби матеріалу: підщелепові, бронхіальні, середостінні лімфатичні вузли, носову перегородку, гортань, глотку, трахею, а також змінені ділянки легень, печінки, селезінки, шкіри з підшкірною клітковиною.

 

Крім того, відбирають матеріал для гістологічного дослідження, (шматочки вищевказаних внутрішніх органів розміром 2 см3) складають в банку і заливають 10 % розчином формаліну у співвідношенні 1:5.

 

Матеріал терміново направляють нарочно у регіональну державну лабораторію ветеринарної медицини для дослідження на сап.

 

Приміщення, прилеглу територію, обладнання, вози, сани, упряж, предмети догляду за тваринами, одяг і взуття обслуговуючого персоналу дезінфікують відповідно до пункту 4.7 розділу IV цієї Інструкції, туші спалюють. Інших тварин досліджуваної групи утримують ізольовано до отримання результатів лабораторного дослідження. Розпорядженням головного державного інспектора ветеринарної медицини встановлюють карантинні обмеження до отримання результатів лабораторних досліджень.

 

3.6.2.3. При негативних результатах лабораторних досліджень карантинні обмеження скасовують.

 

3.6.3. У випадку підтвердження діагнозу на сап у вогнищі хвороби проводять заходи відповідно до розділу IV цієї Інструкції.

IV. Оздоровчі заходи

  

4.1. При виявленні тварин, хворих на сап, спеціаліст ветеринарної медицини, який обслуговує господарство, населений пункт, зобов'язаний терміново інформувати про це головного державного інспектора ветеринарної медицини району і вжити заходів для виявлення джерела збудника інфекції.

 

Головний державний інспектор ветеринарної медицини міста, району подає до місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (далі - ДНПК) відповідні матеріали для встановлення карантину в неблагополучному пункті, повідомляє головне управління ветеринарної медицини в області та головного державного санітарного лікаря відповідного району або міста. Місцева ДНПК приймає рішення про оголошення ферми, господарства, населеного пункту, району (залежно від епізоотичної ситуації) неблагополучними щодо сапу, встановлення карантину згідно з чинним законодавством, визначає межі епізоотичного осередку, затверджує план заходів з ліквідації хвороби.

 

4.2. Усіх коней, віслюків, мулів, лошаків і верблюдів в неблагополучному щодо сапу пункті кожні 7 - 8 діб піддають клінічному огляду і досліджують сироватку крові в РА.

 

4.3. У неблагополучному пункті всіх тварин з позитивним результатом будь-якого дослідження вважають хворими на сап і забивають. Туші спалюють під наглядом ветеринарного працівника у спеціальних печах, а при їх відсутності на місці забою без зняття шкіри і розтину. Інших коней, віслюків, мулів, лошаків, верблюдів, які були в контакті з хворими тваринами, забивають. Продукти забою використовують відповідно до Правил передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 07.06.2002 N 28, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 21.06.2002 за N 524/6812.

 

4.4. Приміщення, де утримувались коні, віслюки, мули, лошаки, верблюди, обладнання, автотранспорт після перевезення тварин, територію навколо приміщення, вози, сани, металеві предмети догляду за тваринами, одяг і взуття обслуговуючого персоналу дезінфікують відповідно до пункту 4.7 цього розділу, неметалеві предмети догляду, упряж спалюють. Грубі корми можуть бути використані для згодовування тільки несприйнятливим до сапу тваринам в межах неблагополучного пункту.

 

4.5. У неблагополучному пункті забороняється:

 

в'їзд і виїзд за межі населеного пункту тварин, людей, транспорту;

 

випас, перегрупування, введення і виведення тварин з стада господарства;

 

вивіз за межі пункту і згодовування коням, віслюкам, мулам, лошакам, верблюдам грубих кормів, при заготівлі яких використовувались хворі тварини або які були в контакті з ними.

 

4.6. На дорогах, що ведуть в неблагополучний населений пункт, встановлюють знаки, що повідомляють про карантин, та цілодобові карантинні ветеринарно-санітарні пости.

 

4.7. Для дезінфекції приміщень, обладнання, возів, саней, асфальтового, бетонного і земельного покриття, гною, залишків корму, металевих предметів догляду за тваринами застосовують розчин хлорного вапна, що містить не менше 3 % активного хлору, 20 % суспензію свіжогашеного вапна, або 4 % гарячий розчин їдкого натру з розрахунку 0,5 л на 1 м2, експозиція 2 години, хлорантоїн у вигляді 2 % водного розчину з розрахунку 1 л на 1 м2, експозиція 3 години, біоклін 1,5 % розчин з розрахунку 0,3 - 0,5 л на 1 м2, експозиція 1 година, зоостерил з вмістом 0,5 % надоцтової кислоти з розрахунку 0,3 л на 1 м2, експозиція 2 години. Рідкі стічні води засипають хлорним вапном із розрахунку 200 гр/дм3 і перемішують.

 

Приміщення попередньо зрошують дезрозчином, потім піддають механічній очистці і дезінфекції. Гній, залишки корму після дезінфекції вивозять і спалюють. Приміщення після дезінфекції білять 20 % розчином свіжогашеного вапна.

