У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 2. СТАТИСТИЧНЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 5.4.2025

Тема 2. СТАТИСТИЧНЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ.

  1.  Суть, джерела та організаційні форми статистичного спостереження.
  2.  План статистичного спостереження.
  3.  Програмно-методологічні та організаційні питання плану.
  4.  Організаційні форми спостереження.
  5.  Види спостереження залежно від ступеня охоплення первинної сукупності та часу реєстрації фактів.
  6.  Помилки спостереження, контроль даних.

Базові поняття і терміни

Статистичне спостереження – це спланований, систематичний і науково організований збір масових даних про різноманітні суспільно-економічні явища та процеси.

Мета спостереження – одержання достовірної інформації для виявлення закономірностей розвитку явищ і процесів. Кінцевою метою спостереження є підготовка управлінських рішень та вжиття відповідних заходів.

Об’єкт спостереження – це статистична сукупність, в якій відбуваються соціально-економічні явища і процеси, що досліджуються.

Одиниця спостереження – складовий (первинний) елемент об’єкта, що є носієм ознак, які підлягають реєстрації.

Звітна одиниця – суб’єкт, від якого надходить інформація про одиницю спостереження.

Програма спостереження – це перелік запитань (або ознак), які підлягають реєстрації в процесі спостереження.

Статистичний формуляр – це обліковий документ єдиного зразка, що містить програму і результати спостереження.

Суцільне спостереження – спостереження, за якого інформацію отримують про всі одиниці досліджуваної сукупності.

Несуцільне спостереження – спостереження, за якого дослідженню підлягає лише окрема частина досліджуваної сукупності.

Поточне спостереження – спостереження, за якого зміни, які відбуваються з явищем чи процесом, що вивчається, фіксуються відразу, як тільки вони відбулися.

Періодичне спостереження – спостереження, за якого реєстрація фактів відбувається за певний інтервал часу (декаду, місяць, квартал, півріччя, рік).

Статистичні дані – це масові системні кількісні характеристики соціально-економічних явищ і процесів.

Ценз – це набір кількісних  обмежувальних даних.

Статистичний інструментарій – це набір статистичних формулярів, а також інструкцій і роз’яснень щодо проведення статистичного спостереження, реєстрації даних.

Логічний контроль – це перевірка сумірності даних, яка полягає в порівнянні взаємозалежних ознак (наприклад, вік респондента та його професія).

Арифметичний контроль – це прямий чи побічний перерахунок зареєстрованих даних (фонд заробітної плати робітників можна проконтролювати, знаючи середньооблікову чисельність робітників та розмір їхньої середньої заробітної плати).

Референдум – це суспільне опитування всього населення; масове волевиявлення щодо принципових соціально-політичних та економічних питань.

Спеціальні обстеження – це несу цільне спостереження окремих масових явищ згідно з певною тематикою, що виходить за межі звітності. Можуть бути періодичними або одноразовими.

Критичний момент спостереження – день, година, на яку має бути проведено реєстрацію ознак щодо кожної одиниці сукупності, що досліджується, тобто це момент часу реєстрації даних.

Період (строк або термін) спостереження – суб’єктивний час, протягом якого відбувається заповнення статистичних формулярів, тобто протягом якого реєструються дані.

Звітність – це основна форма статистичного спостереження, за допомогою якої статистичні органи у визначений термін одержують від підприємств, установ, організацій необхідні дані у формі  звітних документів, що встановлені законодавством, підтверджені підписами осіб, відповідальних за достовірність і своєчасність цієї інформації.

Перепис – спеціально організоване спостереження, яке, як правило, повторюється через рівні інтервали часу з метою отримання даних про чисельність, склад та стан об’єкта статистичного спостереження щодо ряду ознак на певну дату, тобто суспільне або вибіркове спостереження масових явищ з метою визначення їхнього розміру та складу станом на певну дату.

Реєстраційне спостереження – форма поточного спостереження за процесами, що відбуваються упродовж тривалого часу, мають фіксований початок, стадію розвитку та фіксований кінець.

Безпосередній облік фактів або безпосереднє спостереження – реєстратори шляхом безпосереднього замірювання, зваження, рахування або перевірки роботи встановлюють факт, який підлягає реєстрації, і на цій підставі роблять запис у формулярі спостереження.

