Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE 2
ХАРКІВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПОВІТРЯНИХ СИЛ ІМ. ІВАНА КОЖЕДУБА
ПЛАН-КОНСПЕКТ
лекції № 15 з навчальної дисципліни
«Тактика радіотехнічних військ»
Блок змістових модулів 03.05. Тактика радіотехнічних військ
Змістовий модуль 03.05.3. Призначення, завдання та основи бойового застосування радіотехнічних військ
Заняття 8. Організація бойового чергування в радіотехнічних військах
ХАРКІВ
ЗАТВЕРДЖУЮ
Начальник кафедри №501
підполковник ХУДОВ Г. В.
«___»______________20 р.
ПЛАН-КОНСПЕКТ
лекції № 15 з навчальної дисципліни
"Тактика радіотехнічних військ”
(найменування або шифр навчальної дисципліни)
Блок змістових модулів 03.05. Тактика радіотехнічних військ
(повне найменування блоку змістовних модулів)
Змістовий модуль 03.05.3. Призначення, завдання та основи бойового застосування радіотехнічних військ
(повне найменування теми змістовного модулю)
Заняття 8. Організація бойового чергування в радіотехнічних військах
(повне найменування теми лекції)
Навчальний потік 434,435.436, 437, 443, 444.
(шифр потоку з урахуванням напряму, спеціальності та спеціалізації)
Час_ 90хв. Дата Місце ауд. Б-221, Б-222
(час проведення) (дата проведення) (звичайна або спец. аудиторія з відповідним обладнанням)
Навчальна та виховна мета:
Дати студентам знання щодо основних задач та організації бойового чергування частини (підрозділу) радіотехнічних військ. Звернути увагу студентів на виключну важливість питань організації і несення бойового чергування, оскільки бойове чергування в РТВ є виконанням бойового завдання з охорони та оборони державного кордону в повітряному просторі.
Виховувати у студентів дисциплінованість, культуру поведінки, а
також сприяти розвитку їх творчого мислення при вивченні матеріалу.
Навчальні питання і розподіл часу:
ІІ. ВСТУП..................................................................................................- 5 хвил.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА……………………………………………..-80 хвил.
1. Призначення та зміст бойової готовності………………………...-10 хвил.
2. Задачі та організація бойового чергування в ртбр (ртб)...……..-40 хвил.
3. Порядок заступу радіотехнічних підрозділів РТВ на бойове
чергування…………………………………………………………… -25хвил.
ІІІ. ВИСНОВКИ ТА ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ………………...-5хвил.
Навчально-матеріальне забезпечення:
1. Комплект слайдів
2. ТЗН «Лектор-2000»
(наочні посібники, демонстрації, технічні засоби навчання і контролю знань, кінофрагменти, дидактичні,
довідкові та інші навчальні матеріали)
Навчальна література:
1. Тактика радіотехнічних військ. За ред. Бакуменка Б.В.-Х.: ХУПС,2007.
2. Довідник з протиповітряної оборони. Київ: МО України, Харків: ХВУ, 2003.
Короткій зміст лекції № 15 та рекомендації з методики її проведення
І. ВСТУП ………………………………………………….……………………..….-5хвил.
При викладенні матеріалу питань в основній частині лекції використовуються: пояснювальне - лекційний метод; метод показу; метод обговорення навчального матеріалу; метод вправ, а також подання матеріалу під запис до конспектів. Використовуються, стенди та плакати спецаудіторії та слайди.
Матеріал викладається по принципу „від загального до часткового ”, або „від часткового до загального ”.
При висловленні чергового питання плану:
формулюється проблема, що розглядається (доведення початкових даних, формулювання та роз'яснення проблеми, визначення напрямку пошуку рішення проблеми);
встановлюється її зв'язок із раніше вивченим матеріалом навчальної дисципліни та, іншими навчальними дисциплінами і майбутньою діяльністю військового фахівця;
формулюються висновки з розгляду чергового питання лекції.
Контроль знань студентів здійснюється:
на початку викладання деяких питань - шляхом опитування (письмово або усно) по матеріалу, що вивчався на попередніх дисциплінах. Таке опитування дозволяє встановити зв'язок з матеріалом інших дисциплін та здійснити контроль підготовленості студентів;
під час доведення матеріалу поточного питання - шляхом опитування студентів по матеріалу, що вивчався ними на попередніх дисциплінах та на попередніх заняттях даної дисципліни.
