Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Огляд та характеристика творчості М.В.Лисенка.
Микола Віталійович Лисенко засновником української класичної музики. Він сформував і збагатив майже всі існуючі в українській музичній творчості жанри.
Протягом усього свого свідомого життя Микола Віталійович займався збиранням народних пісень. Його фольклорні збірники охоплюють майже всі пісенні жанри: обрядові, побутові, історичні та думи.
У доробку композитора понад 100 романсів. В ранній період Лисенко звертається до поезій Т.Шевченка, вибирає тексти, в яких ідеться про важку жіночу долю, соціальне гноблення. Наприклад, романс «Ой одна я, одна». Оригінальним є його романс «Садок вишневий». Лисенко виступив у цьому творі як тонкий колорист, що вміє кількома штрихами створити образ, втілити переживання героя, змалювати пейзаж.
Пізніше композитор звертається до ліричної поезії Генріха Гейне та І. Франка, Лесі Українки, Дніпрової Чайки, Олександра Олеся та інших поетів. Головний герой романсів - людина з багатим внутрішнім світом.
До фортепіанної творчості М. Лисенко звертався протягом усього свого життя. Перші фортепіанні твори написані в консерваторські роки. Прикладом є фортепіанна сюїта старовинних танців на теми українських народних пісень. Протягом життя композитор створював як великі форми сонату, два концертних полонези, дві рапсодії на українські теми, так і невеликі п'єси «Пісні без слів», «Мрії», Мазурка, Елегія. З одного боку, в музиці Лисенка відчувається вплив Шопена і Ліста, а з другого спостерігається інтерес до фольклорних джерел.
Лисенко написав понад три десятки творів для хору. Тут є великі вокально-симфонічні полотна, хорові поеми та мініатюри. Всі вони нерозривно пов'язані з фольклором. Більшість хорів написано на вірші Т. Шевченка. Серед відомих - кантати «Радуйся, ниво неполитая», «Б'ють пороги» й «На вічну пам'ять Котляревському».
Лисенко активно працював в оперному жанрі. І найвищим досягненням є героїко-історична народна музична драма «Тарас Бульба». В ній втілено важливі суспільно-патріотичні ідеї, порушено ряд морально-етичних питань.