Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Зміст та шляхи покращення шкільної історичної освіти в умовах дії нового Державного стандарту базової і повної
загальної середньої освіти
20012/13 навчальний рік в цілому був успішним щодо участі наших колег у професійних конкурсах і науково-практичних заходах міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівнів. У звітному періоді учителі історії області брали активну участь у семінарах, педагогічних читаннях, круглих столах, засіданнях творчих груп.
У 2012 році проведено ІІІ (обласний) етап конкурсу «Учитель року-2012» у номінації «Етика», переможцем якого стала Кохно Тетяна Володимирівна, учитель Золотоношківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Драбівської районної ради, яка на ІV етапі конкурсу отримала нагороду «Почесний диплом за творчу роботу найкращому сільському учителю».
У жовтні 2012 року був проведений Обласний науково-практичний інтернет-семінар з теми «Використання інноваційних педагогічних технологій у викладанні громадянської освіти: досвід, проблеми, перспективи». Цільова аудиторія: методисти районних, міських методичних кабінетів, учителі, які викладають предмети громадянознавчої освіти.
Під час обговорення учасники піднімали актуальні питання теоретичної бази та методичного забезпечення предметів громадянської освіти. Серед них, соціогенеза особистості: місце в соціумі індивіда, інноваційні методи навчання при викладанні громадянознавчих курсів, ефективність проведення практичних робіт з предметів громадянської освіти. 14 учасників заходу за підготовлені матеріали та активну участь в он-лайн обговоренні нагороджені дипломами.
У жовтні було проведено і засідання науково-методичної ради Університету менеджменту освіти, під час якого відбулося підведення підсумків ІV Всеукраїнського конкурсу науково-методичних розробок в системі ППО. За статистичними даними оргкомітету на конкурс надійшло 43 науково-методичні розробки із 7-ми регіонів України. Учителі історії Черкащини, члени педагогічного клубу «КЛІО», також брали участь у змаганнях і отримали Дипломи ІІІ ступеню за роботу «Творчі майстерні учителів історії як засіб підтримки суспільно-гуманітарної освіти» (Силенко В.А., Денщиков Ю.М., Кравченко О.А., Расулова В.І., Чалабієв Р.А.).
Аналіз участі наших учнів у предметних олімпіадах із історії та правознавства показує, що високі результати традиційно мають учні трьох навчальних закладів області: Першої міської гімназії (учитель Силенко В.А.), Черкаського гуманітарно-правового ліцею (учителі Водоп'янова Т.М., Зімнін Ю.Ф.) та Уманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 (учителі Пікалюк А.І., Ганіч Г.М.). Проте відкриттям цьогорічних змагань стала Маловічко Яна, учениця 8 класу Лисянського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 гімназія», яка здобула абсолютну перемогу на обласному етапі олімпіади із історії і виборола ІІ місце на всеукраїнському (учитель Король Н.В.).
Про вивчення навчального курсу історії у 5-му класі
Із 1 вересня 2013 року вступає у дію Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. за № 1392.
Це означає, що у межах навчального предмета «Історія України» в 5 класах загальноосвітніх навчальних закладах України з 2013/14 н. р. вивчатимуть курс «Вступ до історії» за новим документом, а учні 6-11 класів продовжуватимуть навчання за Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти від 14 січня 2004 р. № 24.
Навчальний курс «Історії України» є пропедевтичним, що й визначає його місце в системі шкільних історичних курсів та поміж інших навчальних дисциплін, а також початковість, елементарність його змістової частини й тих вимог, які висуваються до загальноосвітньої підготовки учнів.
Зміст пропедевтичного курсу передбачає, що після його вивчення учні будуть:
Дані вікової психології, педагогіки, аналіз існуючих програм у початковій школі, досвід роботи вчителів у сучасних умовах реформування шкільної історичної освіти, аналіз публікацій у фахових журналах дають можливість нам встановити, що: первинні історичні знання, отримані учнями молодших класів, повинні, у деякій мірі, узагальнюватися та доповнюватися новими під час вивчення пропедевтичного курсу історії України для учнів 5-х класів. Адже у 5 класі в учнів формуються найважливіші навички та вміння, а також поглиблюються, закладені у молодшому шкільному віці, ключові ціннісні орієнтації. Пятикласники можуть сприймати інформацію саме на початковому рівні основ наук. І тут важливо памятати, що найкраще дитиною сприймається й усвідомлюється той матеріал, який домінує в її природному оточенні. Тобто, дитина може зрозуміти і запамятати, в першу чергу, ту інформацію, яка повязана з нею, її батьками, родиною, містом (селом), краєм, Батьківщиною.
Історичний зміст курсу реалізовано в хронологічній послідовності, що дає змогу створити конкретні образи історичних епох та сформувати чіткі просторові й часові уявлення учнів. Беручи до уваги вікові особливості пізнавальної діяльності дітей 10-11 років, в учнів формуються первинні знання та уявлення про розвиток історії як науки і як живої памяті про життя людей у минулому, про історичний час і простір, про що саме та про кого пишуть історики.
