У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема. Управління процесом формування ідей в інноваційній діяльності Особливості створення ідей на підп

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

Тема. Управління процесом формування ідей в інноваційній діяльності

  1. Особливості створення ідей на підприємстві
  2. Створення творчої команди і творчого процесу
  3. Формуваня ідей в процесі створення інновацій
  4. Шляхи та методи пошуку ідей
  5. Основні джерела інноваційних ідей та можливостей
  6.  Особливості створення ідей на підприємстві

Створення інновацій може розглядатись як:

  1. індивідуальне авторство,
  2. колективну творчість, яка сьогодні переважає в інноваційній діяльності. Виділяють такі типи творчого потенціалу членів колективу (команди):
  3. прометеї - особистості, які мислять творчо, перші з них генерують ідеї у загальному вигляді, другі - їх підхоплюють, перетворюють та роблять придатними до практичного застосування, треті - шукають їм застосування у нових сферах. Частка таких працівників в колективні до 6%,
  4. ерудити - особи, що самостійно не спроможні творити, але володіють глибокими різнобічними знаннями, є першими опонентами прометеїв. Частка таких працівників в межіх 25- 33%,
  5. систематизатори фактів - роль таких осіб зведена до первинного оброблення потоку інформації й поділу його на менші частини. Частка цих працівників - 20%,
  6. збирачі й реєстратори фактів - працівники, які займаються збиранням, описуванням, накопичуванням та збереженням інформації, яку в подальшому будуть використовувати інші,
  7. звичайні працівники - особи, які працюють над вирішенням проблем за допомогою шаблонів та готових методик, і виконують в основному підготовчу та допоміжну роботу.

Частка особистостей, здатних мислити творчо, не перевищує 15% членів колективу, а решта займається лише механічним виконанням вказівок керівництва. Будь-яка колективна творчість завжди базується на індивідуальних творчих процесах, наслідки яких в подальшому спільно аналізуються, оцінюються та обробляються.

Організація творчого інноваційного процесу в рамках команди є досить важкою задачею.

  1.  Створення творчої команди і творчого процесу

Команда - це група спеціалістів, члени якої повинні мати загальні особисті, розділяти загальні цінності та інтереси, гармонійно взаємодіяти між собою в процесі виконання робочих функці і вносити свої пропозиції.

Основні ролі, які виконують члени команди: генератор ідей, менеджер ресурсів, координатор, організацітор, контролер, виконавець, реалізатор, спеціаліст. Формування творчого процесу в команді має такі складові:

  1. найм і підбір працівників, що володіють творчими здібностями (високий рівень інтелекту, сильна мотивація, професійне відношення до роботи, вміння розв'язувати складні задачі, здатність об'єднувати протирічні ідей в одне ціле на основі творчого підходу, здатність мислити самостійно, домонструувати креативність суджень, здатність до самонавчання, проявлення зацікавленості до багатьох сфер діяльності тощо),
    1. стимулювання творчості в команді,
    2. підготовка команди,
    3. взаємодія між керівником та членами команди в процесі інновацій,
    4. подолання перешкод на шляху стоврення інновацій.

Для підвищення результативності важливо розвивати її творчий потенціал, удосконалюючи здібності кожного члена команди в таких сферах, як ефективне мислення, взаємодія з іншими працівниками, підвищення кваліфікації і самонавчання.

Інноваційний менеджер повинен володіти не тільки звичайними навиками керівництва командою (навики постановки задач, планування, контролю, задоволення і перегляд потреб окремих працівників та команди загалом, пов'язаних із вконанням конкретного завдання), але повинен уміти приймати ризик, працювати з ідеями, які не формульовані остаточно, відхилення від інструкцій, швидко реагувати, проявляти ентузіазм і надихати.

Ефективно організована взаємодія між керівником і членами команди сприяє підвищенню творчого та інноваційного потенціалу останньої.

