Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
![](images/emoji__ok.png)
Предоплата всего
![](images/emoji__signature.png)
Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Менеджмент. Тема: управлінські рішення
1. Проблеми і рішення
Проблеми або проблемні ситуації в організації це невідповідність фактичного стану керованого об'єкта запланованому.
Проблема може бути пов'язана з новими можливостями введення бізнесу або навпаки, з недосягненням цілей організації.
Існує два види проблем:
1. Проблема вже існує рішення такої проблеми це реактивне управління.тобто реакція менеджера на те що сталося і прийняття рішень очевидна.
2. Проблема що назріває існує можливість виникнення проблеми в майбутньому. Рішення таких проблем пов'язане з попереджувальним управлінням.тобто менеджер приймає рішення щоб уникнути проблеми в майбутньому.
Альтернативні варіанти рішення це такі варіанти дій, які не можуть відбуватися одночасно.(або або).
Управлінське рішення це вибір який повинен зробити керівник,щоб виконати обов'язки обумовлені його посадою.
Менеджери повинні застосовувати творчий підхід до прийняття рішень.
Управлінські рішення поділяються на: запрограмовані та незапрограмовані.
Запрограмовані управлінські рішення приймаються для ситуацій, які регулярно повторюються в організації, при цьому число альтернативних варіантів рішень обмежене і вибір здійснюється в межах правил встановлених організацією.
Незапрограмовані управлінські рішення приймаються для нових проблемних ситуацій які раніше не зустрічались, при цьому існує безліч варіантів вибору і не фснує правил для вибору.(встановлення нових цілей чи започаткування нових видів діяльності). Прийняття незапрограмованого рішення передбачає обмеження варіантів вибору і встановлення правил для вибору остаточного варіанту.
2. Підходи до прийняття управлінських рішень
Підходи до прийняття упр. Рішень це розумовий процес яким користуються люди для вибору одного варіанту з декількох.
Виділяють наступні підходи:
1. Інтуїтивні рішення це вибір зроблений тільки на підставі внутрішнього відчуття того що він правильний. Таке рішення приймається без логічних міркувань і зважувань усіх за і проти відносно кожного варіанту.
2. Рішення засновані на минулому досвіді або «здоровому глузді».
Передбачає вибір такого варіанту рішення, який приніс успіх в минулому.
Переваги:
Багато проблемних ситуацій в організаціях повторюються, тому доцільно використовувати минулий досвід у вирішенні подібних ситуацій. Таке рішення приймається в голові керівника швидко і без додаткових витрат.
Обмеження в застосовані минулого досвіду:
А. Минулий досвід неможливо застосувати до нової унікальної ситуації.
Б. Керівник надмірно прихильники використовувати минулий досвід, може свідомо чи несвідомо припиняти розвиток організації, щоб не займатися новими видами діяльності, а це може закінчитися катастрофою для організації чи керівника.
3. Раціональних підхід до підготовки прийняття та реалізації управлінських рішень.
Цей підхід передбачає 12 етапів для прийняття проміжних рішень перед остаточним рішенням проблеми.
3. Етапи раціонального підходу до підготовки, прийняття, реалізації управлінських рішень
Етапів 12
1 етап виявлення назріваючої проблеми
На цьому етапі керівник визнає наявність назріваючої проблеми і освідомлює необхідність її вирішення. При цьому керівник повинен уникати негайних рішень і зосередитись на дослідженні ситуації.
2 етап збір необхідної інформації:
Аналіз фінансових та виробничих звітів, дослідження змін у зовнфшньому середовищі, у розподілі ринку збуту, зміни цін на ресурси, зміни в законодавчій сфері і т.д. Основне це з'ясувати причини проблеми.
3 етап формулювання проблеми
Повинен виконувати керівник який має повноваження для вирішення цієї проблеми.
Формулювання проблеми включає: 1. причини виникнення проблеми і терміновість її вирішенняп 2. Чинники які впливають на проблемну ситуацію і на діяльнфсть організації в цілому, 3. Цілі, які необхідно жосягти для вирішення проблеми.
4 теап визначення обмежень та критеріїв вирішення проблеми :
Зовнішні обмеження: закони, гостро конкуренція, ціни на ресурси і т.д.
Внутрішні обмеження: це обмеження з фінансових коштів, недостатнє число працівників потрібної кваліфікації і т.д.
Критерії прийняття рішень це стандарти, за якими можна оцінити запропоновані варіанти рішень. Для комерц. Організацій критерій це прибуток, а для некомерц. Організацій є ефективна діяльність при найменших в витратах. Всі рішення в організації повинні відповідати поставленим цілям.
5 етап розробка альтернативних варіантів рішення.
Бажано знайти всі варіанти рішення, але для цього потрібно збирати значні обсяги інформації. Час прийняття рішення обмежений, оскільки проблема назріває. На практиці керівник обмежує число варіантів рішень декількома варіантами які є найбільш прийнятними з його точки зору, але всі варіанти повинні бути дійсно альтернативними. Один з варіантів може включати бездіяльність.
6 етап аналіз та оцінка варіантів рішення
Передбачає визначення переваг та недоліків кожного варіанту і наслідків реалізації для організації в цілому. В процесі оцінки необхідно визначити як кожен варіант вплине на досягнення цілі визначення проблеми (етап3)
При порівнянні варіантів рішень використовують обмеження і критерії визначенні на етапі 4.
Також необхідно оцінити можливість реалізації кожного варіанту.
7 етап прийняття рішення:
Вибір одного варіанту з декількох визначених на етапі 5. на цьому етапі можна використовувати минулий досвід, моделювання, колективне прийняття рішення, експеримент, колективне прийняття рішень та навіть інтуїцію. Результат цього етапу прийняття рішення щодо вирішення проблеми виявлено на етапі 1.
8 етап узгодження виконання рішення з працівниками, які будуть виконувати це рішення.
Основне завдання на цьому етапі керівника це мотивація працівників для виконання прийнятого рішення.
9 етап розробка плану реалізації рішення.
План необхідний для перетворення рішення в реальність. Вноваження та відповідальність ,аналіз та контроль ф зворотний звязок з підлеглимизв процесі виконання завдання.
10 етап реалізація рішення або виконання. На цьому етапі керівник використовує адміністративнф здібності і вміння переконувати людей. Успіх реалізації залежить від того чи зможе керівник свої ідеї перетворити в практичні дії підлеглих працівників, використовуючи мотивацію
11 етап коригування рішень. В процесі реалізації рішення можуть відбуватися відхилення від плану реалізації рішень, тому може виникнути необхідність повернутися до попередніх етапів і скоригувати прийняте рішення.
коригування рішення може відбувптися доти, поки рішення не буде реалізована і проблема не буде вирішена.
Тому цей підхід називають циклограною підготовки, прийняття та реалізації управлінських рішень.
12 етап оцінка ефективності реалізованого рішення. На цьому етапі втзначається оцінка вирішення проблеми, порівнюється оцінка вирішення проблеми, витрати та вигоди від всього процесу прийняття рішень.