Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ТЕМА 5 Система місцевого самоврядування
7.1. Складіть схему: «Система місцевого самоврядування в Україні».
Система МС у широкому значенні сукупність організаційно-правових форм та інститутів, через які здійснюється МС в Україні.
органи самоорганізації населення
районні та обласні ради
виконавчі органи сільської, селищної, міської ради
сільський, селищний, міський голова
сільська, селищна, міська рада
територіальна громада
(ст. 5 ЗУ «Про МС»)
Система МС у вузькому значенні це певна організація механізму здійснення МС в межах конкретного села, селища, міста. Тобто елементи: територіальна громада, відповідна рада, її виконком, голова та органи самоорганізації, але це вже стосується конкретної адміністративно-територіальної одиниці.
Система МС у м. Києві: територіальна громада, міський голова, міська рада, виконком міської ради, районні ради, виконкоми районних у місті рад, органи самоорганізації (ст. 7 ЗУ «Про столицю України місто-герой Київ»).
7.2. Під час громадських слухань, що проводились у місті К., жителі порушили перед депутатами міської ради питання щодо збереження зелених насаджень при забудові міста та внесли пропозицію щодо запровадження мораторію на будь-яке надання у користування земельних ділянок, розташованих на територіях зелених зон та зон відпочинку. Однак, депутати зауважили, що такі пропозиції жителів можуть бути розглянуті міською радою тільки якщо вони внесені у формі місцевої ініціативи.
Дайте юридичну оцінку ситуації. Чи є обов'язковим розгляд органами місцевого самоврядування пропозицій, які внесенні за результатами громадських слухань?
ЗУ «Про МС»: Стаття 13. Громадські слухання
1. Територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
3. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
Отже, відмова депутатів неправомірна, оскільки пропозиції у порядку громадських слухань є обовязковими для розгляду.
7.3. На місцевому референдумі було прийняте рішення щодо ліквідації трьох комунальних дошкільних навчальних закладів у м. Донецьку. Однак, депутати міської ради відмовились затвердити прийняте на референдумі рішення, посилаючись на те, що вирішення такого питання входить відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міської ради.
Дайте юридичну оцінку ситуації. Які питання вирішуються виключно місцевими референдумами? Чи потребують затвердження рішення прийняті на місцевому референдумі?
ЗУ «Про МС»
Стаття 7. Місцевий референдум
1. Місцевий референдум є формою вирішення територіальною громадою питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення.
2. Предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання, віднесене Конституцією України, цим та іншими законами до відання місцевого самоврядування.
3. На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до відання органів державної влади.
4. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов'язковими для виконання на відповідній території.
ЗУ «Про всеукраїнський та місцевий референдум»
Стаття 6. Питання, що виносяться на місцеві референдуми
На місцеві референдуми можуть виноситися питання, віднесені законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також питання дострокового припинення повноважень відповідної Ради народних депутатів та її голови.
Виключно місцевими референдумами у відповідних адміністративно-територіальних одиницях вирішуються питання про найменування або перейменування сільрад, селищ, міст, районів, областей; питання про об'єднання в одну однойменних адміністративно-територіальних одиниць, які мають спільний адміністративний центр; питання про зміну базового рівня місцевого самоврядування у сільських районах; питання про реорганізацію або ліквідацію комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективними та державними господарствами.
Отже, предметом місцевого референдуму може бути БУДЬ-ЯКЕ питання, віднесене до відання місцевого самоврядування в Україні.
7.4. Обґрунтуйте тезу: «Ініціатива і бажання жителів самостійно і відповідально вирішувати питання місцевого значення є однією з умов існування місцевого самоврядування». Приведіть приклади з досвіду такої роботи жителів міста, в якому Ви живете.
Одним із головних принципів МС є самостійність у вирішенні місцевих питань. Це є гарантією для жителів. Проте місцеві питання та місцеві проблеми мають обовязково вирішуватися. І це може забезпечуватися тільки якщо місцеві жителі будуть бажати їх самостійно вирішувати та проявляти ініціативність. А як відомо: МС це ПРАВО жителів вирішувати місцеві питання. Тому якщо вони не реалізують це право, то такі питання усе-одно має хтось вирішувати, а саме - держава, і в такому випадку МС у країні взагалі не потрібно.
Отже МС існує тільки доти, поки жителі хочуть цього та активно реалізовують це своє право.
Приклади: 28 вересня в Донецьку вперше відбудуться обговорення проблем міста з громадськістю в рамках публічних консультацій із застосуванням технології міні-референдуму, яка називається «Міський зал засідань». На порядок денний виносяться обговорення двох питань:
1. Надання мешканціям Донецька реальної можливості використовувати велосипедний транспорт. Забезпечення належних безпечних умов для поїздок шляхом створення велосипедних доріжок та паркінгів для велосипедів.
2. Покращення роботи Управління державної реєстрації Донецької міської ради. Створення комфортних умов для відвідувачив (представників малого та середнього бізнесу).
На початку 2012 року міська рада м. Донецька винесла на громадське слухання проблему пасивного куріння. Усі пропозиції приймалися до 23 лютого 2012 року.
7.5. Проаналізуйте Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 2000 р. №1-рп/2000 та дайте відповідь на запитання: чи є врівноваженим статус сільського, селищного, міського голови зі статусом сільської, селищної, міської ради? Яке місце у системі місцевого самоврядування належить сільському, селищному, міському голові?
Статус голови та статус ради:
ЗУ «Про МС»
Стаття 12. Сільський, селищний, міський голова
1. Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
2. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною
територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого
виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному
законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк
повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на
чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України
3. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
5. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Стаття 10. Ради - представницькі органи місцевого
самоврядування
1. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
4. Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.
Отже, відповідно до цього Закону, а також до ст. 141 КУ, місцевий голова та місцева рада мають певні схожості у своєму статусі: обираються жителями шляхом виборів строком на 5 років; на голову поширюються повноваження та гарантії депутатів ради. Проте їх статус не можна назвати урівноваженим, оскільки рада це колегіальний орган, який умовно можна назвати «законодавчою гілкою на місцях», а голова «виконавча гілка на місцях» (статус міського голови як представника виконавчої влади на місцях ґрунтовно охарактеризований у відповідному рішенні КСУ, п. 2.2). Крім того, їх статус не урівноважений ще й тому, що відповідно до ч. 3 ст. 79 ЗУ місцева рада за наявності підстав може достроково припинити повноваження голови.