Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Політична система та механізм її функціонування

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024

Політична система та механізм її функціонування.

План:

  1.  Поняття, концепції, типи, цілі та завдання політичної системи.
  2.  Політичний процес: поняття, стадії функціонування. Політико-управлінські рішення та їх класифікація.

Поняття.

Система (systemaціле, що складається з частин; поєднання). Численність елементів, що знаходяться у відношеннях і звязках між собою и утворюють певну цілісність. Вживається у різноманітних значеннях: типи і класи.

Виділяють матеріальні і абстрактні системи. Матеріальні системи поділяються на клас систем неорганічної природи (фізична, геологічна, хімічна та інші). Клас живих систем (організми, популяції, види, екосистеми). Особливий клас матеріальних систем – соціальні системи (від найпростіших соціальних обєднань до соціально-економічних структур).

Тип абстрактні системи – поняття, гіпотези, теорії, наукові знання.

Першу в сучасній науці системну концепцію (Загальну теорію систем) висунув австрійський біолог теоретик Людвіг фон Берталамфі (1968). Задачі теорії – розробка математичного апарату для опису різних типів систем.

Системний підхід до вивчення суспільства започаткував Т. Парсонс – американський соціолог теоретик. В книзі «Соціальна система» (1952).

В «Соціальній системі» Парсонс виділяв підсистеми:

  1.  Економічну, яка забезпечує пристосування суспільства до оточуючого середовища.
  2.  Духовну, яка забезпечує стійкість способу життя, виховання, розвиток суспільної свідомості.
  3.  Політичну, яка забезпечує інтеграцію суспільства і реалізацію спільних цілей.

Основу системного аналізу політичних явищ і процесів заклав американський вчений Д. Істон (Політична система 1953 і Межа політичного аналізу, 1965).

Політична система (за автором) своєрідна машина, яка має:

  1.  Вхід, куди поступають сигнали: вимог громадян (зарплата, робочий час, умови одержання освіти тощо) і підтримки громадян у відповідь на задоволення вимог.
  2.  Вихід – прийняті системою зобов’язуючі рішення, способи їх реалізації і пов’язанні з ними типи поведінки.

В підсумку політична система – це сукупність державних установ, політичних партій, груп інтересів, тощо, відношень між ними, врегульованих політико-правовими нормами, з допомогою яких суспільство приймає політичні рішення і контролює їх виконання.

За Д.Істоном політична система – це сукупність взаємодій, через які здійснюється авторитетний розподіл цінностей у суспільстві.

Концепції політичної системи (підходи, методи аналізу):

  1.  Структурно-функціональних підхід (Істон, Алмонд, Вуд). Політична система – складний механізм зі своїми підсистемами і відповідними функціями, включає політичні інститути, політичні норми, політичні відношення, політичну свідомість, культуру тощо.
  2.  Інституціональний підхід (Годинек, Фосе). Політична система – сукупність політичних інститутів і установ (державних органів, політичних партій, груп інтересів). Що є тотожним політичній організації суспільства.
  3.  Елітарний (Нельсон, Брайд, Цуртані). Політична система – діяльність еліти, яка контролює всю владу над економічними ресурсами, управлінням, правовою системою. Особлива увага – вивчення особистих якостей лідерів, партійних функціонерів, чиновництва.

Типологія політичних систем.

В залежності від критерію, політичні системи можуть класифікуватись на:

  1.  Традиційні, модернізовані демократії, тоталітарні. Критерій – тип суспільства.
  2.  Відкриті і закриті. Кратерії – характер взаємодії з середовищем.
  3.  Англо-амереканська (Англія, США, Канада, Австралія), континентально-європейська (Франція, ФРН, Італія), до індустріальна и частково індустріальна (Азія, Африка и Латинська Америка) і тоталітарна (Фашистська Італія, націонал-соціалістична Німеччина, всі країни соціалізму). Критерій – політичні культури і их вираження у формах влади.
  4.  Тоталітарні, авторитарні, демократичні. Критерій – характер політичного режиму.

Цей поділ найбільш поширений між науковців.

Таким чином, політична система, її класифікація відображає ідеальні типи політичних систем. В реальному житті вони значно відрізняються від того, якими вони були в історії людства і є в сучасному світі.

Типологія дозволяє порівнювати політичний лад різних країн, бачити спільне і відмінне.

Функції політичної системи.

Функція – це конкретна єдність змісту, форм і методів здійснення державної влади відповідних історичному етапу суспільства.

  1.  Визначення мети, задач і програми розвитку суспільства.
  2.  Мобілізація ресурсів для досягнення поставлених цілей.
  3.  Інтеграція всіх елементів суспільства з допомогою пропаганди цінностей і використання влади (через ЗМІ).
  4.  Обов’язків для всіх громадян розподіл дефіцитних цінностей (втілюється в політико-правових нормах).

