Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ПВНЗ “Коледж сучасних знань Класичного приватного університету”
Кафедра економічних дисциплін
Директор ПВНЗ „Коледж сучасних знань КПУ”
______________ А.І. Бабенко
“___”_____________ 20__ р.
зі спеціальності 5.03050401 „Економіка підприємства”
напряму підготовки 6.030504 “ Економіка підприємства”
галузі знань 0305 “Економіка та підприємництво”
Запоріжжя
2013
Програма державного комплексного кваліфікаційного екзамену із спеціальності 5.03050401 „Економіка підприємства” / Укл. Огаренко Т.Ю., Хлєбнікова С.М. Запоріжжя: ПВНЗ “КСЗ КПУ”, 2013.
Укладачі:
Хлєбнікова С.М., зав. кафедри економічних дисциплін, викладач першої категорії
Огаренко Т.Ю., викладач кафедри економічних дисциплін, к.е.н.
Ухвалено на засіданні
кафедри економічних дисциплін
протокол № ________________
від ”__” ______________ 20__ р.
Зав. кафедрою ______ С.М. Хлєбнікова
ЗМІСТ
5.1. Планування і організація діяльності підприємства……………………8
5.2. Економіка і нормування праці…………………………………………13
5.3. Управління витратами…………… …………………………………....16
5.4. Економічний аналіз……………………………………………………..20
5.5. Фінансовий облік………………………………………………………..25
6. ПЕРЕЛІК РЕКОМЕНДОВАНИХ ЖДЕРЕЛ
6.1. Планування і організація діяльності підприємства…………………..29
6.2. Економіка і нормування праці…………………………………………30
6.3. Управління витратами…………… ……………………………………30
6.4. Економічний аналіз……………………………………………………..31
6.5. Фінансовий облік……………………………………………………….32
І ВСТУП
Державна атестація студентів здійснюється після завершення ними навчання для здобуття певного освітньо-кваліфікаційного рівня. Випускники коледжу зі спеціальності 5.03050401 „Економіка підприємства” здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень “молодший спеціаліст” і кваліфікацію “молодший спеціаліст з економіки підприємства”.
Молодший спеціаліст освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі повної загальної середньої освіти здобула неповну вищу освіту, спеціальні уміння та знання, достатні для здійснення виробничих функцій певного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у певному виді економічної діяльності.
Державна атестація осіб здійснюється з метою оцінки рівня професійних знань, умінь, навичок та компетенцій вирішувати задачі діяльності, які можуть виникнути під час виконання виробничих функцій, передбачених освітньо-кваліфікаційною характеристикою фахівця з економіки підприємства.
До складання державного кваліфікаційного екзамену допускаються студенти, які виконали всі вимоги навчального плану.
Державний кваліфікаційний екзамен зі спеціальності 5.03050401 „Економіка підприємства” проводиться як комплексна перевірка знань студентів з таких дисциплін навчального плану спеціальності:
1) Планування і організація діяльності підприємства;
2) Економіка і нормування праці;
3) Управління витратами;
4) Економічний аналіз;
5) Фінансовий облік.
Програма державного кваліфікаційного екзамену розроблена відповідно до вимог галузевих стандартів вищої освіти з підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “молодший спеціаліст” і має на меті надання допомоги студентам при підготовці до державного кваліфікаційного екзамену.
ІІ ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
Для підготовки відповіді на питання білету студенту надається 1 аудиторна година. При підготовці відповіді студентам надається можливість користуватися навчальною, науковою та довідковою літературою за списком, затвердженим головою Державної кваліфікаційної комісії.
Під час обговорення результатів члени Державної кваліфікаційної комісії мають право вимагати від студентів додаткових пояснень і враховувати їх при визначенні підсумкової оцінки.
Результати комплексного кваліфікаційного екзамену оголошуються випускникам після оформлення протоколів Державної кваліфікаційної комісії. При цьому надається загальна оцінка відповідей, характеризується рівень теоретичної підготовки студентів.
Після закінчення роботи Державної кваліфікаційної комісії голова складає звіт. Підсумки державного кваліфікаційного екзамену обговорюються на засіданні кафедри економічних дисциплін та педагогічної ради коледжу.
ІІ СТРУКТУРА БІЛЕТА
Комплексні кваліфікаційні завдання, що є засобами діагностики якості вищої освіти зі спеціальності 5.03050401 „Економіка підприємства”, розроблено викладачами коледжу, розглянуто на засіданні кафедри економічних дисциплін та затверджено директором.
Засобами діагностики є питання, що охоплюють усі змістові модулі з комплексу нормативних дисциплін, визначених в освітньо-професійній програмі підготовки молодшого спеціаліста спеціальності 5.03050401 „Економіка підприємства”.
Практичне завдання за змістовими модулями моделює умови, з якими може зустрітися випускник спеціальності у практичній діяльності на первинних посадах.
Екзаменаційний білет складається з трьох теоретичних питань та двох практичних завдань по одному зі змістових модулів з таких дисциплін навчального плану спеціальності 5.03050401 „Економіка підприємства”: Планування і організація діяльності підприємства; Економіка і нормування праці; Управління витратами; Економічний аналіз; Фінансовий облік.
ІV КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ
В основу критеріїв оцінювання відповідей студентів на державному комплексному кваліфікаційному екзамені покладена повнота і правильність відповіді на теоретичні питання та правильність виконання практичних завдань.
Результати державного екзамену зі спеціальності визначаються за чотирибальною системою з оцінками “відмінно”, “добре”, “задовільно”, “незадовільно”.
Оцінка “відмінно” виставляється у випадку, коли надано правильні, точні та повні відповіді на теоретичні питання; практичні завдання вирішено повністю, відповідь обґрунтовано, висновки і пропозиції аргументовано і оформлено належним чином;
Оцінка “добре” виставляється у випадку, коли при відповіді на теоретичні питання допущено незначні неточності; практичні завдання вирішено повністю, але припущено незначні неточності в розрахунках або оформленні;
Оцінка “задовільно” виставляється у випадку, коли теоретичні питання розкрито не повністю, але більше половини; практичні завдання вирішено більш як наполовину.
Оцінка “незадовільно” виставляється у випадку, коли теоретичні питання розкрито менш як на половину або відповіді надано неправильні; практичні завдання виконано менш як наполовину, допущено принципові помилки або не виконано.
V ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ТА ЗАВДАНЬ З ДИСЦИПЛІН
Планування і організація діяльності підприємства
Теоретичні питання
1. Стратегічне планування: характеристика функцій та етапів
2. Бізнес-планування: сутність і призначення
3. Тактичне планування діяльності підприємства
4. Планування продажу продукції в сучасних умовах господарювання
5. Виробнича програма підприємства: зміст і планування
6. Зміст і завдання оперативно-календарного планування
7. Поняття і види виробничої потужності підприємства: перспективна, діюча, проектна, резервна
8. Система показників виробничої потужності підприємства
9. Фонд часу роботи устаткування та використання робочих площ
10. Зміст плану матеріально-технічного забезпечення та послідовність його розробки
11. Запаси і регулювання їх розміру на підприємстві
12. Зміст і завдання плану з персоналу і оплати праці
13. Планування фонду оплати праці підприємства
14. Оперативне фінансове планування на підприємстві
15. Планування потреби підприємства у фінансових ресурсах
16. Функціональні підсистеми підприємства як складної виробничої системи
17. Організаційні типи виробництва
18. Сутність та склад виробничої структури підприємства. Чинники, що її визначають
19. Поняття і структура виробничого циклу
20. Методи організації виробництва: не потоковий, партіонний
21. Сутність і характерні ознаки потокового методу організації виробництва
22. Основні параметри потокової лінії
23. Сутність та види робочих місць. Вимоги до організації робочих місць
24. Поняття і завдання організації праці. Організаційні форми праці
25. Організація інструментального господарства підприємства
26. Організація ремонтної служби підприємства. Ремонтні нормативи
27. Організація енергетичного господарства підприємства
28. Організація транспортного господарства підприємства
29. Організація складського господарства підприємства
30. Система комплексної підготовки виробництва
Практичні завдання
1. Вартість основних виробничих фондів підприємства на початок року 15 млн. грн. Протягом року було введено 5,4 млн. грн., списано з балансу підприємства 2,7 млн. грн. Визначити коефіцієнти, які характеризують структуру основних виробничих фондів: коефіцієнт оновлення основних виробничих фондів, коефіцієнт вибуття та коефіцієнт приросту.
2. Вартість основних виробничих фондів підприємства становила 4,0 млн. грн., частка активної частини 0,4. Впродовж року введено основних виробничих фондів вартістю: у березні 0,5 млн. грн., у червні 0,1 млн. грн.. Впродовж року виведено основних виробничих фондів вартістю: у травні 200 тис. грн., у серпні 150 тис. грн. Визначити середньорічну вартість основних виробничих фондів двома методами.
3. Визначити річний ефективний фонд часу роботи одиниці обладнання віком, рівним років, років, років, років.
4. Парк обладнання складається з 20 одиниць, з яких обладнання віком 5 років 8 одиниць, 12 років 8 одиниць, 16 років 4 одиниці. Визначити річний ефективний фонд часу роботи парка обладнання.
5. Ціна одиниці обладнання складає 6 тис. грн.. Витрати на підтримання обладнання у працездатному стані здійснюють, починаючи з третього року експлуатації обладнання і становлять: на третій рік 0,2 тис. грн.; на четвертий рік 0,5 тис. грн.; на пятий рік 0,7 тис. грн.; на шостий рік 0,8 тис. грн.; на сьомий рік 0,9 тис. грн.; на восьмий рік 0,9 тис. грн.; на девятий рік 1,0 тис. грн.; на десятий рік 1,2 тис. грн.
6. Ціна одиниці обладнання становити 10 тис. грн. Строк служби обладнання 12 років. Визначити норму амортизації обладнання методом пропорційного ділення і пришвидшеного перенесення вартості основних виробничих фондів.
7. Вартість валової продукції підприємства на кінець року становила 5 млн. грн., частка матеріальних витрат з врахуванням амортизації 0,6. Вартість основних виробничих фондів на початок року становила 2 млн. грн.; впродовж року у червні введено основних виробничих фондів вартістю 2 млн. грн., виведено у вересні вартістю 1,5 млн. грн. Визначити фондовіддачу за валовою та чистою продукцією.
8. Визначити коефіцієнт використання робочого часу одного робітника впродовж зміни, якщо час позапланових простоїв складає 30 хв., номінальний час роботи 540 хв., час планових простоїв 60 хв.
9. Визначити зміну планової чисельності робітників за рахунок скорочення позапланових простоїв, якщо у плановому періоді кожний робітник повинен відпрацювати впродовж року 230 днів. У результаті скорочення кількості захворювань і невиходів на роботу з дозволу адміністрації кількість відпрацьованих днів у році склала 235 днів. Кількість промислово-виробничого персоналу 50 тис. осіб, частка робітників 0,8.
10. Випуск продукції підприємства за рік становить 1000 тис. одиниць; собівартість одного виробу дорівнює 60 тис. грн.; ціна виробу на перевищує його собівартість; середньорічний залишок оборотних засобів 500 000 тис. грн. Тривалість виробничого циклу виготовлення виробу складає 5 днів, коефіцієнт наростання витрат 0,3. Визначити норматив оборотних засобів у незавершеному виробництві і оборотність оборотних засобів підприємства.
11. Очікуваний залишок витрат майбутніх періодів на початок року складає 150 тис. грн. За кошторисом на майбутній рік витрати майбутніх періодів складуть 300 тис. грн. У майбутньому році підлягають списанню на собівартість продукції витрати у розмірі 50 тис. грн. Визначити величину нормативу оборотних засобів за витратами майбутніх періодів.
12. Визначити вартість поставки матеріальних ресурсів, якщо вартість споживання за декаду становить 72 тис. грн. при ціні 2 тис. грн. за 1 т; інтервал планової поставки складає 8 днів, страховий запас 2 дні, транспортний запас 1 день, технологічний запас 3 %.
13. Визначити оборотність оборотних засобів (кількість оборотів і тривалість одного обороту), якщо вартість реалізованої продукції становить 46 млн. грн., валовий прибуток 10 млн. грн., середній залишок, або норматив, оборотних засобів 9 млн. грн.
14. Визначити вартість вивільнення оборотних засобів у звітному періоді, якщо вартість виробничих фондів становить 2000 тис. грн., частка основних виробничих фондів 0,6, вартість реалізованої продукції 14000 тис. грн., прибуток 2000 тис. грн. Тривалість одного обороту скоротилась у звітному році на 6 днів.
15. Визначити економію підприємства на умовно-постійних витратах у результаті збільшення обсягу виробництва, якщо собівартість товарної продукції у базовому році склала 250 тис. грн.; питома вага умовно-постійних витрат 8 %; темпи приросту обсягів товарної продукції у плановому році порівняно з базовим 15 %; темпи приросту умовно-постійних витрат у звязку з ростом обсягів виробництва 1,2 %.
16. Визначити економію на матеріальних витратах, якщо у плановому періоді норма витрат матеріалу на одиницю продукції 0,4 кг; ціна 15 тис. грн./т; коефіцієнт використання матеріалу 0,8. Фактичні витрати склали 0,4 кг; ціна зросла до 16 тис. грн./т; коефіцієнт використання матеріалу збільшився до 0,9. Річний обсяг виробництва продукції 20 тис. штук.
17. Розрахувати тривалість виробничого циклу при послідовному, паралельному та послідовно-паралельному русі напівфабрикатів у процесі виробництва. Вихідні дані: кількість одиниць продукції у партії 3; кількість операцій 4; тривалість першої операції 5 хв.; другої операції 6 хв.; третьої операції 3 хв.; четвертої операції 4 хв.
