Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Львівська політехніка Інститут права та психології Кафедра цивільного права та процесу

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 20.5.2024

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ

Національний університет «Львівська політехніка»

Інститут права та психології

Кафедра цивільного права та процесу

«ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО»


Програма курсу

та методичні вказівки до виконання контрольних робіт

для студентів заочної форми навчання 

напряму підготовки 6.030401 Правознавство

Львів 2013

Екологічне право. Методичні вказівки до практичних занять для студентів напряму підготовки 6.030401 Правознавство / Попадинець Г.О./ – Львів: Національний університет «Львівська політехніка», 2013.

Пропоновані методичні вказівки підготовлено відповідно до програми курсу «Екологічне право».

Методичні вказівки до практичних занять з навчальної дисципліни «Екологічне право» призначені для студентів заочної форми навчання, які навчаються за спеціальністю «Правознавство» та опановують основи екологічного права, для студентів (слухачів) інших спеціальностей та вузів, які вивчають основи екологічного права. Метою видання даних методичних вказівок є полегшення процесу вивчення навчальної дисципліни «Екологічне право» та виконання контрольних робіт.

Укладено:       доц. Г.О. Попадинець

Рецензенти:       проф. О.І. Остапенко          доц. І.М. Паньонко


ЗМІСТ

І. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ …………………………………..……………...... 4

ІІ. ПРОГРАМА КУРСУ……………………………………………………………………….5

III. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ..16

IV. СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ І ЗАКОНОДАВСТВА……...……… 25

I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Екологічне право регулює широке коло суспільних відносин, які виникають в процесі взаємодії природи і суспільства, та служить забезпеченню найбільш ефективного, раціонального використання природних ресурсів і охорони навколишнього середовища як умови життєдіяльності людини.

Формування екологічного права України, національного законодавства у галузі охорони навколишнього середовища завершується, проте воно постійно вдосконалюється. На базі Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», який є основним законодавчим актом у цій галузі, розроблені Земельний, Лісовий, Водний кодекси, Кодекс про надра, Закони «Про природно-заповідний фонд України», «Про охорону атмосферного повітря», «Про тваринний світ», «Про екологічну експертизу» та ряд інших законів і підзаконних нормативно-правових актів.

Методичні вказівки включають програму курсу, плани семінарських занять, рекомендовану літературу і нормативний матеріал до кожної теми і тематичний план самостійної роботи. 

При викладанні курсу «Екологічне право» спрямовуючу роль відіграють лекції, у яких відображено зміст, обсяг та спосіб подачі навчального матеріалу. Під час лекцій у студентів виробляються вміння слухати та конспектувати, відокремлювати основні факти від другорядних. Практичні заняття покликані закріпити та поглибити отримані студентами знання. На практичні заняття виносяться проблемні теми курсу. Шляхом підготовки відповідей на питання та написання рефератів, обміну думками, товариської дискусії студенти поглиблюють і узагальнюють знання, набуті на лекціях і в процесі самостійної роботи.

Центральне місце в опануванні навчальним матеріалом посідає самопідготовка, яка передбачає роботу з джерелами права та спеціальною літературою. При цьому студенти ознайомлюються з специфікою роботи в бібліотеці, вчаться користуватися каталогами та опрацьовувати вибрану літературу. Студент повинен підготуватися до кожного питання плану практичного заняття.

Упродовж вивчення курсу студенти заохочуються до виконання індивідуальної дослідницької роботи, результати якої можуть бути оформлені як реферат чи стаття науково-популярного характеру. При цьому тему і план дослідження потрібно узгоджувати з викладачем, який готовий порекомендувати літературу, допомогти при виборі прийомів і методів роботи над темою. Результати індивідуального дослідження студент зможе оприлюднити під час підсумкової науково-практичної конференції чи круглого столу за участю студентів та викладачів.

Під час консультацій студенти можуть отримати рекомендації викладача з приводу тем, які вивчалися раніше, чи тих, які виносяться на наступне практичне заняття. Консультативні заняття покликані також допомогти студентам із слабшою базовою підготовкою зорієнтуватися у навчальному матеріалі.

Комплексне поєднання різноманітних форм навчання під час вивчення курсу «Екологічне право» покликане сприяти ефективному засвоєнню матеріалу, формуванню навичок самостійної роботи з джерелами та літературою, розвивати мислення та розширювати базові знання з юридичних дисциплін.

Готуючись до практичних занять, студентам необхідно ознайомитись з теоретичними питаннями, винесеними для вивчення і обговорення згідно з планом, вивчити рекомендовану літературу і законодавство. Студент повинен вчитися творчо мислити, тому вважається непродуктивним повторення матеріалу, викладеного в лекції або підручнику. Необхідно вивчати додаткову монографічну літературу, формуючи свою власну позицію, особливо зі спірних, дискусійних питань, яких є досить багато в екологічному праві.

   II. ПРОГРАМА КУРСУ

Загальна частина.

ТЕМА 1. Предмет, метод, принципи і система екологічного права.

Загальна характеристика екологічних проблем в світі і Україні. Причини екологічної кризи. Екологічна політика України. Напрямки діяльності держави в галузі охорони довкілля. Концепції охорони навколишнього природного середовища.

Форми взаємодії суспільства і природи, їх розвиток і закріплення в праві. Основні напрямки охорони довкілля.

Основні поняття курсу: "охорона природи", "раціональне використання природних ресурсів", "захист і відновлення довкілля", "екологічна безпека".

Розвиток екологічного права як галузі права. Проблеми диференціації і інтеграції природоохоронних норм. Поняття екологічного права. Предмет і метод правового регулювання. Поєднання адміністративного і цивільно-правового методу у регулюванні екологічних відносин. Система екологічного права. Принципи екологічного права. Особливості галузевих принципів екологічного права. Співвідношення земельного і екологічного права. Співвідношення екологічного права і інших галузей права.

ТЕМА 2. Об'єкти екологічного права.

Поняття і види об'єктів екологічного права. Навколишнє природне середовище, як комплексний об'єкт

Природні об'єкти, їх ознаки. Природні ресурси, як об'єкти використання та охорони. Співвідношення природних об'єктів і природних ресурсів. Природні комплекси в системі об'єктів екологічного права. Життя і здоров'я громадян в системі об'єктів охорони довкілля.

ТЕМА 3. Джерела екологічного права.

Поняття джерел екологічного права та їх види. Конституційні засади охорони довкілля.

Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" як інтегроване джерело екологічного права. Закони України в системі джерел екологічного права. Галузеві кодифіковані акти, як джерела екологічного права. Місце підзаконних нормативно-правових актів у регулюванні еколого-правових відносин.

Міжнародно-правові норми в системі джерел екологічного права.

Юридична природа роз'яснень вищих судових інстанцій щодо застосування екологічного законодавства.

Розвиток екологічного законодавства. Проблеми кодифікації екологічного законодавства.

ТЕМА 4. Екологічні права та обов'язки громадян.

Поняття та види екологічних прав. Екологічні права в системі прав людини і громадянина. Особливості екологічних прав.

Право громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля. Проблеми визначення критеріїв безпечності стану довкілля. Право громадян на відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю і майну громадян, внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище. Право громадян на одержання екологічної інформації.

