Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема. Управління процесом формування ідей в інноваційній діяльності
Створення інновацій може розглядатись як:
Частка особистостей, здатних мислити творчо, не перевищує 15% членів колективу, а решта займається лише механічним виконанням вказівок керівництва. Будь-яка колективна творчість завжди базується на індивідуальних творчих процесах, наслідки яких в подальшому спільно аналізуються, оцінюються та обробляються.
Організація творчого інноваційного процесу в рамках команди є досить важкою задачею.
Команда - це група спеціалістів, члени якої повинні мати загальні особисті, розділяти загальні цінності та інтереси, гармонійно взаємодіяти між собою в процесі виконання робочих функці і вносити свої пропозиції.
Основні ролі, які виконують члени команди: генератор ідей, менеджер ресурсів, координатор, організацітор, контролер, виконавець, реалізатор, спеціаліст. Формування творчого процесу в команді має такі складові:
Для підвищення результативності важливо розвивати її творчий потенціал, удосконалюючи здібності кожного члена команди в таких сферах, як ефективне мислення, взаємодія з іншими працівниками, підвищення кваліфікації і самонавчання.
Інноваційний менеджер повинен володіти не тільки звичайними навиками керівництва командою (навики постановки задач, планування, контролю, задоволення і перегляд потреб окремих працівників та команди загалом, пов'язаних із вконанням конкретного завдання), але повинен уміти приймати ризик, працювати з ідеями, які не формульовані остаточно, відхилення від інструкцій, швидко реагувати, проявляти ентузіазм і надихати.
Ефективно організована взаємодія між керівником і членами команди сприяє підвищенню творчого та інноваційного потенціалу останньої.
Організація повинна забезпечити комфортні умови для творчості і створення інноваційних ідей. Виділяють такі критерії, що характеризують наявність в організації творчого середовища:
3. Формуваня ідей в процесі створення інновацій
Для створення та перетворення ідей в практичну цінність (інновацію) необхідно пройти такі етапи:
Сьогодні над ідеєю працюють одночасно декілька груп фахівців у багатьох напрямах. Це прискорює вирішення завдання, оскільки організації намагаються постійно зменшувати час реалізації ідеї та перетворення її на готову продукцію.
Процес управління колективним пошуком ідей передбачає такі етапи:
Майнд-менеджмент - це застосування технологій представлення потоків інформації у
вигляді, що потребує мінімального часу і психологічних ресурсів для пошуку, аналізу, розуміння.
Майнд-менеджмент здійснюється з використанням різноманітних методів аналізу і фільтрації інформації (маркетингові методи ринкових досліджень, методи пошуку ідей тощо).
4. Шляхи та методи пошуку ідей
Шляхи пошуку ідей в інноваційній діяльності:
Методи пошуку інноваційних ідей:
Мозковий штурм. Колектив фахівців для вирішення поставленої задачі поділяють на дві групи: одна група генерує ідеї (учасники висловлюють максимальну кількість думок, включаючи реальні та навіть фантастичні, без критичного їх огляду та аналізу), а інша проводить аналіз висунутих ідей, пошук раціональної основи. Недоліком методу є те, що отримані результати потребують додаткових досліджень і часу, необхідність у керівникові, що налаштовує учасників на творчість і спрямовує у необхідне русло.
Кj-метод. Ціль методу виявлення взаємозв'язків між окремими ідеями і рішеннями, які на перший погляд не мають нічого спільного. Це досягається шляхом групування ідей і рішень даної проблеми та виявлення ґрунтовних взаємозв'язків між отриманими групами. Використання даного методу потребує творчого підходу і широкого кругозору учасників.
Метод синектики. Генерування ідей колективом фахівців завдяки підключення методу спонтанного створення аналогій і асоціацій в напрямі загального вирішення досліджуваної проблеми. Цей метод потребує досвідченого керівника, проведення відбору та навчання фахівців, інженерів, консультантів, експертів тощо
Ліквідація тупикових ситуацій. Метод вирішення масштабних і складних задач завдяки винайдення нових напрямів розв'язування, коли неможливо знайти прийнятне рішення відомими традиційними методами. Учасникам необхідно відійти від відомих засобів вирішення проблем, вийти за межі накопичених знань, досвіду.
Метод інверсії (зворотного руху). Передбачає використання протилежних існуючому поглядів щодо вирішення нової проблеми, як от: розглянути функції об'єкта з іншого боку (пилосос може бути і розпилювачем рідини); замість дій, які передбачає існуюча технологія, застосувати протилежні (охолоджувати замість нагрівати спосіб консервування овочів та фруктів); перевернути об'єкт «догори ногами» (таким чином часто подають рекламу) тощо. Наприклад, поєднання дешевизни і недовговічності може бути привабливішим для покупця, ніж довговічності, але дороговизни.
Метод ідеалізацій Ґрунтується на уявленні про ідеальний спосіб задоволення певних потреб споживача (тобто без витрат). Звідси створюють ідеї щодо інструментів, які можуть задовільнити цей ідеальний образ (наприклад, будинок, виготовлений із стандартних блоків, компонуючи які можна постійно перебудовувати і добудовувати власне житло протягом усього життя, витрачаючи для цього значно менше коштів, ніж при покупці іншого будинку, щоразу, коли виникає потреба розширення житлової площі).
Метод ключових запитань. Доцільно застосовувати для накопичення додаткової інформації щодо ринкової ситуації, зокрема під час просування нового товару на ринок. Прикладами ключових запитань можуть бути такі: на якому сегменті ринку слід сконцентрувати зусилля; чи повинен товар мати різні модифікації для різних ринкових сегментів; чому споживачі надаватимуть перевагу саме нашому товарові; якою має бути якість товару; якою має бути цінова політика на товар; яка інформація потрібна для організації рекламної кампанії; чи може товар бути запропонований на інших ринках та ін.
Метод аналогій. Використовується найчастіше спонтанно, коли якийсь факт, предмет чи явище у навколишньому середовищі підказує нове конструктивне чи дизайнерське рішення нового товару. Наприклад, телевізійна башта побудована за принципом колоска. Подібно до того, як стійкість колоска обумовлена наявними у його стінках рослинними волокнами, стійкість башти забезпечена натягнутими у її бетонних конструкціях стальними тросами.
Метод фокальних об'єктів. Заснований на переносі ознак випадково обраних об'єктів на об'єкті, що розробляється і перебуває у фокусі переносу. Застосування методу фокальних об'єктів передбачає таку послідовність дій: вибір фокальних об'єктів (продукту, який потребує вдосконалення чи модифікації); вибір 3-х і більше випадкових об'єктів навмання зі словника, каталогу, книги тощо; складання списку ознак випадкових об'єктів; генерування ідеї шляхом приєднання до фокального об'єкта ознак випадкових об'єктів; вибудовування випадкових сполучень шляхом вільних асоціацій; оцінювання отриманих ідей і відбір корисних рішень. Останній етап роботи доцільно доручити експертові чи групі експертів і на основі їх висновків приймати рішення.
Ці та інші методи активізації творчого пошуку сприяють появі багатьох ідей щодо створення нового продукту і несподіваного дизайнерського чи конструктивного рішення.
5. Основні джерела інноваційних ідей та можливостей:
-нововведення, що зумовлені вразливими сторонами інноваційного процесу (усунення недоліків, слабких сторін чи «вузьких» місць);