Активізація пізнавальної діяльності студентів досягається шляхом формулювання часткових завдань (питань, прикладів, задач, тестів) на початку викладення питання та подальшого їх розв'язання протягом викладання матеріалу.
Виховна мета заняття досягається шляхом наведення прикладів з реальної служби викладача та інших офіцерів у радіотехнічних підрозділах.
Заняття проводиться в такій послідовності.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА………………………………………………………..…….…-80хвил.
1. Призначення та зміст бойової готовності………………………..-10 хвил.
Радіотехнічні війська ведуть постійну радіолокаційну розвідку повітряного простору не тільки в воєнний, а й в мирний час. Для цього частини і підрозділи РТВ розгортаються в відповідний бойовий порядок і повинні бути готовими виконувати бойові завдання.
Бойова готовність це здатність військ (сил) у будь - яких умовах обстановки почати бойові дії у встановлений термін і виконувати поставлені завдання.
Стосовно РТВ бойова готовність це здатність підрозділів, частин і зєднань РТВ у будь-яких умовах обстановки вести радіолокаційну розвідку та видавати розвідувальну і бойову інформацію споживачам.
Бойова готовність визначається:
боєздатністю військ (сил);
правильним розумінням командирами і штабами своїх завдань;
своєчасною підготовкою до майбутніх бойових дій;
передбаченням можливих змін у обстановці.
Боєздатність здатність військ (сил) вести бойові дії і виконувати бойові задачі відповідно до їх призначення визначаючий елемент бойової готовності військ.
Боєздатність частини (підрозділу) залежить від укомплектованості особистим складом, озброєнням і військовою технікою, втрат і можливостей їх поповнення.
Боєздатність військової техніки здатність військової техніки функціонувати з параметрами, встановленими експлуатаційною технічною документацією. Підтримка боєздатності військової техніки забезпечується її правильною експлуатацією.
Бойова готовність повинна забезпечити:
своєчасне приведення військ у вищі ступені бойової готовності і введення в бій основних сил;
виконання бойового завдання в умовах застосування противником високоточної зброї, засобів РЕБ і масового ураження;
спроможність виконувати бойове завдання при раптовому нападу повітряного противника;
своєчасну відбудову порушеної бойової готовності військ.
Збереження (відновлення) бойової готовності, боєздатності військ (техніки) важливіше завдання командирів і штабів. Рахується, що втрата боєздатності може бути частковою, коли втрати сил і засобів можуть досягати (30-60)% при збережені управління, або повною, коли втрати більше (50-60)% і відсутнє управління.
Частини (зєднання) РТВ в залежності від обставин можуть знаходиться у різному стані (згорнені, частково згорнені, розгорнені, на марші і т.п.) і щоб привести їх у бойову готовність необхідний певний час, який буде визначать час бойового застосування військ. Тому, в залежності від обстановки війська РТВ можуть знаходиться у різних ступенях бойової готовності. Ступені бойової готовності встановлюються відповідними наказами Міністра оборони.
2. Задачі та організація бойового чергування в ртбр (ртб).....40 хвил.
Бойове чергування в РТВ організується з метою підтримки частини сил в найвищій ступені бойової готовності.
Бойове чергування це находження спеціально виділених сил і засобів у повній бойовій готовності до виконання раптово виникаючих завдань або веденню бойових дій.
Бойове чергування в РТВ є виконанням бойового завдання з охорони і оборони Державного кордону України у повітряному просторі спеціально призначеними силами та засобами. Воно здійснюється з метою своєчасного виявлення засобів повітряного нападу противника і повітряних суден-порушників державного кордону в межах чергового радіолокаційного поля. Державний кордон України це лінія та вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України суші, вод, надр, повітряного простору.
Радіотехнічні війська оснащені сучасними радіолокаційними станціями, які дозволяють виявляти різноманітні засоби повітряного нападу і своечасно забезпечувати радіолокаційною інформацією активні рода військ Повітряних Сил (ЗРВ, ВА та частини і підрозіли радіоелектронної боротьби).