Право громадян на об'єднання в громадські природоохоронні формування. Правовий статус цих формувань.

Право громадян на участь в прийнятті рішень, пов'язаних з впливом на довкілля. Форми такої участі. Гарантії забезпечення екологічних прав. Правові форми захисту екологічних прав. Особливості судового захисту екологічних прав громадян. Екологічні обов'язки громадян України.

ТЕМА 5. Право власності на природні ресурси.

Поняття і особливості права власності на об'єкти природи. Об'єктивне і суб'єктивне право власності на природні об'єкти. Юридична конструкція права власності народу України.

Конституційні засади інституту власності на природні ресурси. Регулювання власності на окремі природні ресурси галузевими нормативними актами.

Форми власності на природні ресурси. Особливості приватної і колективної власності на природні ресурси.

Суб'єкти права власності на природні ресурси. Види об'єктів права власності. Підстави виникнення, припинення і зміни права власності на природні ресурси. Зміст відносин власності на природні ресурси. 

ТЕМА 6. Право природокористування.

Поняття права природокористування. Принципи природокористування. Об'єктивне і суб'єктивне право природокористування.

Види права природокористування. Ознаки загального і спеціального природокористування. Особливості права орендного природокористування.

Суб'єкти і об'єкти права природокористування. Підстави виникнення і зміни права природокористування. Підстави припинення права природокористування.

Зміст відносин природокористування. Загальні і спеціальні права та обов'язки користувачів природних ресурсів.

ТЕМА 7. Правові засади управління в галузі охорони довкілля.

Поняття управління в галузі охорони довкілля. Види управління в галузі охорони природи.

Історія державного управління охороною природи. Зміст і принципи державного управління. Система органів управління охороною довкілля. Органи загальної і спеціальної компетенції. Повноваження органів загальної компетенції в галузі охорони навколишнього природного середовища. Спеціально уповноважені органи державного управління охороною навколишнього природного середовища. Комплексні, галузеві і функціональні органи управління. Правовий статус Міністерства екології та природних ресурсів України.

Місцеве самоврядування та громадянське управління в галузі охорони

довкілля.

Функції управління в галузі охорони навколишнього природного середовища. Види функцій.

Розробка екологічних планів і програм. Моніторинг навколишнього природного середовища. Облік в галузі охорони довкілля. Ведення кадастрів природних ресурсів. Стандартизація і нормування. Поняття, зміст, значення екологічних нормативів. Види нормативів. Екологічний контроль. Поняття, мета, види та методи здійснення екологічного контролю. Суб'єкти державного екологічного контролю.

Участь громадськості в управлінні охороною довкілля. Правове регулювання і особливості здійснення громадського екологічного контролю.

ТЕМА 8. Правове регулювання проведення екологічної експертизи.

Поняття екологічної експертизи. Мета екологічної експертизи. Законодавство в галузі екологічної експертизи. Об'єкти і суб'єкти екологічної експертизи. Принципи екологічної експертизи. Громадська екологічна експертиза. Особливості її здійснення. Наукова, міжнародна і інші види екологічних експертиз.

Порядок проведення державної екологічної експертизи. Висновок державної екологічної експертизи і його юридична сила. Оскарження висновків державної екологічної експертизи і рішень, прийнятих на їх оскарження.

ТЕМА 9. Економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища.

Суть і мета встановлення економічного механізму забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Структура економічного механізму забезпечення охорони довкілля.

Основні елементи економічного механізму. Платність використання природних ресурсів і забруднення навколишнього природного середовища. Фінансування заходів охорони довкілля. Фонди охорони навколишнього природного середовища. Заходи економічного стимулювання в галузі охорони довкілля. Екологічне страхування.

Проблеми забезпечення реалізації економічного механізму охорони навколишнього природного середовища. 

ТЕМА 10. Юридична відповідальність в галузі охорони навколишнього природного середовища.

Поняття, види і функції юридичної відповідальності в галузі екології.

Поняття екологічного правопорушення. Структура екологічного правопорушення. Особливості суб'єкта, об'єкта і об'єктивної сторони складу екологічного правопорушення. Види екологічних правопорушень. Причини екологічних правопорушень.

Форми відповідальності за екологічні правопорушення. Кримінальна відповідальність, адміністративна відповідальність, дисциплінарна відповідальність за екологічні правопорушення.

Механізм відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю. Специфіка визначення збитків, заподіяних природнім об'єктам. Застосування такс і методик при визначенні розміру шкоди, заподіяної об'єктам природи.

ТЕМА 11. Правове регулювання забезпечення екологічної безпеки.

Поняття екологічної безпеки та її види. Внутрішньо державний і міжнародний аспект інституту екологічної безпеки. Зміст відносин екологічної безпеки. Принципи інституту екологічної безпеки. Правове регулювання національної екологічної безпеки.

Механізм забезпечення екологічної безпеки. Система заходів забезпечення екологічної безпеки. Попереджувальні заходи по забезпеченню екологічної безпеки. Обмежувальні заходи. Каральні заходи в системі заходів забезпечення екологічної безпеки.

Ядерне законодавство України. Ядерна та радіаційна безпека як складова екологічної безпеки. Правове регулювання використання ядерної енергії та радіаційної безпеки. Поводження з радіоактивними відходами.

Особлива частина.

ТЕМА 12. Правовий режим охорони і раціонального використання земель.

Земля як об'єкт правової охорони. Співвідношення понять "земля" і "грунт". Категорії земель.

Земельне законодавство України.

Власність на землю. Підстави надання земель у приватну власність. Право землекористування. Права та обов'язки власників земель та землекористувачів.

Особливості управління в галузі використання, відновлення та охорони земель. Функції управління в галузі використання і охорони земель. Пріоритет земель сільськогосподарського призначення.

Зміст поняття "охорона земель". Правові заходи охорони земель.

Відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам і втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва. Вирішення земельних спорів. Юридична відповідальність за порушення земельного законодавства.

ТЕМА 13. Правовий режим охорони і раціонального використання вод.

Води як об'єкт правової охорони. Склад водного фонду України. Види водних об'єктів. Власність на води.

Право водокористування. Суб'єкти права водокористування. Види водокористування. Загальне і спеціальне водокористування. Первинне і вторинне водокористування. Спільне і відособлене водокористування. Особливості водних орендних відносин. Підстави виникнення і припинення права водокористування.

Управління в галузі використання та охорони вод. Розподіл і перерозподіл вод. Контроль за додержанням законодавства в галузі охорони і раціонального використання вод.

Екологічні нормативи в галузі охорони і використання вод.

Правові заходи охорони вод від забруднення, засмічення і виснаження. Юридична відповідальність за порушення водного законодавства.

ТЕМА 14. Правовий режим охорони і раціонального використання надр.

Надра як об'єкт правової охорони. Поняття "надра" і "корисні копалини". Власність на надра. Державний фонд надр.

Право користування надрами. Його види. Суб'єкти, об'єкти та зміст права надрокористування. Правове регулювання геологічного вивчення надр. Видобування корисних копалин. Правове забезпечення використання надр, не пов'язане з їх видобуванням.

Порядок надання надр у користування. Гірничий відвід. Особливості видобування корисних копалин місцевого значення і торфу.