 

Грунт знезаражують 10 % гарячим розчином їдкого натру або 5 % освітленим розчином хлорного вапна з розрахунку 10 дм3/1м2.

 

4.8. Спеціальний одяг, рушники знезаражують кип'ятінням протягом 15 хвилин в 2 % розчині соди. Гумові рукавички, фартухи кладуть на годину в 1 - 3 % розчин хлораміну.

 

Чоботи, калоші, упряж протирають двічі з інтервалом в 15 хвилин серветкою, змоченою 1 - 3 % розчином хлораміну або 2 % розчином хлорантоїну.

 

Особистий одяг обслуговуючого персоналу дезінфікують в параформаліновій камері.

 

4.9. Відкриті частини тіла дезінфікують 0,5 - 1 % розчином хлораміну, 70° спиртом.

 

4.10. Транспорт дезінфікують 1 - 3 % розчином хлораміну з розрахунку 300 см3/м2 або 2 % розчином хлорантоїну. Застосовують і інші дезінфектанти, дозволені для застосування в Україні, відповідно до настанови з їх застосування.

 

4.11. У випадку знищення у господарстві не всіх схильних до захворювання тварин забороняється вивозити з господарства тварин протягом 6 місяців, починаючи з дня знищення постраждалих від сапу тварин. У випадку знищення всіх хворих на сап тварин у господарстві та дезінфекції приміщень такий період становить 30 днів, починаючи з дня знищення тварин та дезінфекції приміщень.

V. Правила безпеки для обслуговуючого персоналу, заходи захисту в неблагополучних пунктах, господарствах

  

5.1. При проведенні карантинних, санаційних заходів у неблагополучних щодо сапу господарствах (відділеннях, фермах, дворах), інших робіт, пов'язаних з контактом із заразним матеріалом, необхідно дотримуватися правил техніки безпеки.

 

5.2. Ізолятор встановлюють на відстані не менше 200 м від конюшні, місць напування та випасання тварин. Тварин переводять в ізолятор із закріпленими за ними предметами догляду і розміщують в окремому деннику.

 

5.3. До ізолятора допускається лише персонал, що обслуговує ізольованих тварин.

 

5.4. Персонал, що обслуговує ізольованих тварин, повинен бути проінструктований спеціалістами ветеринарної медицини з техніки безпеки при сапі і забезпечений мийними та дезінфекційними засобами, спеціальним одягом, індивідуальними засобами захисту (респіратори, окуляри, рукавички, спеціальний одяг, спеціальне взуття), які мають попереджувати інфікування. Додатково проводиться роз'яснювальна робота щодо дотримання правил особистої гігієни.

 

5.5. Особи, які мають механічні ушкодження шкіри на відкритих частинах тіла, до роботи в ізоляторі не допускаються.

 

5.6. При роботі в ізоляторі забороняється приймати їжу, пити і палити. Кожний раз після виконання тієї чи іншої роботи дезінфікують руки і інші відкриті частини тіла.

 

5.7. Розтин тварин необхідно проводити обов'язково в захисному спеціальному одязі (захисних окулярах, ватно-марлевій масці, цератовому фартусі і гумових рукавичках).

 

5.8. Спеціальний одяг дозволяється виносити з ізолятора для прання лише після попередньої його дезінфекції.

 

Спеціальний одяг та спеціальне взуття після кожної зміни знезаражують у пароформаліновій камері, разовий одяг спалюють.

 

5.9. Особи, що працюють з дезінфектантами, повинні чітко дотримуватись правил особистої гігієни. Під час використання препаратів, що подразнюють слизові оболонки очей та органів дихання, працювати дозволяється тільки в протигазах або респіраторах та захисних окулярах, а при контакті з концентрованими розчинами необхідно користуватися гумовими рукавичками.

 

5.10. В аптечках першої допомоги повинні бути нейтралізуючі розчини дезінфекційних речовин, що використовуються в кожному окремому випадку.

 

5.11. Після проведення дезінфекції необхідно вимити обличчя та руки теплою водою з милом.

 

5.12. Приміщення для обслуговуючого персоналу, приміщення ізолятора та всі предмети догляду за ізольованими тваринами дезінфікують щоденно. Гній спалюють.

 

5.13. Населений пункт оголошують благополучним щодо сапу в установленому порядку через шість місяців після останнього випадку виявлення і забою хворих тварин та тих, які були з ними в контакті, при отриманні за цей період негативних результатів клінічного огляду і досліджень сироваток крові в РА і виконанні комплексу заключних заходів зі знищення збудника хвороби в зовнішньому середовищі.

 

Начальник управління забезпечення

протиепізоотичної роботи  

 

Д. А. Мороз


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ

ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ

Н  А  К  А  З

 

  11.06.2010           м. Київ          № 214

 

 

Про затвердження Методичних

вказівок з діагностики сапу

 

Відповідно до статті 7 Закону України „Про ветеринарну медицину”, Положення про Державний комітет ветеринарної медицини України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 року № 1075, з метою забезпечення епізоотичного благополуччя в Україні

 

Н А К А З У Ю :

 

1. Затвердити Методичні вказівки з діагностики сапу, що додаються.