Політична система, як багаторівнева структура уже сформованої політичної влади має наступні рівні:

  1.  Центральний апарат державної влади (поділеної у демократичному суспільстві на законодавчу, виконавчу і судову влади). Сюди відносяться опозиція (парламентська, партійна), засоби контролю, офіційні і легально існуючі установи з секретними функціями, еліти (елітні співдружності) клуби, парламентські фракції, групи тиску, мозкові центри при керівниках держави і політичних партій.
  2.  Апарат управління, органи обраної і призначеної влади. Регіональна і місцева адміністрація. Ради різних рангів, ієрархія партійних профспілкових і інших обєднань. Органи правопорядку. Всі вони є ланкою, яка пов’язує суспільство з верхнім рівнем державної влади. В організації і здійсненні політичного процесу цей рівень відіграє вирішальну роль. На цім рівні формуються структури неполітичного характеру (чорний ринок, мафія), які можуть зближатися з легальними структурами влади і здійснювати на них вплив.
  3.  Члени масових політичних і неполітичних (але впливових) організацій, учасники демократичного процесу (вибори, референдум). Учасники масових політичних акцій (підтримки – протесту). На цьому рівні зароджуються політичні партії, рухи, політична культура як частина і характеристика політичної системи суспільства.

Держава входить в політичну систему як цілісний інститут, що проводить загальнонаціональні перетворення. Програми таких перетворень пропонують конкуруючі політичні партії.

Держава надає стійкість політичній системі, концентрує різноманіття політичних інтересів, упорядковує діяльність її елементів.

Стійкість політичної системи визначається тривалістю існування, ефективністю і легітимністю політичної влади.

Політична система як реально діючий механізм політичної влади – це її динаміка, процес виникнення, функціонування інститутів (важелів влади), що знаходяться у певних визначених конституцією відношеннях і між собою і зовнішнім середовищем. Для позначення виникнення та діяльності політичної системи і використовуваних нею методів здійснення влади, користуються поняттями політичний процес і політичний режим. На основі цих категорій:

  1.  Дається об’єктивна оцінка об’єктивності, результативності політичної системи.
  2.  Проявляється реальна взаємодія всіх ланок і інститутів і виявляються реальні зміни у рівнях розвитку економіки, культури, національних відносин.

На цій основі можна давати оцінку і вести пошук найбільш оптимальних політичних форм організації суспільства.

Політичний процес.

Відповідно існує 2 підходи до його визначення:

  1.  Західні спеціалісти: політичний процес зводиться до дій інформаційного характеру з циклами прийняття рішень для усунення «збуджуючих» впливів соціального середовища.
  2.  Політичний процес являє собою низку операцій по прийняттю і виконанню політико-управлінських рішень.

Такі підходи є справедливими для оцінки політичної системи, яка склалася на протязі століть. Механізм влади якої від лагоджену як це має місце в країнах заходу. Але якщо політична система знаходиться в фазі становлення и реформування (як це має місце у нашій республіці), то такий підхід до визначення політичного процесу буде недостатнім, звуженим, бо за межами поля нашої уваги будуть внутрішні основи і безпосередні умови буття політичної системи. Тобто позиції соціальних груп відносно формування, принципів побудови, діяльності і орієнтації політичної системи. Тому політичний процес можна визначити так: це сукупна діяльність всіх суб’єктів політичних відносин, пов’язаний з формуванням, зміною, реформуванням та функціонуванням політичної системи. Єдиний політичний процес є круговим, точніше спіралеподібним і поділяється на 4 стадії:

  1.  Конституювання політичної системи. Це історично і логічно початкова стадія політичного процесу. Здійснюється вона двома способами дії – одноразова і постійна. Одноразове конституювання політичної системи – це більш-менш обмежений в часі процес виявлення і практичного втілення волі людей, які своїми діями створюють політичну систему. Такий акт революційної творчості в сфері політики здійснюється в наступних формах: встановлення явочним порядком принципово нових органів влади; пристосування попередньої політико-правової структури до умов, які радикально змінилися. Методи виявлення волі людей: зброєне повстання (революція), національно-визвольна боротьба, перемога на виборах, референдум. Незалежно від численних методів, глибинний зміст такої історичної дії народу – створення якісно нової політичної системи, по своїй соціальній суті, цілям, режиму функціонування та впливу на суспільство.

Постійне конституювання політичної системи являє собою вираження згоди людей (індивідів, груп, класів) наявною політичною системою, її нормами, інститутами і принципами. Ця згода проявляється у схваленні і систематичній підтримці політичної системи. Вона буває активною і пасивною, відкритою і прихованою, добровільною і вимушеною, свідомою і несвідомою.