Управління в галузі використання та охорони надр. Правові форми контролю за додержанням законодавства в галузі з охорони і використання надр. Геологічний контроль та гірничий нагляд.

Правові заходи по охороні надр. Юридична відповідальність за порушення законодавства про надра. 

ТЕМА 15. Правовий режим охорони і раціонального використання лісів.

Ліс як об'єкт правової охорони. Властивості лісів. Власність на ліси. Лісовий фонд України.

Поділ лісів на групи. Правовий режим окремих груп лісів.

Право лісокористування. Види лісокористування. Правове регулювання заготівлі деревини, живиці, другорядних лісових матеріалів. Право побічного лісокористування. Загальне і спеціальне лісокористування. Права і обов'язки лісокористувачів. Підстави виникнення права лісокористування. Лісовий квиток і лісорубний ордер.

Управління в галузі охорони і використання лісів. Функції управління. Розподіл і перерозподіл лісів. Контроль за використанням та охороною лісів.

Правові заходи охорони лісів. Юридична відповідальність за порушення лісового законодавства. Особливості таксової відповідальності за лісопорушення.

ТЕМА 16. Правовий режим охорони атмосферного повітря.

Атмосферне повітря як об'єкт правової охорони. Особливості атмосферного повітря.

Правові заходи охорони атмосферного повітря. Стандартизація і нормування в галузі охорони атмосферного повітря.

Система організаційно-правових заходів охорони атмосферного повітря в процесі реалізації різних видів діяльності.

Державний контроль за охороною атмосферного повітря. Система органів державного контролю. Компетенція органів державного контролю за охороною атмосферного повітря.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.

ТЕМА 17. Правовий режим охорони і раціонального використання тваринного світу.

Тваринний світ як об'єкт правової охорони. Об'єкти тваринного світу. Власність на тваринний світ.

Поняття і види користування тваринним світом. Загальне і спеціальне користування тваринним світом. Правове регулювання мисливства. Закон України "Про мисливське господарство та полювання". Правове регулювання рибальства. Правові засади добування диких тварин з метою утримання і розведення у неволі чи напіввільних умовах. Інші види використання тваринного світу. Порядок здійснення користування тваринним світом.

Управління в галузі використання і охорони тваринного світу. Контроль за використанням і охороною тваринного світу. Правові заходи охорони тваринного світу.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про тваринний світ. Такси як форма відшкодування шкоди, заподіяної об'єктам тваринного світу.

ТЕМА 18: Правовий режим охорони і використання рослинного світу.

Рослинний світ як об'єкт правової охорони та використання. Об'єкти рослинного світу. Природні рослинні ресурси загальнодержавного та місцевого значення. Правове забезпечення використання рослинного світу. Загальне та спеціальне використання природних рослинних ресурсів. Ліміти спеціального використання природних рослинних ресурсів. Промислове використання природних рослинних ресурсів.

Правова охорона рослинного світу. Закон України "Про рослинний світ" та Червона та Зелена книги України.

Особливості правового регулювання використання та охорони зелених насаджень в населених пунктах.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ.

ТЕМА 19. Правовий режим природно-заповідного фонду.

Поняття і склад природно-заповідного фонду. Законодавство про природно-заповідний фонд.

Форми права власності на території та об'єкти природно-заповідного фонду. Правові форми та види використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Правовий режим природних і біосферних заповідників. Обмеження прав користувачів на їх територіях. Зонування територій заповідників. Правовий режим національних парків. Особливості природокористування на їх території. Правовий режим заказників. Правовий режим пам'яток природи. Правовий режим інших об'єктів природно-заповідного фонду.

Управління в галузі охорони і використання природно-заповідного фонду. Створення об'єктів природно-заповідного фонду. Контроль за додержанням правового режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд.

ТЕМА 20. Правовий режим рекреаційних, курортних, лікувально-оздоровчих зон.

Реалізація екологічних інтересів громадян шляхом використання природних властивостей рекреаційних, курортних, лікувально-оздоровчих зон. Законодавство про охорону і використання рекреаційних, курортних, лікувально-оздоровчих зон.

Порядок утворення рекреаційних, курортних, лікувально-оздоровчих зон. Види курортних, лікувально-оздоровчих та рекреаційних зон.

Зонування рекреаційних, курортних, лікувально-оздоровчих зон.

Правові форми використання курортних, лікувально-оздоровчих та рекреаційних зон.

Правова охорона рекреаційних, курортних, лікувально-оздоровчих зон. Зміст правової охорони.

Порушення правового режиму рекреаційних, курортних, лікувально-оздоровчих зон як підстава юридичної відповідальності. Проблеми систематизації правопорушень в цій сфері та встановлення юридичної відповідальності.

ТЕМА 21. Правовий режим зон надзвичайних екологічних ситуацій.

Поняття та ознаки зон надзвичайних екологічних ситуацій. Законодавство про зони надзвичайних екологічних ситуацій. Класифікація зон надзвичайних екологічних ситуацій. Підстави та порядок оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації та її правовий режим. Особливості правового режиму зон, встановлених на радіоактивне забруднення, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 Особливості управління в зонах надзвичайних екологічних ситуацій.

 Правовий захист екологічних та інших соціальних прав громадян, потерпілих від надзвичайних ситуацій.

 Правові методи забезпечення додержання режиму зон надзвичайних екологічних ситуацій та захисту прав потерпілих громадян.

ТЕМА 22. Правова охорона навколишнього природного середовища в промисловості, в сільському господарстві і на транспорті.

Основні напрямки охорони довкілля в сільському господарстві. Забезпечення родючості і раціонального використання грунтів.

Правові заходи охорони навколишнього природного середовища від шкідливого впливу сільськогосподарського виробництва. Правові заходи охорони сільськогосподарського виробництва від шкідливого впливу промисловості, транспорту, хімізації, меліорації і ін.

Правова охорона довкілля в промисловості. Організаційно-правове забезпечення екологічних вимог в процесі планування, проектування і введення в експлуатацію виробничо-господарських об'єктів. Особливості охорони довкілля в атомній енергетиці.

Правова охорона навколишнього природного середовища на транспорті.

ТЕМА 23: Правові засади охорони та використання природних ресурсів континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України.

Континентальний шельф та виключна (морська) економічна зона України як об'єкт правової охорони та використання. Територіальне море та внутрішні води України. Континентальний шельф та виключна (морська) економічна зона України.

Правове регулювання охорони та використання природних ресурсів континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України. Правовий статус та порядок використання природних ресурсів виключної (морської) економічної зони України. Створення та використання штучних островів, установок і споруд. Морські наукові дослідження у виключній (морській) економічній зоні.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону та використання природних ресурсів континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України.

ТЕМА 24. Міжнародне співробітництво в галузі охорони навколишнього природного середовища.

Поняття та правові форми міжнародного співробітництва в галузі охорони довкілля. Принципи міжнародного співробітництва в галузі охорони навколишнього природного середовища та їх закріплення в міжнародно-правових документах. Міжнародні договори, угоди.

Міжнародне співробітництво в рамках ООН. Організаційно-правові засади міжнародного співробітництва в галузі охорони довкілля в європейському регіоні. Регіональне співробітництво в галузі охорони довкілля.