Організація повинна забезпечити комфортні умови для творчості і створення інноваційних ідей. Виділяють такі критерії, що характеризують наявність в організації творчого середовища:

  1. висока прихильність до інновацій і творчості у всіх сферах діяльності,
  2. гнучкість організаційної структури (здатність оперативно реагувати на зміни, мінімальна кількість барєрів між персоналом підрозділів, горизонтальна організаційна структура, взаємодія між замовниками, здатність знаходити і випробовувати декілька варіантів проблеми, дух підприємства на усіх рівнях, достатньо висока дисциплінованість, оптимальне співвідношення між свободою дій та виконанням інструкцій),
  3. толерантність до невдач і відсутність неприхильності до ризику, намагання виокремлювати позитивні уроки з проблемних ситуацій.
  4. стимулювання командної роботи до інновацій (створення атмосфери відкритості, залучення працівників до справ організації, факти та дані доступні для всіх членів команди, наявність позитивного ставлення до змін, необхіднх засобів для професійної підготовки, підвищення кваліфікаціх, кількість додаткових інструкцій зведено до мінімуму, взаємодія між керівником та працівниками здійснюється в усній формі, зацікавленість самих працівників у створенні інновацій),
  5. відкритість і конструктивність взаємодії, організація ефективного обміну інформацією для створення нових ідей.

3. Формуваня ідей в процесі створення інновацій

Для створення та перетворення ідей в практичну цінність (інновацію) необхідно пройти такі етапи:

Сьогодні над ідеєю працюють одночасно декілька груп фахівців у багатьох напрямах. Це прискорює вирішення завдання, оскільки організації намагаються постійно зменшувати час реалізації ідеї та перетворення її на готову продукцію.

Процес управління колективним пошуком ідей передбачає такі етапи:

  1. аналіз напрямів інноваційного розвитку організації, дослідження її ринкових та виробничо-збутових можливостей - дозволяє знайти перспективні види діяльності та виступає підґрунтям для пошуку нових ідей
  2. аналіз і фільтрація інформації, аналіз різноманітних документально-інформаційних потоків, зокрема масивів науково-технічної документації
  3. проведення підготовчих дій, ознайомлення із процедурою пошуку ідей, ухвалити рішення щодо критеріїв відбору ідей;
  4. постановка цілей проведення досліджень, постановка задачі
  5. застосування методу генерації ідей,
  6. структурування отриманих ідей,
  7. відбір, оцінка та аналіз ефективності ідеї,
  8. отримання кінцевого результату
  9. тестування ідеї, перевірка її шляхом проведеного анкетування у споживачів і аналізу отриманих результатів.
  10. співвідношення ідей з можливостями її реалізації на підприємстві і коригування ідей

Майнд-менеджмент - це застосування технологій представлення потоків інформації у

вигляді, що потребує мінімального часу і психологічних ресурсів для пошуку, аналізу, розуміння.

Майнд-менеджмент здійснюється з використанням різноманітних методів аналізу і фільтрації інформації (маркетингові методи ринкових досліджень, методи пошуку ідей тощо).

4. Шляхи та методи пошуку ідей

Шляхи пошуку ідей в інноваційній діяльності:

  1. знаходження вже існуючих ідей і відбір з них найбільш перспективних,
  2. генерування нових ідей, що найбільш адекватні поставленим цілям організації. У випадку вибору другого варіанту - для організацій, що займаються створенням інновацій, важливим є пошуки джерел інноваційної ідеї. Генерування та відбір ідей для створення нового продукту є найважливішою вихідною передумовою успішного інноваційного проекту.