Із метою набуття школярами базових компетенцій взагалі та історичної зокрема окремою структурною складовою програми вперше стають спеціальні уроки практичні заняття. Такі заняття мають подвійну мету: є способом вивчення нового матеріалу на основі опрацювання історичних джерел та важливим засобом формування предметних умінь і навичок учнів. Кожне із пропонованих практичних занять присвячується певній темі та передбачає переважно самостійну роботу учнів над окремими питаннями теми з використанням різноманітних джерел знань (підручники, де вміщено тематичні історичні джерела як текстові, так і візуальні, довідкові матеріали, запитання і завдання, Інтернет-ресурси, фонди музеїв, місцеві історичні памятки, оглянуті учнями. Наприклад, у Розділі І програми «Звідки і як історики довідуються про минуле» перше практичне заняття носить тему: «Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево». На цьому занятті можна сформувати практичні навички учнів щодо:
Варто наголосити! курс не передбачає системного викладу інформації про минуле. Відібраний та запропонований у підручниках матеріал про події, явища, історичні персонажі тощо не є вичерпним і може доповнюватись учителем за умови його збалансованості як з огляду подання національної та регіональної історії, так і багатоаспектності соціальної, політичної історії, історії культури та повсякдення.
Це важливо! за результатами вивчення курсу учні мають набути таких предметних компетентностей:
позначати на лінії часу запропоновані вчителем дати подій, співвідносити рік зі століттям або їх частинами при необовязковому співвіднесенні з подіями; визначати (за вказаними датами) послідовність та тривалість подій, віддаленість від сьогодення;
орієнтуватися на адаптованій історичній карті, показувати на ній територію України, її головні міста та рідне або найближче місто (село); основні події, зазначені у тексті параграфів.
свідомо читати текст підручника, переказувати його основний зміст; відрізняти художній та науково-популярний історичні тексти; знаходити в тексті відповіді на поставлені запитання або ставити по кілька запитань до нього; складати простий план, добирати назву, знаходити в тексті історичні поняття і терміни та витлумачувати їх на основі тексту, свідомо застосовувати у навчальних ситуаціях;
на основі тексту та зображень стисло розповідати про історичну постать, складати план перебігу історичної події та кількома реченнями розповідати про неї на основі тексту, інших матеріалів підручника, висловлювати нескладні оцінні судження щодо історичних постатей і їх діяльності;
описувати історичні памятки різних історичних періодів, правильно застосовуючи необхідні терміни; визначати приналежність зображених на історичних ілюстраціях памяток, портретів історичних діячів до певних епох.
Про вивчення навчальних курсів історії у 6 11 класах
У 2013-2014 навчальному році учні 6-9 класів навчатимуться за програмою «Історія України. Всесвітня історія. 59 класи». Для 10-11 класів академічного рівня та рівня стандарту чинними є програми «Історія України. 10-11 класи» авторів Пометун О.І., Гупана Н.М., Фреймана Г.О. (52 години на рік, 1,5 години на тиждень); для класів історичного профілю чинними є програми «Історія України. 10-11 класи» (140 годин на рік, 4 години на тиждень) авторів Кульчицького С.В., Лебедєвої Ю.Г.
Для вивчення всесвітньої історії чинними є програми «Всесвітня історія. 10-11 класи (рівень стандарту/академічний рівень)» колективу авторів Ладиченко Т.В. та ін. Програма розрахована на 35 годин на рік (1 година на тиждень).
Для класів історичного профілю чинною є програма зі всесвітньої історії (автори Ладиченко Т.В., Черевко О.С., Камбалова Я.М.), що розрахована на 3 години тижневі (105 годин на рік).
Всі програми розміщені на офіційному сайті Міністерства освіти і науки України (www.mon.gov.ua) та надруковані у фахових виданнях.
Аналіз програм, підручників та навчальних посібників з історії України та всесвітньої історії показують, що
Тому, для ефективного керування пізнавальним процесом на уроці, звертаємо увагу вчителів на збір навчальних дидактичних матеріалів для використання під час викладу нового матеріалу та проведення підсумково-узагальнюючих уроків. Це можуть бути інформаційні довідкові картки про великі битви, військові операції, події революцій; набори фотографій про побут населення у різні історичні часи; фотопортрети історичних діячів; репродукції художніх картин; збірки художніх творів; ілюстрації та фотографії відомих архітектурних споруд та ансамблів; відеотеки документальних і уривки художніх фільмів тощо.
У сучасних умовах модернізації національної освіти важливим етапом є підвищення професійної майстерності кожного педагога. Відповідно, тут значну роль відіграє система методичної роботи, головною метою якої є не лише надання допомоги педагогічним кадрам у розвитку їх професійної майстерності, але і активізація творчого потенціалу кожного із них.