Документальний облік, чи документальний спосіб спостереження – базою для такого спостереження як джерела статистичної інформації є різного роду документи, як правило, облікового характеру.

Опитування – спосіб спостереження, за якого інформацію отримують зі слів респондентів, як правило, несу цільне спостереження.

Статистичний реєстр – список або перелік одиниць певного об’єкта спостереження із зазначенням необхідних ознак, який складається та оновлюється під час постійного відстеження.

Реєстр населення – це поіменний перелік жителів певного регіону, який регулярно переглядається.

Реєстр підприємств та організацій – це перелік суб’єктів усіх видів економічної діяльності із зазначенням їхніх реквізитів та основних показників.

Вибіркове спостереження – це обстеження, під час якого реєструється деяка  частина одиниць сукупності, відібрана у випадковому порядку

Обстеження основного масиву – це обстеження переважної частини одиниць сукупності, що відіграють визначальну роль у характеристиці об’єкта спостереження.

Монографічне спостереження – це ретельне обстеження одиниць сукупності  з метою їх досконалого вивчення.

Анкетне обстеження – це обстеження певної частини одиниць сукупності  внаслідок неповного повернення від респондентів заповнених реєстраційних формулярів (анкет).

Моніторинг – це спеціально організоване систематичне спостереження за станом певного середовища

Експедиційний спосіб -  це реєстрація фактів спеціально підготовленими обліковцями з одночасною перевіркою точності реєстрації.

Самореєстрація – факти фіксують самі респонденти після попереднього інструктажу з боку реєстрів-обліковців.

Кореспондентський спосіб – це реєстрація фактів про явища та процеси на місцях їх виникнення спеціально підготовленими особами та надсилання результатів до відповідних інстанцій.

Статистичне спостереження - це планомірний, науково-організований процес збирання даних щодо масових явищ і процесів, які відбуваються в економічній, соціальній та інших сферах життя, шляхом їх реєстрації за спеціальною програмою.

Статистичне спостереження здійснюється у три етапи:

  1.  Підготовка спостереження - найвідповідальніший етап, оскільки тут постають і вирішуються основні методологічні та організаційні питання: хто, де, коли проводить спостереження і що для цього необхідно. Тобто на першому етапі складається докладний план статистичного спостереження.
  2.  Реєстрація статистичних даних. На цьому етапі здійснюється безпосередній процес збирання даних. Від якості збирання залежать точність, повнота, вірогідність та своєчасність статистичної інформації.
  3.  Формування бази даних. Цей етап передбачає контроль та нагромадження даних спостереження, а також їх збереження. На цьому етапі відпрацьовується система оперативного доступу та пошуку необхідних даних.

Програмно-методологічні та організаційні

питання статистичного спостереження

1. Мета спостереження отримання статистичних даних, які є підставою для узагальнення характеристики стану та розвитку Явища або процесу з визначенням відповідної закономірності. Вона формулюється ясно, чітко, конкретно з урахуванням завдань статистичного спостереження.

2. Об'єкт спостереження - це сукупність явищ, що вивчаються в процесі спостереження.

Ценз це набір певних кількісних обмежувальних ознак, за допомогою яких ті чи інші об'єкти відносять до досліджуваної сукупності.

  1.  Одиниця статистичного спостереження - це складовий елемент об'єкту спостереження, який є носієм ознак, що підлягають реєстрації в процесі даного спостереження.
  2.  Звітна одиниця - це джерело Інформації, тобто елемент сукупності, від якого мають одержати відомості про одиниці спостереження.
  3.  Програма спостереження - це перелік питань, на які намічають дістати відповіді в процесі спостереження відносно кожної одиниці спостереження.
  4.  Статистичний інструментарій - це набір статистичних формулярів, а також інструкцій і роз'яснень щодо проведення спостереження, реєстрації даних.
  5.  Статистичний формуляр - це обліковий документ, що містить адресну характеристику об'єкта спостереження та статистичні дані про нього.
  6.  Інструкція - сукупність роз'яснень і вказівок щодо програми спостереження.
  7.  Місце спостереження пункт, де безпосередньо реєструються ознаки окремих одиниць сукупності.
  8.  Час спостереження:
  9.  об'єктивний час - це критичний момент або період часу, до якого належать дані спостереження.
  10.  суб'єктивний час - період, протягом якого реєструються ознаки об'єкта спостереження.