Методи пошуку інноваційних ідей:

  1. Пасивний пошук - знаходження вже існуючих ідей і відбір з них найбільш перспективних. Це аналіз патентів, пропозиції щодо ліцензій, скарги споживачів і замовників, пропозиції працівників організації (дослідження торгового персоналу, винахідників, раціоналізаторів), аналіз діяльності виробничих організацій, конкурентів, рішень урядових органів тощо.
  2. Активний пошук (пошук джерел інноваційної ідеї та генерування ідей):
  3. емпіричні методи: опитування спеціалістів, споживачів, матеріали виставок і ярмарків, оцінка публікацій,
  4. системно-логічні методи:

Мозковий штурм. Колектив фахівців для вирішення поставленої задачі поділяють на дві групи: одна група генерує ідеї (учасники висловлюють максимальну кількість думок, включаючи реальні та навіть фантастичні, без критичного їх огляду та аналізу), а інша проводить аналіз висунутих ідей, пошук раціональної основи. Недоліком методу є те, що отримані результати потребують додаткових досліджень і часу, необхідність у керівникові, що налаштовує учасників на творчість і спрямовує у необхідне русло.

Кj-метод. Ціль методу — виявлення взаємозв'язків між окремими ідеями і рішеннями, які на перший погляд не мають нічого спільного. Це досягається шляхом групування ідей і рішень даної проблеми та виявлення ґрунтовних взаємозв'язків між отриманими групами. Використання даного методу потребує творчого підходу і широкого кругозору учасників.

Метод синектики. Генерування ідей колективом фахівців завдяки підключення методу спонтанного створення аналогій і асоціацій в напрямі загального вирішення досліджуваної проблеми. Цей метод потребує досвідченого керівника, проведення відбору та навчання фахівців, інженерів, консультантів, експертів тощо

Ліквідація тупикових ситуацій. Метод вирішення масштабних і складних задач завдяки винайдення нових напрямів розв'язування, коли неможливо знайти прийнятне рішення відомими традиційними методами. Учасникам необхідно відійти від відомих засобів вирішення проблем, вийти за межі накопичених знань, досвіду.

Метод інверсії (зворотного руху). Передбачає використання протилежних існуючому поглядів щодо вирішення нової проблеми, як от: розглянути функції об'єкта з іншого боку (пилосос може бути і розпилювачем рідини); замість дій, які передбачає існуюча технологія, застосувати протилежні (охолоджувати замість нагрівати — спосіб консервування овочів та фруктів); перевернути об'єкт «догори ногами» (таким чином часто подають рекламу) тощо. Наприклад, поєднання дешевизни і недовговічності може бути привабливішим для покупця, ніж довговічності, але дороговизни.

Метод ідеалізацій Ґрунтується на уявленні про ідеальний спосіб задоволення певних потреб споживача (тобто без витрат). Звідси створюють ідеї щодо інструментів, які можуть задовільнити цей ідеальний образ (наприклад, будинок, виготовлений із стандартних блоків, компонуючи які можна постійно перебудовувати і добудовувати власне житло протягом усього життя, витрачаючи для цього значно менше коштів, ніж при покупці іншого будинку, щоразу, коли виникає потреба розширення житлової площі).

Метод ключових запитань. Доцільно застосовувати для накопичення додаткової інформації щодо ринкової ситуації, зокрема під час просування нового товару на ринок. Прикладами ключових запитань можуть бути такі: на якому сегменті ринку слід сконцентрувати зусилля; чи повинен товар мати різні модифікації для різних ринкових сегментів; чому споживачі надаватимуть перевагу саме нашому товарові; якою має бути якість товару; якою має бути цінова політика на товар; яка інформація потрібна для організації рекламної кампанії; чи може товар бути запропонований на інших ринках та ін.

Метод аналогій. Використовується найчастіше спонтанно, коли якийсь факт, предмет чи явище у навколишньому середовищі підказує нове конструктивне чи дизайнерське рішення нового товару. Наприклад, телевізійна башта побудована за принципом колоска. Подібно до того, як стійкість колоска обумовлена наявними у його стінках рослинними волокнами, стійкість башти забезпечена натягнутими у її бетонних конструкціях стальними тросами.