18. Розрахувати середній такт потоку за такими даними: виробнича програма підприємства складає 280 000 виробів на місяць; цех працює за пятиденними тижнем у три зміни по 8 годин (нічна зміна 7 годин). У розрахунковому місяці 22 робочі дні; час регламентованих перерв складає 3 %; норма відсіву продукції на контроль, дослідження і брак дорівнює 2 %.
19. Подання деталей на збирання здійснюється конвеєром. Добовий вантажопотік складає 38 т при вазі однієї деталі (у середньому) 4000 кг. Шаг конвеєра 0,85 м; швидкість руху 0,3 м/с. Режим роботи двозмінний. Тривалість робочої зміни складає 8 годин. Втрати часу на ремонт складають 5 %. Визначити необхідну кількість конвеєрів та їх пропускну здатність.
20. При виробничому процесі, який складається з 3 операцій, за восьмигодинну зміну можна випускати 24 одиниці продукції. Розрахувати ритм процесу і кількість робочих місць на кожну операцію, якщо тривалість обробки одиниці продукції на першій операції становить 20 хв., на другій 40 хв., на тертій 60 хв.
21. Тривалість міжремонтного циклу сушилок дорівнює 8640 год; період капітального та середнього ремонту 4320 год; період між поточними ремонтами 846 год. Календарний час роботи обладнання становить 8640 год на рік. Визначити кількість капітальних, середніх і поточних ремонтів сушилок на рік.
22. Побудувати структуру і розрахувати тривалість ремонтного циклу. Міжремонтний період між двома послідовними поточними ремонтами складає 1440 год; міжремонтний період між двома капітальними ремонтами 8640 год; між двома середніми 2880 год. Простої у поточному ремонті складають 68 год; у капітальному ремонті 392 год; у середньому ремонті 136 год. Кількість поточних ремонтів 5, середніх ремонтів 2.
23. Визначити загальні витрати електроенергії на виробництво 3000 кг продукції і питомі витрати електроенергії на 1 кг продукції. Потужність електромотору 75 кВт/год; робочий час 30 змін по 8 годин4 коефіцієнт використання потужності електродвигуна 0,9; коефіцієнт втрат енергії 1,03.
24. Визначити кількість тритонних автомашин для підвозу сировини на підприємство. Потреби у сировині складають 107,1 тис. т/рік. Тривалість рейсу автомашин 0,9 год. Коефіцієнт використання вантажопідйомності машини 0,85. Машина працює у дві зміни. Виробництво безперервне із зупинками на 11 святкових днів на рік.
25. У результаті проведення наукових досліджень освоєно виробництво нового хімічного продукту потужністю 50 тис. т на рік. Собівартість продукту, що замінюється, склала 1040 грн./т. Питомі капіталовкладення у виробництво 500 грн. З проектом собівартість річного випуску нової продукції знизиться на 20 %. Кошторисна вартість будівництва нового виробництва 20 млн. грн.. Застосування нового продукту у споживача потребує додаткових поточних витрат у розмірі 12 грн./т. Одночасно капітальні вкладення на 1 т перероблюваного продукту скоротяться на 7 грн. Визначити економічний ефект від реалізації нової техніки.
Економіка і нормування праці
Теоретичні питання
1. Соціально-економічна сутність праці та її функції. Зміст і характер праці
2. Система управління персоналом організації
3. Структура виробничого процесу як єдності трудового і технологічного процесів
4. Класифікація витрат робочого часу: по відношенню до виконавця, по відношення до обладнання, по відношенню до виробничого процесу
5. Методи вивчення витрат робочого часу: метод безпосередніх вимірів, метод моментних спостережень
6. Фотографія робочого часу, її види, зміст і особливості проведення
7. Хрономертаж, його призначення і види, організація проведення хронометражних спостережень
8. Види норм витрат праці: норми часу, норми виробітку, норми часу обслуговування, норми чисельності
9. Методи нормування праці: аналітичний та сумарний
10. Економічна сутність і методи вимірювання продуктивності праці
11. Нормування основного часу на механізованих процесах
12. Нормування праці робітників основного виробництва
13. Нормування в умовах бригадної організації праці
14. Нормування праці спеціалістів і службовців
15. Тарифне нормування заробітної плати
Практичні завдання
1. За даними фотографії робочого часу приховані втрати становлять 16 %, неприховані 8 %. На скільки відсотків можна ущільнити робочий день, якщо ліквідувати втрати відповідно на 30 % і 50 %?
2. У цеху на 20 робочих місць малярів заплановано провести моментні спостереження. Коефіцієнт навантаження прийнято рівним 0,8. Можлива похибка у результатах спостережень 4 %. Встановити необхідний обсяг спостережень та кількість обходів для проведення фотографії методом моментних спостережень в умовах масового виробництва.
3. Визначити, яку кількість хронометражних замірів треба здійснити, якщо нормативний коефіцієнт хороноряду становити 1,8, а відсоток можливої похибки 5%.
4. Визначити норму штучно-калькуляційного часу, якщо тривалість основного часу становить 6 хв, допоміжного часу 3 хв, часу на обслуговування робочого місця 4 % від оперативного часу, часу на відпочинок 5 % від оперативного часу, підготовчо-завершальний часу на зміну 40 хв. Тривалість зміни 480 хв.
5. Визначити норму часу на партію деталей, якщо тривалість основного часу становить 5 хв, допоміжного часу 2,6 хв, часу на обслуговування робочого місця 0,15 хв, часу на відпочинок робітника 0,22 хв, підготовчо-завершального часу на одиницю продукції 0,5 хв. Кількість деталей у парті 80 штук.
6. Як зміниться норма часу (у відсотках, у хвилинах), якщо норма виробітку збільшиться з 72 до 85 деталей за зміну тривалістю 480 хв?
7. Як зміниться норма виробітку, якщо норма часу зміниться з 25 до 20 хв?
8. Визначити рівень виконання норм часу (виробітку), якщо робітник протягом місяця виготовив:
1) деталей А 120 шт (за норми часу 1,2 н/годин на деталь;
2) деталей В 30 шт (2,3 н/годин на деталь);
3) деталей С 11 шт. (0,7 н/годин на деталь).
При цьому було відпрацьовано 23 робочих дні, тривалість зміни 8 год.
9. Визначити рівень виконання норм часу за змінним та фактично відпрацьованим часом, якщо було виготовлено продукції на 175 н/годин, відпрацьовано 22 робочих дні по 8 год, при цьому 15 год надурочної роботи, 30 год простоїв з різних причин, 12 год було витрачено на виправлення браку не з вини робітника.
10. Трудомісткість усіх відрядних робіт на підприємстві становить 440 тис. н/год за рік. 100 робітників працюють за технічно обґрунтованими норматими часу, середній рівень їх виконання 110%. Визначіть питому вагу ТОН за трудомісткістю, якщо кожний робітник відпрацював за рік 1800 год.
11. У цеху виготовлено 480 тис. т кальцинованої соди і 3.2 тис. т прального порошку. Обидва продукти враховуються у звіті за валовою продукцією підприємства. Загальна чисельність основних робітників 150 осіб, з яких виробництвом кальцинованої соди зайнято 92 особи, а прального порошку 58 осіб. Фонд відпрацьованого часу основними робітниками склав 205,5 тис. год. Визначити трудомісткість виробництва кальцинованої соди і прального порошку.