Тобто, бойове чергування є виконанням бойового завдання і здійснюється воно як у мирний, так і воєнний час.
Згідно статуту внутрішньої служби Збройних Сил України бойове чергування - це виконання бойового завдання. Бойове чергування здійснюється черговими силами і засобами, призначеними від військових частин.
До складу чергових сил і засобів входять бойові обслуги, чергові зміни пунктів управління, сил і засобів бойового забезпечення та обслуговування.
Бойове чергування організовується командиром військової частини, який відповідає за виконання завдань черговими силами і засобами.
Заступники командира військової частини, начальники родів військ і служб відповідають за бойову готовність, забезпечення та підготовку чергових сил і засобів у відповідній частині.
Склад чергових сил і засобів, ступені їх бойової готовності, тривалість, порядок несення бойового чергування, підготовки особового складу, озброєння, бойової та іншої техніки до чергування і зміна його встановлюються наказом командира військової частини згідно з вимогами цього Статуту, наказами і директивами Міністра оборони України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України, командувачів видів Збройних Сил України.
На бойове чергування забороняється призначати осіб, які не склали Військової присяги, не засвоїли програми відповідної підготовки в установленому обсязі, а також військовослужбовців, щодо яких проводиться розслідування за провини, і хворих.
За невикористані через несення бойового чергування вихідні, святкові та неробочі дні офіцерам, прапорщикам та військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, надається відпочинок протягом тижня.
Підготовка особового складу до несення бойового чергування проводиться на підставі плану, затвердженого командиром військової частини, в складі підрозділів, бойових обслуг, чергових змін перед кожним заступанням на бойове чергування. Вона проводиться під керівництвом командира військової частини чи під керівництвом осіб за його розпорядженням з урахуванням характеру та обсягу завдань, специфіки військової частини, підрозділу, часу та місця несення бойового чергування в класах підготовки до бойового чергування чи в спеціально підготовлених місцях із використанням навчальної (навчально-бойової) техніки, апаратури, тренажерів, макетів і навчальних посібників.
Озброєння, бойова та інша техніка готуються заздалегідь.
Усі заходи щодо підготовки чергових сил і засобів завершуються перевіркою їх готовності до несення бойового чергування. Результати перевірки вносяться до журналу обліку підготовки до бойового чергування. Наказ про заступання на бойове чергування віддає командир військової частини.
Порядок заступання на бойове чергування встановлюється наказами Міністра оборони України.
Про заступання на бойове чергування командир чергових сил і засобів (оперативний черговий, начальник зміни, обслуги, черговий командного пункту) доповідає своєму безпосередньому начальникові та черговому пункту управління вищого рівня.
Командири чергових сил і засобів повинні докладно знати обстановку, діяти сміливо й рішуче, брати на себе відповідальність за прийняті рішення, забезпечувати виконання бойового завдання.
Під час бойового чергування під керівництвом командирів чергових сил і засобів та старших начальників здійснюються роздільні й комплексні тренування чергової зміни (частина з яких - контрольні). Крім того, за розкладом, затвердженим начальником штабу військової частини, проводяться заняття з особовим складом чергових сил, вільних від несення бойового чергування.
Командирам чергових сил і засобів заборонено віддавати особовому складові накази, що відволікають його від виконання обов'язків несення бойового чергування.
Особовому складові чергової зміни під час несення бойового чергування заборонено:
передавати будь-кому, хоча б тимчасово, без дозволу командира чергових сил і засобів виконання обов'язків несення бойового чергування;
відволікатися, братися за справи, не пов'язані з виконанням обов'язків несення бойового чергування;
самовільно залишати бойовий пост чи інше місце несення бойового чергування;
виконувати роботу, яка призводить до зниження бойової готовності озброєння, бойової та іншої техніки.
Звільнення особового складу з військової частини (підрозділу), від якої виділяються чергові сили і засоби (заняття, спортивні й культурно-масові заходи), проводиться із таким розрахунком, щоб забезпечити посилення чергових сил у визначені терміни.
Періодичність перевірки бойового чергування посадовими особами встановлюється наказом Міністра оборони України.
Перевірка несення бойового чергування проводиться командиром військової частини, його прямими начальниками чи особами за їх дорученням, для чого відпрацьовується план перевірки несення бойового чергування.