2. Управлінню забезпечення протиепізоотичної роботи (Мороз Д.А.) забезпечити його надсилання головним управлінням ветеринарної медицини в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

3. Начальникам головних управлінь ветеринарної медицини в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довести зазначені Методичні вказівки з діагностики сапу до відома територіальних органів Державного комітету ветеринарної медицини та забезпечити контроль за їх виконанням.

4. Цей наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника управління забезпечення протиепізоотичної роботи Держкомветмедицини Мороза Д.А.

 

 

 

Голова                                                                          І.Ю. Бісюк

ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказ Державного комітету

ветеринарної медицини

України

  11.06.2010 р.  214

 

 

Методичні вказівки з діагностики сапу

 

1. Клінічний огляд

 

1.1. При проведенні клінічного огляду звертають увагу на стан шкіряного покрову, поверхневих лімфатичних вузлів і судин, слизової оболонки носової порожнини, загальний стан здоров’я тварини.

По клінічному перебігу хвороби розрізняють сап носовий, шкіряний і легеневий. Іноді всі три клінічні форми можуть бути виражені одночасно.

1.1.1. При носовому сапі на слизовій оболонці носової порожнини  з’являються дрібні жовтуваті вузлики, обведені червоним колом. На їх місці утворюються характерні виразки і зірчасті рубці.

Розвиток виразок супроводжується гнійними виділеннями з носу іноді з домішками крові, а також підпуханням підщелепових лімфатичних вузлів.

1.1.2. При сапних, поверхневих ураженнях шкіри спостерігають пустули, виразки з гнійним  вмістом або заповнені грануляційною тканиною.                       

 При неглибоких ураженнях в товщі шкіри виявляють тверді вузлики з гнійно-некротичним вмістом на розрізі, виразки чи рубці, які можуть бути розміщені по ходу лімфатичних судин.         

1.1.3. При ураженнях легенів спостерігають глухий кашель, швидку втомлюваність тварини, періодичні підйоми температури тіла вище 38,5С.

 

2. Алергічні дослідження

 

Для алергічного дослідження на сап застосовують малеїн, що являє собою стерильний культуральний фільтрат з вузлика сапу вирощеного на рідкому поживному середовищі.

При діагностиці хвороби застосовують очну і підшкірну малеїнові проби.

2.1. Очна малеїнова проба.

2.1.1. Протягом доби перед проведенням дослідження коні, віслюки, мули, лошаки, верблюди повинні бути протягом доби звільнені від фізичного навантаження і утримуватись на прив’язі. Дослідження тварин, що мають кон’юнктивіти і інші захворювання очей, очною пробою не проводять.

За допомогою очної піпетки досліджуваним тваринам наносять 3–4 краплі малеїну на кон’юнктиву одного ока при відтягнутому нижньому віці. Облік реакції проводять через 3, 6, 9, 12 і 24 години шляхом огляду слизової оболонки ока.

Позитивна реакція характеризується довготривалою або короткотривалою гіперемією і опуханням кон’юнктиви різного ступеня з гнійними виділеннями з внутрішньої частини ока або накопиченням гною в кон’юнктивальному  мішку.

Реакцію вважають негативною при відсутності будь-яких змін або при слабому почервонінні кон’юнктиви і сльозотечі.

2.1.2. Через 5–6 діб тваринам, не реагуючим на першу аплікацію алергену, препарат наносять другий раз в тій же дозі на кон’юнктиву того ж ока.

Облік реакції проводять як вказано в п. 2.1.1.

2.2. Підшкірна малеїнова проба.

2.2.1. Підшкірну малеїнову пробу застосовують не раніше 45 днів після попередньої підшкірної проби. Перед її проведенням тварин витримують на прив’язі не менше доби і поять підігрітою водою, проводять термометрію через 7–8, 14–15, 21–24 годин.

Дослідження тварин з короткочасним або довготривалим підвищенням температури до 39С і вище підшкірною малеїновою пробою не проводять.

2.2.2. Здоровим тваринам малеїн вводять підшкірно в ділянці підгрудка в дозі 1см3.

Облік температури тіла і реакцію в місці введення алергену проводять через 6–8, 10–12, 14–16, 20–24 і 30–36 годин. Позитивна реакція характеризується поступовим підвищенням температури до 39,6С і вище та повільним її спадом з можливим  повторним підвищенням через 30–36 годин, а також утворенням на місці введення малеїну припухлості різного ступеня вираженості.

Реакцію вважають негативною при нормальній температурі тіла або короткочасному підвищенні не вище 39,5С і відсутністю змін в місці введення малеїну.

3. Серологічні дослідження

 

Лабораторні дослідження на сап проводять у лабораторіях, які мають дозвіл на роботу зі збудниками 2–4 групи патогенності.

3.1. Пластинчата реакція аглютинації (РА) з сапним кольоровим антигеном.