Форми спостереження

1. Статистична звітність - це форма накопичення інформації на базі обов'язкових звітів спеціально затвердженої форми.

Централізована звітність проходить через систему державної статистики, де обробляється і передається відповідним органам управління

Децентралізована звітність опрацьовується у відповідних міністерствах чи відомствах, а зведена інформація подається статистичним органам.

Типова звітність має єдину форму і зміст для всіх підприємств і організацій незалежно від форми власності та відомчого підпорядкування.

Спеціалізована звітність властива тим підприємствам чи окремим виробництвам, що мають свої специфічні властивості.

Поточна звітність (тижнева, декадна, місячна, квартальна) охоплює показники поточної діяльності суб'єктів.

Річна звітність підбиває головні підсумки фінансово-виробничої діяльності суб'єктів за рік.

2. Спеціально організовані статистичні спостереження охоплюють ті сторони суспільного життя, які не відобразились у звітності. До них належать переписи, одноразові обліки, спеціальні обстеження, опитування.

  1.  Статистичний реєстр - це список або перелік одиниць певного об'єкта спостереження із зазначенням необхідних ознак, який складається та оновлюється під час постійного відстежування.

Види спостереження

за повнотою охоплення одиниць

 1.Суцільне спостереження - коли обстеженням охоплюють всі одиниці обстежуваної сукупності.

2. Несуцільне спостереження - коли обстеженням охоплюється не всі елементи, а тільки певна їх частина.

Несуцільні спостереження поділяють на такі види: спостереження основного масиву, вибіркове, монографічне, анкетне, моніторинг.

Спостереження основного масиву охоплює переважну частину елементів сукупності, де зосереджено основну масу фактів, що підлягають обліку.

Вибіркове спостереження - коли обстежуються не всі елементи сукупності, а тільки певна, випадково відібрана їх частина.

Монографічне спостереження передбачає детальне обстеження лише окремих типових елементів сукупності з метою поглибленого їх вивчення.

Анкетні спостереження розповсюджені в соціальних І демографічних дослідженнях, при вивченні громадської думки щодо різноманітних соціальних питань.

Моніторинг - це спеціально організоване систематичне спостереження за станом певного середовища.

Види спостереження

за часом реєстрації фактів

Поточне спостереження полягає у систематичній реєстрації фактів по мірі їх виникнення або збирання фактів щодо безперервного процесу.

Періодичне спостереження проводиться регулярно, здебільшого через певні (як правило, рівні) проміжки часу.

Одноразове спостереження проводять епізодично в міру виникнення потреби в дослідженні явища чи процесу з метою вирішення певних соціально-економічних завдань.

Види спостереження за способом

одержання статистичних даних

Безпосередній облік фактів передбачає безпосередній огляд, перелік, вимірювання, зважування та ін.

Документальний облік ґрунтується на даних різноманітних

документів первинного обліку.

Опитування респондентів - це таке спостереження, при якому відповіді на питання формуляра записують зі слів респондента. Опитування буває експедиційне, самореєстрсіція, кореспондентське і анкетне.

При експедиційному опитуванні спеціально підготовлені реєстратори заповнюють формуляри спостереження і одночасно перевіряють правдивість відповідей на питання.

Самореєстрація - це опитування, при якому респонденти самі заповнюють статистичні формуляри. Працівники статистичних органів лише інструктують їх і перевіряють правильність одержаних відповідей.

Кореспондентське опитування здійснюють спеціальні дописувачі, які заповнюють формуляри згідно з інструкцісю і передають відомості статистичним органам.

При анкетному опитуванні анкети респондентам вручають особисто або висилають поштою.

Помилки спостереження

та види контролю

Помилки спостереження - це розбіжності між даними спостереження і дійсним значенням показників, що вивчаються.

Помилки репрезентативності мають місце тільки при вибірковому спостереженні. Вони виникають внаслідок того, що відібрана для обстеження частина сукупності не досить точно відображає всю досліджувану сукупність.