12. Токар шостого розряду за звітний місяць виготовив 320 одиниць продукції А і 150 одиниць продукції Б. Виконані роботи віднесені до шостого розряду тарифної сітки, яка використовується у організації. За виконані роботи в організації встановлені такі розцінки: за продукцію А 15 грн., за продукцію Б 20 грн. Розрахувати заробітну плату робітника за місяць за умови прямої відрядної форми оплати праці.
Управління витратами
Теоретичні питання
1. Поняття витрат. Зв'язок собівартості, витрат та ціни
2. Класифікація витрат на однорідні елементи та за статтями калькуляції
3. Структура витрат підприємства. Співвідношення постійних і змінних витрат
4. Динаміка витрат у коротко- і довгостроковому періодах. ЇЇ графічна інтерпретація
5. Функції витрат: сукупних та на одиницю продукції
6. Поняття та базисні параметри управління витратами
7. Види центрів відповідальності. Центри витрат. Центри доходу
8. Поняття і основні показники калькулювання. Методи калькулювання прямих витрат
9. Методи калькулювання прямих витрат: нормативний, “директ-костинг”, за замовленням, попроцесний
10. Зміст прямих і непрямих витрат
11. Сутність системи “витрати-випуск-прибуток”. Спрощена модель лінійних співвідношень витрат, обсягу виробництва та прибутку за CVP-аналізу та їх графічна інтерпретація
12. Рівноважний обсяг операційної діяльності. Визначення беззбиткового обсягу операційної діяльності у натуральному і грошовому вимірі
13. Сутність і форми адаптації операційної системи до зміни її завантаження
14. Суть управління запасами. Зміст повязаних з запасами витрат
Моделі систем управління товарно-матеріальними запасами
15. Визначення оптимального розміру запасу на підставі розрахунку релевантних витрат. Залежність релевантних витрат від розміру замовлення.
Практичні завдання
1. За звітний період обсяг виробництва цеху збільшився на 25%, а сукупні витрати зросли з 550 000 грн. до 630 000 грн.
1) Розподілити загальні витрати звітного періоду на змінні та постійні на основі їх динаміки.
2) Обчислити планові витрати, якщо обсяг виробництва у плановому періоді зросте на 15%.
2. Змінні витрати на один виріб становлять 600 грн., постійні витрати за рік 275 000 грн. Річний обсяг виготовлення і продажу виробу 1 500 шт.
1) Визначити ціну виробу, за якої підприємство одержить 250 000 грн. річного прибутку.
2) Обчислити, на скільки треба збільшити обсяг виробництва, щоб одержати такий самий прибуток, знизивши визначену ціну на 15%.
3. Підприємство виготовляє продукцію трьох видів: А, Б і В, інформація про яку наведено в таблиці:
Вид продукції |
Обсяг продажу |
Повна собівартість реалізованої продукції, грн., у тому числі витрати |
Ціна, грн. |
|
постійні витрати |
змінні витрати |
|||
А |
3 500 |
4 750 |
111 000 |
32 |
Б |
4 000 |
8 100 |
156 000 |
55 |
В |
6 750 |
9 950 |
198 250 |
38 |
1) Обчислити прибуток від операційної діяльності підприємства весь та за видами продукції.
2) Обчислити маржинальний прибуток підприємства за місяць та за видами продукції.
3) Зробити висновок щодо доцільності подальшого виробництва продукції кожного виду.
4. Підрозділ підприємства виготовляє вироби А і Б. Прямі змінні витрати на ці вироби (матеріальні і трудові ресурси) становлять, відповідно, 75 грн. і 92 грн. Планові річні загальновиробничі витрати підрозділу 2 250 000 грн., у тому числі змінні 1 150 000 грн., постійні 1 100 000 грн. Завантаження парку технологічного устаткування річною виробничою програмою 450 000 машино-годин.
1) Обчислити загальновиробничі витрати на вироби А і Б, якщо їх машино місткість відповідно 6 і 9 машино-годин.
2) Визначити виробничу собівартість зазначених виробів.
5. Підприємство виготовляє один вид продукції А (однопродуктове виробництво). За місяць виготовлено 1150 виробів, з них продано 1025 виробів, решта виробів залишились на складі готової продукції. Запасів готової продукції на складі на початок місяця не було. Ціна продажу одного виробу 102 грн., виробнича собівартість 66 грн. Адміністративні витрати і витрат на збут за місяць складають, відповідно, 11 750 грн. і 13 500 грн.
1) Розрахуйте валовий і операційний прибуток підприємства за місяць у випадку калькулювання за виробничими витратами.
2) Визначити операційний прибуток у випадку, коли на собівартість товарної продукції відносити усі витрати, окрім витрат на збут.
3) Якщо операційний прибуток у цих випадках різний, визначити причини відхилення.
6. Підприємство виготовляє змійовики опалення для ванних кімнат. Норми прямих змінних витрат на один змійовик такі:
- матеріали (труби) 3 пог. м за ціною 4,5 грн. за 1 пог. м;
- трудомісткість 1,2 людино-години, середня тарифна ставка згідно з установленими розрядами роботи 4 грн. за годину.
За місяць виготовлено 2500 шт. змійовиків, для чого було закуплено і використано 7725 пог. м труб, за які сплачено 33 990 грн. Фактично на виготовлення змійовиків витрачено 2940 людино-годин, сплачено пряму зарплату на суму 12 120 грн.
1) Визначити загальне відхилення за кількість ресурсів (матеріалами і трудомісткістю).
2) Визначити відхилення за цінами ресурсу (цінами на матеріали і тарифними ставками).
3) Обчислити загальне відхилення фактичних прямих витрат від планових (нормативних).
7. Підприємство виробляє три вироби, показники яких наведено у таблиці:
Виріб |
Ціна, |
Змінні |
Маржинальний прибуток, грн. |
Частка у |
А |
95,0 |
58,0 |
37,0 |
0,30 |
Б |
190,0 |
115,0 |
75,0 |
0,45 |
В |
205,0 |
119,0 |
86,0 |
0,25 |
Загальні річні постійні витрати становлять 162 000 грн.
Визначити річний обсяг виробництва і продажу кожного виробу в заданій пропорції, який забезпечує беззбитковість виробництва.
8. Річний обсяг виробництва і продажу продукції
підприємства становить 1 150 000 грн. Адміністративні витрати, витрати на збут і загальновиробничі постійні витрати 400 000 грн. на рік. Змінні витрати на 1000 грн. випуску продукції становлять 550 грн. Власний капітал підприємства 750 000 грн.
1) Обчислити маржинальний та операційний прибуток, коефіцієнт маржинального прибутку.
2) Визначити обсяг беззбиткового виробництва і коефіцієнт безпеки виробництва.
3) Обчислити операційний леверидж.