3.1.1. Антиген сапний кольоровий для пластинчатої РА являє собою гомогенну суспензію в буферному розчині інактивованої забарвленої культури збудника сапу. При зберіганні допускається утворення осаду, що перетворюється в гомогенну суспензію при струшуванні. Перед використанням флакони з антигеном витримують протягом 15–20 хвилин при температурі         18-30С і струшують.

3.1.1.2. Досліджувана сироватка крові коней нативна або консервована.

Консервування сироватки крові проводять кристалами борної кислоти     (2–4% до об’єму сироватки) до отримання насиченого розчину або шляхом одноразового заморожування.

Не консервована сироватка крові придатна для дослідження протягом 5 діб з дня взяття із збереженням її при температурі 4–8С. Сироватка, консервована борною кислотою, придатна для дослідження протягом 10 діб, заморожена сироватка  протягом 3 діб після одноразового розморожування.

Дослідженню на сап не підлягають мутні, гемолізовані сироватки крові.

3.1.1.3. Сироватка сапна для РА і РЗК (позитивна сироватка) виготовляється на біопідприємствах.

3.1.1.4. Сироватка крові коней неспецифічна неконсервована (негативна сироватка) виготовляється на біопідприємствах.

3.1.1.5. Фізіологічний розчин – 0,85% розчин хлориду натрію з рН 6,8–7,2. Корекцію рН проводять 10% розчином соляної кислоти або 10% розчином гідроокису натрію.

3.1.2. Постановка РА.

Реакцію проводять при температурі 18–30С на чистих сухих металевих емальованих пластинках з лунками. На краях пластинки проти кожної лунки записують номер досліджуваної сироватки крові.

Спочатку ставлять контроль антигену з позитивною і з негативною сапними сироватками крові коней, а також контроль антигену на спонтанну аглютинацію (до 0,03 см3 антигену додають 0,03 см3 сироватки або фізіологічного розчину). Досліджувані сироватки крові в дозі 0,03 см3 вносять на дно лунки за допомогою дозатора (піпетки). В кожну лунку поряд із сироваткою  дозатором  вносять 0,03 см3 антигену. Потім антиген в кожній лунці змішують з сироваткою ручним змішувачем до отримання однорідної суміші, розмішуючи її по всій поверхні лунки. Пластинку з сироватками і антигеном погойдують протягом 4 хвилин обережними круговими рухами вручну або за допомогою апарату для погойдування діагностичних пластинок.

3.1.3. Облік результатів реакції проводять візуально через 4 хвилини після змішування сироватки крові з антигеном при злегка нахиленому положенні пластинки. Реакцію вважають позитивною при наявності чітко вираженої аглютинації забарвлених сапних бактерій антигену у вигляді дрібних чи великих пластівців при 75–100% просвітленні рідини (3–4 хрести). Реакцію вважають негативною при оцінці менше (3–4  хрестів).

++++ (4 хрести) – виражена аглютинація у вигляді великих пластівців рожевого кольору з повним просвітленням рідини;

+++ (3 хрести) – незначні пластівці з  не повним (75%) просвітлінням рідини;

++ (2 хрести) – аглютинат у вигляді дрібних пластівців, з не повним  (50%) просвітленням рідини;

+ (1 хрест) – дрібно зернистий аглютинат, з не повним (25%) просвітленням рідини;

- (мінус) – відсутність аглютинації, суміш гомогенна, рівномірно забарвлена.

3.1.4. Після обліку реакції пластинки і змішувач дезінфікують занурюючи їх на 5 хвилин в 1% розчин хлораміну або віркону, потім миють  у миючому розчині, споліскують в проточній потім в дистильованій воді, висушують і використовують повторно.

3.2. Реакція зв’язування комплементу (РЗК).

3.2.1. Компоненти реакції.

3.2.1.1. Антиген сапний для РЗК.

3.2.1.2. Досліджувана сироватка крові коней, нативна або консервована (п.3.1.1.2.).

3.2.1.3. Сироватка сапна для РА і РЗК (позитивна сироватка).

3.2.1.4. Сироватка крові коней неспецифічна, неконсервована (негативна сироватка) виготовляється на біопідприємствах.

3.2.1.5. Сироватка гемолітична для РЗК, виготовлена на біопідприємствах.

3.2.1.6. Комплемент сухий для РЗК, виготовлений на біопідприємствах.

3.2.1.7. Фізіологічний розчин (по п. 3.1.1.5.).

3.2.1.8. 2,5% суспензія еритроцитів барана у фізіологічному розчині. Кров у барана беруть вранці до годівлі, з яремної вени у флакон з скляними або металевими бусами, при цьому струшують протягом 7–10 хвилин або консервують розчином Альсівера. Еритроцити шляхом центрифугування при 2,5–3 тис. об./хв. відмивають фізіологічним розчином до повного знебарвлення промивної рідини. Із осаду еритроцитів готують 2,5% суспензію у фізіологічному розчині.

3.2.2. Титрування гемолітичної сироватки (гемолізину).