Міжнародні міжурядові організації в галузі схорони довкілля. Неурядові організації в галузі охорони довкілля.

плани ПРАКТИЧНих занять

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

Практичне заняття № 1

Тема: Право власності на природні ресурси. Право природокористування.

1. Поняття та зміст права власності на природні ресурси, форми власності, суб’єкти і об’єкти.

2. Підстави виникнення і порядок припинення права власності на природні ресурси.

3. Поняття та види права природокористування, їх суб’єкти і об’єкти.

4. Підстави виникнення і припинення права природокористування.

Теми рефератів:

1. Природні ресурси – надбання українського народу.

2. Принципи права природокористування.

3. Права і обов’язки природокористувачів.

Методичні поради:

Вивчення даної теми практичного заняття слід розпочати з етапів розвитку інституту власності на природні ресурси, від виключно державної до виникнення комунальної і приватної власності на деякі природні об’єкти за сучасним законодавством. Слід з’ясувати, що суб’єктами права власності на природні ресурси є: народ України, держава в особі органів законодавчої і виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Вивчаючи питання про об’єкти права власності, треба мати на увазі, що об’єктами виключно публічної власності є деякі категорії земель, надра, води, повітряний простір, ліси, тваринний світ, природні ресурси континентального шельфу і виключно морської економічної зони, і є природні ресурси, що надаються у комунальну і приватну власність.

 Розкриваючи питання про зміст права власності на природні ресурси слід виходити з повноважень власника: володіння, користування і розпорядження, із врахуванням специфіки правового режиму об’єктів природи.

Аналізуючи питання про право природокористування, необхідно з’ясувати загальне поняття і суть природокористування як одного з основних інститутів екологічного права, його зміст і види. Слід акцентувати увагу на праві аграрного природокористування громадян, правах і обов’язках природокористувачів, з’ясувати відмінність між загальним та спеціальним природокористуванням, а також проаналізувати підстави виникниння і припинення права природокористування.

Практичне заняття № 2

Тема: Правове регулювання забезпечення екологічної безпеки.

1. Поняття екологічної безпеки та її ознаки.

2. Правові засади забезпечення екологічної безпеки.

3. Правове регулювання поводження з відходами.

4. Правовий режим зон надзвичайних екологічних ситуацій.

Теми рефератів:

1. Правове забезпечення екологічної безпеки при поводженні з небезпечними хімічними  речовинами.

2. Правове забезпечення ядерної та радіаційної безпеки.

3. Правові засади забезпечення біологічної та генетичної безпеки.

4. Еколого- правове забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення.  

Методичні поради:

 Вивчати дану тему слід з розуміння самого поняття «екологічна безпека», яке відрізняється від поняття «національна безпека», проаналізувати закони в яких дається визначення цих понять та чим вони відрізняються. Необхідно з’ясувати таке поняття як «екологічний ризик», його джерела та застосування правових заходів управління екологічними ризиками, визначити суб’єктів та об’єкти правовідносин у галузі екологічної безпеки, виділити суттєві ознаки екологічної безпеки.

У питанні про правові засади забезпечення екологічної безпеки слід проаналізувати законодавчо-нормативну базу, яка забезпечує екологічну безпеку в країні. Необхідно наголосити, що норми, які регулюють питання екологічної безпеки, містяться не лише в законодавчих актах власне екологічного спрямування, а й актах іншого законодавства, спрямованого на регулювання різних видів діяльності.

Третє питання практичного заняття слід ропочинати з аналізу поняття «відходи», характеристики видів відходів, а саме: небезпечних, токсичних, вибухових, вогненебезпечних, радіоактивних, відходів виробництва, споживання, відходів як вторинної сировини, довгоіснуючих та короткоіснуючих, їх правовий режим та юридичну відповідальність у сфері поводження з відходами.

У питанні правового режиму зон надзвичайних екологічних ситуацій слід праоаналізувати, що розуміє законодавець під зоною надзвичайних екологічних ситуацій, які підстави і порядок оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації, її правовий режим та поняття надзвичайного стану.

ОСОБЛИВА ЧАСТИНА

Практичне заняття № 3.

Тема: Правовий режим охорони і раціонального використання земель.

  1.  Виникнення і види права землекористування.
  2.  Управління та контроль у сфері охорони та використання земель.
  3.  Юридична відповідальність за порушення земельного законодавства.

Теми рефератів:

  1.  Земля як об’єкт охорони та використання.
  2.  Використання земель сільськогосподарського призначення.
  3.  Використання земель не сільськогосподарського призначення.

Методичні поради:

У статті 14 Конституції України зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земля є основним засобом виробництва для країни (найбільш інтенсивно використовується в сільському та лісовому господарстві, інших галузях виробництва), одним з основних (стабільних і прибуткових) об’єктів власності держави, а також важливим екологічним фактором.

Вивчаючи дану тему, слід зробити аналіз складу земель України та дати характеристику окремих категорій, розглянути землю, як об’єкт охорони, визначити поняття правового режиму використання, відновлення і охорони земель.

Важливим є визначення прав та обов’язків власників землі і землекористувачів, змісту, форми та видів права землекористування, розгляд підстав виникнення, зміни і припинення права землекористування.

Особливу увагу слід приділити питанню режиму використання, відновлення та охорони земель сільськогосподарського призначення.

Практичне заняття № 4.

Тема: Правовий режим охорони і раціонального використання вод.

  1.  Правове регулювання охорони та використання вод.
  2.  Управління і контроль у сфері охорони та використання вод.
  3.  Юридична відповідальність за порушення водного законодавства.

Теми рефератів:

  1.  Води як об’єкт правової охорони та використання.
  2.  Підстави виникнення  права водокористування.
  3.  Права і обовязки водокористувачів.
  4.  Підстави припинення спеціального права водокористування.

Методичні поради:

Вивчаючи цю тему, необхідно звернути увагу на те, що в екологічному праві під поняттям “води“ охоплюються води, що входять до складу лише природних ланок кругообігу води. Використання води, яка вже добута з природних водних об'єктів, не є предметом даної галузі права.

Слід розрізняти загальне і спеціальне водокористування. Необхідно ознайомитися із порядком надання дозволу на спеціальне водокористування.

Основні права, обов’язки та обмеження прав водокористувачів викладені у главі 9 Водного кодексу України. Необхідно звернути увагу на заходи щодо охорони вод від забруднення, засмічення та виснаження та  юридичну відповідальність за порушення водного законодавства

Практичне заняття № 5.

Тема: Правовий режим охорони і раціонального використання надр.

Правове регулювання охорони та використання надр.

Управління і контроль у сфері вивчення, охорони та використання надр.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про надра.

Теми рефератів:

  1.  Надра як об’єкт правової охорони та використання.
  2.  Підстави та порядок виникнення права користування надрами.
  3.  Права та обовязки користувачів.
  4.  Підстави та порядок припинення права користування надрами.

Методичні поради:

При опрацюванні даної теми необхідно звернути увагу на визначення поняття “надр” та його відмінність від поняття “корисні копалини”. Об’єктами правової охорони виступає частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Дана тема є особливо актуальною в сучасних умовах коли користувачами надр є не тільки державні, але й приватні підприємства. Експлуатація надр є одним з основних джерел отримання сировини, тому за рахунок видобування та експлуатації їх можна отримувати величезні прибутки. Основним завданням є раціональне, комплексне використаня надр, їх охорона, забезпечення безпеки людей та навколишнього природного середовища.