Форми підтримки: матеріальна (сплата податків, служба в армії), дотримання законів та інших норм, участь у політичному житті (процент голосуючих на виборах), шанобливе ставлення до влади та її символів. Початкова згода з політичною системою живе не за інерцією, не стихійно. Визнання, підтримка, схвалення і довір’я завдяки яким держиться політична система, складається у кожного нового покоління на основі цілеспрямованої і систематичної діяльності позицій і ролей учасників політичного процесу,в результаті яких і виникають конструктивні для політичної системи оцінки і установки. Відсутність потрібного визнання політичної системи, відомого схвалення с боку народу – це тривожний для політичної системи симптом. Він свідчить про втрату стійкості політичної системи, а з нею і ефективності, свідчить про загрозу її існування. Інколи руйнування і остаточний крах ослаблої політичної системи, реакційні сили намагаються відтермінувати заходами жорсткого насильства, змушуючи людей будь що сприйняти цю систему. Досягається це шляхом свавілля, репресій, терору (фізичного і духовного). Відповіддю на такі дії влади здійснюються компанії громадської непокори.

  1.  Відтворення компонентів, ознак політичної системи. Це відновлення політичних відносин, політичних інститутів, норм, символів, знаків та мови. У демократичних суспільствах способом відтворення політичної системи є періодичні вибори, обрання у представницькій установі, призначення в ході ротації кадрів, конкурси. Відтворення системи, офіційних норм і приписів, що регулюють поведінку учасників політичного процесу, відбувається шляхом перегляду, уточнення, оновлення діючого законодавства. Що торкається цінностей і узвичаєнь політичного життя, то вони переносяться у наступний цикл політичного процесу суспільною традицією.  
  2.  Прийняття і виконання політико-управлінських рішень. Це найважливіша стадія відтворення політичного процесу. Вона характеризується як внутрішня сторона, серцевина механізму, відновлення політичної системи і ось чому: соціальне життя суспільства об’єктивно зіткане з різноманітних невідповідностей, не співпадінь, протиріч і антагонізмів міх інтересами соціальних груп, індивідів, класів, а також між партикулярними, місцевими і загальними інтересами. В результаті виникає загроза хаосу цілісності суспільства, що диктує необхідність своєчасного зняття суперечностей, координації і упорядкування дій, соціальних груп та індивідів. Забезпечення пріоритету, інтересу соціального цілого. А це задача політична. Усвідомлення цієї стадії політичного процесу передбачає знання дійсних центрів прийняття політико-управлінських рішень і характеру їх взаємодій з адресатом. Саме на цій стадії – політична влада перетворюється в плоть і кров суспільного життя. Політико-управлінські рішення по своєму значенню класифікуються на такі групи: загальнополітичні рішення (побудова влади, організація управління, регулювання класових, національних відносин, а також питання зовнішньої політики). Рішення, які визначають напрямок розвитку основних сфер суспільного життя.

В свою чергу загальнополітичні рішення поділяються на такі: конституція і закони, які приймаються законодавчими органами держави. Програми, директивні документі партій, що знаходяться при владі, оскільки в них містяться концепції суспільно-політичного розвитку, постановки загальних цілей і дано концентровану оцінку ситуації. Рішення, що приймаються безпосередньо населенням країни шляхом референдуму по найважливішим державним питанням.

Значимість цих загальнополітичних рішень в тому, що вони дають     поштовх всій низці рішень на різних рівнях політичної системи, в результаті чого приводиться в рух вся нормативна підсистема на виконання законів, прийняття організаційно-управлінських рішень.

В процесі опрацювання і прийняття рішень, відбувається виявлення національних, класових, групових інтересів. Демократизм політичної системи проявляється у боротьбі різних соціальних сил, співставлення різних варіантів рішення. Звідси – особлива увага державного апарату до виконання процедур для вирішення конфліктів, суперечностей – пошук компромісів, що покликано забезпечувати регулювання протиборства на всіх стадіях опрацювання і прийняття рішень. Саме в цьому полягає зміст регламентів парламентів і конституційних положень. Для функціонування політичної системи особливе значення мають як загальні процедури підготовки і прийняття рішень, так і окремі процедури, що регулюють діяльність певних ланок політичної системи. Д. Істон дану стадію виражає наступним: норма творчості (творення норм, які регулюють поведінку людей і груп), застосування правил (введення в дію законів та інших норм виконавчою владою), контроль за одержанням правил (суд и правоохоронні органи, санкція за порушення), політична комунікація (поширення інформації між елементами політичної системи).