Титрування гемолізину проводять один раз у три місяці, а також при використанні нової серії. Із основного розведення гемолізину 1:100 (0,1см3 гемолізину і 9,9 см3 фізіологічного розчину) готують такі розведення (табл.1).

Таблиця 1

                                             Схема розведення гемолізину

 

Основне розведення гемолізину 1:100, см3

Фізіологічний розчин, см3

Одержане розведення гемолізину

0,2

0,8

1:500

0,1

0,9

1:1000

0,1

1,4

1:1500

0,1

1,9

1:2000

0,1

2,4

1:2500

0,1

2,9

1:3000

 

Після чого по 0,2 см3 кожного розведення переносять в ряд пробірок, в кожну пробірку добавляють по 0,2 см3 комплементу в розведенні 1:20, 0,2см3    2,5% суміші еритроцитів і 0,4 см3 фізіологічного розчину. Штатив з пробірками струшують і ставлять на 10 хвилин у водяну баню при температурі 37–38С.

Титром гемолізину вважають найбільше його розведення, при якому спостерігається повний гемоліз еритроцитів.

3.2.3. Приготування гемолітичної системи.

Гемолітичну систему готують змішуванням в рівних об’ємах, 2,5% суміші еритроцитів барана та гемолітичної сироватки (гемолізин у подвоєному титрі).                                                                                             

Наприклад, при титрі гемолізину 1:1000 беруть 2:1000, тобто для приготування 100 см3 гемолізину беруть 0,2 см3 гемолізину з ампули і розводять в  99,8 см3 фізіологічного розчину. Отримані 100 см3 розчину гемолізину змішують з   100 см3 суміші еритроцитів. Гемолітичну систему поміщають на 20 хвилин у водяну баню при температурі 37–38С для сенсибілізації еритроцитів.

3.2.4. Титрування комплементу.

Перед постановкою головного дослідження проводять титрування комплементу у бактеріолітичній системі з позитивною сапною і негативною сироватками та 1–2 сироватками з досліджуваної партії.

Позитивну, негативну сироватку та сироватку з партії розводять 1:10 фізіологічним розчином (1 см3 сироватки та 9 см3 фізіологічного розчину) та  інактивують при температурі 60–62С протягом 30 хвилин і розливають по    0,2 см3  в два ряди по десять пробірок.         

Відбирають необхідну для даного об’єму досліджень кількість ампул (флаконів) з комплементом, розчиняють препарат у фізіологічному розчині, кількість якого вказана на ампулі (флаконі), зливають в одну ємність і перемішують. Таким чином отримують основний розчин комплементу, який зберігають в холодильнику протягом постановки реакції. З цього розчину готують розведення 1: 20 для титрування.

Для розведення комплементу беруть додатковий ряд пробірок, в яких готують попереднє розведення комплементу, але об’єм збільшують в 10 раз. Потім дозатором переносять по 0,2 см3 розведеного комплементу у всі пробірки кожного ряду і вносять інші інгредієнти, як вказано в таблиці 2.

 

                                                                                Таблиця 2

   Схема титрування комплементу в бактеріолітичній системі

Компоненти реакції

Ряд пробірок у штативі

Номери пробірок

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Негативна сироватка  в розведенні 1:10

перший

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

другий

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

Антиген в робочому  титрі

перший

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

другий

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Фізіологічний розчин

перший

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

другий

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

Комплемент у розведенні 1:20

перший

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

другий

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

Водяна баня  20 хв. при 37-38С

Гемолітична система

перший

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

другий

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

Водяна баня  20 хв. при 37-38С

Наприклад

перший

чг

чг

чг

чг

пг

пг

пг

пг

пг

пг

другий

чг

чг

чг

чг

пг

пг

пг

пг

пг

пг

Додатковий ряд пробірок для попереднього розведення комплементу

Комплемент у розведенні 1:20

 

0,2

0,4

0,6

0,8

1,0

1,2

1,4

1,6

1,8

2,0

Фізіологічний розчин

 

1,8

1,6

1,4

1,2

1,0

0,8

0,6

0,4

0,2

-

Примітка: ЧГ- частковий гемоліз; ПГ- повний гемоліз.

 

Титром комплементу в бактеріолітичній системі вважають мінімальну його кількість, яка необхідна для повного гемолізу  суспензії еритроцитів в пробірках з негативною та досліджуваними сироватками з антигеном і без антигену, а також в пробірках з позитивною сироваткою без антигену протягом 20 хвилин у водяній бані при 37–38С та затримку гемолізу в пробірках з сапною сироваткою і антигеном.

3.2.5. Приготування комплементу.

 

Кількість комплементу для головного досліду визначають за формулою:

                  ТхП

        Х=    ------,

                     20

 

де Х - кількість комплементу, необхідна для головного досліду;

Т - титр комплементу в бактеріологічній системі;

П - кількість пробірок в реакції;

20 -  розведення комплементу (1:20).

 

Наприклад, в досліді 200 пробірок, титр комплементу (згідно табл.2) – 0,1.