Особливим предметом розгляду в межах цієї теми є гірничі правовідносини, поняття та види, визначення поняття гірничого права як галузі права.

Важливим є вивчення права власності на надра, права користування надрами.

Обов’язковою частиною даної теми є питання правових форм контролю за дотриманням законодавства у галузі використання і охорони надр.

Практичне заняття № 6.

Тема: Правовий режим охорони і раціонального використання лісів. Правовий режим природно-заповідного фонду.

Управління та контроль у сфері охорони та використання лісів.

Юридична відповідальність за порушення лісового законодавства.

Право користуваня територіями та обєктами природно-заповідного фонду.

Відповідальність за порушення права користування природно-заповідним фондом.

Теми рефератів:

  1.  Ліси як об’єкт правової охорони та використання.
  2.  Права та обовязки лісокористувачів.
  3.  Поняття і правова класифікація територій та обєктів природно-заповідного фонду.
  4.  Особливості охорони природно-заповідного фонду.

Методичні поради:

Перш за все треба з’ясувати поняття лісу, державного лісового фонду, яке визначене в ст. 3, 4 Лісового кодексу України.

Необхідно знати поділ лісів на групи (ст. 36 Лісового кодексу України), оскільки від цього залежить правовий режим лісів. Важливе значення має вивчення поняття і видів використання лісових ресурсів, серед яких основним є заготівля деревини.

Правова охорона лісів забезпечується сукупністю організаційно-правових заходів, які визначають порядок їх раціонального використання, відтворення, захисту і охорони.

Вивчаючи види юридичної відповідальності за порушення лісового законодавства, необхідно звернути увагу на особливості майнової (таксової) відповідальності, її суть.

Вивчаючи питання про природно заповідний фонд України, спочатку слід вияснити поняття та загальні риси правового режиму природно-заповідного фонду України, після чого перейти до класифікації територій та об’єктів природно-заповідного фонду та їх особливостей, дати характеристику правового режиму заповідників, національних природних парків, заказників і пам’яток природи та інших об'єктів природно-заповідного фонду.

Необхідно ознайомитися із Законом України «Про природно-заповідний фонд України», прийнятий Парламентом 16 червня 1992 р., звернувши увагу на мету та порядок утворення цих об’єктів, на заборону або обмеження певної діяльності, права і обов’язки природокористувачів, компетенцію адміністрації та служби охорони вказаних об’єктів.

Перелік правопорушень, за які наступає дисциплінарна, адміністративна, цивільна або кримінальна відповідальність, встановлений ст. 64 Закону "Про природно-заповідний фонд України". Санкції за скоєні на території природно-заповідного фонду екологічні правопорушення передбачені Кримінальним кодексом, Кодексом про адміністративні правопорушення або спеціальними таксами.

III. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ .

Написання контрольної роботи – одна з форм самостійного опрацювання матеріалу курсу студентом. Вона сприяє поглибленню знань навчальної дисципліни «Екологічне право» і виробленню навичок практичного їх застосування.

Метою контрольної роботи є перевірка засвоєння студентами матеріалу курсу «Екологічне право» та вміння застосовувати набуті теоретичні знання під час вирішення практичних завдань.

Під час написання контрольної роботи студенти повинні продемонструвати вміння самостійно аналізувати матеріал, аргументовано відповідати на основні питання з обраної теми, використовуючи відповідні нормативні акти.

Контрольна робота виконується за варіантом, номер якого відповідає порядковому номеру студента у списку академічної групи.

Контрольна робота складається з трьох теоретичних питань.

Приступаючи до виконання як теоретичного так і практичного завдання, студенти повинні:

визначити, до якої теми курсу «Екологічне право» вона належить;

опрацювати відповідний розділ підручника, навчального посібника чи теми конспекту лекцій;

самостійно (на основі вже отриманої та проаналізованої інформації) підібрати спеціальну літературу (монографії, необхідні статті з періодичних видань, необхідні нормативно – правові  акти, міжнародні документи та ін. джерела до завдання роботи);

опрацювати підібрану самостійно літературу;

зробити самостійний аналіз теоретичного питання за складеним планом з посиланням на відповідну літературу і нормативні акти.

Механічне списування підручника, навчального посібника, монографії чи матеріалу з періодичних видань не допускається, так само, як і плагіат за допомогою мережі Інтернет. Відповіді на питання плану повинні бути повними, обґрунтованими та проаналізованими.

Цифрові дані, таблиці, зразки документів, проекти договорів та інший матеріал, який стосується аналізованого питання контрольної роботи (за наявності), подавати у додатках до контрольної роботи.

Контрольні роботи в обов’язковому порядку повинні бути виконані власноручно студентом у писаному від руки вигляді.

Загальний обсяг контрольної роботи – 24 аркуші учнівського (шкільного) зошиту. При цьому допускається (у виключних випадках) недотримання вимоги щодо обсягу за умови, що в роботі завдання виконані і представлені у повному об’ємі.

Титульний аркуш роботи рекомендується оформити за вимогами, затвердженими на момент написання контрольної роботи як типові (по встановленій формі). На титульній сторінці роботи необхідно вказати: назву інституту, факультету, варіант завдання, прізвище, ім’я, по батькові, групу, курс, форму навчання студента, а також посаду, прізвище та ініціали керівника роботи, рік і місце її виконання.

До роботи слід обов’язково додати список фактично використаної автором літератури відповідно до встановлених вимог, які пред’являються до оформлення літератури:

міжнародні документи (за наявністю);

нормативно-правові акти (подаються за юридичною силою);

підручники, посібники (подаються в алфавітному порядку).

спеціальна (додаткова) література (подається в алфавітному порядку).

У кінці роботи обов’язково необхідно поставити дату виконання і свій особистий підпис.

У випадку виявлення явних колізій законодавства чи неоднозначного тлумачення авторами теоретичних питань, допускається можливість консультування з керівником роботи, керівником курсу (навчальної дисципліни).

Контрольна робота, яка не відповідає поставленим вимогам, а також роботи, що дублюються в межах однієї академічної групи повертається для повторного виконання з обов’язковими зауваженнями керівника (в письмовій формі).

Контрольні роботи студенти повинні подати в деканат в установлений строк, в т.ч. і ті, що виконані повторно.

ВАРІАНТИ ЗАВДАНЬ ДЛЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

Варіант 1.

1. Води, як об’єкт використання і охорони. Поняття та склад державного водного фонду.

2. Правове регулювання національної екологічної безпеки.

3. Види екологічних правопорушень та відповідальність за них.

Варіант 2.

1. Передача земельних ділянок у власність і надання у користування.

2. Об’єкти права власності на природні ресурси.

3. Поняття, види користування тваринним світом.

Варіант 3.

1. Поняття, склад та загальна характеристика правового режиму природо-заповідного фонду.

2. Поняття та види екологічних прав громадян України.

3. Міжнародні організації в галузі охорони навколишнього середовища.

Варіант 4.

1. Право водокористування та його види.

2. Організайно-правові форми участі громадян в охороні навколишнього природного середовища.