9. Річний обсяг виробництва і продажу продукції
підприємства становить 950 000 грн. Адміністративні витрати, витрати на збут і загальновиробничі постійні витрати 250 000 грн. на рік. Змінні витрати на 1000 грн. випуску продукції становлять 625 грн. Власний капітал підприємства 700 000 грн.
1) Обчислити маржинальний та операційний прибуток, коефіцієнт маржинального прибутку.
2) Визначити обсяг беззбиткового виробництва і коефіцієнт безпеки виробництва.
3) Обчислити операційний ліверидж.
10. Залишок матеріалів на складі підприємства на початок періоду оцінюється на суму 25 000 грн., залишок на кінець періоду 20 т, ціна першої закупки 80 грн., ціна останньої закупки 82 грн., надійшло за період матеріалів на 10 000 грн.
1) Визначити вартість витрачених матеріалів за період за допомогою методу ФІФО.
2) Визначити вартість витрачених матеріалів за період за допомогою методу ЛІФО.
11. На початок періоду на складі підприємства зберігалося 100 т сировини за ціною 12 грн. Протягом періоду надійшло 20 т по 15 грн. та 40 т по 10 грн. Було відпущено у виробництво 60 т.
1) Визначити вартість залишку сировини на кінець періоду за методом середньозваженої собівартості.
2) Визначити вартість залишку сировини на кінець періоду за методом ідентифікованої собівартості.
12. Підприємство спеціалізується на виготовленні окулярів. Виробнича потужність його 500 тис. окулярів на рік, яка використовується на 90 %. Для виготовлення окулярів потрібні лінзи. Ціна однієї лінзи 4 грн. Витрати на оформлення і поставку однієї партії лінз (оформлення документації, транспортні витрати, поїздки агентів з постачання тощо) 450 грн. Витрати підприємства на утримання запасу лінз (капітал у запасах, утримання складу і т. п.) становлять 15 % від їх вартості.
1) Визначити оптимальну партію поставки лінз на підприємство;
2) Встановити періодичність постачання лінз протягом року.
Економічний аналіз
Теоретичні питання
1. Предмет і обєкти економічного аналізу. Види економічного аналізу.
2. Типи факторних моделей: адитивні, мультиплікативні, кратні, змішані.
3. Методи вимірювання впливу факторів. Метод ланцюгових підстановок.
4. Методи вимірювання впливу факторів. Методи абсолютних і відносних різниць.
5. Методи вимірювання впливу факторів. Індексний і інтегральний методи.
6. Форми, методи та етапи проведення аналізу господарської діяльності.
7. Аналіз обсягів і динаміки виробництва продукції.
8. Аналіз асортименту та структури випуску продукції.
9. Аналіз якості продукції та ритмічності виробництва.
10. Аналіз ефективності використання основних засобів.
11. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів.
12. Аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів.
13. Аналіз обсягів і динаміки реалізації продукції та виконання договірних зобовязань з постачання продукції.
14. Аналіз фінансових результатів від реалізації продукції, робіт і послуг.
15. Аналіз показників рентабельності підприємства.
Практичні завдання
1. Визначити вплив на випуск товарної продукції зміни структури продукції та її обсягу. Зробити висновки. Вихідні дані наведено у таблиці:
Показник |
Вид продукції шуби |
|
Планова ціна одного виробу, грн. |
3 500 |
950 |
Обсяг виробництва, шт.: за планом фактично |
500 600 |
500 200 |
2. Методами ланцюгових підстановок та інтегральним визначити вплив на роздрібний товарообіг таких факторів: виробітку одного середньооблікового робітника на день; кількості відпрацьованих днів; кількості продавців. Зробити висновки. Вихідні дані наведено у таблиці:
Показник |
За планом |
Фактично |
Роздрібний товарообіг, тис. грн. |
54 720 |
58 150,4 |
Середньооблікова чисельність продавців, осіб |
600 |
590 |
Кількість відпрацьованих днів |
304 |
308 |
Виробіток одного середньооблікового робітника за день, грн. |
300 |
320 |
3. Підприємство випускає консерви. Фактична ціна реалізації одиниці продукції дорівнює плановій, але обсяг випуску і асортимент зазнали змін. Визначити вплив асортиментних зрушень на обсяг випуску товарної продукції. Зробити висновки. Вихідні дані наведено в таблиці:
Вид продукції |
Оптова ціна за 1 тис. ум. банок, тис. грн. |
Обсяг виробництва продукції, тис. ум. банок |
|
за планом |
фактично |
||
Палтус в олії |
5,0 |
576,0 |
504,0 |
М'ясо криля |
6,0 |
560,0 |
554,4 |
Кальмар натуральний |
7,0 |
274,3 |
316,8 |
Кальмар далекосхідний |
7,5 |
192,0 |
268,8 |
4. Здійснити факторний аналіз впливу відповідних показників на показник рентабельності товарної продукції. Зробити висновки. Вихідні дані наведено у таблиці:
Показник |
За планом |
Фактич-но |
При фактичному випуску і цінах на продукцію та планових цінах на сировину, рівні власних витрат на один виріб |
Згідно з планом на фактичний випуск продукції у цінах плану |
Фактично при плановому рівні власних витрат на один виріб |
Обсяг випуску товарної продукції у відпускних цінах |
8307,0 |
8360,8 |
8524,7 |
8539,4 |
8188,9 |
Собівартість товарної продукції |
6934,2 |
6931,6 |
6970,3 |
6995,3 |
6793,5 |
5. Проаналізувати використання фонду робочого часу на підприємстві. Зробити висновки. Вихідні дані наведено у таблиці:
Показник |
Минулий рік |
Звітний рік |
|
за планом |
фактично |
||
Середньорічна чисельність робітників (ЧР), осіб |
160 |
160 |
165 |
Відпрацював за рік один робітник (Д), днів |
220 |
220 |
210 |
Середня тривалість робочого дня (Т), год |
7,85 |
7,95 |
7,8 |
Фонд робочого часу (ФРЧ), год |
276320 |
279840 |
270270 |
У тому числі надурочно відпрацьований час, год |
1630 |
- |
1485 |
6. Проаналізувати структуру товарної продукції підприємства. Розрахувати коефіцієнт виконання плану щодо товарної продукції загалом. Визначити вплив структури виробництва на обсяг випуску продукції у вартісній оцінці. Вихідні дані наведено в таблиці:
Продукція шкарпетки |
Оптова ціна за 1 тис. шт., грн. |
Обсяг виробництва продукції, шт. |
|
за планом |
фактично |
||
Синтетичні |
800 |
15 000 |
8 590 |
Вовняні |
829 |
20 100 |
19 560 |
Напіввовняні |
795 |
18 000 |
18 960 |
Махрові |
863 |
17 500 |
17 750 |
7. Проаналізувати стан і забезпеченість підприємства трудовими ресурсами за допомогою коефіцієнтів обороту робочої сили з приймання та вибуття, а також коефіцієнтів плинності кадрів. Зробити висновки. Вихідні дані наведено в таблиці:
Показник |
2009 рік |
2010 рік |
2011 рік |
Прийнято працівників |
79 |
82 |
84 |
Вибуло працівників у тому числі: на навчання до Збройних Сил України на пенсію та з інших непередбачених законодавством причин за власним бажанням за порушення трудової дисципліни через невідповідність кваліфікації у звязку з рішенням судових органів |
98 4 13 7 72 1 1 - |
93 5 12 9 65 2 - - |
96 4 15 10 66 1 1 1 |
Середньооблікова чисельність працюючих, осіб |
865 |
873 |
879 |
8. Проаналізувати вплив браку на обсяг виробництва продукції підприємства. Зробити висновки. Вихідні дані наведено в таблиці:
Показник |
Минулий рік, півріччя |
Звітний рік, півріччя |
||
І |
ІІ |
І |
ІІ |
|
Собівартість остаточно забракованих виробів і деталей, тис. грн. |
10 |
8 |
50 |
45 |
Витрати на виправлення браку, тис. грн. |
2 |
4 |
16 |
10 |
Утримання із заробітної плати винуватців браку, тис. грн. |
1 |
1 |
4 |
2 |
Вартість браку за ціною можливого використання, тис. грн. |
3 |
1 |
6 |
3 |
Планова виробнича собівартість, тис. грн. |
800 |
960 |
2 200 |
2 000 |
Обсяг випуску товарної продукції, шт. |
1 000 |
1 250 |
2 500 |
2 300 |
9. Проаналізувати показники, які характеризують стан основних засобів підприємства. Зробити висновки. Вихідні дані наведено в таблиці:
Показник |
Період |
|
базовий |
звітний |
|
Первісна вартість основних засобів на кінець року, тис. грн. |
1046,6 |
1077,2 |
Сума нарахованого зносу на кінець року, тис. грн. |
502,8 |
606,9 |
Річний обсяг надходження основних засобів, тис. грн. |
202,7 |
103,5 |
Річний обсяг вибуття основних засобів, тис. грн. |
82,1 |
52,9 |
Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн. У тому числі активної частини |
940,3 304,7 |
1109,6 408,0 |
Середньооблікова чисельність промислово-виробничого персоналу, осіб У тому числі основних робітників |
110 80 |
104 83 |
10. Проаналізувати стан забезпечення підприємства матеріалами і рівень їх використання на підприємстві. Розрахувати вплив зазначених у таблиці показників і визначити резерви збільшення обсягів виробництва. Зробити висновки. Вихідні дані наведено в таблиці:
Показник |
За планом |
Фактично |
Обсяг випуску продукції, шт. |
16 000 |
17 000 |
Залишок металу на початок року, т |
90 |
70 |
Річні обсяги надходження металу, т |
780 |
810 |
Загальний обсяг використання металу на інші цілі, т |
- |
80 |
Залишок металу на кінець року, т |
70 |
120 |
Витрати металу на одиницю продукції (норма витрат на 1 шт.), т |
0,05 |
0,04 |
Вихід продукції з 1 т металу, шт. |
20 |
25 |
11. Оцінити ритмічність випуску продукції за декадами за даними випуску продукції підприємства. Визначити коефіцієнт ритмічності, коефіцієнт варіації, показник аритмічності. Зробити висновки. Вихідні дані наведено в таблиці:
Декада |
Випуск продукції, тис. грн. |
|
план |
факт |
|
Перша |
32 000 |
30 240 |
Друга |
32 000 |
34 272 |
Третя |
32 000 |
36 288 |
Всього |
96 000 |
100 800 |
12. Проаналізувати якість продукції за даними випуску підприємством продукції трьох сортів. Розрахувати середній коефіцієнт сортності у базисному та звітному періодах та індекс зростання якості продукції. Зробити висновки. Вихідні дані наведено в таблиці:
Сорт продукції |
Ціна за 1 туб, грн. |
Випуск продукції, туб |
|
базисний період |
звітний період |
||
І |
6 000 |
2 880 |
3 528 |
ІІ |
5 000 |
1 728 |
1 008 |
ІІІ |
2 500 |
1 152 |
504 |
Всього |
5 000 |
5 760 |
5 040 |
Фінансовий облік
Теоретичні питання
1. Організація обліку касових операцій
2. Організація обліку операцій за рахунками в банках
3. Синтетичний та аналітичний облік розрахунків з покупцями і замовниками
4. Синтетичний та аналітичний облік розрахунків з постачальниками
5. Організація обліку розрахунків з підзвітними особами
6. Організація обліку розрахунків з дебіторами
7. Організація обліку основних засобів
8. Облік розрахунків з оплати праці
9. Облік додаткового і резервного капіталу, нерозподіленого прибутку
10. Організація обліку витрат виробництва
11. Організація обліку готової продукції
12. Облік доходів і витрат діяльності підприємства
13. Облік доходу від реалізації готової продукції, товарів, робіт, послуг
14. Порядок формування та обліку фінансових результатів діяльності
15. Мета фінансової звітності згідно з П(С)БО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності”. Вимоги до бухгалтерської фінансової звітності. Користувачі бухгалтерської фінансової звітності
Практичні завдання
1. Підприємство закупило виробничі запаси. їх купівельна вартість становила 5400 грн, у тому числі ПДВ - ?, транспортні витрати на перевезення - 180 грн, у тому числі ПДВ - ?.
Під час приймання запасів на складі виявлено нестачу в сумі 400 грн. (за купівельними цінами) з вини постачальника.
Визначте первісну вартість запасів і відобразіть господарські операції в бухгалтерському обліку.
2. Під час інвентаризації комісія подала до бухгалтерії такі дані по складу:
Найменування товару |
Ціна |
За обліковими даними |
Фактично |
1. Фарба |
19 грн. |
20 кг |
21 кг |
2. Клей |
8 грн. |
30 кг |
27 кг |
3. Лак |
20 грн. |
45 кг |
44 кг |
Вивести результат інвентаризації. Нестача клею віднесена за рахунок матеріально відповідальної особи. Нестача лаку в межах природного убутку.
Скласти бухгалтерські проводки. Назвати первинні документи, які складаються під час інвентаризації.
3. На виробництво продукції відпущено:
Розрахувати суму фактичної собівартості продукції , якщо незавершене виробництво на початок місця 0 грн., а на кінець місяця 1200 грн. Скласти бухгалтерські проводки.
4. Випечено 12000 буханок хліба. Визначити собівартість товарного випуску і 1 буханки хліба.
При будівництві складу було використано матеріалів на суму 49 280 грн. Нараховано заробітну плату будівельним робітникам 24 000грн., нараховано єдиний соціальний внесок 36, 9%. Вартість проектної документації 3600 грн. (в т.ч. ПДВ). Нараховано амортизацію будівельного обладнання 2700 грн.
Склад прийнято в експлуатацію, визначити первісну вартість і скласти проводки. Нарахувати амортизацію прямолінійним методом, якщо строк використання 10 років, ліквідаційна вартість 10 000 грн. Скласти проводки.