 

Тобто, кількість його для проведення досліду:

 

0,1х200

----------- = 1,0 см3

    20

 

Необхідна кількість розведеного комплементу для головного досліду дорівнює 40 см3 (0,2 см3х200). Тобто до 1,0 см3 основного розчину комплементу добавляють 39,0 см3 фізіологічного розчину.

3.3. Проведення головного  дослідження.

Сироватки досліджують у розведенні 1:5, 1:10 з антигеном та 1:5 без антигену (визначення антикомплементарності сироватки). При масових дослідженнях допускається постановка реакції в одній пробірці з розведенням сироватки 1:10 з антигеном.

Для дослідження проб в одній пробірці дозатором беруть 0,02 см3 сироватки і 0,18 см3 фізіологічного розчину.

Для дослідження проб у трьох пробірках в першу наливають 0,1см3 досліджуваної сироватки і додають  0,4 см3  фізіологічного розчину                         (розведення 1:5). З першої пробірки переносять у другу 0,2 см3 і 0,1 см3 у третю, в яку потім додають 0,1 см3 фізіологічного розчину. Інактивацію сироваток проводять як зазначено у п. 3.2.4.

  

 

 

                                                                                Таблиця 3

Головне дослідження                                             

Компоненти реакції

Перше масове дослідження

Повторне дослідження

Контроль гемолітичної системи

Пробірки з досліджуваними сироватками

Контроль гемолітичної системи

Пробірки для кожної досліджуваної сироватки

1

2

3

 

Досліджувані сироватки

0,04

-

0,04,

0,04

0,02

 

Фізіологічний розчин

0,06

0,6

0,36

0,16

0,18

0,6

Інактивація сироваток

Антиген  у робочому титрі

0,2

-

-

0,2

0,2

-

Комплемент у робочому титрі

0,2

-

0,2

0,2

0,2

-

Водяна баня 37 -38С- 20 хв.

Гемолітична система

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

0,4

Водяна баня 37 -38С – 20 хв.

 

При постановці головного дослідження одночасно ставлять такі контролі:

—      позитивна сапна і негативна сироватки в тих же розведеннях, що і досліджувані з антигеном і без антигену ;

—      антиген без сироватки (на антикомплементарність);

—      антиген без сироватки і комплемента (на гематоксичність);

—      гемолітична система з фізіологічним розчином.

Якщо досліджувані сироватки  в одній пробірці ( розведення 1:10 з антигеном) дали затримку гемолізу, їх досліджують повторно у трьох пробірках.

3.4. Облік результатів реакції проводять двічі: зразу після останнього прогрівання пробірок у водяній бані і на наступний день після зберігання пробірок при температурі 4–8С.

Спочатку враховують результати контролів. Якщо в пробірках з позитивною сироваткою і антигеном, з антигеном без сироватки і компліменту, з гемолітичною системою і фізіологічним розчином буде повторна затримка гемолізу, а в пробірках з негативною сироваткою і антигеном, з сапною і негативною сироватками без антигену із антигеном без сироватки - повний гемоліз, постановку реакції вважають  правильною і проводять облік результатів.

Реакцію оцінюють за ступенем затримки гемолізу еритроцитів, яку визначають за шкалою, приготовленою перед обліком реакції. Для цього вміст 3–5 пробірок з повним гемолізом зливають в одну, потім гемолізовану рідину і фізіологічний розчин розливають в пробірки за такою схемою (Табл. 4). Відповідно до цієї шкали встановлюють ступінь затримки гемолізу еритроцитів в кожній пробірці.

 

Таблиця 4

Оцінка реакції зв’язування комплементу

Компоненти

Номери пробірок

1

2

3

4

5

Гемолізована рідина  (см3)

1,0

0,75

0,5

0,25

-

Фізіологічний розчин  (см3)

-

0,25

0,5

0,75

1,0

Процент гемолізу

100

75

50

25

0

 

3.5. Реакцію оцінюють в хрестах в залежності від відсотка гемолізованих еритроцитів:

 

++++ (4 хрести) - повна відсутність гемолізу;

 

+++ (3 хрести) - гемоліз 25%  еритроцитів;

 

++ (2хрести) - гемоліз 50%  еритроцитів;

 

+ (1хрест) - гемоліз 75%  еритроцитів;

 

- (мінус) - повний гемоліз.

 

3.6. Діагностичним титром сироватки вважають розведення її 1:10. При затримці гемолізу еритроцитів в цьому розведенні сироватки на ++++ і +++ реакцію вважають позитивною незалежно від результатів реакції з сироваткою в розведенні 1:5. При затримці на ++ і + реакцію вважають сумнівною, якщо затримка гемолізу в розведенні сироватки 1:5 відповідає ++++ або +++.

У всіх інших випадках реакцію вважають негативною.

                                           

4. Патологоанатомічні зміни

 

4.1. Хвороба перебігає з утворенням гранульом в легенях, на слизовій оболонці носової порожнини, гортані, трахеї, на шкірі, в інших органах і тканинах з ураженням лімфатичних вузлів. Гранульоми можуть підлягати розпаду з утворенням виразок.