3. Правовий режим природних та біосферних заповідників.

Варіант 5.

1. Зміст права власності на природні ресурси.

2. Поняття і предмет міжнародного права навколишнього природного середовища.

3. Правова охорона вод від забруднення, засмічення, виснаження.

Варіант 6.

1. Правова охорона земель.

2. Дисциплінарна відповідальність за екологічні правопорушення.

3. Поняття надр, як об’єкта використання і правової охорони.

Варіант 7.

1. Право водокористування та його види.

2. Концепція розвитку екологічного права України.

3. Основні функції управління в галузі охорони навколишнього середовища:

Варіант 8.

1. Екологічна обстановка в Україні.

2. Система органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища.

3. Право власності на води.

Варіант 9.

1. Повноваження Міністерства охорони навколишнього природного середовища.

2. Поняття водокористування. Права та обов’язки водокористувачів.

3. Органи, які здійснюються державне управління в галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр.

Варіант 10.

1. Ліс як об’єкт правової охорони і використання.

2. Право користування надрами та його види.

3. Відповідальність за порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.

Варіант 11.

1. Гарантії екологічних прав громадян.

2. Міжнародні організації в галузі охорони навколишнього середовища.

3. Правове регулювання рибальства.

Варіант 12.

1. Загальна характеристика права власності на природні ресурси.

2.Відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам втратсільськогосподарського   і лісогосподарського виробництва.

3. Види використання природних рослинних ресурсів.

Варіант 13.

1. Ознаки безпечного навколишнього природного середовища.

2. Адміністративна відповідальність за екологічні правопорушення.

3. Правові заходи, що забезпечують охорону надр.

Варіант 14.

1. Види екологічних правопорушень та відповідальність за них.

2. Правовий режим національних природних парків.

3. Екологічні права громадян України.

Варіант 15.

1. Правові форми відшкодування шкоди, заподіяної природному середовищі.

2. Право користування земельними ділянками.

3. Атмосферне повітря як об’єкт правової охорони і використання.

Варіант 16.

1. Гарантії екологічних прав громадян та форми  їх захисту.

2. Права і обов’язки користувачів надр.

3. Право водокористування та його види.

Варіант 17.

1. Поняття спеціального водокористування. Підстави для його здійснення.

2. Контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища.

3. Підстави та порядок оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації та її правовий режим.

Варіант 18.

1. Підстави для припинення права спеціального водокористування.

2. Форми власності на природні ресурси. Суб’єкти права власності.

3. Тваринний світ, як об’єкт правової охорони і використання.

Варіант 19.

1. Поняття та види джерел екологічного права.

2. Право користування територіями та об’єктами природно-заповідного фонду.

3. Законодавство про зони надзвичайних екологічних ситуацій.

Варіант 20.

1. Економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища.

2. Законодавство про охорону і використання рекреаційних, курортних, лікувально-оздоровчих зон.

3.Правова охорона рослинного світу. Заходи щодо відтворення, підвищення продуктивності, охорони та захисту лісів.

Варіант 21.

1. Органи державного управління природокористування та охороною довкілля спеціальної компетенції.

2. Правова класифікація видів права землекористування.

3. Правове регулювання рибальства і рибного господарства.

Варіант 22.

1. 2. Підстави та порядок виникнення права власності на природні ресурси.

2. Право спеціального використання лісових ресурсів.

3. Міжнародно-правові норми в системі джерел екологічного права.

Варіант 23.

1. Поняття, мета та види екологічної експертизи.

2. Правове забезпечення раціонального використання земель.

3. Особливості природокористування в охоронних зонах природно-заповідного фонду.   

Варіант 24.

1. Підстави та порядок припинення права власності на природні ресурси.

2. Види права водокористування.

3. Правове регулювання стандартизації і нормування в галузі охорони атмосферного повітря.

Варіант 25.

1. Атмосферне повітря, як об’єкт правової охорони.

2. Участь громадськості в управлінні природокористуванням і охороні довкілля.

3. Особливості охорони природно-заповідного фонду.

Варіант 26.

1. Поняття і особливості права власності на об'єкти природи.

2. Правові форми використання курортних, лікувально-оздоровчих та рекреаційних зон.

3. Правове регулювання використання ядерної енергії та радіаційної безпеки.

Варіант 27.

1. Система організаційно-правових заходів охорони атмосферного повітря в процесі реалізації різних видів діяльності.

2. Правовий режим природних і біосферних заповідників.

3.Організаційно-правові засади міжнародного співробітництва в галузі охорони довкілля в європейському регіоні.

Варіант 28.

1. Закони України в системі джерел екологічного права.

2. Особливості управління в галузі використання, відновлення та охорони земель.

3. Принципи міжнародного співробітництва в галузі охорони навколишнього природного середовища та їх закріплення в міжнародно-правових документах.

Варіант 29.

1. Місцеве самоврядування та громадянське управління в галузі охорони довкілля.

2. Законодавство про зони надзвичайних екологічних ситуацій.

3. Правові заходи охорони сільськогосподарського виробництва від шкідливого впливу промисловості, транспорту, хімізації, меліорації і ін.

Варіант 30.

1. Підстави та порядок оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації та її правовий режим.

2. Правові форми контролю за додержанням законодавства в галузі з охорони і використання надр.

3. Принципи міжнародного співробітництва в галузі охорони навколишнього природного середовища та їх закріплення в міжнародно-правових документах.

Питання для підсумкового контролю:

1. Концепція розвитку екологічного права України.

2. Принципи екологічного права.

3. Поняття та види джерел екологічного права.

4. Закони України в системі джерел екологічного права.

5. Право громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля.

6. Поняття та види екологічних прав громадян України.

7. Гарантії реалізації екологічних прав громадян та форми  їх захисту.

8. Обов’язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища.

9. Загальна характеристика права власності на природні ресурси.

10. Зміст права власності на природні ресурси.

11. Форми власності на природні ресурси. Суб’єкти права власності.

12. Поняття і особливості права власності на об'єкти природи.

13. Підстави та порядок виникнення права власності на природні ресурси.

14. Підстави та порядок припинення права власності на природні ресурси.

15. Реалізація права власності на природні ресурси.

16. Підстави і порядок виникнення права природокористування.

17. Система органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища.

18. Повноваження Міністерства екології та природних ресурсів України

19. Організайно-правові форми участі громадян в охороні навколишнього природного середовища.

20. Місцеве самоврядування та громадянське управління в галузі охорони довкілля.

21. Основні функції управління в галузі охорони навколишнього середовища.

22. Органи державного управління природокористування та охорони довкілля спеціальної компетенції.

23. Контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища.

24. Поняття, мета та види екологічної експертизи.

25. Ознаки безпечного навколишнього природного середовища.

26. Економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища.

27. Види екологічних правопорушень та відповідальність за них.

28. Дисциплінарна відповідальність за екологічні правопорушення.

29. Адміністративна відповідальність за екологічні правопорушення.

30. Правові форми відшкодування шкоди, заподіяної природному середовищу.

31. Право користування земельними ділянками.

32. Правова класифікація видів права землекористування.

33. Передача земельних ділянок у власність і надання у користування.