Помилки реєстрації - це помилки, які виникли внаслідок неправильного встановлення фактів, або неправильного їх запису, або того й іншого разом. Вони допускаються як при суцільному так і несуцільному спостереженні.

Помилки реєстрації можуть бути випадковими або систематичними.

Випадкові помилки виникають внаслідок дії випадкових непередбачуваних причин і спричиняють відхилення даних у сторону збільшення чи зменшення. Такі помилки частіше бувають ненавмисними, вони не є небезпечними, оскільки їх вплив на узагальнюючі показники урівноважується.

Систематичні помилки виникають з якоїсь певної причини і діють, як правило, в одному напрямку: або заниження, або завищення. Причиною може бути несправність вимірювальних приладів, неправильне розуміння реєстратором окремих вказівок щодо заповнення бланків та ін. Систематичні помилки можуть бути навмисними і ненавмисними. Систематичні навмисні помилки реєстрації виникають внаслідок свідомого, навмисного викривлення фактів із певною метою. Це, наприклад, зроблені навмисно приписки в звітах.

При контролі достовірності статистичних даних, повноти і якості зібраної інформації застосовують різні способи арифметичної і логічної перевірки.    

Арифметичний контроль передбачає перевірку даних протягом усього процесу одержання і опрацювання інформації. Це перевірка підсумкових даних, перевірка правильності розрахунку середніх і відносних показників, балансового методу, погодження тих показників, які виводяться один з одного.

Логічний контроль застосовують у взаємодії з арифметичним контролем у процесі опрацювання статистичної інформації. Він полягає в зіставленні відповідей на питання і з'ясуванні їх логічної сумісності.


Структурно-логічні схеми

Статистичне спостереження –це …

масове, спеціально організоване спостереження, що проходить зі чітким планом та відповідною методологією

спланований, систематичний і науково організований збір масових даних про різноманітні суспільно-економічні явища і процеси

спланована, науково організована реєстрація масових жданих про будь-які соціально-економічні явища та процеси

Види спостереження залежно від рівня реєстрації

первинне спостереження – це реєстрація вихідних даних, що надходять від об’єкта, який їх надає

вторинне спостереження – це збирання раніше зареєстрованих та оброблених даних

Організаційні форми спостереження

Форми

Характеристика

Звітність

Властивості: обов’язковість, систематичність, вірогідність

Види залежно від рівня затвердження та призначення:

  1.  внутрішнє – розробляють самі суб’єкти діяльності для власних оперативних, управлінських та аналітичних потреб;
  2.   зовнішнє – затверджують та збирають органи держстатистики

Види за частотою подання:

  1.  періодичне (місячне, квартальне, піврічне) – охоплює показники поточної діяльності суб’єктів;
  2.  річне – підбиває головні підсумки фінансово-виробничої діяльності суб’єктів за рік

Спеціально організовані спостереження

Ці спостереження охоплюють сфери життя та діяльності, що не враховуються звітністю і поділяються на:

  1.  перепис – суцільне або вибіркове спостереження з метою вивчення їхнього розміру та складу на певну дату;
  2.  обліки – суцільні спостереження окремих масових явищ згідно з певною тематикою, що виходить за межі звітності; можуть бути періодичними або одноразовими;
  3.  спеціальні обстеження – несу цільні спостереження окремих масових явищ згідно з певною тематикою, що виходить за межі звітності; можуть бути періодичними або одноразовими;
  4.  опитування – це, як правило, несу цільне спостереження думок, мотивів, оцінок, що реєструється зі слів респондентів.

Статистичний реєстр

Це список або перелік одиниць певного об’єкта спостереження із зазначенням необхідних ознак, який складається та оновлюється під час постійного відстежування

Класифікація видів статистичного  спостереження

Вид

Характеристика

За ступенем охоплення одиниць сукупності, що вивчаються

Суцільне спостереження – реєстрації підлягають усі одиниці сукупності

Несуцільне спостереження – реєстрації підлягають не всі одиниці сукупності, а лише певна їх частина.