  1.  Контроль за функціонуванням і напрямком розвитку політичної системи. Соціальний контроль – це спосіб регулювання поведінки людей у досягненні цілей політичної системи і виконання прийнятих рішень. При допомозі контролю забезпечується стійкість, реалізація політичного курсу і нейтралізація небажаних відхилень від нього. Соціальний контроль має комплексний характер. Він покликаний забезпечити: збалансованість дій всіх ланок політичної системи у вирішенні задач, яки стоять перед суспільством; регулювати поведінку людей у відповідності з нормами схвалюваннями системами; уникнення млявого (пасивного) виконання політичних рішень, падіння престижу політичних інститутів, довір’я до офіційного курсу.

Природу цієї стадії виражають інститути, які спеціально створюються. Форми і способи їх діяльності визначаються характером політичної системи конкретної політичної обстановки. В умовах авторитарного і тоталітарного політичних режимів, функцію загального контролю виконує диктатор, хунта, вождь. А традиційні форми загального контролю втрачають зміст. В демократичному суспільстві сукупність інститутів контролю поділяється на 2 групи: інститути самоконтролю політичної системи – контролю, який проводиться із середини системи силами людей, які професійно зайняті контролем (низка державних установ, партійних інституцій тощо, а також офіційна преса); інститути, які створюються для контролю самим суспільством, тобто знизу. До них відносяться структури громадських організацій, рухів, партій и неофіційна преса. Саме дія вказаних двох груп інститутів виконує роль зворотного зв’язку в русі політичної системи.

Способи контролю: контроль за дотриманням конституції, законів, всіма державними установами, громадськими організаціями та громадянами (парламент, конституційний суд, прокуратура, амбутсмен). Контроль за проведенням життя політичної лінії керуючої партії. Фінансово-матеріальний та інші форми контролю.

Для контролюючої діяльності с боку суспільства характерний такий механізм: критерії оцінки політично-значущих фактів, які виникають в результаті дій учасників політичного процесу. Критерії оцінки це загальні установки, притаманні певним групам соціальної структури, суспільству в цілому і які відображають той чи інший тип політичної культури, систему цінностей. До таких установок відносяться – забобонна віра, мудрість і непорешимість можновладства. Міф про переваги певної частини суспільства: партії (КПРС – ум, честь совість епохи), класу (пролетаріат, гегемон – самі передові, самий свідомий клас), нації (російський народ – старший брат в сим*ї народів), раси (арійці – раса панів).

Схильність до справедливості, рівності і інших загальнолюдських цінностей.

Оцінювання політично-значущих фактів – воно відбувається по схемі: добро-зло; користь-шкода; справедливість-не справедливість.

Санкція і вплив громадян відбувається відповідно до здійсненої оцінки. Санкція це реакція громадян на певні політично-значущі факти. Вона сприяє заохоченню, стимулюванню певної політичної поведінки, або її засудження. Форми санкції і її сила диференціювання по обов’язковості, силі, складу учасників, що пов’язано із специфікою інституту, соціальною значимістю груп окремих громадян, від яких вона походить.

Ця стадія завершує цикл політичного процесу, але політичне життя суспільства, еволюція політичної системи цим циклом не завершується. За ним починається черговий цикл, і так до тих пір, поки існує політична система. Учасники політичного процесу вступають у новий цикл з набутим новим політичним досвідом.




1. пособие по специальности
2. ДАЛЬНЕВОСТОЧНЫЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ МИНИСТЕРСТВА ЗДРАВООХРАНЕНИЯ И СОЦИАЛЬНОГО РА
3. де ПТ ~ продуктивність праці; V обсяг виготовленої продукції; Ч ~ чисельність персоналу пі
4. Лабораторна робота 1 Робота з VMWre
5. Закон соответствия уровня потребления уровню выживания
6. Северсталь в настоящее время наметились следующие тенденции в развитии рынка холоднокатаного металла-
7. THEME 1 BOUT MYSELF Text 1
8. Порядок обліку ДТП Навчальна дисципліна- Оформлення матеріалів ДТП та дізнання
9. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління.1
10. сутр как пошаговой инструкции по развитию способностей контроля над чувствами и эмоциями приводили лишь
11. Лекція 14 1.Поняття фігури набори елементів і шаблони в Visio Фігури Фігурами Visio є готові зображення які
12.  Техникоэкономическая целесообразность ремонта Авиационные двигатели АД относятся к машинам котор
13.  Понятие об уравнении линии на плоскости
14. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук Київ ~ Дисерт
15. эстроген и прогестерон
16. Курсовая работа- Технологии построения внутрикорпоративных контактов
17. Вложения во внеоборотные активы
18. Науки в Сибири может быть интересным широкому кругу научных сотрудников Сибирского отделения РАН и послужи
19. ТЕМА 14 ЦЕНООБРАЗОВАНИЕ В СТРОИТЕЛЬСТВЕ 1 Основы ценообразования в Республике Беларусь Цена это дене
20. тема- Учет основных средств Выполнил студент Биккинин Р