34. Правове забезпечення раціонального використання земель.

35. Особливості управління в галузі використання, відновлення та охорони земель.

36. Поняття надр, як об’єкта використання і правової охорони.

37. Право користування надрами та його види.

38. Органи, які здійснюються державне управління в галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр.

39. Правові заходи, що забезпечують охорону надр.

40. Права і обов’язки користувачів надр.

41. Правові форми контролю за додержанням законодавства в галузі з охорони і використання надр.

42. Води, як об’єкт використання і охорони. Поняття та склад державного водного фонду.

43. Поняття водокористування. Права та обов’язки водокористувачів.

44. Право власності на води.

45. Поняття спеціального водокористування. Підстави для його здійснення.

46. Підстави для припинення права спеціального водокористування.

47. Правова охорона вод від забруднення, засмічення, виснаження.

48. Ліс як об’єкт правової охорони і використання.

49. Право спеціального використання лісових ресурсів.

50. Юридична відповідальність за порушення лісового законодавства.

51.Відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.

52. Тваринний світ, як об’єкт правової охорони і використання.

53. Поняття, види користування тваринним світом.

54. Загальні засади правового регулюваня ведення мисливського господарства та полюваня.

55. Види використання природних рослинних ресурсів.

56.Правова охорона рослинного світу. Заходи щодо відтворення, підвищення продуктивності, охорони та захисту лісів.

57. Правове регулювання рибальства і рибного господарства.

58. Поняття, склад та загальна характеристика правового режиму природо-заповідного фонду.

59. Право користування територіями та об’єктами природно-заповідного фонду.

60. Особливості природокористування в охоронних зонах природно-заповідного фонду.   

61. Особливості охорони природно-заповідного фонду.

62. Правові форми використання курортних, лікувально-оздоровчих та рекреаційних зон.

63. Законодавство про охорону і використання рекреаційних, курортних, лікувально-оздоровчих зон.

64. Правовий режим природних і біосферних заповідників.

65. Правовий режим національних природних парків.

66. Атмосферне повітря як об’єкт правової охорони і використання.

67. Відповідальність за порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.

68. Правове регулювання стандартизації і нормування в галузі охорони атмосферного повітря.

69. Система організаційно-правових заходів охорони атмосферного повітря в процесі реалізації різних видів діяльності.

70. Підстави та порядок оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації та її правовий режим.

71. Законодавство про зони надзвичайних екологічних ситуацій.

72. Правовий захист екологічних та інших соціальних прав громадян, потерпілих від надзвичайних ситуацій.

73. Правові заходи охорони сільськогосподарського виробництва від шкідливого впливу промисловості, транспорту, хімізації, меліорації і ін.

74. Правове регулювання використання ядерної енергії та радіаційної безпеки.

75. Правове регулювання національної екологічної безпеки.

76. Поняття і предмет міжнародного права навколишнього природного середовища.

77. Міжнародно-правові норми в системі джерел екологічного права.

78. Міжнародні організації в галузі охорони навколишнього середовища.

79. Організаційно-правові засади міжнародного співробітництва в галузі охорони довкілля в європейському регіоні.

80. Принципи міжнародного співробітництва в галузі охорони навколишнього природного середовища та їх закріплення в міжнародно-правових документах.

IV СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ І ЗАКОНОДАВСТВА.

1. Андрейцев B.I. Екологічне право.-К.:Вентурі, 1996.

2. Андрейцев В.І. Екологічне право України. Особлива частина. За ред. В.І. Андрейцева К.: Істина, 2001.

3. Андрейцев В.І. Право екологічної безпеки: Навч. та наук.-практ. посібник. К.: Знання-Прес. 2002. – 332 с.

4. Андрейцев В.И. Правовое обеспечение экологической экспертизы проектов. К.: Будівельник, 1990.

5. Баб’як О.С. та ін. Екологічне право України. - К. Атіка, 2000.

6. Басай В.Д. Відшкодування шкоди, заподіяної екологічними правопорушеннями. Ів.-Франківськ, 1995.

7. Беженарь Б., Бердников В. Аграрное, земельное и экологическое право Украины. - X., 2001.

8. Бобылев А.И., Балашенко С.А. Вопросы общей теории экологического права. - Минск, 1991.

9. Гетьман А.П. Процесуальні форми і відносини в екологічному праві. X.: Основа, 1994.

10. Голиченко А.К. Экологический контроль: теория, практика правового регулирования. - М.: Изд-во МГУ, 1991.

11. Екологічне право України./за ред. В.К. Попова та А.П. Гетьмана. - Х: Право,2001.
12. Екологічне право України (загальна частина). Навчальний посібник/ Попов В.К., Гетьман, П., Чуйков В.П. та ін. - Х., 1996.

13. Екологічне законодавство України у двох книгах /за ред. Погрібного О.О. Одеса: Латсар, 2001.

14. Екологічне право України (загальна частина). Навчальний посібник/ Попов В.К., Шульга М.В., Размстаєв С.В. та ін. - X., 1995.

15. Малишко МІ. Екологічне право України. - К.: Дім "Юр. книги", 2001.

16. Екологічне право України. За редакцією А.П. Гетьмана і М.В. Шульги. - Харків «Право»-2005. - С. 196-216.

17. Екологічне право України. Підручник. За редакцією Ю.С. Шемшученка. - Київ «Юридична думка». - 2005. - С. 428-459.

18. Кравченко С.М., Костицький В.В. Правова охорона тваринного світу. - Львів: Вища школа, 1992.

19. Костицкий В.В. Лесное право. Кратное учебное пособие. - Львов - 1991.

20. Водний Кодекс України від 06.06.1995 із змінами від 21.09.2000, 7.12.2000, 12.12.2001.

21. Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища” // Відомості Верховної Ради України. 1991. - № 41. - Ст.ст.60, 61.

22. Закон України “Про природно-заповідний фонд України”// Відомості Верховної Ради України, 1992. - № 34. - Ст.502.

23. Земельний кодекс України.

24. Кодекс України про адміністративні правопорушення. Ст.91.

25. Кримінальний кодекс України. Ст. 252.

26. Кодекс України про надра від 27.07.94 зі змінами від 7.12.2000, 12.07.2001, 20.12.2001.

27. Лісовий Кодекс України від 21.01.1994 із змінами від 13.01.2000, 17.02.2000, 22.02.2000, 11.05.2000, 7.12.2000, 20.12.2001.

28. Положення про участь громадськості у прийнятті рішень у сфері охорони довкілля, затв. наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 18.12.2003 р. № 168.

29. Положення про порядок надання екологічної інформації, затв. Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 18.12.2003 р. № 169.

30. Постанова Кабінету Міністрів України "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству" № 1464 від 5 грудня 1996 року.

31. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження санітарних правил в лісах України” № 557 від 27.07.95. // ЗП Уряду України. - 1995. - № 10. - Ст. 253.

32. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку поділу лісів на групи віднесення їх до категорій захисності та виділення особливо захисних земельних ділянок лісового фонду” № 557 від 27.07.1995 р. // ЗП Уряду України. - 1995. - № 10. - Ст. 254.

33. Програма перспективного розвитку заповідної справи в Україні. Затв. Постановою Верховної Ради України № 177/94-ВР від 22.09.94 // Відомості Верховної Ради України. - 1994. - № 48. - Ст.430.