5. Підприємство відвантажило покупцю товарів на суму 90 000 грн., в т.ч. ПДВ. Витрачено пакувальних матеріалів на суму 4000 грн. Нараховано заробітну плату вантажникам в сумі 2800 грн., нараховано єдиний соціальний внесок 36,9%.
Витрати на рекламу склали 2400 грн. в т.ч. ПДВ.
Собівартість реалізованих товарів 50 000 грн. На поточний рахунок надійшла оплата від покупця.
Скласти проводки і визначити фінансовий результат.
6. Працівник (менеджер) має посадовий оклад 1500 грн. Згідно наказу йому нараховане премію 20%. У місяці 22 робочих дня. Йому було надано відпустку за свій рахунок на 5 днів. Нарахувати зарплату, зробити утримання і відрахування до єдиного соціального в носку 36,8%. Згідно заяви працівника необхідно утримати 15 грн. залишку підзвітних сум. Скласти бухгалтерські проводки.
7. Аудиторська фірма надала послуги на суму 24 600 грн. в т.ч. ПДВ. Ця фірма мала витрати на юридичну консультацію в сумі 600 грн., в т.ч. ПДВ, витрати на рекламу 1200 грн., в т.ч. ПДВ, витрати на банківське обслуговування 100 грн. Собівартість послуг 12 300 грн. На поточний рахунок надійшла оплата за послуги. Скласти проводки, визначити фінансовий результат.
8. Підприємство придбало обладнання вартістю 54 000 грн. в т.ч. ПДВ.
За монтажні роботи сплачено іншій організації 3 600 грн., в т.ч. ПДВ. Строк корисного використання обладнання 4 роки. Ліквідаційна вартість 500грн. Обрано метод прямолінійного нарахування амортизації. Скласти проводки, визначити первісну вартість, розрахувати місячну суму амортизації.
9. Торговельне підприємство придбало кіоск вартістю 9000грн., у т.ч. ПДВ - ? Витрати на доставку склали - 480 грн., у т.ч. ПДВ.
Кіоск встановлено господарським способом. Витрати на встановлення кіоску становили :
Відобразити операції на рахунках бухгалтерського обліку.
10. Згідно з наказом № 84 від 23.11 для ведення переговорів менеджера ТОВ “Мрія” Сидоренко Ларису Миколаївну відряджено до м. Суми. Із каси їй видано аванс у сумі 600 грн. (видатковий касовий ордер №375 від 23.11).
Після прибуття з відрядження до бухгалтерії подано посвідчення про відрядження та звіт про використання коштів, наданих на відрядження або підзвіт, із документами, що підтверджують витрати.
На посвідченні про відрядження є такі відмітки:
- вибув з міста Запоріжжя 24.11, прибув до м. Суми 24.11;
- вибув з м. Суми 27.11 , прибув до м. Запоріжжя 28.11;
- вартість залізничних квитків 120 грн., у т.ч. ПДВ.;
- проживання в готелі 80 грн. за добу, у т.ч. ПДВ.;
Залишок виданого авансу повернуто до каси.
Складіть звіт №2 від 28.11 зробіть його бухгалтерську обробку.
11. Відобразити на рахунках бухгалтерського обліку господарські операції виробничого підприємства і визначити фінансовий результат за квітень.
Умова завдання :
№ з/п |
Зміст операцій |
Сума, грн. |
1 |
Відповідно до первинних документів реалізовано готову продукцію покупцям |
51920 |
2 |
Одержано в касу готівку за реалізовану готову продукцію |
10160 |
3 |
Одержано вексель від покупця за реалізовану готову продукцію |
1120 |
4 |
Нараховано ПДВ від обсягів реалізованої готової продукції |
? |
5 |
Списано вартість реалізованої готової продукції за собівартістю |
52480 |
6 |
Включено в собівартість реалізованої готової продукції суму нерозподілених постійних витрат |
280 |
7 |
Списано на фінансові результати:
|
? ? |
Визначити фінансовий результат |
12. Записати на рахунках бухгалтерського обліку господарські операції з обліку запасів.
Умова завдання:
№ з/п |
Зміст операції |
Сума, грн. |
1 |
За товарно транспортною накладною отримано виробничі запаси від комбінату хлібопродуктів:
|
2400 480 120 24 |
2 |
З поточного рахунка перераховано комбінату хлібопродуктів за отримані матеріали |
? |
3 |
Проведено дооцінку матеріалів |
240 |
4 |
Оприбутковано запаси, раніше не враховані на балансі |
80 |
5 |
Зі складу в цех, згідно з виробничим завданням, відпущено:
|
4800 620 52 |
6 |
У результаті інвентаризації на складі виявлено:
|
120 5 |
7 |
Згідно з рішенням керівника, нестачу віднесено за рахунок винної особи, лишки зараховано в дохід підприємств. Нестача стягується із застосуванням коефіцієнта 2,0. |
? |
VI РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Планування і організація діяльності підприємства
1. Васильков В.Г. Організація виробництва : навч. посіб. / В.Г. Васильков. К. : КНЕУ, 2003. 524 с.
2. Грещак М.Г. Внутрішній економічний механізм підприємства : навч. посіб. / М.Г. Грещак, О.М. Гребешкова, О.С. Коцюба. К. : КНЕУ, 2001. 228 с.
3. Гуменюк В.Я. Планування та організація виробничої діяльності підприємства : навч. посібник / В.Я. Гуменюк, Г.М. Юрчик. Рівне: НУВГП, 2009. 145с.
4. Економіка та організація виробництва : підручник / В.Г. Герасимчук, А.Е. Розенплентер. К. : Знання, 2007. 678 с.
5. Небава М.І. Економіка та організація виробничої діяльності підприємства. Ч. 1. Економіка підприємства : навч. посіб. / М.І. Небава, О.О. Адлер, О.Й. Лесько. Вінниця : ВНТУ, 2011. 117 с.
6. Небава М.І. Економіка та організація виробничої діяльності підприємства. Ч. 2. Організація виробництва : навч. посіб. / М.І. Небава, О.О. Адлер, О.Й. Лесько. Вінниця : ВНТУ, 2011. 131 с.
7. Нелеп В.М. Планування на аграрному підприємстві : підручник / В.М. Нелеп. К. : КНЕУ, 2004. 495 с.
8. Планування діяльності підприємства : навчальний посібник / В.Є. Москалюк, К. : КНЕУ, 2005. 386 с.
9. Тарасюк Г.М. Планування діяльності підприємства : навч. посіб. / Г.М. Тарасюк, Л.І. Шваб. К. : Каравела, 2005. 312 с.
10. Планування діяльності підприємства : конспект лекцій / укладач О.Ю. Древаль. Суми: Вид-во СумДУ, 2008. 146 с.
11. Технологічні процеси галузей промисловості : навч. посіб. / за заг. ред. Д.М. Колотила. К. : КНЕУ, 2003. 380 с.
Економіка і нормування праці
1. Нормирование труда : учебник / под. общей ред. В.М. Данюка и В.М. Абрамова: Учебник. К. : Министерство образования Украины и ИСИО, 1995. 204 с.