Воно здійснюється такими методами:

  1.  метод основного масиву, за якого обстеженню підлягає лише частина одиниць сукупності, що відіграють визначальну роль у характеристиці об’єкта спостереження;
  2.  анкетний метод, за якого первинна інформація одержується внаслідок неповного повернення від респондентів заповнених анкет;
  3.  монографічне спостереження – це детальне обстеження окремих типових одиниць сукупності з метою їх досконалого вивчення;
  4.  моніторинг – це спеціально організоване спостереження за станом певного середовища;
  5.  вибіркове – це спостереження, за якого обстеженню підлягає деяка частина одиниць сукупності, відібрана у випадковому порядку

За часом реєстрації статистичних даних

Поточне спостереження – реєстрація фактів здійснюється в міру їх появи

Періодичне спостереження – реєстрація фактів проводиться через певні (як правило рівні) проміжки часу

Одноразове спостереження – проводиться в міру виникнення потреби в дослідженні явища чи процесу та з метою отримання даних, які не містяться у формах звітності.

Засоби  статистичного спостереження

  1.  Документальний облік - реєстрація фактів базується на використанні документів первинного обліку
  2.  Безпосередній облік фактів - реєстрація фактів проводиться шляхом їх безпосереднього підрахунку, вимірювання, оцінювання, огляду
  3.  Опитування - реєстрація фактів здійснюється на основі даних від осіб, що опитуються.  

Три різновиди опитування:

- кореспондентський спосіб;

- самореєстрація;

- експедиційний спосіб

  1.  Організаційні питання
  2.  Органи спостереження та персонал.
  3.  Місце спостереження.
  4.  Час спостереження

Критичний момент –момент часу, станом на який реєструються дані.

Період спостереження – суб’єктивний час, протягом якого реєструються дані.

  1.  Матеріально-технічне забезпечення.
  2.  Контроль результатів спостереження.  

Програмно-методологічні та організаційні питання

статистичного спостереження

  1.  Мета спостереження та її значення – здобути статистичні дані, які є підставою для узагальненої характеристики стану та розвитку явища або процесу з визначенням відповідної  закономірності.
  2.  Об’єкт спостереження – це сукупність суспільних явищ, що підлягають обстеженню. При визначені об’єкту обстеження важливу роль відіграє ценз – набір кількісних обмежувальних ознак.
  3.  Одиниця спостереження – це первинний елемент об’єкта, що є носієм ознак, які підлягають реєстрації.

Одиниця спостереження характеризується кількісними (дискретними і неперервними) та атрибутивними ознаками.

Примітка. Одиниця спостереження не зажди збігається з одиницею об’єкта. Наприклад, при дослідженні складу сімей одиницею об’єкта є сім’я, а одиницею спостереження – особа.

  1.  Програма спостереження – це перелік запитань, на які потрібно отримати відповіді в результаті спостереження

Вимоги до програми спостереження:

  1.  Програма має містити істотні ознаки, які безпосередньо характеризують явища, що спостерігаються, їх типи, основні риси, властивості. Запитання мають бути чіткими, а також легкими для розуміння, тобто бути просто сформульованими, однозначно тлумачитися.
  2.  Розробляючи програми, слід не тільки визначити склад запитань, але й їхню послідовність.
  3.  У програму доцільно включати запитання контрольного характеру з метою перевірки та уточнення даних, що збираються.
  4.  Запитання в програмі можуть надаватись у різній формі. Вони можуть бути закритими, напівзакритими та відкритими.
    1.  закрите запитання – це альтернативне запитання, тобто воно передбачає вибір однієї з двох відповідей: «так» чи «ні»
    2.  напівзакрите запитання – це перелік готових відповідей (підказок), а також вільний рядок для самовизначення.
    3.  відкрите запитання – форма запитання, за якої опитуваний самостійно формулює відповіді
  5.  Статистичний інструментарій – це набір статистичних формулярів, а також інструкцій та роз’яснень щодо проведення статистичного спостереження, реєстрації даних.

Статистичний формуляр – це документ єдиного зразка, що містить програму та результати спостереження. Формуляр має різні назви: звіт, переписні та опитувальні листки, бланки документів, анкети. Формуляри бувають індивідуальні та спискові.

Індивідуальний формуляр передбачає запис у ньому відповідей на запитання програми тільки про одну одиницю спостереження, а списків – про групу одиниць спостережень.