Метод фокальних об'єктів. Заснований на переносі ознак випадково обраних об'єктів на об'єкті, що розробляється і перебуває у фокусі переносу. Застосування методу фокальних об'єктів передбачає таку послідовність дій: вибір фокальних об'єктів (продукту, який потребує вдосконалення чи модифікації); вибір 3-х і більше випадкових об'єктів навмання зі словника, каталогу, книги тощо; складання списку ознак випадкових об'єктів; генерування ідеї шляхом приєднання до фокального об'єкта ознак випадкових об'єктів; вибудовування випадкових сполучень шляхом вільних асоціацій; оцінювання отриманих ідей і відбір корисних рішень. Останній етап роботи доцільно доручити експертові чи групі експертів і на основі їх висновків приймати рішення.

Ці та інші методи активізації творчого пошуку сприяють появі багатьох ідей щодо створення нового продукту і несподіваного дизайнерського чи конструктивного рішення.

5. Основні джерела інноваційних ідей та можливостей:

  1. Внутрішні джерела (у межах підприємства, галузі):
  2. несподівані для підприємств чи галузі події: непередбачуваний успіх чи невдача, несподівані зовнішні події (постачальники, покупці, конкуренти тощо)
  3. неспівпадіння (неконгруентність - невідповідність між реальністю та уявленнями про неї), а саме: помилкові внутрішні судження, суперечливі внутрішні реалії, розходження в очікуваннях покупців, порушення діяльності чи сумніви в критичний момент бізнес-процесу;
  4. галузеві неспівпадіння, пов'язані із часом чи географією, раптові зміни у структурі галузі чи ринку (покупці та їх очікування, економіка галузі, технології і виробничі процеси);

-нововведення, що зумовлені вразливими сторонами інноваційного процесу (усунення недоліків, слабких сторін чи «вузьких» місць);

  1. Зовнішні джерела (за межами підприємства, галузі):
  2. зміни пов'язані із демографією (зміни вікової структури населення, зміни в добробуті, урбанізація, глобалізація, культурні зміни, робочої сили),
  3. зміни цінностей, сприйняття, що викликають зміну звичок споживачів,
  4. нові знання (застосування знань та інформації в нових сферах, інновації, що пов'язані із довгим циклом реалізації та великими ризиками). Інновації, в основі яких закладені нові фундаментальні знання є об'єктом уваги інноваційного підприємництва та джерелом великих прибутків. Ці знання надходять від винахідників, патентних повірених, лабораторій університетів і комерційних лабораторій, консультантів, рекламних агентств, фірм маркетингових досліджень, професійних асоціацій і галузевих видань.



1. Ребенка бьют- к вопросу о происхождении сексуальных извращений Из сборника1
2. і.Авангардизм у живопису ~ це різні напрями які виступали щоразу з позицій відкриття нових ідей
3. приятный и оригинальный подарок для близких людей
4. Мы распределили его функции на всех сотрудников фирмы
5. городдеревня Критерии выделения городов
6. Иркутский государственный университет ФГБОУ ВПО ИГУ Исторический факультет ИОО.html
7. Відомо такі дані Рік Обсяг продукції тис
8. Тема курсовой работы Подпись Асмолова Анастасия Евгеньевна
9. тематика раздел Линейная алгебра и аналитическая геометрия I семестр 201314 учебный год спец.html
10. Жизнь в океане Раки - отшельники
11. Курсовая работа- Психологические особенности деятельности менеджера в контексте организационной структуры предприятия
12. Тема выпускной квалификационной дипломной работы Научный руководитель 1
13. Bsic English for Computing by Eric H
14. Общественные отношения будучи элементом предмета отрасли трансформируется в правоотношение при возн
15. Судебное представительство и его виды
16. тема Також розглянуті шкідливі й небезпечні виробничі фактори що можуть виникнути при роботі з системою щ
17. 1 стр43] выбираем материал зубчатых колес термообработку и результаты выбора сводим в таблицу 2
18. Альфа цена 16 тыс
19. Физическая величина характеризующая свойства проводника препятствовать прохождению электрического т
20. Пристрастие к наркотикам, формирование зависимости