Після зміни з бойового чергування безпосередній начальник проводить аналіз несення служби особовим складом і сповіщає про його результати командира військової частини.
Порядок роботи радіолокаційних засобів для кожного підрозділу визначається графіком, який затверджується Командувачем Повітряних Сил та доводиться до підрозділів в частині, що стосується.
Чергову бойову обслугу підрозділу очолює оперативний черговий, а бойову обслугу підрозділу командир підрозділу.
Оперативний черговий підрозділу підпорядковується прямим начальникам та оперативним черговим старших КП. Також оперативно він підпорядковується оперативному черговому забезпечуваного КП.
У випадку виходу з ладу чергового РЛК (РЛС) оперативний черговий повинен негайно дати команду на включення іншого РЛК з такими ж або кращими характеристиками в цьому ж або іншому підрозділі, щоб не погіршити параметри чергового радіолокаційного поля. Про всі зміни оперативний черговий доповідає за підпорядкованістю.
Основними задачами бойового чергування в РТВ є:
безперервне ведення радіолокаційної розвідки повітряного простору з метою своєчасного виявлення та попередження про повітряний напад або порушення державного повітряного кордону літаками іноземних держав і негайною видачею інформації на старші, забезпечувані та взаємодіючі командні пункти;
забезпечення своєчасного приведення радіотехнічних підрозділів і бригади в цілому в готовність до бойового застосування (до вищих ступенів бойової готовності);
видача радіолокаційної інформації про повітряні цілі черговим розрахункам командних пунктів ПвК ПС, КП зєднань і частин ЗРВ, ВА, частин РЕБ для бойового управління, цілерозподілу та цілевказівок;
контроль у взаємодії з органами управління повітряним рухом за дотриманням правил використання повітряного простору країни повітряними судами усіх відомств та іноземних держав;
забезпечення радіолокаційною інформацією бойової підготовки частин ЗРВ, ВА та РЕБ;
оповіщення РТВ про прольоти повітряних суден іноземних авіакомпаній з метою своєчасного прийняття відповідних заходів.
спостереження за наземною (морською) , радіаційною, хімічною та
біологічною обстановкою в районах дислокації радіотехнічних підрозділів та військових частин РТВ.
Бойове чергування у радіотехнічній бригаді організується шляхом залучення частини сил і засобів ртбр до ведення постійної радіолокаційної розвідки і створення суцільного радіолокаційного поля на певній висоті. Як правило, до несення бойового чергування в першу чергу залучаються прикордонні підрозділи РТВ.
До несення бойового чергування в РТВ залучаються: РІЦ Командного центру ПС, РІЦ КП ПвК, КП радіотехнічних бригад та радіотехнічних підрозділів з їх озброєнням та чергові сили і засоби радіотехнічних підрозділів постійної готовності.
Склад чергових сил визначається у мирний час інструкціями з організації та несення бойового чергування і наказами (директивами) старших начальників, у воєнний час рішенням командира бригади в залежності від обстановки.
Бойове чергування в радіотехнічних підрозділах ртбр і на командних пунктах здійснюється черговими бойовими обслугами, здатними забезпечити своєчасне приведення бригади у повну бойову готовність та ведення радіолокаційної розвідки в межах чергового радіолокаційного поля і видачу розвідувальної та бойової інформації споживачам.
В кожному черговому підрозділі бригади до ведення радіолокаційної розвідки одночасно залучається тільки декілька РЛС підрозділу, які через певний час замінюються на інші. Термін чергування у мирний час визначається графіком бойового чергування та залежить від обстановки, стану і складу підрозділів, типів РЛК і РЛС, їх можливостей, їх бойових порядків та інших факторів. Графік бойового чергування складається таким чином, щоб через визначений термін провести заміну одних підрозділів і РЕЗ на інші, тобто забезпечити позмінну роботу усіх підрозділів бригади.