Запитання і завдання для самоконтролю

  1.  Що є об’єктом статистичного спостереження?
  2.  Як називається суб’єкт  статистичного спостереження, від якого надходять дані?
  3.  Як називається документ, який містить перелік запитань, на які треба відповісти при статистичному спостереженні?
  4.  Дайте визначення поняття статистичного спостереження.
  5.  Які є форми статистичного спостереження? Дайте визначення поняття кожної з них.
  6.  Що ви розумієте під статистичною звітністю?
  7.  Що ви розумієте під переписом населення України?
  8.  За якими ознаками можна класифікувати статистичне спостереження?
  9.  Дайте визначення поняття суцільного спостереження.
  10.  Дайте визначення поняття несу цільного спостереження.
  11.  Перерахуйте методи, за допомогою яких можливо здійснити несу цільне спостереження.
  12.  Які ви знаєте види статистичного спостереження за моментом  реєстрації фактів?
  13.  Спостереження основного масиву – це вид, засіб (метод) чи форма статистичного спостереження?
  14.  До якого виду статистичного спостереження належить за різними класифікаційними ознаками:

а) перепис населення;

б) інвентаризація устаткування на підприємстві;

в) звіт про фінансову діяльність підприємства за січень звітного року;

г) введення в дію житлових будинків?

  1.  Що ви розумієте під поточним спостереженням? Наведіть приклади.
  2.  Що ви розумієте під періодичним спостереженням? Наведіть приклади.
  3.  Що ви розумієте під одноразовим спостереженням? Наведіть приклади.
  4.  За допомогою яких засобів можна провести статистичне спостереження?
  5.  Перелічіть основні етапи контролю результатів статистичного спостереження?
  6.  Як називається розходження між розрахованими ознаками і дійсним значенням величини, що вивчається?
  7.  До якого етапу статистичного дослідження слід відносити статистичне спостереження?
  8.  Що ви розумієте під планом статистичного спостереження і які його складові?
  9.  Які є види спостереження залежна від рівня реєстрації? Наведіть приклади.
  10.  Які види звітності бувають:

      а) залежно від рівня затвердження та призначення;

      б) за частотою подання.

  1.  Які властивості притаманні звітності? Охарактеризуйте кожну з них.
  2.  Чим відрізняється критичний момент часу від періоду спостереження?
  3.  Які види помилок бувають залежно від причини виникнення?
  4.  Арифметичний та логічний контроль – це методи чи способи контролю?
  5.  За допомогою яких засобів можна перевірити дані обстежень щодо їх вірогідності?
  6.  Як називається обліковий документ єдиного зразка, що містить програму та результати спостереження?

Література

  1.  Статистика: Підручник/ С.С.Герасименко, А.В.Головач, А.М.Єріна, З.О. Пальян, А.А.Шустиков. – К.: КНЕУ, 2000. – С. 11-29.
  2.  Структурно-логические схемы и задачи по общей теории статистики: Учеб. пособие/ Под ред. проф. А.М.Ериной. – К.: УМК ВО, 1988. – С. 182-191.
  3.  Теория статистки:Учебник/ Под ред. проф. Р.А.Шмойловой. – М.: Финансы и статистика, 2000. – С. 43-64




1. РАННЕЕ БРОНИРОВАНИЕ на сезон ЛЕТО2014 СКИДКИ до 35 Модный уютный и стильный курорт неоднократ
2. Анализ результатов учебновоспитательного процесса на второй и третьей ступени обучения за 20102011 уч
3. Уставе народным училищам 1786 и Школьном уставе 1804 рекомендовались прогулки экскурсии на природу на
4. х років XX ст стала CSE Cognitive ccelertion through Sience Eduction пізнавальна акселерація у процесі вивчення природничих нау
5. Как будем встречать новый год для 5 человек
6. Приемы использования фразеологических оборотов в творчестве Чехова
7. Миннесотский многоаспектный личностный опросник
8. ТЕМА- Ремонт та технічне обслуговування материнських плат та центральних процесорів
9. В Владимирова Марина 11АСербина Лариса 11А 2 Английский язык Вере
10. 1890е гг целый ряд государственных заводов и фабрик был передан в аренду или продан частным лицам