Звертаємо увагу завідуючих районними методичними кабінетами, заступників директорів із навчально-методичної роботи загальноосвітніх навчальних закладів, що при плануванні заходів на новий навчальний рік із педагогічними кадрами досить важливо включити такі, які б
Різноманітні методичні форми роботи, запропоновані науково-педагогічними працівниками обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників у 2013 році стосувалися творчого осмислення соціального замовлення, нових нормативних актів і документів, доведення їх до свідомості кожного педагога, упровадження досягнень передового та перспективного педагогічного досвіду, новаторства, профілактики типових для всіх шкіл труднощів і недоліків у педагогічній діяльності; впровадження й використання досягнень психолого-педагогічної науки, історичних та громадянознавчих дисциплін і дали свої результати. Наші колеги є лауреатами, дипломантами та переможцями різноманітних професійних конкурсів. Проте, на досягнутому зупинятися не варто, тому рекомендуємо при виборі тем для методичної роботи враховувати педагогічні надбання класиків навчання і виховання (К.Ушинського, С.Русової, Г.Ващенка, В.Сухомлинського, О.Захаренка, І.Беха, І.Зазюна та ін.), а серед форм роботи перевагу надавати педагогічним читанням, круглим столам, відкритим діалогам, дебатним клубам, квестам тощо.
На запити багатьох колег вважаємо за необхідне ще раз поновити приклад заповнення предметної сторінки у класному журналі. Основними видами оцінювання навчальних досягнень учнів є поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне). Із метою якісного оцінювання навчальних досягнень учнів із суспільствознавчих предметів рекомендуємо тематичну оцінку виставляти при наявності різних видів робіт і не менше трьох! поточних оцінок. При виставленні тематичного підсумку враховуються всі види навчальної діяльності, що підлягали оцінюванню протягом вивчення теми. Тільки за таких умов проведення окремої тематичної атестації при здійсненні відповідного оцінювання не передбачається.
Приклад заповнення сторінок
у класному журналі
5 кл., історія України, пропедевтичний курс
№ з/п |
Число, місяць Прізвище та імя учня |
ЗВІДКИ І ЯК ІСТОРИКИ ДОВІДУЮТЬСЯ ПРО МИНУЛЕ |
ПРО ЩО І ПРО КОГО РОЗПОВІДАЄ ІСТОРІЯ |
||||||||||||
03 09 |
10 09 |
17 09 |
24 09 |
01 10 |
08 10 |
15 10 |
22 10 |
05 11 |
12 11 |
19 11 |
Тематична |
26 11 |
|||
1 |
Антонова Ольга |
10 |
11 |
10 |
12 |
11 |
н |
11 |
11 |
||||||
2 |
Вакула Інна |
8 |
7 |
8 |
6 |
9 |
8 |
8 |
н |
8 |
|||||
3 |
Речка Іван |
6 |
4 |
7 |
6 |
н |
6 |
5 |
7 |
6 |
|||||
4 |
Туров Василь |
4 |
2 |
н |
н |
н |
н |
3 |
3 |
4 |
3 |
Прізвище, імя, по батькові учителя________________________________________________________________
№ п\п |
Дата |
Зміст уроку |
Домашнє завдання |
І семестр |
|||
1 |
03/09 |
Істоpiя як наука. |
§1 |
2 |
10/09 |
Історія і час. |
|
3 |
17/09 |
Історична карта. |
|
4 |
24/09 |
Писемні джерела. Архіви. |
|
5 |
01/10 |
Мова як джерело знань про минуле. Фольклор |
|
6 |
08/10 |
Речові історичні джерела. |
|
7 |
15/10 |
Музеї. (Музейні кімнати, віртуальні музеї). |
|
8 |
22/10 |
Географічні назви в історичній науці |
|
9 |
05/11 |
Практичне заняття. Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево |
Роб. із фотографією |
10 |
12/11 |
Практичне заняття. Які назви в моєму рідному місті (селі) нагадують про минуле |
Підгот. розповідь про вулицю (до 10 речень). |
11 |
19/11 |
Підсумково-узагальнюючий урок. |
У 2014 році відзначатимуться наступні події, яким, на наш погляд, доцільно буде приділити увагу і провести виховні бесіди, години спілкування, навчальні конференції, круглі столи, диспути:
А також кожного року ми відзначаємо:
Корисні лінки:
http://osvita.ua Інтернет-ресурс видавництва «Плеяди»
http://histua.com Інформаційний портал «Історія»
http://www.museum.ru/ Інформаційний портал «Музеї Росії»
http://www.mystic-chel.ru Інформаційний портал «Історія Стародавнього світу»
http://www.bibliotekar.ru/istoriya Інформаційний портал «Електронна бібліотека»
http://oipopp.ed-sp.net Черкаський освітянський портал
http://nsku.ck.ua Краєзнавча Черкащина
http://klio.klasna.com Педагогічний клуб учителів історії «КЛІО» Черкаської області
http://osvita-stn.ucoz.ua Освіта для всіх і для кожного!
PAGE 8