4.2. При дослідженні оглядають шкіру тварини, розрізають виявлені вузли. Потім труп розтинають без зняття шкіри, оглядають слизові оболонки органів дихання, обстежують легені, печінку, селезінку, лімфатичні вузли голови і інших органів.

4.2.1. На слизових оболонках виявляють вузлики, виразки з червоними краями або рубці, в паренхіматозних органах – світло-сірі вузлики різної величини, при цьому зміни можуть спостерігати одночасно і в регіональних лімфатичних вузлах.

4.2.2. Ураження в легенях можуть бути у вигляді міліарних вузликів, а також у формі дрібних і великих вогнищ (ацинозна, ацинозно-нодозна, лобулярна або лобарна пневмонія), іноді з кавернами. Виявляються також саловидні ділянки склерозу тканин.

Уражені лімфатичні вузли різко збільшені, тверді, можуть містити обезвапнені інкапсульовані вузлики або бути на розрізі однорідними, без малюнка, сіро-білого кольору. Нерідко спостерігається запалення тканин навколо вузла (періаденіт) з утворенням загального щільного фіброзного вузла.

                                        

5. Бактеріологічні дослідження

 

5.1. Бактеріологічна діагностика включає культуральне і біологічне дослідження біоматеріалу. Для дослідження використовують підщелепові, заглоткові, бронхіальні, середостінні лімфатичні вузли, носову перегородку, гортань, глотку, трахею, а також змінені ділянки легень, печінки, селезінки, шкіри з підшкірною клітковиною.

5.2. Культуральні дослідження.

Із біоматеріалу роблять посів за допомогою пастерівської піпетки з грушею або шприца з довгою тонкою голкою (окремою для кожного органу) в МПБ і на МПА з 2–4% - гліцерину (МПГБ, МПГА), рН 6,8–7,0. Посіви інкубують при температурі 37–38С. Ріст з’являється на 2–4 добу.

При рості збудника бульйон мутніє, на дні з’являється слизовий сіро-білий осад, що піднімається штопором при струшуванні пробірки; деякі штами утворюють пристінкове кільце або плівку на поверхні бульйону.

На агарі збудник сапу росте у вигляді гладких напівпрозорих колоній сірувато-білого кольору з перламутровим відтінком, що зливаються потім в слизовий наліт на поверхні середовища.

Для ідентифікації збудника виділену культуру піддають мікроскопії, мазки забарвлюють по Граму синькою Леффлера (старою) або по Романовському - Гімза, пересівають на картопляне середовище Павловського, знежирене молоко, визначають рухливість у висячій краплі, а також досліджують в реакції аглютинації на склі з сапною сироваткою, взятою в розведенні 1:10.

Збудник сапу являє собою тонкі зернисті грам негативні палички з закругленими кінцями, які розміщаються поодиноко або короткими ланцюжками. При фарбуванні по Романовському - Гімза і синькою Леффлера відмічають добре виражену зернистість.

При вирощуванні на картопляному середовищі Павловського через 2–3 доби з’являються дрібні напівпрозорі з жовтуватим відтінком колонії, які потім зливаються, утворюючи слизовий „вапняний” наліт. Колір нальоту змінюється від янтарно-жовтого в перші 3 доби росту до буро-коричневого і червонуватого до 6–8 доби.

Збудник сапу нерухомий, повільно (на 8–14 добу) скисає молоко. Потрібно відмітити значно виражений броунівський рух клітин збудника у висячій краплі.

Більшість штамів аглютинується сапною сироваткою. Виділену культуру досліджують на біологічні властивості, як вказано нижче.

 

6. Біологічні дослідження

 

Із відібраних ділянок біоматеріалу (п.5.1.) одночасно з посівом готують суспензію шляхом розтирання тканин з фізрозчином у ступці, дотримуючись стерильності, і вводять підшкірно в області шиї трьом хом’якам – самцям в дозі 1см3 або трьом мурчакам – самцям в дозі 3см3.

Виділену із біоматеріалу культуру (п.5.2.) вводять двом хом’якам або двом мурчакам в тих же дозах. Період спостереження за зараженими хом’яками       12 діб, мурчаками – 25 діб.

При наявності в біоматеріалі збудника сапу в місці підшкірного введення через 3–4 доби утворюється виразка з твердими краями. Хворі тварини малорухливі, у них розвивається риніт, кон’юнктивіт, орхіт.

При достатній дозі і вірулентності збудника хом’яки гинуть через 5–7 діб, мурчаки ― через 8–15 діб. У мурчаків хвороба може перейти в хронічну форму.

Тварин з клінічним проявом хвороби поміщають в ексикатор з ефіром, роблять розтин і проводять посіви з серця, селезінки, печінки, сім’яників на живильні середовища. Виділену культуру досліджують, як вказано в п.5.2. Аналогічно діють із зараженими тваринами.

При розтині у хворих і загиблих тварин на селезінці, в легенях, сім’яниках виявляють геморагічні і некротичні вузлики.

 

7. Гістологічне дослідження

 

Для гістологічного дослідження беруть змінені кусочки органів і тканин, із яких після фіксації готовлять зрізи на заморожуючому мікротомі або після заливки целоїдином (парафіном).