Організація позмінного чергування дає змогу:
постійно підтримувати високу боєздатність військових частини та підрозділів РТВ в будь-яких умовах обстановки;
рівномірно розподіляти бойове навантаження на всі підрозділи і особовий склад військової частини;
підтримувати найбільш оптимальний режим експлуатації озброєння і військової техніки у різних природних умовах;
рівномірно витрачувати ресурс озброєння та військової техніки;
додатково тренувати бойові обслуги та бойові розрахунки з тактико-спеціальної та військово-спеціальної підготовки в умовах, близьких до реальних.
Бойове чергування підрозділи РТВ несуть на бойових позиціях, а підрозділи, що не несуть бойового чергування в даний час знаходяться на бойових позиціях у постійній бойовій готовності з необхідним строком переходу у підвищені ступені бойової готовності.
На чергових РЛК (РЛС), що ведуть радіолокаційну розвідку по графіку знаходиться чергова бойова обслуга.
Склад чергової бойової обслуги командного пункту визначається начальником штабу і включає: оперативного чергового, його заступника, чергового по звязку, скорочений розрахунок планшетистів, считиваючих, пультистів, кодувальників, телеграфістів, телефоністів, чергова зміна КЗА.
Основними задачами чергової бойової обслуги КП є:
керівництво черговими силами бригади та управління ними при рішенні задач бойового чергування;
своєчасне приведення військ у вищі ступені бойової готовності;
безперервне управління радіотехнічними підрозділами бригади до прибуття на КП командира або його заступника;
збір, обробка та аналіз даних про обстановку та своєчасна видача радіолокаційної інформації споживачам;
забезпечення польотів та перельотів літаків по оповіщенню та контроль за дотриманням встановленого режиму польотів авіації над територією країни.
Відповідальність за організацію і несення бойового чергування, рівень підготовки та здатність чергових бойових обслуг виконувати поставлені бойові завдання несуть командири чергових радіотехнічних підрозділів та командир радіотехнічної бригади. Їм надається право призначення та зміни чергових бойових обслуг чергових сил та перевірки їх бойової готовності.
3. Порядок заступ радіотехнічних пiдроздiлiв РТВ на бойове чергування……………………………………………………………….-25 хвил.
У радіотехнічних військах бойове чергування здійснюється частиною сил і засобів радіотехнічної бригади згідно з наказом командира, який визначає:
сили і засоби, які залучаються до бойового чергування;
поіменний склад бойових обслуг;
бойові задачі чергових підрозділів та чергових розрахунків;
порядок та термін бойового чергування.
Напередодні заступу на бойове чергування проводиться ретельна підготовка особового складу і бойової техніки до бойового чергування. З особовим складом проводяться заняття та інструктажі, на техніці проводяться поглиблене технічне обслуговування та перевірки. За підготовку чергових обслуг до несення бойового чергування несе відповідальність начальник штабу.
Термін бойового чергування залежить від багатьох факторів: умов розміщення підрозділів, їх складу, загальної та тактичної обстановки, бойових завдань, якості і технічних характеристик озброєння і військової техніки та іншого. Як правило, чергові розрахунки заступають на бойове чергування не менше, як на добу.
Заступ на бойове чергування в РТВ здійснюється за певним ритуалом. Заступ на бойове чергування починається з урочистого шикування чергових розрахунків, на якому здійснюється перевірка готовності розрахунків до заступу на чергування, оголошується наказ та проходження чергових розрахунків маршем на бойові позиції та робочі місця. На робочих місцях проводиться перевірка працездатності техніки та обладнання, ознайомлення з поточною обстановкою та прийом чергування.
ІІІ. ВИСНОВКИ ТА ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ…………………………………………………………….….-5хвил.
1. Визначені основні задачі та основи організації бойового чергування частини (підрозділу) радіотехнічних військ. Показана важливість питань організації і несення бойового чергування, оскільки бойове чергування в РТВ є виконанням бойового завдання з охорони та оборони державного кордону в повітряному просторі в мирний час
2. Розкрито зміст ступенів бойової готовності чергових сил та порядок заступу частин (підрозділів) РТВ на бойове чергування.
3. Доведення завдання на самостійну підготовку: відпрацювати матеріал лекції.
Розробив: доцент факультету підготовки офіцерів запасу за контрактом
ктн доцент працівник ЗСУ В.П. ФІНАЄВ
План-конспект лекції обговорений і схвалений на засіданні кафедри №501
Протокол №__ від « » грудня 201 року.