2. Багрова І.В. Нормування праці : навч. посібник / І.В. Багрова. К. : Центр навчальної літератури, 2003. 212 с.
3. Завіновська Т.Г. Економіка праці : навч. посібник / Т.Г. Завіновська. К. : КНЕУ, 2003. 300 с.
4. Инкина Б.М. Нормирование труда : учебник для вузов / Б.М. Инкина. М. : Экономика, 1985.
5. Лукьянченко Н.Д. Нормирование труда : учебник / Н.Д. Лукьянченко, Т.И. Копытина. Донецк : ДонНУ, 2002. 217с.
6. Никитин А.В. Сборник задач по экономике, нормированию и организации труда в промышленности / А.В. Никитин. М. : Экономика, 1986.
7. Основы нормирования труда в народном хозяйстве Украины : учебное пособие. К.: Минтруда Украины, 1997. 125 с.
8. Погорелов Н.И. Нормирование труда в промышленности / Н.И. Погорелов. Харьков: Основа, 1991. 265 с.
9. Фильев В.И. Нормирование труда на современном этапе / В.И. Фильев. М. : Экономика, 1997. 256с.
10. Чернов В.І. Нормування праці : навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. / Є.І. Оленич, В.І. Чернов. К. : КНЕУ, 2000. 148 с.
Управління витратами
1. Ананькина Е.А. Управление затратами / Е.А. Ананькина, Н.Г. Данилочкина. М. : ПРИОР, ИВАКО Аналитик, 1998. 64 с.
2. Бондар І.Ю. Управління витратами виробництва та собівартістю продукції : навч. пос. / І.Ю. Бондар, В.І. Пахомов. К. : КНТЕУ, 2000. 341 с.
3. Грещак М.Г. Внутрішній економічний механізм підприємства : навч. пос. / М.Г. Грещак, О.М. Гребешкова, О. С. Коцюба. К.: КНЕУ, 2001. 228 с.
4. Грещак М.Г. Управління витратами : навчально-методичний посібник для самост. вивч. дисципліни / М.Г. Грещак, О.С. Коцюба. К. : КНЕУ, 2002. 131 с.
5. Іванюта П.В. Управління ресурсами і витратами 6 навч. посіб. / П.В. Іванюта, О.П. Лугівська. К. : Центр навчальної літератури, 2009. 320 с.
6. Котляров С.А. Управление затратами / С.А. Котляров. СПб. : Питер, 2001. 160 с.
7. Покропивний С.Ф. Економіка підприємства : структурно-логічний навч. посіб. / С.Ф. Покропивний. К. : КНЕУ, 2001 . 203 с.
8. Турило А.М. Управління витратами підприємства : навч. посіб. / Ю.Б. Кравчук, А.А. Турило, А.М. Турило. К. : Центр навчальної літератури, 2006. 120 с.
9. Управление затратами на предприятии : учебник / под ред. Г.А. Краюхина. СПб.: Издат. дом „Бизнес-пресса”, 2000. 276 с.
10. Фандель Г. Теорія виробництва і витрат / Г. Фандель. К. : Таксон, 2000. 521 с.
Економічний аналіз
1. Болюх М.А. Збірник задач з курсу “Економічний аналіз” / М.А. Болюх, М.І. Горбатюк. К. : КНЕУ, 2002. 232 с.
2. Бутинець Ф.Ф. Економічний аналіз. Практикум : навч. пос. / Ф.Ф. Бутинець, Є.В. Мних, О.В. Олійник. Житомир : ЖІТІ, 2000. 416 с.
Грищенко О.В. Анализ и диагностика финансово-хозяйственной деятельности предприятия : учеб. пос. / О.В. Грищенко. Таганрог : Изд-во ТРТУ, 2000. 112 с.
3. Економічний аналіз : навч. пос. / за заг. ред. М.Г. Чумаченка. К. : КНЕУ, 2003. 556 с.
4. Економічний аналіз : навч. пос. / В.М. Серединська, О.М. Загородна, Р.В. Федорович. Тернопіль : Вид-во Астон, 2010. 624 с.
5. Івахненко В.М. Курс економічного аналізу : навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. / В.М. Івахненко. К. : КНЕУ, 2000. 263 с.
6. Купалова Г.І. Теорія економічного аналізу : навч. пос. К. : Знання, 2008. 639 с.
7. Мельник В.М. Основи економічного аналізу : навч. пос. / В.М. Мельник. Ірпінь : Академія ДПСУ, 2000. 183 с.
8. Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства : навч. пос. / Г.В. Савицька. К. : Знання, 2005. 662 с.
Фінансовий облік
1. Закон України „ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16. 07.99.
2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 „Загальні вимоги до фінансової звітності”: Наказ Міністерства фінансів України від 31. 03. 99 №87.
3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 „Баланс” // Наказ Міністерства фінансів України від 31. 03.99 № 87.
4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 „Звіт про фінансові результати” // Наказ Міністерства фінансів України від 31. 03.99 № 87.
5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 „Звіт про рух грошових коштів” // Наказ Міністерства фінансів України від 31. 03.99 № 87.
6. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 5 „Звіт про власний капітал” // Наказ Міністерства фінансів України від 31. 03.99 № 87.
7. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 „Основні засоби” //Наказ Міністерства фінансів України від 27. 04 00 № 92.
8. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 „Нематеріальні активи” // Наказ Міністерства фінансів України від 18. 03.99 № 242.
9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 „Запаси” // Наказ Міністерства фінансів України від 20. 10.99 № 246.
10. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 „Зобовязання” // Наказ Міністерства фінансів України від 31. 01.00 № 20.
11. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 „Дохід” // Наказ Міністерства фінансів України від 29. 11.99№ 290.
12. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 „Витрати ” // Наказ Міністерства фінансів України від 31. 12.99№ 318.
13. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 20 „Консолідована фінансова звітність” // Наказ Міністерства фінансів України від 30. 07.99№ 176.
14. Інструкція про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобовязань і господарських операцій підприємств і організацій // Наказ Міністерства фінансів України від 30 11.99 № 291.
15. Бухгалтерський облік та фінансова звітність в Україні : навчально-практичний посібник / за ред С.Ф. Голова. Дніпропетровськ ТОВ” Баланс Клуб ”, 2001.
16. Бухгалтерський фінансовий облік : підручник для ВНЗ 4-те вид, переобл. і доп. / за ред Ф.Ф. Бутинця. Житомир, 2002.
17. Грабова Н.М. Теорія бухгалтерського обліку : навч. пос. / за ред М.В. Кужельного 5 вид. доп. і переробл. К.: А.С.К., 2001.
18. Кузьмінський А.М. Теорія бухгалтерського обліку : підручник / А.М. Кузьмінський, Ю.А. Кузьмінський К, 1999.
19. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України : підручник / Н.М. Ткаченко. 5 вид, доп. і переробл. К.: А.С.К., 2000.
20. Котенко Л.Н. Бухгалтерський учт в предприятиях торговли и питання / Л.Н. Костенко, Н.В. Мантос. Х.: Студцентр, 2003.