Зрізи фарбують гематоксилін-еозином і проглядають спочатку при малому збільшенні (окуляр х7, об’єктив х10), потім при виявленні вузликів розглядають їх при великому збільшенні (об’єктив х40–х60).

Типовою формою сапних змін є інфекційна гранульома (вузлик) специфічної будови. В центрі вузлика, що розвивається, виявляють нейтрофільні лейкоцити, лімфоцити і епітеліоїдні клітини. Диференцюючими ознаками є каріорексис (розпад ядер) лейкоцитів.

В стадії інкапсуляції центр вузлика представлений глибокозернистим розпадом хроматину ядер лейкоцитів і забарвлений в темно-синій колір. Внутрішній шар кліткової зони складається із епітеліоїдних клітин блідо-рожевого кольору, а зовнішній забарвлений темніше – із лімфоїдних клітин з фібробластами і колагеновими волокнами.

Центральна частина позбавлених вапна вузликів забарвлена в темно-синій, а некротична маса – в рожевий колір. Вапно виступає у вигляді глибок і зерен на загальному рожевому фоні обезвапненої некротичної маси. За сполучнотканинною капсулою розміщуються лімфатичні клітини у вигляді синюватого краю.

Крім вузликів сапні зміни можуть проявлятися у вигляді дифузного запалення з ексудативним і продуктивним акцентом, яке характеризується наявністю вогнищ лейкоцитарних накопичень з явищами каріорексису або проліферацією лімфоїдних і епітеліоїдних клітин.

Зміни слизової носової порожнини можуть являти собою комбінацію вузликів, первинних і вторинних виразок і рубців.

                                                

                                                8. Постановка діагнозу

 

8.1. При позитивному результаті хоч одного із наступних методів дослідження: клінічного огляду, очної малеїнової проби, дослідження сироватки крові в РА або РЗК тварин вважають підозрілими в захворюванні сапом.

8.2. Діагноз на сап вважають встановленим в таких випадках:

8.2.1. Позитивна малеїнова проба підтверджена результатом патологоанатомічного дослідження;

8.2.2. Виявлення характерних для сапу змін у внутрішніх органах і тканинах;

8.2.3. Виділення культури із патологічного матеріалу з властивостями, характерними для збудника сапу;

8.2.4. Отримання позитивних результатів біологічного дослідження, навіть якщо культура збудника не виділена.

 

З виданням даної Настанови на території України не діють „Методичні вказівки по лабораторній діагностиці сапу”, затверджені ДУВ Мінсільгоспу СРСР 24 липня 1985 року, „Настанова по постановці пластинчатої реакції аглютинації з сапним кольоровим антигеном”, затверджена ДУВ Мінсільгоспроду СРСР 19 жовтня 1990 року.

  

 

Начальник управління забезпечення

протиепізоотичної роботи                                                                     Д.А. Мороз

 

Методичні вказівки розроблені авторським колективом: Горжеєв В.М., Мороз Д.А., Сковпень В.М., Гнап Л.К. (Державний комітет ветеринарної медицини України); Галатюк О.Є. (Державний агроекологічний університет м.Житомир); Абрамов А.В., Алєксеєва Г.Б. (Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи).




1. Задание 1 Вопрос- Что такое HTMLпрограмма Выберите один из 4 вариантов ответа- 1 Документ который по
2. . Сравнение наслаждения музыкой и песнью и наслаждения молитвой и Кораном; пояснение того что одно из насла
3. Чечня в период гражданской войны 1918-1920 гг
4.  2012р. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕДАЦІЇ ЩОДО ВИКОНАННЯ КУРСОВИХ РОБІТ З дисципліни Теорія держ
5. Облицовывание кирпичных стен гипсовыми облицовочными листами и оклеивание их флизелиновыми обоями
6. Sch~tzen Sie die Erholungsktivit~ten ein
7. иерархического обучения
8. ТЕМА І МЕХАНІЗМИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ В УМОВАХ ЗНАЧИМОЇ СОЦІАЛЬНОЕКОНОМІЧНОЇ ДИФЕРЕНЦІАЦІЇ КРАЇНИ
9. Муха Дрозофила
10. Ким Чен Ир
11. і Американські психологи вивчивши життєвий шлях 400 видатних людей виявили що 60 з них мали в школі значні тр
12. Бирский медикофармацевтический колледж КУРСОВАЯ РАБОТА ИЗУЧЕНИЕ РОЛИ ФИТОПРЕПАРАТОВ В ЛЕЧЕНИИ
13. темами ~ применение методов управления процессами планирования анализа дизайна создания внедрения и экс.html
14. Витамины.html
15. І Загальна характеристика діяльності назва базового підприємства 35 стор Історія розвитку підприємс
16. а; они способны накапливать один вид энергии вещества
17. История развития географии
18. Макроэкономика @1 Макроэкономика Que- Какие из следующих агрегатных величин не используются при опре
19. мистецтво проектування будівель
20. РЕФЕРАТ ПО ХИМИИ ПОДГОТОВЛЕН- Коротенко Денисом