34. Про охорону навколишнього природного середовища : ЗУ від 25. 06. 1991 р. з наступними змінами та доповненнями.

35. Про Положення про Державний комітет лісового господарства України: Указ Президента України від 14.08. 2000 р.

36. Про Положення про Державний комітет України по земельних ресурсах: Указ Президента України від 14. 08. 2000 р.

37. Про основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки: постанова ВРУ від 5.03.1998.

38. Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки: Закон України від 21.09.2000.

39. Про Положення про Державний комітет України по водному господарству: УП України від 14.07.2000 із змінами від 26.04.2002.

40. Про затвердження Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами: постанова КМУ від 25.03. 1999.

41. Про питну воду та питне водопостачання: ЗУ від 10.01.2002.

42. Про затвердження Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування: постанова КМУ від 13.03.2002.

43. Про затвердження Порядку відшкодування збитків, завданих водокористувачам припиненням права або зміною умов спеціального водокористування: постанова КМУ від 14.08.1996 із наступними змінами.

44. Питання Державного комітету України з нагляду за охороною праці: Указ Президента України від 16.01.2003. 13.

45. Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію: Постанова КМУ увід 7. 11.2001р.

46. Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів: постанова КМУ від 17.09.1996р. із змінами від 17.11.2001.

47. Про затвердження Положення про регіональні кадастри природних ресурсів: постанова КМУ від 28.12.2001.

48. Про затвердження Положення про Державну комісію України по запасам корисних копалин: постанова КМУ від 10.11.2000.

49. Про затвердження Положення про Державний департамент рибного господарства: постанова КМУ від 04.08.2000.

50. Про утворення Міжвідомчої комісії з питань моніторингу довкілля: постанова КМУ від 11.2000.

51. Про затвердження Положення про громадських інспекторів з охорони довкілля: наказ Мінекоресурсів України від 27.02.2002., зареєстрований в Мінюсті України від 20.03.2002.

52. Про екологічну експертизу: ЗУ від 9.02.1995 із змінами від 6.04.2000.

53. Про перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку: постанова КМУ від 27.07.1995 із змінами від 14.02.2001.

54. Про затвердження Інструкції про здійснення державної екологічної експертизи: наказ Мінекобезпеки України від 7.06.1995, зареєстрований в Мінюсті від 12.07.1995.

55. Про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та її фінансове забезпечення: ЗУ від 13.12.2001.

56. Про практику розгляду судами справ про відповідальність за порушення законодавства про охорону природи: постанова Пленуму ВСУ від 26.01.1990 із наступними змінами.

57. Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища: роз'яснення ВАСУ від 27.06.2001.

58. Про державну геологічну службу України : Закон України від 4.11. 1999.

59. Про затвердження Положення про державний геологічний контроль за веденням робіт геологічному вивченню надр України: постанова КМУ від 30.11.94 зі змінами від 9.01.96.

60. Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення: постанова КМУ від 12.12.94 зі змінами від 27-28.09.2000.

61. Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону: ЗУ від 10.02.2000.

62. Про захист рослин: ЗУ від 14.10.1998.

63. Про рослинний світ: ЗУ від 9.04.1999.

64. Про Положення про Державний комітет лісового господарства України: Указ Президента від 14.08.2000 із змінами від 26.04.2002.

65. Про затвердження Санітарних правил в лісах України: постанова КМУ від 27.07.1995.

66. Про розміри компенсації та добування (збирання) та шкоду, заподіяну видам тварин і рослин, занесеним до Червоної книги України: постанова КМУ від 01.06.1993 із змінами від 08.06.1996,16.03.1999.

67. Про Червону книгу України: ЗУ ВІД 07.02.2002.

68. Про охорону атмосферного повітря: ЗУ від 21.06.2001\

69. Про природно-заповідний фонд України: 3-н України від 16.06.1992. із змінами.

70. Про біосферні заповідники в Україні: указ Президента України від 26.11.1993.

71. Про Програму перспективного розвитку заповідної справи в Україні: постанова ВРУ від 22.09.1994.

72. Про курорти: 3-н України від 5.10.200.

73. Про об'єкти підвищеної небезпеки: Закон України від 18.01.2001.

74. Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру: ЗУ від 13.07.2000.

75. Про затвердження Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів: наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 18.12.2000, зареєстровано в Мінюсті України 24.01.2001.

76. Про порядок класифікації надзвичайних ситуацій: постанова КМУ від 15.07.1998.

77. Про практику розгляду судами справ про відповідальність за порушення законодавства про охорону природи. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 26 січня 1990 р. із змінами, внесеними постановами Пленуму від 4 червня 1993. - № 3. // Збірник постанов пленуму Верхоного Суду України. Частина друга. Київ. - 1995. - С. 232-243.

78. Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд України: Затв. Постановою Кабінету Міністрів України. № 239 від 3.04.95 // ЗП Уряду України. - 1995. - № 7. - Ст.163 (із змінами і доп. внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 621 від 8.06.96.).

79. Указ Президента України “Про біосферні заповідники в Україні” № 563/93 від 26.11.93. // Збірник законодавчих актів України про охорону навколишнього природного середовища. Т.2. - Чернівці. - 1936. - С.7.

80. Указ Президента України "Про Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України" від 10.02.2004 р. № 176 //Урядовий кур'єр. - 2004. - 18 лютого. - С. 2-5.

81. Указ Президента України "Про Положення про Державний комітет природних ресурсів України" від 10.02.2004 р. № 177/2004 //Урядовий кур'єр. – 2004. - 18 лютого. - С. 5-9.

82. Указ Президента України "Про внесення змін до указів Президента України" від О6.03.20О4 р. № 317/2004 // Екологічний вісник. - 2004. - березень-квітень. - С.18.

83. Ядерне законодавство: збірник нормативно-правових актів / Під заг. ред. Шемчушенка Ю.М. - К.: Ін Юре, 1998.


PAGE  26




1. Осанка и плоскостопие
2. Гиппий Больший Ион Федр Пир
3. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук.3
4. Лабораторна робота 1~3 Лабораторна робота 1~3 Лаб.
5. лекція ауд214 ст
6. Задание 15 Перепишите и выучите пословицы и поговорки о языке
7. Союз Коморских Острово
8. Розрахунок та дослідження підсилювачів зі спільним емітером класу А
9. экономическая теория КУРСОВАЯ РАБОТА на тему- Д
10. Сучасне районування України
11. Уральский Государственный Технический Университет ~ УПИ имени первого Президента России Б
12. ИМСеченова Кафедра инфекционных болезней лечебных факультетов
13. Тема 1.1. Сигналы данные информация
14. 1 Энергоресурсы и их структура Источником всей энергии на Земле является Солнце
15. РАЗРУШЕНИЕ ГОРНЫХ ПОРОД ВЗРЫВОМ
16. Замки Австрии
17. Пачало развівацца ў Азіі Месапатаміі ў ІІІ тыс
18. РЖД и ОАО ФПК с 001 по 899 нумерации курсирующих по территории РФ кроме поездов следующих транзитом по учас
19. По теме- Алиментные обязательства Исполнитель-.
20. Министерство юстиции РФ